Katalysator werkt niet bij plankgas rijden c Tweestrijd in Moskou over terugkeer Tataren Koeweit: ook schepen onder Britse vlag UITENLAND Eeidócöoirtfwt Groenen slepen autofabrikanten voor de rechter: wart gat mogelijk art elke melkweg SURFEND DE OCEAAN OVER Leger Panama „pakt" tegenstander Noriega België verbaasd over vonnis Herald luzie in 3onn aver asiel hilenen TELEURSTELLEND GESPREK MET GROMIKO: Kapitein van USS Stark gepensioneerd Parijse mode: kort en strak DINSDAG 28 JULI 1987 PAGINA 5 (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De Westduitse Groenen hebben gisteren de autofabrikanten Daimler-Benz (Mercedes) en Opel aangeklaagd we gens bedrog. Ontdekt is namelijk dat de katalysa tor, die de uitlaatgassen moet ontdoen van scha delijke stoffen, wordt uitgeschakeld zodra „plank gas" wordt gere den. Dat levert namelijk meer motorvermogen op, waardoor de auto nog feller kan optrekken. Door de aanklacht van de Groenen is het openbaar mi nisterie verplicht een onder zoek in te stellen. De Groe nen hebben Daimler-Benz en Opel overigens willekeurig uitgezocht: hun verwijt geldt namelijk alle Duitse en en een aantal buitenlandse pro ducenten die op de Duitse markt wagens met een kata lysator aanbieden. Vast staat inmiddels, dat het verwijt van de Groenen klopt. Nagegaan wordt nu, in hoeverre strafbaar is gehan deld. In eerste instantie had voorzitter Schönbeck van het Verbond van de Duitse Auto industrie (VDA), de beschul digingen botweg ontkend en kreeg daarvoor prompt een pluim op de hoed van de nieuwe minister voor milieu zaken en reactorveiligheid Klaus Töpfer. Maar het Technische Überwachungs- verein (TÜV) in Essen toon de dat de katalysatorauto's inderdaad niet voldoen aan de wettelijke eisen, bond de VDA ijlings in. Secretaris Von Manteuffel schreef vervolgens dat auto mobilisten noch construc teurs er vrede mee hebben dat de prestaties van auto bij gebruik van een katalysator afnemen. „Daarom is het ge bruikelijk, bij volle belasting (plank-gas rijden) de kataly sator uit de schakelen om het benzinemengsel te verrij ken." Vergoelijkend schrijft de secretaris: „De individuele automobilist trapt het gaspe daal niet meer dan enkele se conden tot de plank in." Daardoor zou de extra mi lieubelasting statistisch te verwaarlozen zijn. Koolmonoxide De autofabrikanten hebben aan de katalysator een scha kelaar gekoppeld, die de zo- enaamde lambdasonde in et apparaat buiten werking stelt zodra plankgas wordt gereden. Dat levert vijf tot zeven procent meer motor vermogen op. De lambdason de zorgt ervoor dat de ver houding brandstof en lucht 1 1 wordt gehouden, dat is het gunstigst voor het milieu. De motor levert echter meer vermogen bij een verhouding van 1,1 brandstof op 0,9 lucht en die verhouding wordt be reikt door de lambdasonde uit te schakelen. Bij vol-gas neemt de uitstoot van giftig stikstofoxide iets af. Daaren tegen neemt de uitstoot van het eveneens giftige koolmo noxide en koolwaterstoffen met het tien- tot vijf tigvoudi- ge toe. Het Groene Bondsdaglid Jo- chen Brauer zei gisteren: „Deze manipulatie aan de ka talysator is in strijd met de wet en betekent bedrog je gens 600.000 milieubewuste burgers, die een katalysator- voertuig hebben gekocht- ".Bovendien betekent het zeer formeel gesteld dat die automobilisten ten on rechte belastingsvoordeel van duizenden guldens heb ben gekregen. EW YORK De jongste ontdekking zwarte gaten in spiraalnevels die het htst bij de aarde staan, opent de weg de theorie dat „slapende" zwarte aten het hart vormen van vele andere >wone melkwegstelsels. Tot dusverre am men aan dat zwarte gaten zo erk geconcentreerde materie dat zelfs >en licht kan ontsnappen alleen oorkwamen in speciale melkwegstel- e]s. Maar volgens sterrenkundige dr. jan Dressier van het Carnegie Instituut i de VS is het zeer goed mogelijk dat ok het melkwegstelsel waarin onze zon ich bevindt, rond een zwart gat draait, (ressler ontdekte vorige week het zwar- t gat in het Andromeda-sterrenstelsel, ilechts" twee miljoen lichtjaren van de arde verwijderd. LA BAULE Een 26-jarigè Fransman is als eerste in de ge schiedenis de Atlantische Oceaan overgestoken op een windsurfplank. Gisterochtend bereikte hij de Franse kust na een solotocht van 46 dagen. Hij was op 10 juni uit New York vertrokken. Step- hane Peyron (foto) legde de 6.500 kilometer lange tocht af op een speciaal ontworpen windsurfplank met een lengte van 7,5 meter en een kleine ca bine van 75 centimeter diepte, waarin hij sliep. Verder be schikte hij over een radiozender en een voedselvoorraad. Het laatste traject van de overtocht was erg onaangenaam geweest, zo vertelde een broer van Peyron, om dat de kabine was lekgeslagen. PANAMA Het Panamese leger heeft gisteren in alle vroegte de wo ning van de gepensioneerde kolonel Roberto Diaz Herrera (49) aangeval len. Volgens getuigen is er urenlang ge schoten en is Diaz, de tegenstander van generaal Manuel Noriega, gear resteerd. Diaz beschuldigde Noriega eerder van corruptie, verkiezings fraude en politieke moorden. Deze „harde woorden" veroorzaakten een golf van protest in het middenameri- kaanse land. Gisteren en vandaag mondde het protest uit in een 48-uri- ge staking en vele massabetogingen. Noriega heeft alle beschuldigingen tegen hem ontkend. „Aidsgevaar": geen shorts bij de kapper BELGRADO De Kappersvere niging van de Joegoslavische hoofdstad Belgrado heeft zijn le den opgedragen niet langer klan ten in korte broek te helpen als voorzorgsmaatregel tegen de ver spreiding van aids. De beslissing werd genomen op aanbeveling van de stedelijke commissie voor de volksgezondheid, die tot de slot som was gekomen dat aids overge dragen kan worden door blote be nen. Deze conclusie staat geheel haaks op internationaal onderzoek, dat heeft aangetoond dat de ziekte alleen kan worden overgedragen door geslachtsverkeer of besmet ting via bloed. BRUSSEL De Belgische minister van verkeer Herman de Croo is er verbaasd over dat het in Groot-Brit- tannië niet tot een strafvervolging is gekomen van diegenen die verant woordelijk zijn voor het vergaan van de veerboot „Herald of Free Enterprise". De bewindsman zei gisteren dat de Belgische justitie mogelijk alsnog een strafzaak tegen de rederij en be manning zal instellen. De Britse on derzoeksrechter Sheen verweet de rederij en onder anderen de kapi tein van de Herald „grove" nalatig heid, maar wilde het uitvaren met geopende laaddeuren niet als een misdrijf aanmerken. Oorlogsmisdadiger geëxecuteerd MOSKOU Fjodor Fedoren- ko, die vorig jaar door een Sovjet-rechtbank ter dood werd veroordeeld wegens oor logsmisdaden, is gisteren in de Krim geëxecuteerd. Fedoren- ko was in december 1984 door de Verenigde Staten aan de Sovjet-Unie uitgeleverd, op verdenking van oorlogsmisda den tijdens de Tweede We reldoorlog. Een rechtbank in de Krim, waar de 80-jahge Fe- dorenko vandaan kwam, acht te de voormalige kampbewa ker schuldig aan verraad en medeplichtigheid aan de mas samoord op gevangenen in het vernietigingskamp Treblinka in Polen. (Van onze correspondent Rink Drost) 0NN Minister Blüm erkgelegenheid en soci- zaken) tevens onder- irzitter van de grootste leringspartij CDU en :ter Zimmermann linnenlandse zaken), af- omstig uit de rijen van 2 e Beierse CSU, hebben en fikse Chileense appel j iet elkaar te schillen, i linnen de regeringscoali- J e is het tot de grootste t; uzie sinds jaren gekomen. 1! )e rel ontstond toen Blüm in Ihili familieleden bezocht van eertien mensen, die op ver- enking van moorden, bom- anslagen en bankroof al ze- Jn jaar gevangen zitten. Um kwam tot de conclusie i at de bekentenissen van de l eertien, mede dankzij gruwe- 'G jke folteringen zijn afgelegd, •j )ie conclusie heeft hij onver- s iloemd in de openbaarheid ge- racht en daaraan toegevoegd 3' at de Bondsrepubliek de ren dient op te nemen, hun terechtstelling te I uorKomen. uitlatingen waren recht in het zere been van CSU- Zimmermann. Die eeff zich namelijk enkele we en geleden fel tegenstander atoond van opname van de eertien Chilenen. „Doodge- rone misdadigers," noemde ij hen „die niet voldoen aan Ie eisen die in de Bondsrepu- iliek aan asielaanvragen wor- en gesteld." Volgens de Zim- lerman is er geen bewijs van oltering en de Beierse minis- ,1 er-president en CSU-voorzit- 12 er Franz-Josef Strauss staat ils een blok achter hem. Terroristen Jaarentegen staat de minister ran buitenlandse zaken Gen- cher achter de mening van llüm: in Chili zou aan de lo- inde band worden gefolterd. )ok de liberale coalitiepartner 'DP, de sociaaldemocratische ppositiepartij SPD en de veneens oppositionele Groe- hebben in opvallende ensgezindheid de kant van llüm gekozen. Bondskanselier Cohl moet het als voorzitter an de CDU natuurlijk eens ijn met partijgenoot Blüm, ïaar hij voelt zich door de nallende ruzie binnen zijn oalitie niet erg gemakkelijk, ërder had hij namelijk het landpunt van Zimmerman 'erdedigd: geen asiel voor de Ihilenen. Jzervreter Frans-Jozef trauss zei in een interview: J)at Blüm zich tegen de me ling van kanselier Kohl in, dit chandalige optreden heeft 'eroorloofd, is opmerkelijk. Vanneer het de bondskanse lier niet lukt hier voor orde te irgen, zal hij ten slotte de re- tening gepresenteerd krij gen..." Minister Zimmermann zelf beet het afgelopen weekeinde van zich af: „Ik zou Blüm wil len vragen of hij de gelegen heid te baat heeft genomen, niet alleen te spreken met de amilieleden van de veertien erroristen, maar ook met de amilieleden van de slachtof- ers, van de doodgeschoten ankemployé's en parkwach- ers, de weduwen en wezen ton de vermoorden. Wie lenkt dat hij de hele wereld noet vragen, haar moorde- iaars naar de Bondsrepubliek te sturen, heeft niet het juiste begrip van het samenleven van de mensen". Overigens heeft Oostenrijk al een half aar geleden aan de regering Pinochet laten weten de veer tien Chilenen op te willen ne men, maar daarop is niet gere ageerd. DEN HAAG De Krim, het schiereiland in de Zwarte Zee, kreeg in 1944 internationale bekendheid omdat daar de Conferen tie van Jalta werd gehou den. Jozef Stalin, Theodo re Roosevelt en Winston Churchill tekenden de grote lijnen van het nieu we Europa, waarin de staatsgrenzen drastisch zouden worden gewijzigd. De bevolking van het schierei land werd in datzelfde jaar ook drastische veranderd. Een kwart werd gedeporteerd en verspreid over verschillende delen van de Sovjet-Unie. Het waren de Krim-Tataren, bijna 200.000 zielen op het totaal van 700.000. De reis naar hun nieu we woongebieden in Midden- Azië was vol ontberingen en zou vier tot zes weken duren. Volgens de Krim-Tataren overleed 46 procent van het volk tijdens de reis of gedu rende de eerste anderhalf jaar van de verbanning. De volksverhuizing kreeg wei nig ruchtbaarheid en baarde nauwelijks opzien. Het was immers, zoals Stalin had ver klaard, hun straf voor collabo ratie met de Duitsers, gedu rende de 2,5 jaar dat het ge bied bezet was geweest. Nikita Kroetsjov veroordeelde de de portaties twaalf jaar later scherp. In zijn de-Stalinisatie- rede van 1956 stelde hij vast dat „Stalin een weerzinwek kend initiatief nam: wij den ken hierbij aan de massale de portaties van hele naties uit hun geboortestreek, waarbij ook alle communisten en kom- somols, zonder uitzondering, zijn verbannen." De partijlei der noemde een aantal volke ren met name, maar hij „ver gat" de Krim-Tataren. Teleurstelling De betoging van enkele hon derden Tataren, die vorige week vier dagen achtereen op en rond het Rode Plein in Moskou hielden, werd getole reerd. Maar het gesprek dat een delegatie Tataren gisteren voerde met preident Gromiko leverde volgens eerstgenoem- den „teleurstellend weinig op". Gromiko hield de Tataren voor dat zij naar huis meosten gaan en geen druk op de over heid uitvoeren, omdat dat hun zaak niet ten goede zou ko men. De Tataren zijn overigens al vaker van een koude kermis thuisgekomen. Ook in 1965 en 1966 werden zij op het Krem lin ontvangen, door leden van het presidium van de Opperste Sqvjet. De rehabilitatie is sinds 1967 een feit, maar het heeft in hun positie nauwelijks ver andering gebracht. In het vol gende jaar kregen slechts acht tien gezinnen en dertien al leenstaanden een vestigings vergunning, terwijl 12.000 ..il legale" Tataren opnieuw de Krim werden uitgezet. Een zo heeft de politiek van Stalin zijn sporen achtergela ten: de Krim-Tataren zijn ver guisd, verbannen en vergeten. Hun schiereiland is ge-Russifi- ceerd. Zou het Kremlin ingaan op de eisen van de Krim-Tata ren en komt er, als gevolg daarvan, een nieuwe stroom van repatrianten op gang, dan leidt dat onvermijdelijk tot grote spanningen met de hui dige generaties Russen, die de Krim ook als hun geboorte grond beschouwen. Gorbatsjov ziet zijn handen ge bonden. Een toegeven aan de eisen kan een ontwikkeling op gang brengen, die door het Kremlin niet meer in de hand gehouden kan worden. Im mers overal in de Sovjet-Unie tonen minderheden toenemen de weerstand tegen de bevoor rechting van Russen. De ge- weldadige opstand in Kazach- stan, toen daar eind vorig jaar een plaatselijke partijleider werd vervangen door een Rus, kan daarvan een voorproefje zijn. ANDRE HORLINGS Voetgangers bekijken nabij de badplaats Matursuka Banja In het zuidoosten van Joegoslavië de ingestorte brug over de Ibar. Zeker honderd mensen raakten gewond, van wie twintig ernstig, toen de brug het plotseling begaf. Duikers hebben in de rivier naar mogelijke slachtoffers gezocht, maar niemand gevonden. foto: ap Links boven: Een ontwerp gebaseerd op vervlogen tijden in Frankrijk: het is een van de modellen door ontwerper Cristian Lacroix, die de modewereld van Parijs deze week op z'n kop zette. Lacroix is een nieuwkomer in de wereld van de haute couture, maar het publiek raakte bijna in extase van zijn vernieuwende en gedurfde aanpak. Het modebeeld dat de ontwerpers de komende winter voor ogen hebben is over het algemeen kort, strak en sexy.Rechts boven: Mare Bohan ontwierp voor modehuis Cristian Dior een combinatie van de Prince of Wales- en Sherlock Holmeslook, afgezet met mink. Links onder: Geen traditioneel zwart voor ontwerper Louis Scherrer, maar knallend paars en groen. En iets luchtiger (rechts onder) pakte Pierre Cardin het aan: een mouwloos jurkje, wijd uitlopend, met brede band getailleerd. foto's- ap Brug stort in Kapitein Glenn R. Brindel. foto: ap NORFOLK De Amerikaaan- se marine heeft besloten ka pitein Glenn Brindel van de USS Stark niet voor de krijgsraad te dagen. In plaats daarvan is Brindel in rang verlaagd en met vervroegd pensioen gestuurd. Het fregat Stark werd op 17 mei in de Golf door een Iraaks ge vechtsvliegtuig aangevallen, waarbij 37 bemanningsleden om het leven kwamen. Vol- fens een woordvoerder van e marine is Brindel schuldig bevonden aan grof plichts verzuim ten aanzien van de paraatheid van de Stark. Maar ook werd opgemerkt dat de Iraakse aanval totaal onverwacht was gekomen en de kapitein zich onder de omstandigheden „heroïsch" had gedragen. (Vervolg voorpagina) LONDEN Koeweit heeft de eerste noodzake lijke stappen gezet om een van zijn olietankers in de Britse kolonie Gibraltar te registreren. Een woord voerder van het Britse mi nisterie van handel ver telde gisteren dat de nieu we naam voor het schip al was goedgekeurd. De vol gende stap is een formele aanvraag tot registratie in Gibraltar, aldus de woordvoerder. Volgens kranteberichten in Koeweit en Londen gaat het om een ruim 26.000 ton meten de tanker „Mohdi", die na overschrijving de rode vlag van de Britse koopvaardij zal voeren. Dit betekent dat het schip in aanmerking komt voor bescherming door de Britse marine. Groot-Brittan- nië heeft in de Golf twee oor logsschepen en in de Indische Oceaan één. De oorlogssche pen mogen echter niet verder dan Bahrein, vierhonderd ki lometer ten zuiden van Koe weit. Koeweit heeft al elf tankers onder Amerikaanse vlag va ren om hen te beschermen te gen Iraanse aanvallen in de Perzische Golf. Koeweit wordt door Iran beschouwd als een bondgenoot van Irak, waar mee het al zeven jaar in oorlog is. Vrijdag liep de onder Ame rikaanse vlag varende Koe weitse supertanker „Bridge- ton" nog op een mijn. De scha de wordt momenteel in Koe weit door Amerikaanse des kundigen geïnspecteerd. Se dert het incident is de Ameri kaanse escorte tot een „fiasco" bestempeld, en is de kritiek in het Amerikaanse Congres op de bemoeienis in de Golf fors toegenomen. Marine-experts buigen zich nu over de vraag hoe oorlogsschepen het best te gen mijnen beschermd kunnen worden. Het afgelopen weekeinde be legden de ministers van bui tenlandse zaken van de lidsta ten van de Golf Samenwer kingsraad (GCC) een vergade ring in Saoedi-Arabië om de siuatie in de regio te bespre ken in het licht van de VN-re- solutie. De resultaten van dit overleg werden niet bekend gemaakt. won 7% UXMNte ütsfttvjTom wecivtoauK, t tr :r 1! i a t e

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5