Moordaanslag op Valkenburgse woon wagenbewoner BIJZONDERHEDEN Pierusbrothers zingen de sterren van de hemel Alphen moet meer doen voor emancipatie vrouw EIDEN OMGEVING fiaidócSoinmii ZATERDAG 2 JANUARI 1988 PAGINA 11 Bijdrage: Gerard de Klerk Een keer in de week, op maandagavond rond kof fietijd, komen de zes Noordwijkerhoutse broers Van den Burg bij een bij „moeders" mid den in het dorp op Hoog straat nummer 1. Nichtje Agnita is er ook voor de koffie en de afwas. In tussen stellen de mannen zich naast elkaar op in de smalle kamer, schouder tegen schouder en met de ruggen tegen de wandkast. De tekstbor den met de liedjes staan op de zitbank voor hen. Moeder zit opzij in een leunstoel en luistert hoe Kees de eerste akkoor den aanslaat op zijn gi taar. Dan zingen Simon, Kees, Cor, Piet, Aad en Peter een levenslied in het Duits: „Heimatlos". Hun zesvoudig gezang vult de kamer. De buurman op Hoogstraat 3 zet, volgens eigen zeggen, nu zijn televisie af en luistert door de muur heen mee. Hij vindt het alle weken mooi om de broers te horen. Er volgen meezingers als „Rode rozen", „Hij ging de wereld in", „Doe 't maar in een em mertje" en „Happy Days" met een eigen tekst van Piet Steenvoorden. Moeder zegt of het mooi is, wat er over en wat er beter moet. Kees heeft al eens wat uitgeprobeerd met een orgel. Daar wil hij later ook op gaan spelen. Thuis heeft hij wat nummers op een bandje staan. De an deren zijn geestdriftig over dat idee. Moeder heeft het bandje al gehoord en ze vindt het mooi, dus dat zit wel goed met dat orgel straks. De „Pie rusbrothers" komen er wel. Bruiloften Het begon volgens Piet van den Burg allemaal toen hij op een bejaarden middag van het carnaval zag hoe Siem Nul- kes in zijn eentje stond te zingen: „Het was nog geen tijd om naar huis te gaan en Siem zou de tijd wel even vol maken. Die jongen heeft een goeie stem en ik dacht: dat kunnen wij ook. We zijn naar Piet Steenvoorden gegaan en die heeft ons een beetje bege leid". Tot dat moment had den de zes broers al succes gehad op bruiloften en partij en binnen de familie. Ze kre gen hun eerste wat meer of ficiële kans toen een van de broers (Peter) boerenbruide- gom werd in het Kaninefaat- enrijk tijdens het carnaval. Op het bordes van het ge meentehuis zongen zijn broers hem toe. Naar aanleiding van dit op treden nodigde Floor Vink hen uit om in de Schelft de bejaardenmiddag te komen opluisteren tijdens het carna val. Floor verzon meteen ook een naam: Pierusbrothers omdat de bijnaam van de fa milie „pierus" is. Piet daar over: „De oudjes in de fami lie waren het er eerst hele maal niet eens met die naam Dat was twee jaar geleden. Het werd hun eerste grote optreden voor vreemd volk, zo'n 500 mensen. Aad was zo zenuwachtig dat hij „temet een halve liter cognac naar binnen werkte". Hij had eerst al wat glaasjes gedron ken bij broer Peter. En daar na werden ze uitgenodigd door bejaardenhuizen in de hele streek om ook eens te komen zingen. Succes Enige weken geleden ver schenen ze tijdens het tonne- prossen in hotel Van der Geest. Voor het eerst lieten ze zich horen voor een jonger publiek en hoopten maar dat het geen afgang zou worden. „Dat viel 200 procent mee", aldus de opgeluchte Brothers. Het werd een ongelofelijk succes. De zaal stond wel even gek te kijken en ieder een dacht dat het een goeie grap was toen de zes geboren en getogen Noordwijkerhout se broers het podium opkwa men. Ze kregen de zaal niet plat maar wel overeind. Nog dagen later werden we op straat aangehouden door be kenden die waren geweest, en die toch even wilden zeg gen dat ze het allemaal prachtig gevonden hadden", aldus Aad. En dan begint hij solo aan het laatste lied van deze avond op Hoogstraat nummer 1: „Vrede is ver". Gevoelvol valt de rest van de Brothers in en moeder fluis tert naar opzij: Dit vind ik zo mooi". En als „moeders" het mooi vindt, dan zit het wel goed. Terwijl moeder Van den Burg luistert oefenen de zes broers hun liedjes. JAARWISSELING: „Het oude jaar verdwijnt, het nieuwe jaar begint. Naar eene speciaal voor het Zondagsblad gemaakte teekening van Jan Wiegman". „Hotelgast: „Maar meisje, zie je dan niet, dat dit verschillende schoenen zijn? De eene is bruin en de andere zwart!" 't Slim me meisje: „Ja meneer, en 't gekste is, gunder steet krek zoo'n paor!" onmogelijk, 't Zou teveel ver warring teweeg brengen". Wat dat kon betekenen wis ten gelukkig alleen L.P.Bouwmeester te A. en de damredacteur. Ook met de Scherts bleef het in het nieuwe jaar der roa ring twenties goed gaan: „En hoe staat het met de mu zikale begaafdheden van uw jongste dochter, meneer Mi chaels?" „Waarlijk bewonde renswaardig, lieve mevrouw Teentjens", zeide meneer Mi chaels: „Haar onderwijzer zegt dat zij Mozart speelt op een manier, waar Mozart zelf nooit van gedroomd zal heb ben!" „Professor: „Zeg, amice, vind jij het ook geen zotte gewoon te om overal waar je een visi te maakt, je kaartje achter te laten!?" Professorsvrouw: „Hoor eens man, dat is toch nog niet zoo zot als overal waar je komt je parapluie achter te laten!" „Op het telegraafkantoor. Telegrafist: „Dat zijn acht woorden". Dame: „Dan kun nen er voor denzelfden prijs dus nog twee woorden bij?" Telegrafist: „Ja zeker, juf frouw". Dame: „Zet er dan nog bij: in haast". „t>e heer Draaimans (tot een zieken drinkebroer): „Hoe gaat het met je, -beste heer van Pooien?" Van Pooien: „Och, hoe zou 't met me gaan?... Ellendig! Dat is niks gedaan met die nieuwerwet- sche doctors: ze verbieden een mensch bier en wijn en schrijven spuitwater voor- En dat noemen ze een drink- kuur!" „Auteur: „Als die sissers hun mond maar hielden! Kunt u ze niet de zaal uitgooien?" Theaterdirecteur: „Wou u dan voor een leege zaal spe len?" televisie Bollenstreek ^MLLENSTREEK In de ^^®ollenstreek zijn woensdag 6 inuari overdag vih de kabel eert televisieprogramma's te olgerr. In verband met weg- ferkzaamheden wordt de oofdverbinding van het ont- angststation Oegstgeest naar ee"e Bo llenstreek onderbroken. gen de avond wordt de sto- "e^ng opgeheven. De radiopro- waa^-amma's van Radio 1 tot en witt^4 zjjn dankzij een nood- oorziening overdag wel te be- ^.'liisteren. De onderbreking ifbldt voor: Hillegom, Lisse, 'n C3"assenheim, Voorhout, De ausJe, ilk, Noordwijkerhout en neili?oordwijk. bak- RIAGG in Katwijk en Sassenheim KATWIJK/SASSENHEIM De RIAGG (Regionale Instelling Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg) krijgt mogelijk twee vestigingen in de Duin- en Bol lenstreek. De afgelopen week is een aanvraag ingediend bij het ministerie van WVC voor een gebouw in Sassenheim en in Kat wijk. In Sassenheim moet een nieuw pand worden neergezet achter het politiebureau aan de Menneweg. Hierover zijn contac ten gelegd met het Sassenheimse gemeentebestuur. In Katwijk zou de RIAGG onderdak kunnen krijgen in het nieuwe gezond heidscentrum in de wijk Hoor- Jaar celstraf voor stelende verslaafde LEIDEN Een jaar celstraf. Dat was donderdag het vonnis van de Haagse rechtbank over een 35-jarige Leidenaar. De man, verslaafd aan heroïne, had zich de afgelopen twee jaar schuldig gemaakt aan en kele tientallen winkeldiefstal len in Leiden. De opbrengst verkocht hij om aan geld voor drugs te komen. Tegen hem was 15 maanden onvoorwaar delijke celstraf geëist. De Lei denaar had in de dertien jaar dat hij verslaafd was, al diver se keren vergeefs getracht af te kicken. WONING IN BRAND NIEUWKOOP Twee poezen zijn gisternacht overleden door een brandje in een woning aan de Hagedoornstraat in Nieuw koop. De brand ontstond doordat het jasje van de bewoner eerder op de avond in brand vloog. Dit vuurtje werd gedoofd en de jas werd op de kapstok gehangen. Uiteindelijk bleek dat het jasje toch nog smeulde waardoor om half een 's nachts de hele kapstok vlam vatte. De brandweer was het vuur in de woning, die vol met rook stond, snel meester. BROMFIETSER GEWOND LISSE Een 17-jarige Lisser is gisternacht om twee uur ge wond geraakt op de Essenlaan in Lisse. De Lisser reed op een bromfiets. Hij viel omdat hij samen met een andere bromfietser reed waarvan de een de ander duwde. De jongen viel tegen een boom en belandde daarna in de sloot. Hij is met een gescheurd bekken naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. MAN MET SCHAMPSCHOT AAN HOOFD NAAR ZIEKENHUIS bekenden hebben zon- n!dr dagavond een moordaan slag gepleegd op een woonwagenbewoner in 31 Valkenburg. De heer apo^ Springer ontsnapte ter- isten nauwernood aan de dood n[J[| doordat de kogel zijn [Bal hoofd schampte. De ko- gel was door het raam Hand va° de woonwagen uut. heengeschoten. De ge- CEN- wonde man werd door iiien- zijn medebewoonster naar het ziekenhuis ge- iaco- bracht. De politie heeft !®j tot vandaag de aanslag geheim gehouden om het onderzoek niet te belem meren. Daders zijn tot op heden niet aangehouden. ON- Het kleine woonwagenkamp ligt pal aan de rand van de bebouwing van Valkenburg. 033- Er staan een grote wagen en een kleine caravan. Het kampje ligt dichtbij de hui zen aan de Marinus Post- straat en de hoek van de Achterweg. Aan de andere kant van het kampje ligt open veld. De bewoners van de grote wagen, maar ook de bewo ners van de huizen aan de Marinus Poststraat werden zondagavond rond half zeven opgeschrikt door een schot. Even later werd door de zoon van de caravanbewoonster bij de buren op de ramen ge- bonst. Hij waarschuwde van daar de politie. Uit het on derzoek van de politie bleek, dat van buiten de caravan was geschoten. Het slachtof fer was inmiddels met een hoofdwond naar het zieken huis gebracht. De volgende dag werd door de politie een groot onder zoek ingesteld. Buurtbewo ners werden om inlichtingen gevraagd en het terrein rond de woonwagens werd uitge kamd op zoek naar sporen en eventuele hulzen. Volgens een van de buurtbewoners is er een huls gevonden. In de buurt wordt verondersteld, dat de schietpartij het ver volg is van een oude vete gaat tussen woonwagenbewo ners, waarbij een incident met een auto de aanleiding vormde. Waarnemend groepscom mandant van de rijkspolitie Rijnsburg/Valkenburg, J. Kleine, ontkent deze geruch ten. „We hebben geen huls gevonden, ondanks dat we bezig zijn geweest met een metaaldetector. We hebben op dit moment geen enkele aanwijzing waarom het schot is gelost. Het is ook nog mo gelijk dat het hier om een verdwaald schot gaat van bij voorbeeld een stroper. Het is dan alleen wel heel toevallig dat die kogel net het hoofd van die man raakte". Vol gens de politiewoordvoerder heeft ook het buurtonder zoek geen concrete aanwij zingen opgeleverd. „We zijn nog op zoek naar mensen die ter plaatse iets hebben ge zien". Het inmiddels herstel de slachtoffer wil over het voorval niets kwijt. „De poli tie is met het onderzoek be zig en heeft gezegd dat ik be ter niets kan vertellen. Dat doe ik maar, want het is niet niks wat er is gebeurd". Volgens buurtbewoners is het niet de eerste maal dat zij last hebben van het woonwagen kamp dat aanvankelijk tijde lijk aan de Achterweg geves tigd werd. Op dit moment probeert de gemeente Val kenburg de lokatie tot een definitief woonwagenkamp te maken. Daar zijn inmid dels bezwaren tegen inge diend. Burgemeester C. Sin- ke van Valkenburg weet niets van overlast. „Een der gelijk incident heeft nog nooit plaatsgevonden. Bij mijn weten is het daar altijd rustig". Ook bij groepscom mandant J. Kleine is niets bekend over eerdere gebeur tenissen. LPHEN AAN DEN RIJN De beeldvorming over vrou- tot/en moet door meer actieve worden veran- Ook moet de gemeente 1 al haar eigen verordenin- ook jen, regelgevingen londentie nagaan of er ner- ns sprake is van ongelijke ^lehandeling". Dit staat in de tbe- onceptnota emancipatie die i. en an burgemeester M. Paats an Alphen is overhandigd, rouwen zouden ook beter oorgel icht moeten worden bijvoorbeeld de juridische vr evolgen van trouwen en ge- moeten worden op het («ie echt hun eigen naam te blij- .00- en voeren. Verder moet er vrouwelijke rechercheur *aö omen voor de opvang van iltij- iad lier. ■';u- 5.0C slachtoffers van seksuele mis drijven. De politie moet op de zogenaamde onveilige plaatsen extra surveilleren en er moet onderzoek naar deze plaatsen in Alphen worden gedaan, al dus de nota. Verder staat in de nota dat de vrouwen gestimuleerd moeten worden om zich als werkzoe kende in te schrijven. Ook moeten vrouwen gesteund worden bij het opzetten van een eigen bedrijf en moet het arbeidsbureau tien procent van haar subsidie aanwenden voor herintredende vrouwen. De gemeente zelf moet in haar personeelsbeleid zorgen voor onbetaald ouderschapsverlof, kinderopvang, de verdeling van de beschikbare plaatsen tussen mannen en vrouwen en moet zich sterk maken tegen discriminerende bepalingen zoals het partnerpensioen. De nota is opgesteld door de begeleidingscommissie eman cipatie. Deze bestaat uit me vrouw J.J. de Graaf (Alphense Vrouwenraad), mevrouw E.G. de Jeu (Progressief Vrouwen- kontakt), mevrouw H. G. van der Kust (Zahra), wethouder mevrouw G. Brussen en de heer A. van Garderen als coördinator doelgroepenbeleid. Mevrouw E. Kalis-Smit schreef de nota. Cel voor stelende bijrijder bewakingsdienst LEIDEN Een 24-jarige man uit Krimpen aan den IJssel is donderdag veroordeeld tot twaalf maanden celstraf waar van vijf voorwaardelijk. Bo vendien werden de goederen die hij had aangeschaft met gestolen geld verbeurd ver klaard en moest de man een pakket cheques teruggeven aan Albert Heijn. De man had in maart en juni in de Leidse regio geld gesto len uit geldzakken. Dat was voor hem niet zo moeilijk, want hij vervoerde de geld zakken als bijrijder van een geldtransportwagen van Van Gend en Loos. Uit niet goed afgesloten zakken peuterde hij telkens bankbiljetten als de chauffeur niet oplette. Zo had hij ruim 25.000 gestolen bij geldtransporten van filialen van Albert Heijn. Van het geld had hij luxe-artikelen gekocht en had regelmatig nachtclubs bezocht. Overigens had een onderzoek uitgewezen dat bij de bewakingsdienst in totaal drie ton was verduisterd. Inbraak in flatwoning LEIDEN Uit een flatwo- ning in de Kiekendiefhorst is rond de jaarwisseling ingebro ken. Er zijn sieraden ont vreemd met een waarde van 17.000 gulden, cadeaubonnen, 300 shillingen Oostenrijks geld, 1000 gulden Nederlands geld en enkele platenbonnen. De inbrekers hebben een ruit vernield. Schaap in gierput LEIDEN Een schaap heeft ongeveer anderhalve dag in een gierput vastgezeten bij het Slachthuis aan de Pasteur- straat. De brandweer heeft het dier bevrijd. Een noodslachter die met zijn hond een wande lingetje over het terrein maak te, ontdekte het dier rond één uur vrijdagmiddag. Man gooit ruiten eigen woning in LEIDEN Een 30-jarige be woner van een woning aan de Steenschuur heeft tijdens de nieuwjaarsnacht rond vier uur alle ruiten van zijn woning in gegooid. De politie moest er aan te pas komen, maar zag geen reden om de man aan te houden. Het motief van de man is onbekend. Onder redactie van Ton Pieters. Het „Geïllustreerd Zondags blad" had het op zaterdag 2 -gjA, januari 1926 helemaal bij het rechte eind: „Wat gaat het le ven toch snel!" Ik nam een ogenblik aan, dat het leven K 62.jaar geleden niet zo snel ging als vandaag, maar dat schijnt toch anders te zijn ge weest. „Zóó nog prijkt de gloednieuwe kalender met [_het cijfer 1 van de eerste maand des jaars en eer 't goed tot ons doorgedrongen is, dat er weer een jaar, een geheel jaar voorbijging, val- - len reeds de laatste blaadjes, 't Is daarom misschien wel wat gewaagd van den teeke naar om het nieuwe jaar voor te stellen als een kind, dat het leven intreedt en het oude als een afgeleefde grijs aard, die aan de hand van den onverbiddelijken dood in de duisternis van het verle- den verdwijnt. lUt En toch... dat is de levensloop «•van het jaar, een teekenend beeld van de eindigheid van ons bestaan. Het jaar wordt -begonnen, telkens weer met 1 nieuwen levensmoed en le venslust. Ieder mensch blijft in zekeren zin een kind, dat zich door de ervaring van _nog zoovele jaren het hart jiiet verkillen laat, maar steeds opnieuw vooruit dringt in het leven, hopend de vruchten te plukken, die 't verleden nog niet brengen kon. Over het aardsche leven heerscht de dood. Al wat wij ondernemen en denken te grondvesten, valt onder den onverbiddelijken zeiszwaai van den tijd. Alleen de geest blijft leven, springt van het oude in het nieuwe jaar over, vindt zijn weg naar de eeu- VAN CARMEN: „George Bi zet, componist, o.a. van de bekende opera „Carmen", die 50 jaar geleden voor het eerst te Parijs werd opge voerd". wigheid. En het nieuwe jaar vat op, wat het oude onvol tooid liet liggen, past de scherven van gebrpken geluk ineen, richt de neergeslagen idealen weer omhoog. Zóó moet het ook zijn. Een jaar van ons leven is niet anders dan een stap naar de Toe komst, die vastgeankerd ligt in het Rijk, waar geen dood meer heerschen kan. Weer ging een jaar voorbij en de grijsaard ziet nog eens om... Maar reeds snelt het nieuwe als een levensblij kind vooruit, gereed voor de wachtende taak. En wij gaan mee, vol vertrouwen, sterk door het geloof, rijk door de liefde. En bemoedigend roe pen wij elkander toe den tra- ditioneelen Christelijken ze gen wensch: Zalig Nieuw jaar!" De wederopbouw van het door een cycloon getroffen Borculo ging gewoon verder, alsof bij het tijdsein van twaalven 1925 niet op 1926 gesprongen was. Ook de ru briek Het Damspel vervolgde in het nieuwe jaar de reeks partijstanden, problemen en bladproblemen, en toonde zich in advertentiestijl streng tegenover L.P.Bouwmeester te A.: ,,'t Spijt ons, maar 't is

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11