htidba 6oumnt<19S'^r DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 Waakzaam in de Golf In de Perzische Golf en de Straat van Hormuz patrouilleren oorlogsschepen uit tal van landen. Langs de railing staat de bemanning voortdurend op de uitkijk. Op het water dreigt gevaar van de kant van Iraanse oppervlakteschepen of speedbootjes met zelf moordcommando's, uit de lucht van Iraakse vliegtuigen of Iraanse Zijderupsraketten, onder water het gevaar van mijnen. De landen die van de olie uit de Golf afhankelijk zijn, beschermen de tankers als waren deze hun eigen schepen. Ook Nederlandse mijnenja- gers, de Maassluis en de Hellevoetsluis, zijn ingeschakeld om de olietransporten te be veiligen. foto: ap Beurskrach Maandag 19 oktober. Een chaos op de Newyorkse effectenbeurs. De dag waarop de koersen van aandelen kelderden. In de hele wereld, van Tokyo tot Damrak, stortten daarna de aandelenkoersen in. Door hebzucht, over moed en speculatie waren de koersen in de afgelopen jaren zo sterk opge dreven, dat de bom wel moest barsten. Als voornaamste oorzaak werd genoemd het uitblijven van maatregelen tegen het immens grote Ameri kaanse begrotingstekort. Het leidde allemaal tot de ergste koersval sinds de beurskrach van 1929. foto: ap Bom Een door een inwoner van Oss tijdens Nederland-Cy- prus op het veld gegooid projectiel zorgde eind sep tember voor een ongekend tumult in de voetbalwereld. De doelman van Cyprus, Charitou, belandde na een enorme knal midden in een gigantische rookwolk en leek gewond te moeten worden afgevoerd. Na een onderbreking van een uur werd het duel hervat, waarna Nederland alsnog met 8-0 won. De UEFA zette deze uitslag als straf om in een 3-0 nederlaag voor het Oranjeteam, maar de commissie van beroep besliste half november dat het duel moest worden overgespeeld. foto: anp Ramp Het drama vol trok zich in slechts enkele seconden. Kort na het vertrek uit de haven van Zeebrugge be gon het veer schip „Herald of Free Enterprise" vrijdagavond 6 maart slagzij te maken. Van de bijna vijfhonderd opvarenden kwa men er 188 om het leven. De berging van het scheepswrak door de Neder landse berger Smit-Tak nam bijna een maand in beslag. De ramp bleek on der meer te zijn veroorzaakt doordat het te zwaar beladen schip met open laaddeuren de haven uitvoer. De ramp leidde tot strengere veilig heidseisen voor veerboten. foto: epa I in Washington begin december tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov mag kht „historisch" worden genoemd. Voor het eerst in de geschiedenis besloten de super- en tot de afschaffing van een gehele categorie kernwapens. Daardoor is de plaatsing van (ketten in Woensdrecht definitief van de baan. De top leverde verder geen keiharde resulta- i maar werd toch als een succes beschouwd. Zowel voor president Reagan als voor Sovjet- porbatsjov, die het afgelopen jaar in eigen land, ondanks nogal wat tegenstand, onverdro- rder ging op de weg van glasnost (openheid) en perestrojka (hervormingen). Zijn boek Pere- f werd een internationale bestseller. foto: ap ir de West yWillem-Alexander heeft zijn eerste officiële bezoeken gemaakt. In februari reisde hij met zijn Is naar de Nederlandse Antillen. Hij had er zijn eigen programma. Zo maakte hij kennis met 4gen van de John Larmonieschool, een technisch opleidingsinstituut in Philipsburg op St. jen. De leerlingen waren voor deze gelegenheid getooid met oranje sjerpen. Deze maand pe prins, nu student geschiedenis in Leiden, alleen naar het buitenland. Hij bracht een be- Eaan koning Bhumibol van Thailand die zijn zestigste verjaardag vierde. foto- anp in Washington

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17