„OUD WORDEN DOE IK VOORLOPIG NOG NIET" ivfi KIJK JASPERINADEJONG: jm DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 HILVERSUM - „Een leeftijd van bij na een halve eeuw laat een mens niet onberoerd, hoewel ik mij niet bezighoud met ouder worden. Ik merk er nog niks van en dus werk ik gewoon door. Totdat ik zou merken dat het gênant of vervelend wordt, dan hou ik ermee op. Voorlopig is dat echter nog ver van m'n bed, denk ik Hóóp ik", zegt Jasperi- na de Jong, die inmiddels een rijk theaterleven vol successen achter zich heeft liggen. ,,Of ik zelf kan bepalen wanneer ik er mee zou moeten ophouden? Dat weet ik niet. De een voelt zo'n moment heel goed aan, anderen niet. Mary Dresselhuys speelt nog steeds toneel en zij is over de tachtig. Wat zij doet is nog altijd heel erg prachtig om te zien. Het is mooi dat te bereiken. Het is een manier van oud worden die me erg aanspreekt. Voor de rest voel ik mij nog te jong om met het verschijnsel oud worden om te gaan". ,,Je repertoire verandert natuurlijk met het vorderen van de jaren. Dat geldt voor iedere acteur en actrice. Om wat te noe men: in 1982 zijn we met de musical ,,Fien" begonnen. De rol van Fien de la Mar had ik in 1972 niet kunnen spelen. Dat heeft te maken met je eigen ervarin gen en belevenissen. Want niet alleen je repertoire verandert, ook je vakman schap. Je zelfverzekerdheid groeit naar mate je langer in dit vak zit. Zo'n rol als in de film „Vroeger is dood" (waarvoor Jas- perina eerder dit jaar een „Gouden Kalf" mocht ontvangen) kun je aan omdat je een bepaalde leeftijd hebt bereikt en din gen hebt meegemaakt en omdat je na denkt. Je leven speelt mee in je rollen". ONTSPANNEN Oud worden doet ze voorlopig dus niet. Betekent het dat Jasperina nog veel wen sen voor de toekomst heeft? „Zeker. Ik verkeer op het ogenblik in de luxueuze si tuatie dat we geen nieuwe show hoeven voor te bereiden, omdat we „Victoria" volgend seizoen doorspelen. Dat geeft ei genlijk best een. heerlijk ontspannen ge voel. En met de uitstekende herinneringen aan de produktieperiode van „Vroeger is dood", heb ik eigenlijk best zin in een vol gende film. Het maken van een rolpren' is een tijdrovende klus. Je bent een bepaal de periode hele dagen in de weer, zonder dat je het gevoel hebt echt hard aan het werk te zijn. Want filmwerk is eindeloos wachten, met de onontkoombare conse quentie dat je tijdens het wachten toch niets anders kunt doen, want je moet de sfeer van je rol goed vasthouden voor de volgende opname. Je bent eigenlijk voort durend met je rol bezig, ondanks dat je hem in fragmenten speelt van telkens en kele seconden tot hooguit enkele minu ten". „Film kan ik alleen doen als ik 's avonds niet werk. Ine Schenkkan heeft voor „Vroeger is dood"' gewoon gewacht tot ik LEIDSE COURANT PAGINA 8 klaar was met „De Gekkin". En zo moet het ook, want film is heel vermoeiend. Vroeger deed ik alles tegelijk. Dat is er nu niet meer bij. Pas is er een spotje opge nomen voor de NOS in verband met de introductie van het derde net. Ben je be zig van elf 's morgens tot zeven 's a- vonds. Na zo'n dag ben ik moe, doodge woon moe. Stel je voor dat ik dan nog even een show moet draaien. Kind, dan ben ik dood". Als zich voor Jasperina een film aandient, zou ze het liefst een komedie doen. Ze vreest echter dat een komedie in ons land 'moeilijk ligt. Jasperina: „Komedies lijken Vincent Ment zet maakte dit recente portret van Jasperina de Jong. hier altijd van-dik-hout-zaagt-men-plan- ken gespeeld te moeten worden. De laat ste goede komedie die ik heb gezien, was „Un élèphant ca trompe ènormement" van Yves Robert. Een enige komedie. Daar heb ik zo om zitten lachen. M spelers de instelling hebben van maar wat an" dan is komedie het lijkste wat er is. Komedie spelen serieus vak. Serieuzer dan serieus, je komedie serieus neemt werkt hi Houd Jasperina een dagboek bij? ik ben geen dagboekenschrijver. I gezien van de tijd die ermee hee Als je elk niemendalletje noteert, a je een breuk. Je kunt je beperkei liefdesleven of weet ik veel. Allema voor mij". Memoires dan? „Ach nee. Laat a dat maar doen, liefst ook nog zoni Ik heb eigenlijk ook niet zo'n b aan een boek over Jasperina. Wat belangrijk aan mij? Ik ben een gc trice. Dat weet ik. Op zich ook wi zo bijzonder, want die zijn er me hoeft toch niet allemaal in een b zou me rot lachen. Niet dat ik het genwerken als ze het per se willi wordt een dun boekje denk ik". VERLIES Jasperina de Jong verloor in èèn behalve haar man Eric Herfst, ooi vrienden en vakgenoten als Ben (samen met Kees Bergman en Erii oprichter van Lurelei) en Frans H die zich in een later stadium bij hel leigenootschap" voegde. Eric was ve haar man ook haar collega, tek: ver, regisseur. Jasperina: „We w< tijd samen. We hadden een gezir hadden samen werk. Het alleen zo'n periode van intensief sams valt tegen. Leuk is het niet. Het i waar heel geleidelijk gegaan toen werd. Anderhalf jaar pendelen tus ziekenhuis en de schouwburgen o het land. Je groeide naar het s toe. Je wende er langzaam aan". „Alleen leven heeft ook voordelei ik zou het heerlijk vinden als Eric leven was. Ik heb in elk geval nie van meteen weer te moeten samer Ik weet het trouwens niet. Ik kijk de toekomst; maak geen planm heb ik afgeleerd. Maar ik kijk ook rug. Ik ben dan ook geen vrouw vi pels fotoboeken of nostalgische te ken naar successen uit het vèrled dat ik het niet leuk vind als ik 1 herinneringen onder ogen krijg. M Pelle liet pas bijvoorbeeld foto's vrouw zien. Dan kijk ik mee na Geniet ik er nog van ook. Het ii geen behoefte uit een soort heimv» had dat ook niet. Toen we bij Lure gingen, lieten we toch een schit tijd achter ons. Hard werken mi uniek". „Toch zou ik het nooit over wille Ook niet iets van wat ben ik blij voorbij is. Het is gewoon voorbij een deel van je leven gaan uitmak fase die afgesloten is. Zoals er zc sen in je leven zijn. Mijn leven me ook een fase geweest. Afgesloti kind heb ik eraan overgehouden, hond „Khomeini" Carrell In februari van dit jaar ontstond er een klein relletje in omroepland toen de VARA-actualiteitenrubriek „Achter het Nieuws" de grap wilde uitzenden die Rudi Carrell in zijn Duitse televisieshow „Tagesshow" over de Iraanse leider Khomeini had gemaakt. Het liep uiteindelijk op een unieke interventie uit, want de minister van buitenlandse zaken Van den Broek wist een minuut voor uitzending te voor komen dat het in Nederland was te zien. Veel mensen reageerden na afloop dat de VARA het fragment gewoon had moeten uitzenden. Goed of fout in elk geval werd een ernstige verstoring van de relatie tussen Iran en ons land voorko men. FOTO: ANP Nieuwe dood Aanvankelijk kreeg Jos Brink zijn toneelstuk „Een nieuwe dood" over aids geplaatst in de theaters. Over het algemeen willen schouwburgdirecteuren mogelijk ellende in hun zalen. Uiteindelijk lukte het toch over het hele land v« honderd voorstellingen te geven. Aan het eind van deze tournee nam de AVR spel op het scherm over. Een goede zaak voor de theateronderneming Bril ders, omdat daardoor een klein bedrag kon worden overgemaakt voor hel doel, de bestrijding van aids. Ochtendtelevisie Hoewel vorig jaar incidenteel al ochtendtelevisie werd geboden dank zij de1 sche Spelen, kregen die vroege televisieuitzendingen dit jaar wat meer yc Evangelische Omroep, Veronica en de VPRO waagden zich er elk op hun eis nier aan tot groöt genoegen van de jonge kijkers, die zonder het kritisch oog ouders, zelf konden bepalen wat ze wilden zien. Vooral de VPRO-ochtenduij gen blijken een groot succes, maar de omroep pakte dan ook sterk uit (I aantal heel plezierige kinderprogramma's, waarvan „Dr. Krankenstein" bij dj ren de koude rillingen over de rug deden lopen. Ook Veronica is het uitzenda vroege morgen goed bevallen. In het nieuwe jaar betekent het dat de praatslj Tineke niet een keer in de twee weken, maar driemaal per week zal zijn tel I -3* Hoofdredacteur Gerard van der Wulp werd juist voor het einde van dit jaar benoemd tot hoofdredacteur van het NOS-journaal. Via onze krant en Trouw kwam hij terecht op de Haagse redactie van de NOS, waar hij eindre- dactiewerk en presentatie deed. Hij begint dit nieuwe jaar met optimisme in zijn nieuwe baan, maar realiseert zich, dat dit geen eenvoudige zaak zal zijn. Zijn voorgangers stuitten nogal eens op problemen bij het doorvoeren van vernieu wingen in het NOS-journaal. FOTO: DIJKSTRA Zeg 'ns Aaa Nimmer hield een eigentalige come dyserie in ons land het zo lang uit als VARA's „Zeg 'ns Aaa". Eind november kwam de hon derdste aflevering gereed, juist op het moment dat de produktie werd geremd door dief stal van de kos tuums uit een in Amsterdam ge parkeerde auto. Koos en Mien Dobbelsteen ten huize van dokter Sjoukje zorgden voor de complica ties die het leuk hielden. Het schrijversduo Alexander Pola en Chiem van Hou- weninge weet hoe je zo'n serie fris kunt houden: „Je moet niet eerst de grappen beden ken, maar de complicaties. Dan komt de humor vanzelf". FOTO: ANP Aaam Curry In drie jaar tijd klom de Amerikaanse Amsterdammer Adam Curry (links) op van een stuntel tot een „ster". Dank zij satelliet-zenders als Europa TV en Su per Channel kon Europa zien hoe hij popsterren interviewde en clips, aan el kaar praatte in het populaire Count- down-programma. Na ook zijn liefdes geluk te hebben gevonden, bij Patricia Paay, werd Europa te klein voor Adam en vertrok hij eind november naar Amerika om voor het videoclipstation MTV te gaan werken. Opvolgster bij Countdown werd Simone Walraven (onder), wier vrolijke verschijning straks behalve in Nederland ook in de rest van Europa zal schijnen, wanneer het programma vanaf januari ook op Sky Channel wordt uitgezonden. FOTO:S PR. Satellieten De komst van Super Channel mengaan van BBC en ITV) in van dit jaar zorgde voor ee hausse aan satellietzenders. kanalen die Casema over de I Nederland verspreidt nog niet zijn om de kijkhonger van de Ni der te stillen, werd het pakket met de BBC, uitgebreid met he clipstation MTV, het kinderkan. dren's Channel en Lifestyle sport. Inspelende op de beho< de kijker blijven nieuwe geg zich aanbieden. Op de nomina een plaatsje staan satellietzeni The Arts Channel en RTL+.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 24