Damrak in vriie val Bori: 1 YS bewaren stilzwijgen over vergeldingsactie BOERENKOOL EN VARKENSLEVER Tribune Viskotters tussen stuurloze Vuleanus en sleepboot VAKANTIE jsident liarte van Salvador )en Haag Koersen effecten en dollar sterk gedaald Honderd doden bij treinramp Indonesië EEN ONGEREGELDHEDEN BIJ ITI-FASCISME DEMONSTRATIE Gaslek in Spaarnestraat Icidóe Qo Maandag 19 oktober 1987 79e jaargang no. 23939 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerpere. behorende tol Sijlhoil Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,04 (aut. beta ling), kwartaal f68,93. jaar f262.35. Klachten bezorging: maandag 1/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1.10. HET WEER Perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur onge veer 8 graden, middagtempe- ratuur omstreeks 17 graden. Matige zuidoostenwind. Woensdag mogelijk wat regen. Zon op: 7.12; onder: 17.36. Scheveningen hoog water: 1.30 en 13.59; laag water: 9.39 en 21.45 uur. Zaterdag 24 oktober 00 verschijnt deze krant met NJ de bijlage Wintervakantie Qn '87-88. 00 ïjieuw noodweer Iroot - Brittannië EN Groot-Brittannië is ;elopen weekeinde opnieuw n door bijzonder slecht •oor overstromingen als ge in hevige regenval is in Ban- Dord-Wales) een voetganger leven gekomen. Vanmorgen in Glanrhyd (Wales) een een rivier terecht, nadat irwegbrug door het hoge 'as weggespoeld. Vier passa- 'orden vermist. Ook elders zich overstromingen voor- Vorige week vrijdag trok J&arste storm sinds 300 jaar ihet zuiden van het land, negentien doden vielen. Drukke stranden Niet alleen voor wande laars, maar ook voor zonnebaders was het dit weekeinde prettig toe ven op het strand. Vooral gisteren trokken er veel mensen naar de kust om van de zon te genieten. Lange files waren daarvan het ge volg. Het aangename herfstweer van de afge lopen dagen compen seert echter de voor ve len verregende zomer. foto: anp Elektrische dekens terug voor controle HILVERSUM Van 200.000 elektri sche dekens die tot 1985 door Martex Holland BV in Nederland zijn ver kocht, is een onbekend aantal gevaar lijk door een ondeugdelijke aanslui ting van het elektriciteitssnoer op de deken. De dekens van de types MS 21 en MS 23 dragen het KEMA-keur- merk. De eigenaars van de dekens kunnen bij een groot aantal verkoop punten een controle laten uitvoeren en krijgen de mogelijkheid de deken in te ruilen. De fabrikant van de de kens heeft dat gisteren bekendge maakt in het tv-programma Konsu- mentenman van de VARA. [OL - President Du- El Salvador heeft n verblijf van drie jn intrek genomen in Noordeinde in Den De eerste twee dagen ~)n verblijf in Neder- jragen het karakter en privé-bezoek. De dag, woensdag, is zijn =j officieel. J na aankomst op >1, waar verscherpte lidsmaatregelen wa- lomen - er was ook melding, evenals op rg - begaf Duarte ,'t zijn echtgenote naar lag. Vanavond staat ier, aangeboden door Lubbers, op het pro- la. Morgen zal Duarte Jtingen hebben met de Q leden van het CDA, H de kritiek aan de bmt op het uitblijven sultaat in het onder war de moord op de vr\*T-joumalisten in ;iK0N' AMSTERDAM De ef- fectenkoersen op het Damrak en de drie grootste effectenmark- ten van het Verre Oos ten Tokio, Hongkong en Sydney zijn van daag fors gedaald als ge volg van de recordda ling op Wall Street afge lopen vrijdag. In Sydney •en Hongkong was spra ke van recorddalingen. Ook Londen was in mi neur bij de opening. „Dit is afgrijselijk", zo vat te een beurshandelaar aan het Damrak vanochtend de openingsprijzen van de be langrijkste aandelen sa men. Tijdens de vrije val op de Amsterdamse beurs waren koersdalingen van 10 tot 12 gulden geen zeld zaamheid. Er waren van morgen vrijwel uitsluitend verkooporders te verwer ken en dit leidde ih de lege markt tot spectaculaire verliezen. Een extra nega tieve factor was de daling van de dollarkoers met drie cent tot beneden twee gulden. Het enige lichtpunt vormden de prijshoudende obligatiekoersen. De chao tische situatie werd nog versterkt door een storing in de elektronische koers- verwerking, waardoor een kwartier na de opening van de handel niemand een overzicht had van de klappen. Die waren niet mals. Enkele voorbeelden: Akzo en Heineken tuimel den al direct ruim een tientje naar beneden. Ahold en Unilever daalden ƒ8, NedLloyd 10,50, Phi lips 4, de NMB 6 en Ae- gon ƒ5. De meningen over de nabije toekomst lopen uiteen. Sommige handela ren menen dat er de afge lopen week sprake is ge weest van een grondige correctie van te ver door geschoten koersstijgingen. Anderen gaan er echter van uit dat aan een vijf ja ren durende stijging van de effectenkoersen nu defi nitief een einde is geko men. „Ik veeg het bloed van mijn handen", zei een van de effectenhandelaren in Hongkong waar de Hang Seng-index 420 pun ten, tien procent, moest in leveren. De internationale afspra ken voor stabilisering van de wisselkoersen en het wegnemen van de onge lijkheden in de handel, zo als die zijn vastgelegd in het Louvre-akkoord van de grote industrielanden, moeten worden herzien. De Bondsrepubliek heeft in het akkoord toegezegd haar binnenlandse econo mie te stimuleren, maar door de recente rentever hogingen op kortlopend waardepapier op de West- duitse markt verliest het akkoord aan waarde, zo heeft de Amerikaanse mi nister van financiën,Ja mes Baker, in een tv-inter- view gezegd. Volgens Was hington vormen rentever hogingen een rem op de economische groei. Baker verweet de Bondsrepubliek te handelen tegen de geest van het Louvre-akkoord. Bonn mag niet verwachten dat de Verenigde Staten lijdzaam toezien of het Westduitse voorbeeld vol gen, aldus de minister. Ba ker sprak kranteberichten tegen dat Washington een verdere daling van de dol larkoers voorstaat. Mogelijk ruil Rijkaard en Van Basten AMSTERDAM In de ge ruchtenstroom die bij Ajax nooit lijkt op te houden, werd gisteren weer een nieuwe bedacht. Ook dit keer was de „gevluchte" Frank Rijkaard de hoofd persoon. Een ruil tussen hem ea-de bij AC Milan nog niet 'bijster succesvolle Marcoj van Basten is de nieuwste, variant die de oplossing moet vormen voor het al weken durende conflict. Jo- han Cruyff wenste op een vraag van NOS-verslaggever Jack van Gelder over de ruil niet in te gaan. Maar daar de in het Ajax-wereldje als goed geïnformeerd bekend staande Van Gelder de vraag stelde, lijkt er iets meer aan de hand dan zo maar een gerucht. Rob Jacobs onthoudt zich van elk commentaar, maar het ziet er naar uit dat de bij de FC Groningen op non-ac tief staande trainer deze week een nieuwe werkgever krijgt. Als alles volgens plan verloopt worden vandaag met Roda JC afrondende be sprekingen gevoerd. Het is de bedoeling dat Jacobs als trainer/coach verantwoorde lijk wordt voor de A-selec tie. Hoe de toekomst van de huidige trainer Rob Baan er gaat uitzien, is nog onduide lijk. Jan Timman startte het schaaktoernooi in Belgrado met een overwinning. Hij bleek te sterk voor de Joe goslaaf Nikolic. De Amster dammer, onlangs voor het eerst in zijn loopbaan win naar van het toernooi in Til burg, had met wit daarvoor 42 zetten nodig. Salov, de komende tegenstander van Timman in de kandidatent- weekampen in de Canadese plaats Saint John, speelde met wit remise tegen de En gelsman Short. Hennie Meijer in actie tegen Volendam. De donkere spits kan bij een ruil tussen Rijkaard en Van Basten wel eens het voor naamste slachtoffer worden. foto: anp tpatiënt jvensgevaar iVEGEIN In het .nthonius ziekenhuis uwegein is een fors ;t onstaan tussen irdioloog en de zie- isdirectie. Cardio- N.M. van Hemel, dj de inspectie van olksgezondheid in it aan de bel ge- In over het feit dat itig zieke hartpa- le vereiste, zogehe- dotterbehandeling ~ln ondergaan omdat Irectie weigert het e^or benodigde mate- een catheter van {ulden te kopen dan het budget zou m overschreden. kemel vindt de houding FJ directie „absurd en on- rdbaar" maar de wer- j boosdoener is volgens pitelijk het ministerie dVC dat destijds de art- ;Jde ziekenhuizen in ons eft opgezadeld met een udgetsysteem dat veel ireus wordt toegepast volgens Van Hemel in i ziekenhuizen in den rijan de lopende band tot :n en tot brokken leen al in het Anthoni- inhuis in Nieuwegein jaar 34 hartpatiënten een operatie-wachtlijst overleden en volgens )rlemel is een groot deel in feite het slachtof- orden van geldgebrek het budgetsysteem. Dit identen wordt volgens imel als regel „onder ijt geveegd". De Neder- lartstichting heeft zich ufels garant gesteld voor genoemde 2200 gul- ADVERTENTIE WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft een besluit genomen over een reactie op de laatste Iraanse raketaanval in de Golf, waarbij vorige week een onder Amerikaanse vlag varende tanker werd be schoten. Niet bekend is waartoe Reagan heeft be sloten. Algemeen wordt echter aangenomen dat de VS een vergeldingsactie zullen uitvoeren tegen Iran. Gistermiddag ontving Reagan leiders uit het Congres, die hij van zijn besluit op de hoogte stelde. Zegslieden uit het Con gres wilden wel kwijt dat Reagan ruggespraak had ge houden met enkele vooraan staande Congresleden, maar konden verder niets zeggen over mogelijke besluiten. De stafchef van het Witte Huis, Howard Baker, wilde alleen kwijt dat de VS op „gepaste wijze" zullen reageren op elke bedreiging van hun marine of van onder Amerikaanse vlag varende tankers in de Perzi sche Golf. Deskundigen zijn het er over eens dat een Ame rikaanse actie de militaire ver houdingen in de Golf ingrij pend zal wijzigen. De president van Iran, Ali Khamenei, verklaarde van- VS in de positie verkeren om tot een harde actie tegen zijn land over te gaan. In de lan den rond de Golf, waar het weekeinde een gespannen rust heerste, wordt evenwel gere kend op een militaire actie van de VS. Pag. 6: Reagan wil „afgeme ten" actie. Een beeld van de enorme ravage na het treinongeluk van vanmorgen in Jakarta. foto: Af JAKARTA In een voorstad van de Indonesische hoofdstad Jakarta zijn vanmorgen twee forenzentreinen op elkaar in gereden. Daarbij zijn volgens de politie mogelijk honderd mensen omgekomen. Onge veer 190 passagiers zijn met verwondingen in ziekenhuizen ondergebracht. De oorzaak van de botsing is onbekend. De treinen waren zo vol, dat sommige reizigers op de daken hadden plaatsgenomen. Vol gens ooggetuigen raakten veel mensen beklemd tussen ver wrongen metaal; sommigen werden platgedrukt, bij ande ren werden ledematen afge rukt. De meeste slachtoffers bevonden zich in de voorste wagons. „Het is een scène uit de hel", aldus een van de red dingswerkers. pAAG De met extra maatregelen omgeven icistische demonstratie dag in Den Haag zon- iblemen verlopen. Ruim mensen namen aan de :ng deel. iagse politie, die 200 mensen (en een goochelaar voor de goede sfeer) had inge zet, hield 24 personen aan om dat zij na provocerend gedrag weigerden zich te verwijderen. Allen kregen een proces ver baal en zijn in de loop van de dag heen gezonden, ónder de 24 aangehouden personen be vonden zich 15 extreem-recht se jongeren, die volgens de po litie tot doel hadden de beto gers te provoceren. Ook wer den negen sympathisanten van de demonstratie aange houden. Zij zouden zich even eens provocerend en baldadig hebben gedragen, of in het be zit zijn geweest van stokken. De demonstratie was georgani seerd door het Landelijk Initi atief „Geef fascisme en racis me geen kans". De politie had tot extra maatregelen en inzet van manschappen besloten naar aanleiding van de onge regeldheden eind september in de Haagse binnenstad en bij het kraakpand De Blauwe Aanslag. Rederij sleept Greenpeace en Denen voor de rechter Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Boerenkool, Cri panklaar gesneden, zak ±300 gram Varkenslever, QQ ïo-i<ï 85 100 g IJMUIDEN Een groeiend aantal viskotters van verschil lende nationaliteiten heeft zich vanmiddag bij de Vulea nus II gevoegd om het vastma ken van het stuurloos gewor den verbrandingsschip aan een om 15.00 uur gearriveerde sleepboot van Wijsmuller te verhinderen. De bemanning van de omstreden Vuleanus II heeft opdracht gekregen zich niet te mengen in eventuele incidenten tussen de vissers, Greenpeace en de Vuleanus II. Rederij OCS heeft vanochtend gerechtelijke stappen onderno men tegen de milieu-organisa tie Greenpeace en de Deense trawler Esbjerg 692 „Pacific". Volgens een OCS-woord voer der hebben de Deense vissers gisteravond doelbewust een staaldraad in de schroef laten draaien van de „Vuleanus II", waardoor het gifverbrandings- schip van OCS ten noorden van Terschelling stuurloos kwam rond te drijven. „Het is bijzonder gevaarlijk dat de Vuleanus in deze situa tie is gebracht", aldus een woordvoerder van OCS. „Wij beschouwen dit als een vorm van terrorisme die wij met alle middelen en kanalen zullen bestrijden. Het is uitermate be droevend dat men op deze ma nier tracht de Noordzee te ver vuilen". Nadat Deense vissers ook nog (slecht) gericht enkele magnesium-lichtkogels hadden afgevuurd op de Vuleanus II, sprak kapitein Oltmans van „pure piraterij". Rederij OCS heeft ook tegen Greenpeace actie ondernomen, omdat het actieschip „Sirius" binnen een via de rechtbank afgedwongen verboden grens van 100 meter bij het verbran dingsschip gekomen zou zijn. Bovendien zou OCS geconsta teerd hebben dat vanaf het Greenpeace-schip de acties van de Deense vissers werden gecoördineerd. Volgens een woordvoerder van Greenpeace op „Sirius" hadden de Deense vissers hun netten uitgezet om vis te gaan vangen. De „Vul eanus II" is volgens hem per ongeluk zelf in de netten ge varen. „Het zijn geen metho des die door Greenpeace ge bruikt zouden worden", aldus de woordvoerder over de staaldraad-affaire. LEIDEN Een lek in een gasleiding heeft vanmorgen in de Spaarnestraat in Leiden voor wat consternatie gezorgd. Het lek ontstond om tien over half negen door werkzaamheden van de directie groen van de gemeente. Met een freesmachine werd tijdens het rooien van bomen de lei ding geraakt. De brandweer zorgde ervoor dat omwonenden hun ramen sloten. Het gewaarschuwde Energiebedrijf Rijnland (EBR) heeft het lek na een uur gedicht. Volgens het EBR heeft er geen enkel gevaar voor de omwonenden bestaan. Van welk soort bal houdt u het meest? Van voet bal, basketbal, softbal, korfbal, volleybal of meer van handbal? Maakt niet uit, want over welke bal het ook gaat, de Sporttribune van de Leidse Cou rant staat er vandaag weer bol van. Tot de laatste letter leest u er weer van alles in, ook over sport waar in het geheel geen bal aan te pas komt. En als u alles over de (top)prestaties van het afgelopen weekeinde te weten bent gekomen is het plezierig om op de laatste pagina nog even te lezen „hoe Piet de Zoete het allemaal ziet", hoe de turnster Diny Krul „uit de schaduw" treedt en wat er alle maal op het „Zijspoor" staat. Dat alles vindt u al leen in de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1