De Brenner wordt duur betaald Acute buik 1 II mal Ie TUNNEL DOOR DE ALPEN MOET REDDING BRENGEN foicUe Gou^ant' ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1987 MOSKOU - De ene groep wil „Moskou bevrijden van hippies, punks en rockmuziek". De andere stelt zich als doel „de Sovjet-cul tuur te vrijwaren van joodse in vloeden". Er zijn incidentele be richten over grafschennis, gepleegd op joodse, christelijke en moham medaanse kerkhoven. Hier en daar zouden jongeren bijeenkomen, in bruine hemden of in zwarte, soms getooid hakenkruizen of speldjes waarop Adolf Hitler is afgebeeld. Ook de Sovjet-Unie kent het pro bleem van de neo-nazi's. Het probleem werd tot voor kort vol strekt verzwegen. Berichten over een op levend fascisme werden alleen verspreid via de „samizdat", de ondergrondse pu- blikaties van dissidenten. Ze vonden op feen enkele manier bevestiging in de of- iciële Sovjet-pers. Daar is echter veran dering in gekomen. De „glasnost"-cam- pagne van partijleider Michail Gorbats- jov lijkt daadwerkelijk af te rekenen met tal van taboes. De censuur op maat schappelijk ongewenste verschijnselen is aanzienlijk afgezwakt, met als gevolg dat de brave Sovjet-burger zijn evenwichtige maatschappijbeeld langzaam maar zeker ziet afbrokkelen. Tataren mogen demon streren op het Rode Plein voor terugkeer naar de Krim, de officiële Sovjet-ge schiedenis blijkt niet te deugen en kran ten schrijven over activiteiten van neo nazi's. Begin vorig jaar verschenen de eerste be richten over obscure jeugdgroepen in de officiële Sovjet-pers. Daarmee werden eerdere verhalen bevestigd. Zo maakte de westerse pers in 1982 uitvoerig mel ding van een demonstratie op het Pusj- kin-plein door jongelui met zwarte over hemden en swastika-armbanden. Het ge beurde op 20 april, de geboortedag van Adolf Hitler. Het volgend jaar werden soortgelijke demonstraties gemeld uit Sverdlovsk, Omsk, Rostov en delen van de Oekraïne. De .officiële Sovjet-pers schreef er vorig jaar voor het eerst over. Leningrad Een krant in Wit-Rusland meldde open lijk een wijdverbreide jeugdbeweging die De brave Sovjet-burger ziet zijn evenwichtige maatschappijbeeld langzaam afbrokkelen. Tataren mogen demonstreren, de officiële Sovjet-geschiedenis blijkt niet te deugen en kranten schrijven over activiteiten van neo-nazi's. FOTO:SP de ideeën van het fascisme zou aanhan gen. De leden tooiden zich trots met de namen van bekende nazi's. De „Führer" in Moskou zou zich Hess laten noemen. Vorige maand wijdde de Leningradskaja Pravda een omvangrijk artikel aan het verschijnsel. De krant meldde zelfs het bestaan van een „Russische Nationaal- Socialistische Arbeiders Partij". De le den zouden zich bezighouden met het tekenen van swastika's op muren en met het verspreiden van pamfletten waarin wordt opgeroepen het nationaal-socialis- me te laten herleven. En volgens het ar tikel zijn er in Leningrad nog meer neo- nazigroepen actief. Eén ervan werd be schuldigd van ernstige geweldsmisdrij ven. Eenzame wandelaars werden door de leden overvallen en gedwongen hun handen te kussen en „Heil Hitier!" te roepen. En een 40-jarige man zou naar een leegstaand huis zijn gebracht waar hij werd gemarteld. Het blad Sovetskaja Kultura meldde in april dit jaar het bestaan van de groepe ring „Pamjat" („Geheugen") in Moskou en Novosibirsk. De leden zijn fanatieke anti-semieten. Een zusterorganisatie daarvan is „Otechestovo" („Moeder land"), die de Russische cultuur „zui ver" wil houden, wat vooral betekent dat hij zou moeten worden beschermd tegen Joodse vijanden". In de Russi sche hoofdstad bestaat een jeugdbende met de naam „Liuberi", zo genoemd naar een voorstad van Moskou. Het doel: „Moskou schoonvegen". Dat bete kent: „Hippies, punkfiguren en liefheb bers van rock-muziek uit het straatbeeld verwijderen". Het „schoonvegen van Moskou" zou zich overigens weieens niet tot „maatschappelijk onaangepaste figuren" kunnen beperken. Dat blijkt al uit vroegere berichten van dissidenten. Kerkhoven Zo demonstreerde op 11 november 1981, de „Dag van de Mensenrechten", een groep dissidenten in Leningrad, bij de Kazan-kathedraal. Ze werden door jongeren aangevallen die openlijk nazi- symbolen droegen. De politie greep niet in. Begraafplaatsen blijken evenmin veilig te zijn. Op de veijaardag van Hitler in 1983 werd een joodse begraafplaats in de stad Saratov ontheiligd. De vernielers trokken vervolgens een vernietigend spoor over een nabijgelegen christelijk kerkhof. Dit jaar werden in maart, in Alma Ata, vier dronken jongelui op he terdaad betrapt op een begraafplaats voor moslims. Ze hadden toen al 143 grafstenen vernield. In april bezochten vandalen een joodse begraafplaats in Le ningrad en richtten er een grote schade aan. Dat het bestaan van neo-nazistische groeperingen in de Sovjet-Unie nu open lijk wordt erkend, is opmerkelijk. Het is een nieuwe aanwijzing voor het feit dal het streven van Gorbatsjov, om door openheid de tekortkomingen van de Sovjet-maatschappij nadrukkelijk bloot te leggen, ernstig moet worden genomen. Want met de erkenning dat er in de Sov- jet-Unie extremistische groeperingen be staan met afschrikwekkende denkbeel den, wordt het beeld van de „ideale sa menleving", opgebouwd in zeventig jaar Sovjet-propaganda, nadrukkelijk naar sprookjesland verwezen. Het zal voor veel Sovjet-burgers een schok zijn dat er fascisten in hun land bestaan. Hoe omvangrijk de stroming is en wat er door de autoriteiten al dan niet tegen wordt ondernomen, is onbekend. Er zijn in de officiële Sovjet-pers in elk geval, nog geen berichten verschenen over pro cessen die tegen neo-nazi's zijn aange spannen. Volgens de Leningradskaja Pravda is de oorzaak van het oplevend neo-nazisme dat de jeugd genoeg heeft van het bestaande keurslijf, gevormd door het onderwijssysteem en de voort durende propaganda. Viktor Moronen-, ko, de leider van de communistische jeugdbeweging Komsomol, komt tot een gelijksoortige conölusie. In een interview met de krant „Sovetskaja Kultura" in maart waarschuwde hij ertegen het pro bleem van het opkomend neo-nazisme te simplificeren. Volgens hem wordt in derdaad een gedeelte van de Sovjet- jeugd gefascineerd door het ideaalbeeld van een „sterke leider". Zelfs als die lei der „Adolf Hitier" zou heten. ANDRE HORLINGS INNSBRUCK - Zomaar een zon dagavond in het Oostenrijkse Tirol, even voor tienen. Vrachtwagen chauffeurs inspecteren hun trucks, drinken een laatste kop koffie, kij ken hun papieren nog eens door. De grote wijzer van de klok schuift op de twaalf. Tussen Kufstein bij de Duitse grens en de Brennerpas bij Italië, een afstand van 110 kilo meter, slaan motoren aan. Overal klinkt geraas. De lange karavaan komt op gang. Een wolk van zwa vel en lood trekt door het land. En dat zijn dan nog alleen maar de vrachtwagens. In de vakantietijd komen daar nog de eindeloze rijen toeristen bij. De trek naar de Italiaanse zon is gigan tisch. Op hoogtijdagen is het traject Kuf- stein-Bolzano één grote brij van nauwe lijks bewegend blik. Zowel op de snel weg als op de provinciale weg. Vracht wagens zijn vellicht de autoweg te ne men en dat leidt daar in de vakantie maanden onvermijdelijk tot verstoppin gen. Menig automobilist dia het bord „Zoll" voor de Brennerpas ziet, denkt dan ook: „Wat zou ik voor een paar tientjes tolgeld in de file gaan staan" - en neemt de oude weg van Innsbruck naar Bolzano. Om daar even later lekker gratis in de rij te staan tussen zijn ge loofsgenoten. Tien meter rijden, stop pen. Motor af, of toch maar niet? Even buiten de auto staan? Ai, te gevaarlijk want die weg hebben motorrijders tot hun domein gemaakt. Een ideale plek om wraak te nemen op de auto's. En zo sjagrijnt de automobilist over de 1370 meter hoge pas. De bewoners van het Wipptal tussen Innsbruck en Bolzano zien het tafereel bijna dagelijks. Hun dal is het zwaarst getroffen door het verkeer, zij slapen het slechtst, hun water is het meest veront reinigde van het land, hun kinderen heb ben het snelst last van concentratiever lies, hun omgeving gaat het eerst naar de knoppen. Ooit was Tirol een paradijs van rust en schoonheid. Het trok veel toeristen. Vooral ouderen waren onder de indruk van de bergen, de beekjes, de bossen, de bevolking. Maar het toerisme loopt snel terug, „Oostenrijk heeft het steeds moeilijker", klaagt de eigenaar van de Steinacher Hof, een van die kraakheldere hotels. „Het land wordt al maar duurder en de teruggang van de natuur hier schnkf nog eens extra af'. Slechts een enkeling wrijft zich in de handen over de voortdurende files. De waard van Weisses Rössl in Gries bij voorbeeld. Zijn restaurant staat pal aan de weg, op het terras is het niet te har den. Maar binnen vertelt hij: „Soms moet ik wel vier keer kartoffelsalat bij maken. En met een beetje file verkoop ik gauw tweehonderd schnitzels op een dag. Ik leef van het verkeer". Worst Maar dat lijkt een kwestie van tijd. Dan zal ook hij er van overtuigd zijn dat het verkeer meer kwaad dan goed doet in Tirol. Dat is de overtuiging van Evelyn Hilber uit Steinach. De laborante is ac tief in de actiegroep in Steinach. Met graagte vertelt ze het verhaal van de ca fetariahouder in Matrei: „Die deed met Pinksteren goede zaken, verkocht worst na worst. Tweede Pinksterdag gaat hij 's morgens naar Innsbruck om nieuwe voorraden te halen, komt in de file te zitten en heeft de hele dag niets meer verkocht". Elk jaar geeft de afdeling bosbouw van de provincie Tirol een rapport uit over de stand van de bomen en gewassen. Met het jaar worden de berichten alar merender. Meer dan een derde van de sparren is ziek en gedoemd te sterven. In het Wipptal staan achtentwintig keer zo veel dode bomen als in de rest van Tirol en het zal het dal geen moeite kosten deze voorsprong uit te breiden. Het rap port geeft ook antwoord op de schuld vraag: „Het dal heeft bijna geen indus trie; 93 procent van de schadelijke stof fen komt uit uitlaatgassen van auto's. Van die 93 procent neemt het vrachtver keer 85 procent voor zijn rekening". Tunnel Met het oog op de toenemende verkeers stroom is de conclusie van de bosbou wers dan ook: „Over tien, hooguit vijf tien jaar is alle begroeiing in het Wipptal dood". De Brenner wordt duur betaald. „Ja, het wordt te veel voor onze bevol king en onze natuur. Er moet wat gebeu ren", zegt Alois Partl, Landeshauptmann (een soort commissaris der koningin) van Tirol. Zijn mening staat lijnrecht te genover die van zijn voorganger Wallnö- fer, die nog geloofde in de slagzin „Ver keer brengt leven". „Tussen Kufstein en de Brenner lijden ruim tweehonderdvijf tigduizend Tirolers onder de uitlaatgas sen en het lawaai. Die prijs is te hoog", zegt Partl. „We zien de oplossing in meer vrachtvervoer per trein. Wij willen dat er een nieuwe spoorlijn komt van München naar Verona, met als centraal punt een tunnel van Innsbruck naar Bressanone. Zestig kilometer door de Al pen, zonder hoogteverschil. Dan kan er hard gereden worden. Volgens bereke ningen van experts duurt de aanleg on geveer tien jaar. Dan kan het vervoer over de weg beperkt blijven tot snel be- derflijke waar". „Mooie woorden", zegt Hans-Jörg Schlogl, historicus en redacteur van hel plaatselijke blaadje in Steinach. „We ho pen dat Partl zijn zin kan doordrijven. Maar op de korte termijn helpt het alle maal niet. En daar hebben wij als bewo ners mee te maken". Hij ziet de toe komst minder zonnig dan Partl. Zijn op lossing: dezelfde maatregelen nemen als de Zwitsers. „Dus: een vrachtwagen mag maximaal 28 ton wegen en niet 41 zoals nu. En een verbod voor vrachtwagens om 's nachts te rijden. Met de eerste maatregelen kun je het zogeheten om- wegverkeer verminderen. Bijna twee honderdduizend vrachtwagens nemen jaarlijks de Brenner, hoewel de route via Zwitserland korter zou zijn. Maar dooi alle beperkingen daar is het uiteindelijk toch. lonend om zeshonderd kilometer om te rijden. Er zijn mensen die zeggen dat door een nachtrij verbod overdag hel dubbele aantal vrachtwagens rijdt. Dat zal misschien het eerste jaar zo zijn, maar dan worden de wachttijden zo lang dat ondernemers vanzelf naar andere oplossingen gaan zoeken". Blokkade Om Europa wakker te schudden wilden twintig actiegroepen onlangs een demon stratie houden, waarbij ze de autosnel weg iets voorbij Innsbruck zouden blok keren. Dat werd door Landeshauptmann Partl verboden omdat hij sterke aanwij zingen had dat er demonstranten uit hel; buitenland zouden komen. „En die moe ten we hier niet". Daarbij vindt hij de eisen irreëel, „Hoe kunnen we naar 28 ton als in heel Euro pa de maat rond veertig ton ligt? We zijn economisch zo vervlochten met Eu ropa dat de regeling van 28 ton meteen tot een handels- of verkeersoorlog mei de rest van Europa zou leiden. Wij heb ben andere maatregelen aangekondigd die het vrachtverkeer aan banden moe ten leggen: vermindering van het aantal tonnage van 41 tot 38 ton, 's nachts een maximumsnelheid voor vrachtwagens van 60 kilometer, meer politiecontrole, een geluiddempende laag op het asfalt, Het zijn maar hulpmiddelen, dat geef ik toe. Maar wij Tirolers grijpen niet met een naar uiterste middelen, zo is onze landsaard niet". Historicus Hans-Jörg Schlögl weet dat zo net nog niet. Hij denkt dat de affaire weieens zou kunnen radicaliseren, zeker als de strijdbare Zuidtirolers aan de Ita liaanse kant de zaak van de Brenner tol de hunne maken. „Dan verhardt de strijd", zegt hij. „Dan valt er een boom over de weg, of verliest een vrachtauto zijn lading. In elk geval is de tijd van ongevaarlijke spandoeken dan voorbij". Vroeger had je nog echt beroemde chi rurgen. Mij valt zo het illustere rijtje' Billroth, Lister, McBurney, Hamilton Baley, Boerema, Nuboer en de Grote Sauerbruch in, maar dat zijn allemaal mannen van een tamelijk ver verleden. Misschien is Barnard, die in 1966 als eerste een menselijk hart transplanteer de, de laatste legendarische chirurg. De chirurgische legende is dood, omdat wat eens een huzarenstukje was - het steeds dieper openleggen van het menselijk li chaam - allang routine is geworden. De chirurgische vooruitgang wordt nu in kleine, maar o zo belangrijke procentjes berekend. Neem zo iets spectaculairs als een harttransplantatie. Deze operatie heeft in de paar jaar dat zij in Nederland wordt uitgevoerd, hooguit honderdvijftig mensen (voorlopig) het leven gered. Dat is „peanuts" vergeleken met de winst aan mensenlevens vanwege de gestage daling in sterfte bij routine-operaties. Al leen al de sterfte bij zoiets ordinairs als een blindedarmoperatie daalde de afge lopen twintig jaar met liefst 94 procent. Over dat laatste hoor je weinig, terwijl de eerste Nederlandse harttransplantatie weken lang voorpaginanieuws was en je de overlevende van deze operatie nog geregeld op de buis kunt bezichtigen. Zo'n routine-operatie is de operatie van wege een „acute buik". Acute buik wil zeggen dat er plotseling met de buik iets mis is, en wel zo erg dat meestal acuut moet worden geopereerd om het leven van de patiënt te redden. De operatie, alhoewel routine, is al moeilijk genoeg, maar eigenlijk is het allermoeilijkste om er achter te komen wat er nou precies in die buik aan de hand is en waar. Dat kan van alles zijn en overal. In de buik zitten meters darm die op elke centime ter verstopt, ontstoken, geperforeerd of afgesneden kunnen raken van de bloed- toevoer. Bovendien kan er met allerlei hulporganen - de lever, de pancreas - ook iets mis gaan of anders wel met or ganen als nieren, urinewegen en de in wendige vrouwelijke geslachtsorganen, die niet strikt tot de buikorganen wor den gerekend. Al deze malheur kan aanleiding geven tot het ziektebeeld dat in chirurgisch jar gon „acute buik" heet. Nu ben je bij een ontstoken blindedarm vaak anders ziek dan bij een verstopte dikkedarm of een acute ontsteking van de pancreas, maar niet zelden zijn die verschillen minder typisch dan de chirurgische handboeken wel willen. De chirurg zal er toch snel achter moeten komen wat er aan de hand is en waar, want de tijd dringt. Als er echt iets aan de hand is en de chirurg grijpt niet in, dan zou een verstopte darm of een ontstoken blindedarm of een door een steen verstopte galblaas kunnen gaan lekken en zijn infectueuze inhoud kunnen uitstorten in de vrije buikholte. Dan is Leiden echt in last, want een ontstoken buikvlies, de zogehe ten peritonitis, is een levensgevaarlijk ziektebeeld dat de chirurg ten koste van alles wil voorkomen. Over een beklemde breuk mag zelfs de „zon niet ondergaan" zonder dat er geopereerd wordt. Maar opereren terwijl er eigenlijk niets aan de hand is, is ook niet goed. Vooral niet bij bejaarde patiënten. Het dilemma is dus wel of niet opereren, en dat hangt weer af van de vraag of er wel of niet sprake is van een acute buik. Het vervelende is dat die diagnose niet makkelijk is. Als de chirurg voor het eerst de patiënt ziet lijkt hij op een auto monteur die met gesloten motorkap moet vaststellen wat er met de motor aan de hand is. De belangrijkste instru menten zijn dan oren, ogen, handen en het verhaal van de patiënt, maar het be roerde is dat allerlei verschillende afwij kingen heel erg op elkaar kunnen lijken. Nu kan de chirurg de buik wel openma ken om te kijken wat er aan de hand is, maar dat is weer een operatie die hij lie ver zal vermijden. Met aanvullend on- dérzoek (bloed, foto's enzovoort) komt de chirurg een stuk verder, maar dan nog zal hij bij een operatie niet zelden iets anders aantreffen dan hij op grond van zijn onderzoek had verwacht. In 1972 besloot men in Leeds een com puter te voeden met medische kennis en die te laten concurreren met de plaatse lijke chirurgen. De resultaten vielen niet mee. De assistenten scoorden in 72 pro cent van de gevallen een juiste diagnose, hun bazen in 79 procent, en de compu ter in liefst 90 procent van de gevallen! Tot troost van de chirurgen lijken me de cijfers weinig betrouwbaar, want in die tijd (en in computertermen is 1972 heel lang geleden) stonden expertsystemen, ofwel computers die zich als deskundi gen gedragen, nog in de kinderschoenen. Twee jaar geleden deed men dit experi ment nog eens dunnetjes over. In acht ziekenhuizen onderzochten tweehon derdvijftig dokters zestienduizend pa tiënten die door de huisarts onder de diagnose „acute buik" waren doorverwe zen. De dokters konden te rade gaan bij een computer die tot aan de rand was gevuld met kennis over de acute buik De' resultaten vielen weer niet mee. Zon der de computer stelden de chirurgen in 58 procent van de gevallen de juiste diagnose, en dat steeg dank zij de com puter tot 75 procent. Het aantal apert verkeerde diagnoses daalde van 44 pro-: cent naar 32 procent en het aantal sterf-1 gevallen, lekke blindedarmen en zieken-j huisopnames daalde met de helft. Wekenlang stond de brievenrubriek van de British Medical Journal, het blad dal dit onderzoek publiceerde, bol van ver ontwaardiging; rekentuig dat moeiteloos de klinische blik van de chirurg verslaat; dat mocht niet. Weer tot troost van de chirurgen lijkt het er op dat de onder zoekers in een beruchte valkuil zijn ge trapt: de valkuil van het zich zelf vernie tigende onderzoek. Op het moment dal je dokters met computers laat concurre-i ren gaan ze automatisch zorgvuldiger te: werk bij het stellen van de diagnose. Hel onderzoek kan dus heel goed die extra inspanning van de dokters hebben geme ten, en niet de wijsheid van de compu ter. Maar ook dan blijft de diagnostiek van de (Engelse) chirurg voor verbete ring vatbaar. De enorme verkeersstromen over de Brennerpas maken Tirol langzaam maar zeker onleefbaar. J. Paalman

Leidse Courant | 1987 | | pagina 24