SoUACMlt-? Groot sportcomplex in Leiderdorp X STAD OMGEVING Sloop huizen Morsweg begint binnen een jaar Inspectie van de volksgezondheid: ziekenhuizen verkrotten Slimme EHBO-kit Transport naar Polen Binnenbad De Studenten Zijl open WETHOUDER TESSELAAR: „VOLDOENDE BEWONERS WILLEN WEG" OP LOKATIE VAN ZWEMBAD DE DOES Slecht weer: asielen overvol CcicLe Soumnt DINSDAG 28 JULI 1987 PAGINA 9 leid en sieraden gestolen uit woning DEN Uit een woning aan de Haagweg zijn gisteren tus- n twaalf uur 's middags en twaalf uur 's nachts een hoeveel- pd geld, enkele sieraden en een koffer met kleding gestolen, fe waarde ervan is onbekend. De dieven kwamen binnen door f achterdeur te forceren. Uit een woning aan de Willem de ttrijgerlaan verdwenen het afgelopen weekeinde een aantal celeinen beeldjes en een radio-cassetterecorder. De bewoners jen met vakantie. Buurtbewoners zagen gisteravond binnen n uur tijd dezelfde man inbreken in een woning aan de Dron- jmeerlaan en een videotheek aan de Condorhorst. In het eer- je geval sloot een vrouw, die op het huis past, het huis af en larschuwde de politie. Toen die arriveerde was de man via a schuifpui ontsnapt. De slaapkamer was overhoop gehaald, jar er werd niets vermist. Aan de Condorhorst had de man n raam open gewrikt. Vermoedelijk is ook hier niets gestolen, brekers die hun slag sloegen bij een benzinestation aan de teweg A4 ter hoogte van Zoeterwoude, werden vannacht ond een uur gestoord door het inbraakalarm. In de haast na- »n zij alleen een pak werkhandschoenen mee. De dieven wa ll binnengekomen door een gat te maken in de houten zij- ind van het gebouwtje. Autodieven aangehouden LEIDEN Twee Leide- naars van 22 en 20 jaar zijn vannacht opgepakt toen zij probeerden in au to's in te breken. Omwo nenden zagen hoe drie mannen aan de Toussaint- kade de achterruiten van een aantal auto's verniel den en waarschuwden de politie. Het drietal sloeg op de vlucht, maar de politie kon twee van de drie mannen aanhouden. Eén van hen verzwikte zijn en kel bij de vluchtpoging. De mannen waren ook op de Staringkade actief ge weest. LEIDEN Er komt weer een transport naar de Poolse stad Torun, waaraan ook in woners uit Leiden hun steentje kunnen bij dragen. In ziekenhuizen, bejaarden- en kin dertehuizen in Torun bestaat dringend be hoefte aan reiningingsmiddelen, desinfecte rende middelen, wasmiddelen en medische verbruiksartikelen. De Stichting Regio Lei den helpt Polen heeft minimaal 10.000 gul den nodig om de nood enigszins te kunnen ledigen. Mensen die een bedrag willen over maken, kunnen dat doen naar Algemene Bank Nederland, rekeningnummer 56.61.19.307 of via de giro nummer 1984100 ten name van Stichting Regio Leiden helpt Polen. Het transport is gepland voor 3 sep tember. De bedoeling is dat het bestaat uit een vrachtwagen en twee bestelbussen met de goederen. Enkele bedrijven hebben reeds toegezegd voor het vervoer te zullen zorgen. LEIDEN Het binnenbad van zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat is vanaf morgen geopend. Normaal is het binnenbad gedurende de zomermaanden gesloten. Dan kunnen de noodzakelijke on derhoudswerkzaamheden wor den verricht. Het personeel van het zwembad heeft de werkzaamheden nu al af, zo dat enthousiaste zwemmers ondanks het slechte weer toch een duik in het zwembad kun nen nemen. Het bad is geo pend van zeven uur tot half vier. Voor meer informatie: tel. 071-220780. timmeren deur dicht LEIDEN Een groepje dronken studenten heeft „vrienden" uit studenten huis Wallon aan het Ra penburg het afgelopen weekeinde vergast op een wel bijzonder originele grap. Zij timmerden de voordeur van het huis dicht. De niet minder vin dingrijke bewoners slaag den er desondanks in zich zelf te bevrijden door uit een raam naar buiten te klimmen en aangifte te doen bij de politie. Gemeente Leiden: nieuw complex I geen concurrent LEIDEN „Het nieuwe sportcomplex dat project ontwikkelaar Erica in Lei- I derdorp wil bouwen zal nau- welijks of geen concurrentie betekenen voor bestaande sportvoorzieningen in Lei den". Dat zegt de Leidse wet houder van sportzaken D. Tesselaar in een reactie op het plan van Erica. Tesse laar verwacht dan ook niet dat Leiden pogingen zal doen de gemeente Leiden dorp op andere gedachten te brengen. Dat gebeurde bij voorbeeld wel bij de tot standkoming van de Meu belboulevard in de Eliza- bethhof in Leiderdorp. De gemeente Leiden greep toen alles aan om de Meubelbou levard binnen zijn eigen grenzen te halen, maar uit eindelijk gaven de provincie Zuid-Holland en later ook de Kroon de gemeente Lei derdorp zijn gelijk. Ook de plannen van verzekerings maatschappij Nationale Ne derlanden om zijn winkel centrum Winkelhof in Lei derdorp uit te breiden, wek te weerstand bij met name de gemeente Leiden. Uitbrei ding zou de positie van Lei den als regio-gemeente ver der aantasten. Of die uitbrei ding doorgaat, staat overi gens nog niet vast B en W van Leiderdorp hebben nog geen besluit genomen. Volgens wethouder Tesse laar zal het sportcomplex geen bedreiging voor de re giofunctie van Leiden zijn: „Ik denk dat het een sport centrum zal zijn, dat vooral voor inwoners van Leider dorp betekenis zal hebben. Zeker in het begin zullen veel Leidenaars naar Leider dorp gaan om een kijkje te nemen, maar als de nieuwig heid er eenmaal af is, gaat dat wel over". Hij wijst er op dat geen enkel zwembad winst oplevert „Je kan nog zoveel glijbanen bouwen, er zal altijd geld bij moeten. Met zaken als een sport school en een sauna kan je de tekorten hoogstens wat drukken. Trouwens, als ie dereen een glijbaan bouwt neemt het effect van dat soort voorzieningen toch weer af". Ook voor een eventueel te bouwen sporthal, is Tesse laar niet bang: „Voor een club maakt het niet zoveel uit waar hij is onderge bracht, als het maar een goe de voorziening is en ik denk dat de Leidse sportvereni gingen goed in Leiden te recht kunnen. Veel hangt natuurlijk wel af van de ta rieven die Leiderdorp zal hanteren, maar ik me niet voorstellen dat ze veel lager dan wij zullen uitkomen". Erica heeft de gemeente Lei den niet gevraagd of men eventueel belangstelling zou hebben voor de bouw van het complex in Leiden. LEIDERDORP Projec tontwikkelaar Erica B.V. wil het Leiderdorpse zwembad De Does voor het symbolische bedrag van één gulden kopen en het vervangen door een groot sportcomplex. In de plan nen is sprake van een nieuw overdekt zwembad, zes squashbanen, sauna, driving range (oefengolf baan), langlaufbaan, schoonheidssalon, sport - winkel, kantine en ruimtes voor fysiotherapeuten en sportkeuringen. Volgens de heer A. Swaak van Erica is met het project een bedrag van 12 miljoen gulden ge moeid. Mogelijk komt er ook een sporthal bij. Bouwt Erica het complex, dan betekent dit niet dat de ge meente Leiderdorp af is van een jaarlijkse exploitatietekort (nu gemiddeld 500.000 gulden) van het zwembad. Volgens Swaak moet Leiderdorp blij ven rekenen op een jaarlijks tekort, al zal dat volgens hem aanzienlijk (zo'n twee ton) kleiner zijn dan nu. In een programma van eisen dat de gemeente Leiderdorp heeft opgesteld, staat dat het exploi tatieverlies, dat jaarlijks op het sportcomplex mag worden geleden, binnen de 500.000 gulden moet blijven. Volgens Swaak is deze eis dus zeker haalbaar. „Het hele tekort kan echter nooit in één klap wor den weggewerkt. Er zal altijd wel een tekort zijn", aldus Swaak. Erica heeft in het ont werp geen sporthal opgeno men, wel is er ruimte voor een hal beschikbaar. „Wij wil len geen financiële risico's met een sporthal lopen", aldus Swaak. In het programma van eisen van Leiderdorp staat dat het complex wèl een sporthal moet bevatten. Erica is bereid de hal te bouwen en het ma nagement te voeren. Snufjes De gemeenteraad van Leider dorp krijgt eind augustus vier varianten voorgelegd. Het eer ste is het plan Erica. De ge meente Leiderdorp heeft zelf drie ideeën: nieuwbouw van een eenvoudig zwembad met daaraan vast een sporthal; een recreatief zwembad met sport hal uitgaande van het huidige zwembad en als derde renova tie van het bestaande bad. In het laatste geval is geen spra ke van een sporthal. De ge meente onderzoekt momen teel de haalbaarheid van de eigen alternatieven. Alleen re novatie kost 2,3 miljoen gul den. Volgens wethouder me vrouw C.A. Huigen-Van Bo ven (sport en welzijnszaken) kiest de gemeenteraad in sep tember een van deze vier va rianten. Zij weet dat Erica een plan indient en zegt zeer nieuwsgierig te zijn. Kiest Lei derdorp voor Erica, dan kan in het voorjaar van 1988 wor den begonnen met de bouw, zo zegt Swaak. De bouw duurt een jaar. Eind vorig jaar wees de gemeenteraad renovatie van De Does en bouw van een sporthal als te duur van de hand, maar de wethouder meent dat het met De Does zo niet verder kan. Volgens het plan van Swaak krijgt het nieuwe zwembad een 25 meter bad, een instruc tie- en een peuterbad en een beweegbaar dak. Verder wordt het voorzien van mo derne snufjes, zoals golfslag. „De Leiderdorpse sportschool Van Houdt geïnteresseerd in een vestiging in het nieuwe complex", aldus Swaak. De sauna omvat een Turks bad en een whirlpool. De driving range (oefengolfbaan) wordt gedeeltelijk overdekt en de langlaufbaan bestaat uit bor stels en is daarom altijd te ge bruiken. Volgens Swaak pakken de ge meenten het zwembaden-pro bleem verkeerd aan. „De ge meenten trachten hun zwem baden aantrekkelijker te ma ken door er attracties als glij banen en whirlpools in te bou wen. Door er imitaties van Duinrell van te maken willen ze meer bezoekers trekken. Maar daardoor nemen de ka- pitaalslasten toe. Er moet meer rente worden betaald en er wordt nog meer verlies ge leden", aldus de man van Eri ca. „Wij hebben daar iets op gevonden. Alleen een glijbaan en een whirlpool is niet ge noeg. De sporter vindt het fijn om te gaan zwemmen en an dersom vindt de zwemmer het fijn om te gaan sporten. Door rondom een zwembad zoveel mogelijk voorzieningen aan te leggen, krijg ie meer belang stelling, wordt er meer ge bruik gemaakt van het zwem bad". KEES VAN HERPEN MARCEL GELAUFF Het zwembad De Does kost de gemeente Leiderdorp jaarlijks tonnen. De publieke belangstelling is de laatste jaren verder afgenomen. FOTO: WIM VAN NOORT -EIDEN De sloop van le huizen aan de Morsweg "^begint binnen een jaar. Wethouder D. Tesselaar 'erwacht dat het eerste luis rond mei 1988 tegen vlakte gaat. De ge beente maakt plotseling toast met de sloop omdat linnen een maand duide- ijk zou moeten zijn welke »ewoners van de Morsweg m huis in de Stevenshof topen. Zij kunnen die be- Aissing alleen nemen als 'ast staat dat de sloop van iet stukje Morsweg tussen de Dr. Lelylaan, de spoor- ijn en het Werninkter- ein doorgaat. Volgens esselaar hebben inmid- voldoende bewoners estemd met sloop of en dat alsnog doen. gemeente heeft met 28 van bewoners in principe nstemming bereikt over aankoop van hun huis. Ne gen hebben hun koopcontract echter nog niet teruggestuurd naar de gemeente, die zelf ei genaar is van twee huizen. Met de overige bewoners is de gemeente nog in onderhande ling. Zestien bewoners hebben een advocaat ingeschakeld om bij de gemeente bezwaar tegen de sloop aan te tekenen. De gemeente wil de 44 huizen aan wat wel wordt genoemd Morsweg IV slopen om een einde te maken aan wat zij „een onleefbare situatie' noemt. Volgens de gemeente wordt die veroorzaakt door de toekomstige verdubbeling van de spoorlijn langs de Morsweg, het autoverkeer op de Dr. Le lylaan en de geïsoleerde lig ging van dit deel van de Mors weg. Akkoord Met de beslissing dat de ge meente hoe dan ook zal begin nen met de sloop van huizen aan de Mors IV, is onverwacht een einde gekomen aan een periode van onzekerheid. Na dat de gemeenteraad zich eind mei akkoord had verklaard met koop en sloop van de 44 woningen, een operatie die 6,5 miljoen gulden kost, kwam het plan op losse schroeven te staan toen bleek dat achttien bewoners niet wilden dat hun huis werd gesloopt. Zij schre ven dit in een brief aan de ge meente en de provincie Zuid- Holland. De voorwaarde van de raad was dat „een ruime meerderheid" van de bewo ners overeenstemming zou be reiken met de gemeente. Wet houder J. Peters (ruimtelijke ordening) wilde daarbij geen getal noemen. De gemeente was bereid in het uiterste ge val tot onteigening over te gaan, maar volgens Peters al leen als het „om niet teveel huizen" ging. Volgens wethouder Tesselaar kan niet langer worden ge wacht met het definitieve be sluit om de huizen te slopen. De eigenaars met wie de ge meente overeenstemming heeft bereikt, kunnen een huis in de Stevenshof kopen. „De aannemer die deze huizen gaat bouwen, heeft de gemeente la ten weten dat hij binnen een maand wil weten waar hij aan toe is", aldus Tesselaar. Anders gezegd: bekend moet dan zijn welke bewoners uit de Mors naar de Stevenshof willen en die beslissing konden en kun nen de betrokkenen alleen ne men als vast staat dat hun huis wordt gesloopt Onduidelijk is of de negen be woners, die hun contract nog niet hebben terug gestuurd, nog in aanmerking komen voor een huis in de Stevens hof. Er is geen datum vastge steld waarop de gemeente het contract uiterlijk in haar bezit wil hebben. Naar verwachting zijn de hui zen in de Stevenshof rond eind mei volgend jaar klaar. De huizen die dan leegkomen aan de Morsweg worden met een gesloopt, „want we willen niet dat daar krakers intrek ken", aldus Tesselaar. Begon nen wordt met sloop van de huizen aan de zijde van de spoorweg. De meeste bewoners aan die zijde willen er weg. Van de andere zijde van de straat heeft de gemeente pas met drie bewoners overeen stemming bereikt Volgens Tesselaar blijft de gemeente met hen onderhandelen om alsnog overeenstemming te be reiken. Tesselaar verzekert dat ook aan die zijde zo snel moge lijk begonnen wordt met sloop, „zelfs al gaat het om een huis waarvan de buren willen blij ven zitten". Belang Advocaat W. Janssen, die de belangen behartigt van de 16 protesterende bewoners, toon de zich gistermiddag verrast over de uitspraken van Tesse laar. Hij wilde er nog niet op reageren. De verwachting is wel dat een aantal bewoners zich met hand en tand zal ver zetten tegen de sloopplannen van de gemeente. Leiden zal in het uiterste geval overgaan tot onteigening. Het kan dan zo'n tweeëneenhalf jaar duren voordat hun huis kan worden gesloopt, omdat bewoners hiertegen tot bij de Kroon in beroep kunnen gaan. Volgens Janssen heeft de ge meente onvoldoende aange toond dat het algemeen belang wordt gediend met de sloop van de huizen. „De gemeente duwt de bewoners een bepaal de kant op met het aanbieden van huizen in de Stevenshof. Ik vind dat heel gevaarlijk". Hij maakte namens de bewo ners ook bezwaar tegen wat zij noemen „intimiderende prak tijken" van de gemeentelijke onderhandelaars. „Als die ver halen kloppen, is dat zeer kwalijk". Voordat de gemeente een ont eigeningsprocedure in gang kan zetten, moet het bestem mingsplan nog worden gewij zigd. De gemeente wil van dit stuk van de Morsweg indus triegebied maken en laat op dit moment onderzoeken welk soort bedrijven voor vestiging in aanmerking komt Daarbij speelt vooral eventuele milieu- overlast een rol. Naar ver wachting zijn de resultaten van dit onderzoek half augus tus bekend. Dan wordt ook duidelijk of de Leidse Beton- mortel Centrale zich daar kan vestigen. Deze is nu aan de Zoeterwoudseweg gevestigd en veroorzaakt daar veel overlast voor de omwonenden. PIETER EVELEIN LEIDEN Er is sprake van verkrotting in de Zuidhollandse ziekenhui zen. Oorzaak hiervan vormt de enorm lange wachttijd voordat een nieuwe voorziening kan worden aangebracht. Soms gaat daar een perio de van vijftien jaar mee heen. Gebleken is ook dat de leiding van de zieken huizen gedemotiveerd raakt door de toestand en niet meer actief tracht om verbetering in de situatie aan te brengen. Dit blijkt uit het jaarverslag 1986 van de geneeskundige in spectie van de volksgezond heid voor Zuid-Holland, on derdeel van WVC. Volgens de geneeskundig inspecteur, dr. H. van Osch, komt door de toestand de zorg voor de pa tiënten in gevaar. Hij noemde dit „onacceptabel". Met de tekst in het jaarverslag en po gingen om procedurers te ver snellen wil de inspectie hier iets tegen doen. Dr. Van Osch zei dat er niet alleen sprake is van verouderde voorzieningen die al vervangen moesten wor den maar ook van een achter stand in onderhoud. Waar de toestand het ergst is wilde de inspecteur niet meedelen. Het Academisch Ziekenhuis Leiden is jaren zeer slecht ge huisvest geweest, maar kon enkele jaren geleden toch met totale nieuwbouw beginnen. Volgens een woordvoerster van het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp is er in dit zie kenhuis geen sprake van ver krotting. „Bij ons worden voorzieningen meteen vervan gen en er is geen sprake van achterstallig onderhoud". Di recteur J.H. Sissingh van Zie kenhuis Rijnoord zegt de uit- 3sraak van de inspectie over e lange duur van procedures te herkennen: „Wij proberen al sinds 1978 de polikliniek te verbeteren. Volgens de nor men zou de kliniek twee maal zo groot mogen zijn, maar tot dusver hebben we nog steeds geen toestemming. Slagvaar digheid ontbreekt wat dit be treft bij de overheid". Een woordvoerder van het Diaco- nessenhuis zegt zich de uit spraken van de inspectie wel voor te kunnen stellen, „maar voor dit ziekenhuis geldt dat zeker niet. „Wij hebben geluk kig aan het begin van de jaren tachtig een aanzienlijk renova tie en verbouwing kunnen uit voeren". Uit het jaarverslag blijkt te vens dat er in Zuid-Holland een tekort aan verpleegkundi gen is. Er is sprake van een voortdurende overbelasting voor de verpleegkundigen het geen geleid heeft tot fouten en tekortkomingen in de beroep suitoefening. Volgens de ge neeskundig inspecteur heeft ook dit nadelige effecten op de zorg voor patiënten. Zo is het voorgekomen dat patiënten verkeerde medicijnen kregen of infuzen verkeerd werden aangesloten. Als oorzaak voor de situatie noemde Van Osch geldgebrek bij de instellingen. Zij kunnen niet meer ver pleegkundigen betalen. LEIDEN Het aanhoudende slechte weer heeft er mede voor gezorgd dat de dierenasielen in Nederland weer overvol zitten. Veel mensen boeken door het regenachtige weer en de sombere weersvooruitzichten een last-minute reis naar zonniger streken, is de indruk van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Veel huisdieren zijn daar de dupe van. Er moet voor hen dan op het laatste moment onderdak worden gezocht. Gevolg is dat honden, katten en andere dieren uit gemakzucht buiten de deur worden gezet. De asielen die in deze maanden al een enorm aanbod te verwer ken krijgen, kunnen de stroom afstands- en zwerfdieren niet meer aan, aldus de Dierenbescherming. Vooral die in de grote steden en in Brabant kampen met overbevolking. Ook het Leids dierenasiel aan de Besjeslaan treft deze vakantiedrukte. Ruim voor de vakantieperiode kondigde asielhouder L. Gottschal deze drukte al aan en werd er gewerkt aan de bouw van extra hok ken voor de dieren. Volgens Gottschal was het dierenasiel vorig jaar zo vol dat veelal twee katten in een hok moesten worden ondergebracht „al gaf dat vaak grote problemen". „Momenteel bevinden zich in het Leids asiel zo'n 14 honden en 58 katten en poezen. Dat worden er iedere dag meer. De hoop is dat na de vakantieperiode de dieren een goed tehuis geboden kan worden. De tendens is wel dat de dieren tegenwoordig sneller het asiel verlaten dan de vorige jaren. De mensen lijken meer meer be wust te worden van de situatie in de asielen in Nederland", al dus Gottschal. Zo wordt er in vele asielen naar noodoplossingen gezocht, maar als er niet wat meer ruimte komt wordt de situatie volgens de Dierenbescherming onhoudbaar. De vereniging doet daarom een dringend beroep op mensen die van plan waren in september een dier uit het asiel te halen, dit nu te doen indien zij hun va kantie al hebben gehad. Nederland telt ongeveer 100 dierenasielen met een totale capaci teit van 3.000 honden en 5.000 katten. In 1986 werden 27.000 zwerfhonden en 23.000 afstandshonden honden die de eige naar bewust naar een asiel brengt en niet meer terug wil in de asielen opgenomen. Wat de katten betreft, ging het dat jaar om huisvesting van 30.000 zwerfkatten en 17.000 afstandskatten. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk - onthaald: deze Vrc»\s,yïl krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noleer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Adres: -Voorl.i iPostcode/plaatsi. 'Telefoon- J Deze omvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per in maand automatisch betalen f 23,04 '□kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de fotocamera naar 'Naam' (voor controle bezorging) 1 Adres i Postcode/pIaals:_ I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar l Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Ha

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9