Kamer eist reparatie koonkracht minima Iraq zweert wraak na aanval op Baghdad Komeet VAKANTIE iDuitse politie rolt net wapensmokkel op Kabinet wil 40 min korten op politie Provo-foto's op veiling Smit-Kroes: plan voor ontsluiting Randstad Kamer: Brinkman handelt in strijd met verdragen £eidócSouaa/nt HET WEER Polen-Nederland direct optelevisie HILVERSUM De NOS is van plan de voet- i balinterland Polen-Ne derland rechtstreeks op i het scherm te brengen. Als ook „enkele techni- 1 sche details' opgelost r worden is de voetbal wedstrijd in het kader van de EK-kwalificatie volgende week woens- 1 dagavond te zien. Telefonistes Kamer ziek van nieuwe centrale DEN HAAG De nieuwe te lefooncentrale van de Kamer is meteen al weer gesloten. Bij het lijmen van de vloerbedek king in de centrale in het voormalige Grand Hotel Cen tral aan de Lange Poten kwa men giftige dampen vrij. Een telefoniste meldde zich ter stond ziek wegens braakver- i schijnselen. Ook anderen voel- den zich niet goed. Na een on derzoek van de arbeidsinspec tie werd een noodcentrale in gericht in het oude gebouw van het ministerie van justitie. Deze blijft in gebruik tot einde november wanneer de nieuwe centrale echt klaar is. (ADVERTENTIE) autoverhuur F.PRANGERS Verhuur van lux* auto'* en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDER00RP Tel. 071-894040 Dinsdag 6 oktober 1987 79e jaargang no. 23928 Uilgave Weslerpers, behorende tol Sijtholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, )aar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes 1.0,45 per mm. Half tot zwaar bewolkt. In de loop van de dag vanuit het westen regen. Minimumtem peratuur ongeveer 11 graden en middagtemperatuur om streeks 16 graden. Wind uit zuidwest tot zuid, toenemend tot vrij krachtig. Zon op: 6.49; onder: 18.05. Scheveningen hoog water: 2.37 en 15.07; laag water: 10.31 en 23.05 uur. Zaterdag 24 oktober 00 verschijnt deze krant met 00 de bijlage Wintervakantie '87-88. OO DEN HAAG De grote fracties in de Tweede Ka mer hebben vanochtend verbolgen gereageerd op het voorstel van WVC-mi- nister Brinkman om de toelating van asielzoekers jaarlijks aan een maxi mum te binden en daarna de grenzen te sluiten voor vluchtelingen. Ook zijn ei gen partij, het CDA, meent dat de plannen van Brinkman in strijd zijn met de internationale ver dragen. „In de verdragen is bewust een open-eindregeling opgeno- men en het aantal asielaanvra gen is daarom niet te binden aan maximale aantallen", zo stelt het CDA-kamerlid Kra- jenbrink. VVD'er Wiebenga meent: „Die mensen kopen zelf het reiskaartje naar Ne derland. Ik zie niet hoe je ze daarvan kan weerhouden". Het PvdA-kamerlid Melkert vindt dat Brinkman ver buiten zijn boekje is gegaan: „De mi nister. slaat de plank volledig mis door nu de suggestie te wekken dat Nederland bereid zou zijn eenzijdig internationa le vluchtelingenverdragen te schenden. Als we de grenzen gaan dichtgooien, kunnen we die verdragen wel opdoeken". De WP is het overigens wel eens niet Brinkman, dat de toevloed van „kansloze asiel zoekers" moet worden ver minderd. Dat kan volgens Wiebenga echter beter gebeu ren door zo snel mogelijk het nieuwe opvangsysteem in te voeren. Brinkman liet weten dat hij niet zal ingaan op de eis van de gemeente Oploo, dat de op vang van asielzoekers maxi maal negen weken is. „Ik wil geen valse verwachtingen wekken", aldus de minister. Burgemeester Van Veggel van Oploo haalde gisteren tijdens de raadsvergadering fel uit naar de CDA-fractie in zijn gemeenteraad, die daar de meerderheid heeft. Volgens de burgemeester heeft deze frac tie zich bestuurlijk niet juist gedragen door openlijk te ver klaren geen behoefte te heb ben aan informatie over de eventuele komst van asielzoe kers. Pag. 3: Brinkman: „Het is het één of het ander". n( IAMBURG De Westduitse politie heeft voorko- nen dat wapensmokkelaars illegaal 200 tanks, 22 achtvliegtuigen en 30 helikopters hebben kunnen ;J> rerkopen. Volgens de deze week verschijnende Ju litgave van het weekblad „Stern" waren de wa- b ens mogelijk bestemd voor Iran. Een woordvoer- er van de Westduitse centrale recherche BKA be- restigde dat een transactie ter waarde van omgere- o tend ruim een half miljard gulden is tegengehou- len. Een 53-jarige Argentijnse vrouw is in verband net de affaire in Wuppertal gearresteerd. De e( rrouw maakte deel uit van een netwerk dat han- •g ielde in allerlei soorten wapens, inclusief onder- eeërs en vliegtuigen. De woordvoerder wilde niet «vestigen dat de wapens voor Iran waren be- 'Oj jtemd, maar hij wees erop dat de „poging tijdig is n( ntdekt en niet tot uitvoer is gebracht". Wolkbreuk verlamt verkeer Eindhoven EINDHOVEN Hevige regen val heeft vanmorgen in Eindho ven voor ernstige wateroverlast gezorgd. In de binnenstad lie pen diverse tunnels onder de spoordijk onder water. Ook in de omgeving van de lichtstad liepen kelders vol water en kwamen wegen blank te staan. Het regende ook aanrijdingen, maar zover bekend zijn daarbij geen ernstige gewonden geval len. Ook in de fabrieken van Philips kampte men op een zes tal plaatsen met ernstige wate roverlast. BONDEN IN VERZET TEGEN AANSLAG OP INKOMENS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Dijk van bin nenlandse zaken en diens collega op justitie, Korthals Altes, willen een eind maken aan de jaarlijkse overschrijding van het budget voor de salaristoeslagen bij rijks- en gemeen tepolitie. Dit betekent in feite een verlaging van 310 naar 270 miljoen gulden. De politie bonden zijn niet van zins dit voorstel te ac cepteren. Volgens voorzitter Van der Linden van de Nederlandse Politiebond betekent het voor stel dat de „agent in de straat" er maande lijks 150 gulden bruto op achteruit zal gaan. Het kabinet wil de besparing namelijk reali seren door het budget voor rang- en functie waardering te verminderen. Daardoor ont staat voldoende ruimte om de uitbetaling van echt overwerk iets te verhogen. Het kabinet volgt met dit voorstel het advies van de commissie-Albeda op. Wat de politie bij de laatste herziening van de onregel matigheidstoeslag onbedoeld teveel heeft ge kregen, zou nu weer teniet worden gedaan. Voor de Nederlandse Politiebond staat het vast dat acties zullen volgen, indien minister Van Dijk bij zijn voorstel blijft. STEWARDS KLM VERPLICHT PET TE DRAGEN SCHIPHOL Het mannelijk cabi nepersoneel van de KLM moet bui ten het vliegtuig en met name in luchthavengebouwen de uniformpet dragen. De commisste gelijke be handeling van mannen en vrouwen bij de arbeid heeft in een advies be paald, dat daar wettelijk niets tegen in te brengen is, ook al geldt de draagplicht voor stewardessen niet meer. Volgens de commissie mogen de uniformen, van mannen en vrou wen verschillend zijn als dat ver schil de gelijke kansen tenminste niet belemmert. Vooral jonge ste wards hebben bezwaar tegen het dragen van de uniformpet. Botha: gemengd wonen mogelijk KAAPSTAD Blanke Zuidafri- kanen die dat uitdrukkelijk wen sen kunnen voortaan in speciale stadswijken gaan wonen waar ras senscheiding niet langer verplicht is. President Pieter Botha van Zuidafrika heeft dat besluit giste ren aangekondigd. De adviesraad van zijn regering had een derge lijke maatregel al eerder voorge steld. Volgens de raad moeten er steden gebouwd worden waarin iedereen, ongeacht zijn ras, zou mogen wonen. Bewoners van be staande stadswijken zouden de mogelijkheid moeten krijgen deze tot „open gebied" te verklaren. Op het ogenblik zijn gemengde woonwijken bij wet verboden. De 50-jarige Amsterdam se fotograaf Cor Jaring toont enkele foto's uit zijn provo-collectie die op 13 oktober bij Christie's geveild worden. Op de foto rechts de arrestatie van Anton Beeke bij het Lieverdje in 1965, links Bernard de Vries tijdens een verkiezingscampagne in 1967. Volgens het vei linghuis is het voor het eerst dat er een fotocol lectie onder de hamer komt van een nog leven de kunstenaar. In totaal worden er 200 foto's ge veild. foto: anp BU PRESENTATIE NIEUWSBLAD „TRANSPORT" ROTTERDAM Minister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) zal het kabinet zeer binnenkort een plan voorleggen om de mobiliteit van de Randstad te garanderen. „Vandaag de dag staan er 's morgens om half acht al files met een geza menlijke lengte van 100 kilometer. Dat betekent jaarlijks een aanslag van 350 miljoen gulden op onze nationale economie. En dat bedrag neemt snel toe als we de knelpunten in het verkeer niet wegnemen", zo voorspelde de minister gister avond in Rotterdam in een gezelschap van verladers en transporteurs. Zij kondigde een drieluik aan, dat voorziet in aanleg van tun nels, het uit de weg ruimen van verkeersknooppunten en een forse subsidie aan de grote steden om te investeren in aan- en afvoerwegen. „De Randstad wordt vergeleken met de kip die gouden eieren legt. Om haar aan de leg te houden, moeten we haar goed voer geven. Als we de Randstad niet openhouden, kunnen we het wel schudden", aldus de minister. Zij nam gisteravond in de Congreszaal van het World Trade Center het eerste exemplaar in ontvangst van het nieuwsblad „Transport". Dit blad, dat zich tot verladers, transporteurs, dienstverleners en toeleveranciers in de distributiesector richt, heeft de plaats ingenomen van het onlangs ter ziele gegane dag blad „Scheepvaart" en het „Economisch Dagblad". De financiering van toltunnels met particulier geld is volgens oud-minister van verkeer en waterstaat dr. W. Drees een schijn oplossing. De kosten van vier tunnels zijn per jaar ruim 200 mil joen gulden hoger aan rente dan wanneer het rijk de tunnels financiert. Dat stelt Drees in het jongste nummer van Openbare Uitgaven, het tijdschrift van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven. Laatste vaart De Britse veerboot Herald of Free Enterprise, die op 6 maart bij Zeebruge kapseisde, is bezig aan zijn laatste vaart. De eigenaar Townsend Thoresen heeft het rampschip verkocht aan het Rotter damse sloopbedrijf Dalmeijer. Er wordt zeer geheimzinnig gedaan over wat er met het schip gaat gebeuren, maar vermoedelijk zal het naar de Turkse haven Izmir worden gesleept, om daar tot schroot te worden verwerkt. foto: anp AL-MANAMAH De Golf oorlog is gisteren een nieuwe, nog gewelddadiger, fase te recht gekomen. Iran voerde twee raketaanvallen uit op de Iraakse hoofdstad Baghdad, waarbij naar verluidt vele bur gers om het leven zijn geko men. Eerder hadden Iraakse gevechtsvliegtuigen aan beide uiteinden van de Golf Iraanse oliefaciliteiten, de eilanden Larak, Farsi en Cyrus en ver schillende tankers bestookt. De aanvallen werden op klaarlichte dag uitgevoerd. Bij de ingang naar de Straat van Hormuz werd de grootste tanker ter wereld, de Seawise Giant, beschadigd, een tweede tanker in brand geschoten en drie andere vaartuigen getrof fen. Iran reageerde 's avonds met een raketaanval op Bagh dad, de eerste in meer dan ze ven maanden. De lange af standsraket kwam midden in een woonwijk terecht, aldus bronnen in de hoofdstad. Een tweede raket zou volgens Te heran een militair opleidings centrum vernietigd hebben. Iraq kondigde onmiddellijk vergelding aan. In juli maakte Iraq al bekend dat het een ra ket had ontwikkeld met een reikwijdte van 800 kilometer, een afstand die groot genoeg is om vanaf Iraaks territorium Teheran te bereiken. Radio Baghdad stelde dat „het Iraan se regime, met deze laagharti ge misdaad, zichzelf in een fa tale situatie gebracht heeft die zijn botten zal verbrijzelen." Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB .Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement n or- den geweigerd Desi Bouterse is liever kippenboer NEW YORK De Surinaam se legerleider Desi Bouterse geeft er in zijn hart de voor keur aan kippenboer te worden. In een interview in New York beweerde hij gister avond niet van plan te zijn zich kandidaat te stellen voor het parlement of het presi dentschap. Tijdens het gesprek weersprak de legerleider het willekeurig moorden door de militairen, zoals volgens niet bevestigde berichten in Poki- gron gebeurd zou zijn. Bouter se vreest overigens dat met het herstel van de democratie, na de verkiezingen op 25 novem ber, het herstel van de econo mie nog lang op zich kan laten wachten. De VS hebben in middels toegezegd waarnemers te sturen naar de verkiezin gen. Belgische crimineel kaapt politiewagen MECHELEN In België heeft een man gisteravond een auto van de Rijkswacht ge kaapt, compleet met zware wapens. De man, een vuurge- vaarlijke crimineel aldus de politie, werd aangehouden bij een identiteitscontrole in Me- chelen. Het lukte hem aan ar restatie te ontkomen door twee agenten te gijzelen. Hij nam ze een eindje mee in de politiewagen, maar liet hen kort daarop geboeid vrij. In de auto, een witte Renault-combi, lagen twee geladen UZI-mi- trailleurs en een zwaar FAL- geweer. In België is groot ala- ram geslagen; de Rijkswacht wil voorkomen dat de man de grqps oversteekt. Eerst een donker plekje opzoeken en dan maar kij ken. Nee, we hebben het niet over het lezen van de Leidse Courant, want dat moet heel anders. Het gaat over het kijken naar een nieuwe komeet, die aan de hemel is verschenen en die eind deze maand of begin november aan de zuidwestelijke avondhemel is waar te nemen. Nog wel met het blote oog. De komeet, die een staart heeft van tien tot vijftien keer de doorsnede van de maan, is ont dekt door de Australiër Bradfield. Dank zij de Leidse Courant kunt hem nu ook binnenkort zelf ontdekken. En net als het ontdekken van de Leidse Courant, moet dat een hele belevenis zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De grootste regeringspartij, het CDA, heeft vandaag bij de algemene be schouwingen zes concre te voorstellen gedaan waarmee het dreigende koopkrachtverlies voor grote groepen minima, vooral bejaarden, goed deels weggenomen kan worden. De WD steunt de meeste van deze voorstellen. Ook de fracties van PvdA en D66 hebben alternatieve maatregelen aangedra gen om laagste inko mensgroepen te ontzien. Enkele hiervan komen overeen met die van het CDA. CDA-fractievoorzitter Bert de Vries constateerde in zijn toespraak dat er „meer Egyptenaren in Nederland wonen dan minister De Ko ning op Prinsjesdag ver moedde Hij doelde op het feit dat de minister van soci ale zaken tien dagen geleden nog meedeelde, dat slechts een zeer gering aantal men sen echt gedupeerd zou worden door de bezuini gingsplannen. Volgens De Koning moest men dan wel door alle „plagen van Egyp te" tegelijk worden getrof fen. Vorige week vrijdag er kende de bewindsman ech ter dat hij zich vergist had. Door de plannen van het ka binet gaan zeker 450.000 mensen met een minimum inkomen er volgend jaar op achteruit. Het CDA vindt dat niet aan vaardbaar. „Hier valt iets te repareren", aldus De Vries. Hii kaatste op deze wijze de bal terug naar de PvdA. Fractievoorzitter Kok had vanmorgen in zijn speech het CDA uitgedaagd om z'n „sociale gezicht" te tonen. De Vries maakte onder meer bezwaar tegen de forse be zuiniging op de individuele huursubsidie en tegen de voorgestelde verlaging van het minimumloon voor 23- jarigen. Hij presenteerde een alternatief voor de afschaf fing van het minimum jeugdloon voor 16- en 17-ja- rigen. Dit wettelijk mini mum moet worden inge voerd zodra een jongere ge durende een jaar heeft ge werkt of een beroepsoplei ding heeft gevolgd. Het CDA verzet zich voorts nog tegen een verdere aantasting van het inkomen van de boeren. Ook VVD-fractieleider Voorhoeve heeft kritiek ge uit op de ingrepen in de huursubsidies (met name voor ouderen) en de bezuini gingen op de lonen voor jon geren. De liberalen hebben voorts laten weten dat zij in elk geval de bejaarden met alleen een aow-pensioen willen helpen. Net als het CDA wil de VVD tevens de bezuiniging op de kortdu rende gezinszorg verzachten. Steun van de PvdA krijgt de VVD bij haar voorstel om niet alle herstellingoorden te „alle langdurig werklozen uit hun isolement te halen met een verplicht beroeps keuze-onderzoek, op grond waarvan scholing of passend werk wordt aangeboden". Wie weigert daaraan mee te doen, moet volgens Voor hoeve een lagere uitkering krijgen. Pag. 3: De Vries doet beroep op Kok om bijdra ge tot loonmatiging. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1