06-0 2210 20 .K-A^E'R' Alcohol en knutselwei grootste boosdoeners BINNENLAND Warme weer houdt velen uit de slaap HET KLEINE VUURWERK: EeidaeSotnmit DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAi Op 1 januari 1988 start in Alphen aan den Rijn, Gouda en Leidschendam KADER/Uitzendgroep. Niet zomaar een uitzendgroep, nee, KADER richt zich in het bijzonder op de uitzending van hooggekwalificeerd en goed opgeleid middenkader. KADER ZOEKT KADER Waarmee maar gezegd is dat vanaf nu KADER/ Uitzendgroep het adres is voor academici, HBO'ers en MBO'ers. Bijvoorbeeld wanneer ze op zoek zijn naar hun eerste baan. Of als ze sterk overwegen om van werk kring te veranderen. Daarbij dient opgemerkt teworden dat KADER in zulke gevallen niet louter de taak van doorgeefluik op zich wenst te nemen. Integendeel. KADER wil een ieder die van haar diensten gebruik maakt, bij een nieuwe baas goed beslagen ten ijs laten komen. Zij heeft daartoe alle mogelijke uitstekende trainings-, cursus- en opleidingsfaciliteiten in huis. Op de meest uiteenlopende terreinen, dat spreekt Op die manier biedt KADER uitzendkrachten de gelegenheid om, ook wanneer ze al in een nieuwe baan aan de slag zijn, tegelijkertijd via cursussen verdere scholing te volgen. Tegen redelijke kosten natuurlijk. Trouwens, ook als men niet als uitzendkracht is ingeschreven, is deelname aan trainingen en cursussen bij KADER/Uitzendgroep zeer wel mogelijk. Zoals gezegd, per 1-1-1988 gaat KADER/ Uitzendgroep van start. Denkt u dat opname in het bestand van KADER nog wel eens van pas kan komen? Of wilt u gewoon nader geïnformeerd worden over KADER? Dat kan gratis. Kwestie van even bellen. U I T Z E D G R O E P TELEAC-CURSUS ROEPT STROOM VAN REACTIES OP HILVERSUM - Het is winter. Dat wel, maar de temperaturen stijgen tot in deze maand ongekende hoogten, zowel 's nachts als overdag tussen de 9 en 13 graden. Van een op handen zijnde winterse uitbraak is ook op de wat langere termijn geen spra ke. Toch staat de centrale verwar ming in de meeste huishou dens aan, ligt de matras met de winterkant boven en dra gen velen winterpyjama's. De warmte houdt veel mensen uit de slaap. Op kantoren en in bedrijven gonst het van de slaapverhalen: mensen worden na twee tot drie uur wakker en kunnen een boek gaan le zen, want er is geen schijn van kans meer dat ze de slaap zul len vatten. Ze zijn wakker ge schrokken van een enge droom. Hangend over het bureau ko men er flitsen van die dromen boven. Wat was er toch met hommels en bijen die uit de dakpannen kwamen? Of wie wilde me toch vermoorden 'annacht? Spannende avontu ren waar niemand anders weet van kan hebben, houden je niet alleen uit de slaap maar ook nog van het werk. Geen autorijden dan maar, net doen of je hard werkt en straks struikelend over de drempel van 1988 wakker worden. Ontspannen Het is jammer dat Teleac zo juist de televisiecursus „Sla pen" heeft afgesloten. Bij Tele ac hebben ze het wel geweten. Het cursusboek was in een op lage van zesduizend gedrukt, maar de oplage moest met vijf en twintig duizend worden verhoogd. Er zijn veel meer mensen met slaapstoornissen dan Teleac had kunnen voor spellen. In de cursus worden mensen in de eerste plaats voorgehouden de slaapmidde len opzij te zetten. Spieront- spanningsoefeningen moeten de uitweg naar dromenland bieden. Prof. E. Klip van het Academisch Ziekenhuis in Groningen is de leermeester. De slaapcursus op de televisie en radio heeft zoveel losge maakt, dat het Groene Kruis in samenwerking met Teleac heeft besloten zelf een vervolg te organiseren. Overal in het land beginnen in januari nieu we slaapcursussen. In zes tot acht bijeenkomsten worden nog eens de belangrijkste ele menten van de cursus op de televisie herhaald. Speciaal op geleide cursusleiding is daar voor ingezet. De meeste reacties op de cur sus kwamen van mensen met chronische slaapstoornissen die wel in slaap kunnen ko men, maar problemen hebben met het doorslapen. Ze hebben ademhalingsproblemen en sla gen er niet in de ademhalings oefeningen goed te doen. Veel ouderen hebben moeilijkheden met het opzij zetten van hun slaapmiddelen. „Ik ben princi pieel tegen slaapmiddelen, dus ik vind dat ze wel moeten doorzetten met het langzaam afschaffen van die medicijnen. Ze kunnen daarvoor steun zoeken bij hun huisarts", zegt Prof Klip. Emoties Het is volgens hem een be kend feit dat mensen in de de- cember-maand extra moeite met slapen en doorslapen heb 's Nachts wakker gelegen, grijpt de slaap je overdag om FOTO: TJERK ben. Hij verbindt die moeilijk heden vooral aan de emoties van deze maand. Anderen verbinden die slaapstoornissen aan de lange dagen. Depressies komen in donkere tijden meer voor dan in de zomer bijvoor beeld. Onderzoek heeft aange toond dat een lichttherapie de pressieve mensen kan helpen. Ze worden dan onder een lichtbak van een flink aantal tl-buizen gelegd. Klip: „Men sen denken in deze maand te rug aan hun overleden ouders of partners. In psychiatrische inrichtingen is het in deze maand ook altijd extra druk". Professor Klip erkent wel dat ook de weersomstandigheden van dit ogenblik mensen tijde lijk uit de slaap kunnen hou den. „Er zijn ook verhalen in omloop dat mensen met volle maan bijvoorbeeld heel actief zouden zijn. Daar is nooit on derzoek naar gedaan, evenmin als naar de oorzaak van slaap stoornissen door o weersomstandigheden mensen denken dat hi is en daar hebben ze i) gelijk in, maar het ii warm. De slaapkamei warm. En als het lie warm is, slaap je slee slaap moeten alle fui een laag pitje ko lichaamstemperatuur 's nachts lager, evi bloeddruk. Als je trai is er energie nodig. Jt moet daardoor op vol werken en kojnt ni slaapstand. Het ge vol delijk: slaapstoornis". Badend in het zweet worden van je dror heel eenvoudig word komen door de verwa tijd uit te doen, pyjam het kussen te laten 1 de matras op de zome zetten. De dromen bli in hun eigen land. MARSCHA VAN I (Vervolg van de voorpagina) TILBURG - Een vuur werkhandelaar heeft een wonderlijk vak. Welke ondernemer ziet brood in een afzetperiode van zeg ge en schrijve twee dagen per jaar? Voor die twee dagen moet een vuur werkgroothandel finan ciële risico's nemen, men sen in dienst hebben, een distributiesysteem in stand houden en reizen maken naar verre leve ranciers. Toch zit er wel brood in de vuurwerk- handel, volgens schattin gen gaat er jaarlijks zo'n dertig miljoen gulden om. „We hebben er als handelaren helemaal geen belang bij om het hele jaar door vuurwerk te mogen verkopen. Dan krijgen we toestanden als in België, waar in een heel jaar minder wordt verkocht dan bij ons in twee dagenvHet is die beperk te verkrijgbaarheid die onze omzet voor een deel maakt". Jacqueline van der Veen, di rectrice van Beko BV, vuur- werkhandel in Tilburg, is er van overtuigd dat de branche in zekere zin gebaat is bij het beperken van de verkooppe riode. „Tijdens een paar dagenj mag je in Nederland iets Ko pen dat het hele jaar niet ver krijgbaar is. Zo blijft het pro- dukt bijzonder en spannend". Volgens mevrouw Van der Veen, tevens secretaris van de Federatie Vuurwerkhandel Nederland (FVN), bestaan er geen exacte verkoopcijfers voor vuurwerk in Nederland. De handelaren zijn weliswaar aangesloten bij de federatie, maar blijven toch te zeer con currenten, die verkoopgege vens liever voor zich houden. Explosieve verkoop Op het moment dat in de win kels *de alleszins explosieve verkoop begint, denken de groothandelaren al weer aan het volgende jaar. „Een regen achtige en winderige oude jaarsavond kan ons nu niet meer deren, de bestelde voor raden zijn afgeleverd en be taald. De klap komt meestal pas een jaar later, als de win kelier minder inkoopt. De schommelingen zijn echter niet zo groot; vrijwel iedereen viert oud en nieuw, we kun nen altijd rekenen op een vas te basisomzet". De vuurwerkhandel verzet zich al jaren tegen het negatie ve imago dat de branche door de vele ongelukken met vuur werk heeft gekregen. „De voorschriften voor ons pro- dukt zijn de laatste jaren sterk uitgebreid, zozeer zelfs dat er in Nederland geen vuurwerk fabriek meer is die nog con currerend kan werken. We worden aan alle kanten gecon troleerd, waar ik overigens geen problemen mee heb. Zelfs de sterkte van de knalle tjes wordt in de gaten gehou in Tilbur secretar Federati Vuurwer Nederlai is ervan i dat de b zekere z 's bij t beperkei verkoopfl den. We hebben plastic tassen laten maken waarop zeven tips staan voor het verstandig omgaan met vuurwerk. Wette lijk zijn we verplicht op de vuurwerkverpakking duide lijk de gebruiksaanwijzing aan te geven. Alles is echter ver geefs als de consument zelf met het vuurwerk gaat knut- sèlen. Daar kunnen we geen verantwoordelijkheid voor dragen". Als belangrijkste oorzaak voor ongelukken wordt - behalve het alcoholgebruik - dat knut selen gezien. Wat dat betreft is in kringen van handelaren de ergernis nog altijd niet weg geëbd over het boekje „Spelen met vuur" dat vorig jaar ver scheen. De ondertitel van het gewraakte werkje van David Douwes luidde „Tientallen avontuurlijke proeven" en dat is nu juist wat mevrouw Van der Veen zo steekt: ,,'t Geeft blauwdrukken voor levensge vaarlijk vuurwerkgebruik". Publikaties als deze, gecombi neerd met de klandestiene im port van vaak ondeugdelijk en soms gevaarlijk vuurwerk, zorgen volgens de federatie voor een soort hobbyisme waarvan „de vuurwerkhan del" de gevolgen op zijn bordje krijgt. Aan de knutselwoede van vuurwerkafstekers is vol gens mevrouw Van der Veen weinig te doen. De filmpjes van Postbus 51, waarin de na druk wordt gelegd op de ern stige verwondingen die je bij verkeerd gebruik van vuur werk kunt oplopen, schrikken hen volgens naar niet af. „Het maakt de gevaren van vuur werk alleen maar interessan ter. Het is gevaarlijk, dus spannend voor grote groepen jongeren". De federatie heeft de mensen van Postbus 51 la ten weten liever een filmpje te zien waarin wordt getoond hoe vuurwerk dan wél moet worden gebruikt. Vijf dagen De FVN dringt er bij de over heid al jaren op aan dat de verkoopperiode wordt uitge breid van twee naar vijf da gen. Volgens mevrouw Van der Veen kan dat behalve uit commercieel oogpunt ook in veiligheidsopzicht interessant zijn. „Doordat de verkoop be perkt is tot die twee dagen, wordt een markt geschapen voor illegale afzet. Zo kan in ferieur vuurwerk binnenko men. Bovendien heeft een winkelier in de gekte van die twee verkoopdagen geen tijd om aan zijn klanten goede voorlichting te geven over de juiste manier van aansteken. Die klant ziet in de drukte ook geen kans om zijn geld welo verwogen te besteden en vraagt daarom om een pakket je, zonder zich verder te ver diepen in andere produkten uit het assortiment. Ook wij hebben dus baat bij een zo rus tig mogelijk verlopende ver koop". Dat een verlenging van de verkoopperiode ook meer overlast zal betekenen doordat het geknal ook vroeger zal be ginnen, daar gelooft mevrouw Van der Veen niet zo in. „In veel plaatsen wordt in novem ber al flink geknald, dus zo veel verschil maakt Er bestaat een richtli Vereniging van N< Gemeenten om de v< mijn voor vuurwerk gemene Politieverori twee dagen te stelle ministerie van WV overwogen het Vui sluit te wijzigen, wa verkoopperiode naai gen mogelijk wordt, gens woordvoerders discussie daarover moeilijk dat daarove delijk op korte ter geen besluit valt. Tot verdriet van Van der Veen en Volgehs de FVN ric derlandse consumen der meer door de sterk op uiterlijk lijks op kwaliteit. ik een stuk vuurwi van ik weet dat hetf licht- of geluidseff dan een ander. Toch dat andere vuurwe doodgewoon omdat kere verpakking om Bij haar jaarlijkse relf Chinese leveranciefr ze daar dan ook op. b is vuurwerk een echft de keus is er onbepft noods maken ze volgens de creatieve je zelf vooraf opstelt|i lemaal. Als de eisen Nederlandse overhe)( streng waren en alsh ment meer tijd zou i welbewust te kopen b nog leukere dingen', men dan nu". t ARJEN VAN e1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 8