eger Transkei zet vrouwelijke remier Sigcau aan de kant God verdwijnt uit Britse rechtszaal Koudegolf in relaties tussen VS en Israël Joden geschokt door artikel in blad Bundeswehr Romanenko: reis naar Mars komt dichterbij Kosmonauten gegroeid Kabul meldt aankomst legerkonvooi in Khost UITENLAND QeidóeQowumt DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAGINA S j'opconferentie" Mia gepakt gSINA - De Italiaanse teitie heeft een inval ge- tijdens een „topcon- htfntie" van de onderwe- i en 13 vermeende ben- e jpiders gearresteerd, i ier dan 300 politieman- m omsingelden het huis jPellaro, op het Italiaan- irVasteland tegenover Si- waar de verdachten wfcn waren gekomen. -°^e arrestanten werden detwee jaar gezocht. De ^Jdeleiders stonden aan 'f hoofd van criminele r pnisaties in Messina en ZIMBABWE WORDT EENPARTIJSTAAT ONDER MUGABE HARARE - Met de installatie van Robert Mugabe als president van Zimbabwe komt vandaag een eind aan overgangsperiode van zeven jaar, waarin het bestel van Zimbabwe was gevormd naar Brits voor beeld. Zimbabwe gaat nu meer lijken op andere Afrikaanse staten: een eenpartijstelsel onder een sterke president met uitvoerende bevoegdheden. De eerste stap daartoe werd eerder gedaan met de af schaffing van de 20 voor blanken gereserveerde parlementszetels. De tweede stap wordt vandaag ge nomen met de afschaffing van de functie van pre mier en de benoeming van Mugabe tot president. De derde en belangrijkste stap wordt de invoering van de eenpartijstaat. Vorige week is de regeringspartij ZANU-PF van Mugabe een fusie-akkoord aange gaan met de oppositie van Nkomo's partij ZAPU. Het blanke bedrijfsleven maakt zich geen zorgen. Britse lintjes voor helpers veerbootramp LONDEN - Dertien Belgische verpleeg kundigen, artsen en havenmedewerkers die overlevenden van de ramp met de veerboot Herald of Free Enterprise heb ben gered en hen in het ziekenhuis ver zorgden. hebben een Britse koninklijke onderscheiding gekregen. Een van hen is Olivier Vanneste, gouverneur van de pro vincie West-Vlaanderen. Hij krijgt een ereridderschap in de Orde van het Britse Empire (KBE) voor zijn coördinatie van de reddingsactiviteiten. Hij zal zich als niet-Brit echter niet Sir Olivier mogen noemen en ontvangt ook niet de zwaard slag. Andere ereridderschappen werden verleend aan de violist Yehudi Menuhin en de Amerikaan John Paul Getty II, die in Engeland woont en veel geld aan lief dadigheid geeft. 1988 gevaarlijk voor veel dieren LONDEN - Het Wereldnatuurfonds schat dat in 1988 ongeveer 1.200 dier soorten in de wereld kans lopen op uit sterven. Onder de diersoorten die in Afrika gevaar lopen zijn de mandril, de gorilla, de luipaard, de olifant en de Nijl- krokodil, in Zuidoost-Azië de orang-oe- tan, in Maleisië de tapir en op Java het nijlpaard. „Dit is zeker geen volledige opsomming, maar zij verschaft aanwij zingen omtrent bekende soorten die kwetsbaar zijn of in gevaar verkeren". Het WNF wijst er op dat in één boom wel 160 soorten insekten kunnen huizen. Het Wereldnatuurfonds acht de ontbos sing een van de grootste bedreigingen voor bepaalde soorten bijen, de sprink haan en de kikvors in tropische gebie den. VOORTVLUCHTIGE EX-SENATOR OPGEPAKT NEWARK - De Amerikaanse ex-senator David Fried- land die na een veroordeling in 1985 spoorloos was ver dwenen, is terug in de VS voor het uitzitten van een straf van zeven jaar. De 50-jarige Friedland zat voor New Jersey in de Senaat. Hij dook in 1985 letterlijk on der nadat hij veroordeeld was wegens het afpersen van een pensioenfonds van de ..Teamsters", de bond van vrachtwagenchauffeurs. Tijdens een vakantie op de Ba hamas ensceneerde Friedland een ongeluk bij het diep zee-duiken en verdween schijnbaar van de aardbodem. De Amerikaanse politie volgde twee jaar lang zijn spoor langs tal van sjieke badplaatsen in Europa en Azië. Op de Maldiven trok hij de aandacht door in korte tijd vijf duikscholen te verwerven. „Ik heb een heerlijke tijd ge had, maar ik moet zeggen dat het fijn is weer in de Vere nigde Staten te zijn", zei Friedland bij zijn terugkeer. Stewardessen moeten afvallen HARARE - De Ie dikke sle- wardessen van de Zimbab waanse nationale luchtvaart maatschappij hebben opdracht gekregen binnen een half jaar af te vallen. Als zij niet op dieet gaan, mogen zij niet meer vliegen. Een woordvoer der van Air Zimbabwe zegt dat veel stewardessen de pas sagiers stoten als ze zich door het gangpad bewegen. „Wij moeten concurreren tegen an dere maatschappijen en wij zijn de enige maatschappij ter wereld die zulke enorme ste wardessen in dienst heeft". E OHANNESBURG «oor de tweede keer in ftie maanden heeft het ■ger van het Zuidafri- ^anse thuisland Trans- ei een staatsgreep ge- jeegd. Transkei is het jidste „onafhankelijke" tuisland in Zuidafrika, laar die onafhankelijk- eid wordt alleen door retoria erkend. Zuid- frika heeft nog niet op omwenteling gerea- lerd. j bevelhebber van het leger Generaal Holomisa, de leider van de staatsgreep in Tran- van Transkei, generaal Bantu Holomisa, heeft in een tele foongesprek met het persbu reau UPI bevestigd dat het leger de macht heeft overge nomen. Drie maanden gele den zette het leger de rege ring van premier Matanzima af en droeg vervolgens de macht over aan een nieuwe regering onder aanvoering van een vrouwelijke premier, Stella Sigcau. Zij was tijdens de nieuwe coup met vakantie en wordt nu gezocht omdat onder haar bewind de cor rupte praktijken van Matan zima zijn voortgezet. Sigcau, een 50-jarige weduwe wier vader een vooraan staand stamhoofd was in Transkei, had bij haar ambts aanvaarding als eerste vrou welijke leider van een van de Zuidafrikaanse zwarte thuis landen beloofd corruptie te zullen bestrijden. Aanhan gers schilderden haar af als een Transkeise versie van de Britse IJzeren Dame Marga ret Thatcher; tegenstanders waren echter skeptisch over een vrouw aan het hoofd van een van oudsher door man nen gedomineerde samenle ving. Volgens generaal Holomisa is de coup zonder bloedvergie ten verlopen. „Er is geen schot gevallen en we hebben niemand gearresteerd". Hij kondigde de noodtoestand af, schortte de grondwet op en, vaardigde een verbod uit op elke vorm van politieke acti viteit. De 2.4 miljoen inwoners van Transkei leven vooral van wat landbouw, overmakin gen van familieleden die in Zuidafrika werken, casino's waar blanke Zuidafrikanen komen gokken en financiële bijstand van Zuidafrika. ^jdens iti iusbezoek TC 'arresteerde urk pleegt lei ilfmoord 8TANBUL - De Turkse irTijze Wolf" Samet As- i, die twee jaar geleden ^Nederland werd opge- ■tt in verband met het fcoek van de paus, heeft •Ji gisteren in een Turk- *1 gevangenis opgehan- Tegen de 27-jarige Ian liep een proces we- is drievoudige moord hij in 1978 zou hebben ïleegd. was lid van de extreem- itse Turkse jongerenbewe- „Grijze Wolven" en werd "jerband gebracht met Meh- Ali Agca, een Turk die levenslange gevangenis- f in Italië uitzit omdat hij i „981 op het St Pietersplein 3<>me de paus had gepro- ?yrd te vermoorden. ll^n werd in mei 1985 tijdens r i bezoek van de paus aan Pierland in Venlo opgepakt, bleek in het bezit te zijn een geladen pistool van (elfde type als waarmee t de paus in Rome had ;n doodschieten. Asian zat maanden vast wegens den wapenbezit. Zijn •lijke betrokkenheid bij ïoordaanslag op de paus echter niet worden vast- ■ld en Asian kwam weer [rije voeten. ftcije had Nederland ge- agd Asian uit te leveren Sat hij werd verdacht van |rd op drie mannen. Ne land weigerde op het Turk- ferzoek in te gaan omdat jn kans liep in zijn land de astraf te krijgen. Afgelo- juli echter ging de Turk reigener beweging terug, ?t in Turkije een wet van ht was geworden die ziet in strafvermindering lil voor informatie. Amerikaanse daklozen zoeken opvang PHILADELPHIA Met jassen en dekens beschermt deze Amerikaan zich tegen de felle winterkou die het noordoosten van het land heeft overvallen. Duizenden daklozen worden naar opvangcentra gedreven, waar in sommige gevallen al mensen zijn weggestuurd om dat er geen plaats meer is. In het noordoosten van het land daalden de temperaturen dins dagnacht tot bijna 20 graden onder nul, terwijl de koude wind de gevolgen verergert. De politie van Boston stuurt extra patrouilles de straat op om daklozen op te sporen en naar opvangcentra te brengen. In New Haven in Connecticut overweegt de gemeente motel kamers te huren omdat er voor daklozen niet genoeg bedden meer zijn. In Dallas (Texas). waar het ook gesneeuwd heeft, ging een op vangcentrum weer open dat maandag de daklozen de straat op had gestuurd, omdat een aantnl mensen had ge rookt, hetgeen In het centrum verboden is. In de stad New York zijn in to taal 23 opvangcentra voor daklozen. Vele anderen bren gen de nacht door in het grote busstation van de stad. FOTO: AP LONDEN - Rechters in Groot-Brittannië pleiten er voor dat het afleggen van de eed en het aanroe pen van Gods naam wordt afgeschaft, omdat vrees voor goddelijke wraak er mensen niet meer van af houdt een vals getuigenis af te leggen. „Er is een tijd geweest dat men God vreesde en bang was te hangen als men loog, maar dat is nu aan het afnemen", zei John Hosking, voorzitter van de „Magistrates' Association", tegen het dagblad Indepen dent. De broederschap van magistraten gaat de gerechte lijke instanties vragen om af schaffing van de religieuze eed. Op net ogenblik kan men JSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard UitoeverlJ/Wavwy Production» kiezen tussen deze of de 'we reldlijke' belofte dat men de waarheid zal spreken. De Magistrates' Association vindt het begrip „by Almighty God" ook niet meer passen bij de vele rassen omvattende sa menleving die Groot-Brittan nië is geworden. „Als het pu bliek de waarheid wil spreken, doet het dat, ongeacht de eed", meent Douglas Acres, een lid van de broederschap en pasto raal medewerker. „Als men het niet wil en men legt de eed af, dan is dat godslasterlijk". Het is waarschijnlijk dat het verwijderen van God uit de rechtszaal zal stuiten op verzet van de Anglicaanse kerk, die meent dat een religieuze eed op zoek naar de waarheid nog steeds van waarde is. Palestljnen verdringen zich voor de deur van de rechtbank in Gaza om het proces tegen terecht staande familieleden te kunnen volgen FOTO: ANP jeruzaLem/was- HINGTON - Het voorne men van Israël om enkele tientallen Palestijnen te deporteren, heeft de be trekkingen tussen Jeruza lem en Washington aan merkelijk bekoeld. Waar nemers spreken zelfs van een koudegolf. Vaststaat dat het Israëlische kernkabinet gisteren door het verzet van de VS tegen de de portaties niet tot een definitie ve beslissing is gekomen, ter wijl met name premier Shamir en minister van defensie Ra bin de deportaties al zeker hebben genoemd. Bij de kandidaten voor depor tatie zouden 40 Palestijnen zijn, die pas afgelopen dinsdag in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever zijn gearresteerd. Tien van deze Palestijnen zouden behoren tot het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina, onder lei ding van Ahmed Jibril; zij werden in 1985 vrijgelaten bij een gevangenruil tegen Israë lische soldaten. Bezorgd om de verslechtering van Israels image, heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Jeruzalem gevraagd „met mate maatrege len te gebruiken die in het buitenland als misplaatst zou den kunnen worden be schouwd". Een woordvoerder zei: „Het gaat ons er niet om het Israëlische juridische sy steem ter discussie te stellen, maar het is onze taak rekening te houden met de invloed van de internationale media die zich op de deportaties hebben gestort". In een commentaar schreef het dagblad The Jerusalem Post, dat Israël moeilijk de plannen voor deportatie kan intrekken, „omdat de Palestij nen anders alle reden hebben om aan te nemen dat ze via Washington druk op Israël kunnen uitoefenen". In het Is raëlische parlement verzetten verscheidene leden van de ex- treem-natiohalistische Tehya en van het Likudblok van pre mier Shamir zich tegen „de in menging van de VS in binnen landse aangelegenheden Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken zei dat er woensdag inmiddels „een ver zoek" was uitgegaan om Pale stijnse kinderen onder de 14 jaar vrij te laten. Woensdag overleed het officieel 23e Pale stijnse slachtoffer van de on lusten, aan een dodelijke schotwond in het hoofd. De ouders van een al overleden Palestijn hebben volgens hun advocaat een rekening van bij na 6000 gulden gekregen, om dat hun zoon, na door Israëli sche soldaten te zijn neerge schoten, per helikopter naar een Israëlisch ziekenhuis is vervoerd. BONN - De Westduitse staats secretaris voor defensie, Agnes HUrland-BUning, heeft zich verontschuldigd voor een arti kel in een blad van het West duitse leger waarin het ge bruik van gas in de vernieti gingskampen een „economi sche" maatregel werd ge noemd. De voorzitter van de joodse ge meenschap in West-Berlijn, Heinz Galinski, had in een brief aan minister van defen sie Manfred Wörner fel gepro testeerd tegen de zinsnede. In het artikel schreef een hoogge plaatste officier dat „het ge bruik van gas voor de vernie tiging van joden in plaats van indiviudele executies een overwinning van de economi sche beginselen betekende". Volgens Galinski was de zin snede, die hij „smakeloos" en een „belediging voor de slacht offers van de nazi-terreur" noemde, kennelijk bedoeld om militairen aan te zetten tot be sparingen. Staatssecretaris Hürland-BU- ning zei ontsteld te zijn over de „domme en smakeloze ver gelijking". Zij zei dat zij zich schaamde voor de schrijver het artikel. Ook Wörner sprak zijn spijt uit over het artikel. Hij maakte bekend dat het mi nisterie een onderzoek instelt naar de zaak. Volgens het mi nisterie wilde de schrijver van het artikel „duidelijk maken dat het principe van econo misch gebruik misbruikt kan worden, als het puur formeel wordt opgevat en geen reke ning wordt gehouden met ethische aspecten" MOSKOU - De Russische kosmonaut Joeri Roma nenko, die met een ver blijf van ruim 11 maanden in de ruimte een nieuw record heeft gevestigd en dinsdag veilig op aarde te rugkeerde, heeft tijdens een televisie-interview verklaard dat zijn missie de mogelijkheid van in terplanetaire vluchten dichterbij heeft gebracht. Dat de 43-jarige Romanenko een periode van 326 dagen van gewichtsloosheid heeft doorstaan zal volgens Russi sche geleerden helpen bepa len of er een bemande vlucht naar Mars kan worden ge maakt. Een reis naar Mars en terug zou ongeveer drie jaar duren. Onder meer door Komanenko's duurrecord zullen de geleerden nu kun nen vaststellen of een ruim teschip voor Mars zijn eigen zwaartekracht moet produce ren of dat mensen zo lang in gewichtsloosheid kunnen doorbrengen. Romanenko verwacht dat de twee kosmonauten die zich nu aan boord van de Mir be vinden, zijn duurrecord nog zullen verbeteren. Vladimir Titov en Moesa Manarov vertrokken op 23 december naar de Mir. Het ligt in de bedoeling dat hun verblijf in het ruimtestation ongeveer een jaar zal duren. MOSKOU - De Russische kosmonaut Joeri Romanenko is gedurende zijn verblijf van 327 dagen in het ruimtes tation Mir één centimeter langer geworden. Zijn collega Aleksandr Aleksandrov, die 'pas' in juli in de Mir arri veerde, was door de afwezigheid van zwaartekracht zelfs 1,5 centimeter gegroeid. Bij een eerste medisch on derzoek bleek voorts dat Romanenko 1,6 kilogram ge wicht had verloren, terwijl Aleksandrov juist 2,3 kilo gram zwaarder was geworden. VERZET: VOORRADEN ZIJN VOOR ONS KABUL - Het eerste kon vooi van het Afghaanse leger heeft gistermiddag met steun van Russische eenheden de door rebel len ingesloten stad Khost bereikt, zo is door radio Kabul gemeld. Het kon vooi bestond uit 155 voer tuigen met 1.200 ton voed sel en hulpgoederen. Een tweede konvooi van 150 voertuigen met 1.600 ton goederen is op weg. Woordvoerder Hamed Gilani van het islamitisch verzet sprak tegen dat het konvooi Khost heeft bereikt. „Het is een complete leugen. Maar zelfs als het konvooi wel zou zijn aangekomen, dan is dat al leen maar gunstig voor de Mu- jaheddin. Zij kunnen de voor raden in beslag nemen". Het garnizoen Khost is acht jaar belegerd door het Af ghaanse verzet. Drie maanden geleden slaagde het er ook in een einde te maken aan de aanvoer door de lucht. Het Sovjetpersbureau TASS meld de gisteren dat de 125 kilome ter lange weg van Gardez naar Khost dinsdag was vrijge maakt en dat net eerste kon vooi op weg was. Hamid Gilani, leider van het Nationaal Islamitisch Front, gaf toe dat door het Sovjetle- ger gesteunde Afghaanse troe pen bepaalde strategische pun ten in de vallei Satu Kandao op 20 kilometer van Gardez hebben ingenomen, maar zei dat de posities van het verzet rond de luchthaven van Khost en verder rond de stad intact waren gebleven. Ondertussen gaat het zoeken naar vrede door. De Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken Michael Ar- macost komt dit weekeinde naar Islamabad om te overleg gen met Pakistaanse functio narissen. Zij willen van de Amerikaanse regering horen hoe zij nu denkt over de be doelingen van de Sovjetunie in Afghanistan na de recente top ontmoeting tussen president Reagan en sovjetleider Michail Gorbatsjov in Washington.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5