„Wij zijn geen dieren die gevoerd moeten worden fieidaeSowo/t kerk wereld CO boeken brieven lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE beroepingen PASTORALE HULP VOOR AFRIKAANSE VLUCHTELINGEN Over tien jaar is het gebeurd met de traditionele kerk" Restauratie kerken van Kremlin deel van Moskouse „facelift Nationaal Revalidatie Fonds Oud wordt nieuw >weer CekbeCouacmt DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAQ Paus bidt met Taizé-jongeren voor wereldvrede VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gisteren met 24.000 jongeren uit Oost- en West-Europa gebeden voor de wereldvrede en de eenheid van alle christenen. De gebeds dienst in de Sint Pieter vormde het hoogtepunt van de derde Europese ontmoeting van jongeren in Rome. Van 29 december tot 2 januari zijn op uitnodiging van Roger Schutz, prior van de oecumenische communiteit Taizé in Frankrijk, 24.000 jongeren in Rome. onder wie 1.000 Hongaren, 800 Polen en 3.300 Joego- slaven. Doel van de Taizé-gemeenschap, die in 1949 werd opge richt, is de verdeeldheid der christenen te overwinnen. Onge veer 80 protestanten en katholieken zijn lid van deze gemeen schap. Sovjetunie: sinds 82 ruim drie miljoen bijbels gedrukt GENEVE In de Sovjetunie zijn de afgelopen vijf jaar on geveer 3,4 miljoen bijbels, nieuwe testamenten en andere religieuze lectuur gedrukt. Dat heeft Gunnar Staalsett, de secretaris-generaal van de Lutherse Wereldbond, deze week te horen gekregen van vertegenwoordigers van de raad voor religieuze aangelegenheden in de Sovjetunie. Baptisten en andere evangelische groeperingen zouden bo vendien toestemming hebben gekregen 100.000 Russische en 15.000 Duitse bijbels in te voeren. De raad heeft Staalsett verder toegezegd in het vervolg meer tegemoet te komen aan de wens van veel christelijke kerken en organisaties christelijke lectuur in te voeren. In het geheel niet van zichzelf spreken is een aangename vorm van huichelarij. Friedrich Nietzsche Evangelie en cultuur Bij gelegenheid van het af scheid van Paul van den Big- gelaar als directeur van de katholieke Radboudstichting heeft deze organisatie een brochure uitgegeven, getiteld het zaad, het zout, de zuurde sem, waarin drie geleerde au teurs zich buigen over de re latie tussen evangelie en cul tuur. Professor Leenhouwers verkent in zijn beschouwing het begrip inculturatie (het inbedden van het evangelie in een bepaalde samenleving) en de opdracht die het in houdt. Hij laat zien dat incul turatie geen eenrichtingsver keer kan zijn. Professor Pe perzak schildert de ongemak- kelijke positie van de gelovi ge die bevroedt wat er met onze cultuur aan de hand is, illustreert dat met voorbeel den uit de praktijk en wijst op de strijd die zich voordoet bij het inbedden van het evangelie in onze bepaalde cultuur. Professor Houtepen tenslotte laat zien dat de se cularisatie alleen vanuit de oecumenische beweging kan worden gecorrigeerd en geeft aan wat Europese katholie ken van het Oosten en van de Reformatie, maar ook van de jonge kerken in de Derde Wereld kunnen leren. (Uit gave Radboudstichting We tenschappelijk Onderwijs fonds, postbus 37, 5260 AA Vught). Advocaat van de zondebok Dr. A. F. Lascaris, enthou siast uitlegger van de Franse letterkundige René Girard schreef Advocaat van de zon debok, het werk van René Girard en het evangelie van Jezus. Lascaris stelt dat Gi rard ons een nieuwe sleutel aanreikt van onszelf en de wereld waarin wij leven. De sleutel die Girard ons aan reikt ligt verborgen tussen de bladzijden van de grote ro manliteratuur en in religieu ze teksten, met name in die van de de joodse en christelij ke traditie. Wie de sleutel aanneemt en leert gebruiken, heeft grote kans een nieuw zicht te krijgen op zijn eigen gedrag en dat van anderen, op godsdienst en cultuur, kunst en pschychologie, poli tiek en economie, aldus Las caris. (Uitgave Gooi en Sticht, prijs 23,50) Dispuut met mijn engel De Limburgse priester Piet van der Bruggen en colum nist van de Bazuin schreef een boekje met herinnerin gen over zijn leven in de rk kerk en de diepgaande ver anderingen die deze door maakte. „De kerk van mijn kinderjaren bestaat niet meer, de vroomheid van mijn ouders is mij vreemd gewor den, zekerheden hebben hun geldigheid verloren, het ab solute heeft plaats gemaakt voor het betrekkelijke en voorbijgaande". Op een licht voetige, ietwat badinerende toon beschrijft Van der Brug gen hoe het was en wat het is geworden en wat hij van zijn geloof heeft bewaard. Hij doet dat in de vorm van een telkens terugkerend dispuut met een bedachtzame be- (z)waarengel. (Uitgave Gooi en Sticht, prijs 19,50). Nederlandse Hervormde kerk Beroepen te Breda, P.P.Saraber jr. te Groenlo. Beroepen te Zwijndrecht. toezeg ging. E.J.N.Kronenburg te Hendrik Ido Ambacht. Aangenomen naar Kerkenveld-Alte- veer, W.M.de Bruin kandidaat te Ede. Christelijke Gereformeerde Ker ken Beroepen te Alblasserdam, L.C.Bruijn kandidaat te Apeldoorn. Bedankt voor Middelburg, H.C.Mijn- ders te Zwijndrecht. BA VEL „Die vluchte lingen lieten ons merken: wij zijn geen dieren die gevoerd moeten worden. Ze hebben ook behoefte aan aandacht, vriend schap en een gemeen schapsleven." Pater Jan Wouters (48) heeft lange tijd in Indonesië als mis sionaris gewerkt. Giste ren is hij na een verblijf van tien jaar in Neder land samen met pater Piet Hoedemaekers en pater Jef Martens ver trokken voor een heel nieuwe onderneming: niet langer werken als missionaris-oude stijl om zieltjes te winnen, maar het leven delen van alle dag met groepen vluchte lingen die voor de taak staan opnieuw hun leven in te richten. Zambia herbergt momenteel vele tienduizenden vluchte lingen uit Mozambique, die slachtoffer zijn van de bur geroorlog daar. De regering heeft een deel van deze men sen land toegewezen in de streek van Petauke in het noord-oosten van Zambia. Zij moeten zelf hun nederzettin gen bouwen en binnenkort ook zorgen voor hun voedsel door zelf het land te bebou wen. In het begin krijgen zij daar enige hulp bij. De meer derheid van de vluchtelingen bestaat uit vrouwen, kleine kinderen en oude mannen. De mannen van middelbare, weerbare leeftijd hebben meestal dienst moeten nemen in het leger van Mozambique of zijn uitgemoord door de MNR, de Mozambikaanse guerrillabeweging die ge steund wordt door Zuid-Afri- ka. Wouters: „Vorig jaar is een van onze leden van onze con gregatie (die van de paters van de H. Harten) daar een kijkje wezen nemen. De vluchtelingen kregen voedsel van het Rode Kruis. Auto's komen langs en vertrekken weer. Dan moeten ze ver van huis en haard het zelf maar weer zien te rooien. Ze heb ben behoefte aan aandacht en vriendschap en daar kunnen die hulpzendingen van inter nationale organisaties nu juist niet in voorzien." Keuze Wouters, Hoedemaekers en Martens hebben „getekend" voor minimaal drie jaar. Als het succesvol blijkt, zullen er meer leden van de paters van de H. Harten volgen. Deze congregatie hoopt dan ook le den te kunnen aantrekken uit andere landen om zoals ze zegt de keuze voor de armen, waarvoor de congregatie de laatste jaren gekozen heeft, concreet te maken. Wouters: „We gaan daar pro beren zoveel mogelijk het le ven van die vluchtelingen te delen. We zullen genoegen nemen met het allernoodza kelijkste en onze eigen neder zetting bouwen. Wat wij daar proberen te doen is werken aan gemeenschapsopbouw. De vluchtelingen zijn bijeenge bracht in groepen van vijftig tot honderd personen en heb ben hun handen vol om het hoofd boven water te houden. Die mensen zijn gedesoriën teerd, want degenen die lei ding zouden kunnen geven ontbreken meestal. We zullen in de eerste plaats proberen te luisteren naar wat ze zelf wil len. We hebben geen voorop gezet project in ons hoofd. Wat moet er bijvoorbeeld ge beuren met de kinderen? Mis schien gaan we ze wel les ge ven onder een boom. De vrouwen hebben daar geen tijd voor want die worden door de regering van Zambia verplicht voor eigen voedsel te zorgen en het land te ver bouwen." Wouters ontkent nadrukke lijk dat het hier om missione ring oude stijl gaat. „Die men sen daar zijn allemaal sterk religieus voelend. Het door trekt hun hele leven. Ik schat dat zo'n twinig procent katho liek is, twintig procent protes tants en de rest heeft een Afrikaanse godsdienst. Waar het ons om gaat is hun situatie religieus te duiden. De zeker heid ontvalt je, wat voor ant woord geef je daarop? Dat is een uitdaging voor ons. In de eerste plaats zullen we probe ren gemeenschap te vormen. Daar hebben die mensen meer dan ooit behoefte aan, nu zij in een schijnbaar uit zichtloze situatie verkeren." Wouters en zijn twee collega's willen zich in principe richten op een grote groep vluchtelin gen en niet blijven wonen in kleine kring. Eerder willen ze gezamenlijk een aantal van die kringen afwerken en elke week zullen ze bij elkaar ko men in het stadje Petauke, dat als uitvalsbasis dient. Door steun van de plaatselijke bis schop en de congregatie is hun eerste jaar (financieel) veilig gesteld. Ook vrienden buiten de congregatie hebben steun toegezegd bij de verwe zenlijking van het project. PAUL VAN VELTHOVEN Baghwan is terug De cultus rond Bahgwan Shree Rajneesh bloeit opnieuw in zijn ge boorteland India. In Poona, in wes telijk India, verza melt hij opnieuw volgelingen om zich heen die hem als een godheid vereren. Over zijn gezondheid maken vele volgelingen zich echter zorgen. FOTO: AP Nieuwe leiding persbureau Scheps APELDOORN Na twintig jaar dragen drs. Niek Scheps en zijn vrouw Zwaan de leiding van persbureau Scheps over aan zijn Marcelline en Jaap Aleman, resp. dochter en schoonzoon van Niek Scheps: Het bureau houdt zich bezig met kerkelijke berichtgeving en zorgt voor het dagelijks verschijnen van het beroepingswerk. Het bureau verhuist van Heerlen naar Apel doorn. Het nieuwe adres luidt: persbureau Scheps, postbus 10032, 7301 GA Apeldoorn. Tel. 055 - 788.130. Tot 15 februari is het adres postbus 494, 7300 AN Apeldoorn. EVANGELIST HOEKENDIJK: PUTTEN De evange lisch charismatische be weging is het sterkst groeiende deel van de christenheid. Tot deze conclusie komt de evange list Ben Hoekendijk in het vernieuwde tijdschrift Op wekking, een uitgave van de door hem opgerichte stichting Opwekking, die bijna dertig jaar bestaat. Het tijdschrift verschijnt bin nenkort in A4-formaat in een oplage van 11.000 exemplaren. Gestreefd wordt naar 10.000 abonnees. Op het moment zijn zo'n 7000 mensen geabonneerd op Opwekking, waarin onder meer reportages, bijbelstudies en achtergrondverhalen zijn te lezen. Volgens Hoekendijk zijn de evangelisch charismatische christenen het Antwoord op de leegloop van de kerk. Hij con stateert in de traditionele ker ken een toenemende interesse voor lofprijzing en vrije ex pressie. Zo komen er op de jaarlijkse, door Opwekking ge organiseerde Vierhouten-con ferenties steeds meer gerefor meerden en hervormden. Over ongeveer tien jaar is het gebeurd met zowel de traditio nele als de vrijzinnige kerk, 'meeent Hoekendijk. Hij verwees in dat verband naar een recent rapport van P.B.C. Beasily Murray, direc teur van het Spurgeon College in Londen, die onderzoek heeft gedaan naar de verhou ding tussen theologie en ge- meentegroei. Volgens Beasily Murray zou het aantal vrijzin nigen en tradioneel kerkelij- ken jaarlijks met respectieve lijk 22 procent en 15 procent dalen. Onder de kerkelijk cha- rismatischen zou jaarlijks spra ke zijn van een terugloop van 3 procent. Relevante cijfers voor de Nederlandse kerksitu- atie, aldus Hoekendijk, die eenzelfde terugloop waar neemt in kerken waar „poli tiek wordt vermengd met Gods woord". In Amsterdam staan volgens hem zeventien kerken te koop als „een stil getuigenis van de geestelijke leegloop van de kerk in ons land". Hoekendijk meent dat de we reld nog in de jaren tachtig een „geestelijke opwekking" staat te wachten. Zijn stichting zal in verband hiermee op 4, 5 en 6 januari een landelijke tijd van vasten uitroepen. Het is de bedoeling dat tijdens dagen wordt gebeden voor „een doorbraak van Gods geest en een opwekking in Nederland". MOSKOU Met de res tauratie van drie kerken binnen de muren van het Kremlin is een deel voltooid van een op 1 miljard roebel begrote operatie die de Russische hoofdstad tegen het ein de van de eeuw een nieuw gezicht moet ge ven. Dit schrijft het pers bureau Tass. De opknapbeurt van de Kremlin-kathedralen Oes- penski, Archangelski en Bla- govesjtsjenski werd uitge voerd door het staatsbedrijf Sojoezrestavratsia. Directeur Alexander Lesovoj zei dat voor de totale opknapbeurt ruim een miljard roebel (3,5 miljard gulden) is uitgetrok ken. De eerstkomende jaren zullen 46 monumenten in het centrum van Moskou worden gerenoveerd, te beginnen met de Lenin-bibliotheek en het huis van de vroegere mil jonair en Bolsjevistenvriend Sawa Marozov. De Morozov- residentie, dichtbij het Krem lin, huisvest tegenwoordig de V riendschapsunie. Onder Stalin en Chroesjtsjov werden in Moskou enorme bouwprojecten ter hand ge nomen, waarvoor vele oude gebouwen en kerken hebben moeten wijken. De laatste ja ren is er meer aandacht ge komen voor de bescherming van historische monumenten en meer kritiek op projecten die bestaande gebouwen drei gen aan te tasten. Tass zei dat de voltooing van de restauratie van kerken en kloosters het komende jaar de voorrang zou krijgen, om- De kerken binnen de ommuring van het Kremlin, oorspronkelijk de zwaar gebarricadeerde vesting waarin de belangrijkste gebouwen van een Russische stad waren ondergebracht. FOTO: AP dat dan het duizendjarig be staan van het christèndom in Rusland wordt gevierd. Een van de projecten die in dat kader worden ondernomen is de restauratie van het Novos- passki-klooster, waar nu een regeringsinstelling in is ge vestigd. 'rt iii Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Cellentekort Het komt mij voor dat de rege ring altijd het recht heeft in noodzakelijke omstandigheden speciale maatregelen te tref fen, die achteraf gesanction- neerd worden. Het gevangen zetten van ernstige misdadi gers en zij die er van misdrij ven worden verdacht is zulk een noodzaak. Indien er geen politiecellen beschikbaar zijn, dan zijn er nog cellen aanwe zig bij de onderdelen van de krijgsmacht. Men kan minder ernstige gevallen op last, van de regering korte tijd bij de krijgsmacht interneren en goed beveiligde cellen voor de zware misdaad reserveren. De regering heeft hiertoe ze ker de bevoegdheid. Het ge brek aan dóórdenken en daar mee aan verantwoordelijk heidsbesef bij de justitie is be droevend. De onafhankelijk heid van de rechtspraak zal toch wel niet zo ver gaan, dat de ministerpresident de minis ter van justitie hierop niet kan/mag attenderen. DEN HAAG. A. van Berckel. „Laatste stelling''' In het kader van de arbeids tijdverkorting zou het wense- algemene of christelijke feest dagen in Nederland tot een re geling te komen dat niet alleen het bouwbedrijf of een deel van het ambtelijk apparaat of bijvoorbeeld een openbaar nutsbedrijf zoals de PTT (zie de advertentie eerder deze week in de krant) op het eind van het jaar „in het geheel niets meer doen", maar óók bijvoorbeeld alle bankinstel lingen, benzinestations, het ge hele openbaar vervoer, het gasbedrijf, de waterleiding en vooral de elektriciteitsbedrij ven „in het geheel niets meer doen". Al meer dan 25 jaar helpt het NRF hun gelijke kansen te geven door financiële steun aan honderden pro|ekten in Nederland. Helpt u mee? Ja, toch zeker! GIRO 953 Voor informatie: J. F. Kennedylaan 101 3981 GB BUNNIK tel.: 03405-63244 Eigenlijk is het een gek feest: oud en nieuw. Waj verandert er eigenlijk, als de klok twaalf uur heeft Het leven neemt geen andere wending; de zorgen en den worden meegenomen over de drempel van het jaar. Toch is voor veel mensen de overgang van het ei het andere jaar een bijzondere gebeurtenis. Er is de tei op wat is geweest en dat is voor velen onder ons een i in verdriet. Het nieuwe jaar als markering in de tijd r herinnering wat is geweest en nooit terug komt. Er ij varing dat de tijd en het leven verglijden zonder dal echt greep op hebben. MENSEN hebben kennelijk de behoefte om eens evei staan, om te herinneren en om vooruit te zien. Daa oud en nieuw voor velen toch een bijzondere gebei omdat het verwijlen bij de tijd emoties oproept. Eigenl gen we best blij zijn met die overgeleverde vorm van blik, toekomstverwachting en wellicht goede voorn Want die vorm helpt om uitdrukking te geven aan w; wordt weggedrongen, verdriet of angst. Hoe moeilij ook, het zich bewust zijn van de dingen die het levei len is heilzaam. Want die ervaring is het uitgangspi anders verder te gaan. Christenen kennen een specifieke betekenis vj oude dat nieuw wordt: ze hebben het kerstfeest gevi(| op dat feest is de nieuwe Mens gekomen die het pers] van de tijd beslissend heeft veranderd. We zijn niel overgeleverd aan de tijd die haar eigen eindeloze gan| Christus is de ommekeer; Hij is het begin van de nieui die niet wegtikt in uitzichtloosheid of blijft steken in cl innering. Het nieuwe jaar wordt gedragen op de toe van God, die de nieuwe aarde en de nieuwe hemel za komen. De deur van oud naar nieuw geeft daarom uitzicht ob dan het jaar 1988; ook in het nieuwe jaar zijn we opgei in 3e handen van God die tijd en eeuwigheid omsw Dat geloof is een troost voor degene die de smart m meedragen, over het jaar heen. Want ook hun verdij zorgen worden uitgetild boven de tergende tredmole dag en nacht, van maanden en jaren. De mensen dij zijn voor het nieuwe jaar, omdat er zoveel onzekerheJ angsten zijn in hun leven, mogen hierdoor weten van d dere perspectief dat wijder is en verder reikt dan de i lijke tijdsbeleving. j Met oud en nieuw wordt niet het pijnlijke verleden! lend voor het heden en wordt de toekomst niet ge| door de ervaring van het heden. Want God heeft de| uitgezet naar het leven dat geen einde kent en waar ij niet het laatste woord heeft. f Zo oud en nieuw tegemoet mogen gaan is een zegen I God die ook het komende jaar heeft opgenomen in Zij voor mens en wereld. Regen en veel wind DE BILT (KNMI) Ook morgen wordt het een dag met zwaar bewolkt regenweer, veel wind en temperaturen die met waarden rond de tien gra den nog ver boven normaal zijn. Wel kunnen er in de loop van de middag van het westen uit enkele verspreid voorko mende opklaringen het land binnentrekken, later gevolgd door enkele buien. Dit onbe stendige weerbeeld wordt ver oorzaakt door een actieve de pressie die van het zeegebied ten westen van Ierland naar de omgeving van Schotland koerst. De temperaturen blij ven als gevolg van de grote depressie hoog vpor de tijd van het jaar. Dit geldt overigens voor nagenoeg geheel West en Midden-Europa. noordzijde af en toe v ven 1200 a 1700 meter overwegend droog en zuiden ook zon. MiddagtenS in de dalen 5 tot 9 grader)! dengrens overdag dalend ii 1500 meter hoogte. Zuid-Frankrijk, noord- Spanje. noord-Portugal: Wil den en vooral aan de Oceaa en toe wat regen. Langs de) landse Zee vrij zonnig. Midd»1 ratuur 13 tot 16 graden, landj lager. Italië. Joegoslavische kust. Vt lijk bewolkt. In zuid-Italië ef le bui en in noord-Italië mist. Middagtemperatuur ii^ gebieden 11 tot 16 gradem' waarts vooral in het temperaturen. WEERRAPPORT HEDENMORdl De Bilt Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar be wolkt. Vooral op zaterdag regen en benoorden Oslo-Stockholm sneeuw Middagtemperatuur 0 tot 5 graden, benoorden de genoemde plaatsen echter om het vriespunt tot lichte vorst. Enkele honderden kilometers verder noordwaarts aanhoudende strenge vorst. Britse Eilanden Vooral in het westen veel regen. In de kustgebieden veel wind. Temperatuur meest tussen 8 en 13 graden. Denemarken. noord-DuitsIand, Bene lux-. Van tijd tot tijd regen Middag temperatuur van 6 graden in Dene marken tot 9 graden meer naar het zuiden Langs de Noordzeekusten veel wind. Noord- en west-Frankrijk, midden- en zuid-Duitsland: Veel bewolking Van tijd tot tijd regen. Middagtempe ratuur van 6 a 10 graden in Duitsland tot 9 a 13 graden in Frankrijk. Alpengebied: Voornamelijk aan de bioscopen ALPHEN AAN DEN RIJN EURO CINEMA I (Van Boetzelaerstraat 6, tel. 01720-20800): Donna donna (al); za. zo. 13.30, 16.00, 18.30, 21.00. do. 13.30. vr. 16.00, 18.30, 21.00. ma. di. 18.30, 21.00. wo. 13.30, 18.30, 21.00. EUROCINE MA II: Inner space (12); 18.30, 21.15. do. geen voorstelling. Red- dertjes (al); do. 14.00. vr. 16.15. za. zo. 14.00, 16.15. wo. 14.00. EU ROCINEMA III; Dirty dancing (al); za. zo. 13.45, 16.15, 18.45, 21.30. do. 13.45. vr. 16.15, 18.45, 21.30. ma. 18.45. di. 21.30. wo. 13.45, 18.45, 21.30. EUROCINEMA IV: Hector (al); Zie tijden Euro I. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): Dirty dancing (al); 14.30, 19.00, 21.15. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39. tel. 124130): Last Emperor; 14.30, 20.00. Donna Donna (al); Bigfoot (al); Hector (al); The Witches of Eastwick (16); 14.30, 19.00, 21.15. Reddertjes (al); 14.30. TRIANON (Breestraat 31, tel. 123875): Mas ters of the universe (al); 14.30. Van geluk gesproken (12); 19.00, 21.15. REX (Haarlemmer, 52, tel. 071-125414); Devil l Jones III (16); 14.30, 19.00, 1 NOORDWIJK LIDO THr (Pr. Bernhardstraat 56, tel.F' 12800): Beverly Hills Cop St ma. 19.00. Een maand Idle zo. ma. 21.15. Bambi (ai 15.00. 8-f op II (al); 21r 14.45. Whoi 1 vr ook KATWIJK CITY THEA|j (Badstraat 30, tel. 01718-': Beverly Hills Cop II za. zo. wo. ook T girl (al); 19.00. CITY THEATER II: Martj the universe (al); vr. 14.45.fj 19.00. Full metal jacket OT 16.45, 19.00, 21.15. za. 21.' 14.45, 21.15. ma. dl. wo lr 21.15. Avontuur met een KV (al); za. wo. 14.45. VOORSCHOTEN GREEN WH 01717-4354): Hector (all'L 15.45. vr. t/m zo. 15.45, 2W t/m wo. 20.15. Beverly Hill* (al); do. 14.30. vr. t/m zo. 19.00. Een maand later (al):1 zo. 19.30, 21.30. ma. t/r 20-30.JS

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2