1987 rouwjaar in Hollywood ■Dnderzoek bij caravan Heijn Het onzichtbare pad in de affaire Heijn Hunnenland QeidóaQowuvnt DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAGINA 3 polen aan het Braassemermeer in Rijnsaterwoude, in de omgeving waar gisteren op grote schaal is qezocht naar Gerrit Jan V Andre van Duin woonde aan het einde van de jaren zeventig in deze watermolen. foto: wim van noort Aadselachtige zaak nooit opgelost euj "„ptvoering A. Heijn jr. in 1972 maand lang stil gehouden IRLEM Het opsporings- i in de ontvoeringszaak Gerrit Jan Heijn is vrij t ojten wat betreft de situa- igejdie het heeft onderzocht. 1Spjr wanneer het gaat om za- J%vaarbij leden van de fa- Heijn betrokken zijn ge- rd)t. Het wil bijvoorbeeld ol^ven noch ontkennen dat diérzocht is of er mogelijk he£ relatie is tussen de ont- ning van de Ahold-topman ie poging tot ontvoering 'zijn neefje Albert, de eni- oon van zijn oudste broer. Deze affaire werd eind 1972 op verzoek van de familie lang stil gehouden. Pas na een maand kwam het heel be scheiden in de publiciteit. Zo ver bekend heeft het onder zoek nooit iets opgeleverd. Op 8 december 1972 werd de toen 17-jarige Albert Heijn jr. s morgens met zijn brommer op weg naar school vlak bij zijn ouderlijk huis staande ge houden door een naar schat ting 25-jarige man. Deze vroeg Albert of hij hem even wilde helpen. Nadat de scholier zijn brommer had neergezet be dreigde de man hem met een mes en bond zijn handen met een touw vast. Daarna dwong hijgde jongen voor hem uit te gaan lopen. A. Heijn jr. vroeg de man vergeefs wat die van plan was. Na enige tijd dwong de ontvoerder Albert in het Reigerbos op de grond te gaan liggen, waar hij hem vastbond. Hij vertelde de jongen rustig te blijven liggen tot hij terug kwam. Heijn jr. wist na veel wurmen echter los te komen en rende naar huis. Pas een maand later werd er een sig nalement van de ontvoerder verspreid. Vervolgens is er over deze zaak nooit meer iets vernomen. Albert Heijn jr., in middels 31 jaar. heeft daarna zelden in de publieke belang stelling gestaan. Hij is in Utrecht afgestudeerd als die renarts, is even werkzaam ge weest bij Ahold, maar heeft het concern daarna verlaten om te gaan werken bij de vak groep Diergeneeskunde van de Rijksuniversiteit Utrecht. er» ?nJ (Vervolg van de Zij voorpagina) -NSATERWOUDE - rechercheurs die in Arlem belast zijn met schiften van de om- -eJgrijke hoeveelheid tips ielben een lastige taak. tip kan de gouden ierï en vele kunnen een d »1 van de oplossing be ten. Het is zaak de «est urgente tips zo snel jSelijk na te trekken, de d/begint immers te drin- idj Een aantal veelbelo- nclde tips wees in de lting van een gebied ;rjen Rijnsaterwoude en muiden, een gegeven Jir de politie gisteren pi ook met groot mate- inrt op „dook". Eén van ,3pm ruim 200 lokaties de politie inmiddels )Raft bezocht. mi tnlijk is de Heilige Geest- i in Rijnsaterwoude een jecte plek om een ontvoer- ingemerkt vast te houden, 'j van de toch al niet zo bij- grote plaatsen in de omge- loopt de weg langs een in inter uitermate stil Braas- rmeer. Zo aan de rand uitgestorven weilanden alleen de af en toe .rijdende auto's eraan te ineren dat in dit deel van :rland nog mensen wonen, 'aravans en vakantiehuis- lie hier in de zomer zo'n bezit kunnen zijn, worden wintermaanden door de ;te eigenaars onbeheerd ïrgelaten. is zo'n plek die perfect loet aan de signalementen door een aantal paragnos- [is aangegeven als mogelij- I verblijfplaats van Gerrit j Heijn: water, weilanden, imolen, het past precies. En pan ook nog bij de plaatse- politie meldingen binnen ben dat er de afgelopen we- 's nachts een bootje op het ssemermeer is gezien, dat eemde auto's zijn gesigna- en dat er kort geleden in 2 van de huizen is ingebro- zonder dat iets werd ge- [J^n, dan gaat er op z'n minst 0 lampje branden bij de po- N «resultaat van het erop vol de denkwerk van de poli- gisteren voor de eige^ iijfen van dat twaalftal huisjes jp stacaravans aan het Braas- Wermeer goed te merken. Een luchtfoto van Oude Wetering van het gedeelte van het Braassemermeer. De caravan van de neef van Heijn staat rechtsonder tussen "de bosjes. Achter de bomenrij op de achtergrond van uiterst rechts naar uiterst links ligt Rijksweg A4 van Amsterdam naar Rotterdam, foto: archief Opeens stonden er tientallen politiemensen voor de deur, met door justitie verstrekte do cumenten om huiszoeking te mogen verrichten. „Ze moesten alles weten en waren zeer geïnteresseerd in zaken die me mogelijk de laat ste tijd waren opgevallen. Ze hebben het hele pand door zocht. Hier en daar tikten ze ergens tegenaan, op zoek naar holle ruimtes, 't Was wel span nend", zei de bewoonster van de watermolen aan de Heilige Geestlaan, een monument dat ooit het eigendom is geweest van André van Duin. De vrouw moest nog lachen om de opmerking van één van haar buren, die zich gisteren quasi-serieus liet ontvallen juist bij de molen te zijn gaan wonen om de rust die er heerst. De vrouw kon zich echter niet veel verdachte zaken meer herinneren. „Het is ook al zo'n lange periode sinds oktober. Je bent je er ook niet erg van be wust", vertelde de jonge vrouw die net zo min als het oudere echtpaar van streek was geraakt door het politie onderzoek. Enkele weken ge leden was ook al - oppervlak kiger - gezocht. Ook toen ge beurde dat op aanwijzing van paragnosten of - zoals de poli tieman in Leimuiden hen ty peert - „hemelfietsers". „De politie is bij ons op de thee geweest", aldus een vrouw die samen met haar man de hond aan het uitlaten was. „Intussen hebben we de agenten alles verteld wat we wisten, hoewel dat niet veel is. Achteraf denk je pas dat het niet eens zo gek is dat de politie bij ons in de buurt komt zoeken. Geen mens die het te weten zou ko men als ontvoerders hier ie mand zouden vasthouden". In de vijf uur die politie na drukkelijk in het anders zo rustieke stukje Zuid-Holland aanwezig was, zijn alle wonin gen en caravans op grondig onderzocht. Zo ook de stacara van van ene Heijn, een neef van Gerrit Jan die naar ver luidt op niet al te beste voet met de rest van de familie staat. Zijn caravan zou al enige tijd te koop staan. Het is niet bekend of de zoekactie in dit gebied ook enig verband houdt met het feit dat dit familielid hier een bezit heeft. De man, die in Amsterdam woont, is al enige tijd niet voor commen taar bereikbaar. De rijkspolitie had toestem ming gekregen om de vakan tieverblijven zonodig open te breken, zo vertelde een woordvoerder desgevraagd. De caravan van Heijn kon worden geopend door een door de familie aangereikte sleutel. OP SPEURTOCHT MET EEN PARAGNOST HAARLEM - Oktober. Gerrit Jan Heijn is al weken zoek. De politie tast in het duister. Óp het Haarlemse politiebureau buigen zich zes „erken de" paragnosten over en kele persoonlijke ge bruiksvoorwerpen van de ontvoerde Ahold-top man. De 30-jarige Coen Santing uit Deventer laat het scheerapparaat van Gerrit Jan Heijn door zijn handen glijden. Hij ziet een huis dat van Gerrit Jan Heijn blijkt te zijn en krijgt beelden door van het interieur van de woning en van een roulettetafel. Even later zit hij in de auto van Heijn, die verlaten in Bloemendaal is terug gevonden. Bij hem is ook een vertegen woordiger van de Vereniging Thans die zich beijvert voor het gebruik van paranormale gaven bij opsporing van ver miste personen en goederen. Water, een molen, Nissan, een nissenhut, het zijn enkele van de beelden die Coen Santing krijgt. Impressies die onafhankelijk van elkaar ook bij de andere paragnosten bo ven komen. De zaak is echter met die ene sessie voor San ting niet af. Santing: „Op de weg Deven- ter-Amsterdam bij hectome- terpaal 68,3, dan twintig me ter naar rechts en achter de vierde boerderij aan je lin kerhand staat een schuurtje, daar zit Gerrit Jan Heijn... Ja, zo zou ie het graag willen hebben, he? Maar zo werkt het nu eenmaal niet". Coen Santing zit met zijn er varing in z'n maag. De band recorder die deze avond doorlopend meedraaide, blijkt goed gewerkt te heb ben tot het moment waarop Santing in trance raakte. Daarna alleen storing, terwijl kort daarna de nieuwe batte rijen ook volledig uitgeput zijn. En de radio in Santings behandelkamer blijkt voor enkele dagen onherstelbaar gestoord, terwijl een volgela den zonnecel-horloge van een van de aanwezigen spon taan stil is blijven staan. Al lemaal toeval? Santing weet het niet. Beeld De informatie die de Deven ter paragnost op het Haar lemse politiebureau gaf en nadere indrukken op latere momenten geven een tame lijk vastomlijnd beeld. Een rietgedekte watermolen bij De paragnost Coen Santing (30). foto: pers unie een brede vaart, een dijkta- lud, een betonbrug met pij lers, een auto(snel)weg over het water, een boerderij met rolluiken, een jachthaven in de omgeving met rode boei en, een klapbrug, een kalen de accentloos Nederlands sprekende man (zuidelijk type), een blondharige vrien din (door meerdere paragnos ten genoemd), nadrukkelijke kleuren geel en blauw. Oran jeboombier en een café, een monumentaal pand, een ge vel met een religieus beeld. Nog veel meer details volgen, reeds bekende zoals een witte Nissan, en nieuwe. Een wir war aan gegevens. Het eeu wige probleem van iedere paragnost. Beelden die zij zien hoeven, met name bij dit soort omvangrijke zaken, niet bij elkaar op één plek voor te komen, maar kunnen stukjes vormen rond een be paald persoon, gescheiden door- afstand en tijd. Inter pretatie van paranormale in formatie is ontstellend moei lijk. Santing houdt echter steeds vast aan een kenmer kend beeld, tekent dit ook. De brug, het water, de mo len, de boerderij en andere kleine details staan centraal waar een link met de zaak Heijn gelegd zou kunnen worden. Wegen- en waterkaarten, naslagwerken over molens en monumenten komen op tafel. Er worden veel kilome ters gevreten, want Neder land telt veel molens, veel wegen en veel kanalen en ri vieren. Rond kasteel Oud Zuilen in de nabijheid van Utrecht blijkt ieder element aanwezig. Hetzelfde lijkt voor het plaatsje Neck in Noord-Holland te gelden. We crossen een dag door deze provincie maar in Neck noch in het eerder ook door parag nosten genoemde gebied rond de Zaanse Schans worden we iets wijzer. Wat op de kaart zo mooi lijkt te passen blijkt in werkelijkheid heel anders. Toch lijkt vol gens Santing de Zaanse Schans, de plaats waar de fa milie Heijn een eeuw geleden met een klein winkeltje be gon iets met de zaak te ma ken te hebben. Toeval Tijdens één van de vele ge sprekken met Santing laat die ineens de naam Ricco vallen. Waarom weet hij niet, maar die naam zullen we er gens tegenkomen. Het toeval wil, dat we in Utrecht daar voor een aanknopingspunt vinden; een aanknopingspunt in de Mariastraat (Maria cor respondeert op dat moment per advertentie nog steeds met Johan) en een andere link in een woonwijk in Utrecht-noord, vlak bij Oude-Zuilen, waar ene Ric- cio woont Santing weet van niets als we hem, meenemen naar Utrecht, beïnvloeding willen we voorkomen. We lopen door de binnenstad en „toe vallig" ook door de Maria straat. Onbekend met het waarom van die wandeling „ergens heen", wordt hij „ge spannen". Dan zien we ook zelf herkenningspunten. Heel nadrukkelijk geel en blauw op de talloze uithangborden en gevelversieringen, een re ligieus beeld in een gevel. Oranjeboombier, een uit hangbord. Santing zegt sterke negatieve emoties te hebben. Dat het met iets anders dan Heijn te maken heeft is mogelijk, hij weet het niet. Meegevoerd naar Utrecht-noord rijden wij door de Dreven. Een an der aanknopingspunt. Een nieuwe spontane emotie van Santing, hij wijst ineens naar een witte Nissan: „Daar!" De auto staat pal voor een flat waar ene Riccio woont. Al weer die naam. We trekken diezelfde dag het nummer bord na. Dat hoort bij een soortgelijke auto van een in woner in Voerendaal in Lim burg, die, zo blijkt, op die dag beslist niet in Utrecht ge weest kan zijn. Prikkels De paragnost krijgt achter het oude park van Oud-Zui len prikkels. We passeren dan net een man, lopend met een videocamera. Hij hoort - zoals we later zullen merken - bij een blauwe Fiat Ritmo met twee vrouwen erin. La ter die dag komen we op een heel andere plek de auto met die mensen opnieuw tegen. De politie, die twee dagen la ter ons verhaal hoort, toont zich zonder nadere verkla ring bijzonder geïnteresseerd in die mensen en die auto. Rond Oud-Zuilen herkent Santing veel van zijn eigen beelden, zonder helemaal te kunnen zeggen „dat is het". Het lijkt erpp. Veel is wel aanwezig. Zoveel zelfs dat we vooral vanwege de valse nummerborden het opspo ringsteam in Haarlem infor meren. De volgende dag al komen twee rechercheurs langs. Neutrale gezichten, die wei nig verraden. Ze horen het verhaal aan. Is het toeval, dat pratend over Utrecht één van hen een stadsplattegrond van de Domstad zo uit de tas trekt? De gegevens en de op verschillende locaties geno men foto's gaan mee naar Haarlem. De twee rechercheurs tonen met name belangstelling voor de vrouwen die we hebben gezien en voor details als de jachthaven, de romneyloods, de ophaalbrug en de molen. Oud-Zuilen en de plekken in Utrecht worden direct onder observatie gesteld. De kente kennummers van andere au to's die we voor de flat heb ben gezien, kunnen we niet meer natrekken. Kort na het vertrek van de rechercheurs zijn de nummers in Veendam geblokkeerd. „Taps Het pontje tussen Oude Wetering en Rijnsaterwoude. in de buurt waar de zoekacties plaats hadden. foto: archief We horen hoe in Utrecht een groot aantal „taps" is ge plaatst om telefoongesprek ken af te luisteren. Observa tie en uiteindelijk huiszoe kingen leveren geen infor matie over Gerrit Jan Heijn op. Wel blijken we een ande re criminele zaak gekruist te hebben. Althans, dat beweert de politie in Haarlem, die zegt de zaak in handen van de Utrechtse collega's te heb ben gegeven. Utrecht weet echter tot op de dag van van daag van niets. De t\yee Haarlemse rechercheurs la ten ook na herhaald aandrin gen van onze kant niets meer van zich horen. Santing waarschuwde op voorhand al dat paragnosti- sche tips heel verwarrend kunnen zijn. Mocht Gerrit Jan Heijn op meerdere plaat sen vastgehouden zijn, dan is het heel goed mogelijk dat Santing die verschillende lo caties geheel of gedeeltelijk combineert. Hij begrijpt ook heel goed de scepsis van de politie ten opzichte van paragnosten, omdat zij maar zo zelden dat ene absolute antwoord kunnen geven. Otten Dat dit toch wel gebeurt, be wijst de paragnoste mevrouw Otten uit Goor. die ook bij de zaak Heijn betrokken is ge raakt. Zij werd in november actief toen José Burbank. het meisje uit Eibergen. ver dween. Binnen enkele dagen stond deze paragnoste met haar zoon bij Haaksbergen in een bosje aan de rand van een stoppelveld. Een locatie die Santing overigens tegen over ons nagenoeg exact zo beschreven had, maar deze zuidelijk en niet net ten noorden van Eibergen zocht. Opvallend was dat Santing stellig beweerde het meisje te zien met blote voeten wat la ter bleek te kloppen. De Goorse paragnoste, die het gevoel had dat op die plek José begraven was. werd echter, toen zij zich bij de rijkspolitie in Eibergen vervoegde, niet serieus geno men. Haar veronderstelling werd afgewimpeld. Tien da gen later bleek zij exact op het graf van José Burbank gestaan te hebben. Dezelfde paragnoste „zag" overigens dezelfde beelden rond Gerrit Jan Heijn als Santing. maar plaatst die meer in het overigens verge lijkbare polderlandschap bij Leimuiden. Ook daar blijken zeer veel details te kloppen, hoewel de vrouw nog nooit in die omgeving is geweest. Nadere omschrijving van de plaats levert een locatie op waar een Amsterdamse neef van Gerrit Jan een tweede woning bezit. Een neef die door de Haarlemse recherche overigens als „een nogal vreemd type" wordt om schreven. Anoniem De paragnoste, die haar in formatie doorgeeft aan Haar lem, krijgt kort daarop een anoniem telefoontje van een zich advocaat noemende man, die haar waarschuwt zich verder niet met de zaak te bemoeien. Het opsporings team in Haarlem ziet hierin echter geen aanleiding tot een nader verhoor. „Als die mevrouw zich bedreigd voelt, moet zij maar aangifte doen bij de politie in haar woon plaats", aldus woordvoerder Anne Geelof. Nu, een paar dagen na het beëindigen van de informa tiestop, is de politie toch een zoektocht begonnen in Rijn saterwoude/ Leimuiden sa men met de nu wel welkome paragnoste Otten. Over de eerste zoekactie ter plaatse kan zij-niets zeggen Mag zij niets zeggen. Ze heeft een zwijgplicht opgelegd gekre gen. BERT MOLENAAR WILLEM VAN DER WART KNOLLEN 21- HOLLYWOOD In Hol lywood zou het jaar 1987 door het verscheiden van oude sterren wel eens de geschiedenis kunnen in gaan als het jaar waarin een legende stierf. Nog nooit eerder verwis selden zovele groten uit de vermaaksindustrie in één jaar tijd het tijdelijke met het eeuwige: Fred As- taire (88), Rita Hayworth (68), Jackie Gleason (77), Ray Bolger (83), Randolph Scott (89), Danny Kaye (74), Liberace (67), Robert Preston (69) en Lee Mar vin (63) Allen waren tientallen jaren sterren van de eerste grootte, in heel de beschaafde wereld bekend waar filmdoek en tele visiescherm worden aangetrof fen. De dood haalde ook sterren die nog „diva" waren geweest: Pola Negri (90) en Mary Astor en Madeleine Carroll (beiden 81). Vier belangrijke regisseurs overleden in 1987: John Hus ton (81), Rouben Mamoulian (90), Clarence Brown (97) en Bob Fosse (60). Van het firma ment verdwenen ook de film makers Mervyn LeRoy (86), Quinn Martin (60) en Joseph E. Levine (82). Onder andere beroemde en geliefde artiesten die het in 1987 welletjes vonden, waren de komieken Dan Rowan, Jac kie Vernon, Dick Shawn en Arthur Lake en de muzikan ten Woody Herman, Buddy Rich en Danny Kaye. Op de dodenlijst staan verder de Hollywoodse topadvocaat Greg Bautzer en de actrices Geraldine Page, Hermione Gingold, Joan Shawlee en Eli zabeth Hartman en de acteurs James Coco, Alejandro Rey, Richard Egan, Lome Greene en Dean Paul Martin. Er kwam in 1987 echter ook opgewekt nieuws uit Holly wood. De actrice Cybill Shepherd kreeg een tweeling en uit de echtvereniging Debra Winger- Timothy Hutton werd een kind geboren. Tom Selleck van de televisie stapte voor de tweede keer in het huwelijksbootje en Johnny Carson - ook niet helemaal onbekend op het medium - voor de vierde keer. Diahann Caroll en de zanger Vic Damone probeerden het ook voor de vierde keer en Bruce Willis verscheen voor het altaar met de actrice Demi Moore. Het huwelijk werkte in Holly wood voor de een en het werkte voor een ander niet Een van de meest verbitterde echtscheidingen van het jaar was die tussen 'macho' Sylves ter Stallone en Brigitte Niel sen, wier stormachtige huwe lijk tenslotte op de rotsen liep. Joan Collins trok haar filmrol in „Dynasty" in haar privéle- ven door en maakte van haar echtscheiding van Peter Holm een aflevering apart. Hij vroeg om alimentatie en zij liet hem van huis en haard verdrijven Een echtscheiding tussen pop ster Madonna en haar onder invloed ruziezoekende man Sean Penn, de filmacteur, ging voorlopig niet door. Penn zat in 1987 in de gevangenis om dat hij fotografen en anderen die hem wilden kieken, tegen de grond had geslagen. Een romance van het jaar tus sen Oscarwinnaars William Hurt en Marlee Matlin werd met wederzijds goedvinden af gebroken.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3