Omwegen Duinbehoud bang voor golfbanen Hoogstandjes van nieuw Bob Rigter Quartet op elpee Touching you huis aan tafel dienstverlening dagpuzzel LEIDEN OMGEVING EUROPEES CONGRES IN LEIDEN QeidóaQowumt ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1987 PAGINA 1 TIEN OP DE SAX VANRIGTER Amper terug van een succesvolle bramenpluk- campagne in vakantietijd zag ik Bob op m'n bu reau liggen. Althans, daar was de informatie, dat er een langspeelplaat is uitgebracht waarop een kwartet gaaf werk levert met een vervoe ring die bijna een eeuw geleden de eersl£ gestal te kreeg rond de drome rige sessions van donkere muzikanten in New Or leans. Tien op de sax van Rigter; samengebracht onder het la bel Bob Rigter Quartet Touching you. Tien nummers om wakker bij te blijven. Be kwame jongens aan het werk in een nieuw orkest. Bob met tenor/baritonsax. Jan van Twijer (een tijd lang vaste begeleider van Ann Burton) op piano. Hans Beun op slag werk en Simon Planting op contrabas. Zonnetjes aan het jazzy firmament en verenigd onder verantwoordelijkheid van CAT Records, Bloemen- daal. De plaat werd onlangs landelijk door Cees Schrama (presentator van TROS Ses sion) geïntroduceerd op het Larens Jazz Festival en door de NOS opgenomen. Komen de zondagmiddag, T5 septem ber, van 14.30 tot 15.00 uur, wordt Touching you ten doop gehouden in het Leidse Mek ka der jazz, het café The Duke. Van New Orleans tot Leiden. Hoofdkwartier van de Leidse jazz-clan van vijfti gers, lijdend onder de nostal gie. Ook hier zal Cees Schra ma kind aan huis in de Leidse jazz de plaat hoog houden. Bovendien speelt het nieuwe Bob Rigter Quartet zondagmiddag wat je noemt live. Bob Rigter is nu 52. De dikke haardos is grijs, de wenk brauwen zwart met grijze ac centjes. Zijn blik is goed „for another fifty years". Als vijf tiger, met een herwonnen jeugd, is hij fier op „zijn" tijd perk, dat mentaal begrensd wordt door wereldoorlog, hongerwinter en liefde voor de jazz. Haarlemmer van ge boorte, Leids van latere in borst, wonend in Noordwijk Binnen. Daar had ik een ge sprekje met de markant ge sneden eminentie. Een royaal woonbastion, op de hoek van de Voorstraat en Westeinde. Muziekmaken is geen nood zaak voor Rigter, hij hoeft er niet van te leven. De dage lijkse kost wordt verdiend aan de universiteit in Leiden. Daar doceert hij Engelse taal wetenschappen. Dr.Bob Rig ter. Dat klinkt helemaal niet. „Daar raakt geen enkele mu sicus van onder de indruk", zegt de doctor zelf; „vergeet dat verder maar. Ik heb nooit een keus hoeven maken tus sen musicus zijn of weten schapper. Ik verdien m'n brood op een prettige manier en ik kan daarnaast puur voor m'n lol muziek maken. Door „de holle buis". Daar knap ik helemaal van op, ik voel me er lekker bij". Cornetje van Gelok Bob was nog scholier toen hij na lang sparen een „slecht klarinetie" kon kopen. In Leiden had je toen, in de Co- betstraat, de nering van Niek Gelok. Die dreef daar een si garenmagazijn annex posta gentschap onder de vibreren de naam „Basin Street". Ba- sin Street Blues. Dat zegt de kenners wel wat. „Als ik daarlangs liep hoorde ik vaak Niek op z'n cornetje blazen. Prachtig was dat. Ik kon er later ook repeteren in oude stijl. „Basin Street" van Gelok was nostalgie ten top gedreven, rond sigaretten als die van Miss Blanche en an dere heerlijke toestanden. Daar was ook Frits Hotz, uit stekend trombonist en recen telijk bekend geraakt als schrijver van bundels korte verhalen". De repetities oude stijl duur den niet lang, „wegens ver schillen van stijlopvatting". Rigter: „Ik speelde te „zwart", te „negers", en te modern. Maar ik heb veel er varing opgedaan in het dan- sorkest The Blue Moon Com bo, waarin ook Guup Massa- ro, nu eerste altist van de Frits Landesbergen Big Band, speelde. Daar was toen al ook m'n goede vriend Dolf del Prado die muziek als vak heeft gekozen". Bob Rigter weerde zich op de klarinet, daarna ook op de trompet, totdat het grote doel, de aan schaf van een tenorsaxofoon, Op mijn door land kom ik graag mensen tegen. U kunt B mij telefonisch of schriftelijk vertellen JM wie u graag in deze rubriek zou willen ^BaB tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 IHHKi' ikvHHH - 12 22 44 op toestel 10. dour Ton Rioters was bereikt; „hoewel ook de baritonsax verschrikkelijk leuk is". Zo raakte Bob Rigter als vrij- etijdsmusicus met veel genoe gen verstrikt in de netten van de jazz-uitvoeringen. 1954: tenorsaxofonist in mo dern Leids combo met Cees Schrama, piano, Richard van Dinter, gitaar, en Edwin Smit, contrabas. Beide laatste vertrokken naar Amerika en zijn daar, volgens de laatste berichten, nog reproducerend bezig. Op slagwerk zat des tijds Paul Uljee (Oegstgeest). Het combo trad ook in de Fifth Charlie Parker Club, een Leidse jazzclub die werd geleid door good old Hennie Kwik Jazz on Sunday die door al z'n verbanden en interessen nauwelijks tijd van rustig leven heeft. Bob Rigter ging door. Hij doceer de binnen zijn vak en ging zich te buiten op zijn sax: „veel jam sessions in allerlei jazz clubs en nachtclubs". De jaren '50: succesvolle concer ten met Hein van der Gaag, met Don Byas, Wessel Ilcken (man van Rita Reys), en Toon van Vliet. Kurhaus. Ben Webster Bob Rigter maakte een terug slag mee. Door privé omstan- gheden. Tot '72 speeli' geen jazz meer in het open baar. De carrière kwam op de eerste plaats. In dat jaar '72 raakte hij met huwelijkse banden verbonden met z'n huidige vrouw Jasperina, die hem stimuleerde om zijn oude liefde voor de jazz weer Bob Rigter: grijze eminentie op de saxofoon. Nu met elpee 'Touching you' op de platenmarkt. op te pakken. Bob keerde langzaam aan weer terug naar zijn oude liefde. Binnen het jazz café De Twee Spieg- hels in de Leidse city, waar Rigter een dramatische ont moeting had met legendari sche saxofonist en profetische „terugblikker" (ik schreef bijna saxofobist; maar de f en de b zitten op het toetsenbord vlak bij elkaar) Ben Webster. Dat was in '73. Bob kende Ben al van een fonische ont moeting in Kopenhagen. Ben in de Twee Spieghels stond erop, bij die confronta tie in Leiden, dat Bob op Websters eigen sax zou spe len Dat deed Bob toen. En Websters commentaar „after wards" was: „Nice feeling, nice timing" Het was drama tisch, maar ook tragisch. Ben zei, op die uitzonderlijke sep temberdag '73, tegen Bob: „I'm old and going, you're young and growing. So have your fun while you can". De volgende dag werd Webster in het ziekenhuis opgenomen en „a fourtnight later" een non- anglo mens zou zeggen twee weken later stierf Ben Webster. „Op die dag werd mijn zoon Simon gebo ren. Simon is nu 13, maar hij speelt al verdienstelijk alt saxofoon". Binnen de Rigter- se Noordwijkse veste heeft Simon een eigen vertrek, waar hij z'n gang kan gaan; op toetsen en met de alt. De Nederlandse jazzwereld is vandaag zonder meer ver rijkt met de fairs et gestes van Bob Rigter. Ik sla nu maar een heleboel van zijn verdiensten over. Die zijn te veel om op te noemen. Maar als je naar de lijst van meri tes kijkt, raak je ervèn onder de indruk, zeg maar rustig. Laten wij ons maar voorlopig bepalen tot het album Tou ching you. Hoe moet je dat nou vertalen? „Jou aanra kend", of zoiets Bob Rigter en zijn kwartet weten er in middels alles van. Voor niets gaat de zon op, en ook onder. De elpee is inmiddels ver krijgbaar op de adressen Nic- .de Tombe, Gé Hofenk, Jazz Café The Duke en, in Oegst geest, bij John Hankart. Shirley gedraagt zich a ls voorbeeldige dame De jaartjes beginnen al te tel len voor Shirley, maar toch gedraagt ze zich nog steeds als een voorbeeldige dame. Ze zeurt niet en ze vertoont geen ouderdomsverschijnselen. In tegendeel: Shirley is af en toe net een jonge hond, ondanks haar negen levensjaren. Ze is vitaal en levenslustig en voor al heel erg lief, vindt beheer der L. Gottschal van het Leidse Dierenasiel aan de Besjeslaan. „Honden van negen jaar zijn niet meer piepjong", weet hij. „Hoewel je er eigenlijk niets over kunt zeggen. Sommige honden worden wel veertien of vijftien jaar, anderen leven maar vijf jaar". Gottschal zegt dat de mensen die Shirley in huis nemen niet moeten den ken dat het dier over een half jaar dood is. Je weet het na tuurlijk nooit, maar „ze kan nog gerust een tijdje mee", denkt de beheerder. Want ze vertoont volgens hem nog he lemaal geen ouderdomsver schijnselen. „Veel honden van die leeftijd krijgen bijvoor beeld staar op hun ogen, maar daar heeft Shirley helemaal geen last van", verzekert Gottschal. Shirley heeft een lichtbruine vacht. De asielbeheerder vindt dat ze „nog het meest lijkt op een gladharige Peki nees". Jarenlang woonde het hondje in bij mensen op leeftijd. De vrouw kwam op een gegeven I moment in het ziekenhuis te recht en voor de man was het een te grote opgave om voor Shirley te blijven zorgen. Nu zit de hond in het asiel en daar gedraagt ze zich voor beeldig. Gottschal: „Ze zit rus tig in haar hok en raakt de kluts niet kwiit tussen alle grote honden die hier zijn". Ze komt echt als een schoo thondje over, vindt hij. Shirley kan alleen zijn en kan goed met andere honden overweg. „Met mensen die haar uitlaten is ze gelijk goede maatjes. Dat klinkt heel snel. En als ze dan een vreemde te genkomt, doet ze een beetje afstandelijk", vertelt Gott schal. De asielbeheerder merkt op dat Shirley „on danks haar leeftijd wel een beetje aan de riem trekt". Volgens hem is Shirley een „ideaal hondje voor oudere mensen". Ze kan op een flat worden geplaatst „maar ik denk dat ze geen bezwaar heeft tegen een grote tuin bij haar nieuwe huis", aldus Gottschal, die hoopt dat Shir ley snel een nieuwe baas vindt Pluis Diverse mensen hebben ge beld voor de kater Pluis, die Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt eèn hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver blijft. De in deze rubriek beschre ven dieren zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht Ze worden om uit eenlopende redenen afgestaan, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van 95 gulden (inclusief dieren- paspoort) en 45 gulden voor kat ten zijn ze at te halen. Dit geld komt ten goede aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend: di, vr 10-12, 14-17 u; wo, do 14-17 u. za 10-12, 14-16 u, zo en ma gesloten. vorige week in deze rubriek onder de aandacht werd ge bracht. De kater is terecht ge komen bij jonge mensen in Zoeterwoude. LEIDEN/STREEK „Wij zijn nogal beducht voor de aanleg van golfterreinen in het duin. Er zijn op dit mo ment plannen in Katwijk en Noordwijk. Wij vinden dat die golfbanen niet in het duin thuishoren. Daar moet maar ergens anders een plaats voor worden gevonden", aldus Al- bert Salman, coördinator van de stichting Duinbehoud uit Leiden. Dit jaar bestaat de stichting tien jaar, hetgeen aanleiding is voor een groots opgezet Europees duincongres, dat van maandag 7 tot en met vrijdag 11 september in Lei den wordt gehouden. Minister Braks bezoekt het slbtsymposi- um. Hij ontvangt daar het eer ste exemplaar van het jubi leumboek „Duinen: van zand tot landschap". Salman: „Golfbanen hebben gras nodig en dat betekent dat de natuurlijke vegetatie ver dwijnt. Verder zal er grond water aan duin worden ont trokken om het gazon te on derhouden. Een golfbaan brengt ook enorm veel drukte met zich mee want het gras moet in het seizoen elke week gemaaid worden. Er zal tussen de banen echt nog wel eens een vogel zitten maar erg veel zullen dat er niet meer zijn". Als het aan Salman ligt ver dwijnen zelfs de bestaande golfterreinen in de duinen. Toch is de aanleg van golfba nen niet het enige gevaar dat de duinen bedreigt. Het ge bruik van de duinen voor re creatie, waterwinning en zee wering blijkt lang niet altijd samen te vallen met het na- tuurbelang. Salman: „De Ne derlandse duinen zijn al voor meer dan de helft ernstig aan getast. Wij proberen dit tegen te gaan en zo mogelijk een stukje natuur terug te winnen. De vooruitzichten zijn niet slecht. Zowel het rijk als de provincie wil de duinen als natuurgebieden handhaven. Tien jaar geleden was dat be leid nog radicaal anders. Ik denk dat onze stichting een steentje heeft bijgedragen aan die ommezwaai". Beperkte recreatie De stichting Duinbehoud pleit voor selectief recreatief ge bruik van de duinen. „De dui nen ten noorden van Den Haag worden druk bezoèht en dus moet je de recreatie regu leren. Je kunt niet iedereen onbeperkt door het duin laten lopen. Er moeten paden ko men en bepaalde gebieden moeten worden afgeschermd als stiltegebied. In Berkheide, het duingebied tussen Wasse naar en Katwijk, ziin hier goe de resultaten mee behaald. Zo broedden er in 1975 nog maar drie wulpen in Berkheide, ma het beperken van de recreatie waren dat er in 1979 al der tig". Salman wil de duinen niet helemaal afsluiten. „Wan delen op de paden en genieten van de natuur moet kunnen", meent hij, „maar voetbalveld jes moeten er niet meer ko men". Ook de waterwinning door middel van oppervlakte-infil tratie wil Duinbehoud terug dringen. De stichting pleit voor de voor de natuur minder schadelijke diepteinfiltratie. Indien mogelijk zou dat ook buiten het duingebied moeten febeuren. „Dat kan", ver- laart Salman. „Bijvoorbeeld in Katwijk wordt een proef genomen bij de watertoren. Als dit lukt betekent dit dat in de toekomst grote stukken duin niet meer gebruikt hoe ven te worden voor de water winning. De natuur kan zich daar, met behulp van de na tuurbeheerders, herstellen". Salman hoopt dat als duinge bieden weer een natuurbe- stemming krijgen er ook stuif- gebieden worden gecreëerd. „Tot enkele jaren geleden plantte het hoogheemraad schap het hele duin vol met helm. En dat terwijl enkele stuifkuilen nodig zijn om te voorkomen dat net duinland schap dicht groeit. Bovendien heb je stuifzand nodig om in de voormalige waterwingebie den nieuw reliëf te krijgen". Tijdens het congres wordt de toestand van de Nederlandse duinen, die tien tot twintig procent van het totale Europe se duinenbestand uitmaken, besproken. Salman vindt niet dat Nederland het in vergelij king met andere landen slecht doet. „De natuurbeheerders doen uitstekend werk. Alleen in de politiek moet het besef groeien dat het open duin een waardevol gebied is dat in stand moet worden gehouden. Daar wordt nog weieens te makkelijk een stuk duin priis- fegeven onder het mom dat et maar een paar hectares zijn die minder waardevol zijn. Duinbehoud zal in de toe komst nog genoeg te doen heb ben om dit tegen te gaan". Gevulde tomaat - gemalen biefstuk met vruchten, snijbonen en aardappelen chocolademousse Voor twee: 2 flinke toma ten, zout, peper, stukje komkommer, dille of peter selie, 2 lepels zure room; trosje druiven, 2 gemalen biefstukken, 30 g boter, zout, peper, 1 banaan; 400 g snijbonen, zout, 1 plak gekookte ham, 5 g margarine, peterselie; hi, 0,5 tot 1 kg aardappelen 75 g pure chocolade, 1,5 le pel water of likeur, 1,25 dl slagroom, iets zout, pakje vanillesuiker, 30 g basterd suiker, kleurige taartgar nering. Was de tomaten en snijd er een kapje af. Hol de vruchten uit en strooi er zout en peper in. Verdeel de geschilde komkommer en de kapjes van de tomaten in blokjes en meng ze met zout, peper, fijngeknipte dille of peterse lie en zure room. Vul de to maten met de salade en gar neer ze met een takje dille of peterselie. Ontvel en ontpit de gewassen druiven. Bak de biefstukken drie a vier minuten in de bo ter en bestrooi ze met zout en peper. Houd het vlees op een bord warm. Bak stevige plak ken Ipnaan op een getem perd vuur in het overgeble ven vet lichtbruin. Warm op het laatst de druiven mee. Leg de vruchten bij het vlees en maak de jus met weinig water, zout en peper af Kook de gesnipperde snijbo nen in twintig minuten gaar in weinig water met zout Bak stukjes ham met fijnge knipte peterselie een paar minuten in de boter en schep er de afgegoten bonen door. Smelt de chocolade in een schaaltje dat in een pan met kokend water staat. Voeg van het vuur water of likeur toe. Klop de room stijf met zout, vanille- en basterdsui ker en schep hem door de af gekoelde chocolade. Zet de mousse een paar uur koud weg. Garneer het dessert met de taartgarnering. Menutip voor maandag: sla- vink met spinazie en aardap- h pelen - hopjesvla. JEANNE he |6 ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. van Leeuwen. Verhage, Groeneveld en De Ruiter: za. dr. De Ruiter, tel 125096 en zo. dr. Van Leeuwen, tel. 218661. Groep 2: Bergmeyer, Pie- terse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en E. de Lange: za. dr. Taytelbaum, tel. 120266 en zo. dr. Nering Bögel, tel. 124403. Groep 3: Pleiter. J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Stolk, Jürgens, Fogelberg en Muysenbergh: za. dr. De Bruyne, tel. 141225 en zo. dr. Pleiter, tel. 131337. Groep 4: Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, Van de Waardt, Arnou, J. Zaaijer en R. Zaaijer: za. dr. Van Rijn, tel. 314349 en zo. dr. Roos. tel. 766123. Groep 5: Schaefer, Jas- perse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. Prince, tel. 761754 en zo. dr. Kooyman, tel. 122268. Oegstgeest: vanaf za. 10 uur: dr. Held, tel. 174955. Spreek uur za en zo. 11.30-12.30. Kaag - Abbenes -Nieuw Vennep: tel. 02526-72850. Leiderdorp: za. dr. Van Velzen, tel. 891100 en zo. dr. Du Ry van Beest Holle, tel. 891100. Spreekuur van 12.30 tot 13.00. Voorschoten: za. dr. Van Dam, tel. 3960 en zo. dr. Prescott, tel. 2356. Warmond - Voorhout: za. en zo. Huisartsenpraktijk Hoornweg/S- leenboom, tel. 02522-11393. Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Dijk. tel. 12336. Katwijk - Rijnsburg - Valkenburg: dr. Bergman, tel. 12921. Sassenheim: dr. Van Riet, tel. 11777. Alkemade - Rijnsater- woude: dr.. Van Dongen, tel. 01713- 4044. Roelofarendsveen Praktijk Saeys/van Mierlo/Roelen/Brock: dr. Saeys, tel. 01713-2217. Alphen: groep 1, za. dr. Smit, tel. 45371 en zo. dr. Zikel, tel. 31905. Groep 2. za. dr. Wijnmaalen, tel. 72079 en zo. dr. Herzberger. tel. 73264. Hazers- woude-Koudekerk: dr. Bosch, tel. 01728-9281. Benthuizen - Bos koop: dr. Harderwijk, tel. 01727- 7540. Langeraar - Nieuwveen - Ter Aar - Woubrugge: dr. Vreijling, tel. 01729-8104. Nieuwkoop - Noorden: dr. Essens, tel. 01724- 8482. TANDARTSEN Leiden - Leider dorp - Oegstgeest - Warmond: dr. Holt, tel. 071-146004. za en zo spreekuur om 13.00 uur. Zoeter woude: dr. Freeke, tel. 071- 414547/410950. Aikemade - Lei- muiden: eigen tandarts bellen voor 15.00 uur. Leid8chendam: Voor spoedgevallen tel. 974491. Bol lenstreek: dr. Kiele, tel. 02523- 72996. APOTHEKEN Leiden - Leider dorp - Oegstgeest Voorschoten: Apotheek Zuider, Lammenschans- weg 7, Leiden, tel. 071-123553 en apotheek Boehmer, Florijn 21, Lei derdorp. tel. 071-894400. Alke made: Apotheek Alkemade, open: zat 12-13, 17.30-18 u, zon feest dagen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noordwijk - Katwijk Rijnsburg: Apotheek Rijnsoever, Hoornesplein 121-125, tel. 01718-26457. Leid- schendam: Heuvel apotheek. Burg. Keijzerlaan 2, Leidschendam, tel. 274121. Noordwijkerhout: za geo pend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedrecepten tel. 3511 of dienst- bel. Sassenheim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Leiden - Noordwijkerhout De Zilk - Voor hout: tel. 071-122222. Bollen streek: Wijkverpleging Gezond heidscentrum, tel. 02522-14147. Hillegom: Opgave via het antwoor dapparaat, tel. 02520-16217. Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisver eniging, tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. Van der Wouw, tel. 071-764058 en dr. Helder, tel 071-220513. Voor schoten - Leidschendam: dr. West geest, tel. 071-768616. Bollen streek: dr. Verschueren, tel. 01719- 15305. Katwijk: Opgave via het antwoordapparaat, op zaterdag tus sen 11.00 - 12.00 uur spreekuur bij dr. Snel. Sassenheim: dr. Ver schueren, tel. 01719-15305. Lei derdorp: Dr. Helder, tel. 071- 220513. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessen- huis poliklinieken tel 155543, afde ling S.C.U. tel 175639) en van vrij dag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dage lijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per pa tiënt. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00- 14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klas se-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00- 16.00 u. en van 18.30-19.30 u. en van 19.30-21.00 u. alleen voor va ders. Kinderafdeling dag. 15.00- 18.30 u. CCU (hartbewaking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00- 19.30 u. Intensieve verpleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30- 19.00 u. Sport-Medisch Adviescen trum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis. Endegeest: Di. en vr. 13.00-14.30 - u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00- 15.00 u.; eerste klasse: de gehele j dag. Jelgersmakliniek: Jongeren- team za. en zo. 14.00-17.00 u. Op- 1 name: werkdagen 16.45-17.45 u.; i za. zo en feestdag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A, C en D: 1 dag. tot 21.00 u. met uitzondering van behandeltijden en etenstijden. Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30-19.30 u. Avondbezoekuur afdeling verlos kunde: 18.00-19.00 u. De Praematu- renafdeling: voor ouders en familie is na overleg met patiënten doorlo-| pend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Kinderkli niek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17.00, baby zaal en boxenafdeling: volgens af spraak met het verpleegkundig hoofd. Bezoektijden kinderafdelin gen: voor ouders van opgenomen kinderen na overleg met verpleeg- V kundig hoofd. Voor andere bezoe kers van kinderen: Keel-, neus- en oorheelkunde en neurologie: 14.15- 15.00 en 18.30-19.30. Oogheelkun de en heelkunde: 14.15-15.00 en 18.30-19.00. RijnoordziekenhuiK Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30- 19.30 u. Extra bezoek hartbewa king: 11.00-11.30 u. Extra bezoek:! vaders kraamafdeling: 19.30-20.30* u. Kinderafdeling 15.00-15.30 u. al leen voor ouders 18.00-18.30 u. CENTRALE REGISTRATIE KIN DEROPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 EK Leiden, tel 254810.) Infor matie over en aanmelden voor kin deropvang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch bereikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071-120903. Spreekuur ma. 13.00-1 15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri-; disch Adviesbureau, Ketelboeters-' steeg 10, tel. 130775; afdeling be lastingen: alleen op afspraak, klachtenbureau: di. en do. 18.30-! 20.30, afdeling vreemdelingen- recht: ma. 13-15 en do. 18.30-, 20.30, afdeling vrouw: vr 10-12. j S.O.S.-DIENST Telefonischa hulpdienst, tel. 071-125202. Voor allen die In moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP - Herengracht 50, tel. 123942; spreekuren ma. en dl. 10.00-12.30' u., wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-' 20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening In Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten, War mond en Zoeterwoude. Tel. 071- 174141. Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1 stuk bouwland; onderdeel v.e. tennlspartlj; 7 zon der hoofdhaar; 8 Japanse munt; J plaaggeest; 10 door, met (Latijn) 12 zeer makkelijk en voorde""' ambt; 16 kreet 17 niet gllmm 18 laagtij; 20 muzieknoot; 22 v zetsel; 23 bedorven; 25 ogenbl .27 kledingstuk; 30 gekuipt hout- vat; 31 dakbedekking; 33 verplat sing v.e. schaakstuk; 34 overw ning; 35 onbezonnen; 36 beles ring. Verticaal: 1 houthakkersbijl; 2 i velprodukt; 3 niet overvloedig; oude lengtemaat; 5 stof voor Ir spuiting tegen besmettelijke zif'~" 6 voegwoord; 8 wijnsoort; 10 a ling v.e. compagnie; 11 lengten 13 schulpvormige holte; 14 km dier; 15 aanvankelijk; 19 klu\ 21 Bulgaarse munt; 24 naam v.t boek; 26 eetgerei; 28 Inzet bij ed spel; 29 bevlieging; 32 zelfkant vë| linnen; 33 op deze wijze; 34 pdj soonlijk vnw. OPLOSSING :oz ee 2E ;e8BJ 68 Uod 82 W -ei 92 :iei!i pz :asi 12 :|oq 61 -i** SI UBJ n :siu 81 !jeieuj u :uo| -oied oi ;ees 8 :ue 9 !wnjes s P C ;SBB1| 2 :S>|B l :|BBO|\*i Beieq 9e !|op se :eBez fre -V* 6j :uBd ie !uoi oe UBAodiis LZ ;ie» 9 Uoj 82 :e» 02 :qe 81 Ubuj l\ -Ifö 91 '.ejnoeuis zi :jed 01 6 1 !|bb>i l Ues s l :|N|uoqM|

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14