Hny rokken en japonnen en wel accessoires Vm it De wintermode '79-'80 is op papier al helemaal klaar, schreven wij enkele weken geleden. De mantels kunnen ontzettend damesachtig zijn met hun kleine revers, brede schouders en hun taillering d.m.v. de prinsesselijn, die uit de oude doos is gehaald. Fluwelen gar neringen op zakklepjes en op de kraag doen aan de glorietijd van Audrey Hep burn denken. Diezelfde garneringen komt u trouwens ook tegen op mantel pakjes en andere pakjes, en op sommi ge japonnen. De perfectionistes doen er lange handschoenen bij aan en dra gen uiteraard wiebelig hoge pumps. Jonger en vlotter staan de rechtlijnige glimjassen met bijv. een enorme, ge- matelasseerde schouderpartij en bolle kopmouwen. Lange blousonjacks of een wijd coatje met opstaande kraag staan reuze pittig bij een pantalon of een enge rok. Veel mantels hebben a- symmetrische sluitingen; andere lopen diagonaal, terwijl ook blinde, dus weg gewerkte knoopsluitingen veel voor komen. PAKJES EN ROKKEN De pakjes hebben vrijwel allemaal een rechte rok; een goed alternatief is een fijn-geplisseerde. De jasjes kunnen bla zerachtig zijn en hebben dan een dub bele rij knopen en lange smalle revers. Soms worden er twee van dit soort jas jes met een verschillende lengte over elkaar aangetrokken, wat in elk geval lekker warm is. Dan zijn er verder kimonoachtige jasjes, jasjes met een mao-boordje. Er zijn er ook nog zonder sluiting of boord. De tailleurs tenslotte zijn tamelijk kort en hebben brede schouders met kopmouwen; de taille wordt, de naam zegt het al, flink inge snoerd. De echte moderokken zijn smal en jüfst kniebedekt. Er zijn enkele korte uitschieters, maar die worden al tijd met een pantalon, met gewerkte kousen of met maillots gekombineerd, en zijn louter bedoeld voor 'tjonge 'volkje'. Hier en daar krijgt de rechte rok een paar fijne plooitjes in een groepje bijeen. Andere modellen heb ben lange, sexy splitten. In heel aparte kollekties kom je ook wel eens een rok tegen, die een lange split heeft mid denvoor, waaronder een piratebroek zichtbaar wordt. Weer eens wat an ders. Ook de overslagrok, tenslotte zal een belangrijk leventje gaan leiden in de mode voor de komende winter. PANTALON/JAPON EN BLOUSES Over de pantalon valt niet zoveel te melden. Hij is een ietsje korter gewor den, dat wel. Verder blijft hij ruim en komfortabel rond de heupen, terwijl hij van de knieën af smal toeloopt. Nieuw is de broek met rechte pijpen, waarop opzij een rij knopen van boven tot on der is te zien. De japonnen en blouses kunnen, gewoon niet vrouwelijker. Soms zijn ze erg degelijk en stijf, maar er zijn ook heel geraffineerde bij. Meestal zijn ze hoog gesloten en heb ben ze een klein opstaand of liggend kraagje. Paarlemoeren knoopjes, rand jes kant en een grote, feestelijke strik middenvoor maakt ze 'liever'. De schouders zijn altijd breed; de kop mouwen benadrukken de forse schou derpartij nog eens extra. De mouwen bollen van boven en lopen smal toe, precies als de pijpen bij de pantalons. - Wie een 'volmaakt' figuur heeft, moet eens zo'n rekbare jersey jurk met V- hals en draperieën aanpassen. Ze roe pen een nostalgische sfeer op, die te ruggaat naar de vooroorlogse dagen. DE LANGE FEESTMODE De lange feestmode doet ook niets lie ver dan de lichaamsvormen nauwgezet volgen. Als inspiratiebron dienden de ren vijftig en dertig. Gedurfde decol- etés, glanzende soepele stoffen en tules, plus voor de jonge garde de «cameleonstofjes zorgen voor pracht en praal. Er horen opgestoken kapsels met sierkammetjes bij, handschoentjes en opballende, bengelende oorbellen. Tenslotte nog iets over de accessoires in het algemeen. Nog steeds heeft men niet genoeg van de discotasjes. Op het hoofd prijken kleine hoedjes met of zonder voile. Of kloeke, enigs zins mannelijke hoeden met veer. Of het wollen hoedje met opgerolde rand ies. Brede ceintuurs in alle kleuren ccentueren de taille. De bijoux zijn in .et oog springend: groot, goudkleurig ^n voorzien van opvallende stenen, arelkettingen, oorhangers en kapsels n la Grace Kelly of Greta Garbo zetten de puntjés op de i. Hoge, wijde laarzen ?ijn uit (ik kan het ook niet helpen...). De komende winter kunt u uit de voe ten met trippel-pumps met hoge zij kanten, halfhoge laarsjes met naald hakken en een warme bontvoering, terwijl de 'Queenie' en de stoere col legeschoen voor wat meer gemak zor gen. Tja, u zult wel hebben gemerkt dat de wintermode '79/'80 de vrouwe lijkheid hoog,in haar vaandel draagt. Mooi-zijn mag weer, móét zelfs, als u de mode trouw volgt! (Gegevens en illustraties ontvingen wij exclusief voor ons verspreidingsgebied van C&A, waar- Jvooronze hartelijke dank.)

Leidse Courant | 1987 | | pagina 99