Combinatie socialist-kapitalist onmogelijk Kleermakers van de paus; voer voor vaticanologen Ex-Saarlander Honecker komt thuis in een heel ander land binnenland/buitenland" Politiek Partij Parlement Wel toenaderingmaar hereniging is taboe Niet de huizen, maar de mensen maken Wiebelskirchen £etdóc GTïTTTT»TTT ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1987 PAGINA 5 DEN HAAG „Nippon Steel, Aad! Ko pen! Nü!" Met deze woorden staat het PvdA-kamerlid Harry van den Bergh in de deuropening van ziin fractiegenoot Aad Kosto. Van den Bergh is zo opgewon den dat hij geen acht slaat op de aanwe zigheid van twee medewerkers op de ka mer. Volkomen overrompeld vraagt Kos to: „Hoezo, kopen?" Van den Bergh legt gehaast uit dat het Ja panse staalbedrijf weliswaar verlies maakt, maar dat hij uit welingelichte bron vernomen heeft dat de regering in Tokyo het concern te hulp zal komen, waardoor de beurskoers ongetwijfeld flink zal stij gen. „Dus, Aad, als je nu koopt, zit je straks gebeiteld!". Daarna begeeft de besnorde en enigszins corpulente parlementariër zich weer zijns weegs, waarschijnlijk op weg naar de tele foon om zijn effectenmakelaar instructies te geven. Kosto blijft achter, kijkt de me dewerkers schaapachtig aan en mompelt dat hij waarachtig niet begrijpt waarom Van den Bergh met deze informatie naar hem toe is gekomen. Van dit soort verhalen gonsde het de af gelopen tijd in de Tweede Kamer. Waar of onwaar? Wie zal het zeggen. Maar één ding blijkt er wel uit: niemand aan het Binnenhof geloofde ook maar één seconde dat Van den Berghs financiële blazoen on bezoedeld was. De onthulling van de Haagse Post (weggestopt in een verhaal over het gedrag van beursspeculanten) dat Van den Bergh met „voorkennis" in Fok ker-aandelen had gespeculeerd, lichtte als het ware het deksel van een beerput. In elke wandelgang kwam men wel ie mand tegen die wist te vertellen op welke manieren Van den Bergh zich nog meer onoirbaar had gedragen. Door een reis te declareren die hij niet gemaakt had, door een uitnodiging te aanvaarden op kosten van de West-Europese Unie (WEU) en nooit op te komen dagen bij de betreffen de vergadering (maar in de tussentijd wel vliegtuigfabrieken te bezoeken), door dronken een gehuurd vliegmachientje te besturen... En zo ging het maar door. Nieuwe re vu Tegen zo'n geruchtenstroom is geen dam op te werpen. Het onderzoek van het ac countantskantoor Dubois kon dat ook niet. Het weekblad Nieuwe Revu („sensatio neel links") nam geen genoegen met de verklaring van Dubois dat „voorkennis" bij de aankoop van Fokker-aandelen door Van den Bergh niet kon worden aange toond. Het blad stelde zelf een onderzoek in op de Amsterdamse effectenbeurs en achter haalde dat het PvdA-kamerlid in augustus 1985 de somma van 75.000 gulden had ge leend bij een bank om daarmee Fokker- aandelen te kopen. Korte tijd nadien steeg de koers van Fokker, dank zij een order van Texas Air, zodanig dat Van den Bergh zijn effecten met twaalf mille winst weer van de hand kon doen. In de afgelo pen vijf jaar zou de 45-jarige defensiespe cialist aan dit soort transacties in totaal een ton hebben overgehouden. Dat kon Vrij Nederland, de serieuze te genhanger van Nieuwe Revu, niet op zich laten zitten. Enig spitwerk van dit perio diek leverde op dat Van den Bergh twee nevenfuncties bekleedde, die hij niet zou hebben aangemeld bij de fractieleiding. Een woordvoerster haastte zich desge vraagd te verklaren dat Van den Bergh dit wel had gedaan, maar een dag later bleek het toch weer iets anders te zijn. Van den Bergh was adviseur bij de Inves teringsmaatschappij Nederland en had „vergeten" te melden dat dit bedrijf hem tot commissaris had benoemd bij dochter onderneming Westhaven. Het gaat hier om een onderneminkje zonder personeel maar wel in het bezit van 43 hectare grond in het havengebied van Amster dam. De directeur hoopt dit terrein met zoveel winst te verkopen dat hij een on roerend goed-bedrijf kan oprichten. Na deze publicaties en de aandacht die het NOS-Journaal daaraan besteedde twijfel den kenners van politiek Den Haag geen moment meer: Harry van den Bergh was reddeloos. De PvdA kón zich eenvoudig niet langer permitteren steeds weer op deze wijze in het nieuws te komen. Het aantal fractiegenoten dat in het openbaar een vertrek van Van den Bergh besprak (lees: bepleitte) nam sprongsgewijs toe. Een belangrijk motief was dat over een maand in de Tweede Kamer de algemene beschouwingen over de rijksbegroting worden gehouden. Zou de socialistische PvdA zich daar sterk kunnen maken voor de laagste inkomensgroepen, terwijl één van haar eigen kamerleden overduidelijk de kapitalist uithangt? Wim Kok De vraag die velen op en rond het Bin nenhof bezig hield was, waarom Wim Kok dit kennelijk niet aanvoelde. De PvdA-fractieleider bleek trouwens even min doordrenkt van het besef dat niet al leen de PvdA, maar ook de Kamer als ge heel schade leed als gevolg van de publi caties over Van den Bergh. Waarschijnlijk is Koks betrekkelijk laconieke houding in de affaire-Van den Bergh grotendeels te rug te voeren op zijn onervarenheid in de politiek. Hij loopt nog maar net een jaar op het Binnenhof rond en heeft daardoor nog te weinig feeling voor de politieke ze den en gebruiken. O zeker, hij had Van den Bergh in een aantal gesprekken flink de waarheid ge zegd. Een kamerlid, en zeker één van so cialistische snit, zou zich eigenlijk moeten onthouden van beursspeculaties en an dersoortige financiële transacties die zelfs maar de schijn wekken van oneigenlijke persoonlijke bevoordeling. Dat had hij Van den Bergh wel aan het verstand pro beren te brengen. En had hij, Wim Kok, niet onmiddellijk na publicatie van het Haagse Post-artikel een onafhankelijk on derzoek door een accountant laten uitvoe ren? Dat is allemaal waar. Maar toen die ac countant met een voor meerdere uitleg vatbare conclusie kwam aanzetten (Van den Bergh had zich inderdaad met die Fokker-transactie in korte tijd verrijkt, hoewel er geen bewijs was te vinden dat hij misbruik jiad gemaakt van voorken nis) deed Kok niets anders dan Van den Bergh ertoe bewegen, publiekelijk zijn spijt te betuigen over de Fokker-zaak en tevens het PvdA-woordvoerderschap in zake defensiematerieel neer te leggen. Be sefte Kok niet, dat bij velen op dat mo ment de gedachte post vatte dat er toch iets niet lekker zat bij Van den Bergh? En kon Kok zich ook niet voorstellen dat zijn in opspraak gekomen fractiegenoot voort aan beschouwd zou worden als „aange schoten wild"? De fractieleider had er beter aan gedaan, Van den Bergh al vanaf het begin van de affaire harder aan te pakken. Aarzelend gaf Kok deze week toe dat hij Van den Bergh in juli om volledige inzage in diens boekhouding en administratie had ge vraagd, maar dat Van den Bergh dit had geweigerd. Alleen de onafhankelijke ac countant mocht de paperassen bekijken. Kok had zich daar niet bij mogen neerleg gen. Hij had bijvoorbeeld kunnen eisen dat Van den Bergh persoonlijk het tegen deel zou bewijzen van de geuite beschuldi gingen. Mocht dat niet overtuigend luk- ken, dan zou Van den Bergh moeten op stappen. Gedragscode De fouten van Kok worden overigens dik overschaduwd door die van Van den Bergh zelf. Politici wier namen op wat voor wijze dan ook in diskrediet raken, zouden veel eerder dan gebruikelijk is de eer aan zichzelf moeten houden. Van den Bergh heeft daar veel te lang mee ge wacht En wat Wim Kok betreft: deze kan zich nu nog revancheren door ziin idee om een soort „gedragscode" voor kamer leden op te stellen, met kracht uit te dra gen. Oud-kamervoorzitter Vondeling schreeft in 1978, kort voor zijn dood, het boekje „Schijn des kwaads". Daarin verwierp hij het idee van een morele gedragscode voor politici, onder meer omdat politici zelf mans genoeg moeten worden geacht, zich zelf in de hand te houden. Ook betwijfel de Vondeling of men wel standaardnor men kan ontwerpen die praktisch uit voerbaar en controleerbaar zijn, zonder de vrijheid van handelen aan te tasten. Aan Kok de taak om deze opvattingen van zijn oud-partijgenoot te weerleggen. RIK IN T HOUT DICK VAN RIETSCHOTEN ROME De meest intie me geheimen van de paus worden streng bewaakt door de familie Gamma- relli. Ergens veilig achter slot en grendel bewaren de meesterkleermakers van het Vaticaan de fysie ke gegevens; niet alleen van de huidige paus maar ook van al zijn voorgan gers vanaf de Tweede Wereldoorlog. Ondanks die geheimhouding bleek het tóch mogelijk om er met wat speurwerk en enige vasthoudendheid achter te ko men dat de huidige paus een tamelijk groot hoofd heeft; maat 62, terwijl het gemiddel de hoofd rond de 56 ligt. Gammarelli's, vlak om de hoek van het Pantheon in Rome, vormt een informele inlichtingenbron voor Vati caanse geheimen. Als opeen volgende generaties van een familie al vanaf 1793 allerlei kardinalen onder het meetlint hebben gehad en ook nog eens al hun preken hebben aange hoord, dan weten ze precies wie „papabile", paus-waardig, oftewel een potentiële kandi daat voor de hoogwaardige functie is. Drievoud Voordat een conclaaf voor het kiezen van een nieuwe paus wordt gehouden, gaan de kleermakers met hun vergaar de kennis en hun lijst van „pa pabile" kardinalen rond de ta fel zitten. Deze worden aan de hand van hun postuur in drie basistypes onderverdeeld. Daarna wordt begonnen met de vervaardiging van het pau selijke gewaad, in drievoud, voor die belangrijke eerste verschijning van de kersverse paus aan het publiek op het St. Pietersplein. Signor Massimilian Gamma- relli, de jongste telg in het fa miliebedrijf, beweert: „We hebben er nog nooit naast ge zeten". Maar de concurrenten het gebied rond het Pan theon ziet bijna zwart van de kledingzaken voor kerkheren, maar alleen Gammarelli mag zich „Kleermaker van de Paus" noemen zijn van me ning dat de Gammarellis zich grandioos verkeken hadden op het enorme postuur van Kar dinaal Giuseppe Roncali. Het schijnt dat zijn gewaad door veiligheidspelden bijeen werd fehouden toen hij zich als 'aus Johannes XXIII op het balkon van het Vaticaan pre senteerde. Stoffen kijken Breng eens een ochtendje door met het bekijken en bevoelen van de zijden en fluwelen stof fen in dertig verschillende tin ten rood. Dan wordt spoedig duidelijk waarom Gammarel li's zo'n cruciale luisterpost is voor toegewijde vaticanologen. Bediendes van kardinalen ren nen in en uit om even de pan talon van hun meester te laten maken en daarbij worden zo hier en daar wat nieuwtjes los gelaten. Nagenoeg iedere nieu we aartsbisschop wordt direct bij Gammarelli's binnenge loodst en, „alla Romana", tot en met de rode sokken, com pleet in het nieuw gestoken. Volgens kenners weten de „bediendes" van de kerkheren de nieuwtjes als eersten. Direct daarna komen de kleerma kers. De „lijfknechten" van het Va ticaan zijn overigens gerang schikt volgens een strenge pi korde, die de positie van hun heer en meester weerspiegelt. De opperste regionen worden ingenomen door de bediendes van ongeveer vijf kardinalen; zij mogen zich „commendato- re" noemen. Daarna komen de bediendes van lagere kardina len die met „professore" worden aangesproken en daar- SUSKE EN W1SKE DE WOESTE WESPEN (c) Standaard UltgevwIJ/Wavery Productions BONN Het bezoek van de 75-jarige Oostduitse president Honecker aan West-Duits- land, dat maandag begint, heeft vooral een grote sym bolische waarde voor de ge leidelijke ontspanning tussen Oost en West. Diplomaten die het bezoek hebben voor bereid, zijn van mening dat concréét niet al te veel van het bezoek verwacht mag worden. Dat neemt niet weg dat Ho necker de geschiedenis in gaat als de eerste Oostduitse leider die een bezoek brengt aan Bonn. Zeker twee keer werd een dergelijk bezoek door de leiders in de Sovjet- Unie afgeblazen omdat de Oost-West-betrekkingen een dergelijk verzoeningsgebaar niet zouden toelaten. Kenne lijk geldt dat bezwaar niet meer, zeker nu Bonn het laatste obstakel in de wapen- besprekingen tussen Oost en West de Pershings voor een groot deel uit de weg heeft geruimd. Zowel in Oost- als in West- Duitsland wordt ervoor ge waakt dat het bezoek van Honecker, dat maandag be gint, niet als een stap in de richting van de eventuele hereniging van beide Duits- landen wordt opgevat. Bondskanselier Helmut Kohl zei gisteren in dit verband, dat niet te veel van het be zoek verwacht moet worden. Beide partijen zullen zich vooral inspannen om de be sprekingen tot „haalbare za ken" te beperken, aldus Kohl. Diplomaten uit Oost- en West-Duitsland hebben er de afgelopen maanden voor ge zorgd dat Honecker tijdens zijn bezoek enige verdragen kan ondertekenen over sa menwerking op milieugebied en meting van radio-actieve straling, maar de werkelijke betekenis hiervan ligt vooral in het symbolische handen schudden na afloop. Beide landen gelden immers als succesvol voorbeeld van communisme en kapitalisme, en elke toenadering heeft daarom politiek gezien een hoge intrinsieke waarde. De Oostduitse partijleider Honecker. FOTO: ANP (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Erich Honecker heeft vele namen. Hij is de man van het Oostduitse Wirtschaftswunder bin nen het oostblok. Hij is de man die, samen met Willy Brandt en Helmut Schmidt, een zekere mate van normalisering van de betrekkingen tussen Oost en West-Duitsland heeft bewerkstelligd. Hij is de man die de Deutsche De- mokratische Republik in ternationaal erkenning en aanzien heeft gegeven. Hij gaf de DDR binnen het Oostblok een eigen recht zinnig communistische koers. Hij is ook de man die verantwoordelijk is voor de bouw van de Muur dwars door Berlijn. En hii is al evenzeer de man die verantwoordelijk is voor het schietbevel aan muur en zonegrens, wan neer burgers zonder toe stemming naar de andere kant willen. En nog steeds hebben veruit de meesten geen toestemming. Maar Erich Honecker, vorige week 75 jaar geworden, is ook Saarlander. Hij kwam er ter wereld als vierde van zes kin deren in een door-en-door communistisch gezin, volgde er de (evangelische) lagere school en leerde er het beroep van bankwerker (Schlosser). Het waren magere jaren voor Erich. De industriebaronnen hadden het er voor het zeggen en de wereldoorlog plus de er op volgende jaren van spaar zaamheid leverden de Honec- kers geen vetpot op. Na de Eerste Wereldoorlog werd het Saarland aan het Duitse bestuur onttrokken. De Volkerenbond was voor de re gering verantwoordelijk. Me nige Duitse antifascist vond er voor korte tijd een goed heen komen, toen Adolf Hitler in het voorjaar van 1933 aan de macht kwam. Erich Honecker ging precies de andere kant op: hij verliet het veilige Saar land en verrichtte in het Ruhrgebied, vooral in Essen, illegaal organisatiewede voor de verboden communistische partij en vakbond. Toen zijn ontdekking en arrestatie dreigden, verlegde hij zijn ac tiviteiten naar andere gebie den: de Palts, Baden en Hes sen. Eind 1934 stuurde de partij- centrale hem terug naar het Saarland. Ziin stem was nodig om het Saarland onder het be stuur van de Volkerenbond te houden en terugkeer naar het nu fascistische Duitse Rijk te voorkomen. Honecker had net zo goed weg kunnen blijven. De golf van nationalisme had de Saarlanders al overspoeld. Met een overweldigende meerderheid van 91 procent koos de bevolking in januari 1935 voor de aansluiting bij Hitiers Derde Rijk. Er volgde een uittocht van te genstanders van het nazibe wind. Erich Honecker was passagier in de laatste „vrije" trein naar Parijs. Mogelijk is hij daarna incognito ooit terug geweest in het Saarland, zijn geboorteplaats Neunkirchen en zijn tot die stad behorende latere woonplaatsje (sinds 1918) Wiebelskirchen, maar voorzover officieel valt na te gaan was die dag in 1935 de laatste waarop hij het Saarland zag. In nazi-Duitsland was hij ove rigens al snel weer terug, met het beruchte valse Nederland se paspoort dat hem de identi teit van een Nederlandse zee man gaf. Via Zwitserland,1 Oostenrijk en Tsjechoslowakije kwam hij in Berlijn terecht, waar hij opnieuw illegaal or- ganisatiewerk voor de commu nistische partij aanpakte. Die vlieger ging slechts goed een half jaar op. Erich Honecker liep in december 1935 tegen de lamp en belandde in de ver- hoorcentrale van de Geheime Staatspolizei (Gestapo). De ma nier waarop hij werd verhoord heette ook toen al folter. Hij bleef anderhalf jaar in voorar rest en werd in juni 1937 ver oordeeld. Met zijn 24 jaar was hij volgens de rechtbank te iong voor de doodstraf. Hij kreeg tien jaar. Toen hij kort voor het einde van de oorlog wegens goed gedrag voortijdig vrij kwam, werd hij vanwege zijn politieke overtuiging on geschikt geacht voor een taak in de Wehrmacht. Als zijn „werkbezoek met offi cieel tintje" niet net als in 1984 op de valreep wordt afgebla zen, ziet Honecker aanstaande maandag zijn geboorteplaats en -streek terug. Er wonen nog mensen die hem als kind en jongeman gekend hebben, nagenoeg allemaal leeftijdge noten. Ze verheugen zich op recht op het weerzien met hun vroegere plaatsgenoot. Maar het is de vraag, of ze de kans krijgen met hem een praatje te maken. Er moeten omvangrijke veiligheidsmaat regelen worden getroffen, want veel groepen willen van de gelegenheid gebruik maken te demonstreren, om duidelijk te maken dat Honecker vol gens Bondsduits recht een mis dadiger is gezien het schiet bevel bij de muur en de zone- grens zelfs een moordenaar. De Junge Union, waaruit de politieke opvolgers voor bondskanselier Kohl c.s. moeten komen, wil op het marktplein in Wiebelskirchen een muur optrekken, met prikkeldraad er bovenop. „We willen graag, dat Honecker zich bij zijn thuiskomst na zo veel jaren echt thuis voelt", is het argument van de initiatief nemers. „zijn llig geen t Wiebels- Erich Honecker zal in Wiebelskirchen stellig muur aantreffen. Het kirchen dat hij terugziet lijkt, zeker in het oude centrum, sprekend op het stadje dat hij 42 jaar geleden verliet. Maar de schijn bedriegt. Langs de route staan mensen die hem niet kennen en die hij niet kent. De inwoners van Wie belskirchen verwelkomen een buitenlands staatshoofd. Wie belskirchen en Honecker zijn uit elkaar gegroeid. Niet de ge bouwen en het stratenpatroon maken een stad of een dorp, maar de mensen die er wonen. En die hebben geen boodschap aan een ex-Saarlander die geen boodschap heeft aan de mocratie en aan bewegings vrijheid van de mensen. De veranderingen in de paus mode dank zij de familie Gammarelli. Links Johannes Paulus II, rechts paus Pius XII (in '47). FOTO'S: AP onder worden ze gewoon „capo" of „signore" genoemd. De bediendes, ongeacht welke rang, worden wel eens verge leken met de managers van een sportploeg: het is hun ver antwoordelijkheid om te zor gen dat hun baas geschoren en aangekleed is en ontbeten heeft vóór acht uur 's och tends, want dan beginnen de dagelijkse werkzaamheden. Vervolgens gaat de bediende boodschappen doen, benzine tanken, misschien een kopje koffie drinken in de kantine van de Zwitserse gardes, een nieuwe sjerp ophalen bij Gam marelli's en tijdens de siësta ontmoet hij zijn collega-be diendes. Een goede bediende, zeggen ingewijden, vertelt weieens wat, maar houdt zijn meester bovendien exact op de hoogte van wat hij zoal ge hoord en ontdekt heeft Traditie Nu is het niet zo dat het bij Gammarelli's een soort roddel- kransje is. Dat is absoluut niet het geval; iedereen vat er zijn taak heel serieus op. Degenen die joliger gezelschap wensen, kunnen beter de „trattorias" opzoeken waar de journalisten van Radio Vaticaan komen. Maar men moet zich realiseren dat Gammarelli's een heel be langrijke plaats inneemt In het Vaticaan is uiterlijk ver toon beslist geen oppervlakki ge bijkomstigheid; kleding weerspiegelt de rang van de drager. Aan de muur in de zaak han gen de foto's van zes pausen. Ze zijn allemaal gesigneerd, met uitzondering van die van Johannes Paulus I; hij stierf zo plotseling, dat hij geen gele genheid meer had om zijn kleermakers te bedanken. De Gammarelli's zijn reuze trots op hun Poolse paus, voorna melijk omdat hij ooit de prijs kreeg voor de bestgeklede man ter wereld. Bij Gamma relli's worden de lichtgewicht, zuiver wollen soutanes ver vaardigd die deze paus draagt op zijn reizen. Deze lijken in niets meer op de „cappa mag na", een onhandig gewaad, af gezet met bont en voorzien van een 2,5 meter lange sleep, die een paus in vroeger tijden droeg. Paus Paulus VI schafte in 1963 veel van het prachtvertoon af. Men kan nog steeds een ou derwetse, breedgerande mon seigneurs-hoed kopen, maar de loodzware traditionele to gen zijn toch echt niet meer verkrijgbaar. De pauselijke mijters, die regelmatig opge lapt moeten worden na de slo pende buitenlandse bezoeken, zijn verfraaid met een opge stikt gouddraadje. De kleurige ingelegde edelstenen zijn ech ter nep, wellicht onder het motto: het Vaticaan moet ook bezuinigen. ROGER BOYES The Times, Londen

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5