^1 MULDER LEIDERDORP Opel Corsa diesel op rantsoen Daihatsu vernieuwt Rocky en Cuore Renault 25 met nieuwe V6 AUTO Dealer voor Leiden - Leiderdorp e.o. Weversbaan 10, Leiderdorp. Tel. 071-894200. Ideeen wedstrijd AUTOTEST CITROEN &RENAI Luchtloos reserves gaat leven lang me Alfa Romeo Sprint nu 1,7 li| geidAcSouuMit DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAi. Renault heeft zijn topmodel uit de sedanreeks onlangs op gewaardeerd met een gemo derniseerde en vergrote versie van de PRV-zescilinder motor, die al in zoveel varianten be staat. We roepen nog maar even in herinnering dat die vergrootte als eerste de cilin derinhoud tot 2,85 liter rond het moment dat de 260-reeks in 1982 door de 760 werd opge volgd. Peugeot nam dat in de inmiddels verschenen (en weer verdwenen) 604 over, Renault kwam als laatste met motor ooit ontstaan is uit een die vergrote versie. In twee samenwerkingsverband tussen varianten zelfs: voor de kata- Peugeot, Renault en Volvo die lysatorversie van de 25 V6 de allen behoefte hadden aan een nieuwe krachtbron voor de topmodellen. Daar het ontwikkelen van ge heel nieuwe motoren duur is, en al die fabrikanten dat een wat grote investering vonden voor een topmodel dat nu een maal in kleine aantallen ver kocht kan worden, deed men samen in een groot proiekt. Dat leverde niet alleen een normale versie, waarin steeds twee drijfstangen op één kruk- tap staan, en voor de Alpine V6 GT in een nieuwe variant waarin elke kruktap gedeeld is. Tegenover elkaar liggende cilinders lopen daardoor niet helemaal „gelijk", waardoor de motor gelijkmatiger en rus tiger draait. Diezelfde „verzet- te-kruktap"-motor gebruikt Renault nu ook voortaan in de handgeschakelde 25 V6 zonder nieuwe V6, maar ook een en met katalysator (terwijl de complete fabriek te Douvrin kat-versie eerst nog wel de op. De motor begon met inhoud van 2,7 liter en ver scheen zo rond het einde van 1974 in de Peugeot 504 coupé/, cabrio en de toen nieuwe Re nault 30 en Volvo 264. Volvo grotere motor, maar de „rechte." kruktappen had). De 25 V6 met automatische trans missie houdt om onduidelijke reden de 2,7 liter zespitter. Die laatste loopt op superbenzine, de handgeschakelde variant kan ook op loodvrije Eurosu per draaien en de kat-versie gebruikt loodvrij normaal. Er is meer dan alleen die krukas aan de motor veranderd, be langrijkste wijziging is daar naast een nieuwe computerge stuurde ontstekings/inspuitin- stallatie van Bendix. Het re sultaat is, buiten een soepeler draaiende motor, een toename van vermogen en koppel. Was de 2,7 liter krachtbron zoals die voor de automaatversie be houden blijft goed voor 106 kW/144 pk en een maximaal, koppel van 220 Nm, de nieuwe 2,85 liter variant brengt het tot 118 kW/160 pk en een koppel van 230 Nm. Ook de katalysa toruitvoering gaat er in presta ties op vooruit, al blijft de ci linderinhoud hier gelijk: 113 kW/153 pk in plaats van 102 kW/139 pk. Vanzelfsprekend zorgen die vergrote motorpres taties tevens voor een duide lijk hogere topsnelheid (215 km/h) en snellere acceleratie. Waarbij dan zelfs nog het ge middeld verbruik lager moet De nieuwe Renault 25: de prijs voor al dit moois bedraagt 59.950,-. foto: pr zijn, met name in stadsver- ring aan de grille en zijstrips wel voor de handgeschakelde keer, door de grotere motor- die al voor de 25 Turbo in ge- versie met als die zonder kata- souplesse. Van buiten herkent bruik zijn. De prijs voor al dit lysator. men de nieuwe 25 V6-uitvoe- moois bedraagt 59.950,-, zo- PETER FOKKER Honda Japan houdt elk jaar een ideeënwedstrijd waarbij de eigen personeelsleden wedijveren om di verse prijzen die met inzet van creativiteit, fanta sie en inventiviteit te winnen zijn. In het boekje van de 10e ideeënwed strijd staan onder meer deze Honda sedan met inge bouwd bad en een Honda waar van een zitplaats op de achterbank door het simpel indrukken van in een veilige kin een knopje kan derstoel. worden veranderd foto's: pr Het is nog maar kort geleden dat Opel in een gefacelift gamma voor de Corsa als grote nieuws een dieselvari ant liet zien. We reden er daarna al mee, maar op het kleine Kanaaleiland Jersey bleef eigenlijk de belangrijk ste vraag onbeantwoord. Dat een diesel het comfort van een benzineversie benadert is één ding, waar het om gaat is toch dat-ie zuinig loopt. Dus hebben we toch nog maar eens met de Corsa D gereden onder de dagelijkse Neder landse omstandigheden. Daarbij kunnen we dan met een een beoordeling van de nieuwe uitvoering van de Corsa meenemen, want op de motor na onderscheidt de Corsa 1,5 D zich niet van de vernieuwde versies met de bekende benzinemotoren. In de huidige vorm mogen we aannemen dat de Corsa zo'n beetje mee moet tot er een geheel nieuwe komt, op z'n vroegst in het voorjaar van 1989. Afgezien van die diesel motor hebben de wijzigingen overigens niet zoveel om net lijf. De meest luxueuze uitvoe ring GLS, waarvoor maar matige belangstelling was, is officieel vervallen, maar in feite kan de GL (die we test ten) zonder meer in diens plaats treden. Die GL heeft de heel verzorgd ogende ve- loursbekleding en de meeste andere voorzieningen die de GLS had, alleen geen getint glas en speciale wieldoppen. Die zullen niet echt gemist worden, zeker omdat daar te genover staat dat de huidige GL wel goedkoper is dan de oude GLS. Verder hebben we dan de Swing, die heel wat minder „aangekleed" is maar toch wel van het meest nodige voorzien. Bij de eerste ervaringen had den we al vastgesteld dat de door Isuzu voor Opel ontwik kelde anderhalve liter diesel uitstekend bij de Corsa past. De elektronica in het start- systeem neemt de belangrijk ste dieselnadelen grotendeels weg. Voorgloeien kost inder daad slechts enkele seconden, de koude motor slaat vlot aan, bij enigszins warme mo tor is voorgloeien helemaal niet meer nodig. Een heel klein wolkje en enkele luid ruchtige seconden komen na de koude start nog weieens voor, maar veel naam mag dat niet hebben. Het geluidsniveau van de diesel blijft eigenlijk altijd gelijk, is tenminste niet af hankelijk van de motortem- peratuur. Er is uiteraard heel wat extra geluidsisolatie aan te pas gekomen, die in elk geval bij laag toerental heel effectief werkt. Het geluid wordt zelfs niet ondraaglijk bij de topsnelheid van dik 150 km/u. Jammer alleen dat het dashboard van zo dun plastic is, zodat het bij statio nair draaiende motor gauw hinderlijk gaat' meetrillen. Bij lagere snelheden hadden we reeds vastgesteld dat de die sel, naar goed gebruik bij dit motortype, borg staat voor uitstekende levendigheid. Bij hogere snelheid wordt het iets minder, maar dank zij onder meer de vijfbak, die voor de benzineversies (op de sterkste 1.3 S na) een extra is, kom je ook op de snelweg nog goed uit de voeten. Zon der moeite reden we steeds gunstiger dan 1:19, en dat doen maar heel weinig die sels de Corsa na. Met alle extra geluidsisolatie en de van nature zwaardere motor is de Corsa nog een lichtgewicht gebleven. Uit gaande van de massa op het kenteken brengt de diesel met alles wat erbij hoort slechts 85 kilogram extra op de schaal, zodat je in een prettig lage motorrijtuigenbe lastingschaal blijft. Die meer dere massa is natuurlijk ge concentreerd op de voorwie len; er mag dus enige invloed op het rijgedrag verwacht worden. Die is grotendeels positief, al konden we een enkele keer op golvingen in de snelheid merken dat de schokdempers het maar net aankunnen. Echt soepel ge veerd was de Corsa al niet, bij de diesel lijkt de vering in eerste instantie iets beter aan te spreken onder het extra gewicht. Maar er kan een lichte neiging tot deinen ont staan. De besturing gaat bij de bei^zinemodellen precies en erg licht, soms zelfs wel nerveuslicht. Dat nu is bij de diesel verdwenen. In snelle bochten voelt hij stabieler aan zonder al te veel extra onderstuurneiging, bij parke ren gaat de besturing nog steeds licht genoeg. Er veran derde natuurlijk ook iets aan het remsysteem: diesels leve ren immers uit zichzelf geen vacuüm voor een rembe- krachtiger. Daarvoor heeft de Corsa een pompje op de generator-as dat behoorlijk effectief werkt. De bekrach tiging leek ons namelijk ster ker dan bij de benzinemodel len, die wel wat rempedaal- druk nodig hebben voor flin ke vertraging. Wat dat be treft weer geen nadelen dus. Het enige is dan nog dat de diesel ten opzichte van de benzinemodellen een extra olieverversing nodig heeft tussen de servicebeurten (elke 15.000 km). Ruim Zo komen we aan de laatste details, die geen betrekking hebben op de diesel als zoda nig. De Corsa is nog steeds behoorlijk ruim voor zijn for maat, vooral de versie met aparte kofferbak die meer ruimte biedt dan menig gro tere concurrent. Vier- en vijfdeursversies van de Corsa hebben nu een verstelbaar bovenste bevestigingspunt voor de veiligheidsgordels voorin. Verder is er een nieuwe grille, nu gelijk bij se dan- en hatchbackmodel, en een wat goedkoop aandoende f>lastic plaat tussen de achter- ichten bij het sedanmodel, 't Is nu eenmaal mode, zo'n plaat tussen de achterlichten. Als allerlaatste is natuurlijk de prijs van belang. We ver gelijken dan maar met de 1.2-oenzinemotor, die ruw weg dezelfde prestaties le vert. De „schone" Euronorm- versie is iets zwakker (met 33 kW/45 pk tegen 37 kW/50 pk voor de diesel), de 1.2 S juist iets sterker (met 40 kW/ 55 pk). In verband met de belastingpremie op schone auto's bedraagt de meerprijs voor de diesel ten opzichte van de Euronormmotor f 4510,- en ten opzichte van de niet-schone 1.2 S 3712,-. Dat is een fors, maar ook weer niet ongebruikelijk be drag, waarvoor je dan ook nog de vijfbak erbij hebt. In totaal komt het Corsa diesel gamma op 22.498,- (drie- deurs Swing) tot 24.899,- (vierdeurs GL). Met het oog op de hoge inruilprijzen bij Opel (als tegen die tijd ten minste de te grote voorraad inruilers is weggewerkt) is dat tegenover de concurren tie nog niet zo slecht. Zeker niet als je de aangename rijeigenschappen en het ex treem lage verbruik meere kent. PETER FOKKER Gerard Douplantsoen 22 Tel. 01717-7540 - Voorschots De ontwikkelingen op het gebied van autobanden sta; Ook daarop wordt de computer losgelaten, zoals de op toeschouwer aan sommige loopvlakprofielen kan zie blijven nog altijd rond en zwart; op het eerste gezicht bij het oude. Ook een duidelijk zichtbare vernieuwi ruimtebesparend reservewiel zie je nauwelijks: zo va lekke banden niet meer voor, hetgeen op zich weer I er wel degelijk veel aan banden verbeterd is. Al lang wordt gestudeerd op allerhande systemen v; en velgen die het reservewiel overbodig maken. C hoopt binnen niet te lange tijd zo'n bandvelg-systeem neel onderdeel op nieuwe auto's te kunnen verkope probeerde het al eerder met de Denovo-band, later tot TD-systeem en nu dank zij samenwerking met Mii niet helemaal verdwenen. Het blijft dus afwachten of zijn CTS ruimer succes zal hebben. Maar er zijn er nog altijd die kennelijk niet geloven ii nitief afschaffen van het reservewiel. General Motors derzoek zien naar een reservewiel zonder luchtbanc sprong B.F. Goodrich (toen nog niet samenwerkend m< al) in 1983 in. Men is nu zover dat een luchtloos resen na alle kwaliteiten van een ruimtebesparend reserv lucht evenaart. Het biedt daarnaast uiteraard een aant len: het is weer een stuk lichter en compacter, maar v het zonder' enige service in principe een autoleven Centraal staat het „luchtloze"; juist omdat lekke band nig meer voorkomen is nu wel geaccepteerd dat het r; niet meer dan een tijdelijk hulpmiddel hoeft te zijn. A niet gebruikt wordt loopt echter wel de druk in de re< terug (zoals in elke band), maar in de praktijk wordt bandenspanning van het reservewiel gecontroleerd, dat een reservewiel waar helemaal geen lucht inzit biedt: die is altijd gebruiksklaar en vraagt nooit enige Goodrich-Uniroyal bereikte dat door om een stalen soort spakenstructuur van taai en buigzaam polyureth; ken, met buitenop nog een dun laagje rubber voorzie; fiel. Bij tests bleek zo n wiel 5000 km met 115 km/u ven. Het is echt niet bedoeld als „weggooiwiel"; je m kunnen rijden tot de normale band gerepareerd kan dat keer op keer zo lang als de auto meegaat. Het prot weegt nog eens 20 procent minder dan een „ruimteto en is ook nog eens bij 40 procent kleiner (dunner). Het lijk nog wel rond, maar daar het vrijwel geheel va plastic is hoeft het helemaal niet zwart meer te zijn (2 principe ook mogelijk gewone banden een kleur te meldde Goodyear ons als eens). Wanneer het luchtloz' wiel helemaal klaar voor produktie zal zijn, is nog mar Een luchtloos reservewiel behoeft geen onderhoud. Daihatsu Holland heeft over het afgelopen jaar bepaald niet te klagen, vooral dank zij de halverwege 1987 gepresenteer de Charade. De verkopen ste gen weer flink, men kwam voor het eerst in de verkoop- top-40 van Nederland en in ternationaal gezien haalde men met de Charade voor het eerst punten in de verkiezing van de Auto van het Jaar. Enige zorg zal wel de invoe ring van een nieuwe bedrijfs- wagenkentekenregeling baren, plus het gevolg daarvan op de verkopen van de populaire Rockyterreinwagen. Dit grootste model uit het Dai- hatsu-gamma voorzag men dan ook maar van veel wijzi gingen die het comfort moeten dienen. Wanneer zo'n auto duurder wordt, omdat-ie niet meer op een bedrijfswagen- kenteken kan worden ge kocht, zal er ook meer geëist worden, nietwaar? Een kleine wijziging was er daarnaast voor de kleinste Daihatsu, het gemechaniseerde boodschap- penkarretje Cuore. Dat is mis schien wat oneerbiedig gezegd, het geeft echter wel de werke lijkheid aan: de snelweg is niet het domein van de Cuore, de stad des te meer. Het blijft moeilijk een doos op wielen te stileren, maar met een nieuw frontje ziet de Cuore er toch weer iets moderner uit. In het interieur (dat voor stadsritten écht vierpersoons mag heten) is nu een radio-inbouwruimte voorzien waarin daadwerke lijk een normale radio past. Verder hebben alle versies op de goedkoopste na nu een wis ser achterop, die je met zo'n recht aflopende achterkant wel nodig hebt. Weer viel op hoe handzaam het karretje is; het leek ons zelfs dat de ve ring een betere afstemming kreeg zodat de Cuore stabieler en minder springerig de hoek om gaat. Het ding is met zijn vierbak nog uiterst pittig tot zo'n 80 km/u, onder begelei ding van een wel erg volwas sen gegrom van de 850 cm3 driecilinder motor. Bij 120 km/h is de koek echt wel op en treedt ook een merkwaar dig windgeklapper op. Maar als tweede auto is het een heel handig ding en het program ma biedt nog heel wat keuze. De TG (zonder achterwisser is er nog een vijtdeurs variant CS en een extra luxe TX met vijfbak, die dan weer drie deu ren heeft en op 14.599,- komt. Nieuwe diesels Voor de Daihatsu Rocky zijn er heel wat meer wijzigingen. In de motorenserie (tweeliter benzine, 2,8 liter diesel met of gewijzigd. Ze hebben nieuwe verbrandingsruimtes en nok- kenas en inspuitpomp worden nu bediend door een getande snaar en de krukas kreeg een trillingsdemper. De wagens zijn daardoor rustiger en stiller gaan lopen; de turbodiesel le vert ook nog een iets hoger vermogen en koppel. Ook de transmissie (met grotere la gers) werd stiller. Kleine wijzi gingen aan de achtervering komen het comfort ten goede, evenals dieper geprofileerde stoelen. Uiterlijk herkennen we de nieuwe Rocky's aan een nieuw front met rechthoekige koplampen, die kennelijk mo devoorschrift zijn geworden in terreinwagenland. Een wat merkwaardige uitspraak in de documentatie is dat alle mo dellen voortaan tegen meer prijs van stuurbekrachtiging worden voorzien, waarbij een versie zonder bekrachtiging speciaal besteld moet worden. Dat slaat dan op de DX en EX, maar niet op de nieuwe goed kopere BX-versie, die de piin van de overgang van bedrijfs- naar personenwagenkenteken moet helpen verzachten. De BX is er als softtop, hardtop of pickup met benzine- of diesel motor zonder turbo vanaf zevenendertig mille (perso nenwagenkenteken). Zolang de voorraad strekt zijn nog versies op bedrijfsautokente ken leverbaar die geen achter bank hebben, maar ook geen geblindeerde zijruit zoals in de nieuwe regeling vereist wordt; dat scheelt dan rond elf mille op de prijs, of men nu een hardtop BX op benzine kiest dan wel een Wagon EX Tur bodiesel bijvoorbeeld (die op geel kenteken 39 en 54 mille kosten). Nog een nieuwtje voor hen die de Rocky met trek haak gebruiken: daaraan mag voortaan maximaal 3500 in plaats van 2500 kg hangen. PETER FOKKER Daihatsu Rocky Softtop BX: stil ler. (foto uiterst links) De nieuwe Dai hatsu Cuore is met zijn vierbak nog uiterst pit tig tot zo'n 80 km/u, onder begeleiding van een wel erg vol wassen gegrom van de 850 cm3 driecilinder mo tor. foto's: pr ue ioi i,r nier vergrote Doxermoior maaiu ae „nieuwe «iia nomeu oprim weer even sii 33 Quadrifoglio Verde. Eigenlijk een beetje vreemd dat het zo lang geduurd heeft: Alfa Romeo's enige nog in Ne derland leverbare coupé heeft nu ook de tot 1,7 liter vergrote boxermotor gekregen. Dat is dezelfde als die welke sinds een jaar de snelste uitvoering van de 33 aandrijft, waardoor deze sindsdien sneller was dan de Sprint, min of meer het laatste overblijfsel van de Al- fasudserie. Maar goed, ook die heeft nu dan de van 1490 tot 1717 cm3 vergrote motor, voorzien van hydraulische zelfstellende klepstoters en goed voor 87 kW/118 pk (tegen 77 kW/105 Ek voor de voorgaande kracht- ron). Dat maakt die Sprint nu weer even snel als de 33 Qua drifoglio Verde, behoorlijk pit tig zoals we daarvan al vast stelden. Het nu elf jaar oude coupeetje kreeg er vanzelf sprekend een aangepast onder stel bij, strakker geveerd dus en voorzien van zelfventile- rende schijfremmen voor (ter wijl er achter, zoals bij de oude Alfasud, ook al schijfremmen zaten die de 33 niet heeft). Aan het uiterlijk is niets ver anderd, buiten kleine wijzigin gen aan interieurbekleding en stoelen. Het blijft eveneens zo dat er maar één versie gele verd wordt waar alles op en aan zit, tot aan de lichtmetalen velgen toe. De Sprint 1.7 kost 33.500,- oftewel ruim twee duizend gulden meer dan het oude Sprint 1.5 model en bijna vier mille meer dan de 33 Quadrifoglio-enzovoort. Waar-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10