\3Jk heb het nog warm y> Dit kwaad is alleen maar met forse boetes te bestrijden „Gelukkig was het niet een van die grote campings" FORTUNE aginInNENLAND /Ïl f^OERISTEN TERUG UIT GRIEKENLAND Honderden uitkeringen regenverzekering loogste straf vissers tweeduizend gulden BETTE MIDLER SHELLEY LONG JAAPBOERSMA 'S NIEUWE OFFENSIEF TEGEN HONDEPOEP £fiidóc(2omunt DINSDAG 28 JULI 1987 PAGINA 3 letje gokspelletje etje-balletje moeilijk uit te en. Nu het riletje in de te steden tzienlijk is te- gedrongen r maatrege- van de politie, het op an- plaatsèn in land op. De *s: gi irdenrenba- it, n blijken een uisarti itrekkelijke lo- Deze foto onlangs ge- akt op Duin- ommis iheidsj v£ ezen kt enhui t de apeut,fc blijken van 'huis. last is rap abii e stel van menh •orlaa rzorg villek ;t is, vei liets foto: anp DEN HAAG Het afsluiten van een re genverzekering lijkt deze zomer een ver antwoorde investering: enkele honder den Nederlanders kunnen binnenkort een uitkering tegemoet zien. Het Am sterdamse verzekeringsbedrijf Lugt Sob- be Co sloot vorig jaar ongeveer vijf duizend verzekeringen van een week af. Winst maken zit er voor het verzekeringsbe drijf dit jaar niet in. Dat is volgens directeur Van Ommen sr. ook geenszins de bedoeling. „De regenverzekering, die van 1 mei tot 30 september kan worden afgesloten, zien we als een vorm van reclame. Winst maken is uitgesloten. Anders hadden andere bedrijven ons wel gevolgd". Lugt Sobbe Co is gespe cialiseerd in het afsluiten van verzekeringen die door andere bedrijven worden gewei gerd. De regenverzekering voor een particulier kost aan premie 57,50 en bestrijkt een week. Met de hulp van zeventien KNMI-sta- tions wordt de hoeveelheid gevallen regen per dag (tussen 7.00 en 19.00 uur) bepaald. Aan de hand daarvan worden punten gege ven. Wordt een bepaald puntentotaal ge haald, dan volgt een uitkering die afhanke lijk van het gekozen KNMI-station vier- of vijfhonderd gulden bedraagt. Iedere verze kerde krijgt na afloop van de vakantie be richt over het bereikte puntentotaal. Boete voor verkoop te goedkoop brood HAARLEM De' economi sche politierechter in Haarlem heeft het grootwinkelbedrijf Vomar uit IJmuiden veroor deeld tot een boete van vier duizend gulden wegens de verkoop van brood onder de wettelijke minimumprijs. Een vestiging van de Vomar ver kocht in november 1983 brood voor 1,45 gulden, hetgeen 36 cent onder de toen geldende minimum prijs was. De eis van boete tegen Albert Heijn, die de minimum broodprijs in ja nuari 1985 zou hebben over treden, werd niet ontvankelijk verklaard, omdat dit bedrijf een schikkingsbedrag heeft betaald. Iden mee ulp i v gul de B CHIPHOL Tjonge inge, wat is Maureen dom lelderink bruin! Ze ogtj eeft de hete Griekse ,voor on niet voor niets laten ijnen. Terwijl meer lan zevenhonderd Grie ten de afgelopen dagen 'Jterlijk omkwamen van hitte, lag zij te bakken het strand van Pat- den *os- ^eb het nu nog lfJ /arm", zegt ze, bij aan- omst in mistroostig Ne erland. wor] ede isch Imdat hun vliegtuig in thene aankwam en vandaar luis weer vertrok, moesten )U(jj laureen en haar vriend Joep luijs noodgedwongen twee agen in die stad doorbren- De rest van hun vakan- bivakkeerden ze op het mitrand van Patmos, ver weg dn ann elfs van het smeltende Athene, waar verleden week een temperatuur van 47 graden in de schaduw werd geme ten. „Op Patmos was het net zo warm", zeggen Joep en Maureen, „maar daar waaide het tenminste nog een beet je". Gisteren kwamen ze op Schiphol aan en ze keken di rect somber naar de regen: „Nu moet ik al dat zuurver diende bruin weer gaan be dekken". Fonteinen Joep en Maureen vonden het wel warm in Griekenland, natuurlijk wel. Maar een hit tegolf? Met honderden slachtoffers? Dat was hen niet opgevallen. „Pas toen we daar ter plekke een Neder landse krant lazen, wisten we hoe erg het was". Was Athe ne dan niet uitgestorven toen ze aankwamen? „Jawel. Wij zijn er ook maar één dag ge bleven, want het was echt niet om uit te houden. Alleen de fonteinen boden nog ver koeling. Je voelt je nog even schuldig voor je daar in springt, want ja, wat zou je er van vinden als toeristen in Amsterdam allemaal de grachten insprongen? Maar daar zet je je overheen, je kunt niet anders". Joep en Maureen gingen na aankomst in Athene nog wel even langs de Acropolis, waar het stampvol was, maar hielden het snel voor gezien. „De lucht boven Athene is helemaal geel-bruin, een vie ze wolk die maar blijft han gen. We wilden maar één ding: weg hier, weg!" Op Pat mos hielden de twee Amster dammers het wel uit, ze slie pen 's nachts zelfs, al was het warmer dan dertig graden. „Je was zo moe van die hitte „Ik heb het nog warm", zegt Maureen Belderink die met haar vriend Joep gisteren op Schiphol arriveerde na een verblijf van twee dagen in Athene. foto: dijkstra overdag, dat je vanzelf in slaap viel", zegt Maureen. Vanaf het nachtelijk strand, dat als bed diende, ontdekte ze hoe helder de lucht boven Patmos is, in vergelijking met die boven Athene. „Bo ven het strand zag je een waanzinnig mooie sterrenhe mel, in Athene maar her en der één sterretje". Overdag besprenkelden Joep en Maureen elkaar enthou siast met water, dat overigens niet voor consumptie ge schikt was. „Normaal gespro ken krijg je bij restaurants zo wat mineraal-water, maar nu was dat er alleen voor de klanten", vertelt Joep. Die klanten moesten dan nog uit kijken, want vaak werd on der „minerale vlag" gewoon kraanwater verkocht. „Dat dronken we niet", zegt Joep, „het smaakt naar chloor en is niet gezond". Scheerwater Mevrouw Frangias, ook net met het vliegtuig aangeko men, dankt haar naam aan de Griekse man met wie ze getrouwd is. Elk jaar gaat haar gezin naar zijn geboor teland, maar nooit was het zo warm als deze zomer. „Het zeewater was dertig graden, net scheerwater", zegt ze. „We waren gelukkig niet in Athene, maar in Navplion. Toch was het daar ook nog acht dagen lang 39 graden in de schaduw". Mevrouw Frangias stond zichzelf en haar gezin niet langer dan vier uur zon per dag toe, en daarbij zorgde ze ervoor het hoofd nat te houden om een zonnesteek te voorkomen. Voor vakantiegangers is de hitte nog niet het ergst, vind mevrouw Frangias. De inwo ners van Athene, die zijn de klos. „Daar wonen vijf mil joen mensen in een dal tus sen zeven bergen, in een per manente gele wolk. Je ziet de uitlaatgassen gewoon hangen. Het is er enorm benauwd en oude mensen en baby's wor den daar het slachtoffer van. In een Griekse krant stond een foto van een vrouw die van pure wanhoop maar in de ijskast was gaan zitten. Zo erg is het". STEVO AKKERMAN I:(Van onze correspondent Paul van der Voort) ;ra(tARCELONA - „Ik zag i iat er in de hoek van de va amping een klein P1 irandje was ontstaan. De JU" irandslang hing geluk te cig in de buurt. Ik kop pel hem vast en draai me om en wat zie ik: een 'ijgrote vuurzee, in een paar seconden stond alles lichterlaaie. Er was werkelijk niets meer aan te doen". Het is het ooggetuigeverslag van een van de Nederlanders Jie zondagmiddag het slacht- iffer zijn geworden van een enorme brand op de Spaanse amping La Plana, zo'n tach tig kilometer ten zuiden van Barcelona. De ooggetuige uit Amsterdam is nog duidelijk nerveus: „Het was onmiddel lijk paniek. De mensen ren ten alle kanten uit. We heb ben er een paar gewaar schuwd die rustig in hun tent agen te slapen. Alles ging razendsnel. In nauwelijks vijf minuten tijd stond de hele camping in lichterlaaie. Nog geen kwartier later zakte de laatste caravan van de hitte in elkaar". Camping La Plana was die zondagmiddag tot in alle uit hoeken bezet. Het is een klein familiebedrijfje met plaats voor nauwelijks tach tig tenten en caravans. Een spoorlijn snijdt het terrein in twee stukken. Het kleinste deel tussen de zee en de spoorlijn ziet er nu uit als een zwartgeblakerde vuilnis belt. De vlammenzee ver woestte 35 tenten, 11 auto's en 4 caravans. Elf Neder landse gezinnen zijn bijna al hun hebben en houden kwijt geraakt. „Ik heb alleen mijn auto nog kunnen redden", zegt een huisvader uit Gelderland. „Mijn caravan en al mijn spullen zijn verbrand. Als ik alles nieuw moet kopen kost mij dat 85.000 gulden". De man is gekleed in een oud t- shirt en een korte broek. Het is alles wat hij nog heeft. Zijn vrouw heeft niet veel meer aan haar lijf. „Het was vrese lijk. Ik ga nooit meer op een camping staan. Toen de ben zinetank van de eerste auto in de lucht vloog, ben ik hard langs de spoorlijn weggerend. Ik durfde niet meer om te kijken. De gloeiende brok stukken vlogen om me heen". De zware ontploffingen van de gastanks en de benzinede pots waren tot kilometers ver in de omtrek te horen. Dik ke, zwarte rookwolken wa ren zelfs twintig kilometer ver weg te zien. „Toen ik dat zag dacht ik onmiddellijk aan de Al Faques-ramp", aldus Anneke van Gastel, de direc trice van het Barcelonese steunpunt van de ANWB. De Al Faques-ramp staat met alle droeve details beschre ven op een zeer zwarte blad zijde van het Nederlandse toerisme. In 1978 vloog bij de camping Al Faques een tank wagen met propyleengas uit de bocht. Een ware hel was het gevolg; honderden men sen, het overgrote deel Ne derlanders, vonden daarbij de dood. „Het is ditmaal ge lukkig goed afgelopen", aldus het hoofd van de ANWB. De veiligheidsmaatregelen op de camping waren, volgens de getroffen Nederlanders, goed. „Overal hingen brands langen en blusapparaten. Maar er was gewoon niets aan te doen. Als het zo kurk droog is en er staat een harde wind, dan ben je verloren. God zij dank was het niet een van die grote campings waar duizenden mensen bij elkaar staan. Dan was het een echte ramp geweest". Op de camping bij Tarragona staat een autowrak naast verbrande boomstompen. De trieste resten van een plezierig vakantie-oord. foto: ap WOLLE In het mon- érproces tegen Urker gisteren de «raarste straf uitgespro- en tegen de firma Rom- ies. Voor het illegaal aan and brengen van 597 kilo chol kreeg deze een boe van tweeduizend gul- en en een voorwaardelij- stillegging van een jaar voor de vangst op schol en tong. Met deze uitspraak van de eco nomische politierechter mr. J. van Aerde werd de zaak afge sloten tegen meer dan vijftig vissers die de vangstquato hadden overtreden. Op 13 en 20 juli werd al een groot aantal van de in totaal 229 zaken be handeld. De overige Urker vissers die voor in totaal vijftig overschrijdingen gisteren te recht moesten staan, kregen evenals bij voorgaande zaken boetes tof vijf procent van de totale besomming. Dit kwam neer op in totaal ruim 100.000 gulden boete voor een aange voerde hoeveelheid vis (kabel jauw, schol, tong en schelvis) van ruim 800.000 kilogram met een opbrengst van 2,3 mil joen gulden. [NOLLEN (ADVERTENTIE) 'WAANZINNIGE MAZZEL' HEI LACHSPEKTAKEL UIT DE AMERIKAANSE BIOSCOPEN VANAF 30 JUÜ IN NEDERLAND! Uitgebracht door UiP (Netherlands) b.v. Kaars in koelkast: woning in brand HARDERWIJK In een vio- ning in Harderwijk is gisteren brand uitgebroken. De 85-jari- Êe bewoonster, die met een randende kaars de koelkast wilde laten ontdooien, is met verstikkingsverschijnselen in het ziekenhuis opgenomen. De koelkast stond in de bijkeuken van het huis. De vrouw is naar boven gegaan en heeft de kaars vermoedelijk vergeten. AMSTERDAM De plensregens van de laatste dagen hebben tenminste één voordeel. Het hemelwater zorgt voor redelijk begaanbare trottoirs. Niet alleen te vroeg gevallen boomblaadjes, maar ook misplaatste honde keutels worden namelijk bij elke regenbui grondig en geheel kostenloos opgeruimd. Maar daarmee is het al oude probleem van de hondepoep natuurlijk niet opge lost. Zodra de zon doorbreekt, beginnen de excremen ten zich weer op te stapelen. En kunnen toeristen, die eigenlijk liever naar fraaie oud-Hollandse trapgevels kijken, hun ogen weer neerslaan. Zorgvuldig van tegel naar tegel springend, als de dood voor dat oer-Hol- landse mijnenveld. Directeur van de Amsterdamse stadsreiniging Jaap Boersma, is het meer dan zat. Al zeker drie jaar ageert hij tegen eigenaars die hun honden het plaveisel als openbaar toilet laten gebrui-: ken. Het ene na het andere fraaie plan heeft hij gepresenteerd om dit probleem met wortel en tak uit te roeien. Zon der succes. Boersma zegt het netjes: „Het blijkt dat het pro bleem van de straatvervuiling niet recessief is op te lossen. Wij moe ten preventief te werk gaan". Afgelopen zondag riep Boersma in een radio-interview dat het „poepen op straat" voortaan maar eens fors be straft moet worden. Vervuilers van de openbare weg mo gen wat hem be- Jaap Boersma. foto: pers unie treft voortaan een boete van vijfhonderd tot duizend gulden krijgen. Ook zou hij graag bepaalde straten voor honden tot ver boden gebied verklaren. „In Singapore en New York zijn dat soort maatregelen al jarenlang heel gewoon", aldus Boersma. Met name in Singapore, waar zelfs het wegwerpen van een siga- rettepeuk met honderden guldens boete bestraft wordt, zou je van de straat kunnen eten. En daar is een directeur stadsreini ging vanzelfsprekend jaloers op. Is het echt zo bar en boos gesteld dat de gemeente superboetes moet gaan invoeren? Boersma: „Ik zal niet ontkennen dat het probleem van de straat- vervuiling vaak behoorlijk overdreven wordt. Maar ontegenzeg lijk is het één van de grootste bronnen van ergernis in een grote stad als Amsterdam. Uit enquêtes komt jaar na jaar naar voren dat de mensen zich nog het meest ergeren aan hondepoep. Meer dan bijvoorbeeld aan het heroïneprobleem of de kleine crimina liteit. Dan komt er een moment waarop je moet gaan zeggen: hier gaan we écht wat aan doen, zo kan het niet langer". —Dat moment is nu aangebroken? „Welnee, al twee jaar geleden heeft mijn dienst een rapport ge presenteerd waarin een strategie voor de bestrijding van dit af schuwelijke kwaad is uitgewerkt. Maar helaas is daar tot dus verre nog niet erg veel mee gebeurd. Dat heeft een goede reden. In de eerste plaats hebben wij het niet alleen voor het zeggen: het gemeentebestuur moet de plannen overnemen. Verder kan de gemeente Amsterdam niet eigenhandig hogere boetes gaan opleggen. Dat is een hele ingewikkelde materie, waarover voor al de landelijke overheid zich moet buigen. Momenteel zijn de boetes voor het bevuilen van de straat nog gebonden aan een maximum: vijfentwintig gulden. In de praktijk wordt dat meest al twee tientjes, vijftien gulden". En daar raken hondebezitters niet van onder de indruk? „Niet bepaald, nee. U hoeft maar om u heen te kijken. Steeds minder mensen houden zich aan het aanlijngebod. Hoewel enorm veel mensen zich aan de hondepoep ergeren, is er nau welijks sprake van sociale controle. De mensen zijn gewoon bang dat ze dan op de vuist moeten. Ook onze controleurs krij gen met steeds meer agressie te maken. Bij het uitschrijven van zo'n boete bijvoorbeeld, worden ze soms gewoon uitgelachen. Verder kun je van dat geld nooit een korps controleurs betalen. Eigenlijk wordt dus in de meeste steden een soort gedoogbeleid gevoerd. De gemeente houdt zich bezig met het opruimen van de rommel. De rommelmakers worden maar zelden bestraft". —Dat gaat nu veranderen? „Het is niet mijn bedoeling van Amsterdam een intolerante stad te maken. Maar ik vind dat je bepaalde vormen van terreur toch hard moet aanpakken. Als u zou zien wat voor brieven ik dage lijks op mijn bureau krijg, óók zelfs uit het verre buitenland! Amsterdam heeft wat de hondepoep betreft bepaald een onfrisse reputatie. Als je er dan niet in slaagt de poep op te ruimen, dan zul je moeten proberen de straatvervuiling te voorkomen". Welwillende hondebezitters zullen misschien zeggen dat ze in een grote dichtgebouwde stad nauwelijks een alternatief hebben. „Dat ben ik met u eens. Daarom vind ik dat ie een samenhan gend pakket maatregelen moet nemen. Je zult het aantal hon dentoiletten moeten uitbreiden. Als een hond dan toch zijn be hoefte op het trottoir doet, dan is het aan de eigenaar om met een schepje of zakie de rommel op te ruimen. Dat doet hij ten slotte ook als zijn huisdier onverhoopt in de woonkamer poept. Verder vind ik dat je honden moet kunnen verbieden in win kelstraten waar veel overlast is. Het voordeel van die maatregel is dat je het probleem plaatselijk in één klap oplost". PAUL KOOPMAN Alleenstaande bejaarden vaak ondervoed GRONINGEN Alleenstaande bejaarden hebben de neiging om te weinig te eten en te drinken. Daardoor krijgen ze te wei nig basisvoedingsmiddelen als groenten en melkprodukten bin nen en raken ze ondervoed. Dat blijkt uit een onderzoek van Humanitas onder tachtig bejaarden in de stad Groningen. Van hen bleek ruim veertig procent ondervoed te zijn. Ondervoeding komt aanzienlijk minder voor onder mensen die in groepsver band eten. Humanitas vreest dat dit probleem steeds groter zal worden, nu ouderen langer zelfstandig blijven wonen. Het Voor lichtingsbureau voor de voeding beveelt per dag vier lepels groente te nuttigen, drie aardappels en drie keer per dag een glas melk, karnemelk of een bakje yoghurt of vla. Vlees en fruit worden wel in voldoende mate gegeten. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3