0 0 ievaai rsd or in <D <D n nieuw j iasi jeS d i LEONIE SAZIAS Een bezoek dubbel en dwars waard. OP NAAR HET LIESVELD! Zet ooievaar aan het werk WAT KUNT U DOEN. Ja In Nederland is de wilde ooievaar zo goed als uitgestorven. Begin deze eeuw ging het plotseling snel bergafwaarts met deze prachtige vogel. In 1939 broedden nog ruim 300 paren in ons land; in de zeventiger jaren waren er daarvan nog maar enkele over. Al in 1969 zag Vogelbescherming deze ontwikkeling aankomen en opende daarom in 1971 in de Alblasserwaard het ooievaarsdorp 'Het Liesveld'. Daar probeert men zoveel mogelijk jonge ooievaars op te laten groeien, om ze vervolgens weer uit te zetten in het wild. Zo wil men voorkomen dat het karakteristieke beeld van de klepperende ooievaar voorgoed uit ons landschap verdwijnt. De 'crèche' is een belangrijk onderdeel van 'Het Liesveld'. Hier vinden we jonge vogels tot negen weken oud, die nog niet kunnen vliegen. Deze 'ooievaarsbabies' worden hier grootgebracht, omdat is gebleken dat elk paar meer eieren legt dan het aan jongen kan grootbrengen. De twee oudste blijven op het nest. Vandaar dat ervoor is gekozen om de kleinste exemplaren van een broedsel over te brengen naar de crèche. De overge bleven jongen (meestal twee) brengen de ouders zelf groot. Om te voorkomen dat de vogels wegvliegen, worden ze de eerste jaren gekortwiekt. Als ze een maal volwassen zijn gebeurt dat niet meer, dan krijgen ze een vleugelriem aan om ze aan de grond te houden. Als de jongen na vier jaar volwassen zijn, gaan ze naar de weide voor de volwassen vogels. Een belan grijk moment, want hier mogen ze een partner uitzoeken! Een hele klus voor een ooievaar, want ze zijn kieskeurig! In het ooievaarsdorp is de paarvorm ing echter betrekkelijk gemakkelijk; er is een grote groep waardoor ze een prima kans maken op de huwelijks markt. Als de keuze is gemaakt, wordt het paar naar een vliegkooi overge brachtoiTi te kijken of het werkelijk klikt en of ze een nest jongen groot kunnen brengen. De ooievaars die hier hebben bewezen dat ze voor de juiste partner hebben gekozen, worden na verloop vao tijd vrij gelaten. Zo is in het ooievaarsdorp de cyclus gesloten. Het is de bedoeling dat 'Het Liesveld' een doorlopende bezetting van ongeveer 250 ooievaars zal tellen, waaronder een dertigtal losvliegende exemplaren, die in volle vrijheid hun jongen kunnen grootbrengen. Vrijgelaten ooievaars nestelen meestal in de buurt. Ze zijn zo gewend geraakt aan de menselijke voedselver- strekking, dat ze zich maar al te graag laten bijvoeren. Hun trekdrang zijn deze gefokte vogels grotendeels verloren. Ze overwinteren gewoon in Nederland. Belangrijk is echter dat hun jongen wèl net als de wilde ooievaars in de herfst naar warmere streken wegtrekken en in april weer terug keren. Buitenstations Het aantal ooievaars groeit gestaag en daarom konden zogeheten 'buitenstations' worden opgezet. Daarvan zijn er twaalf, verdeeld over de provincies. Volwassen ooievaars worden hier paarsgewijs naartoe gebracht en na verloop van tijd vrij gelaten, De ooievaarpopulatie ver spreidt zich op deze manier beter over Nederland, ook al omdat de vogels wilde soortgenoten aantrekken. Ooievaars zijn namelijk kolonievogels. Op de buitenstations scharrelen ze voor het grootste gedeelte hun eigen kostje bij elkaar, maar de blijvers worden 's winters nog wel bijgevoerd. Buitenstations zijn op plaatsen gevestigd waar de leef omstandigheden voor de ooievaars optimaal zijn; open landschappen met droge èn vochtige delen. De wilde ooievaar terug Om de vrij vliegende ooievaars is het de mensen van het ooievaars project uiteindelijk te doen. Deze kunnen zich vrij in het land vestigen, zodat er uiteindelijk overal weer vrije Ooievaars te zien zullen zijn. Zoals gezegd overerven de jongen van de gefokte paren de trekdrang en gaan 's winters naar het zuiden. De vogels die de lange reis overleven, vestigen zich weer in de omgeving waar ze zijn geboren. Een nieuw jasje Het Ooievaarsdorp is dit voorjaar geheel vernieuwd. In het bezoekerscentrum is een tentoon stelling ingericht met de titel: Over de ooievaar en andere trekvogels. Het is een overzichtelijke expositie die ook kinderen op een leuke manier laat kennismaken met het hoe en waarom van de trek van de vogels. Behalve informatief is een dagje Ooievaarsdorp ook leuk. Vanaf het terras kunt u genieten van de rust en de ruimte die Het Liesveld biedt. Bovendien wordt er nu ook koffie thee, frisdrank en ijs geserveerd. Om u te laten kennismaken met het Ooievaarsdorp vindt u op deze pagina een gratis consump tiebon. Wilt u een herinnering aan Het Liesveld mee naar huis nemen, dan kunt u kiezen uit diverse mooie ooievaarssouvenirs. lijks (behalve maandag) van 1 apriil tot 1 september geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. De toegang bedraagt slechts f. 5,- voor volwasse nen en f. 2,50 voor kinderen t/m 12 jaar. Wie een bezoek brengt aan Ooievaarsdorp Het Liesveld krijgt volop de gelegenheid om de ware aard van het beestje te leren kennen. Maar liefst 250 jonge en volwassen ooievaars zijn in levende lijve te bewonderen. Ooievaarsdorp Het Liesveld ligt aan de Wilgenweg in Groot-Ammers'(bij Schoonhoven). Vanaf Utrecht en Dordrecht is Het Liesveld te bereiken via de N 214. Vanuit Gouda volgt u "10 (bij Schoon- ;n of Bergstoep iet het pontje over de Lek). Ooievaarsdorp Het Lies veld is Burgemeester De Groot van Liesveld: Hand- en span diensten voor de ooievaar 14 Jaar geleden aanvaardde de toen 35-jarige heer De Groot de functie van burgervader van de gemeente Liesveld. Hij werd daarmee tegelijkertijd vice voorzitter van de commissie, die het ooievaarsproject in de gemeente begeleidt. Daar verricht hij 'hand- en spandiensten' voor, zoals hij het zelf noemt. De heer De Groot vertelt: "Wat ik voornamelijk doe is het binnenhalen van sponsorgelden voor het ooievaars dorp. Ik spreek nogal wat mensen die aan de touwtjes trekken en daar maak ik gebruik van. Zo heb ik bijvoorbeeld een gesprek gehad met de aannemer die hier in het dorp wegen aanlegt. Met als gevolg dat hij voor een vriendenprijs een invalidepad heeft gemaakt. Een andere aannemer heeft voor een zeer redelijk bedrag het voorlichtingscen trum van het ooievaarsdorp gebouwd." Burgemeester de Groot is al van kleins af aan ooievaars om zich heen gewend. Vlakbij de ouderlijke boerderij in zijn geboortedorp Westbroek, was een ooievaarsnest. Dat was toen, aan het eind van de 2e Wereldoorlog, al heel bijzonder. Hij vertelt: "Ja, de ooievaar neemt een heel aparte plaats in. Dat bleek ook wel met de diefstal vorig jaar. De belangstelling die dat trok, was eigenlijk buiten proporties. Ik werd gebeld door kranten van over de hele wereld; Zuid-Afrika, Australië, Canada... In Canada is de ooievaarsroof zelfs op het televisiejournaal geweest1" Leonie Sazias, presentatrice van de Tros- tv-programma's "De Ojevaarsjo" en "Dierenmanieren", juicht de extra aan dacht die de ooievaar momenteel krijgt, van harte toe. "Ik vind dat in principe elk dier beschermd zou moeten worden", zegt Leonie vastberaden. "Maar de ooievaar heeft toch wel een heel bijzon dere uitstraling, vooral door de babymythe die 'm omringt. In schril contrast hiermee staat het feit dat er nog altijd illegaal in ooievaars wordt gehan deld. Leonie is nogal gecharmeerd van de ooievaar. "Voor 'De Ojevaarsjo' hebben we geprobeerd erachter te komen, hoe de mythe rond de ooievaar ontstaan is, maar het is niet te achterhalen". "Wel blijkt het al eeuwenlang een internationaal 'gebruik' te zijn dat kinderen door vogels worden gebracht. Maar waarom het bij ons nou uitgerekend de ooievaar is.... Misschien wel omdat hij in onze streken steeds in het voorjaar de tijd bij uitstek van nieuw leven - zijn opwachting maakt. Ik heb zelf trouwens nooit in de ooievaar geloofd." Ook huize Sazias stond dit voorjaar volop in het teken van nieuw leven. De ooievaar kreeg het in april zelfs dubbeldruk, want Leonie beviel van een tweeling. Ze heeft al een dochtertje. "Ik probeerde haar uit te leggen dat we gezinsuitbreiding zouden krijgen. Ik wees dan op mijn buik en zei: 'Kijk, baby's. Baby's zijn lief'. Vervolgens zag ze de film 'Dombo, het vliegende Samen met uw hulp probeert Vogelbescherming Nederland de ooievaars voor ons land te behouden. Zodat er straks overal weer ooievaars te zien zijn. U kunt ons daarbij helpen. Voor minimaal tien gulden per jaar (of vijfentwintig gulden voor gezinnen) kunt u Vriend van de Ooievaar worden. Op vertoon van uw vriendenkaart kunt u dan een jaar lang gratis Ooievaars dorp Het Liesveld bezoeken. olifantje'. Alle dieren in het circus krijgen een baby, gebracht door de ooievaars1 Daar ging mijn goede uitleg! Haha." Alblasserwaard Een bezoek aan het ooievaarsdorp is heel mooi te combineren met het bezichtigen van de Kinderdijk. Een uniek molengebied met 19 molens die alle nog in bedrijf zijn. Er is een rond vaartboot die u langs vele molens voert en er zijn speciale wandel- en fietstochten waarbij u de molens van dichtbij kunt zien. Heel bijzonder is de kleinste vestingstad van Nederland: Nieuwpoort. Een stad met een lange en boeiende geschiedenis. De vesting wal en de prachtige oude huizen zijn het bezoeken waard. Daarnaast ontvangt u ook nog twee keer per jaar De Ooievaar. Een krant met het laatste nieuws over de ooievaar en allerlei andere leuke wetenswaardigheden over deze prachtige vogel. Tenslotte kunt u ook één van onze ooievaars adopteren. Voor fl. 125,- per jaar verzorgt u dan die ene ooievaar van Het Liesveld. U krijgt daarvoor een certificaat met de naam van de ooievaar. Die naam kunt u zelf bedenken. Vul snel de onder staande bon in voor meer informatie. ik wil graag meer weten over het Ooievaarsproject. y Stuur mij de gratis Ooievaarskrant. Dhr/mw: Adres: Postcode/Plaats: Coupon invullen en opsturen naar: Vogelbescherming Nederland, Driebergseweg 16c, 3708 JB Zeist.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 63