„Duizenden kinderen uit armoede verhandeld" dagjes mens In het Een koninklijk dorp foidócSou/umt Drugssmokkel op Schiphol fors toegenomer MINISTERIES WACHTEN AF Bejaarde cocaïne smokkelaar opgepakt Hi TIP 3: BINNENLAND Marechaussee voelt zich onveilig na aanslag op Klaas de Jonge Toeristen gewaarschuwd voor grotten Pietersberg Ontvoerder wil terug naar Nederland spoor van de Hi TIP 1: Hi TIP 2: DINSDAG 28 JULI 1987 PAGINi APELDOORN De marechausséevereniging eist van minister Van Eekelen (defensie) betere veiligheidsmaatregelen voor de bewakers van de Nederlandse ambassade in Pretoria, waar de antropoloog Klaas de Jonge nu al ruim twee jaar vastzit. Zondag werd het verblijf van De Jonge vanuit een pand aan de overzij de van de straat beschoten. Het projectiel miste een Nederlandse marechaussée op een haar. Volgens de Zuidafrikaanse politie, die inmiddels een onderzoek heeft ingesteld, betrof het een „steentje of rond voorwerp dat met een katapplt door het raam is geslingerd". Niettemin heeft de inslag van het projectiel tot grote ongerustheid geleid onder de Nederlandse bewakers van Klaas de Jonge. Volgens een woordvoerder wordt zonder extra veiligheidsmaatregelen het werk onverwijld neergelegd. Een Zuidafrikaanse generaal en vier ballistische experts concludeerden, deels op basis van een verwrongen raamkozijn, dat er geen kogel is afgevuurd op het gebouw, en ook geen prop uit een gaspistool. Maar volgens het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken moet het onder zoek naar het incident nog beginnen. MAASTRICHT Het noordelijk gangenstelsel van de St. Pietersberg in Maastricht is onbetrouwbaar. Mensen die zich er in wagen, lopen volgens de studiegroep Onderaardse Kalksteengroeven gevaar. Aanlei ding voor die waarschuwing, die vooral bedoeld is voor de vele toe risten, is een recente instorting bij de aanleg van een nieuwe ingang. Daarbij werden twee mannen be dolven, van wie er één overleed. Volgens voorzitter De Grood van de stu diegroep laat de eigenaar van de onder aardse mergelgrotten, de provincie Lim burg, zich te weinig gelegen liggen aan een degelijk beheer van dit natuurmonu ment. De studiegroep heeft vooraf ge waarschuwd voorzichtig te zijn met het drijven van twee zogenoemde doorbraak- gangen in een riskant gedeelte, waar ge durende vijf eeuwen nooit werkzaamhe den zijn uitgevoerd. De studiegroep advi seerde daarom speciale maatregelen te ne men. Volgens De Grood is daar weinig of geen aandacht aan geschonken. Hij durft echter niet te beweren dat het dodelijk ongeluk voorkomen had kunnen worden, als er wel aandacht aan de adviezen was geschonken. De provincie Limburg wijst de beschuldi gingen van de studiegroep van de hand. Na het ongeluk is een onderzoek ingesteld door het Staatstoezicht op de Mijnen. Die instantie heeft kortgeleden schriftelijk la ten weten dat de grotten weer volkomen veilig zijn. Reden voor de provincie om het Zonnebergstelsel zeer recent weer vrij te geven voor bezoekers, met uitzondering van de plek waar het ongeluk gebeurd is. Ook de directie van de Maastrichtse VVV wijst erop dat de toeristen geen gevaar te duchten hebben in de door de Staatstoe zicht veilig bevonden gedeelten. „De des kundigheid van die instantie slaan we ho ger aan dan die van de studiegroep", aldus het VVV. Dat doet ook het provinciaal be stuur, dat nadrukkelijk wenst te varen op het kompas van deskundigen van Staat stoezicht op de Mijnen. Deze dienst heeft ook de toeristische route uitgelegd en goedgekeurd. SCHIPHOL De douane op Schiphol heeft in de e« ste zes maanden van dit jaar aanzienlijk meer verd vende middelen aangetroffen dan in dezelfde perio< van 1986. In totaal werden er in deze periode 200 kil gram harddrugs en 3.145 kilogram soft drugs opg spoord. In dezelfde periode van 1986 bedroegen de hoeveelheden respectievelijk 124 en 1.487 kilogram. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Wat er nu gebeurt heeft meer met vrouwen-exploitatie dan met het gebruik van kinderen te maken. Zo wordt het daar ook ge zien. Het gaat om de uit voer van meisjes en vrou wen, ten behoeve van prostitutie". Aan het woord is mevrouw. P. Jongens, secretaris van een in 1979 ter gelegen heid van het VN-jaar van het kind in ons land ge vormd platform bestaande uit organisaties die alle maal de belangen van kinderen behartigen. Aanleiding voor haar met on derkoelde woede uitgesproken zinnen vormt een in het afge lopen weekeinde bekend ge worden affaire van kinder handel. De politie in Bergen op Zoom onthulde dat er tus sen de 80 en 150 kinderen uit de Filipijnen het slachtoffer zijn geworden van Nederland se kinderhandelaars. Door schijn-vaders verklaringen te laten ondertekenen dat het om eigen kinderen ging, werden tientallen minderjarigen met onder valse voorwendsels ver kregen Nederlandse paspoor ten naar ons land gebracht. Waarschijnlijk voor prostitutie hoewel dat nog niet bewezen is. „Arme moeders uit kleine dor pen verkopen hun kinderen voor dit soort praktijken", al dus Jongens. „Het is een han del geworden. Duizenden kin deren komen zo jaarlijks in West-Europa en in de Vere nigde Staten terecht". Maatregelen Indien het aan onze gespreks partner ligt zal het echter niet lang meer duren voordat er maatregelen worden genomen. Medio 1988 zal er door een fiarticuliere organisatie die uistert naar de naam Defence for Children International luistert, een actie worden ge start tegen de sexuele exploita tie van minderjarigen. Tevens is het de bedoeling om eind 1988 te komen tot een interna tionale conventie over de rechten van het kind. Een concept-tekst ligt inmiddels bij de regeringen van alle landen die bij de Verenigde Naties zijn aangesloten. Terwijl er in de wereld door particulieren getracht wordt iets aan de kinderhandel te doen, neemt Den Haag een af wachtende houding aan. Zo wordt op het ministerie van justitie nog wat onwennig te gen de zaak aangekeken. Het is de eerste keer dat men daar geconfronteerd is met schijn- erkenningen van kinderen. Tot nu toe werden alleen schijn-huwelijken afgesloten om vrouwen onder valse voor wendsels naar ons land te ha len. Aan die praktijken is ech ter grotendeels een eind ge maakt door de nieuwe Wet op het Nederlanderschap uit 1985, waarbij het sluiten van schijn huwelijken veel onaantrekke lijker is geworden. Naar aanleiding van het nu door de politie van Bergen op Zoom bekend gemaakte geval wijst een woordvoerder van Justitie op dezelfde Wet op het Nederlanderschap uit 1985. Daarin staat een bepaling dat minderjarigen het Nederlan derschap kunnen verkrijgen indien een meerderjarige man hen als zijn kind erkend. Daartoe moet de vader een zo genaamde vaderschapsacte overhandigen alsmede een uit treksel uit het geboorteregis ter. Met beide papieren van de vader dient het minderjarige kind in het land van herkomst naar de Nederlandse vertegen woordiging (ambassade of con sulaat) te gaan. Daarbij dient de moeder van het kind te vens een door een notaris op gestelde verklaring over te leggen waarin zij toestemming geeft dat het kind zich bij de vader voegt. Op basis van al deze documenten schrijft de ambassade of het consulaat voor het minderjarige kind een Nederlands paspoort uit. Op het ministerie van buiten landse zaken worden de acti viteiten van ambassades en consulaten als een „puur ad ministratieve handeling" om schreven. „Als de papieren kloppen hebben wij geen an dere mogelijkheid dan het uit schrijven van een paspoort", aldus een woordvoerster, die er aan toevoegt dat het gaat om „een legale gebeurtenis be doeld voor bonafide gevallen". Op het ministerie van buiten landse zaken wordt erkend dat het erg moeilijk is om na te gaan welke gevallen bonafide zijn en welke niet. Voordat stappen worden ondernomen wil men dan ook eerst de ver dere afhandeling van het ge- val-Bergen op Zoom afwach ten. Hoe groot het probleem is valt treft de juiste snaar en vertelt de details met verve, alsof het de eerste keer is. We mogen onze „busbenen" een half uurtje strekken in het Westbroekpark, tussen de duizenden soorten rozen in het Rosarium, en dan is het tijd voor het echte „Royal"- gedeelte van de tour. Daar kunnen ruim gezien ook de ambassades in Den Haag bij worden gerekend. De hoofden achter de bus ruitjes vliegen voortdurend van links naar rechts, alsof ze naar de finale op Wimble don zitten te kijken. Ambts woningen van alle belangrij ke en minder belangrijke na ties schuiven voorbij, de één nog statiger én beter bevei ligd dan de ander. De ambas sade van Oost-Duitsland valt de dagjesmensen het meest op, niet door de architectuur of het mooie tuinhek, maar om het werkelijk angstaanja gende woud van antennes op het dak. Bij het internationale karak ter van de Hofstad past ook het Vredespaleis, waar onder meer het Internationaal Ge rechtshof is gevestigd. Ook de Hagenaars in het gezel schap blijken nauwelijks te weten dat het paleis deels met schenkingen is betaald: de grote klok was een cadeau van de Zwitsers, het glas-in- lood van de Engelsen, de deuren van de Belgen, het hek van de Duitsers. Geluk kig is de tuin van overvalst Nederlandse snit Bij de Hofvijver staat een jongetje van steen met zijn vinger in de richting van het Binnenhof te wijzen. Volgens Marjolein wijst hij (overeen komstig het versje „In Den Haag daar woont een graaf") naar een Hollands jachtslot dat daar moet staan. Het duurt even voordat alle Ne derlanders doorhebben dat Jantje en Marjolein de Rid derzaal op het oog hebben. We zijn in de buurt van de regeringsgebouwen en dat is voor de meesten het teken het fototoestel tevoorschijn te grabbelen. De fontein op het Binnenhof is een dankbare lokatie voor menig kiekje, net als het interieur van de Ridderzaal. Alles mag, behal ve op de troon zitten, dat is voorbehouden aan de konin gin. Met verbazing wordt kennis genomen van de smaak van en het verhaal achter het Haagse Hopje, van de kale huur die de gigantische he renhuizen aan het Lange Voorhout wekelijks moeten opbrengen (ongeveer 3000,-) en van het feit dat het paleis aan het Voorhout door prin ses Juliana maar zo weinig wordt gebruikt. Terwiil de chauffeur stuurt, vertelt de gids over het paleis aan de Kneuterdijk, waar de Raad van State nu is gehuisvest en over dat ambachtelijke siga- renzaakje, waar Winston Churchill ooit zijn rookwaren kocht. Over paleis Noordein de, het werkpaleis van onze vorstin en meer van die ko ninklijke plekjes. Totdat „hel snoepje" van de tour is be reikt: paleis "Huis ten Bosch, het woonhuis van de vorstin en haar gezin. Hier blijkt de opvallende interesse van de Duitsers voor „Royalty'" „Woont Beatrix hier alleen? En Claus? En hoe is het met Claus' gezondheid?". Als gids moet je alles weten om je gas ten tevreden te stellen, tot aan de gezondheid van de prins-gemaal toe. ARJEN VAN DER SAR Regen teistert vierdaagse in Drente De Drentse rij- wielvierdaagse dreigt letterlijk in het water te val len. Niettemin zijn vandaag 31.000 fietsers van start gegaan om vier dagen door het Drentse land te toeren. Vaak kamperen zij op sportvel den. Op de foto proberen een paar deelnemers hun fietsen droog te houden onder de luifel van hun tent. FOTO: ANP ROTTERDAM De Italiaan Franco Cat-Berro, een van de ontvoerders van mevrouw Van der Valk, wil in Neder land zijn straf uitzitten. De man die na zijn veroordeling tot twaalf jaar celstraf vorig jaar uit de Scheveningse straf gevangenis ontsnapte en later in Frankrijk werd aangehou den, schrijft in een brief aan het Algemeen Dagblad dat hij graag zijn cel in Marseille wil verruilen voor een Nederland se. Hij schrijft, dat „de justitie of een Nederlandse politicus niet wil, dat ik terugkeer naar Nederland". Volgens Cat-Berro wil een machtig persoon in Nederland niet dat hij terugkeert naar ons land, omdat de Italiaan dan feiten zou vertellen die „niet aangenaam" zijn. De voorkeur van de ontvoerder voor Nederland heeft ook te maken met de plannen van zijn geboorteland om hem op nieuw te berechten voor de ontvoering van mevrouw Van der Valk. Bovendien staat hem daar nog 24 jaar gevangenis straf te wachten voor eerdere ge weldplegi ngen De Belgische justitie wil Cat- Berro ter verantwoording roe pen voor het beschieten van drie douaniers en zijn mogelij ke rol in de dood van zijn Al gerijnse medevluchter A.H. Kadari. Geruchten willen dat Cat-Berro de man een genade klap heeft gegeven. Nederland heeft de Franse justitie ge vraagd om uitlevering van de Italiaan. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Het menselijk ras wordt deze weken weer uitge breid met een tijdelijke va riant. Her en der duikt hij op, altijd nieuwsgierig, maar ook altijd een beetje gehaast. De dagjesmens. In zijn voetspoor trekken ook onze verslaggevers het land in om hun indruk te geven van zomerse gebeur tenissen. Vandaag de eigen aardigheden van een ko ninklijk dorp. Als het midden in de zomer (wanneer de mussen van de daken behoren te vallen) pij- pestelen regent en er een gure wind over het Holland se land waait, vraag je je af wat al die buitenlandse toe risten hier komen doen. De VVV's en het Nationaal Bu reau voor Toerisme zullen me dit niet in dank afnemen, maar volgens mij kan de toe rist die Nederland bezoekt niet anders dan een onverbe terlijke optimist zijn. Of hij moet juist houden van de evenementen die floreren bij regenachtige dagen. Met tientallen Fransen, Duit sers, Canadezen, Belgen, En gelsen én Nederlanders heb ben we zo'n dagbesteding ge vonden: in een behaaglijk warme bus van de „VVV Den Haag, Scheveningen, Kijkduin" kun je uren ach tereen met de neus tegen het raam genieten van de Hof stad, je eigen hoofdstad van Zuid-Holland. Zelfs voor een Hagenaar is het mogelijk zich nog te verwonderen bij de koninklijke trekjes die deze stad heeft, want dat het de regeringsstad is en bovendien nauwe banden heeft met het koningshuis, dat wil de Haagse VVV wel weten. Voor de buitenlanders onder ons is tijdens deze Royal Tour wat staatkundige uitleg van gids Marjolein Veentjer beslist noodzakelijk. Opperste verbazing maakt zich mees ter van het Canadese echt paar als ze vertelt dat Am sterdam weliswaar de hoofd stad van Nederland is, maar dat Den Haag de regerings stad is. Helemaal „incroya- ble" (ongelofelijk) is Marjo- leins verhaal over de stads rechten die Den Haag nog steeds niet heeft. Deze plaats is volgens de letter altijd een dorp gebleven, behoudens die korte periode waarin Napole on in deze contreien ver bleef. De heerser wenste nimmer in een dorp te over nachten, reden om Den Haag tijdelijk stadsrechten te ver lenen. Terwijl Marjolein in vier ta len de nodige uitleg geeft, kriskrast de bus eerst door Scheveningen. De dagjes mensen nemen de bijzonder heden over de visafslag, de pier en de haringtonnen voor lief, maar werpen zich plotse ling vol overgave op de rech terkant van de bus. Terwijl het voertuig doorrijdt, doet onze gids alle moeite om bin nen tien seconden in vier ta len te roepen dat rechts op de stoep een Scheveningse vrouw in klederdracht loopt. De Scheveningers hebben overigens het hart gewonnen van de religieus ingestelde Fransen onder ons. Met goedkeurende knikjes horen zij dat het Hospitaal-Kerk schip De Hoop meegaat op zee, als de bemanning van de vissersschepen niet op tijd aan wal kan zijn om naar de kerk te gaan. In het voorname Staten kwartier blijkt uit het uiter lijk van de huizen hoe rond de eeuwwisseling de verhou ding tussen de buurtbewo ners was. Men wilde geens zins voor elkaar onder doen en bouwde het zijn huis liefst nog een paar centimeter ho- §er en breder dan dat van de uurman, zelfs met torentjes en „loze" geveltjes. Het zijn juist deze details die de dag jesmensen in de bus uiterma te blijken te interesseren; Marjolein inmiddels al vijftien jaar free-lance gids Bij de fontein op het Binnenhof even de bus uit en een kiekje maken FOTO. Sf Kinderen zoeken op een vuilnisbelt in Manilla naar iets eetbaars. Gedwongen door de armoede worden veel kinderen door hun ouders verkocht. Duizenden kinderen komen op die manier in West-Europa en de Verenigde Staten terecht. FOTO: PR de malafide praktijken zou voor elk in het buitenland af gegeven Nederlands paspoort aan een minderjarige vastge legd moeten worden waar de vader wa geregistreerd. Ver volgens zouden dan per geval de omstandigheden in ons land onderzocht moeten worden. Los van alle privacy-elemen- ten die daaraan vastzitten wacht politiek-Den Haag lie ver eerst de afloop van het ge- val-Bergen op Zoom af voor dat men aan die klus begint. CAREL GOSELING overigens erg moeilijk na te gaan. Personen die met een Nederlands paspoort ons land binnen komen, worden niet speciaal geregistreerd of aan een nader onderzoek onder worpen. Ambassades en consu laten in het buitenland regis treren alleen het aantal door hen jaarlijks uitgegeven of verlengde paspoorten. Zo wer den verleden jaar 118 Neder landse paspoorten op de Filip pijnen uitgereikt. Het meren deel daarvan betrof verlengin gen van paspoorten. Om enig inzicht te krijgen in Behalve de Royal Tour biedt de VVV (070 - 54.62.00) ook een combitour: een rit door de stad, gecombineerd met een vaartocht naar Delft (en terug). In verband met deze verdovende-middelenzaken zijn in toU 149 personen met negentien verschillende nationaliteiten aang C( houden. De grootste groep werd gevormd door Nigerianen, vr wel allemaal vanwege smokkel van soft drugs, gevolgd door Colombianen die in de meeste gevallen wegens de smokkel v cocaïne zijn aangehouden. Het overgrote deel van de gearresteerde personen werd in aankomsthal aangehouden bij routinecontroles van de douaiL beambten. De drugs werden onder meer aangetroffen in sic voorwerpen, in tandwielen, in een grote steen, in bussen lira nadepoeder, in video- en foto-apparatuur en in planten. Daj naast kwamen de bekende smokkelmethodes, zoals de dubbc bodem van koffers weer vaak voor. In toenemende mate treedt de douane op bij overtredingen de Wet op de Beschermde Uitheemse Diersoorten. In de eei zes maanden van dit jaar zijn bij passagiers 3.749 dieren of pr dukten daarvan aangetroffen die op grond van deze wet m mogen worden ingevoerd. Daartoe behoorden naast de lever* have, tassen, schoenen en andere produkten van onder anden slange- en krokodilleleer alsmede schildpadhuiden. In de m< gevallen wordt proces-verbaal opgemaakt en worden de gi ren in beslaggenomen. Ook de douane op Schiphol krijgt steeds vaker te maken het verschijnsel merkvervalsing. Bij de controle van passagit en hun baggage werden het eerste nalfjaar van 1987 9.703 ar kelen aangetroffen die niet vervaardigd bleken door de fabi H kant waarvan zij de merknaam droegen. Wanneer blijkt d ni deze artikelen niet voor de handel bedoeld zijn kan de passagi een boete krijgen en moet hij alsnog invoerrechten betalen, lj het duidelijk dat het hier om artikelen voor de handel gaat, di wacht de passagier een boete van honderd gulden en wordt zj „handelswaar" in beslaggenomen. ai Ook de smokkel van sieraden en losse diamanten blijft in tre hl zo heeft de douane ook in de eerste zes maanden van 1987 g sj, constateerd. Circa 3.500 diamanten zijn in deze periode aang troffen. uuen SCHIPHOL De krasse Italiaan G.R. viert morgen zijn 8 verjaardag op een andere plaats en op een andere wijze dan I waarschijnlijk had gehoopt. R. is het afgelopen weekeinde do de douane op Schiphol aangehouden bij een routinecontrole. de dubbele bodem van zijn koffer werd 2,8 kilo cocaïne gevo den. De man, die in Bolivia woont, was vanuit Santa Cruz n Bolivia naar Nederland gevlogen. Van de cocaïne in zijn bagaj r zei hij niets te weten. De koffer waarin het verdovend midi f, was verborgen zou van iemand anders zijn geweest, aldus zj n verklaring. De man wordt morgen voorgeleid voor de offici van justitie in Haarlem. Den Haag heeft tal van bezienswaardigheden en musea. Elke dag rijdt tussen 10.30 uur en 16.30 uur de Museumbus langs elf ervan. Ongeacht of men nu op het Binnenhof of bij Madurodam opstapt is de ritprijs 1. Inlichtingen WV. ledereen kent het beroemde Panorama Mesdag, het Scheveningse strandgezicht. Minder bekend is het Rijksmuseum H.W. Mesdag, dat op loopafstand ligt. Te zief (5 zijn werken van de Haagse School, de School van Barbizon, en Franse schilderkunst uit de negentiende eeuw.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6