fieidóc Sou/ui/nt Pesthuis te klein 1 LEIDSEMODE STAD OMGEVING WEEK EINDE Een cadeau van formaat Weinig botulisme door slechte zomer Literair café moet er komen NATIONALE NATUURHISTORISCHE PRESENTATIE NU AL IN RUIMTENOOD ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 Jreestraat aantrekkelijker sinds sluiting ,EIDEN Sinds de sluiting van de Breestraat oor gemotoriseerd verkeer, is het aantal voet- angers aanzienlijk toegenomen. De winkel- traat is er voor hen blijkbaar aantrekkelijker loor geworden. Dit blijkt uit een onderzoek van e gemeente. Het aantal voetgangers is vooral estegen in het gedeelte tussen het stadhuis en et Gangetje. De sluiting heeft een veel kleiner .ffect gehad op het aantal passanten in de Haar- emmerstraat en op de Visbrug. Het onderzoek peelt mee in de besluitvorming over de Bree- traat, waarvan de afsluiting steeds zekerder vordt. De commissie ruimtelijke ordening gaat londerdag in op de voortgang van de proef. Aan je orde komt dan ook of de winkelstraat wel of liet toegankelijk moet zijn voor fietsers en of de >ussen op elkaar moeten wachten door middel ran stoplichten of op wisselplaatsen. KRITIEK OP PLAN STARTERSWINKEL LEIDEN De Kamer van Koophan del is tegen het oprichten van een star- terswinkel in Leiden. De plannen van de gemeente om voor beginnende on dernemers een starterswinkel op te zet ten, waar de ondernemers informatie op het gebied van ondernemen kunnen krijgen, is volgens de Kamer van Koophandel overbodig. De Kamer is er van overtuigd dat een starterswinkel de weg tot de adviesinstanties ingewik kelder maakt. De kamer geeft al jaren voorlichting aan beginnende onderne mers en is van mening dat wanneer an dere instanties hetzelfde gaan doen, de ondernemers door de bomen het bos niet meer zien. Bovendien is volgens de Kamer nooit gebleken dat er behoefte is aan een dergelijke instantie. Hoge Morsweg minstens acht maanden gesloten LEIDEN De Hoge Mors weg is vanaf maandag 14 september minstens acht maanden gedeeltelijk afge sloten. In het gedeelte tus sen de Aquamarijnstraat en de Turkooislaan wordt een nieuw riool aangelegd en het wegdek vernieuwd. Ook wordt de Briljantbrug vernieuwd. Geprobeerd wordt om de bedrijven aan de Hoge Morsweg en de nieuwbouw op de hoek met de Kristalstraat zo goed mo gelijk bereikbaar te houden. LEIDEN De vestiging van een koffiepaviljoen annex literair café in de achtertuin van boekhandel Ginsberg aan de Bréfestraat 127/129 komt het peil van de attracties in de Leidse binnenstad ten goede. Het gaat niet om een gewoon café, maar om een voorzie ning met een culturele waarde. Daarom moet de provincie een verklaring van geen bezwaar afgeven voor de bouw van het café. Dit schrijven B en W van Leiden in een brief aan de provincie. Die wil de verklaring niet afgeven. De gemeente wil via de Ketelboetersteeg een aparte ingang maken naar „de fraaie tuin", zodat ook het publiek er van kan genieten. Het college verwijt de provincie onvoldoende rekening te hebben gehouden met deze argumenten en stelt dat de zaak niet elke avond laat open hoeft te zijn. Het is niet de bedoeling een onthef fing van het sluitingsuur aan te vragen. Het pand, bekend als het Hof van Holland, is een monument en wordt op dit moment geres taureerd. Ook de tuin krijgt een opknapbeurt. Dè gemeente noemt het urgent dat voltooiing van dit project niet wordt vertraagd. LEIDEN Het Pesthuis is zeer waarschijnlijk te klein om de volledige Nationale Natuurhistori- .sche Presentatie (NNP) te kunnen herbergen. Leiden moet daarom grond nabij het Pesthuis reserveren om een extra gebouw voor de NNP neer te zetten. Dit schrijft directeur J. Ba- chofener van de Rijksge bouwendienst in een brief aan de gemeente. Namens de gemeente laat K.P. Post weten „lichtelijk verbaasd" te zijn over dit verzoek. „Wij hadden begrepen dat het Pesthuis groot genoeg was. Ik denk meer dat de directeur een balletje opwerpt". De Rijksgebouwendienst denkt „dat het heel wel noodzakelijk zou kunnen blijken te zijn" om in de naaste omgeving van het Pesthuis aanvullende nieuwbouw te plegen. On derzocht wordt om hoeveel ruimte het gaat. De direc teur heeft Leiden verzocht grond te reserveren voor de uitbreiding. Hij gelooft dat de kavel achter de voorma lige vrouwengevangenis het meest geschikt is en noemt als alternatief het terrein aan de andere zijde van het Pesthuis. Dat wordt nu als werkterrein voor de AZL- nieuwbouw gebruikt. Stille hoop Post gelooft niet dat het zo'n vaart zal lopen. „Ik heb stille hoop dat dit pro bleem zich vanzelf oplost en er ergens in het Pesthuis toch extra ruimte wordt ge vonden". Post baseert zijn hoop op eerdere ervaringen met de Rijksgebouwen dienst. „Daar wordt wel eens vaker een balletje op geworpen en geroepen dat er iets niet kan of wel moet. Achteraf blijkt het dan erg mee te vallen". Mocht de uitbreiding inder daad noodzakelijk zijn, dan komt Leiden in de zorgen, zo gelooft Post. Extra grond voor de NNP gaat of ten koste van het Academisch Ziekenhuis of van het Bio Science Park. „Maar ik wil eerst het overleg over deze zaak afwachten", stelt Post. De heer Bachenoter was niet voor commentaar be reikbaar. Eerste stap De NNP moet in 1992 in het Pesthuis komen. Dat wordt in de komende jaren gerestaureerd voor een be drag van 6 miljoen gulden. Minister L.C. Brinkman zette vorige week donder dag letterlijk de eerste stap voor de restauratie. Voorheen was het Leger museum in het Pesthuis ge vestigd. Dat is nu in Delft gevestigd. Met bijdragen van Wil lem Buijteweg, Pieter Evelein en Ellen Ver haar. Preuvenelap (1) De manifestatie Leiden Culi nair tijdens de Leidse Laken- feesten was in juli bijzonder succesvol. Het Pieterskerk plein werd, ondanks de zo merse regenbuien, met 20.000 bezoekers tot aan de nok toe gevuld en de omzet aan Leid se pegels, het voor deze gele genheid geïntroduceerde be taalmiddel, oversteeg de hon derdduizend. De organiseren de stichting Leiden Culinair was derhalve zeer voldaan, maar stelde vast dat er nog heel wat te verbeteren viel. Al was het maar om te leren hoe de kosten beter in de hand gehouden moesten worden. Mede daarom reisde het afge lopen weekeinde een delega tie van de Leidse stichting naar het verre Maastricht, waar het zogenaamde Preu- venemint al weer voor de zesde keer werd gehouden. Deze Limburgse manifestatie had als voorbeeld gediend voor de Leidse culinaire pre sentatie, maar niet één van de stichtingsleden was er ooit geweest. Dat Preuvenemint heeft jaarlijks plaats op het Vrijthof aan de voet van de Sint Servaasbasiliek, er wordt betaald met de zoge naamde Preuvenelap(pen) en het is er altijd bijzonder druk rond de talrijke kramen met gerechten die in kwaliteit sterk verschillen. Dat zijn dus de overeenkomsten met het Leidse gebeuren. Ver schillen bleken er ook te zijn. Bijvoorbeeld de bezoekers aantallen en de omzet, die in het Limburgse dit jaar dicht in de buurt van anderhalf miljoen gulden kwam, een record. Preuvenelap (2) Voorzitter Ton van der Togt (directeur studentensociëteit Minerva), Kees Hugens (VVV-Leiden) en de restau ranthouders Jan la Grand en Leo Kamphues werden met hun gevolg ter plekke ont vangen door het Struyskom- mitee, de organisatorische evenknie van de Leidenaars, dat de naam ontleent aan de gelijknamige kroeg op het Vrijthof, al waar het allemaal begon. Het Leidse succes ver bleekte een beetje bij het Limburgse enthousiasme. Maar de Leidenaren consta teerden terecht, dat het Maastrichtse evenement een weinig subtiel karakter had. Een kermisachtige sfeer overheerste. Bij voortduring werden met een overdonde rend geraas Limburgse schla gers het publiek ingeslingerd en naarmate de dag vorderde verdrong de lucht van ge bakken braadworst, saté's, mosselen en pizza's de geuren van de aanwezige culinaire hoogstandjes. De Leidse delegatie raakte desondanks onder de indruk. Hekken en bordjes (zie: Parkeren). De belevenissen werden geë valueerd tijdens de langduri ge treinreis huiswaarts. Ge heel in stijl werd de NS-kof- fie met meegevoerde bon bons en nougablokken 'aon- gekleid'. Ondanks alle waar dering was men het met één uitspraak van het Struys- kommitee beslist oneens. De Limburgers hadden immers gezegd: „Ach, je kan in Lei den best een leuk feest opzet ten. Maar wordt pas écht ge zellig als jullie veertigdui zend Maastrichtenaren met de trein laten overkomen". Held (2) Uw beroep wordt ongegrond verklaard. Vrijdag 4 septem ber, Stadhuis Leiden, kamer 219. De commissie beroep- en bezwaarschriften (een lid is afwezig, een ander onthoudt zich van stemming) wijst het bezwaar af dat de eigenaar van het pand Beschuitsteeg 9 heeft ingediend tegen het be sluit van de gemeente om dit pand op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. „Er is beroep mogelijk bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State, zoals u weet", zegt de voorzitter van de commissie tegen de man die het bezwaarschrift in diende. Deze gedraagt zich als een man, als een echte held, zou je kunnen zeggen. „Ik ben de commissie zeer erkentelijk voor deze uitspraak", zegt hij. „En hier wil ik een punt ach ter zetten. Deze zaak is afge daan. Maar ik wil u wel iets anders geven. Kijk, op zater dag 29 augustus stond in de Leidse Courant een stukje over een held". Wijzend op een aantal copiën van de ru briek Weekeinde en wetend dat het bedoelde artikel gaat over niemand anders dan hij zelf, zegt hij: „Ze zijn er al leen iets vergeten achter te zetten. Ik ben namelijk een held op sokken". Hij vertelt dat zijn naam in het stuk niet wordt genoemd en dat er een prijsvraag aan is verbonden. De leden van de commissie krijgen allemaal een copie, en zo wil de man hen in de gelegenheid stellen een prijs je te winnen. De enige echte Leidse held over wie het allemaal gaat is natuurlijk N.G. Blonk, gara gehouder ter stede. De orga nisatie van garagehouders Bovag had in Leiden een nieuwe held ontdekt, die zich met het karakter van een tekkel had vastgebeten in het gemeentelijk ongelijk met be trekking tot de historische haven aan het Galgewater. Hij spande procedures aan en kreeg gelijk van de Raad van State. De Bovag constateerde, dat het tijdig indienen van bezwaarschriften en volhar ding vruchten afwerpt. Dat die conclusie in dit geval enigszins bezijden de waar heid was, kon de Bovag niet bevroeden. Blonk heeft de aanwezigheid van de boten te vuur en te zwaard bestreden, kreeg inderdaad de volledige steun van de Raad van State, maar enig resultaat is tot op heden uitgebleven. Want de boten liggen er nog steeds. Held (3) Om nu op de in puzzelkrin gen gebruikelijke wijze te melden dat de redactie naar aanleiding van het prijs- vraagje werd overstelpt met inzendingen gaat wat ver, maar het aantal brieven was ongekend groot. Niet één be vatte een foutief antwoord, zodat de postbode dezer da gen alle schrijvers namens de L.C. een bezoekje zal bren gen. Behalve het aantal in zendingen was ook opmerke lijk, dat velen in hun brief heel wat verder gingen dan het verstrekken van een sim pel antwoord. Zo schreef een bewoner van de Leidse Be schuitsteeg drie vellen vol met mijmeringen over het heldendom in het algemeen en dat van de heer Blonk in het bijzonder: „Een solist met een eigen stijl en een krachti ge persoonlijkheid, wiens da den gewild of ongewild een neveneffect hebben dat van belang is voor iedere bur ger". Een andere brief ver haalt over de 'historische' gril van de gemeente om de schepen in het Galgewater te leggen. „De schepen zijn woonboten en de kade is een werkplaats geworden. De kreet 'toeristentrekker' is een lachertje". Een briefschrijver uit Sassenheim gaat vooral in op het feit dat de gemeente bestuurders de uitspraken van de Raad van State aan haar of zijn respectievelijke laarzen lappen. „De sociale linkse gemeente Leiden ei gent zich de macht van een dictator toe. Ze stellen zich boven de Raad van State, dus boven Hare Majesteit". De brief wordt besloten met het advies aan de heer Blonk om de klacht voor te leggen aan het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. De aardigste slotzin prijkte onderaan de brief, ingezon den door Leidenaar A. de Vrind: „Ik benoem vanaf nu iedere burger en onderne mer, die oprecht en legaal door de gemeente wordt ge dwarsboomd, tot HELD. En eenieder beneden de 18 jaar, die aan deze criteria voldoet en niet aan de quiz mag mee doen, tot JONGE HELD". Monsterlijk Zo nu en dan worden door een redactie monsterlijke vergissingen gemaakt. Zo ook in de krant van afgelopen dinsdag, waar werd geschre ven over het einde van de kennismakingstijd van de eerstejaars. Het ging in dit geval om de nieuwe leden van studentensociëteit Mi nerva die deelnamen aan de Rap-race. Die Rap-race is een soort hindernisbaan die op, rond en letterlijk in het Ra penburg wordt uitgezet. In het artikeltje werd gerept over de de kennismakers die elk jaar als „nullen" te boek staan, maar daarbij elk jaar een andere bijnaam krijgen. Dit jaar was dat de bijnaam „prutser" en elke kennisma ker moest die naam zichtbaar op de borst dragen. Maar de betreffende verslaggever vergiste zich, en betitelde hen abusievelijk als mon sters, wellicht in de war ge bracht door hun uiterlijk aan de finish. Dat neemt echter niet weg dat de naam mon sters enkele jaren geleden werd gebruikt en nu niet op zijn plaats was. Er zat nog een vergissing in het stukje. Prins Willem- FOTO: WIM VAN NOORT Alexander, ook een „nul" en „prutser", nam niet deel aan de Rap-race maar keek van enige afstand toe hoe zijn col lega's door een container met koeiestront banjerden en in het Rapenburg ten onder gingen. Dat deed de prins vanachter een raam op de eerste verdieping van het etablissement Barrera. Dus niet vanuit zijn eigen grach tenpandje, dat een honderd tal meters verderop aan het Rapenburg is gelegen. Van achter het venster had Alex, zoals hij zich het liefst laat noemen, uitstekend zicht op de betreffende container met dierlijke uitwerpselen. En hij zal zich met vele ande ren weer hebben verbaasd over dit jaarlijkse slotevene- ment. Want hoe zit het toch met onze samenleving, als de bloem der natie zich in de drek moet wentelen om lid van een sociëteit te kunnen worden. Vindingrijk „Vriendelijk", zo werden wethouder Jit Peters en zijn discipelen enige tijd geleden betiteld omdat zij van Leiden de meest vrouwvriendelijke stad van Nederland hadden weten te maken. Een compli ment dat* Jit veel plezier moet hebben gedaan en dat nog veel geld opleverde ook. Gedeputeerde Joop Borgman had hem niet lang daarvoor ook al „vindingrijk" had ge noemd. Een combinatie van eigenschappen die tot de ver beelding spreekt. Niemand zal Jit en zijn disci pelen de complimenten en de hebben misgund, maar t plots ene na de andere directie feit is wel dat plotseling de vriendelijke initiatieven ont plooit. Om toch maar vooral niet achter te blijven. Plan netjes die vrijwel alleen aan achterstandsgroepen ten goe de komen. In die sector zijn immers prijzen te verdienen. Achterstandsgroepen het woord bstaat niet, maar komt hier uitstekend tot zijn recht zijn groepen als ethnische minderheden, langdurig werklozen, vrouwen die weer een baan willen, alleen staanden, slechtzienden of anderszins gehandicapten, enzovoort enzovoort. Wat is inmiddels ontsproten aan de breinen van de diver se directies? Teveel om op te noemen. Twee voorbeelden zijn echter te mooi om niet te vermelden. Eén: een infor matiepunt waar beginnende ondernemers terecht kun nen, maar die slechts toegan kelijk is voor herintredende vrouwen, langdurig werklo zen en ethnische minderhe den. Er is een tolk aanwezig om iedereen te woord te kun nen staan en de winkel moet op de begane grond worden gevestigd „omdat een stijle trap voor sommige mensen een bezwaar is om aan te kloppen". Zonder commen taar. Twee: een identiteitskaart voor controleurs van het Energiebedrijf Rijnland (EBR), waarop de naam ook in braille wordt vermeld. Zo dat een slechtziende niet toch stiekem wordt genept. Vrien delijk, dat is ook dit idee ze ker. Maar of het ook vin dingrijk is? Het is heel leuk en aardig om slechtzienden met brailleschrift ten dienste te zijn, maar hoe zit het nu met een slechtziende die geen Nederlands kan lezen? Wordt die identiteitskaart nu één groot brailleboek waarin de naam van de controleur in tien talen wordt vermeld, of is daar een andere oplossing voor? Het kan niet anders, of er is een ambtenaar zo vin dingrijk om ook daar een op lossing voor te vinden. Zodat een prijs niet lang kan uit blijven. Parkeren Gemeentesecretaris Piet Bra- ma van Alkemade nam don derdag afscheid van de ge meente. Dat gebeurde op een drukbezochte receptie in het gemeentehuis in Roelofa- rendsveen. De bezoekers konden hun auto opmerke lijk makkelijk kwijt. De ge meente had namelijk donder dagmorgen het parkeerter rein naast Dorpshuis de Al keburcht, tegenover het ge meentehuis, afgezet met hek ken en bordjes opgehangen met daarop de tekst: „par keerterrein svp niet gebrui ken". Nu is het wel aardig van de gemeente om degenen die afscheid willen nemen van de gemeentesecretaris ter wille te zijn, maar om daar een openbaar parkeer terrein voor in te pikken gaat misschien wel wat ver. Dat de gemeente-ambtenaren hun auto elders moesten stal len is nog tot daaraan toe. Voor je oude chef kun je wel wat over hebben. Dat andere mensen ineens het gebruik van het parkeerterrein werd ontzegd komt wat autoritair over. Sommige automobilis ten, die al op het parkeerter rein stonden voordat het werd afgezet, moesten zelfs met hekken gaan slepen om weg te kunnen komen. Daar bij komt dat in de Alke burcht en in het café van Jan Punt (Jan Heemskerk) aan de overkant ook regelmatig recepties worden gehouden. De organisatoren van die re cepties zouden ook wel een gereserveerd parkeerterrein willen hebben, maar beschik ken niet over de autoriteit van de gemeente. Als het „precedent" dat de gemeente heeft geschapen nu toch na volging gaat vinden, zou de vrije parkeerruimte in het dorp weieens schaars kunnen worden. In de 3 Octoberhal hadden gisteravond ook de voorrondes plaats van de Leidse Soundmix-show. foto: wim van noort LEIDEN De nieuwe najaars- en wintermode werd gister avond geshowd in de 3 Octoberhal in de Mors. Een aantal ondernemers uit Leiden en omgeving toonde hun nieuwe collecties tijdens het Leids Modefestival, dat ook vanavond van 19.00 tot 24.00 uur) en morgenmiddag (van 13.00 tot 17.00 uur) wordt gehouden. De nieuwste vrijetijdskleding, wat nettere kleding, leermode, sportkleding, lingerie, bad- en nachtkleding en accessoires werden getoond. Ook werd een indruk gegeven van de nieuwe haarmode. In de sporthal wa ren verschillende stands, waar informatie werd gegeven en kleding werd verkocht. Gisteravond hadden bovendien voorrondes plaats van de Leidse Soundmix-show, vanavond is de finale. LEIDEN Tot nu toe zijn bij de provincie Zuid- Holland deze zomer 371 gevallen van mogelijke botulisme-slachtoffers ge meld. Het Centraal Dier geneeskundig Instituut heeft 16 dode vogels on derzocht; in 5 gevallen bleek botulisme de doods oorzaak te zijn. De slechte zomer heeft als gunstig gevolg dat het botulisme onder watervogels relatief weinig slachtoffers heeft gemaakt. De warme zo mer van vorig jaar heeft in dezelfde periode 2170 slachtoffers onder vogels gemaakt, terwijl in de wat koelere zomer van 1985 456 meldingen zijn bin nengekomen. Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging waaraan vooral watervogels kunnen sterven. Zodra de temperatuur zomerse waarden bereikt, wordt de kans dat de ziekte toeslaat groter, omdat de bacterie die de ziekte ver oorzaakt zich bij hogere tem peraturen veel sneller verme- Elke dode (water)vogel of vis vormt een mogelijke bron van besmetting en moet daarom zo snel en hygiënisch mogelijk worden opgeruimd. Vooral bij eenden maakt de ziekte veel slachtoffers. Het overgrote deel van de meldingen betreft deze vogelsoort. Andere slachtoffers zijn meerkoeten, futen en meeuwen. Van de verschillende botulis- me-vopnen is overigens alleen het type C aangetroffen. Dit type is voor mensen ongevaar lijk. Bij de bestrijding van bo tulisme hebben zich tot nu toe geen problemen voorgedaan. Wanneer de voorzorgsmaatre gelen worden nageleefd de kadavers snel verwijderen en de vogels niet voeren zullen instanties die zich met botulis- me-bestrijding bezighouden de situatie meester blijven. Als er eind augustus of in september toch nog sprake is van stijgen de temperaturen, blijft waak zaamheid geboden. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeef De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol Nol Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13