I Overzicht van overledenen in 1987 >op den Uyl op strijdbare wijze herdacht „Het leven is vreemd, het sterven nog vreemder" GAAY FORTMAN SRDENKT JOOP DENUYL: NENLAND £aidóa<Bowumt DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAGINA 7 lERDAM De bijeen- waarmee gisteren in de KeTk te Amsterdam irige week overleden Uyl werd herdacht, bijzonder karakter. Jer in die zin dat de haar 'rode' kom-af nu niet trachtte te versluie rs de laatste tijd steeds jebeurt - in een poging ianvaard te worden als igspartij - maar juist e te benadrukken. 'jchten de ruim 1500 aan- m|n, onder wie het gehele "fet-Lubbers, talrijke oud- ters (zoals de VVD'ers »eus en Wiegel en de ers Schmelzer en Schol en de Westduitse ex- W||(anselier Willy Brandt, itreden meemaken van het al bijna vergeten koor De Stem des Volks. Nog één keer werden de oude strijdliederen ten gehore gebracht: de Socia listenmars, Op naar het licht en De Internationale („Ont waakt. verworpenen der Aar de..."). De auteur Remco Campert droeg zijn bij Den Uyl zo ge liefde gedicht .Jemand stelt de vraag" voor. Daarin wordt verteld hoe in een groep Zuid- amerikaanse indianen heel langzaam het besef ontwaakt dat zij zich zelf vrij moeten vechten van hun landheren. En zanger Frits Lambrechts zong-schreeuwde met rauwe stem het 'Solidariteitslied' van de marxistische toneelschrij ver Bertold Brecht. „Voor waarts en nooit vergeten waaruit onze kracht bestaat..." Ed van Thiin, burgemeester van Amsterdam, werkte dit thema uit in een redevoering. Hij schetste hoe Joop den Uyl hem in 1957, door middel van een gastcollege aan de Univer siteit van Amsterdam, had overtuigd van de waarde van het socialisme in deze tijd. „Welvaartsstaat? Prachtig ja, maar gemeten naar socialisti sche maatstaven lijkt het na tuurlijk nergens naar", had Den Uyl gezegd. Na zijn studie werd Van Thijn al spoedig een vertrouweling van Den Uyl. Daarom vond hii het nodig nog één keer uit de doeken te doen waarom dat tweede kabi net-Den Uyl er ondanks een grote stembusoverwinning van de PvdA niet was gekomen. „Het was in de nacht van 4 november 1977, in een nachte lijk telefoongesrek. Gecon fronteerd met een handvol CDA-kandidaten van de rech terflank, zei Joop tegen mij: „Ed. ik moet er nog wel in kunnen blijven geloven..." „Man van het volk" Ook Wim Kok, die een jaar geleden Joop den Uyl opvolg de als fractievoorzitter van de Pvda, wenste strijdbaar te zijn. „Joop den Uyl is een man van het volk geworden; dat is zijn historische betekenis". Vol gens Kok kunnen werkeloos heid en armoede maar op één manier echt bestreden' worden, door de maatschappe lijke fundamenten te verwer pen waarin die verschijnselen gedijen. „In die zin heeft de sociaal-democratie haar radi cale inslag behouden en dat zal zo blijven", sprak Kok met fel heid. In dat kader paste het ook dat de PvdA slechts één niet-soci- alist had uitgenodigd een rede te houden: prof. mr. W.F. de Gaay Fortman, die in 1973 het kabinet-Den Uyl mogelijk maakte door zich tegen de wens van zijn partij (ARP) be schikbaar te stellen als minis ter. In zijn rede (zie hiernaast) kwam het element van de sa menwerking tussen PvdA en CDA aan de orde. Dat ele ment, het herstel van de rela tie tussen christen- en sociaal- democratie, maakte deze her denkingsbijeenkomst zo bij zonder. Ed van Thijn wond er geen doekjes om. De laatste tien jaar zijn voor Den Uyl niet gemakkelijk geweest. Hij heeft het als „een straf" erva ren dat hij na 1977, door de breuk met het CDA, geen vorm meer heeft kunnen ge ven aan het regeringsbeleid. Saskia Noorman-Den Uyl, het oudste kind van de overleden PvdA-leider, betrad als laatste het podium van de Nieuwe Kerk. Zij bedankte met name de velen die haar vader op zijn ziekbed brieven of bloemen hebben gestuurd. „Het helpt te weten dat zoveel mensen om je geven, je waarderen en res pecteren". Saskia den Uyl be sloot met de woorden: „Er heeft geen ontluistering plaats gevonden. Dat liet de kracht van zijn geest niet toe. Tot het laatst is hij zich van zijn omge ving bewust geweest. Mijn va der was een strijdbaar mens, tot het einde toe". Willy Brandt, hier tussen Wim Kok en Jan Pronk, schetste Den Uyls grote betekenis voor de sociaal-democratie. „Toegewijd diende hij de zaak. onze zaak. Een edele Nederlander, een groot internationalist en een goede vriend". Iader volgt de volledige tekst van de toespraak die nr. W.F. de Gaay Fortman heeft uitgesproken tij de gisteren gehouden herdenkingsbijeenkomst in 'euwe Kerk te Amsterdam ter nagedachtenis aan de van dr. Joop den Uyl. De Gaay Fortman (CDA) is 1946 met Joop den Uyl bevriend geweest. Zij leer- ukaar kennen als journalisten bij het weekblad Nederland. In de jaren zeventig was De Gaay Fort- minister van binnenlandse zaken in het kabinet- WjL n ik enkele weken len van mijn laatste »k aan Joop den Uyl lijn huis aan de Wei- naar het station Am- am-Zuid liep, kwa- niwn mijn herinnering kjle woorden boven die wfiogmaticus van de 19t Universiteit Herman Celck kort voor zijn in de zomer van [tö tegen een oud-leer- zei. „Het leven is /nfid, het sterven nog aander". Meer kon hij 0 Ikliseerde me dat de ge dachte achter die enkele woorden ook karakteristiek was voor het gesprek dat ik net gevoerd had. Een gesprek zonder sentimentaliteit. Een gesprek waarin de verhouding tussen onze beide partijen be sproken was. Van het begin tot het einde voor ons beiden dui delijk het laatste gesprek. We stonden voor de laatste ernst en dat gaf een eigensoortige verbondenheid. Er is de laatste weken en vooral de laatste dagen veel, heel veel over Joops leven, werk en betekenis gezegd en geschreven. Ik ben de enige spreker die niet behoort tot de politieke beweging in en voor welke hij sedert het einde van de oorlog met de inzet van ziin niet geringe gaven en krach ten gewerkt heeft. Ik ervaar dat als een onderscheiding en het stemt mij dankbaar. Ik meen mijn taak het best te kunnen vervullen door in hoofdzaak te spreken over de periode van zijn minister-pre sidentschap. Nog iets vooraf. Joop behoorde tot de generatie die gevormd is door twee gebeurtenissen die de wereld door elkaar hebben geschud: de economische crisis van de iaren dertig en de Tweede wereldoorlog. Zij, die deze oorlog mochten overle ven, vonden elkaar in de ge meenschappelijke opdracht, te werken voor een rechtvaardi ger maatschappelijke orde, waarin de factor arbeid een zelfstandige, verantwoordelij ke plaats zou krijgen, èn voor een verdere uitbouw van de rechtsstaat, zodanig dat de staat geen andere bevoegdhe den zou hebben dan die welke de volksvertegenwoordiging hem zou hebben gegeven. En tevens zou aan de individuele burger rechtsbescherming moeten worden verzekerd te gen onbehoorlijk handelen van zijn overheid. Het was duidelijk dat de pers, die ook weer bevrijd was, bij het streven naar de verwezen lijking van deze doelstellingen een machtig wapen zou zijn. Den Uyl wist wat zijn pen waard was. En zo kwam hij, na een korte periode bij het Parool te hebben gewerkt, in 1946 als eindredacteur bij Vrij Nederland. Hij zorgde ervoor dat de vaak geniale hoofdarti kelen van hoofdredacteur Henk van Randwijk en de bij dragen van de verschillende redacteuren een op de praktijk gerichte toespitsing en uitwer king kregen. Ik was één van die redacteuren en onze sa menwerking leidde tot een blijvende vriendschap. De gang van ons beider leven, hoe verschillend ook, bracht ons 'geregeld ongeregeld' weer met elkaar in aanraking. En ongedacht, en wat mij betreft onvermoed, leidde het verloop van de kabinetscrisis van 1972-1973 tot een nauwe sa menwerking van viereneen half jaar. Smalle marges Er is de laatste dagen veel in kritische zin over het kabinet- Den Uyl geschreven, het kabi net waarvan de ministers vechtend over straat rolden. Dat is inderdaad, in figuurlijke zin, éénmaal gebeurd en dat hadden de betrokken leden van het kabinet vermeden kunnen en moeten hebben. Dat we soms niet onbelangrij ke verschillen van mening hadden over het te voeren be leid is juist. Maar als men daar een oordeel over wil geven, moet men zich rekenschap ge ven van de gans bijzondere po sitie van dat kabinet. Het had een geheel eigen ka rakter. Er lag aan de samen werking van de ministers geen regeerakkoord ten grondslag. Op basis van de regeringsver klaring, waaraan alle minis ters hun fiat hadden gegeven, vormden de bewindslieden zélf in hun wekeliiks beraad het beleid. Voorts hadden al leen de fracties van PvdA en D66 zich op voorhand verbon den het kabinet te steunen. Voor de drie andere fracties van wie partijgenoten in het kabinet zitting hadden geno men, te weten ARP, KVP en PPR, gold een dergelijke bin ding niet. Dat betekende dat de ministers het steeds eens moesten zien te worden en te vens telkens weer de steun van een meerderheid in de Kamers moesten zien te ver werven. De man die onvermoeid tel kens weer zijn ploeg wist te enthousiasmeren voor het be reiken van de noodzakelijke overeenstemming, binnenska mers èn met de beide Kamers, was de minister-president. Herhaaldelijk werd hij, in en buiten het kabinet, herinnerd aan zijn artikelen over de smalle marges in de politiek, die hij in 1970 schreef. „Mag ik je eraan herinneren. Joop, dat de marges in de poli tiek smal zijn?" „Jazeker, ik heb indertijd aan getoond dat er marges zijn die ruimte laten voor veranderin gen". „Je hebt gezegd dat die marges smal zijn' „Smal is een relatief begrip. Dat moet telkens weer van ge val tot geval geconcretiseerd worden". Bij tal van grote problemen en aan de bestrijding van de inflatie, aan de gijzelingen zaken van leven en dood en aan de Lockheed-affaire. Het is duidelijk dat juist in zul ke zaken de wijze waarop de minister-president z'n coördi nerende en stimulerende func tie vervulde van grote beteke nis is geweest. Een bijzonder element in die spannende jaren van het kabi net-den Uyl vormen voor mij de persoonlijke gesprekken die ik met de minister-president mocht hebben. Meestal begon nen we wat later in de avond, met een gesprek over wat we de laatste weken gelezen had den. Niet aan ambtelijke stuk ken en memories, maar aan li teratuur en geschiedenis. Daarna pas kwamen de zéken aan de orde. De avond en de nacht lokken uit tot vertrou welijkheid. Vrienden geven zich dan gemakkelijker bloot in wat hen werkelijk beweegt, in hun twijfel en in hun zeker heden. Kwetsbaarheid wordt dan niet meer angstvallig ver borgen. Als vanzelf kom je el kaar zeer na. Ik denk vandaag met name aan een t de avond van de dag dat hij een studiegenote uit zijn stu dententijd had begraven. Het leven is vreemd, het sterven nog vreemder. Ik eindig met een gedicht van Ed Hoornik uit diens bundel „In den vreemde". „Toen gebeurde het - op een heuvel waar ik even geslapen had... Beneden mij in het zonlicht lag de baai met de blinkende stad. 't Was middag, de wind was gaan liggen. Een hunkering trok door mij heen die mij haastig adem deed halen, want zij scheurde me bijna uiteen. Op dat ogenblik zag ik de do den tussen de pijnbomen gaan. Ik wist dat wat ze daar droe gen met mij had uit te staan. Binnenkort dus zal ik het we ten: Hoe het achter die heuvel is, waar pijnbomen in een kring staan en ik even heb uitge rust". W.F. DE GAAY FORTMAN hjIUARI Vrauwdeunt. oud-voetballer Feyenoord. 43 j. in de Gribaldy, Frans wleler- jjjïegleider, 64 j. »2'pro Chiara, Italiaans schrijver. Buys, oud-voorzitter van de - en Houtbond FNV, 63 j. Wight Taylor, Amerikaans to il- en filmschrijver. 84 j. if, dr. F. van Heek („rooie emeritus-hoogleraar. Kiel Carney. Zimbabwees rijver („The wild geese"). 42 j. 'ierre Louis (Pierre Amourde- lleu). Frans blijspelacteur, zan- dier, radio- en tv-producent, 69 j. p i, Geerlings, oudste man van Ne- lërland. 109 j. jatoli Efros, Russisch theater- 1 «Jer (Tanganka-theater in Mos- irijü). 61 j. firold Krents. Amerikaans advo- er^at (blinde die inspireerde tot roadway-stuk ..Butterflies are ay Bolger. Amerikaans acteur 1 The Wizzard of Oz"). 83 j. 1 ilvatore Scarpa. Amerikaans affia-lid ueuglas Sirk. Amerikaans regis- 86 j. dranato Guttuso, Italiaans schil- K. 75 j. illlp Young, voormalig Ameri- tans ambassadeur in Neder- nd. 76 j. arald Brenan. Brits schrijver en inatste vertegenwoordiger van de j jloomsbury-groep". 92 j. ieuus van der Heijden, o.m. voor- et Iter van de Koninklijke Neder- idse Baseball en Softball Bond de directie van het IP. 58 j. •dinand (Ferd) Sterneberg. to- ilmaker. 85 j. Delahaye. omstreden his- en oud-streekarchivaris 61^st-Brabant McLaren, Canadees film- isseur, 72 j. lo Plaza Lasso, oud-president iuador, 80 j. irlo Cassola, Italiaans schrijver La Ragazza di Dube"). 71 j. ïrman Giessler. architect Hitiers Irendsnest". 88 j. ck Hendrikse. oud-directeur 3,jn het uitgeversconcern VNU, rnfaf Allegret, Frans filmregis- br. 79 j. lendert Blaauw. oud-secretaris laflsche Bond CNV. 71 J. Dr leÖRUARI Topic Mimara. Joegosla- kunstverzamelaar. issandro Blasetti. Italiaans iregisseur, 86 j. fair MacLean, Brits bestsel- t-auteur, 64 j. lile Puettmann. beeldend kun- laar en graficus. 65 j. idziu Liberace. Amerikaans pi llist/entertainer („Mr. Show- ship"), 67 j. Ransom Rogers. Ameri- psycholoog, 85 j. fir. J. Th. Joosten. oud-deken in Echt en bekend woordvoer- »r van de conservatieve richting de Nederlandse r.k. kerk. 77 J. ia*na Paroubek. beeldend kun- npnares tl 86 F Lich,enauer' oud*se" JOI dr ir. A. van Wijngaarden. .Tormaticadeskundige. 70 j. IJndrik Koekoek, oud-lid van de 'Jeede Kamer. 74 j. Audio Villa, Italiaans zanger. 261 1. jifns Rosenthal. Westduits qui- naster. 61 j. ii£- Th.E.E. van Schalk, lid van de .wd van State en oud-lid van de Jyeede Kamer. 69 J. lofnltri Kabalevskl. Russisch com- Dnlst, 83 j. r. Hans Tetzner. oud-speler en lid-aanvoerder van het Neder- jhds elftal. 88 j. W.A.J. Bogers, voorzitter /fin de Raad van Commissaris- ?n»n van DSM. 64 j. fvdtfentin Olenik. Russisch oud- prstelkampioen. 1. Willem Hendrik van den Ber- eiS. oud-lid van de Raad van Sta rr* 62 j. Hugh Carleton Greene. Brits W-directeur van de BBC, 76 j. H.Th. Wljdeveld, architect. 101 J. Edgar P. Jacobs. Belgisch strip tekenaar. 82 j. George Tibbies. componist (..Woody Woodpecker"). Lo van Hensbergen. acteur en re gisseur, 69 j. Dr. Th.A.M. van Kleef. oud-PPR- bestuurslid en oud-lid van de Eerste Kamer. 59 j. Potro Grigorenko. Russisch ge- neraal-majoor tijdens de Tweede Wereldoorlog. 79 j. Andy Warhol. Amerikaans kun stenaar en impressario. 58 j. David Susskind. Amerikaans tv- presentator. 66 j. Jose Afonso. Portugees zanger en componist van het lied „Gran- dola. vila morena" (dat in 1974 de start voor de Anjerrevolutle gaf). 57 j. Prof. dr. ir. HtJ. van der Maas. vliegtuigbouwkundige. Knut FYydenlund, Noors minister van buitenlandse zaken. James Coco, Amerikaans acteur („Oniy when I love"). 56 j. Gerrit Cornelis van Bijsterveld. oud-verzetsman („Cor West"). 82 j. MAART John Femhout. documentaire fil mer. 73 j. Bertrand de Jouvenel. Franse schrijver, politicoloog en eco noom. 83 J. Anny Ondra. gerenomeerd Duitse film- en toneelspeelster, 79 J. Freddie Green. Amerikaans gita rist (big band van Count Basie). 75 j. Randolph Scott. Amerikaans ac teur. i Txomin Iturba, Spaans ET A-lei der. 43 j. Danny Kaye. Amerikaans komiek, acteur, zanger en ..kinderambas sadeur" voor Unicef. 74 j. Jean-Claude Nici. Frans bokser, 24 j. Georges Arnaud. Frans schrijver, 69 J. Michail Sjerman. Israëlisch blo- loog. 32 Piet Dijkstra, marathonschaatser. 49 j. Manuel Viola. Spaans schilder. 68 j. Jos Ruting. schrijver („Lydia en de zwaan") en bioloog. 78 j. Guy Ladreit de Lacharrelre. Frans rechter (Internationaal Ge rechtshof In Den Haag). 68 j. Bernhard Grzimek. Westduits zoöloog, 77 j. Gerard Steenson („Dr. Dood"), Noordiers leider van een groep binnen de terreurorganisatie INLA. 29 j. Cor van Dl|k, ere-voorzitter van het Nederlands Korfbal Verbond. 66 j. Gerald Moore. Brits pianist/bege leider. 87 j. Gunther Sorensen. Deens auto coureur. 32 j- Joop Uitman, oud-verzetsman en voormalig uitgever. 78 j. Theo M.H. Hazekamp. oud staatssecretaris. 60 j. Johan Otto von Spreckelsen. Deens architect („La Defense" in Parijs). 57 j. Louis de Broglie. Franse nobel- prljswinnaar natuurkunde. 94 j. Santo Trafficante jr. Amerikaans maffia-baas. 72 j. Rita Streich. Duits sopraan. 66 j. Licio Giorgerl. Italiaans lucht- machtgeneraal. 62 j. A. Heerding. bedrijf shlstoricus. 60 j. Dean Paul Martin, zoon van Ame rikaans acteur en zanger Dean Martin. 35 j. Robert Preston. Amerikaans film acteur („The music man"). 68 j. Aad van Leeuwen, oud tv- en ra dioverslaggever en journalist. 81 j. Drs. Joslne de Bruljn Kops. voor malig directrice van de stedelijke musea in Gouda. 46 j. Joy Simpson. Amerikaans opera zangeres. 41 j. Henry Richardson Labouisse. Amerikaans voormalig voorzitter van Unicef en oud-ambassadeur voor Verenigde Staten in Grie kenland. 63 j. m Prof. mr. A. Pitlo. emeritus-hoog leraar aan de Universiteit van Amsterdam. 85 j. J.M Fentener van Vllsslngen. oud-topman van de Steenkolen- handelsvereniging (HSV). 79 j. Eugen Jochum, Duits dirigent. 84 J. JAAP VAN PRAAG Maria von Trapp. model voor de rol van Julie Andrews In de film „The sound of music". 82 J. Dr Efrain Jonckheer. oud-pre mier van de Nederlandse Antil len. 69 j. Nikolai Jermakov. hervormer Sovjet-economie. 60 j. APRIL Andrè Marsaing. Frans kunst schilder, 62 j. Dr. D.Th. van der Grinten, direc teur algemene zaken en lid van de directie van Océ-Nederland. 58 j. Buddy Rich, Amerikaans jazz- drummer. 69 J. „Musketier" Henri Cochet. Frans tennisspeler. 86 j. Jaap Molenaar, tekstschrijver en kleinkunstenaar. 69 j. Henry Lucien (Hein) de Vries, oud-gouverneur van Suriname, 87 j. Trix Terwindt. verzetsheldin (En- glandspiel), 76 j. Horst Dassier. Westduits direc teur van Adidas, 51 J. Birgit Dressel. Westduits zeven kampster, 26 j. Erskine Caldwell. Amerikaans schrijver. 83 Primo Levi. Italiaans schrijver. 72 j. Dick Shawn. Amerikaans acteur. 57 j. Cecil King, Brits persmagnaat. 86 j. Proi.dr. J.P. Versteeg, hoogleraar aan de theologische hogeschool voor de Christelijk Gereformeer de Kerken in Apeldoorn. 48 j. Maxwell Taylor. Amerikaans ge neraal. 85 j. (William Cook) Antony Tudor, balletdanser, choreograaf. 79 j. Frits Gonggrijp, journalist. 57 j. Carlton Barrett. Amerikaans drummer van de band The Wal lers (Bob Marley). 40 j. Rollen Numan. actrice. 92 j. Bias Roca. vroegere leider Cu baanse communistische partij. 78 j. MEI Frans Vester. fluitist. 64 j. Dalida. Frans zangeres. 54 j. Dick Hillenius. auteur en bioloog. 59 j. Wilbur Little. Amerikaans jazz- bassist. 59 j. Dr. F. Boerwinkel, oud-directeur Kerk en Wereld. 80 j. William Casey, voormalig direc teur van de Amerikaanse CIA. 74 J. Bob Stanford-Tuck, Brits RAF- gevechtsplloot uit de Tweede Wereldoorlog, 70 j. Joop Hendriks, tenorsaxofonist. 46 j. Emmanuel Vltra. man die 18 jaar met ruilhart heeft geleefd. 67 j. Th.H. Oltheten. oud-hoofddirec teur van de Staatdrukkerij/Uitge- verlj, 69 j. Rita Hayworth, Amerikaans film ster. 69 j. Cees Evers, amateur-wielrenner. 25 ANTON PIECK Gunnar Myrdal. Zweeds econoom en socioloog. 88 Jurgen Trawny, Oostduits wiel renner. D. van Hangest baron d'Yvoy van Mijdrecht. oud-burgemeester. 88 j. Cees Commandeur. oud-FNV-be- stuurder. 56 j. Hermione Gingold. Brits-Ameri kaans actrice (..Around the world in 80 days". „Gigi". „The music man"). 89 j. Prof. mr. dr. J.A.M. Verzijl. oud hoogleraar volkenrecht en over zees staatsrecht aan de Universi teit van Amsterdam. 98 Pater drs. F.E.H.J. Van Waesber- ge. oud-KRO-voorzitter, 75 j. Dr P D. Tjalsma. remonstrants emeritus predikant. 89 j. Robert F. Glegenback. Ameri kaans atletlektrainer. 80 j. JUNI Rasjid Karami. Libanees premier. 66 j. Errol Walton Barrow, premier Barbados. 67 J. Andres Segovia, Spaans gitarist, 94 M.K. Dijke, burgemeester van Ede en mede-oprichter Taptoe Delft. 63 j. Will Sampson. Amerikaans film acteur („Orca", „Alcatraz"). 53 J. Sammy Kaye. Amerikaans big bandleider. 77 j. Natan Rapoport. beeldhouwer (monument getto-opstand In Warschau). 76 J. Madge Kennedy. Amerikaans ac trice („The Rains of Ranchipur", „Marathon Man"). 96 j. Monique Haas. Frans pianiste. 77 J. Geraldlnè Page. Amerikaans ac trice. 62 Alexander lolas. Amerikaans kunsthandelaar. 80 j. Jaap Mooy, beeldhouwer, schil der en tekenaar. 71 j. Alfred Keller. Zwitsers compo nist. dirigent en pianoleraar. 80 j. Karei Hoekendijk, zendeling en evangelist. 82 j. Mr. N H Muller, oud Statengrif- fier Friesland en Gelderland. 81 j- Erasmus Bernard van Duimen Krumpelmann. kunstschilder, 89 j. Fred Astalre. Amerikaans danser en filmacteur, 88 j. Jackie „The great one" Gleason, Amerikaans komiek. 71 j. Henk Badings. componist. 80 j. Arthur Burns, ex-presldent FED. 83 Jr. Jan van Rheenen, ex-pennlng- meester CNV. 73 jr. Samuel Tamir. een van de Israëli sche architecten van het vredes verdrag met Egypte. 64 jr. Federico Mompou, Catalaans componist en pianist. 94 j. JULI Ida de Leeuw van Rees, bekend van de AVRO-radlorubriek „Met Naald en Schaar". 85 BEN ELKERBOUT Michael Bennett. Amerikaans Broadway-regisseur en choreo graaf. 44 j. Karl Linnas. Estlands oorlogsmis dadiger. 67 j. Hubert Juin. Franstalig Belgisch schrijver. 61 j. Ben Eikerbout. hoofd van pro- duktiemaatschappij Belbo. die o.m. voor Veronica „Klasgeno ten" produceerde. 46 j. Gerardo Diego. Spaanse dichter en letterkundige. 90 j. Hannelore Schroth. Duits actrice („A Streetcar Named Desire". „Besuch der alten Dame"). 65 j. Appie Weijs. marathonrijder en wielrenner. 54 j. Anny de Lange, actrice. 69 John Hammond. Amerikaans pla- tenproducer. 76 j. Peter Gimbel. Amerikaans foto journalist en filmproducer. 57 j. Lee Gaines. Amerikaans oprich ter van het vocaal kwartet Delta Rhythm Boys. 73 j. Ir. P.J. Lardinois, oud-minister van landbouw en visserij. 62 j. Dieter Walti. Zwitsers autocou reur. 42 j. Charles Huguenot van der Lin den. cineast. 78 j. Prof. Andrej Snesjnevski, vader van de „politieke psychologie" in de Sovjetunie, 83 Malcolm Baldrlge. Amerikaans minister van handel. 64 j. Tawfir el Hakim, grootste schrij ver Arabische wereld. 88 j. Levi Vorst, vroegere opperrabbijn van Rotterdam. 83 j. Prof. dr. M. A. van Beek. hoogle raar theologie. 78 j. AUGUSTUS Eelke de Jong. journalist/schrij ver, 52 j. Pola Negri. Amerikaans fllmactri- ce. 87 j. Alois Pfeiffer. oud-EG-commissa- ris. 62 j. Chaim Ferrer. Fllipljnse minister. Joseph Levine. Amerikaans film producent. 81 j. Joseph Bougllone. Frans circus koning. 83 j. Camille Chamoun. Libanees ex- president. 87 j. Jaap van Praag, erevoorzitter van A|ax. 77 Drs. Edu M Verhulst, chef van de afdeling muziek NOS-radlo en plaatsvervangend hoofd van de dienst radioprogramma. 46 j. Frits van der Poel. journalist. 55 j. Dr. C. de Galan. econoom en oud-Informateur, 55 j. Nick van den Boezem, tv-regls- seur. 63 j. Drummond de Arcade, grootste Braziliaanse dichter. 84 j. Peter Schidlof. altviolist van het Amadeuskwartet. 65 j. Klein. Westduits motorcoureur. 33 J. Rudolf Hess. voormalig plaats vervanger van Adolf Hitler. 93 j. Clarence Brown, Amerikaans re gisseur. 97 j. Bob van Leersum. acteur, regis seur, toneelschrijver. 79 j. LINO VENTURA Dldler Pironi. voormalig Franse Formule l-coureur. 35 j. Georg Wittig. Westduits chemi cus en Nobelprijswinnaar. 90 j. John Huston. Amerikaans regis seur. 81 j. Henk Angenent, bariton en zang pedagoog. 95 j. Lee Marvin. Amerikaans acteur. 63 All Adhami. Palestijns politiek te kenaar. 48 j. SEPTEMBER Merlin Minshall. Brits geheim agent die waarschijnlijk model heeft gestaan voor de figuur Ja mes Bond in de spionageromans van lan Fleming. 81 j. Viktor Platonovitsj, Russisch schrijver. 76 j. Morton Feldman. Amerikaans componist, 61 J. Ru Sevenhuysen, muziekpeda goog. 64 j. Sir William Hayley, oud hoofdre dacteur The Times, oud-directeur BBC en oud-manager persbureau Reuter, 84 j. Marcos Frelre, Braziliaans minis ter. Teofll Boguckl. Pools priester, 79 j. Lome Greene. Amerikaans ac teur (vader Ben Cartwright In de tv-serle ..Bonanza"). 72 J. Peter Tosh. reggae-zanger en - componist van Jamaica. 42 j. Mervyn LeRoy. Amerikaans film producent en regisseur (..Quo Vadis". „The Wizard of Oz", en ..Little Caesar"). 86 j. Erik Lundberg, Zweeds econoom. 80 j. John Qualen, Amerikaans acteur, 87 j. Lord Arthur Christopher John Soames. de laatste koloniale gouverneur van Rhodesië en schoonzoon van Sir Winston Churchill. 66 j. Muhammad Salem Joma'a. de oudste man van de Verenigde Arabische Emiraten. 147 j. Lean Alejandro. Filipijns opposi tieleider. Jaco Pastorius, Amerikaans Jazz- rock bassist. 35 j. Michael Stewart. Amerikaans to neelschrijver („Bye bye burdie". ..Hello Dolly"). 63 j Mr. A. Stempels, oud-hoofdre dacteur van de NRC. 75 j. Tonny Schifferstein, pianist en omroepmedewerker. 76 j. Bob Fosse. Amerikaans regisseur en choreograaf, 60 j. Winnie Ooft, artieste. 22 j. Wim Jansen, artiest. 35 j. Jos Richards, artiest, impresario. 46 j. Sergio Pastore. Italiaans filmre gisseur. 54 j. Mary Astor. Amerikaans film-ac- trice (..The Maltese Falcon"). 81 j. Dr F C. Kamma. hervormde oud- zendingspredikant, 81 j. Norman Luboff. Amerikaans componist en leider van het Nor man Luboff Choir, 70 J. Henry Ford II, Amerikaans ex- president van het Ford-automo- blelconcern. 70 j. John Foulton, Brits miljonair en eigenaar van de circuits van Brands Hatch. Oulton Park en Snetterton, 40 j. Herb Miller. Amerikaans big bandleider en broer van Glenn Miller. 74 j. OKTOBER Harry Holtzmann, beeldend kun stenaar en Amerikaans erfge naam van Mondriaan. 75 j. Catherine Bramwell-Booth, klein dochter van oprichtster Leger des Heils, 104 j. Jean Anouilh. Frans toneelschrij ver („Antigone". „Le voyageur sans bagage". „l'Alouette"). 77 j. Madeline Carroll. Amerikaans filmactrice (vroege Hitchcock- films). 81 j. Rini Peeters. motorcoureur. Wim Polak, oud-wethouder van Amsterdam. 69 j. Jos de Klerk, rugbyspeler. 21 Konstantinos Tsatsos, voormali ge president van Griekenland en vooraanstaand filosoof. 88 j. Jrh. Wim van den Bosch, oud cricketinternational, 77 J. Clare Boothe Luce. Amerikaans voormalig journaliste, toneel schrijfster en ambassadeur. 84 j. Albert (Bert) Lepage, musicus en arrangeur. 66 j Bruin (Joep) Steur, voetbaltrainer Volendam. 53 j. Tjerk Vermaning, amateur-arche oloog. 58 j. Uwe Barschel. Westduits politi cus. 43 j. Alt Landon. ..patriarch' van de Amerikaanse republikeinse partij. 100 j. Fahrl Koroturk. oud-president Turkije. 84 J. Yves Volei, Haitiaans presidents kandidaat Nel Snel (P.H. Hoeve-Winscho ten). actrice. 79 J. Kardinaal Joseph Hoffner, oud voorzitter van de bisschoppen conferentie van de Bondsrepu bliek. 80 J. Mr. J.J. Abspoel. oud-officier van justitie bij de rechtbank in Am sterdam en oud-hoofdofficier van justitie bij de rechtbank in Alk maar. 70 j. Philip Levine, ontdekker van de resusfactor in het menselijk bloed. 87 j. Jacqueline du Pre, Brits celliste, 42 j. Pal Gabor. Hongaars filmregis seur. 54 j. Ho Ying-Chln, generaal die na mens de Chinese nationalisten Japanse capitulatie aanvaardde. 97 j. Mgr. dr J. Stleger. oud-vicaris bisdom Haarlem. 64 j. Lino Ventura. Frans filmacteur, 68 Jan van Eibèrgen, oud-voorzitter CNV. 81 j. Pascal Jules. Frans wielrenner. 26 j. Adriaan Dltvoorst, cineast. 47 J. Aspreno Colonna. laatste pause lijke troonassistent. 71 J. Herbert Ernestl Anaya, voorzitter Salvarodaanse mensenrechten commissie. Ivan Beshoff. laatste overlevende van de muiterij In 1905 op het Russische oorlogsschip Potem- kin. 102 Jean Heiion. Frans kunstschilder. 83 Andrè Masson, Frans kunstschil der. 91 j Jorge Dalto, Argentijns jazzpia nist. 39 j. Woody Herman. Amerikaans or kestleider en klarinetist. 74 j. NOVEMBER Renè Levesque. oud-premier Ca nada. 65 Wolfgang von Karajan. Oosten rijks organist. 81 j. Mgr. Hermanus van Elswijk, eme ritus-bisschop van het bisdom Morogoro In Tanzania. 82 j. Andrè Roussln, Franse (toneel schrijver. 76 j. Pierre Seghers. Frans dichter en uitgever. 81 j. George Franju. Frans filmregis seur („Therese Desqueyroux". „Nuits rouges"). 75 j. Charlie Nederpelt. musicus. 67 j. Dr. J.N. Bakhuizen van den Brink, kerkhistoricus. 91 j. Hans Joachim Knack, staatsse cretaris van de Westduitse deel staat Sleeswijk-Holstein, 65 j. Generaal Seyni Kountche. presi dent van Nigeria, 56 J. Cornelis Vreeswijk, zanger en dichter. 50 j. Piet Kaart, voormalig cineast en regisseur. 58 j. Frans N.M. Smulders, algemeen secretaris van het Kolpingwerk Nederland. 77 j. Valeri Bellkovsk, opperbevelheb ber Sovjet-leger, 72 H. Veldkamp, oud-gouverneur van Nederland in Nieuw-Guinea. 77 j. Pieter Mentert. oorlogsmisdadi ger, 88 j. Dr.lr. G.H. Bast. oud-dlrecteur- generaal van de PTT. 84 J. Yigal Shiloh, Israëlisch archeo loog. 50 j. Edwin Baars, voetballer, 18 j. Jacques Anquetil. Frans wielren ner. 53 j. Lies van Bommel. NCRV-mede- werkster, 57 j. Graaf Bechtold Eugen von Ber- nstorff. laatste particuliere eige naar van Schiermonnikoog. 85 J. Anton Pieck. illustrator. 92 j. Harold Washington, de eerste zwarte burgemeester van de Amerikaanse stad Chicago. 65 j. Raymond Westerling, oud-milltair en KNIL-kapitein. 68 j. John Rolink, bekend geworden als sportarts Ajax, 65 j. Emmanuel Bondevtll. Franse componist. 89 Simon Carmiggelt. schrijver en journalist. 74 j. DECEMBER James Baldwin. Amerikaans schrijver (The Fire next Time, Giovanni's Room. Blues for mis ter Charlie). 63 jr. Choo-San Goh. Amerikaans cho reograaf en artistiek directeur van het Washington Ballet. 39 jr. Rouben Mamoulian, Amerikaans- Russisch filmregisseur (Applaus, Dr Jekyll en Mr. Hyde. Silk Stoc kings). 90 jr. Erich Steinhoff. Duits geleerde (vader van de V-2-raket), 79 |r. Peter Lorenz. voormalig West duits staatssecretaris die in 1967 door de RAF ontvoerd werd, 64 jr. Jaime Ongpin, Filipijns ex-minis ter. 49 jr. Bishara Slrhan. vader van de moordenaar van Amerikaanse presidentskandidaat Robert Ken nedy. Prins Ernst August van Hanno ver, kleinzoon van de laatste Duitse keizer. 73 jr. Jan Nelissen. poppenspeler. 69 j. Mevr. C.D. van Druten-Hoogak- ker. oudste inwoonster van Ne derland, '111 j Jascha Heifetz, Russisch/Ameri kaans violist, 86 j Drs. J.A. van't Hof. directeur van het Centraal Misslecommlssari- aat. 38 j. Clifton Chenler, Amerikaans zan ger en accordeonist (zyde-cover- tolker). 62 j. Horace George Franks. Brits journalist, schrijver en radiore porter. 93 J. Maria-Theresa Duncan, de laat ste pleegdochter van de Ameri kaanse danseres Isadora Dun can. 92 j. kardinaal B J Alfrink. 87 j. Aagje Zuidland-de Vries, oudste vrouw van Nederland. 108 Tom de Graaf, danser van het Scapino Ballet. 49 j. Geert van Oorschot, uitgever en schrijver. 78 j Marguerite Yourcenar. Frans/ Amerikaans schrijfster, 84 Joan Remmelts. acteur. 82 j. Daan Schalm, sportjournalist en perschef van Ajax. 66 j. John McMichael. Noordiers pro- testantenleider. Marudur Gopalan Ramachan- dran, minister-president van de Indiase deelstaat Tamil Nadu. 70 j. Dr J.M den Uyt. PvdA-leider en oud-premier. 68 Anthony West. Amerikaans schrijver. 73 j. pater Chris Corbey. voorzitter van de Bond zonder Naam en ex- rector Huize Berestei|n in Voor schoten. 60 jr. Kees Musters, ex-wereldkam pioen zweefvliegen. 41 j.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7