ids wordt geducht wapen in echtscheidingszaken aggie Thatcher van plan alle jecords te breken „Italianen hoeven nooit op de staat te rekenen" Records in ver spuweneten en hoela-hoepen Ghana wil doodstraf tegen drugssmokkel FOTO: AP ^TlTENLAND SaidóaQowubtd DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAGINA 9 f YORK Aids is in trika een factor van j aan het worden lens sommige advoca- elfs een geducht wa- _in echtscheidings- ogdijzaken is een heerlijk wapen. De I» kaart" van 1987" zegt d Lionel Felder, een ad- it in New York en specia- de wetgeving die het ge- •treft. ..Het is een zweep lee te klappen en de te- tij danig te intimide ren". Huwelijksadvocaten bevesti gen dat aids een rol is gaan spelen in zaken tussen onge lukkige vrouwen en echtgeno ten —vrees voor aids, bedrei ging met aids. aids als bewijs van overspel of aids in verbit terde voogdijzaken Tot dusver lijkt 'aids nog niet te zijn opgedoken in rechtsza len, omdat de overgrote meer derheid van echtscheidings- en voogdijzaken in Amerika uitgewerkt wordt in advoca tenkantoren en niet wordt be slist door een rechter. Felder zegt dat vrouwen die getrouwd zijn met biseksuele of homoseksuele mannen aids kunnen hanteren als echt scheidingsgrond. aangezien dergelijke mannen zeer kwets baar zijn voor beschuldigingen waarin aids een rol speelt. Voor hun carrière kan het rampzalige gevolgen hebben. Arthur Leonard, docent aan de Law School in New York en specialist in aids en de wet, valt Felder bij. „Aids is al een vaststaand feit in echtschei dingszaken", zegt hij. „Er zijn al conflicten over voogdij, be zoek en kinderen geweest waarin aids ter sprake is geko men. Er zijn zaken geweest van een vader die „gay" was en een moeder die er op stond dat hij zich zou onderwerpen aan een aidsonderzoek voordat de kinderen bij hem op bezoek mochten". Volgens Leonard is het wel zo dat er geen fysieke of medi sche gezondheidsfactoren zijn die het weghouden van een kind zouden rechtvaardigen, maar stellen factoren als alge mene onbekendheid met de ziekte en bezorgdheid over de weerslag op een kind van het zien van een zichtbaar zieke vader problemen. „Ik denk wel dat er advocaten zijn die een en ander zouden aangrijpen om van een echt scheiding voor hun cliënt het onderste uit de kan te halen", aldus, Arthur Leonard Opbiechten Er ontstaat een juridisch pro bleem als de vrouw probeert aan te tonen dat de echtgenoot aids opliep door homoseksueel contact op zich waarschijn lijk al een geval van over spel tenzij de echtgenoot bereid is op te biechten. De ziekte kan men immers ook heel goed krijgen via het wer ken met bloedmonsters of via een bloedtransfusie. Verder zijn ook andere besmettings wegen (bijvoorbeeld via de tandarts) theoretisch nooit voor de volle 100 procent uit te sluiten. Heeft iemand aids bui ten zijn schuld opgelopen, dan kan de ziekte op zich geen grond voor echtscheiding zijn. In een echt rommelige echt scheidingssituatie, zou homo fiele activiteit van een echtge noot waarschijnlijk niet moei lijk te bewijzen zijn. „Wij be wijzen voortdurend met wie iemand geslapen heeft", zegt Norman Sheresky, oud-presi dent van de „American Aca demy of Matrimonial Lawy ers". „Wij doen dat met behulp van detectives, door het vin den van brieven in huis. Wij komen er achter omdat jaloer se ex-minnaars het ons vertel len. Er zijn tal van manieren om te bewijzen dat er een rela tie is en dat geldt ook voor een man die aids heeft". Sheresky noemt het onvermij delijk dat steeds meer huwe lijksadvocaten betrokken worden bij echtelijke ruzies met aids als inzet. „Ik heb be grepen dat er 25 gevallen van mensen met het aidsvirus zijn op elk geval dat bekend is Wanneer dat allemaal aan de oppervlakte komt. dan raken onvermijdelijk ook advocaten erbij betrokken", zegt hij „En vergeet niet het aantal valse beschuldigingen als eenmaal het eerste schaap over de dam is". Hij overweegt: „Aids zou in de rechtspraak wel eens net zo'n grote vlucht kunnen ne men als zaken van kindermis handeling". SEN MENEN: DE PREMIER HEEFT LAST VAN STRESS kofcn onze correspondent jr I Roger Simons) evé rjjDEN Margaret zofher (62) is aanstaan- niiondag precies acht /olpn 244 dagen Groot- 'anniës premier. In ^"ambtswoning, Dow- Street 10, verbleef lVai eeuw niemand an- im-zo lang als zij. Pre- i lj Thatcher hoopt het ™Jfs nog een poosje uit blfeuden. Haar eerste (doel is de parle- N jBverkiezingen van of 1993. Ze is zeker —je conservatieven dan en herkozen en dat K>r de derde achter- ïlgende maal kan ijven als premier. En t mijlpaal achter de fleemt ze als vanzelf- *tend streefdoel het (aggie Thatcher in 2000 nog steeds premier, dan zal dat een absoluut record beteke nen. En records zijn erg be langrijk in het leven van de eerste vrouwelijke premier die. als ze ooit aftreedt, ook bijzonder graag het eerste lid zou zijn van de hoge ridderor de van de kouseband en de distel, door koning Edward III gesticht in 1348. Binnenkort worden in deze ridderorde niet alleen meer heren opgenomen. Maar het is nog niet helemaal zeker dat koningin Elizabeth haar wel zal uitpikken voor de orde van de kouseband, want de vorstin is geen grote fan van het feno meen Thatcher. Eerlijk gezegd wordt de Britse premier meer bewonderd in vreemde landen dan in Groot-Brittannië zelf. Daar heeft Thatchers propa gandamachine er nogal wat moeite mee om haar volksge liefd te maken. Dit komt vooral omdat het premier Thatcher bijna volle dig ontbreekt aan charme en liefheid. Ze geeft zelden de in druk een goed hart te hebben. Tijdens de mijnstaking van 1984-85 kreeg ze bijvoorbeeld geen enkel vriendelijk, laat staan gulhartig woord over de lippen voor de stakers en hun gezinnen. Merkwaardig is ook dat Maggie Thatcher als Groot-Bnttanniës eerste vrou welijke premier helemaal geen neiging vertoont om de femi nistische beweging te steunen. Autocratie Men bewondert haar omdat zij een bijzonder doortastende persoonlijkheid is, die ervan droomt haar land weer groot te maken. Margaret Thatcher weet van aanpakken, maar haar optreden smaakt geregeld naar autocratie en dictatuur, met het gevolg dat zij net zoals de meeste alleenheersers uit de moderne geschiedenis een sterke propagandamachine no dig heeft om bij het Britse volk in de gunst te blijven. Het propagandaleger van pre mier Thatcher bestaat momen teel uit 1200 manschappen, die worden aangevoerd door haar persoonlijke perschef Bernard Ingham (55). Vandaag de dag wordt in Whitehall (de Lon- dense regeringswijk) aan me diamensen haast niets meer verteld dat niet vooraf werd Maggie Thatcher In een gedaante zoals het Britse volk haar niet vaak ziet: als hulsvrouw. Overigens is de foto genomen tijdens opnamen voor een televisieprogramma over scheikunde. FOTO: AP goedgekeurd door Bernard stuk te plaatsen. Maar toen de Ingham, die dus ook een beetje Britse minister-president afge- de rol van algemene censor lopen maand tijdens een fees- speelt. Perschef Ingham en zijn me dewerkers doen doorlopend tje op Buckingham Palace van de graat viel, behielden zij een langdurig stilzwijgen, want dat m «rditse premier is ondanks haar drukke werkzaamheden niet te beroerd persoonlijk toe te zien op „haar" militairen, die op lening zijn nabij het Duitse Hamburg. hard hun best om premier nieuws deed haar imago geen Thatcher op een hoger voet- goed. Het koninklijk paleis in Lon den iniviteert ieder jaar in no vember alle leden van het corps diplomatique en de rege ring op een drankje, een koud buffet en daarna een gezellige danspartij op de muziek van een militaire band in diverse zalen van Buck House, zoals Buckingham Palace gemeen zaam wordt genoemd. Premier Thatcher houdt niet van der gelijke feestjes; achteraf vindt ze het telkens zonde van de verloren tijd. Goed, de pre mier viel dus flauw en lag een poosje lijkbleek en met geslo ten ogen op de sofa. Waarschuwing Het feit dat ze van haar stokje was gevallen veroorzaakte grote consternatie Artsen schreven de volgende dag in de kranten dat de premier wellicht last had van stress en dat zij nodig moest rusten. Margaret Thatcher werkt ge middeld achttien uur per dag. Ze staat om zes uur op en gaat zelden vóór middernacht naar bed. Dat ze het bewustzijn had verloren, was volgens vele Britse kranten een teken aan de wand: Margaret Thatchet zal het nooit uithouden tot het jaar 2000. Maar ondanks de duidelijke waarschuwing die zij heeft gekregen, is Groot- Brittanniës minister-president nog steeds niet van plan op haar lauweren te gaan rusten ACCRA Het drugss- mokkelprobleem in Gha na heeft dusdanige pro porties aangenomen dat er van juridische zijde ge vraagd wordt om het in stellen van openbare exe cuties bij wijze van af schrikmiddel. George Agyekum. de tribu- naalrechter die de meeste drugszaken in het land behan delt, zegt geen voorstander te zijn van zulke drastische maat regelen. Hij verduidelijkt ech ter dat Nigeria eerst het drugs- centrum van West-Afrika was, maar dat het nu Ghana is na dat drie jaar geleden in Lagos de openbare executie van drugshandelaren werd inge voerd „Wij geloven dat de Nigeri- aanse drugsvoorraden geleide lijk zijn overgebracht naar Ghana. Internationale drugs handelaren, meestal afkomstig uit India, gebruiken Accra waarschijnlijk als een tussen landing bij hun omzichtige manier om drugs naar Europa te smokkelen", vertelt Agye kum. Het betreft voornamelijk heroïne en cocaïne. Gewillig Handelaren vinden in de Gha- nezen vaak gewillige koeriers. De meesten weten het verschil niet eens tussen hard drugs en marihuana, dat in Ghana niet verboden is. Bovendien zou den Ghanezen bijzonder belust zijn op geld en pakken alles aan, al of niet legaal, om een centje bij te verdienen. „Geld is status", zegt Agyekum, „en het maakt de mensen niet uit hoe ze eraan komen". Volgens Agyekum zijn de koe riers veelal vrouwen vrien dinnetjes of vrouwen van drugshandelaren die voor een bedrag van drie- a zesdui zend gulden kleine pakjes drugs in vagina of anus naar Europa vervoeren. Aangezien een groot gedeelte van de drugs uit Ghana in Groot-Brit tannië terecht komt. werken de Ghanese autoriteiten nauw samen met de Britse politie. Aan de hand daarvan werden onlangs al enige arrestaties verricht. Zo werden onder meer een manager van de Ghanese luchtvaartmaatschap pij, de vrouw van een buiten landse ambassadeur in Accra en een hoofdverpleegkundige van een militair ziekenhuis gearresteerd wegens drugs smokkel. Een regeringsfunctionaris meent weliswaar dat het her invoeren van de doodstraf geen wezenlijke oplossing van het probleem biedt, maar wel dat het zich zal verplaatsen naar een ander land. Agye kum denkt dat een groot scheepse voorlichtingscampag ne voor het publiek, waarin gewezen wordt op de gevaren van drugsgebruik, kan bijdra gen aan het terugdringen van het drugsprobleem in West- Afrika. Bovendien worden speciale narcotica-brigades op geleid. waarvoor Groot-Brit- lannië speciale uitrustingen en instructieprogramma's voor de politie ter beschikking stelt. SUSAN MACDONALD (c) The Times. Londen SOCIOLOOG FRANCO FERRAROTTI OVER SUCCES: (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME.Italië, dat moet toch een goudmijn zijn voor sociologen? Maffia en terrorisme, de mode van Milaan en de bedelaars van Palermo, een over heid in slakkengang en een industrie die met vlie gend vaandel Engeland voorbij is gestreefd. Een land met een record-over heidstekort en burgers die samen met de Japanners het meeste sparen. „Allemaal waar", zegt Franco Ferrarotti. „Maar toch voel ik me meer op mijn gemak als ik over de problemen van de Verenigde Staten moet praten. Die liggen eenvoudiger, duide lijker. De Italiaanse sociologie, misschien niet toevallig, praat liever over zaken die niets met Italië van doen hebben. Naar onderwerpen die gevoelig lig gen, zoals de maffia, wordt nauwelijks onderzoek gedaan. De wetenschapper die er in duikt kan gemakkelijk gecon fronteerd worden met onaan gename gevolgen." Franco Ferrarotti is de vader van de Italiaanse sociologie. Met zijn leerstoel aan de Ro meinse Sapienza-universiteit was bij begin jaren vijftig de eerste hoogleraar sociologie van het land. Ferrarotti geldt als een van de meest intelli gente en kritische observanten van de Italiaanse maatschap pij. Toch is de sociologie nog altijd een wat vreemde eend in de bijt van de Italiaanse we tenschap. Ferrarotti's kritiek wordt hem niet steeds in dank afgenomen. Folklore De Italianen houden er niet van onder een vergrootglas ge legd te worden. „Met onze so ciologische kritiek voeren wij al twintig oorlog tegen bepaal de toestanden. Maar we krij gen geen subsidie van de staat of van particuliere organisaties voor onderzoek naar pijnlijke problemen zoals de maffia. Wij hebben nu een subsidie gehad om de positie van gekleurde buitenlandse emigranten in Rome te onderzoeken. Dat is „Ik heb zes jaar geleden een boek geschreven over de maf fia. waarin ik heb proberen duidelijk te maken dat de maf fia geen regionaal, maar een landelijk probleem is. Het was Natuur direct uitverkocht, de tweede druk ook Maar het wordt niet herdrukt. Men ziet het ner gens meer De Napolitaanse toch wat te doen. Veel meer zorg baart die werkloosheid van negentien procent in het zuiden. Daar zitten ook heel veel jongeren bij die geen uit zicht hebben op een baan. Ook het aantal werkloze academici is zeer groot. Dat schept frus traties en haat tegen de maat schappij. Een grote werkloos heid van intellectuelen en de daarmee gepaard gaande haat gevoelens tegen de maatschap pij vormen altijd een vaste component bij het ontstaan van terrorisme De tweede grote verandering die zich in Italië heeft voorge daan is de ontvolking van het platteland. Er is een enorme concentratie op gang gekomen in vijf grote verstedelijkte ge bieden: Milaan, Turijn. Rome, Napels en Palermo. Dat is een gevaarlijke ontwikkeling, want Italië is ecologisch gezien een heel moeilijk land" PERLATIEVEN" IN HET JAAR 1987: jpEN Ook in 1987 i een aantal personen lieren zich weer, op- lijk of niet, onder- Men in een of andere j van curieus gedrag, jeidde tot vermelding et fameuze Guinness of Records. ling Konishiki, uit Hawaii zich met 239 kilo registreren als 's werelds zwaarste sumo- worstelaar. Ook zwaar was de komkommer van Eileen Chapel uit Bowen Hills in Australië. De vrucht bereikte een recordgewicht van 24 kilo. Geen record-gewicht, maar wel een record-afstand-spu wen werd op 4 juli gevestigd in Eau Claire in de Ameri kaanse staat Michigan. Rick Krause tufde 20 meter en 27 centimeter ver. Merkwaardi ge capriolen haalde ook een hoela-hoepster uit Bulgarije uit. Deze juffrouw Desai van de Kehalovi-dansgroep sera Casal uit de Spaanse slaagde er tijdens een optre- wCaracacia 5.000 eieren, den in Great Yarmouth in Engeland in om 75 hoepels tegelijkertijd rond haar li chaam te laten wentelen Bruce Bloch stapelde in het Hilton Hotel in Akron, in de Amerikaanse staat Ohio, 134 i èverleed op 20 maart rr*r, een 24-jarige lapjes- réie woonde in de Glen- eit whisky-fabriek in de be plaats Crieff. Zij was ■"18.899 dode knaagdieren -Pvrecordhoudster mui- togen. lil'ei verwerkte Antonio Isfilo aardappelen en 150 1 olie tot een Spaanse van 299 kilo Of het en lekker smaakte, ver- I het Book niet tifde maand liet Salevaa f Atisance, in de wande- sigarenkistjes op zijn kin en wist deze stapel gedurende vijftien seconden overeind te houden. In San Antonio, in de Amerikaans staat Texas, verorbert een zekere John Espinoza in exact twee mi nuten 29 Spaanse pepers zonder verkoelende dran ken. Hoe het nu met zijn maagwand is, is niet bekend Minder heetgebakerd was Robert Wooley. eveneens uit San Antonio, die van kauw gumpapiertjes een ketting van één kilometer en 137,2 meter lang maakte. Hij had daar 93.000 papiertjes voor nodig. Van een heel ander kaliber was het festival in Edmonton, in de Canadese provincie Alberta, waar in augustus 10.442 dansers deel namen aan een danspartij Dat zal hier en daar wel tenen gekost hebben Vierwieler Afgezien van deze greep ver moldingen uit het Guiness Book, heeft 1987 meer „su perlatieven opgeleverd, ook in de wereld van kunst, amusement en de jet-set. Zo was het duurste schilderij, dat dit jaar van eigenaar ver wisselde de „Irissen" van Vincent van Gogh. Het werd in New York geveild voor 53,9 miljoen dollar De duur ste auto. die onder de hamer kwam bleek een Bugatti Royale uit 1931 Op een vei ling in Londen betaalde een echte liefhebber meer dan negen miljoen dollar voor de Italiaanse vierwieler. De film waaraan dit jaar het meest werd verdiend was Beverly Hills Cop II": op 1 december 1987 had het pro- dukt van een stel knotsgekke politieagenten al 153 miljoen dollar opgebracht De best- betaalde artiest was de Ame rikaan Bill Cosby; de brave huisvader annex gyneaco- loog verdiende in het seizoen 1986/1987 84 miljoen dollar K.'nssa! Ook Nederlanders laten zich niet onbetuigd in het vestigen van „merkwaardige" records. Op de foto is dameskapper en tevens duikfanaat Ton Brakenhoff (rechts) bezig met „knippen en kap pen" onderwater. FOTO: ANP uitgever wil kennelijk niet het stempel krijgen dat hij boeken over maffia en camorra (de Napolitaanse tegenhanger van de Siciliaanse maffia) op de markt brengt. Men schrift wel boeken over maffia en camor ra, maar daarin worden ze be schreven als traditionele, fol kloristische organisaties" Italië is wel succesvol geweest in de strijd tegen het terroris me, maar tegen de maffia lijkt de staat machteloos. Ferrarotti: „Het zijn ook totaal verschil lende verschijnselen. Het ter rorisme is ten onder gegaan aan zijn eigen succes. Als een geheime organisatie succes heeft, zijn er veel mensen die op de trein springen. Daar wa ren ook labiele figuren bij, die het leven in de ondergrond niet konden verdragen. De maffia is een compleet andere organisatie. Het rekent op de wijd verspreide omèrta, de zwijgplicht De mafia is diep geworteld in de Siciliaanse maatschappij en geldt daar in zekere zin als respectabel. Er vloeit per iaar meer dan dertig miljard gulden aan maffia-gel den naar het eiland". Terrorisme Welke zijn de belangrijkste veranderingen die er de afge lopen jaren hebben plaats ge vonden m de Italiaanse maat schappij0 „Aan de positieve kant is er natuurlijk de afname van het terrorisme. Het land haalt op gelucht adem. Italië heeft het terrorisme kunnen bedwingen zonder een politiestaat te worden. Maar ik betwijfel of de vermindering van het ter rorisme definitief is. De om standigheden die indertijd ge leid hebben tot het ontstaan ervan zijn er nu immers nog Ik ben heel bezorgd, niet over de officiële werkloosheid van twaalf procent, want Italië heeft een grote zwarte econo mie en heel wat mensen die off|ciee) werkloos zijn hebben ..Denk bijvoorbeeld maar eens aan de duizenden aardver schuivingen. Land en bodem hebben voortdurende zorg en onderhoud nodig. Jullie in Ne derland hebben met de zee te maken en jullie weten wat het betekent om de natuur in de hand te houden. Maar in Italië ontbreekt die zorg, eenvoudig weg omdat de mensen er niet meer zijn. Zo wordt Italië een levensgevaarlijk land." Italië heeft de laatste ïaren een industriële ontwikkeling door- „Dat is de belangrijkste posi tieve verandering, die natuur lijk ook zijn negatieve kanten heeft. Italië is definitief en compleet geïndustrialiseerd Van een traditioneel land- bouwland, de tuin van Europa, zijn we de vijfde industrie-na tie geworden Maar tegelijker tijd en dat is een beetje ko misch zijn we archaïsch geble ven. Kijk maar naar de lang zame procedures, de slecht functionerende staat, de logge burocratie, maar ook naar be paalde gedragingen en menta liteit De consument die een overheidsburo of een bank binnenstapt wordt door de man achter het loket behan deld zoals een horige in de middeleeuwen door zijn heer ..Die langzame staat, met zijn inefficiëntie en chaos heeft ook voordelen De Italianen weten dat ze niet op de staat kunnen bouwen en dus sparen ze. Wij behoren tot de grootste spaarders ter wereld, ondanks de inflatie. Italianen weten dat ze het in tijden van nood van hun familie, van hun spaarpo tje moeten hebben. Ze moeten altijd wat bij de hand hebben. De inefficiëntie van de staat heeft als positief nevenaffect dat de mensen leren voor zich zelf op te komen en dat het helpt de familieband in stand te houden. Dat is natuurlijk prachtig. De Italiaan weet in tegenstelling tot de Nederlan der, de Fransman en de Duit- hyeft te rekenen."

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9