87188 Suriname laat tientallen gevangenen vrij Cursus cties tegen warte stakers teeds grimmiger Dokter visboer CURSUSSEN VOETBAL Politie en GGGD reageren niet op verzoek om hulp ïïS-gezant Habib eemt ontslag Eerste helft '87 minder gespaard Winnend skütsje Moord op pompbediende Nieuw-Vennep opgelost Onbeantwoorde liefde: hotel in brand gestoken CeidócSotnmit t Donderdag 27 augustus bij deze krant (Bowvcvnt Zaterdag 15 augustus 1987 78e jaargang no. 23884 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND aüf Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. lel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. l^llewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, |aar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur lel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes!. 0,45 per mm. Losse nummers 1.1,10. HET WEER Half tot zwaar bewolkt, mid- dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Morgen hoofdzakelijk droog en af en toe zon. Mid- dagtemperatuur rond 20 gra den. Zon op: 06.23, onder: 21.03; hoog water Schev.: 08.54 en 21.11; laag water 04.44 en 17.06. 523- t r r SHINGTON Philip Habib. de speciale ■rikaanse gezant voor Midden-Amerika, ontslag genomen. Woordvoerder Charles man van het ministerie van buitenlandse a verklaarde dat Habib (67) had besloten terug te trekken, nadat vorige week in pmala-stad een vredesplan voor Midden- irika was aangenomen en het Witte Huis iet Congres inzake de problemen in deze i meer op een lijn zitten. Habib werd begin aangesteld als speciale gezant, na eerst op rilipijnen te hebben gewerkt ten tijde van iolitieke omwenteling daar. Zijn opvattin- over de oplossing van het Midden-Ameri- nse conflict strookten niet altijd met die het Witte Huis. DEN HAAG In de eerste helft van dit jaar hebben spaarders twee miljard meer ingelegd op spaarrekeningen dan zij hebben opgenomen. Dit is minder dan in de eerste helft van '86, toen per saldo 2,4 miljard werd ingelegd. De si tuatie in vergelijking met de laatste zes maan den vorig jaar is echter aanzienlijk veranderd. Toen werd per saldo 100 miljoen van de reke ning gehaald. Het totale tegoed aan spaargeld was eind juni 154 miljard gulden. Het meest wordt gespaard bij coöperatief georganiseerde banken zoals bij voorbeeld de Rabobank: 39,2 procent in het spaartegoed. De algemene ban ken zoals de ABN en de AMRO beheren 28,5 Êrocent van dat spaargeld, algemene spaarban- en 16,7 procent en de Postbank 15,6 procent. Kamer steekt de vlag uit DEN HAAG - Met ingang van het nieuwe parlementaire jaar, Prinsjedag (15 september), gaat op het gebouw van de Tweede Kamer aan het Binnenhof in Den Haag de nationale driekleur in top. Het presidium van de Kamer heeft namelijk besloten de natio nale vlag te gaan voeren als de Kamer plenair vergadert. Het dundoek wordt meteen na afloop van de vergadering weer binnen gehaald. Eenzelfde maatregel is ook door de Eerste Kamer geno men. In verschillende provincies is het gebruik de provincievlag uit te steken als de Staten in ver gadering bijeen zijn. Kogelvrije olie KAMPALA Vierhonderd Oegandese rebellen zijn bij een zelfmoordaanval om het leven gekomen nadat zij zich door een mediamiek begaafd schoolmeisje hadden laten insmeren met een olie die hen onschendbaar moest ma ken voor kogels. De rebellen behoorden tot een groep die zich de Heilige Geest Bewe ging noemt. Een van de ge vangen rebellen, die later aan zijn verwondingen be zweek, vertelde dat een tie ner-medium, Alice Lakwena, tot de aanval had opgeroe pen. Zij had gezegd daartoe opdracht te hebben gekregen van geesten. Gift voormalige bootvluchteling CONCARNEAU Een voormalige Vietnamese bootvluchteling heeft een bedrag van 10Ö.000 franc (ongeveer 35.000 gulden) geschonken aan een hulporganisatie die zich inzet voor bootvluchte lingen. De 64-jarige kunstschilder Vo Van Ky besloot de helft van de opbrengsten van zijn schilderijen te schenken aan de organisatie Artsen van de Wereld. De kun stenaar woont sinds 1979 in Bretagne. wmmm ■■MB VLAK VOOR KOMST VN-RAPPORTELJR stakende mijnwerker raakte tijdens de acties van de Zuida- ■Banse politie gewond, maar hij huilt voornamelijk als gevolg het gebruikte traangas. V FOTO: AP HANNESBURG De 19< «/afrikaanse politie ia? gisteren rubberko- i98i$ afgevuurd op een i98i ep met kapmessen t98i aiende stakers. Ten •sjiste 76 stakers zijn ge- i984 ld geraakt, van wie '98* ernstig. Volgens |9R ibouw-gigant Anglo '9# lerican gebeurde het HU ident bij de Western i9i ip Levels-mijn, ten 98] -ten van Johannesburg. 1984 ilo American zei dat 700 982 rte stakers bewapend met 98 nessen, stenen en brand- 984 imen zich hadden verza ag d bij de mijn. De groep re geerde niet op herhaalde op- 98i >en zich te verspreiden. 98j in de groep dreigend optrok gjjj r de veiligheidseenheden, 983 d het vuur geopend. De 985 irte mijnwerkersbond 984 M verklaarde dat de auto- 98jiten zich steeds harder op- 98£ len tegenover de stakers. 985 woordvoerder zei nog Iedere acties te vrezen wan- 98j r het 300 man tellende cen- 983 s comité van de NUM dit bijeenkomt. 983 980 voorzitter van de NUM, '84 ies Mahlatsi, zei op de vier- )83 dag van de grootste staking )83 de Zuidafrikaanse geschie- >85 is, dat de mijnwerkers hun tegie wellicht moeten her- ,34' 1 nu de industrie „ons de og heeft verklaard". Vol- [83 s Mahlatsi zijn sinds het in van de staking 200 mijn- 185 kers gewond geraakt door loen van de politie of van n bewakingspersoneel van nijnen. Het aantal stakers Dlgen de Kamer van Mij gisteren teruggelopen tot 181 000, oftewel 40 procent van j8j zwarte arbeidskrachten in [jj] mijnbouw. De „Labour Mo- 185 )I-ing Group", een onder- wksgroep van onafhankelij- I® deskundigen, schatte het tal stakers op 334.000, dicht ei het door de NUM gepubli- 8} rde aantal van 350.000. PARAMARIBO Het Surinaamse leger heeft enkele tientallen perso nen vrijgelaten die vast- I zaten in Fort Zeelandia omdat zij de groep- Brunswijk zouden heb- ben geholpen. De vrijla ting komt kort voor het bezoek dat de speciale i VN-rapporteur voor de mensenrechten, de Ke- nyaan Amos Wako, vol gende week aan Surina me brengt. Volgens de Surinaamse staatsradio SRS gaat het om personen die in het oosten van Suriname zijn gearres teerd. Volgens de SRS vloeit de amnestie voort uit het ge sprek dat legerleider Bouter- se begin deze maand in Pa ramaribo had met bosland- functionarissen. Deze func tionarissen beloofden toen te helpen bij het uitbannen van het terrorisme in de gebie den waar zij het voor het zeggen hebben. Opvallend blijft echter dat de vrijlating kort voor de aankomst van VN-rapporteur Wako komt. Onder de vrijgelatenen is één Nederlander. Het gaat om Rudy Kalloe, die „als on gewenst en staatsgevaarlijk persoon" Suriname wordt uitgezet. Verder worden de Argentijn Juan Brinkman en de Italiaan Cassinari Vi- torio het land uitgezet. Zij werden vorig jaar opgepakt in verband met de plannen van veertien Amerikaanse huurlingen om vanuit de Verenigde Staten een inva sie in Suriname uit te voe ren. jj ookrijder vlucht aanrijding JEGRAVEN - Een spook- er is vannacht, na een aan- jj ing te hebben veroorzaakt ic de A12 bij Bodegraven, lo- 13 ld gevlucht. De politie heeft jj een zoekactie naar de be- i, Tder een speurhond en een 6 kopter ingezet. De spook- ?r was bij Bodegraven de opgereden in de richting echt. Na vijf kilometer zon- brokken te hebben gere ging het ter hoogte van de ag Driebruggen fout. Bij de Tijding die volgde waren 'alve de spookrijder drie >'s betrokken. Twee men- raakten gewond. Eén auto ndde uit. Kantje boord was het giste ren voor de Bolsward van schipper Siete Meeter op het Snekermeer, op de laatste dag van het skutsjezilen. De Bolsward werd vierde, maar dit was voldoende om kampioen te worden. Jelle Reijenga uit Lemmer, de kampioen van vorig jaar, be haalde giste ren zijn vierde dagoverwin ning en werd in de eind rangschikking tweede. FOTO: ANP ARNHEM - Een 48-jarige man is na een beoordelingsfout van de Arnhemse politie en de GGGD om het leven gekomen. De Arnhemse recherche stelt een uitgebreid onderzoek in naar de omstandigheden waaronder de man gestorven is. Aan de hand van de uitslag van dit onderzoek wordt bepaald of de rijksre cherche in de zaak gemengd zal worden. Het slachtoffer was sinds jaren een bekende van de politie en de GGGD. Hij maakte er een gewoonte van om, onder invloed van alcohol, hartklachten te simuleren, aldus de politiewoordvoer der. Vrijdagnacht werd de GGGD gebeld dat er een man op straat lag die last van zijn hart had. Toen bleek dat het om de zelfde man ging, liet de telefonist van de GGGD weten dat de GGGD niet zou komen. Toen later de politie werd gebeld met de vraag waar de GGGD bleef, antwoordde ook de politietelefo- nist dat de politie niet zou komen. Wel werd de opbelster ge vraagd nog een half uurtje op het slachtoffer te letten. Om zes uur morgens meldde een taxichauffeur dat de man er slecht aan toe was. Toen de politie ging kijken, was de Arnhem mer al overleden. Sectie heeft uitgewezen dat hij deels aan hart klachten en deels aan alcoholvergiftiging is overleden. Nader onderzoek moet uitwijzen of het slachtoffer nog te redden was geweest, als politie en GGGD eerder hadden gereageerd. „Witboek-Waldheim" WENEN De ambassades van Oostenrijk in het buiten land krijgen een boek dat tot doel heeft de beschuldigingen te weerleggen dat president Kurt Waldheim betrokken is geweest bij oorlogsmisdaden. Het witboek, een document van 500 bladzijden in de En gelse taal, is voor „intern ge bruik" en bevat geen werke lijk nieuwe elementen. De op stellers ervan, onder wie Waldheims zoon Gerhard, pleiten de vroegere secretaris generaal van de Verenigde Naties vrij op alle tegen hem ingebrachte punten. De socia listische kanselier Franz Vra- nitzky lijkt weinig gelukkig met het uitbrengen van het witboek. UTRECHT De 20-jarige Amsterdammer A.S. die door de politie van Woerden was aangehouden op ver denking een reeks misdrijven te hebben gepleegd, heeft op 19 mei een pompbediende doodgeschoten bij de overval op een benzinestation in Nieuw-Vennep. Onderzoek van de rijkspolitie in het district Utrecht heeft dit aangetoond. Bij de overval in Nieuw-Vennep was S. vergezeld door drie an deren, onder wie een 15-jarige jongen. Volgens de rijkspolitie is S. ook betrokken bij een overval op een benzinestation in Har- melen in de nacht van 8 mei. Bij die overval werd een pompbe diende ernstig gewond. De daders maakten bij die overval ge bruik van twee in Amsterdam gestolen auto's en een vuurwapen die bij de overval in Nieuw-Vennep ook dienst deden. De zaak kwam aan het rollen toen de politie van Woerden een onderzoek deed naar een aantal snelkraken in die gemeente in april en mei. Daarbij werd eveneens gebruik gemaakt van gesto len personenauto's. Aan de hand van getuigenverklaringen wist de politie op 23 en 24 juni vier verdachten aan te houden, onder wie S. Zij maakten deel uit van een soort bende. Uiteindelijk werden 19 verdachten aanhouden. Het bleek dat zij zich schul dig hadden gemaakt aan veertig misdrijven. Daartoe behoorden diefstallen van snelle personenauto's voor het gebruik van de snelkraken en overvallen en een groot aantal kraken en auto diefstallen. De totale buit bedroeg 270.000 gulden. Waar zal het voorkomen dat een afgestudeerd arts in een vis kraam luidkeels haringen en scholletjes aanbeveelt aan het passerende publiek. Op de Markthof en de Herman Coster- markt in Den Haag en op de markt in Delft Die dokter vis boer heet Allie Simonis. En in datzelfde Den Haag wordt binnenkort het grootste snookercentrum van Nederland officieel geopend. De eigenaar heeft zich daarvoor diep in de schulden gestoken, maar hij is er dan ook van overtuigd dat zijn centrum een succes gaat worden. Over deze onderwerpen reportages op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE: Egypte, een land als een kleurenpalet. De mosselkwekers in Yerseke kunnen niet meer zonder valkenier. Het weer van dertig jaar op een rijtje. En wat blijkt: we gaan met z'n allen uitgerekend op va kantie in de natste perio de van het jaar. Paul Verhoevens eerst Amerikaanse film is een denderend succes in de Verenigde Staten. Langs de Lijn viert een dubbel jubileum. De dure grap van Maxwells zondagskrant. Apeldoornse aapjes emigreren naar de regenwouden van Brazilië. VANDAAG BIJ DEZE KRANT INKLEUR Speciale bijlage LEEUWARDEN Uit frustratie door een niet beantwoorde liefde heeft een 19-jarige jongen uit het Friese Bergum op 3 au gustus brand gesticht in het badhotel Seeduyn op het eiland Vlieland. Het hotel brandde uit - schade ruim een miljoen gul den - en drie personeelsleden moesten met ernstige ademha lingsmoeilijkheden naar een ziekenhuis worden overgevlogen. Hoteleigenaar Westers was genoodzaakt het pas in juni geopen de bedrijf voor de rest van het zomerseizoen te sluiten. De jon gen had tot begin juli als afwashulp in het hotel gewerkt, waar na hij in militaire dienst moest. Hij kwam begin augustus terug op het eiland, terwijl hij bezig was met een afkeuringsprocedure. (ADVERTENTIE) Al heb je ik weet niet wat gestudeerd, voor nage noeg ieder van ons is het nauwelijks meer mogelijk door het leven te gaan zonder cursussen. Welk di ploma men ook uit zijn kast kan halen, het is vrij wel waardeloos zonder bijscholings-, applicatie- of vervolgcursus. Dat komt door de „ontwikkelingen", die men in deze jachtige tijd heeft bij te houden. De Leidse Courant heeft vandaag zelfs een aparte bijlage, helemaal gewijd aan cursussen. Logisch want als ergens de ontwikkelingen door worden be ïnvloed of ten minste gesignaleerd dan is het wel door de krant. De Leidse Courant: een dagelijkse schriftelijke cursus wereldgeschiedenis zonder weer ga. Aarzel niet en schrijf u in! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaal, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1