Partijtop Sovjet-Unie „koel en vijandig Politie verwacht keiharde botsing met demonstranten Rijn na het weekeinde vrij voor scheepvaart GORBATSJOV WIL ECONOMIE VERREGAAND LIBERALISEREN: Britse troonrede één en al revolutionaire hervormingen JITENLAND SteidócOounant lagblad Le Matin iiorlopig gered Sprinkhanenplaag in oosten Afrika „Glaszetter" ontmaskert 12 Sovjet-spionnen Indiaan volgens Sovjet-artsen goed behandeld arabieren in iraël vieren oortaan un elijkheids- ag Vrouw Honecker tegen glasnost Van een ANWB-lid wordt ook wel'ns wat gestolen. Maar financieel heeft hij dan nog geen centje pijn. DEAANVAL VRIJDAG 26 JUNI 1987 PAGINA 7 US Het socialistische je dagblad Le Matin is voor- o van de ondergang gered, dagen van spannende strijd iben de journalisten van de nt de liquidatie voorlopig inen voorkomen met een red- gscampagne, die wordt ge ïnd door andere media, colle- ournalisten, prominente insen en potentiële geldschie- s. De verkoop van de krant is ter dagen met 25 procent ge ien. De redactie heeft nu tot juli de tijd om een kapitaal n dertig miljoen gulden bijeen irengen. NAIROBI In het oosten van Afrika heeft hevige regenval geleid tot een enorme aanwas van sprink hanen die de komende maanden tot een ware plaag kunnen uitgroeien, zo heeft de Voedsel- en Landbou worganisatie van de Verenigde Na ties (FAO) bekend gemaakt. In ge bieden in Soedan en noordelijk Ethiopië bedraagt het aantal sprink hanen al ongeveer vijftig miljoen stuks. Als geen maatregelen worden genomen, dreigt de kolonie zich te verspreiden tot in de Hoorn van Afrika, zuidelijk Ethiopië en het noorden van Kenia; nu al zijn zwer men overgestoken naar Saoedie- Arabië. LONDEN Een Britse spion die zich voordeed als glaszetter heeft op die manier informatie verzameld die leide tot de ontmaskering van een groot aantal Sovjetagenten. De glas zettende spion Bill Graham heeft dit geschreven zijn zijn boek „Break in", dat gisteren is verschenen. Na zijn pensionering begon Graham een be drijf voor de installatie van dubbel glas en werkte onder meer aan het isoleren van het Russische handels complex. Daar slaagde hij erin gehei me documenten te fotograferen of te stelen. Op grond daarvan zijn zeker twaalf Sovjetspionnen ontmaskerd. KANSAS CITY Twee Sovjetdok teren hebben gisteren bij hun onder zoek van een wegens moord veroor deelde Amerikaans Indianenopper- hoofd geconstateerd, dat hij juist is behandeld. De 42-jarige Leonard Pel tier, die in 1975 wegens moord op twee FBI-agenten tot tweemaal le venslange gevangenisstraf is veroor deeld, lijdt aan een oogziekte die vol gens Amerikaanse specialisten niet is te genezen. De Sovjets menen met Peltier dat hij onschuldig is en zien hem als een politieke gevangene is. Zij hadden meer dan eens gevraagd hem te mogen onderzoeken. (Van onze correspondent Rink Drost) KARLSRUHE Wanneer zich geen complicaties voordoen kan de scheepvaart weliswaar met beperkingen kort na het weekeinde weer langs Karlsruhe-Maxau varen. Zoals bekend slaagden bergers van Smit-Tak en Sealift er woensdag in één van de twee op 9 iuni bij de spoorbrug van Maxau vergane schepen te lichten. Eén vaargeul is nu vrij, maar voordat schepen weer onder de brug door kunnen varen moet eerst een van de pijlers versterkt worden. Volgens de Westduitse Rijkswater staat is er een reëel gevaar voor instorting, omdat door de stroming veel zand rondom de pijler is weggezogen. De bergers zullen deze „gaten" dit weekeinde eerst vol moeten storten. Het aantal wachtende schepen bij de „gestremde" Rijn is inmiddels opgelopen tot ruim driehonderd. Smit-Tak en Sealift verwachten met de berging van het tweede schip nog acht tien dagen bezig te zijn. AVIV Het lijkt jp dat Israëls Arabische ilkingsgroep er een re nationale dag bij u eft. „Gelijkheidsdag" 1 lemden de leiders van j vrijwel algemene sta- i ng de afgelopen woens- ig en ze kondigden aan it er op korte termijn eer actie is te verwach- 1 n als hun eisen onbeant- j oord blijven. lals de naam van de actiedag aangeeft ging het de stakers i het bereiken van gélijk- id, met de joodse burgers n Israël uiteraard. Gelijk- id op het gebied van onder- 3 ijs. huisvesting, toewijzing n gelden aan de gemeente- ke begrotingen, medische rg en publieke dienstverle- ng- et unieke van de staking van gelopen woensdag was dat t ijwel iedereen meedeed. Al en in enkele gemengd joods- abische delen van Israël, aar Arabische arbeiders on- 2 !r druk stonden van joodse erkgevers, werd niet ge- t aakt. En het algemene ka- i kter toonde aan dat de lei- rs van de „Arabische sec- zoals de niet-joodse be- kingsgroep in Israël bekend at, nu eens niet verdeeld ereerden. het verleden kenmerkte !t Arabische actievoeren zich li »r het gescheiden optreden 1 m politiek verschillend geo- 2 enteerde groepen, die elkaar felheid van protest de loef ilden afsteken. Dat leidde iet name op de jaarlijkse I anddag" (31 maart) tot bot- ngen met de Israëlische poli- De Landdag dankt zijn aan protestbetogingen landonteigening door de lische overheid in 1976, irbij zes Arabische demon- ranten in een confrontatie »et de politie het leven lieten. Ie nieuwste ontwikkelingen het Arabische protest, de 5sale vreedzame demon- ratie dus, is misschien mede :n gevolg van toenemend be- rip onder de joodse Israëli's nor het belang van gelijkheid )r de nu 600.000 leden tel- ide Arabische bevolkings- Het optreden in de af- ipen twee jaar van de libe- minister Ezer Weizmann adviseur voor Arabische ilegenheden van de mi x-president, heeft nieuw •uwen gekweekt in het xatisch proces. Wei 's opvolger, minister Arens, van de Likoed, id het nodig de staking van fgelopen woensdag af te doen net de mededeling dat het al- emaal het werk was van de ommunisten, die overigens 'el een sterke greep hebben p de Arabische gebieden in Israël. Maar Arens zei ook dat de Arabische bevolking legi- eme eisen naar voren brengt. !n die toevoeging is voor een .ikoedminister op zijn minst pmerkelijk. sraël werkt mee met Iran-onderzoek WASHINGTON Israël heeft de commissies van het Amerikaanse Congres na we kenlang touwtrekken over de eheimhouding belangrijke in- ormatie verstrekt over de Amerikaanse wapenleveran ties aan Iran. Dat is in Was hington bekendgemaakt. De nformatie bevat verslagen fan gesprekken met Israëli sche betrokkenen bij de wa penleveranties aan Iran. MOSKOU De Commu nistische Partij in de Sov jet-Unie zal de voorstel len tot economische her vormingen koel of zelfs vijandelijk ontvangen. Dat menen Westerse waarnemers nadat partij leider Gorbatsjov gisteren een langdurig pleidooi hield om de economie drastisch te liberaliseren. Eén van de belangrijkste punten uit zijn betoog was dat de directies van ondernemingen grotere vrijheid moeten krijgen en niet voortdurend be tutteld door allerlei mi nisteries. Managers moeten ontlast wor den van eindeloze bureaucra tische plichtplegingen, de loonplafonds moeten worden afgeschaft en bedrijven moe ten tegen elkaar gaan concur reren, aldus Gorbatsjov wiens rede maar liefst 111 pagina's lang was. Veel van de ruim driehonderd leden van het Centraal Comité zullen zelf ingrijpende veranderingen in hun werk ondervinden of zelfs hun baan kwijtraken. Het is dan ook niet waar schijnlijk dat zij de voorstel len enthousiast zullen overne men. Sinds hij in maart 1985 aan de macht kwam, heeft Gorbats jov gepleit voor ingrijpende veranderingen in de bestuurs structuren, die een einde moeten maken aan het top zware centralistische systeem dat sinds de Russische revolu tie van 1917 is opgebouwd. De OOST-BERLIJN De vrouw van de Oostduitse partijleider Erich Honecker heeft kritiek geuit op de in haar ogen „naïeve pogingen" het communisme te liberaliseren door een beroep te doen op de zogenoemde „glasnost", de openheid welke wordt gepropageerd door Sovjet-leider Michaïl Gorbatsjov. De uitla tingen van Margot Honecker zij is minister van onder wijs zijn gepubliceerd in „Junge Welt", een dagblad voor jongeren. Volgens waarnemers is het artikel een officiële reac tie van de DDR-autoriteiten op de acties die de afgelopen we ken met name zijn gehouden door jongeren, die hopen op meer „openheid". Mevrouw Honecker riep leraren en jeugdleiders op meer aandacht te geven aan waarden als vaderlandslie vendheid en toewijding aan de klassestrijd. Opperste Sovjet, het parle ment van de Sovjet-Unie, moet zich op de komende zit ting, die maandag begint, uit spreken over de nieuwe wet op de staatsondernemingen. Zaak-Rust Gorbatsjov beschuldigde de Verenigde Staten ervan de nieuwe openheid (glasnost) van het Kremlin ten eigen Partijleider Gorbatsjov bate aan te wenden om de Sovjet-Unie „naar verkeerde doelstellingen en falende waarden" te dirigeren, maar hij weidde hierover niet ver der uit. Wel sprak de partijlei der zich voor het eerst in het openbaar uit over de zaak- Rust: de landing van de 19-ja- rige Westduitse piloot op het Rode Plein heeft „negatieve verschijnselen" in het militai re apparaat van de Sovjet- Unie op pijnlijke wijze bloot gelegd. Heel opmerkelijk was de ver wijzing van partijleider Gor batsjov naar „inflatieproces sen in ziin land. In de Sovjet unie is altijd ontkend dat iets dergelijks als geldontwaar ding bestond. Volgens Gor batsjov ontstaat de inflatie door een teveel aan geld en een gebrek aan consumptie artikelen. De nieuwe wet op de staats ondernemingen zoals Gor batsjov die voor ogen heeft, betekent „een drastische uit breiding van de marges van onafhankelijkheid voor vere nigingen en fabrieken en hun omvorming tot volledig zelf standige eenheden met winst en verliesrekeningen." Behal ve de nieuwe wetgeving moe ten gecentraliseerde organen, zoals de ministeries in Mos kou en de staatsplannings- commissie Gosplan, zich meer gaan toeleggen op lange ter mijn-plannen, zo meent de partijleider. Volgens Gorbats jov heeft Gosplan foutieve be rekeningen gemaakt die tot veel economische misstanden hebben geleid en hij bekriti seerde zelfs enkele functiona rissen met naam en toenaam. Premier Thatcher, haar minister van buitenlandse zaken Geoffrey Howe (r) en de nieuwe lagerhuis voorzitter David Waddington luisteren aandachtig naar de troonrede van koningin Elisabeth-ll. FOTO: AP (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Twee weken na haar verkiezingsover winning heeft premier Margaret Thatcher giste ren in het Britse parle ment haar regeringspro gramma ontvouwd. Het is het omvangrijkste en meest omstreden pro gramma in veertig jaar. De 17 wetsontwerpen, die de komende zestien maanden zullen worden voorgelegd aan het Lager- en Hogerhuis, zijn reeds vergeleken met de „grote hervormingen" van La bour in 1945. Maar daar waar de socialisten de grondslag legden voor de verzorgingsstaat, stelt de conservatieve regering- Thatcher voor haar „revo lutie" te voltooien, die is gebaseerd op het succes van het individu en de vernietiging van het socia lisme. De hervormingen die That cher aan het begin van haar derde achtereenvolgende ambtstermijn in het vooruit zicht stelt, hebben vooral be trekking op de wederopbouw van de verpauperde binnen steden in de oude industriële centra, in 1981 en 1985 het to neel van ernstige rassenrellen. Verder wordt met de invoe ring van nationale leerplan nen een gedurfde vernieuwing van het openbare onderwijs voorgesteld. Voor alle kroe- gedn in Engeland en Wales komt er een twaalfurige tap- vergunning op werkdagen. Op basis van het bestaande sy steem mogen deze „pubs" hun deuren overdag maar op zper bepaalde tijden openen. Maar met het versoepelen van de openingstijden hoopt Thatcher 40.000 nieuwe banen in de ho reca te creëren. Het meest gehekelde wetsont werp zelfs onder de Conser vatieven betreft een wijzi ging van het voorheffingsys teem bij de lokale belastingen in Engeland en Wales. Vol gens Labour wordt hiermee onder het mom van nivelle ring in feite de fiscale onge lijkheid vergroot. De afgevaardigden van het Lager- en Hogerhuis zullen er een zware klus aan hebben alle 17 wetsontwerpen van Thacher te behandelen. Maar het kabinet, dat een riante meerderheid in het Lagerhuis heeft, is vastberaden alle voor stellen erdoor te jagen. De plechtige opening van de nieuwe parlementaire zitting ging gepaard met de pracht en praal die de wereld gewend is van de Britten. Er waren uit gebreide veiligheidsmaatrege len genomen. Vóór de plech tigheid werden alle parle mentsgebouwen grondig door zocht. Langs de route van Buc kingham Palace naar het zoge heten Paleis van Westminster (het parlement) hadden de beste scherpschutters van Scotland Yard postgevat. Thatchers nieuwe regerings programma wordt nu vijf da gen lang door Hare Majesteits oppositie kritisch onder de loep genomen. FLIP SEOUL De regering in Zuid-Korea heeft vanmor gen voorbereidingen ge troffen om de vredesmar sen, die voor vandaag zijn aangekondigd, tegen te houden. Meer dan hon derdduizend politiemen sen zijn op de been ge bracht en oppositieleider Kim Dae-jung kreeg op nieuw huisarrest. De poli tie wil daarmee voorko men dat Kim meeloopt in het protest; morgen wordt zijn huisarrest weer opge heven. De Nationale Coalitie voor een Democratische Grondwet, een overkoepelende organisatie van oppositiegroepen, had op geroepen tot het houden van de vredesdemonstraties in 22 ;rote steden in het hele land. politie waarschuwde van morgen vroeg al tegen deelna me aan de protestacties. Woordvoerders waarschuwden dat hard zou worden opgetre den tegen demonstranten. De Nationale Coalitie, waarin onder meer ook de Hereni gingspartij van Kim Young Sam en Kim Dea Jung, heeft in een verklaring opgeroepen tot het afzien van geweld: „Ie dere vorm van geweld wordt door ons tot vijand verklaard en we doen een beroep op de mensen om zich te onthouden van geweld, dat groter geweld zou kunnen uitlokken. We zullen de grote mars vreed zaam en ordelijk laten verlo pen". Het is echter bekend dat radi- De Studenten binden plastic voor het gezicht ter bescherming tegen traangas dat de oproerpolitie gebruikt om de demonstranten uit een te Jagen. FOTO: AP ven, is bereid samen te wer ken met president Chun Doo Hwan in ruil voor meer demo cratie. Als Chun echter geen stappen in die richting zet, dreigt volgens Kim een herha ling van de gebeurtenissen op de Filipijnen waar een volks opstand in februari 1986 een einde maakte aan het bewind van president Ferdinand Mar cos. Deze Kim vindt evenals oppositieleider Kim Young Sam dat Chun of rechtstreekse presidentsverkiezingen moet organiseren of in ieder geval een referendum over deze zaak moet houden. cale studenten zich weinig aan deze matigende oproep gele gen laten liggen. Deze studen ten, die de afgelopen weken het felst tegen de oproerpolitie tekeer gingen, erkennen de twee Kims dan ook niet als hun leiders. In Zuidkoreaanse kranten wordt nog steeds ge vreesd dat president Chun als nog de noodtoestand of de staat van beleg laat afkondi- gen, wanneer blijkt dat de po- tie niet zonder hulp van net leger tegen de demonstrerende menigte is opgewassenen. Kim Dea Jung, die niet in het openbaar politiek mag bedrij- ADVERTENTIE - V --5-V S"; Zulke dingen gebeuren, helaas ook op vakantie. Maar mei. een reisverzekering van de ANWB komen de gevolgen u niet duur te staan Voor een premie van 11.45 per persoon per dag heeft u al een polis met een bagagedekking tot f 3.500.- per persoon. En eigen nsico hebt u nooit bij de ANWB. Dus ook een kleine schade wordt volledig vergoed. Helemaal 'rustgevend' werken onze aanvullende verzekeringen. Auto kapot? Vanaf 1.10 per dag kunt u zich van een vervangende auto verzekeren. Neem geen onnodig risico: ga nu naar uw ANWB- kantoor ol bel Centrale Informatie Reisverzekenngsservice: 070-141430 I Bij de ANWB verzekert u zich van een goede verzekering. door Jo Wijnen WASHINGTON Ik weet het nu zeker: als er ooit een terreuractie in mijn onmiddellijke nabijheid wordt uitgevoerd en er wordt in het wilde weg geschoten, dan behoor ik tot de slachtoffers. Hoe ik dat weetIk zat dezer dagen in een van de vertrekhallen van National Airport in Washington te wachten op een vliegtuig. Tegenover mij zat een zwarte man in een zwarte regenjas, waaronder hij een ouderwets kostuum met smalle pijpen en lange revers droeg. De man was in een drukke conversatie met zichzelf gewikkeld. Daar hoort men hier niet van op, want talloze Amerikanen hallucineren, praten tegen zichzelf, houden luide toespraken tot gebouwen en geparkeerde auto's, staren urenlang voor zich uit of verkondigen de nadering van de Jongste Dag in een propvolle ondergrondse. Sinds Reagan het toch al wankele sociale bouwwerk van dit land met allerlei bezuinigingen heeft ondermijnd, is menige psychiatrische inrichting gesloten en zijn de zeer deerniswekkende bewoners ervan gewoon heengezonden. Om de een of andere reden nam ik de man in de regenjas zeer nauwkeurig in me op. Korte tijd later was ik evenwel in een druk gesprek gewikkeld met een bejaarde dame die de luchtreizigers enquêteerde over de voedselsituatie op de Amerikaanse vliegvelden. Ik was net bezig met het vertellen van een omstandig verhaal over te veel vet, te oude sla en te dure snacks, toen ik een oorverdovende klap hoorde, gevolgd door langdurig gerinkel van glas. In plaats van dekking te zoeken, vloog ik overeind en zag nog net dat de man in de regenjas met wankele tred over een terras rende, over een hekje sprong, een trap afdaalde, naar een gereedstaande Boeing snelde en plaatsnam op een lopende band waarmee men bagage in de buik van een vliegtuig brengt. De man verdween ruggelings in een gapende holte ergens onder de staart van het toestel. Tezamen met enkele omstanders reconstrueerde ik het gebeuren, terwijl veiligheidsfunctionarissen toesnelden, politiesirenes loeiden en dames, half in zwijm, neerzegen op alle beschikbare stoelen en banken. De enquêtrice was nauwelijks meer tot spreken in staat en stamelde alleen nog maar dat haar hart een dergelijke schok wellicht niet zou kunnen verwerken. De man in de regenjas had, zo bleek, pogingen aangewend de deur naar het terras te openen. Toen dat niet lukte, had hij een aanloop genomen en was hij, het duimdikke glas ten spijt, dwars door die deur gesprongen. Gedreven door een eigenaardige nieuwsgierigheid, die het opkomen van zelfs het minste angstgevoel belette, was ik na de klap overeind gaan staan. Mijn nieuwsgierigheid had er mij onder die omstandigheid zelfs van weerhouden ecfy zinvolle dingen te doen. Er was iemand bij me die me zo lief is, dat ik baar ten minste met eigen lijf had moeten beschermen. Maar in plaats van haar en mijzelf onder een stoel te werpen, bleef ik daar maar staan, mij blootstellend aan wat de omstanders onmiddellijk als „een terreuractie" kwalificeerden. Iets dat plotseling uit Europa en het Midden-Oosten naar Amerika was komen overwaaien en waaraan wij geluksvogels, door een bijzondere speling van het lot, nog net waren ontsnapt. De man met de regenjas werd even later door de politie uit de romp van het vliegtuig gesleept. De enquêtrice vervolgde met zwaar bonzend hart haar werkzaamheden. De in zwijm gevallen dames kwamen langzaam overeind uit hun stoelen. En iemand begon de glasscherven bijeen te vegen op aanwijzing van een geüniformeerd man, die om de een of andere reden aantekeningen maakte in een zwart boekje. In de wetenschap dat mijn terreurbestendigheid veel te wensen overlaat, vervolgde ik mijn weg. Ik moet nu leren leven met de gedachte dat ik in uren des gevaars overeind ga staan, gefascineerd kijkend naar wat er gaande is. In voorkomende gevallen ben ik dus het ideale slachtoffer. En het is uitgerekend een menselijke ondeugd nieuwsgierigheid die mij genadeloos blijkt bloot te stellen aan het kwaad van deze wereld. Wat zou er trouwens van de man in de regenjas zijn geworden

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7