750.000 jongeren met één knal meerderjarig Doelstellingen regeerakkoord blijven haalbaar ELSEVIER uit de weekbladi Rustig eind van bewogen beurs jaar TOPAMBTENAAR RUTTEN: Het is allemaal soep geworden99 DE TIJD CoidócQowuvnt Werkgevers moeten ongevallen melden DEN HAAG Werkgevers •worden met ingang van I ja nuari 1988 verplicht een onge val in hun bedrijf dat ernstig {blijvend) lichamelijk letsel of de dood tot gevolg heeft te melden aan de arbeidsinspec tie Ook ongevallen met grote schade (meer dan een ton) en beroepsziekten (die het gevolg zijn van arbeid of de omstan digheden waarin de arbeid wordt verricht) moeten worden gemeld. Per die datum moeten werknemers tot 18 jaar voorlichting en onderricht krijgen op het gebied van ar beidsomstandigheden. In de loop van 1988 moet een be paalde categorie bedrijven een veiligheidsdienst instellen. Deze bepalingen staan in de tweede fase van de Arbeids omstandighedenwet die mor gen van kracht wordt Speciale gevangenis voor vreemdelingen DEN HAAG Er komt in Hoorn een speciale gevangenis voor illegaal in Nederland verblijvende vreemdelingen. In afwachting van hun uitzet ting zullen zij daar vanaf maart 1988 worden onderge bracht. Onder hen bevinden zich vooral uitgeprocedeerde asielzoekers die als vluchteling zijn afgewezen. Volgens een woordvoerster van het minis terie van justitie was het aan vankelijk de bedoeling om de gevangenis in Hoorn te ver bouwen. In plaats daarvan wordt er nu een nieuwe ge vangenis gebouwd, waarna het oude gebouw gebruikt zal worden voor vreemdelingen. Er zijn ongeveer 140 plaatsen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het zat al bijna tien jaar in de lucht, maar nu is het ein delijk zo ver. Op 1 janua ri 1988 wordt de meer- derjarigheidsgrens ver laagd van 21 naar 18 jaar. Dit betekent dat op ou dejaarsnacht tijdens het knallen van de rotjes in één klap ongeveer 750.000 Nederlandse jon geren van 18, 19 en 20 jaar meerderjarig worden. Degenen die nu nog zeven tien zijn, hoeven geen drie jaar meer te wachten eer ze de status van meerderjarige bereiken. Dat gebeurt voort aan automatisch op de acht tiende verjaardag. Al in 1978 stuurde het toen malige kabinet-Van Agt een wetsontwerp naar de Tweede Kamer, waarin werd voorge steld de meerderjarigheids- grens bij 18 iaar te leggen. Waarom heeft het dan zo lang geduurd eer die grens- verlaging van kracht kon worden? Het antwoord is heel simpel en heeft niets te maken met politieke onwil of luiheid. Om de meerderjarigheid op het achttiende levensjaar te laten ingaan moesten tal van bestaande wetten, waarin de oude grens van 21 jaar nog stond vermeld, aangepast worden. De grondwet na tuurlijk. maar ook het wet boek van strafrecht, de kies wet, wetten over kinderbe scherming, alimentatie, hu welijk, studiefinanciering, noem maar op. De verlaging van de tneerderjarigheids- grens bracht dus een dikke stapel wetswijzigingen met zich mee. Om dat alles voor elkaar te krijgen hadden re gering en staten-generaal flink wat tijd nodig. Gevolgen De term 'meerderjarigheid' kan grofweg worden ver taald met de woorden 'onaf hankelijkheid' en 'zelfstan digheid Toch gaat dit voor de nieuwe meerderjarigen niet geheel op, want in finan cieel opzicht worden zij nog niet geheel onafhankelijk. Ouders blijven verplicht hun kinderen tot aan het 21ste iaar te onderhouden. Wat dat betreft verandert er dus niets aan de oude situatie. Jongeren van 18, 19 en 20 jaar kunnen onder bepaalde voorwaarden wel een werk loosheidsuitkering of een stu diebeurs krijgen, maar hun ouders moeten tot hun 21ste jaar financieel blijven bij springen. Een persoonlijke bijstandsuitkering zit er voor deze leeftijdsgroep dus niet in. Alleen in heel bijzondere gevallen (als de relatie met de ouders radicaal is verbro ken) is dit mogelijk. Jonge ren van gescheiden ouders kunnen tussen hun 18de en 21ste jaar wel op hun eigen bank- of girorekening ali mentatie ontvangen. Wie met justitie in aanraking is geweest en door de rechter is veroordeeld tot opneming in een jeugdinternaat of een andere hulpverleningsinstel ling, kan vanaf zijn 18de jaar dat tehuis verlaten. Op eigen verzoek kan echter een lan ger verblijf worden toege staan. Een gunstige uitzondering betreft het opstellen van een testament. Tot nu toe was een testament pas geldig als het was opgesteld door ie mand van 21 jaar of ouder. Deze leeftijdsgrens wordt niet verlaagd naar 18 jaar maar zelfs naar 16 jaar. Ie dereen heeft dus voortaan vanaf zijn zestiende het recht om bij een notaris een laatste wilsbeschikking te laten vastleggen. Rechten De 18- tot 21-jarigen krijgen na 1 januari de volgende 'meerderjarigheidsrechten': Zij behoeven geen toestem ming van de ouders meer te vragen voor het sluiten van een huwelijk. Zij kunnen gekozen worden tot lid van de ge meenteraad, de provinciale staten en de Tweede of Eerste Kamer. Zij kunnen beschikken over een eigen vermogen (bijv. een erfenis). Zij hebben het recht zelf standig leningen af te slui ten. Zij mogen (als ze voldoen de geld hebben) zelf een huis kopen en een eigen winkel of bedrijf beginnen. Zij mogen zelfstandig een rechtszaak tegen iemand aanspannen. Zij hoeven, als ze nog op school zitten, hun rappor ten niet meer te laten teke nen door hun ouders. Zij kunnen zonder toe stemming van de ouders een paspoort aanvragen. Overval op hasjboot Politie en ziekenbroeders brengen de gewonde eigenaar van een als hasjboot bekend st woonschuit in Maastricht naar de ambulance. De 38-jarige eigenaar is gisteren levensgev gewond geraakt toen twee overvallers kogels op hem afvuurden. Over het motief tast de polit in het duister. Op het schip worden regelmatig drugs verhandeld. AMSTERDAM - Na de turbu lente afgelopen tijd is het Damrak gisteren zeer rustig het jaar uitgegleden. De mees te noteringen bleven dicht in de buurt van de vorige prijzen hangen. Echt grote uitschieters waren er niet en ook de obli gaties bleven dicht bij huis. De internationale - aandelen be perkten zich tot wijzigingen die in dubbeltjes werden uitge drukt. Banken en verzekerin gen waren evenals dinsdag wat hoger. Van de uitgevers was Elsevier anderhalve gul den in reactie. Wolters Kluwer verloor 1. VNU en Audet mochten nog niet worden ver handeld. Wegener was na de forse sprong van 15 op dins dag nu 3 in reactie. Borsumij- Wehry daalde 2. Op de le en parallelmarkt Gamma, HBG, Hoek, schroef, Multihouse, Rood en Gelderse Papit ter, terwijl Aalberts, Frans Maas en Maatsci Zeeland onder aanbod g1 gingen. Op de optiebeuri de handel ook rustig. BAROMETER ECONOMIE VS SCHERP GEDAALD WASHINGTON De belangrijkste economische graadme ter van de Amerikaanse regering, de index van de voor naamste economische indicatoren (ILEI), is in de maand no vember met maar liefst 1,7 procent gedaald. Het was de scherpste daling in meer dan zes jaar tijd, aldus het Ameri kaanse ministerie van handel. De daling, vooral veroorzaakt door het inzakken van de aandelenkoersen, was wat groter dan de 1,5 procent waarop de meeste economen hadden ge rekend. De ILEI, samengesteld uit 11 barometers, geldt als graadmeter voor de te verwachten economische activiteit in de komende zes tot negen maanden. In september 1981 nam de ILEI een duikvlucht van 2,2 procent en was er sprake van een economische recessie. Drie opeenvolgende maanden van een ILEI-daling betekenen doorgaans de voorbode van een dergelijke recessie. ten veel te verwachten van persoonlijke gesprekken met langdurig werklozen gericht op bijscholing en herintreding op de arbeidsmarkt. Verder schrijft hij een uiterste terug houdendheid bii de lonen wenselijk te vinden. Ondanks alle maatregelen acht hij een vertraging in de daling van de werkloosheid niet uitgesloten. Over de nationale economie zegt Rutten dat de produktivi- teit in 1987 met drie procent is gegroeid, de consumptie met twee tot drie procent en de ex port met vijf procent. Voor 1988 voorspelt de topambte naar een verslechterende con currentiepositie van de bedrij ven door de lage dollarkoers. Dat leidt tot een rem op de ex- portgroei. Bedrijfsinvesterin gen nemen niet meer toe. De produktiegroei zal op minder dan één procent uitkomen bij een nog steeds stijgende con sumptie. De economisch groei zal op een half tot één procent uitkomen. Rutten schrijft dat de neer- in 1988 slechts tijdelijk is. ene groei duidt volgens hem niet op een fundamentele verzwakking van de economie. Door de goe de resultaten van het herstel beleid zoals dat sinds 1982 is gevoerd, is er een buffer ont staan waarmee een eerste op vang van moeilijker tijden mo gelijk is. Wel wordt het beleid nu voor een nieuwe kracht proef gesteld. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Ondanks een volgend jaar tegenval lende economische groei ^blijft het zonder extra maatregelen mogelijk om het financieringstekort van de overheid in 1990 tot 5,25 procent te hebben teruggedrongen. Ook is het mogelijk om de premies en belastingen ten opzichte van 1986 niet te laten stijgen. Er is wel een extra inspanning no dig om de werkloosheid in 1990 inderdaad tot 500.000 mensen terug te dringen. Professor F. Rutten, secretaris generaal op het ministerie van economische zaken, zegt dit in zijn nieuwjaarsartikel in het economen blad Economisch- strategische berichten. Volgens de topambtenaar is het terugdringen van het fi nancieringstekort en het sta biel houden van belastingen en premies mogelijk nu de economie zich in 1986 veel gunstiger heeft ontwikkeld dan bij de opstelling van het regeerakkkoord werd gedacht. Circa 90.000 mensen extra vonden een baan terwijl het nationaal inkomen (het bedrag dat wij allemaal samen verdie nen) twee procent hoger uit viel dan verwacht. Wel is het noodzakelijk dat de overheid zelf haar uitgaven blijft be heersen en tegenvallers com penseert. Rutten noemt dit van „vitaal" belang. Voor 1988 wordt nu al een overschrijding van de uitgaven met zeker drie miljard gulden voorzien. In zijn artikel noemt Rutten een verdere daling van de werkloosheid in de komende t'aren „de grootste nieuwe crachtproef". De doelstelling om het aantal werklozen in 1990 op 500.000 te hebben be stempelt hij als „zeer ambi tieus De topambtenaar zegt dat er nieuwe maatregelen no dig zijn om de daling van de werkloosheid te bereiken. Naast meer scholing zegt Rut- VWprpIHr^P/^rH Hnminnctonon omvallen verbeterd is in het Autotron te Rosmalen. Vanaf 5 de- VVCI C,UI u 1111 lUdlCI ICII cember zijn dertig studenten van de technische unversiteiten uit Delft, Eindhoven en Twente onafgebroken bezig met het plaatsen De Beatles en de Londense Towerbridge staan al klaar om om te van de anderhalf miljoen stenen vallen. Op 2 januari weten we of het wereldrecord dominostenen F0T0: anp VAN MIERLO OVER DE POLITIEK. „Wonderlijk toch, dat het jaartal zich telkens ver nieuwt, maar de samenle ving niet". De verzuchting is van Fons Jansen, in zijn in middels weer wekelijkse co lumn in Hervormd Neder land. Hij had heel goed in Elsevier kunnen staan. Op de drempel van 1988 ploegt het blad dwars door het vooral progressieve stuk van het politieke veld met als thema: wachten op nieuw elan. Uitgangspunt is de uit spraak van Hans van Mierlo: „Het is allemaal soep aan het worden! Dat irriteert me ontzettend en roept gevoe lens van mismoedigheid op". Elsevier kijkt terug met Nieuw-Linksers naar de be vlogen tijden. Het blad sprak ook met ,;VVD-lastpak" Huub Jacobse: ,,Ed Nijpels had de VVD-posten in het kabinet al twee jaar voor de formatie verdeeld". En voor malig CDA-dissident Sytze Faber meent niet alleen dat het CDA nog rechtser zal worden, maar denkt ook af en toe: „Jongens, kan het iets minder saai en voorspel baar". De Tijd zoekt het vooral in interviews, waarbij dat met Jasperina de Jong het meest in het oog springt. Ze is zelf verzekerd: „Al zóu er slecht worden geschreven: ik ben niet op m'n achterhoofd ge vallen, ik weet dat ik goed ben. Zolang ik me niet schaam, speel ik en kan ie dereen de pot op. Zo zit dat". De nieuwe voorzitter van het Humanistisch Verbond, mr. Glastra van Loon, con stateert dat hij een zoek en dat steeds wil blij „Als je Ophoudt met zoé met twijfelen zet je daar een punt achter je mens Dan ben je geestelijk di Socioloog prof. R.A. de voorspelt het einde vw individualisering en hetf heeft een voorpublicatie het boek van schakerf Timman, „Het smalle pi In de Verenigde Sta tec* het racisme weer opgei met een hevigheid dié zo'n twintig jaar geit doet denken. Met alle1 weid vandien. Hervt Nederland laat C.T. Vivian aan het wt de voorzitter van het trum voor democratij vernieuwing in Atlanta, meest verraderlijke ka waar blanke racisten voortkomen, is volgens een merkwaardige thëol onder de naam Chri Identity. De aanhangei loven ondermeer dat v of gekleurde mensen van vóór Adam afstamj en daardoor een „li menssoort" zijn. De Vei de Staten zijn in hun het beloofde land wat eindstrijd tussen goed} kwaad, het Armageddoi plaats hebben. Zoöloog/schrijver Dekkers praat als gebn lijk prikkelend over k( en kalfjes, in dit geval den en poezen. „Als maatschappij beter in ell zou zitten, zouden wijL veel minder honden en zen toekomen en zoudei onze affectie, onze li| onze behoefte aan social drag gewoon met mt onder elkaar uitleven" Bedenk vanavond eens bij een glaasje hoeveel 't er waren in '87 !f7!Tl7B??!!l!§lTBT!Tl!l!B?!!l!?lTB?!T?!!l!?B?!!l!fl7T!TTf?B?!?»!f!!T!TB!§?!!l?!TfTl7BTB!§?!!ff!T»?lTi| I?B?!?f?B?!!!T?!?lTB?!?l!?T!Tff7B?!?ïï!f ?!T?f!¥l!T7l!§T!T¥ÏB?!7!Jfl!¥l7!T?B?!Jf!fT!TTB7!?»TB!!!&!§T!TTB?!?lf B?!!l!¥lT!T»?BT!7¥!¥!!T»7B?¥?W!¥T!Tl?MfTB?!!ff!T?WTBT!?l!¥B?!7»!¥!?!T¥7B?!7w!¥7ïT?l!¥T¥7!S??7¥!¥!!TTl!!l !?¥!¥T!T¥TBT?¥!¥?¥¥7BT!TI!¥TB?!7¥!¥¥7B7!T?!?¥!¥B?!7¥!¥¥7!!TT¥?BT!7¥!¥?!T!TB!¥T?7¥?!T¥7?ï7!TB!¥?! DRANP ¥¥I?!TT!!¥?B?!!¥?¥T!T¥7B?!!¥!¥I!TI¥!¥T!T!¥!¥T!T¥?B?!?!!¥!¥|!!T!B?!!¥!¥T!T¥TB'?!?7B?TI?¥TT!T¥?B!!! =É3 BINNENLAND Moszkowicz jr. bekent valse aangifte roof ROERMOND De sinds eind november in arrest verblijvende Roermondse advo caat mr. Baruch Moszkowicz heeft bekend valse aangifte te hebben gedaan van een tapijtenroof in zijn woning in Herken bosch. Begin dit jaar verdwenen uit de woning van de advocaat tapijten ter waar de 60.000 gulden. Het is bij de justitie nog niet bekend of die onttrokken moesten worden aan de boedel van de inmiddels failliet verklaarde advocaat of dat de ge fingeerde roof bedoeld was om de verze kering op te lichten. Mr. Moszkowicz ver blijft in arrest onder verdenking van overtreding van de opiumwet en van be- driegelijke bankbreuk. Het staat nog niet vast wanneer hij voor de rechtbank moet verschijnen. Vrienden prijzen Haagse Comedie Anne-Marie Heyligers (links) en Eric van Ingen hebben gister avond de Vriendenprijzen van de Vereniging Vrienden van de Haagse Comedie in ontvangst genomen. Van Ingen kreeg de prijs, een oorkonde en 1500 gulden, voor zijn rol in De Storm vail Shakespeare: Heyli gers voor haar rol in Charing Cross Road 84 van James Roose Evans. De Vriendenprijs is een jaarlijkse publieksprijs en is nu voor de zesde keer uitgereikt. Nijpels keurt bestemmings plan Eemshaven af DEN HAAG Tegen het advies van de Raad van State heeft minister Nijpels van Milieubeheer in een kroonprocedure het bestemmingsplan voor de Eemshaven afgekeurd. Volgens het advies van de Raad zou bijna elk bedrijf zich hebben kunnen vestigen op het industrieterrein. Daardoor zouden er volgens minister Nijpels ook bedrijven kunnen zijn die bij een ramp onherstelbare schade kunnen toebrengen aan het milieu van de Waddenzee. De gemeente Hefshuizen moet nu een nieuw bestem mingsplan maken, waarmee dit soort bedrijven kunnen worden geweerd. De Landelijke vereni ging tot behoud van de Waddenzee en de werk- froep Eemsmond denken dat minister Niipels het estemmingsplan vooral heeft afgekeurd om de bouw van een kerncentrale mogelijk te maken. Het afgekeurde bestemmingsplan sloot dat uit. De organisaties stemmen overigens wel in met herzie ning van het plan. DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAG| n VERDWENEN BOSWACHTER DUIKT OP IN PARUS BUDEL De 51-jarige boswachter L. Cox uit Leende is tej Gisteren zijn twee functionarissen van Staatsbosbeheer ei familielid naar Parijs vertrokken om zowel de boswachté diens dienstauto op te halen. Uit telefonische contacten met de Nederlandse ambassade i| rijs bleek dat Cox lichamelijk in orde is, hoewel hij een m vermoeide indruk maakte. De boswachter is blijkbaar inj spannen toestand naar Parijs gereden. Hij heeft zijn auto g keerd in de voorstad Saint Denis en is verder gelift naa ans. Daar kwam hij, zonder geld, in contact met de politie, die de Nederlandse ambassade in Parijs hem op een trein naar de hoofdstad zette. Boswachter bij zijn verdwijning geen dienstwapen bij zich, zoals gemeld door de rijkspolitie. Inmiddels is komen vast te boswachter Cox op Tweede Kerstdag, de dag van zijn ning, eerst nog aan het werk is geweest in de Waarom hij vervolgens is afgereisd naar Frankrijk is strekt onduidelijk.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4