Milieubeweging: brug en pontje tussen Voorschoten en polder IMS Geld van provincie voor bestrijding werkloosheid Zolderkerk al twintig jaar uitkomst voor vakantiegangers èn Lage Landers Druk bezochte sportdag in De Tweesprong LEIDEN OMGEVING CaidóeSoutant Strandzesdaagse in Duinrell Buitenhof open Voorschotense paardenmarkt laatopgang VOORSCHOTEN/DEN HAAG Een tweede brug over de Vliet is on nodig. Bovendien tast de aanleg van een fietspad het landschap van land goed Duivenvoorde in de Knippolder aan. Die op vatting verkonigden giste ren enkele milieugroepe ringen bij de Raad van State, waar ze pleitten voor een brug en een pon tje in plaats van twee bruggen tussen Voorscho ten en het recreatiecen trum Vlietland en de Knippolder. „Zijn die drie kilometer twee bruggen waard?" Staatsraad Van der Leeden stelde deze vraag gistermorgen aan een vertegenwoordigster van de provincie Zuid-Holland die het standpunt verdedigde dat er over de Vliet bij Voorschoten twee bruggen voor fietsers moeten komen. Tegen de plannen voor de brug naar de Knippolder zijn bij de Raad van State bezwaren ingediend door de Stichting Duivenvoor de in Voorschoten, de werk groep Milieubeheer Leiden en de Vogelwerkgroep Vlietland in Voorburg. Aan de hand van een kaart werd gisteren de afstand tus sen beide toekomstige bruggen geschat: drie kilometer. Vol gens de woordvoerster van de provincie kunnen beide brug gen echter niet met elkaar worden vergeleken. „De brug van Vlietwijk in Voorschoten naar recreatiegebied Vlietlan- den zal hoofdzakelijk worden gebruikt door de inwoners van Voorschoten. De brug over de Vliet bij de Knipmolen vormt een onderdeel van de groene ader die van de kust via de polder naar Zoetermeer loopt en een onmisbaar onderdeel is voor de fietsroute van het pro vinciaal fietspadenplan". De milieugroeperingen vinden de tweede brug over de Vliet onnodig en menen dat de aan leg van het fietspad het land schap van landgoed Duiven voorde in de Knippolder aan tast. De provincie en de ge meente Voorschoten bestrijden dit. „Het fietspad wordt aange legd direct naast een sloot. Het Sebied wordt dus niet extra oorkruist. Bovendien staan er in het gebied schuren die maximaal drie meter hoog mo gen zijn. Wat tast het gebied dan meer aan: hoge schuren of een laag gelegen fietspad?" De werkgroep Milieubeheer Leiden en de Vogelwerkgroep Vlietland vinden dat de aanleg van een nieuw fietspad voor de Knippolder helemaal niet nodig is en suggereren dat de fietsroute kan worden uitgezet over de al bestaande Kniplaan. De Vliet kan dan door de fiet sers worden „overbrugd" door een veerpont Te smal Provincie en gemeente vinden de Kniplaan echter ongeschikt om op te nemen in de fietsrou te. De weg is te smal om naast de auto's ook fietsers een veili ge doortocht te garanderen. Een veerpont achten gemeente en provincie met het oog op de scheepvaart gevaarlijk. De milieugroeperingen bestrij den dit. „De kosten voor de aanleg van het fietspad wer den in 1984 al op 2,5 miljoen gulden geraamd. Als de vaste verbinding van Vlietwijk naar Vlietlanden klaar is, kan het pontje dat nu daar vaart, wor den ingezet bij de Kniplaan. Aan de hand van het gebruik van die pont, kan dan altijd nog worden besloten om een tweede brug aan te leggen", aldus de heer Ter Keurs van de werkgroep Milieubeheer Leiden. De Stichting Duivenvoorde maakt zich met name bezorgd over de aantrekkingskracht die de fietsroute volgens de stichting zal uitoefenen op mensen die met de auto naar Duivenvoorde komen, daar parkeren en met de vouwfiets de fietsroute afleggen. „Dui venvoorde is een van de vijf landgoederen in ons land die als beschermd monument ge registreerd zijn. Het beleid van onze stichting is erop gericht om dit in stand te houden", al dus rentmeester Pels Rijken van de stichting. De afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State brengt over enkele weken ad vies uit, waarna De Kroon een beslissing neemt. Sjelter Bij de Sjelter in Leider dorp worden woensdag tussen twee en acht uur hutten en vlotten ge bouwd door tieners. Mee doen kost vijf gulden. Van tevoren opgeven is noodzakelijk omdat voor brood wordt gezorgd (893135). Samenzang (1) De Oude Zeekerk aan de Hoofdstraat in Noord- wijk vormt woensdag het decor van een sa- menzangavond. Mede werking wordt verleend door het Evangelisatie- koor uit Katwijk onder leiding van Jan Boone kamp, de alt Margje van der Heuvel uit Slie- drecht, de trompettist Cees Hoek, terwijl de sa menzang wordt begeleid door de organist Hans Karstens. De leiding be rust bij dominee Jac. J. Kuiper. De samenzang begint om half negen. De toegang is gratis. Samenzang (2) In de Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk vindt woensdag weer zo meravondzang plaats. Medewerking wordt ver leend door de solist Henk Post, terwijl de samen zang wordt begeleid door Jaap van Rijn. Aanvang acht uur, de toegang is gratis. Delft Tieners uit Leiderdorp kunnen donderdag mee gaan op een tochtje naar Delft. Het vertrek is om tien uur bij de Sjelter in Leiderdorp en meegaan kost zeven gulden vijftig. Men komt terug in Lei derdorp om vier uur. Op geven: telefoon 893135. Waterbos Het overdekte bad van het Waterbos in Rijns burg is vanaf vandaag weer open. De afgelopen tijd zijn er onderhouds werkzaamheden ge pleegd. Het Waterbos voldoet nu weer aan alle veiligheids- en hygiëni sche eisen. ALKEMADE De jaarlijkse sportdag in het kader van de Vakantiespelen in Alkemade trok gisteren maar liefst 225 deelnemers. Waarschijnlijk was het slechte weer van gis teren de oorzaak van deze gro te opkomst. De kinderen en de vrijwilligsters van Gymnas tiekvereniging „Excelsior" hadden een dag vol sport en spel in sporthal „De Twee sprong", hoewel de activiteiten voor buiten moeten worden afgelast. Wethouder L. Beelen zorgde voor de prijsuitreiking. De uit slagen: Meisjes 4 jaar: 1. Anni- ka Koek; Jongens 4 jaar: (na loting): 1. Farley Mamber; Meisjes 5 jaar: 1. Sarne van Limmeren; Jongens 5 jaar: 1. Richard Schouten; Meisjes 6 jaar: 1. Chantal Valentijn; Jon- 1. Ralf Ka; jaar: 1. Viola Riet broek; Jongens 7 jaar: 1. Peter den Hollander; Meisjes 8 jaar: 1. Wendy van Haastregt; Jon gens 8 jaar: 1. Cristiaan van Egmond; Meisjes 9 jaar: 1. Yvonne Berg; Jongens 9 jaar: 1. Jeroen Struive; Meisjes 10 jaar: 1. Liane Schouten; Jon gens 10 jaar: 1. Jeroen Rode- wijk; Meisjes 11 jaar: 1. Moni que Rodewijk; Jongens 11 jaar: 1. Benjamin Borgers; Meisjes 12 jaar: 1. Sandra Olijerhoek; Jongens 12 jaar: 1. Marcel Loos. De trotse prijswinnaars bij de vierjarigen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN/DEN HAAG Staten Gedeputeerde Zuid-Holland willen voor 1988 geld beschikbaar stellen voor projecten die bijdragen aan het terugdringen van de werkloosheid. Het gaat om projecten die de economische bedrijvigheid structureel sti muleren en zogenaamde werkgelegendheidsprojecten die met name de langdurige werkloosheid bestrijden. In totaal heeft de provincie bij na negen miljoen gulden be schikbaar: 4,2 miljoen uit het provinciaal werkgelegen- heidsfonds en 4,4 miljoen van de minister van Econo mische Zaken. Over projec ten die voor 15 oktober zijn aangemeld, zal mogelijk be gin 1988 een beslissing zijn genomen. Een aanmeldings formulier kan worden aan gevraagd bij de afdeling Eco nomische Zaken, Provincie huis, Postbus 90602, 2509 LS Den Haag, telefoon 070- 116707. DINSDAG 28 JULI 1987 PAGINA PARKEERTERREIN VERBODEN GEBIED KATWIJK De tijdelijke parkeer gelegenheid op het terrein Haven straat /Loggerstraat wordt per maan dag 3 augustus opgeheven. Op die dag wordt op het terrein begonnen met de bouw van een parkeergarage en 130 woningen. Het graven van de bouwput staat als eerste op het pro gramma. Automobilisten kunnen te recht op het nieuwe parkeerterrein op het gedempte gedeelte van de zwaaikom aan de Haven. Daar is plaats voor 54 auto's. Verder is men aangewezen op de ondergrondse par keergarage in het Badcentrum en op straten in de omgeving. Auto's die op 3 augustus nog op het bouwterrein aan de Havenstraat/Loggerstraat staan, worden weggesleept Opnieuw trekking superloterij SJZ ZOETERWOUDE De tweede trekking van de Superloterij van de Zoeterwoudse voetbalvereni ging SJZ heeft weer tien prijs winnaars opgeleverd. De eerste prijs, de video, is gevallen op lot nummer 240, de compact disc op 62, de fiets op 29, het horloge op 152, het koffiezetapparaat op 78, de friteuze op 170, de wekkerra dio op 309, de wereldontvanger op 71, de walkman op 553 en ten slotte de calculator op 602. Er volgen tot en met januari nog 6 trekkingen terwijl bij de laatste trekking in januari tevens de „superhoofdprijs" een nieuwe auto zal worden getrokken. WASSENAAR De duizend deelnemers aan de 29ste strandzesdaagse hebben gis teren hun tenten opgeslagen op camping Duinrell in Was senaar. De meesten viel de eerste etappe zwaar tegen, mede vanwege de regen. Bij de EHBO-auto vormde zich een flinke rij en de drie da mes van de EHBO hadden het tot rond acht uur 's avonds flink druk met de di verse voetklachten. Vandaag gaat de reis naar Noordwijk, waar de zesdaagsewandelaars overnachten op de velden van het Bollenbad. Inbraak tijdens vakantie LEIDERDORP Tijdens va kantie van de be woners is inge broken in een woning aan de Brittenstein. De voordeur werd geforceerd. Het is nog niet be kend of er iets wordt vermist. Wanneer de in braak is ge pleegd, is ook niet duidelijk. LISSE De Buitenhof, de keur- tuin van siergewassen van de Ho- baho in Lisse, is opengesteld voor particulieren. In de Buitenhof zijn door ruim 130 kwekers 900 zomer bloeiende gewassen geplant. Op dit moment staan de lelies in volle bloei en beginnen de gladiolen en dahlia's te ontluiken. De keurtuin, die 1,6 hectare beslaat, is hoofdza kelijk bedoeld als vaktentoonstel ling. Particulieren zijn dagelijks welkom in de tuin aan de Westelij ke Randweg tussen 8.00 uur en 17.00 uur en in het weekeinde van 10.00 tot 17.00 uur. In het dahlia- bloeiseizoen is De Buitenhof elke dag open vanaf acht uur 's morgens tot zonsondergang. Kindervakantieweek OEGSTGEEST De ge meente Oegstgeest en de SJJO houden van 10 tot en met 14 augustus voor de vijftiende maal een kinder vakantieweek. Jeugdigen vanaf zes iaar oud kunnen zich nog laten inschrijven bij het gemeentehuis aan het Wilhelminapark. Kos ten 20 gulden per week per kind. Tijdens de kinderva kantieweek wordt een eve nementenprogramma afge werkt met onder andere sport en spel, creatief bezig zijn, film, theater, brand weeroptreden met spuit- wedstrijden en puzzeltoch- ten. De zolder van de familie Van Schie in De Sweilandpolder doet al 20 jaar dienst als vakantiekerk. Pater Sassen van de IJssel draagt er elke zondagochtend de mis op. FOTO: HENK VAN DEN ZOETERWOUDE De Zoeter- woudenaren die per kano de Friese elfstedentocht hebben volbracht zijn gisteren bij thuis komst getrakteerd op een uit bundig onthaal. In café Land zicht aan de Verlaatweg waren familieleden en bekenden aan wezig om het gezelschap te ver welkomen. Bedolven onder de bloemen konden de kanovaar ders even op adem komen en hun verhaal doen. „We hebben ontzettend veel ge lachen en lol gehad, maar het is toch zeker ook een heel serieuse zaak want anders redt je het niet om méér dan 200 kilometer per kano af te leggen. Het ko echt aan op doorzettingsverrn gen, de neiging te stoppen, voor de anderen kun je dat tuurlijk niet maken dus won je je door die moeilijke perio heen", aldus Jos van den B< en Peter van Latum, twee v de kanovaarders. Vervolgt worden vol trots de stemp. kaarten getoond met daarop i stempels van bedrijven in del roemde elf Friese steden. geldt ook voor de medaille j alle kanovaarders ontvingen' het voltooien van de tocht. De bewoners van het Lage Land (het gebied tussen Al kemade en Warmond) be schikken in de zomermaan den over een eigen kerk. Al twintig jaar doet de stalzolder van de boerderij van de fa milie Van Schie in de Swei landpolder in de zomer dienst als kerk voor vakan tiegangers. Maar ook de Lage Landers zijn van harte wel kom, zodat zij alleen in de winter de grote afstand naar de parochiekerk in Oud Ade hoeven te overbruggen. De stalzolder werd 20 jaar ge leden voor het eerst gebruikt voor het houden van eucha ristievieringen. Een aalmoe zenier van de verkenners vroeg onderdak voor zijn groep bij de boerderij vanwe ge het slechte weer. De grote tent waar normaal de H. Mis werd gelezen was drijfnat en dus werd met toestemming van de familie Van Schie uit geweken naar de droge zol der. Ook de bewoners van het Lage Land werden daar bij uitgenodigd. Aantrekkelijk Die kerkdiensten op zolder bleken bijzonder aantrekke lijk te zijn voor zowel de be woners als voor andere va kantiegangers. De familie Van Schie was graag bereid om iedere zomer de stalzol der ter beschikking te stellen en sindsdien is de traditie in ere gehoude. Tal van water- recreanten zijn vaste klant van de vakantiekerk. Vroe ger was de belangstelling net als in andere kerken aan zienlijk groter. Er werden soms bijna honderd kerkgan gers geteld. Nu zijn er gemid deld dertig personen die tus sen mei en september 's zon dags naar de kerk gaan in de Sweilandpolder. De H. Mis wordt vanwege de zeilactiviteiten al lekker vroeg in de morgen opgedra gen: om half negen. Het aan tal vakantiegangers is op dit moment wat minder dan het aantal Lage Landers wat de kerk bezoekt, maar dat bete kent niet dat men er over denkt om te stoppen met de Missen op de zolder. „Mis schien groeit de belangstel- fing wel weer en zolang er een priester is die bereid is om elke zondag te komen, gaan we gewoon door", ver telt mevrouw Van Schie. Pa ter Sassen van de IJssel heeft geen bezwaren tegen de we kelijkse rit over de Zijldijk. Prettig Hij noemt het geen enkele moeite en vindt het juist een prettige bezigheid die hij graag nog een tijdje voort blijft zetten. De parochie in Oud Ade heeft sinds kort geen eigen priester meer. maar de vakantiekerk heeft tot nu toe niet te kampen met dergelijke problemen. „Er is nog geen zondag ge weest dat er geen priester ge vonden kon worden voor de H. Mis in het Lage Land. Monsigneur Simonis heeft ook de charme van de va- De Voorschotense paardenmarkt Is vanochtend laat op gang gekomen. Pas om twaalf minuten over zes werd het eerste paard aange voerd, maar daarna vulde het markter rein zich snel. Rond half tien werden zo'n 145 paarden en po ny's geteld. Volgens de organisatoren heeft het slechte weer van de laatste dagen zijn tol geëist, want het was van ochtend aanzienlijk minder druk dan In voorgaande jaren. Wel was de sfeer meteen goed en was de belangstelling voor het koekslaan gieter opende de daarmee mocht de paardenmarkt het en het beklimmen markt vanochtend handel op de vrij- vandaag droog van de toren al dl- om tien uur. HIJ markt beginnen. De houdt. Een plaatselij- rect groot. Burge- plaatste twee houten organisatie heeft er ke slager heeft een meester P. Canne- witte kruizen en goede hoop dat de worst beloofd aan Bijdrage: Frieda Onderwater kantiekerk ondervonden was enkele keren als gast priester in de Sweilandpol der. De bisschop noemde dt vakantiekerkdienst een het bijzonder ontspannend uil stapje. Monsigneur Simonii logeerde dan meestal een nacht op de pastorie in Om Ade om 's morgens op tijd bl de familie Van Schie te kun nen zijn. Nu heeft de bis schop helaas geen tijd mee over voor de vakantieken en dat spijt hem enorm. Iedereen is uiteraard harte welkom op de stalzol der op zondagmorgen en ooi niet-katholieken nemen dee aan de Eucharistieviering. „De sfeer is zo uniek hier ei zo rustig. Het past gewoon bi de vakantie. Als we op he water zijn, gaan we gewoon naar de kerk, altijd. Daai hoefje niet katholiek voor zijn", zo zegt een bezoeker Enkele oudere inwoners van het Lage Land zouden dt kerkdiensten wel uitgebreit willen zien tot het hele jaar maar dat blijkt geen haalbar zaak. Na september begevei zich dus weer over eei inke afstand naar Oud Ade Z Sint Thomas, de lige die voor weer zorgt. CEES

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10