*r - Wereld ontsnapte kwart eeuw geleden aan een atoomoorlog 'finale' CUBA-CRISIS BRACHT KOUDE OORLOG OP SIBERISCH DIEPTEPUNT Boos Knoop Ccidóc Qowiarit ZATERDAG 17 OKTOBER 1987 „De Amerikanen hebben ons land met militaire bases omringd en bedreigen ons met nucleaire wapens. Nu zouden ze leren hoe het voelt wanneer er vijandige raketten op je gericht worden". Dat schreef de Russische partijleider Nikita Chroestsjov in zijn memoires over de verbijsterende gebeurtenis van vijfentwintig jaar geleden: het plaatsen van Sovjet- raketten op Cuba. Die dreiging veroorzaakte bijna een nieuwe wereldoorlog. Maar er was ook een positief effect. Het drama illustreerde wat de grenzen waren van het blufpoker waaraan de grootmachten zich schuldig maakten. Het maakte duidelijk dat een atoomoorlog de uiteindelijke prijs zou zijn. En dat vonden beide partijen onaanvaardbaar. Het is nog steeds volmaakt onduidelijk wat de Sovjetrussische leider Ni kita Chroestsjov vijfentwintig jaar geleden inspireerde tot de uiterst ris kante beslissing om in het geniep raketten op Cuba te installeren. Feit is dat sommige haviken in het President John F. Kennedy die de Cuba-crisis zonder wapengekletter wist op te lossen. FOTO: AP Nikita Chroestsjov die met zijn Cuba-avontuur bijna een derde wereldoorlog veroorzaakte. Hier de voormalige Russische partijvoorzitter met de Cubaanse leider Castr. FOTO: AP Witte Huis geen ander antwoord zagen dan een preventieve aanval om de bases onschadelijk te maken voordat de raketten operationeel konden worden. De aarde wankel de dertien dagen lang op de rand van een Derde Wereldoorlog en deze week werd bekend dat het Kremlin ernstig rekening heeft ge houden met een Amerikaanse atoomaanval op Moskou. Met de Cuba-crisis bereikte de Koude Oorlog een Siberisch dieptepunt. Nu nóg is er geen zinnig argument te bedenken, waarom Chroestsjov het zover liet ko men. Het was een bijzonder naieve daad. Kennelijk veronderstelde Chroestsjov dat een dergelijke onderne ming, direct in de Amerikaanse achter tuin, onopgemerkt kon blijven. Hij hield in het geheel geen rekening met een Amerikaanse reactie. Het installeren ging zelfs door toen duidelijk werd dat de Amerikanen de plannen hadden ont dekt. Het is allemaal onbegrijpelijk, ten zij Chroestsjov werkelijk een oorlog op het oog had. Maar daarvoor ontbreken nadere aanwijzingen. De confrontatie, op het scherp van de snede, liep op het nippertje goed af. De Amerikaanse presi- jdent John F. Kennedy opende voor de i Russen de mogelijkheid om, zonder ge- t zichtsverlies, een eind te maken aan hun 1 roekeloze avontuur. Uiteindelijk maakte Chroestsjov daar van harte gebruik van. Oorzaak De Verenigde Staten vallen echter niet vrij te pleiten van schuld aan het veroor zaken van de crisis. De nieuwe Ameri kaanse president John Kennedy werd bij zijn ambtsaanvaarding, in januari 1961, geconfronteerd met vergaande plannen om het regiem op Cuba ten val te bren gen. Eisenhower was op het idee geko- imen dat de Cubanen zelf te laten doen. Ruim honderdduizend van hen hadden. de wijk genomen naar het Amerikaanse vasteland. De CIA veronderstelde dat leen invasie van ballingen op Cuba een anti-Castro-rebellie zou veroorzaken. Kennedy aanvaardde het actieplan en bepaalde dat de inval op 17 april zou plaatsvinden, vanuit Nicaragua. De invasie, in de Varkensbaai aan de Cubaanse zuidkust, werd een volledige mislukking. De organisatie bleek zo lek als een mandje en Castro was volledig op de hoogte van de komst van z'n te leurgestelde landgenoten. Bij de ontsche ping ging de munitievoorraad en de ra- dio-apparatuur verloren. De slecht ge- i trainde infiltranten hadden in het moe- i rasgebied geen schijn van kans. Het vijf- j tienhonderd man sterke invasieleger werd tegengehouden door de Cubaanse volksmilitie. Na drie dagen waren elf- j honderd ballingen gevangen genomen. De infiltranten leverden Cuba onweer legbare bewijzen dat de VS achter de in vasie stonden. Dat veroorzaakte in de vergadering van de Verenigde Naties een heftige confrontatie tussen de Cubaanse minister van buitenlandse zaken Raül Roa en de Amerikaanse afgevaardigde bij de VN, Adlai Stevenson. De laatste slaagde er niet in de Cubaanse argumen ten te ontzenuwen. President Kennedy ging in de ogen van de wereld af als een gieter. En de Cubanen hadden geen en kele reden meer om de Amerikanen te vertrouwen. Castro kondigde op 1 mei 1961 af dat Cuba nu een socialistische staat was en legde zijn lot volledig in I Russische handen. Koude oorlog De Koude Oorlog bereikte een nieuw dieptepunt. In 1960 was de hoop op dooi de bodem ingeslagen, toen boven Sverdlovsk in de Sovjetunie een Ameri kaans U-2-spionagevliegtuig werd neerge schoten, bestuurd door de piloot Gary Powers. Sovjetleider Nikita Chroestsjov haalde de maximale buit uit het inci dent. Hij zette de Amerikanen, die aan vankelijk hadden verklaard dat het om een uit de koers geraakt verkennings vliegtuig van de NASA ging, voor schut door afdrukken van foto's te tonen die door Powers waren gemaakt. Na het Varkensbaai-incident ontmoetten Chroesjtsjov en Kennedy elkaar op 3. juni 1961 in Wenen. De Sovjetleider deed er een poging om West-Berlijn uit geallieerde handen los te weken, maar Kennedy gaf geen krimp. Hij ontwikkel de integendeel, naar aanleiding van het gesprek, nieuwe „uitgangspunten" voor de Berlijn-politiek: een voortgezet ver blijf van de westerse geallieerden in Ber lijn en handhaving van de economische betrekkingen tussen het westelijk stads deel en de Bondsrepubliek. Ze werden begin augustus door Frankrijk, Engeland en de Bondsrepubliek aanvaard. Enkele Het Russische schip Divinogorsk dat in canvas verpakte raketten naar Cuba vervoerde. dagen later verrees de Muur. De Koude Oorlog werd ijzig. Een jaar later wankelde de wereld der tien dagen lang op de rand van een Der de Wereldoorlog. In augustus 1962 al was door de Amerikanen een opmerke lijke drukte geconstateerd in de Cubaan se havens. Er was, zo bleek, kennelijk een bijzonder „hulpverleningsprogram ma" op gang gekomen. Schepen uit de Sovjetunie voeren af en aan en het was maar de vraag of ze er de schaarste aan eerste levensbehoeften kwamen oplos sen. Kennedy maakte het Kremlin in sep tember duidelijk dat de Verenigde Sta ten het niet houden dulden dat ze, vanaf Cuba, een Russisch pistool op de borst gedrukt kregen. Chroestsjov antwoordde met geruststellende, maar nietszeggende verklaringen. Een zwaar bewolkte hemel maakte begin oktober spionage vluchten boven Cuba onmogelijk. Maar op 14 ok tober kwam het orfmiskenbare bewijs. Bij het Witte Huis werden foto's afgele verd waarop duidelijk was te zien dat op Cubaans grondgebied Russische raketba ses werden gebouwd. Militaire deskundi gen constateerden al snel, dat de raket ten al in november operationeel konden zijn. De enige vraag die nog restte was: met welk doel? Werd hier een aanvals oorlog voorbereid? Binnen de presidentiële staf liepen de meningen over het benodigde antwoord sterk uiteen. Na dagenlange besprekin gen lagen twee mogelijkheden op tafel: een luchtaanval op de installaties of een maritieme blokkade om de verdere aan voer van raketonderdelen te beletten. De mogelijkheid van een invasie werd van het programma afgevoerd toen was bere kend dat dan circa vijfentwintigduizend Amerikaanse soldaten zouden kunnen sneuvelen. Intussen werkte Kennedy, alsof er niets aan de hand was, gewoon zijn agenda af. Daarbij hoorde, in de ochtend van 18 oktober, een ontmoeting met de Russi sche minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko. De rakettencrisis kwam niet ter sprake. De Russen moch ten niet weten dat hun geheim was ont dekt. En 's avonds zat Gromyko aan aan een banket op de achtste etage van het ministerie van defensie. Op hetzelfde tijdstip vergaderde, één etage later, Ken nedy's crisisstaf. Binnen een week De volgende dag bleek uit nieuwe foto's dat de rakettenbases hun voltooiing na derden. De defensiespecialisten kwamen tot de conclusie dat de raketten binnen één week operationeel konden zijn. Het leger werd in opperste staat van alarm gebracht. Florida, de Amerikaanse staat „tegenover" Cuba, werd volgestouwd met militair materieel. Duizend vliegtui gen werden naar Miami en omstreken overgeplaatst. De crisis was tot dan toe onopgemerkt gebleven. Maar op 21 ok tober had de New York Times ontdekt dat er iets aan de hand was: te veel kan toren waren 's avonds laat verlicht; te veel functionarissen ontbraken op verga deringen en recepties. Sommige autori teiten spraken hun mond voorbij en de krant concludeerde uiteindelijk feilloos dat zich rond Cuba een „rakettencrisis" aan het afspelen was. Het Witte Huis verzocht dringend niets met die weten schap te doen, „want dat speelt de Rus sen in de kaart". Het was echter duidelijk dat het nieuws niet meer geheim te houden, viel. Terwijl het Witte Huis in de ochtend van 22 ok tober 1962 bekendmaakte dat de presi dent later op de dag de natie zou toe spreken, werd de rakettengordel van de Verenigde Staten, van Groenland tot Turkije, op scherp gesteld. Het grootste deel van de bommenwerpers bevond zich in de lucht, met atoombommen. De acht atoomonderzeeërs, met in totaal 128 Polarisraketten aan boord, namen strategische posities in. De marine bouwde een gordel van oorlogsschepen om Cuba heen. Om zeven uur 's avonds Amerikaanse tijd, één uur 's nachts in Nederland, 'lichtte Kennedy de wereld in. Hij vertel de van de installatie van raketten op Cuba; van het feit dat het hele oosten van de Verenigde Staten daardoor direct werd bedreigd. Hij legde uit welke con tacten hij met Chroestsjov had gehad en hoe de Russische leider hem had voorge logen. „De jaren dertig hebben ons een duidelijke les geleerd", zei hij, met een verwijzing naar de opkomst van het fas cisme. „Wanneer agressieve daden niet worden beteugeld en zonder verzet worden aanvaard, leiden ze uiteindelijk tot oorlog. Onze natie is tegen oorlog. Daarom moet ons onwankelbaar doel zijn het gebruik van deze raketten tegen ons land of elk ander land te voorko men. We moeten ervoor zorgen dat ze worden verwijderd van het westelijk halfrond". Kennedy kondigde een „quarantaine" van Cuba aan. Alle schepen, op weg naar het eiland, zouden worden tegenge houden en gecontroleerd. Als ze wapens aan boord hadden, zouden ze worden te gengehouden. Dat zou doorgaan, totdat de Russen alle raketten van Cuba had den verwijderd. De president had gekozen voor de maat regel die, voorlopig, het minste politieke risico met zich bracht. Niet iedereen was het daarmee eens. Een van de adviseurs, oud-minister van buitenlandse zaken Dean Acheson, trok zich bij wijze van protest terug uit het overlegcomité. De aankondiging had zeer verdeelde re acties tot gevolg. De Amerikanen begon nen massaal te hamsteren. De atoom- vrije ruimten werden in gereedheid ge bracht voor de opvang van de bevol king. Alle westerse regeringen stemden in met de beslissing van de Amerikaanse president. Maar hier en daar maakten demonstranten duidelijk dat Kennedy volgens hen een voorwendsel zocht voor wéér een invasie van Cuba. Het Kremlin reageerde verontwaardigd. Chroestsjov beschuldigde Kennedy van piraterij. Volgens hem duwden de Amerikanen „de mensheid naar de afgrond van een wereldoorlog" en hij noemde de maatre gelen „het toppunt van westers kapitalis me". Ook in de Sovjetunie werd het le ger in opperste staat van paraatheid ge bracht. De vertegenwoordiger van de Sovjetunie bij de Verenigde Naties, Zorin, beschul digde de Amerikanen tijdens een zitting van de Veiligheidsraad van „agressie". De Amerikaanse afgevaardigde, Adlai Stevenson, vroeg hem toen op de man af: „Ontkent u dat Rusland op Cuba ra ketten en raketbases heeft geplaatst?". Zorin ging het antwoord uit de weg: „Ik sta hier niet in een Amerikaanse rechts zaal en daarom wens ik niet te antwoor den". Waarop Stevenson vaststelde: „U bevindt zich in de rechtzaal van de we reldopinie". Maar Zorin ging daar niet op in. Confrontatie De confrontatie op zee bleef uit. Op 24 oktober gaf het Kremlin de schepen die nog naar Cuba op weg waren, opdracht kun koers te wijzigen. Twee dagen later schreef Chroestsjov Kennedy een lange brief, waarin hij toegaf dat de Sovjetunie atoomraketten op Cuba had geïnstal leerd, „maar die staan er alleen voor verdedigende doeleinden". Hij drong er bij de Amerikanen op aan „niets onher stelbaars te doen" en bood ontmanteling van de raketten op Cuba aan, in ruil voor een Amerikaanse belofte dat het eiland niet zou worden aangevallen. „U beantwoordt dit door de intrekking van de blokkade. Verder valt u geen Russi sche schepen meer op een piratenmanier lastig". De crisis leek voorbij. Maar kennelijk was Chroestsjov te mild geweest in de ogen van zijn collega's in het Politburo. De volgende dag kwam een nieuwe brief, met aanvullende eisen. „Wij zul len onze raketten van Cuba verwijderen, zodra u uw raketten uit Turkije weg haalt". Kennedy besloot het laatste schrijven openlijk te negeren en beant woordde alleen de eerste brief. Hij toon de zich akkoord met het voorstel en prees Chroestsjov met zijn „wijs staats manschap". Op 28 oktober werd een begin gemaakt met het ontmantelen van de bases. De schepen, die het materieel afvoerden, lie ten laadkleppen open, om de controle rende vliegtuigen te tonen dat de raket ten inderdaad werden afgevoerd. Toen drie weken later de verwijdering com pleet was, hieven de Amerikanen hun blokkade op. Het Kremlin is nooit meer op de tweede brief teruggekomen. Glasnost Tijdens de crisis is het leven in Moskou zijn gewone gang gegaan. In de partijpers werd geen letter aan de kwestie gewijd. Een delegatie Nederlandse journalisten onderhield zich in het Kremlin met ken nelijk ontspannen functionarissen, die hen het summum van Russische satire lieten zien: het blad Krokodyl, vol car toons waarop de situatie in binnen- en buitenland op de hak werd genomen. Pas de oude kranten thuis maakten dui delijk dat ze daar, in het hartje van Mos kou, waren ontsnapt aan een Ameri kaanse atoomaanval. Tot nu toe is in de Sovjetunie geen enkel verslag verschenen met een eigen, offi ciële visie op de gebeurtenissen in het Caribisch gebied. Maar dat kan, in het kader van de „glasnost", nu snel veran deren. Deze week lichtten, voor het eerst, enkele functionarissen een tipje van de sluier op die vijfentwintig jaar lang over het Sovjetrussische crisisbe raad heeft gehangen. Het blijkt dat hoge partijfunctionarissen hun gezinnen uit voorzorg de hoofdstad uitstuurden. Dat Chroestsjov uiteindelijk de Ameri kaanse dreigementen serieus nam, blijkt uit het verhaal dat Sergo, de zoon van de toenmalige vice-premier Anastas Mi- kojan, openbaar heeft gemaakt. Op 28 oktober werd, vertelde hij, de tekst van Chroestsjovs mededeling dat de raketten werden teruggehaald, door speciale koe riers op topsnelheid dwars door Moskou naar de radiostudio gebracht, zodat het nieuws om acht uur 's avonds - drie uur 's middags in Washington - in de Engelse uitzending van Radio Moskou wereldkundig kon worden gemaakt. „Onze inlichtingendiensten waren ervan overtuigd dat de Amerikanen op het punt stonden Cuba aan te vallen". ANDRÉ HORLINGS door Piet Snoeren Vroeger was je verkenner of padvinder; wat van de twee hing een beetje van je gezindte af. Bij de verkennerij heerste meer het Roomse vrijheid-blijheid, terwijl padvinders gebukt gingen onder een loodzware eed van trouw aan God, koningin en vaderland. Doel van dit alles was „de jeugd weg te leiden uit de omgeving der ontevredenen en haar te waarschuwen voor de socialisten en de godloochenaars". Een hele opgaaf. Gemakkelijker was de plicht van de zusje van de pot helpen en hup, de knoop mocht uit de halsdoek ten teken dat men zich van zijn belofte gekweten had en de rest van de tijd onbezwaard kon aanlummelen. Tegenwoordig ben je geen padvinder of verkenner meer, maar scout. Een andere reden dan dat een vertegenwoordiger in verfwaren tegenwoordig een salespromotor van coatings is, een verzekeringsagent een portfolio manager, zal daar wel niet achter zitten. Vroeger klonken holle vaten het hardst, tegenwoordig klinken ze Engels. De goede daad echter is gebleven, zij het dat men het werkterrein sinds de opkomst van het piasgootje heeft moeten verleggen. Grensoverschrijdend werd de goede daad. Daadwerkelijk helpen bij het aanbrengen van driehonderd waterzuiveringsfilters in Noord-Jemen wil de padvinderij na de taalgrens overschreden te hebben door zich Scouting Nederland te gaan noemen. Applaus? Dan onderschat men de schier onneembare grenzen van de Nederlandse volksaard. „Foei", gispte het ministerie van ontwikkelingssamenwerking onmiddellijk de hulpactie van de scouts. „Dit voornemen past nauwelijks in de strategie van het departement". Waarna woordvoerder Rosenstock van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers er als de kippen bij was om de volgende duit in het zakje te doen: „De tijd van f oedwillende amateurs is voorbij. Ik rijg de kriebels als ik lees hoe ze te werk denken te gaan". De scouts hebben, kortom, bij het initiatief van hun grensoverschrijdende goede daad over het hoofd gezien dat het in dit land ook nooit goed is. Arme prins Claus. Eén van zijn 47 functies bestaat uit het beschermheerschap van Scouting Nederland. Maar een andere is het erevoorzitterschap van Rosenstocks Stichting Nederlandse Vrijwilligers. En nog een andere wordt gevormddoor zijn baan als inspecteur van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking. Hij komt met die dubbelfuncties dus lelijk tussen twee vuren te zitten. Hoe moet hij de goedwillende amateurs van Scouting Nederland in bescherming nemen tegen de departementale waakhond die hij zelf is, terwijl hij bovendien als Rosenstocks erevoorzitter geacht wordt de kriebels te krijgen van hun gekluns Het bewijst maar weer dat dubbelfuncties niet deugen. Wie belangen verstrengelt, raakt vroeg of laat met zichzelf in de knoop. Een man die dat deksels goed in de smiezen heeft is Tjaart Kloosterboer. Hij beperkt zich tot slechts één functie, die van conditietrainer bij de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond. En hoewel hij als zodanig de grensoverschrijding niet schuwt, weet hij zijn grenzen te kiezen, Tjaart. De grens van Gran Canaria. Zie hem relaxen nabij de hemelsblauwe swimmingpool van het appartementencomplex VIP's te San August in, in harmonieuze middagdut verenigd met de vier vrouwen en acht mannen van de kernploeg. Zonnetje van 30 graden op hun bolletje, daarom liggen ze onder een parasolletje. Zo'n enkelfunctie, uitgeoefend op zo 'n lokatie, gegarandeerd dat een mens niet met zichzelf in de knoop raakt. Er zijn schaatsers die zich op de beproevingen van het wedstrijdseizoen voorbereiden door te skeeleren. Met anderhalve kilo rolschaats onder elke voet voortbeulen over split, klinkers, kasseien. Noordooster krachtje zes pal tegen. Bloed in de schoenen, om Dolle Dries van Wijhe te citeren. Niet zo de vier vrouwen en acht mannen van de kernploeg. Die mochten ter voorbereiding van de aanstaande olympische winter aan de lauwe, luwe vloedlijn van Gran Canaria met hun schepje spelen. „Geen betere plaats om vitamines te verzamelen voor de maanden die komen gaan", snorde Yvonne van Gennip, op Bondskosten nippend aan een glaasje granaatappelsap. „Je kunt op ait eiland plezierig je conditie op peil brengen", feeuw de Ria Visser, van Tjaart 'loosterboer een gevuld olijfje accepterend. „Zorgen maken heb ik afgeleerd en ik voel me er heerlijk bij". Waarom de kernploeg zijn trainingskamp in het Oostenrijkse Mittersill verwisseld heeft voor Gran CanariaLekker ontspannen, rechtvaardigde Kloosterboer zijn grensoverschrijdende goede daad. IJsvrij aan een subtropisch strand. „Ik leer hier mijn geest kennen en op dat feit wil ik inspringen", mompelde Yvonne van Gennip nog alvorens zich blijvend door de siësta te laten overmannen. En als de kernploeg ondanks zo'n voorbereiding de komende winter toch slecht mocht gaan presteren? Het excuus ligt bij voorbaat klaar. Kpnariepoepjes op de baan.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 21