Weg naar de top is nog lang Freddy Sauer I overwint Mark L Koevermans EekLeSomtwl JEROEN PIKET IN GROOTMEESTERTOERNOOI IN WIJK AAN ZEE, MAAR: „Openingen nog altijd een zwak onderdeel van mijn spel" SPORT LEIDEN ZATERDAG 2 JANUARI 1988 PAGINA 12*0 Onder redactie van Erik Huisman en Gert-Jan Onvlee Knollen Handel is slim zijn. Zo van een daalder vragen en een piek aan spullen leveren. Of de bekende 10 sinaasappelen verkopen en er slechts 9 in de zak frommelen. Nou, op de Handelsscholen RIO hebben ze dat principe al aardig onder de knie. Dat bleek uit het bij de kampi oensfoto het RIO werd Nederlands kampioen MMO-scholen gevoegde fotobijschrift die onze bure len bereikte: zittend: Frits Hoogewoonink (LDWS), Marcel Valk (UVS), Richard Mulder (FC Lisse), Patrick Paardekooper (FC Lisse) en Dennis Hoog- endoorn (FC Lisse)". Maar die knollen laten wij ons dus niet voor citroenen verkopen. Met andere woorden, verantwoordelijke heren van het RIO: kom op met die vijfde zittende speler Geld Uit de aankondiging van het internationale zaalvoetbal- toernooi dat het Voorhoutse Bax morgen organiseert „Gezien de kracht van de deelnemende teams kan een bijzonder interessant toer nooi worden verwacht, te meer daar er dit keer voor de winnaar en aantrekkelij ke geldprijs klaarligt". Hutspo(r)t Bax een bijzonder geslaagd toernooi. Én ook wij denken dat de bezetting van het evenement meer dan redelijk is. Alleen be grijpen we die toevoeging niet. Dat van die geldprijs. Wat we eigenlijk bedoelen: heeft het uitkeren van harde guldens sportwedstrijden ei genlijk ooit wel interessanter gemaakt? Of: betekende de invoering van dat soort prijzen negen van de tien keer tevens de invoering niet te pruimen resultaa tsport Wij van Hutspo(r)t, dat moge duidelijk zijn, geloven er niet in dat het toernooi in de Voorhoutse Gaasbak door dat geld extra aantrekkelijk wordt. Sterker nog: een 1-0 voorsprong zal nu nog eerder de reden vormen te kiezen voor een uiterst de fensieve opstelling. Er valt immers geld te verdienen? Sleutels Volgende week vrijdag is het weer zover. Voor de achttiende keer zal dan de Leidse sportman, sport- dens ons gesprek liever achter het schaakbord zou kruipen, maar op de vraag of hij een computer gebruikt voor het opslaan van zijn openingen-re pertoire, blijkt dat hij geen week zou kunnen missen om het gebruik van die computer onder de knie te krijgen. „Van der Wiel heeft er wel een, maar die is getrouwd en laat veel van het werk door zijn vrouw doen". Ook klinkt er opluchting in zijn stem als hij vertelt eindelijk klaar te zijn met het geven van simultaan seances en het maken van analyses voor tijdschriften en zich volledig op de voorberei ding kan concentreren. Zwak punt „Ik bestudeer voornamelijk openingen, want dat is nog al tijd een zwak punt in mijn spel. Vroeger wist ik echt niets, inmiddels al redelijk wat. Toch wordt het met name met zwart moeilijk. Ik zal bij voorbeeld Konings-Indisch blijven spelen, hoewel het als een inferieure opening wordt beschouwd door bijvoorbeeld Hans Ree en Viktor Kortsjnoi van wie ik allebei training heb gehad". Wat zijn training betreft heeft Jeroen een bijna „on-Neder- landse" opleiding gehad. De meeste talenten worden, op een aantal centrale trainingen na, in het diepe „gegooid" en aan hun lot overgelaten. Piket kreeg echter al snel te maken met de Grootmeester Genna Sosonko. Deze genaturaliseer de Rus, die in Leningrad tot schaaktrainer was opgeleid, had eerder al zijn vader, de hoofdklasse-speler Joop Piket, en zijn oudere broer Marcel Piket onder zijn hoede gehad. Vervolgens zorgden de spon sor van zijn club, Volmac, en de KNSB diverse malen voor trainingen van Van der Wiel en recentelijk Hans Ree. Na de leerzame test in Wijk aan Zee volgt als klap op de vuurpijl een maand later een trainings-stage in Rusland, het mekka voor iedere schaker en overduidelijk de beste leer school. Dankzij bemiddelingen van de Brusselse zakenman Bessel Kok, voorzitter van de Grandmasters Association, leek een verblijf in de beroem de Botwinnik-school in Mos kou toegestaan. Piket meldt echter teleurgesteld dat de trainings-methodes van Bot- winnik en later Kasparov aan hem voorbij zullen gaan. „Het is altijd een beetje onduidelijk met die Russen, maar het schijnt dat ik van het Ministe rie van Sport een toernooi mag spelen in Lvov, op de kaart blijkt dat dat ergens in het zuiden ligt. Daarbij krijg ik dan een Russische grootmees ter als secondant. Timman heeft zoiets ook gehad en heeft van Gufeld een hoop opgesto ken en schijnt ook aardig te hebben leren drinken. In ieder geval verheug ik me er op het toernooi". Dat is dan niet op het drinken, want Jeroen rookt noch drinkt. Wat hem ook onderscheidt van veel an dere schakers is, dat hij zijn te genstander niet hoeft te „ha ten". Toch speelt hij niet tegen een „abstract" bord. „Het maakt zeker wel uit wie er te genover me zit. Maar het is bij mij helemaal niet zo, dat ik mijn tegenstander moet gaan haten om mezelf te motiveren. Dat zou mijn eigen spel slechts nadelig beïnvloeden, vrees ik. Het is wel zo dat een echt ster ke tegenstander meer concen tratie oproept, ik blijf meer achter mijn bord zitten, reken alles nog eens extra na, pas be ter op. Niet dat mijn spel daar door verkrampt of dat ik min der zou durven. Ik ben ook niet echt zenuwachtig tijdens een partij, hooguit in de laatste ronde als er een mooi resultaat of veel geld op het spel staat. Slechts tegen mijn voormalige secondant Hans Ree en tegen John van der Wiel is het moeilijk spelen, omdat zij me door en door kennen. Meestal belanden we in een voor ons beiden onbekend zijvariantje". Jeugdige kracht Sterke tegenstanders krijgt Je roen Piket voldoende vanaf 7 januari in de sporthal de Mon driaan in Wijk aan Zee, zodat hij daar waarschijnlijk con stant achter het bord gekluis terd zal zijn. Achter een aan vallende stelling, want Piket kan zich namelijk wel vinden in een uitspraak van oud-we reldkampioen Tal: „Jonge spe lers zijn verplicht tegen ster kere tegenstanders op winst te spelen. Tegenover de ervaring en het overwicht van de oude ren stellen zij de kracht van hun jeugd". IDE pers ft vc Ook Margot van Overloop liep, in de finale, vast op het foutloze spel van Noëlle van Lottum. Desondanks kan Van Overloop te-1 rugzien op een geslaagd Dekker-A-toernooi. r. inig ite p NOËLLE VAN LOTTUM TRIOMFEERT IN f u- DAMES A ioeii [ber WARMOND/LEIDEN In een veelzijdige finale werd niet alleen Freddy Sauer winnaar van het herenenkelspel A van het tennistoernooi bij Dekker Warmond. Ook het in gro ten getale aanwezige pu bliek mocht zich winnaar noemen. In de dames A- finale hield Margot van Overloop de Leidse eer hoog, al won Noëlle van Lottum. Het herendubbel Van Gelderen/Vermeeren zorgde voor een spektacu- lair slot van de finaledag en voor winst op Koever mans/Kok. De districts BI en B2-titels werden vero verd door resp. Michael van den Berg, Astrid Bouw, Marco Visser en Bionda Zonderop. Freddy Sauer en Mark Koe vermans hielden het publiek meer dan twee uur bezig in een finalepartij tennis, waarin alle slagen die het spel kent, gedemonstreerd werden. De beide opponenten beschouwen de achterlijn als hun thuisha ven, om van daaruit, via een gedegen opbouw, aan het net te kunnen scoren. Sauer na af loop van de door hem gewon nen finale: „Ik denk, dat ik op de beslissende momenten net de bal beter heb aangepakt, waar ik Mark op die momen ten steeds een beetje achteruit vond tennissen". Het initiatief werd beloond. In de halve fi nale was Koevermans met twee maal 6-2 duidelijk de meerdere over de (te) onstui mig aanvallende Ilendrik-Jan Davids gebleken. Sauer beëin digde zijn halve finale tegen Ralph Kok niet. Kok moest wegens droeve familieomstan digheden tot opga e overgaan. In de eerste set in de finale verzuimde Freddy Sauer op de stand 5-4 twee setpoints te be nutten. Het kwam hem duur te staan, want de afsluitende tiebreak ging met 8-6 naar Mark Koevermans. In de tweede en derde set werd het register aan approach-slagen, stopvolleys en smashes, afge wisseld met rallies en drops- hots opengetrokken. Via 2-0 en 2-3 stootte Sauer door naar 3-3 in de tweede set. In de der de set kreeg Sauer een break op service in de eerste game, maar pakte die op 3-4 terug. Met een schitterende lage vol ley en een backhandmisser van Koevermans kon Sauer de partij op het tweede match point binnenslepen, 7-5. De snelle returns op service van Vincent van Gelderen do mineerden in de dubbelspel-fi nale. Gevoegd bij het degelijke serveer- en volleer-werk van partner Chris Vermeeren bleek de combinatie beter te sluiten, dan die van Mark Koevermans en Ralph Kok. In de eerste set geen breaks op service, de tiebreak was voor Koevermans/Kok. In de twee de set de eerste break op 5-5, het betekende 7-5 voor Ver- meeren/Van Gelderen. De derde set ging met 6-2 naar de laatstgenoemde combinatie, die in de halve finale de regio nale favorieten, Jacco Eltingh en Jan Siemerink, met 7-5 derde set was voorgebleven. Dames Margot van Overloop kon het in de finale niet bolwerken te gen het bijna foutloze tennis van Noëlle van Lottum. Noël le, die op het Franse Instituf de Sport et de 1'EducatioL Physique (INSEP), intern eef opleiding tot mogelijk prof speelster volgt, was in de hal! ve finale sterker gebleken daL Astrid Bouw, 6-1, 6-4. De lagf] plaats op de Nederlandse rangj lijst geeft de kracht van dit 13 jarige meisje niet weer. ij Frankrijk behoort zij met eel „moins trente" tot de subtoEN van dat land. Nederland zal ijorzi de toekomst nog veel van haaL z, horen. I Margot van Overloop heeft tq aan de finale gedaan, wat zprn moest doen. Van de groepnini deelneemsters tussen de plaajrlan sen 30 en 40 op de Nederland se ranglijst bleek zij de besu:nj.. In de halve finale werd de aj tweede geplaatste Mariëttj c?f.. Verbruggen met 6-2, 3-6, ö-pC"1 verslagen. Trainingsmaatjuder Evelyne Buermann over Vakvull Overloop: „Verdiend. Het L pr een beloning voor hard weru Tl ken". En Margot van Overloof zelf: „Ik heb willen bewijze] nr>' dat ik ook onder druk ka_ presteren". Noëlle van Lottui wist in de finale te vaak i antwoord op de dropshots slice-approaches van Margo 'J 6-3, 6-2. De dubbelspeltit ging naar Heieen van dec" Berg, gekoppeld aan Esm Hoogendoorn. Districts B Gelijktijdig met het A-toernoi werd de strijd om de district B-titels afgewerkt. In de Bl-f nales was sprake van wein strijd. Michael van den Bei lêlrtei bleef Freek Tanis met 6-2, 6 Spj voor, terwijl Astrid Bouw n< n pj! één game minder voor Mad r lijn Damen nodig had. In rd de B2 een driesetter bij de herei iting, Marco Visser klopte Mar Fleischeuer (in de halve fina winst op Marcel Lolling) m 4-6, 6-0, 6-4. Bionda Zonden itroie was met 6-3, 6-4 voor de eers p) t maal in haar carrière bet$ Rtfl dan Irma van Seeters. PETER KLElfc- 1 leerst Uitslagen: HEA: halve finali Mark Koevermans - Hendrik-J: f Davids 6-2, 6-2; Freddie Sauer Ralph Kok 3-6, 7-6, 3-0, ret.; fi Sauer - Koevermans 6-7 (6-8). 6-3, 5. DEA: halve finales: Noëlle Lottum - Astrid Bouw 6-1, 6-4; Mi got van Overloop - Mariëtte Vt bruggen 6-2, 3-6, 6-4; finale: Van Lx turn - Van Overloop 6-3, 6-2. HD halve finales: Koevermans/Kok - J mon/Bruin 6-3, 6-3; Vermeeren/V Gelderen - Jacco Eltingh/Jan Siem i; rink 6-2, 4-6, 7-5; finale: Van Geld - ren/Vermeeren - Koevermans/Ki 7-6, 5-7, 6-2. DDA: finale: Van df" Berg/Hoogendoorn - Bouw/Dai 1-6, 6-2, 7-6. Districts HEB1: hi finales: Michael van den Berg - Ma Fleischeuer 6-2, 6-1; Freek Tani René van der Wilk 6-3, 0-6, 6-2; fi le: Van den Berg - Tanis 6-2, Districts DEB1: finale: Astrid - Madelijn Damen 6-2, 6-0. HDB1: nale: Van den Berg/Tams - Kra s/Oskam 6-0, 6-3. Districts halve finales: Mark Fleischeui Marcel Lolling, 6-4, 7-6; Marco Vi - Mare Nagelkerken 7-6, 6-3; fini Visser - Fleischeuer 4-6, 6-0, 6-4. tricts DEB2: finale: Bionda rop - Irma van Seeters 6-3, HDB2: finale: V.d.Mark/Van Trit Langelaan/Van Paridon 6-4, 3-6, HDC1: finale V.d.Kwast/Blommei daal - Giberius/Meijer 7-6, 6: DDCl: finale: Van Riet/Westerhoul l"- i Bou. HEI I de ■uer xib. Meijer/Giberius 6-3, 2-6, 6-4. Hl 1. Hensbergen/Hensbergen DDC2: V.d.Bent/Spierenourg. GDC2: Spierenburg/Olivier HDD1: 1. Sl ter/Warmerdam. DDD1: 1. Beijer' Croix GDD1: 1. Frijlink/Jansi HDD2: 1. Van Duyn/Jonker. DDD !j 1. V.d.Plas/Westdijk. GDD2: u Rookhuizen/Warmerdam 6-4, 1 HDE: 1. Kruyt/de Vos. DDDE: 1. la Rie/Vink. GDDE: V.d.Hoevi /Nagel. HDV: finale: Blommenda: /Huiskamp - V.d.Laan/Lacourt 6-3. GDV: finale: Pufkus/Bruiningi l Bennink/Heemskerk 6-3, 6-0. "11» t -«h£" 6 de R 6|ppest( if 'erberf nkort g; de sch septi nka v; omd« min werk 7 est: 2 r een beeld ik za{ vrouw of sportploeg van het jaar worden bekend ge maakt. Die door de Leidato beschik baar gestelde Zilveren Sleu tels gingen de laatste twee uitvoeringen naar atleet Han Kulker. De vorig jaar van Leidschendam naar Leiden verhuisde Bataaf ligt ook nu weer goed in de markt Zijn Europese indoor titel zal on getwijfeld zwaar meetellen. Maar z'n verleden drukt mi nimaal even zwaar: driemaal achtereen de sleutels win nen, en dat terwijl hij tijdens de wereldkampioenschappen toch niet dat deed wat van hem werd verwacht? Wij van Hutspor(r)t zien dan ook een tweetal concurren tes van het vrouwelijk ge slacht aan de einder schitte ren. Een wereldkampioene en een tweevoudig nationaal titelhoudster. Wij hopen zéér dat die twee Nederlandse kampioenschappen de door slag zullen geven. De „Sleu tels" zijn nu één keer naar een niet-Leidse winnaar ge gaan. Dat lijkt ons van Hut- spo(r)t ruim voldoende. LEIDEN Jeroen Piket. Het achtienjarige schaak talent is in Leiderdorp wereldberoemd, wordt in Nederland gevreesd en is in de pers de schaakhemel in geschreven. De reactie van regerend wereldkam pioen Gary Kasparov, op de vraag hoe groot de kansen van Piket zijn om wereldkampioen te worden, zal voor zijn fans waarschijnlijk echter een koude douche zijn: „Ik ken die jongen niet". Zo niet voor Piket zelf. Hij beseft best dat hij talent heeft, je behaalt immers niet zomaar een groot meester-resultaat, maar weet ook „dat de weg naar de top nog lang is". Met veel vertrouwen in zijn schaaktoekomst zei hij het atheneum vaarwel om zich als beroeps-speler in leven te houden. Of dat een terechte keuze w^s, moet blijken op het groot meester-toernooi dat hij van 7 tot 24 januari in Wijk aan Zee zal spelen. Het is zijn eerste confron tatie met de echte wereld top. In de Leiderdorpse doorzon woning waar Jeroen nog rus tig thuis bij zijn ouders woont, wordt de deur de laatste we ken plat gelopen. Iedereen wil van hem weten of hii in Wijk aan Zee een tweede groot meester-resultaat op zijn naam zal schrijven en zich daarmee tot een groter talent ontwik kelt dan Jan Timman. Tim man behaalde pas op zijn een entwintigste de titel en bracht het vervolgens tot de derde plaats op de wereldranglijst. De 18-jarige Piket is intussen dan ook een beetje moe van de speculaties over zijn toekomst en de vergelijkingen met Tim man en John van der Wiel. Herhaaldelijk geeft hij blijk van een groot en diep respect voor zijn beide clubgenoten, die „overal véél meer van af weten. Daarbij vergeleken be grijp ik nog heel weinig van het spel". Jeroen Piket: eerste confrontatie met wereldtop. FOTO: KEES VAN DEN BURG Nullen Het veroveren van de groot meester-titel lijkt voor Piket een haalbare kaart. Hij heeft in Lugano immers het gewen ste niveau al eens eerder laten zien en hij speelt bovendien al jaren goed in Wijk aan Zee. Piket laat zich niet uit zijn tent lokken en stelt: „Een groot meester-resultaat halen is na tuurlijk zeer moeilijk, zo niet onhaalbaar. Tegen Karpov, maar ook tegen Ljubojevic en Tal kan ik maar beter drie „nullen" incalculeren. Verlie zen hoeft natuurlijk niet, maar is wel als normaal te beschou wen. Ook de andere deelne mers zijn stuk voor stuk veel sterker. Hübner, Andersson, Nikolic, Sosonko en Van der Wiel zijn allen topgrootmees- ters. Bovendien heb ik Verre weg de laagste rating zodat ze juist tegen mij allemaal op winst zullen spelen. In theorie zijn twaalf remises en één overwinning voldoende, maar zo'n uitslag komt nooit voor. En als ik een partij verlies moet ik er in dit gezelschap al twee winnen". De vraag rijst bij zijn uitleg of dit toernooi voor hem eigenlijk niet te sterk is. „Nee, ik denk van niet", verklaart hij. „Te gen vier van de dertien heb ik al eerder gespeeld: twee maal verloren van de Noorse jeugd speler Agdenstein (20 jaar), ge wonnen van Georgiev en Fa- rago (1,5-0,5) en een minscore tegen John van der Wiel. Toch is de uitslag misschien niet het belangrijkste. Dit wordt de eerste keer dat ik met de echte wereldtop in aanraking kom, voor de eerste keer zullen de zwaktes in mijn spel genade loos worden blootgelegd. Na het toernooi ben ik een stuk wijzer over mijn eigen speel- kracht en weet ik waar ik op. moet trainen". De rustige stem waarmee hij over zijn uitgestippelde toe komst praat, getuigt van vol wassenheid. Jeroen weet, zo jong als hij is, precies wat hij wil en heeft daar alles voor over. Hij laat op professionele wijze niet merken dat hij tij-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12