,Een schip is pas vol, als het erste dek onder water staat" Staking legt openbare leven in Israël goeddeels lam Op Japans schip stierven in 1944 6500 mensen ÏANSPORT OP FILIPIJNEN BLIJFT RISKANT Honderden Spanjaarden miljonair na Kerstloterij [ITENLAND QeidM<2owumt DINSDAG 22 DECEMBER 1987 PAGINA 5 ird optreden reden tegen lerzeeërs !KHOLM Zweden gaat krach optreden tegen schending van rritoriale wateren door buiten- onderzeeërs. Het zal niet meer •ren hen te verdrijven, maar het en tot zinken brengen. Premier ^Json verklaarde voor de radio dat ijdkrachten het recht hebben de s te gebruiken die nodig zijn om linnendringende onderzeeër tot i te brengen. Er kan bloed vloei- aar dat is de schuld van de Jer (van de territoriale wate- f. Het gaat vermoedelijk om Russi- ^onderzeeërs, maar dat is slechts 'eieer bewezen. Londen weer in beroep tegen spionnenboek LONDEN Het Britse Hoogge rechtshof heeft gisteren bepaald dat er geen permanent verbod mag ko men op perspublikaties van en over het boek Spycatcher, de memoires van de voormalige spionagechef Pe ter Wright. De Britse regering is te gen de uitspraak in beroep gegaan en tot die zaak dient, 18 januari, blijft het publikatieverbod van kracht. Het boek van Wright is in Groot-Brittannië verboden omdat het de nationale veiligheid in ge vaar zou brengen. Spycatcher is overal te wereld te koop en Britse kranten hebben grote delen ervan gepubliceerd. Donald Trelford en Peter Preston, respectievelijk redacteur bij The Observer en The Guardian zijn tevreden nu de rechter heeft bepaald dat de publikaties over Spycatcher niet volledig kunnen worden verboden. FOTO: AP Doden en gewonden na gifwolk Egypte KAIRO In de Egyptische stad' Alexandrië aan de Middellandse Zee zijn gisteren zes mensen omge komen en meer dan duizend ge wond geraakt door een rookwolk, die was ontstaan na een brand in een opslagplaats voor chemicaliën van het Egyptische leger. Volgens de autoriteiten waren de chemische stoffen die op een mili tair terrein in de armenwijk el- Wardian waren opgeslagen niet gif tig van aard, maar ging het om stof fen waarmee rookgordijnen worden aangelegd. De brand is inmiddels geblust; vijftig mensen liggen nog in het ziekenhuis. BBC biedt koningin excuses aan LONDEN De Britse omroep BBC heeft zich verontschuldigd bij koningin Elizabeth voor het voortijdig bekend worden van haar kerstboodschap, en ver klaard dat de betrokken journa list niet langer over het konink lijk huis zal berichten. Voor het eerst in 35 jaar werd het embargo op de jaarlijkse boodschap van de koningin ge schonden, nadat die was voor ten die over het koninklijk huis vertoond aan enkele journalis- ïklijk h berichten. Volgens de BBC ge beurde dat toen verslaggever Michael Cole vertrouwelijk had gepraat met andere journalisten. Witte Huis blij met offensief Contra's WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren het offensief dat de Contra's hebben ingezet te gen de Sandinistische troepen om schreven als „zeer bemoedigend Minstens zevenduizend Contra's zijn in de aanval gegaan om enke le mijnbouwdorpen in handen te krijgen en de omliggende infra structuur te vernietigen. De Con tra's, die door de VS worden ge steund, proberen op deze gewel- dadige manier de regering tot een wapenstilstand te dwingen. Het overleg tussen Contra's en Sandi nisten, dat gisteren in Santa Do mingo werd hervat, is onder meer onder invloed van de gevechten, afgebroken. - ILO Het houten ;epje kraakt en piept if zijn laatste uur ge ien heeft, terwijl een )ulente vrouw, balan- ind met een paraplu en het hoofd, aan rd stapt. Zakken met l, potten en pannen, geit en een vecht- i in een mand volgen, x. capacity 12 per- is op de boeg ge- Iderd Wie de koppen komt bemanning meegerekend op anks luidkeelse verma- en van de man aan de die toezicht houdt op het li i, besluit de kapitein het I j ach maar op te wagen. 'ijl het buitenboordmo- ,|jj> zwarte roetwolken uit- kt, zet het bootje zich lT(iaam in beweging. Enke- eters buiten de wal van iiland Ilo Ilo gebeurt het Irmijdelijke: het scheepje it water en zakt vrijwel standig naar de bodem le rivier. Als alle passa- even later drijfnat en stend aan de wal klaute- proesten de toeschouwers maar dan van de lach. ^puzzel ,agens ter wereld wordt het £kwoord: „de kruik gaat jvjng te water tot hij barst" izdeffend in de praktijk ge- anht als juist op de Filipij- g Alleen hebben de Filipi- d, hun eigen versie van ajj volkswijsheid om de be- defrde situatie in het trans- )piover zee te omschrijven: e schip is pas vol, als het gje dek onder water staat". irj laatste kan nauwelijks lSe overdrijving genoemd elen in deze legpuzzel- aa van ruim 7000 eilanden, r het al jaren ontbreekt voldoende veerschepen de bevolking van zestig kn zielen te kunnen ver- tn. ral in de tijd van christe- feestdagen als Kerstmis isen kan een zeereis naar an de Filipijnse eilanden :n ware hel ontaarden, lijkt rond deze feestdagen if de hele bevolking in jing komt. Niettemin het weinig moeite om kaartje te bemachtigen een van vele veerdien- De schepen worden ge- nog wat verder volge- dan normaal. Officieel i Aen de havenautoriteiten L toezicht op houden, maar e kapitein met wat extra over de brug komt, is er tal wel een mouw aan te Een archieffoto van de gezonken veerboot. Nederlanders onder slachtoffers grootste scheepsramp DEN HAAG Niet de „Titanic", zoals gisteren naar aanleiding van de ramp met de Filipijnse veerboot, veelvuldig werd gememoreerd, maar de „Joenio Maroe" is het grootste rampschip teF wereld. Aan boord van dit Japanse transportschip ver loren op 18 september 1944 ongeveer 6500 mensen het leven, onder wie veel Nederlandse krijgsgevangenen. De „Joenio Maroe" zonk voor de kust van Su matra als gevolg van een torpedo-aanval door een Britse onderzeeër. Om onbekende reden ontbreekt deze ramp in gerenommeerde ram pen-overzichten, zoals in „The Great Interna tional Disaster Book" of „Darkest Hours". Maar ook in historische handboeken van de Tweede Wereldoorlog is over de ramp met de „Joenio Maroe" vrijwel niets te vinden. Dr. Lou de Jong besteedt in deel 11b (tweede helft) Zwaard en bijl van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog" drie pagina's aan de grootste scheepsramp uit de geschiedenis. daarentegen droegen allen een zwemvest". De „Joenio Maroe" werd aanvankelijk bege leid door een Japans vliegtuig, dat geallieerde duikboten op afstand diende te houden. Twee dagen na vertrek verdween dit vliegtuig en prompt zag een Britse onderzeeër zijn kans waar: het schip werd door twee torpedo's ge troffen. De Japanners poogden onmiddellijk het vege lijf te redden. Een deel van de bemanning en het bewakingspersoneel vond een plaats in één van de twee sloepen. Anderen wierpen de red- dingvlotten in zee en sprongen die achterna. In het schip ontstonden gevechten op leven en dood. „Paniek brak uit, eerst in het ruim, waar de een de ander met stukken hout en ijzer neersloeg om het eerste boven te zijn, later ook aan dek", aldus De Jong. In de haven van Manila wachten duizenden mensen op nieuws over de vergane veerboot. Bij elke nieuwe veerboot die de haven binnenloopt is het een angstig wachten, of de familieleden zich misschien dèèr aan boord bevinden. Nederlanders Aan boord bevonden zich 4200 „romoesja's" en rond 2300 krijgsgevangenen. „Romoesja's" wa ren Indonesische inheemsen, die al dan niet gedwongen voor de Japanners werkten. Van de krijgsgevangenen waren veruit de meesten Nederlanders en Indische Nederlanders. Daar bij bevonden zich onder anderen militairen van het KNIL en de marine en opvarenden van de Nederlandse koopvaardij. Het schip was op weg naar Padang. Daar zouden de ge vangenen worden ingezet bij de aanleg van de Pakanbaroe-spoorweg. Met de veiligheid aan boord was het slecht ge steld. De Jong: „Het schip had voor zijn be manning en ruim 6500 andere opvarenden geen reddingsmiddelen van betekenis aan boord. Geen van de romoesja's of krijgsgevan genen had een reddingsgordel de Japanners Drenkelingen die probeerden het vege lijf te redden aan boord van de door Japanners be zette sloepen waren kansloos. „Iedere niet-Ja- panse drenkeling werd met zwaard en bijl ge weerd, de halstarrigen de vingers of de handen afgehouwen of de schedel gekloofd", aldus een door De Jong geciteerde overlevende. De scheepsramp gebeurde op twintig kilometer van de kust van Benkoelen, bij het zuidwesten van het eiland Sumatra. Van de twee schepen die de „Joenio Maroe" excorteerden, een ka nonneerboot en een korvet, haalde de kanon neerboot haalde circa 50 man uit het water, voer naar de kust en liet de drenkelingen de laatste 500 meter zwemmen. Van de ongeveer 4200 romoesja's aan boord zouden er slechts rond 200 de wal hebben be reikt, van de bijna 500 Ambonezen en Menado- nezen overleefden er 219 en van de ruim 1800 krijgsgevangenen brachten 460 het er levend af. „De ondergang van de „Joenio Maroe" had dus", schrijft De Jong, „ongeveer 6500 mensen levens gevergd; het is de grootste scheepsramp geweest die zich ooit heeft voorgedaan". ANDRE HORLINGS 3Cr lekend kruisen grote en kleine volge pakte veerschepen, soms met zeer gebrekkige navigatie middelen, door de tropische wateren die de Filipijnse ei landen omgeven. Het meren deel van de vloot is meer dan dertig jaar oud, het onder houd aan de schepen is niet zelden allerbelabberdst. Dra matische scheepsrampen doen zich vrijwel elk jaar voor, zo als op 24 april 1986, toen op de Visayan Zee een veerboot met 414 passagiers in goed weer zonk onder - nog onopgehel derde omstandigheden. Een ramp met de omvang van af gelopen zondag is naar Fili pijnse maatstaven echter on gekend. Overigens speelt bij de veilig heid in de Filipijnse scheep vaart nog een onberekenbare factor een rol: de tyfonen met snelheden tot boven de 200 kilometer per uur die de ar chipel elk najaar weer teiste ren. De Scheepvaartinspectie in Vlissingen kreeg anderhalf jaar geleden de gelegenheid één van de Filipijnse schepen grondig te onderzoeken. Het betrof hier weliswaar geen passagiersschip, maar wat de FOTO'S: AP inspecteurs in de haven van Vlissingen aan boord van het zeeschip „Mount Data" aan troffen, was ronduit ontstel lend. Het schip werd aan de ketting gelegd nadat het op ruim zestig punten was afge keurd. Zo bleken de twee sloepen aan boord totaal ver rot, de brandblusapparatuur werkte niet en wat nog ern stiger was: de hoospompen waren met geen mogelijkheid aan de praat te krijgen. Zes juni rond één uur 's nachts vertrok het schip niettemin met stille trom uit de haven; volgens de Rijkspolitie te wa ter stond de kapitein onder zware druk van de rederij om de reis te vervolgen. Particulier Volgens deskundigen is nog maar de vraag wie in feite verantwoordelijk is voor de transportproblemen op de Fi lipijnen: de reders die te lang blijven varen met oud materi aal, de kapiteins die hun sche pen overgeladen, de bevol king die niet mondig genoeg is om daar krachtig tegen te protesteren, de havenautori teiten die verzuimen wetge ving tot op de letter uit te voeren of de regering, die niet voldoende investeert in de grote veerdiensten, die overi gens meestal in particuliere handen zijn. Wat dat laatste betreft is er echter een probleem: het eco nomisch herstelbeleid van de regering Aquino heeft nog niet echt vruchten afgewor pen en de Filipijnen gaan na net bewind Marcos nog steeds gebukt onder een duizeling wekkende buitenlandse schuld van bijna 50 miljard gulden. Met andere woorden: het geld ontbreekt gewoon om bij Koreaanse, Japanse of Eu ropese scheepswerven het materieel te bestellen dat no dig zou zijn om een verant woord transportsysteem op poten te zetten. Bovendien is een rendabele exploitatie van een modern veerschip bij de in de Filipijnen noodzakelij kerwijs lage transportprijzen (het gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking be draagt 1600 gulden per jaar) onmogelijk. Zolang aan die si tuatie niets verandert, blijft het vervoer over zee in de Fi lipijnen zo onzeker als het le ven zelf. PAUL KOOPMAN (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De tra ditionele goklust van de Spanjaarden bereikte van daag zijn onbetwiste hoog tepunt. Honderden men sen werden in een klap miljonair dankzij de Kerstloterij, tijdens welke 1360 miljoen gulden aan prijzengeld werd uitge keerd. Het openbare le ven lag volledig stil toen vanochtend de trekking rechtstreeks door de tele visie en bijna alle radio stations werd uitgezonden. meer dan tweehonderd jaar oud. In 1763, in de tijd van Koning Karei III, was de overheid al druk op zoek naar manieren om de schatkist te spekken. De markies van Es- quilache kwam op het winst gevende idee een nationale lo terij in te voeren zoals die in Italië sedert het midden van de vijftiende eeuw in gebruik De loterij bestaat uit 71 iden tieke series met ieder 66.000 verschillende nummers. Een enkel nummer kost 25.000 pe seta's, zo'n vierhonderd gul den. De hoofdprijs, per serie, is vier miljoen gulden. Voor een inzet van een gulden kan men dus tienduizend gulden win nen. In de praktijk kopen de Spanjaarden echter zelden een heel nummer. Men splitst het nummer op in tientallen, hon derden of soms zelfs duizen den aandelen, die vaak aan vrienden, kennissen of zaken relaties worden uitgedeeld. In dien alle nummers worden verkocht, beurt de staat bijna twee miljard gulden aan inleg- geld. Hiervan is ruim 1.3 mil jard als prijzengeld gereser veerd. In de dagen voorafgaande aan trekking lopen de emoties soms hoog op. In alle hoeken van het land duiken waarzeg gers op die met absolute zeker heid weten te vertellen welk nummer dit jaar de hoofdprijs wint. Sommige mensen reizen honderden kilometers om een bepaalde combinatie te vinden waar ze de vorige nacht van hebben gedroomd. Ook gewetenloze zwendelaars proberen in deze dagen hun slag te slaan. Ze verkopen aan delen van nummers die ze zelf niet bezitten. Vorig jaar was een oplichter in Andalusië zo ongelukkig het nummer te „verkopen" waarop de hoofd prijs viel. De man werd bijna door zijn diep teleurgestelde klanten gelyncht. Een recht bank veroordeelde hem tot an derhalf jaar gevangenisstraf en het betalen van een schade vergoeding van ruim drie mil joen gulden aan de bedrogen „prijswinnaars" die wekenlang de bloemetjes hadden buiten gezet in de stellige overtuiging dat dat wel wat lijden kon. KEENWISKE DE EDELE ELFEN QM! mm mm mm mn iiimuir Hoer hem muretn't hltlstn HlUiruil de st huid m die ft It- ht rnlwll/n trer etftn J Hissi Iraniërs mogen naar blote benen kijken TEHERAN Iraniërs kunnen voortaan met een zuiver geweten naar voet ballers en worstelaars met blote benen op de televisie kijken, zo heeft Radio-Te- heran gisteren gemeld. De radio had de Iraanse gees telijk leider Khomeini ge vraagd of het aanvaard baar is sommige films, voetbalwedstrijden of wor stelpartijen uit de zenden. „Religieus gezien is er niets fout aan om dergelij ke films of spektakels te bekijken. En velen zijn in structief", antwoordde Khomeini. Iraanse burgers hadden eerder bezwaar gemaakt tegen buitenland se films op de televisie, waarin vrouwen te zien zijn met onbedekt hoofd, en sportmanifestaties waar spelers met blote benen spelen. (Vervolg van de voorpagina) TEL AVIV Na een algeme ne staking van 24 uur, die het openbare leven in de bezette gebieden en Israël goeddeels verlamde, zijn Palestijnen en Arabieren vanmorgen weer aan het werk gegaan. De Is raëlische premier Yitzhak Shamir, die de bezette gebie den nog niet bezocht sinds de onrust begon, beloofde intus sen dat het vanmiddag nog naar de joodse nederzetting Ariël op de Westelijke Jor- daanoever zou gaan. De Palestijnse stakingleiders bedankten vanmorgen de „Arabische bevolking van Is raël zo massaal te hebben ge reageerd op de stakingsop- roep". Vooral in het zuiden van Israël legde een groot deel van de bevolking het werk neer. In de Negev-woestijn sloten ook de Bedoeïnen zich bij de stakingsactie aan. In Haifa, de grootste industiële stad in het noorden van het land, was het economische le ven ernstig verstoord. Slechts 2.000 van de 12.000 Arabische arbeiders meldden zich op hun werk. Op de Westoever schoten Is raëlische troepen gisteren in het dorp Toubas nabij Nablus twee Palestijnen dood. Een derde betoger kwam om in een vluchtelingenkamp in Je- nin<j toen betogers benzine bommen gooiden naar solda ten. Zeker 26 andere Palestij nen liepen schotwonden op bij andere incidenten, aldus een legerwoordvoerder. „Het be leid van het leger is dat een brandbom hetzelfde is als ge weervuur", zei de woordvoer der. „Er zijn orders het vuur te openen op mensen die brand bommen gooien". In enkele landelijke dagbladen plaatste het Nederlandse Steuncomité voor Palestijns Hoger Onderwijs vanmorgen een rouwadvertentie waarin „met droefenis en afschuw" de dood van 31 Palestijnse jonge ren wordt betreurd. Zoals be kend lopen de cijfer over het aantal doden als gevolg van de onlusten sterk uiteen. PLO- leider Yasser Arafat sprak In een „open brief aan het Ne derlandse volk" wees de verte genwoordiger van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in Den Haag, Afif Emile Safieh, op de „ontoelaatbare status" van het Palestijnse volk. Dit volk wordt gedwon gen om öf verspreid over de vier delen van de wereld te le ven, óf „onder militaire bezet ting als ongewenste bewoner van zijn eigen land", aldus Sa fieh. „De collectieve opstand" in de bezette gebieden heeft volgens Safieh tot doel „rech ten te krijgen die doorgaans als elementair voor ieder mens worden beschouwd".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5