Braks erkent fouten Ambassadeur VS trekt ten strijde tegen het kwaad Dertig miljoen voor beperken vissersvloot ^NENL AND /BUITENLAND" CeidóG Gou/tant 'inisterie akkoord iet ANC-kantoor rvicekosten aar kale I uur is 5 ivolledig orsumi j Wehry tevreden ver ontwikkeling winst Antenne Geen straf voor doden dochter Geen nieuwe nummerplaten bij verlies kentekenbewijs VRIJDAG 26 JUNI 1987 PAGINA 5 gen DAM Het ministerie van buitenlandse m verzet zich niet tegen de vestiging van een *«or van de Zuidafrikaanse verzetsbeweging in Amsterdam. Voorwaarde is wel dat de werkende ANC-vertegenwoordigers zich be- ht jen tot informatieverstrekking aan het Neder- itsorde. Het ANC heeft volgens sterdam niet voor Den Haag, maar voor Am- jSev dam gekozen vanwege de opstelling van de ijkht [dstad tegen de apartheid, zelf jjemeester Peper van Rotterdam overhandigde oons eren 10.000 gulden uit de gemeentekas over- idigd aan voorzitter M. Mbonga van de Neder- Ise afdeling van het ANC. De gift symboliseer- |e start van een collecte die het ANC de ko lde tijd in Rotterdam houdt. schik verd £j verheveling craak t aan and lus vam liver ree\ het shuis de ld ki ïzelf e hel NS zet bussen in naar RAI AMSTERDAM Doordat een onder- houdsrailauto op een spoor tussen Schiphol en Amsterdam een ge broken as heeft opgelo pen werden vanmorgen door de NS tussen de stations Schiphol en Amsterdam-RAI bussen ingezet. De Intercity- treinen Schiphol rich ting noorden en oosten en vice versa reden normaal. Een aantal an dere treinen werd om geleid via Haarlem. Een en ander zorgde voor enige vertraging. (Van onze parle mentaire redactie) HAAG Het Ne- lands Verbond van lurders (NVH) heeft teren in kort geding te- de staat geëist dat de irhevelingsregeling van eheten „oneigenlijke vicekosten" per 1 juli t doorgaat overhevelen van die kos- (zoals vergoedingen voor CV-installatie of groen- irzieningen) naar de kale irprijs is in strijd met de irprijzenwet en betekent gens het NVH dat vele dui- en huurders te veel huur gaan betalen. „oneigenlijke servicekos- gaat het om kosten die in thuis horen in de kale ir. In het verleden is dat uiteenlopende redenen gedaan, bijvoorbeeld om aanvangshuur zo laag mo- jk te houden of omdat het rzieningen betreft die pas r zijn aangebracht (bijvoor- 'd isolatie). Huurders die de rechter zijn gestapt het bezwaar dat deze kos- niet als „servicekosten" den worden aangemerkt, den in het gelijk gesteld. iddels hoeft zo'n tien pro van de huurders deze en niet meer te betalen. woningbouwcorporaties, deze kosten niet meer op e huurders konden verha- klopten aan bij het minis- e. Staatssecretaris Heerma id de oplossing: de oneige- jke servicekosten mogen 1 juli worden onderge- acht in de kale huurprijs en diezelfde datum wordt de Xgangsregeling afgeschaft de oneigenlijke servicekos- onder de huursubsidie val- Volgens de NVH worden e huurders daardoor wel dwongen akkoord te gaan t de overheveling, omdat zij ders minder huursubsidie len ontvangen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In het vis serijbeleid zijn de fouten gemaakt zoals die door de speciale kamercommissie bij het onderzoek naar het beleid zijn beschreven. Het beleid was niet ade quaat. Minister Braks (Landbouw en Visserij) heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. De be windsman was tot zijn op merkingen door de VVD gedwongen. Letterlijk zei Braks: „Ook kan ik vandaag niet anders conclu deren dan dat het niet tijdig doorgeven van vangstcijfers aan de EG onjuist is geweest Voor mij staat vast dat ik per soonlijk nooit het grijze viscir- cuit heb gedoogd. Bij mij heeft ook niet de indruk bestaan dat dit op het ministerie gebeurde. Ik ben steeds in de overtuiging geweest dat het grijze circuit, zo goed en zo kwaad als dat ging, werd bestreden". „Achteraf gezien meen ik vooral na lezing van het rap port dat er sprake is geweest van verwijtbaar medeweten. Verwijtbaar in die zin dat de maatregelen eerder hadden moeten worden genomen, dat de controle sneller was geïn tensiveerd en de voorschriften in een eerder stadium hadden moeten worden aangescherpt. Het beleid is niet adequaat ge noeg geweest", aldus Braks. De minister gaif toe dat de kri tiek die de speciale kamercom missie op het beleid heeft uit geoefend „terecht" was. Hij gaf ook toe dat er „ten onrech te" vanuit zijn ministerie geen officiële ontkenning was geko men van de stelling dat er in 1976 afspraken waren gemaakt met de visafslagen. Deze zou den erin voorzien dat het grij ze viscircuit door het ministe rie werd gedoogd. Exportsubsidie Braks erkende ook dat door het vragen van exportsubsidie Premier Lub bers hield gis teren in de Ka mer minister Braks de hand boven het hoofd. Op de achtergrond minister Kort hals Altes van justitie FOTO: ANP op makreel in 1981 tot een ni veau dat ver boven het natio nale quotum makreel lag, de indruk was gewekt dat over- bevissing door het ministerie werd gedoogd. „Ik betreur dat", aldus de minister. „Het schaamrood staat mij op de ka ken". Achteraf erkende de be windsman ook dat het besluit om, ondanks het feit dat de quota al op waren, in 1980 door te laten vissen op mak reel en kabeljauw fout was. „We hadden de visserij toen moeten sluiten", aldus de be windsman. Ook gaf Braks toe dat visserij- cijfers te laat aan de EG zijn doorgegeven. Het feit dat amb tenaren pogingen ondernomen om de EG de juiste vangstcij fers te onthouden kenschetste Braks als het bewust proberen een onjuist beeld te scheppen. Hij zei ook dat te betreuren. Genomen maatregelen om vis sers te dwingen zich aan quota te houden bestempelde de mi- niste als „niet adequaat". Hij zei het te betreuren dat het visserijbeleid niet vaker in het kabinet aan de orde was ge weest. Braks zei in de Kamer niet ge merkt te hebben dat zijn amb tenaren het door hem uitgezet te beleid niet goed uitvoerden. Wel sprak hij over communi catiestoornissen binnen het ministerie die in het verleden tot een reorganisatie aanlei ding hebben gegeven. Premier Lubbers sprak over samenhangende feiten bij de beoordeling van de zaak. Hij wees op de onvolkomenheid van EG-visserijbeleid waarbij nooit was nagegaan of dit in de praktijk hard te maken viel. Verder wees de eerste minister op het feit dat rech ters steeds uitspraken aan het Europese Hof vroegen over het beleid waarmee het aan pakken van overtredende vis sers stil kwam te liggen. Lub bers stelde verder dat Braks alleen verantwoordelijk te stellen was voor het huidige beleid. Hii ontkende dat het beleid in het verleden voort durend fout was geweest. In feite was er sprake van on macht bij het afdwingen van dat beleid, aldus Lubbers. DEN HAAG Het kabi net wil dit jaar 30 miljoen gulden besteden aan het saneren van de vissers vloot. Van het bedrag is de helft afkomstig van de EG. Met het geld kunnen schepen met een totaal motorvermogen van 50.000 pk. uit de vaart worden genomen.Minister Braks heeft dit gisteren in de Kamer bekend ge maakt. De bewindsman stelde dat de vloot van 605 schepen op dit moment een capaciteit heeft van 565.000 pk. De capaciteit van de vloot is daarmee 25 procent te groot in vergelij king met de vangsthoeveelhe- den (quota) die ons land toege wezen heeft gekregen. Braks stelde dat er nog zeker 90 miljoen gulden extra in de sanering van de vloot geïnves teerd moet worden wil de overcapaciteit helemaal weg gewerkt zijn. Daarover moet volgend jaar beslist worden. Het bedrijfsleven zal daarbij Zelf geld op tafel moeten leg gen. Bovendien is er nog het probleem van de in aanbouw zijnde schepen. Dat zijn er 36 met meer aan 100.000 pk. ver mogen. Andere maatregelen die Braks aankondigde zijn: deze zomer invoering van een veilplicht voor vis, het in beslag nemen van schepen die ondanks een ver bod nog kabeljauw aanvoeren, invoering van een waarborg som die vissers vooraf moeten storten. Bij overtreding van quota vervalt de borg aan de Staat, invoering van een nationale reserve kabeljauw om zo over- bevissing tegen te gaan, een halfjaarlijks rapport aan de Kamer over de voortgang van het beleid. De Kamer steunde het beleid van Braks door het aannemen van motie Van Noord (CDA) waarin om een tijdschama voor beleidsmaatregelen en een halfjaarlijks rapport aan de Kamer werd gevraagd (te gen PvdA, PPR en PSP). Een motie Pronk (PvdA) waarin om extra geld voor de sane ring van de visserijvloot werd gevraagd zodat de overcapaci teit eind 1988 weggewerkt is, werd aangehouden. Minister Braks toonde zich op zich wel genegen om de intentie uit te voeren maar vroeg zich af of dit in de praktijk haalbaar is. Een tweede motie-Pronk waarin om een schadevergoe ding voor kleine kabeljauwvis sers werd gevraagd die nu hun quota niet kunnen opvissen, haalde alleen de stemmen van de linkse oppositie. HAAG De kwaliteit van de winst van Borsumij Wehry ïrekend over de eerste vijf maanden van het lopende boek- verbeterd, aldus voorzitter mr. H. Nauta van deze handels- ierneming vandaag tijdens de aandeelhoudersvergadering, omzet steeg met ongeveer 2 procent over de eerste vijf maan- bn ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Als rekening Jrdt gehouden met de beëindigde activiteiten In Singapore, leisië en van de werkzaamheden in de Benelux voor Canon aeraé is de omzetstijging vijf procent en als rekening wordt ouden met de veranderde valutakoersen tien procent, voorlopige resultaat uit de normale handelsactiviteiten was hoger, terwijl die over dezelfde periode vorig jaar al uitzon- liik goed waren. Vorig jaar werd de winst nog beïnvloed door buitengewone bate van 1,8 miljoen. Dit jaar was dat niet geval, maar toch is de winst bijna even hoog, aldus Nauta. raad van bestuur houdt overigens vast aan de verwachting de winst per aandeel over 1987 ongeveel gelijk zal blijken te n als die over vorig jaar. De houdt in dat de nettowinst zal 3,1 itkomen op ongeveer 45 miljoen. Getuigenverhoor zaak-Thialf pas in september LEEUWARDEN Het getui- genverhoor in de affaire-Thi- alf, dat vandaag zou plaatsvin den voor de rechtbank in Leeuwarden, gaat niet door. Op verzoek van advocaat mr. H. Alderse Baas van de twee ex-directeurenvan de ijsbaan,' W. Rijkaart van CappeUen en J. van der Zwan, is het ver hoor uitgesteld tot september. Alderse Baas heeft om uitstel verzocht omdat belangrijke ge tuigen, onder wie de Friese ge deputeerde J. Bruinsma Klei- wegt en burgemeester H. Reinders van Heerenveen, lie ten weten niet aanwezig te kunnen zijn. USKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standpard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Lockheed heeft een experimentele antenne ontwikkeld om te kunnen communiceren met onderzeeërs. Geplaatst op een satelliet in de ruimte kan de antenne vla een laserstraal signalen zenden naar onderzeeërs die zich onder de zeespiegel bevinden. De antenne, met een diameter van dertig centimeter, heeft net als een zoomlens een variabele brandpun tafstand. Daardoor kan de laserbundel nauwkeurig worden ge richt. Lockheed heeft de opdracht gekregen van de Amerikaanse marine. DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 30-jarige P.N. uit Oss, die in november vorig jaar haar 6-jarig dochtertje om het leven bracht, geen straf opgelegd. De officier van justitie eiste 11 juni een straf iets lager dan het voorarrest om opname in een psychiatrische inrichting te kunnen regelen. 'ie uit het leven hebben Jen niet meer aan kon. De grote "hoeveelheden kalmeringstabletten die beiden slikten werden alleen het kind noodlottig. Officier van justitie mr. E. Klop sprak van een diep menselijk drama en van een wan hoopsdaad van de vrouw. Hij vond dat hij strafrechtelijk met lgge handen stond. j De eerste ambassadeur van de VS in ons land, John Adams, kijkt vanaf een schilderij mee over de schouder van de nieuwe Amerikaanse vertegenwoordiger, John Shad. FOTO: CEES VERKERK DEN HAAG „Als de fotografen nu geen foto's meer willen nemen, kan ik een sigaret opsteken. Ik sta niet graag rokend op de foto". Pas wanneer de journalisten instem mend knikken, haalt John Shad zijn rookwaar tevoorschijn. Met een fil tersigaret tussen de vin gers vervolgt hij zijn in troductie bij de Neder landse pers. Vandaag precies een week feleden arriveerde John had (morgen wordt hij 64) in Den Haag als nieuwe am bassadeur van de Verenigde Staten en opvolger van Paul Bremer. Nadat deze carrière- diplomaat de kruisraketten kwestie naar behoren had af gewerkt, werd hij naar Was hington teruggehaald om lei ding te geven aan de Ameri kaanse strijd tegen het terro risme. Bremers opvolger is niet afkomstig van het minis terie van buitenlandse zaken. De aanstelling van Shad is een van de „politieke benoe mingen" die een Amerikaan se president kan doen: poli tieke vrienden en mensen die zich anderszins verdien stelijk hebben gemaakt wor den beloond met een ambas- sadeurspost. Waarmee overigens niet is gezegd, dat Nederland nu zit opgescheept met een „licht gewicht", ook al heeft Shad geen enkele ervaring in de buitenlandse politiek. Zijn kwaliteiten liggen, tot nu toe, op andere terreinen. Tussen 1950 en 1980 maakte John Shad fortuin in de aandelen- wereld van Wall Street, waar hij vele malen miljonair werd. Sinds 19$1 was hij voorzitter van de beurscom- missie (SEC). In die hoeda nigheid hield hij grote schoonmaakt onder dubieuze effectenhandelaren. Als voorzitter van de SEC be hoorde Shad tot de machtig ste mannen in de Ameri kaanse financiële wereld. Ethisch gedrag Wanneer Shad na zes dagen Nederland de opgetrommelde vaderlandse pers te woord staat, is al snel duidelijk en geeft hij zelf ook toe dat hij nog niet voldoende geïnformeerd is om ant woord te geven op alle gede tailleerde vragen over de po litieke en militaire Ameri kaans-Europees-Nederlandse verhoudingen. Er is overi gens wel meer in de residen tie van de ambassadeur, dat er op wijst dat Shad nog niet volledig geïnstalleerd is. Lege spijkers in de muren wachten op schilderijen en de boekenkast in de ont vangstzaal vertoont grote lege plekken. Zeer uitgesproken is de nieu we ambassadeur echter over de economische banden tus sen beide landen („Heel goed") èn over zijn voor naamste devies in het (zake lijke) leven, dat ethisch ge drag op den duur altijd wordt beloond. Tijdens zijn voorzitterschap van de SEC heeft hij tot zijn grote schrik ervaren hoeveel mensen op oneerlijke wijze zaken doen. „Met name bril jante jongeren, met een prachtige toekomst in het verschiet, bleken niet opge wassen tegen de verleiding van enkele tienduizenden dollars". Vandaar dat Shad bij zijn vertrek uit Washing ton een bedrag van naar ver luidt meer dan twintig mil joen dollar heeft geschonken aan de prestigieuze Harvard Business School. Van het geld moeten colleges worden gegeven in de ethiek van het zakendoen. „Een bedrijf heeft er profijt van als het ae belangen in de gaten houdt van de klanten, de werkne mers en de maatschappij. Ethisch verantwoord zaken doen wordt beloond. Boven dien slaap je er beter door", aldus Shad. Gefietst Toen Shad te kennen gaf dat hij niet in de markt was voor een nieuwe periode als SEC- voorzitter, kon hij kiezen uit een aantal ambassadeurspos- ten. De keus viel weloverwo gen op Nederland. „Ondanks de kleine afmetingen is Ne derland een belangrijke fac tor in de wereldpolitiek. De banden met mijn land zijn heel sterk. Om een idee te teven: Nederland is de twee- e investeerder in de VS en tien procent van de Neder landse beroepsbevolking werkt bij Amerikaanse be drijven. Verder kende ik uw land. Ben er verscheidene malen op vakantie geweest en heb hier ook rondgefietst En misschien heeft ook mee gespeeld dat mijn Zwitserse voorouders 101 jaar geleden vanuit Rotterdam per boot naar Amerika vertrokken". Het feit dat hij mogelijk maar anderhalf jaar in ons land blijft, tot na de presidentsver kiezingen van 1988, vind Shad geen bezwaar. Tot die tijd is er volgens hem, on danks de uitstekende betrek kingen, voldoende werk te doen. Anders was hij immers niet naar Den Haag geko men. JOS TIMMERS DEN HAAG Automobilisten die hun kentekenbewijs verlie zen krijgen met ingang van 1 juli geen nieuwe nummerplaten meer. Ze moeten dan een nieuw aanvraagformulier van 60 ko pen op het postkantoor. Dat formulier moet door de politie wor den voorzien van een stempel en worden verzonden naar de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam. De automobilist ontvangt dan nieuwe papieren, terwijl de kentekenplaten de zelfde blijven. Met deze nieuwe maatregel wil de Rijksdienst voor het Wegverkeer een einde maken aan de groeiende slor digheid en fraude van de Nederlandse weggebruikers. Jaarlijks verliezen ruim 85.000 automobilisten hun kentekenpapieren. In de huidige situatie wordt 24 gulden in rekening gebracht voor het aanvraagformulier en 50 gulden voor de nieuwe nummer platen. GRATIS ELK WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5