B U M. „EEN BEETJE SLAGZIJ EN IK BEN METEEN WAKKER" TE KIJK KOOIJ, RAMPCHAUFFEUR: ARIEVAN DER „Ollie-mania" Luitenant-kolonel Oliver North werd in de Verenigde Staten een soort nationale held, toen hij door het Congres uitgebreid aan de tand werd gevoeld over zijn rol in de Iran-Contra-affaire (het verkopen van wa pens aan Iran en het doorsluizen van het geld naar de verzetsbeweging in Nicaragua). T-shirts, schooltassen en buttons met het conterfeitsel van de kolonel en boeken met de tekst van zijn verweer vlogen over de toonbank. Inmiddels is de „Ollie-mania" overigens weer verdwenen. Het rapport dat de Congrescommis sies in november over de affaire uitbrachten was nog al belastend voor president Reagan. FOTO: AP DONDERDAG r, 31 DECEMBER 1987 DEN HAAG - Aan een wand van grijs gelakte schrootjes is het drama teruggebracht tot een collage foto's achter ont- spiegeld glas. Een roestige scheepswand steekt net bo ven de golven uit, een ver kreukelde vrachtwagen wordt uit een vrachtruim getakeld en tegen de koperen lijst leunt een kiekje van de bergings operatie door het bedrijf Smit- Tak. Waar bij zovele gezinnen opa's, oma's en kinderen een plaatsje hebben gekregen, heeft Arie van de Kooij, vrachtwagenchauffeur, zijn ontmoeting met de dood aan de muur gespijkerd. „Die vrachtwagen, daar had ik dus in kunnen zitten", zegt hij op effen toon. Vervolgt: „Steeds als ik naar die foto's kijk, dan krijg ik daar zo mijn eigen ge dachten bij. Wat er gebeurd is komt dan een beetje terug, zeg maar. En toch trekt iets me er elke keer weer naartoe. Zorgt ervoor dat ik al het nieuws over die ramp bij wil houden. Het is niet te geloven wat we de afgelopen maanden verzameld hebben. Videobanden vol filmmateriaal, fotoboeken, kranteknipsels. Waarom? Ik zou het niet weten. Zo'n gebeurtenis laat je niet zo makkelijk los. Toch hoop ik dat er een moment komt dat ik er niet meer over zal praten. Dan het is afgedaan". LEIDSE COURANT en bossen bloemen werden thuisbezorgd, óók van volstrekt onbekenden. De PTT wist zelfs postkaarten te bestellen van kinderen die alleen geadresseerd hadden: „Aan de chauffeur van de Herald". De belangstelling was op een goed mo ment zo overweldigend dat Arie's werkge ver hem een week vakantie gaf. Niet al leen om te herstellen van de ramp, maar óók van de publiciteit. Arie nu: „Toch denk ik dat al die aan dacht me heeft geholpen er overheen te komen. Ik heb die week volop kunnen praten over wat er gebeurd is, en al pra- PAGINA 6 word ik onrustig, dus ik wilde zo sne gelijk weer sturen". MONUMENT Misschien ook dank zij die nuchtf heeft Arie zijn oude „stiel" weer sne nen oppakken: het transport van c ners met bacon (buikspek) naar land. Daarbij was het overigens al m raak. Eén van de eerste ritten ging i ramphaven in Zeebrugge naar Vanaf het dek maakte Arie foto's v gekapseisde Herald, die als een r ment van onverantwoordelijk zet schap nog voor de haven lag. Die heeft Arie overigens niet geslapen, zitstoelen op het bovendek doezeli wat voor zich heen: „Voorheen sliep tijd in mijn vrachtwagen. Dat heeft i delijk op zes maart ook mijn leven j want de hutten voor de vrachtrijde gen in de veerschepen vanaf Zeeb nog ónder het laagste autodek. Daa ger ik nu nog steeds in te gaan, wan ben je helemaal opgesloten. Maar wagen slapen is er nu óók niet me Steeds als het schip slagzij maakt, ik namelijk wakker. Ik heb daar merkt een soort waarschuwingssy voor gekregen. Ik ben niet bang c boot, dat niet. Diep slapen lukt rr woon niet meer. Daar ben ik troi niet alleen in. Ik heb gehoord van i feurs die bij slecht weer bij de gaan staan, klaar om te springen". Scheepsramp Toen de bemanning nietsvermoedend bier dronk, de kapitein naar een vi deo-film zat te kijken en een leerling-stuurman aan het roer stond, kwam de Filipijnse veerboot Dona Paz in de nacht van 20 op 21 december in botsing kwam met een tanker. Na een korte maar hevige brand verdwe nen beide schepen in de diepte. Slechts 26 mensen werden,levend uit het water gered, waar het wemelde van de haaien. Doordat de veerboot veel meer mensen aan boord had dan was toegestaan, zal het preciese doden tal nooit bekend worden, maar de schattingen lopen op tot ver boven de tweeduizend. De slachtoffers waren op weg om Kerstmis in Manila te vie ren. Daar wachtten verwanten dagenlang tevergeefs op nieuws. SLAGZIJ Vrijdagavond zes maart redde de Haagse chauffeur het vege lijf door tijdig uit zijn cabine te klimmen toen het veerschip „Herald of Free Enterprise" slagzij begon te maken. Terwijl auto's en vrachtwagens over elkaar heenvielen en op de passa- giersdekken 188 mensen als ratten stier ven, wist hij zwemmend het gekapseisde schip te verlaten. Pas veel later realiseer de Van der Kooij zich, hoeveel geluk hij eigenlijk gehad heeft. Arie: „Het heeft gewoon weinig gescheeld of ik was er niet meer geweest. Op het moment zelf dacht ik alleen: ik moet er uit. Ik heb bijvoorbeeld niet eens gemerkt dat ik in ijskoud water aan het zwemmen was. Pas toen ik op de zijkant van het schip geklommen was en andere drenke lingen ging warmwrijven, kreeg ik in de gaten dat ik het zelf óók koud had. Dat er zo veel mensen waren omgekomen wist ik eenvoudig niet. Dat hoorde je pas later op het journaal". Met wéér een blik op die fotolijst boven de bank: „Dan ga je zitten fantaseren hoe het allemaal is gegaan Gelukkig was er niemand aan boord die ik goed kende". BEKENDHEID Zijn wonderbaarlijke ontsnapping uit het ruim van de Herald of Free Enterprise plaatste Arie van der Kooij van de ene op de andere dag midden in de schijnwer pers. Voor het NOS-journaal deed hij zijn relaas, maar ook voor VARA's Achter het Nieuws en de Duitse omroep WDR. Jour nalisten liepen de deur plat. Gelukwensen PROCEDURES Arie van der Kooij is niet verwikk langdurige juridische procedures voi acceptabele schadevergoeding do rederij Townsend Thoresen (nu P&C centelijk werd hem een smartegel vijfduizend Engelse ponden in het vc zicht gesteld en Arie wacht rustig dat bedrag inderdaad ook uitbetae worden. „Ik ben al blij dat ik het er I van heb afgebracht, dus ga ik het derij ook niet al te moeilijk maken. I het veel belangrijker dat ze veiliger varen", zegt Arie, die nog steeds b kingen heeft bij de veiligheidsproce aan boord van P&O-schepen. Sedert die benauwde momenten i ruim van het veerschip zegt Arie gens het leven wel wat beter te k relativeren. Niet dat hij daar erg gev over wil doen, maar het mag wél v« worden. „Tja, hoe moet ik dat nu zeggen? pert hij. „Ik heb wat minder móeit dingen, ben veel rustiger gewórd kan het niet goed verklaren Ik me gewoon minder druk over i praktische probleempjes. Vroeger ik bijvoorbeeld al snel te vloeken 's avonds bij een klant niet meer kc sen, in de hoop zo mijn zin door t ven. Nu zie ik ook meer zijn kant vi verhaal. Die klant wil óók naar huis, er óók weinig zin in om zijn hele k opnieuw overhoop te halen omdat voor sluitingstijd aan kom tuffen denk ik tegenwoordig: mij best, h( ook morgen nog. Voor hetzelfde gel die volgende dag er niet meer ge1 dus wat zou ik me opwinden?". PAUL KOOI Thatcher de Derde Een triomfantelijk gebaar van Margaret Thatcher, na dat zij in juni voor de derde achtereenvolgende maal de parlementsverkiezingen had gewonnen. De over winning van de Conservatieve partij was nog groter dan de vorige keren. Volgens Britse politieke-koffie- dikkijkers dankt de op zichzelf niet bijster geliefde Thatcher haar overwinning voor een belangrijk deel aan het nog veel ongunstigere imago van de Labour- Natuurgeweld Over de hele wereld zijn landen getroffen door uitzonderlijke weersom standigheden: een hitte golf in Zuid-Europa, or kanen in Korea en de Filipijnen, enorme droogte in Oost-Afrika en grote wateroverlast in Bangladesh. Dit straatarme land werd getroffen door de zwaarste overstromin gen in veertig jaar. Dui- zenden mensen kwa men om het leven, hon derdduizenden anderen moesten met hun hele hebben en houwen op de vlucht. De schade aan het nu door een dikke modderlaag be dekte land is niet te be cijferen. FOTO: EPA Er gaat geen jaar voorbij zonder gruwelijke aanslagen door het Ier publikeinse Leger, dat vecht voor aansluiting van Ulster bij de Ierse bliek. Begin november ontplofte een IRA-bom, vlak voor het begin' jaarlijkse dodenherdenking in het Noordierse plaatsje Enniskillen. El sen vonden de dood en meer dan vijftig raakten gewond. De IRA ve de de volgende dag dat de bom „te vroeg was ontploft". Hess overlei In de Spandau-gei nis in West-Berlijn leed op 17 augus laatste gevangenf Iers voormalige I vervanger Rudolf In het Beierse p Wunsiedel veroor de aangekondigd grafenis van Hes! onrust. Neo-nazi'si melden zich ronde graafplaats om «i bewijzen aan hun i den „held". Nads begrafenis enkele' was uitgesteld, j Hess voorlopig stilte op een onbe plaats begraven. FO tend verwerk je het ook een beetje. Nu ben ik vrij nuchter van natuur, dus ga ik er niet te zwaar aan lopen tillen. Ik weet nog wel dat ik na een week vakantie echt weer zin had om aan de slag te gaan. Ik ben nu eenmaal geen binnenmens". Wat verlegen lachend: „Als ik larTg binnen zit Rust in Moskou Rust bracht eind mei onrust in Moskou. De 18-jarige Westduitser Mathias Rust slaagde er in met zijn sportvliegtuigje dwars door de Russische lucht verdediging te vliegen om vervolgens op het Rode Plein in Moskou te lan den. In het Westen bestond veel sympathie voor Rust, die naar eigen zeg gen „op vredesmissie" was. De Russische rechter oordeelde anders en veroordeelde Mathias Rust tot vier jaar werkkamp. FOTO: AP IRA-aanslag Opruiming De eigenaar van deze winkel zal zich een andere voor stelling hebben gemaakt van de „opruiming". Een deel van het serviesgoed dat hij in de aanbieding had, viel in scherven toen Los Angeles begin oktober werd getroffen door een aardbeving. „Opruimen" was ver volgens het devies. De schade bleef overigens on danks de kracht van de beving (6.1 op de schaal van Richter) beperkt doordat de meeste gebouwen bere kend zijn op het heftig schudden van de bodem. Arie van der Kooij houdt twee bijzondere foto's omhoog: zijn vrachtwagen voor en na de ramp. FOTO: MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 22