Onder hypnose kun je de beste leugens verzinnen lEUWi ^angkampeerders dringend oe aan huurbescherming Kantoorgedeelte Alphense oliehandel bleef gespaard Tol heffen op knelpunten autowegen EaidóaQowuwt pa Nieuwe arrestatie voor overval lvi,holen met inder jheffing edreigd 'abriek neemt nig oot in beslag Dierenbescherming wil verbod op koeienraces kso nnenland VRIJDAG 26 JUNI 1987 PAGINA 3 A werknemers in ziekte- Ti t met drankproblemen ZI all Wji g ieeft lent de :h ;n, EN Dertien procent van alle werkne- die in de ziektewet zitten, hebben drank- emen. Bij vijf procent zijn die problemen zeer ernstig. De meeste probleemdrinkers alleenstaanden; mensen die ten minste vijf- jlazen per week drinken en/of ten minste 'eer per week zes glazen of meer. Uit het ischeepse onderzoek van begeleidingsin- ties en het GAK blijkt niet dat er specifieke [situaties zijn waar overmatig wordt ge- sle- i, iken. Drankproblemen komen in alle gele- en van een bedrijf voor, tot in de directie- ier toe. Uit het onderzoek blijkt ook dat tewetrapporteurs en verzekeringsartsen ilijk alcoholproblemen weten te signaleren, n niet meer dan vijftien procent van de ge en hebben de artsen een juist vermoeden alcoholproblematiek. Levenslang ZUTPHEN De 21-ia- rige man die op 24 de cember vorig jaar in Deventer twee bankem- ployees vermoorde, is vandaag veroordeeld tot levenslang. De recht bank in Zutphen nam daarmee de eis van de officier van justitie over. De man beroofde op de avond voor Kerst T.R. Hartgers en de 28- jarige mevrouw A. ten Zweege op ronduit beestachtige wijze met een mes van het leven, om te voorkomen dat hij later herkend zou worden. HAARLEMMERMEER De Haarlem- mermeerse politie heeft in Amsterdam opnieuw een man aangehouden in ver band met de gewapende roofoverval, 19 mei dit jaar, op een benzinestation bij het brugrestaurant langs de rijksweg Den Haag-Amsterdam (A4). Bij de overval werd een pompbediende doodgeschoten en een tweede zwaar gewond. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in Amsterdam reeds vier mannen gearres teerd op verdenking van betrokkenheid bij de overval. Twee van hen zijn inmid dels weer vrijgelaten. De overige drie verdachten zijn gisteren op verschillende politiebureaus in en buiten Haarlemmer meer verhoord. Ameland niet blij met zeldzame vondst AMELAND „Wij zitten aan de voora vond van het toeristenseizoen niet op dit soort vondsten te wachten", zo reageerde burgemeester mr. M. Zonnevylle gisteren op de vondst van een zeldzaam mineraal op de Waddeneilanden, waarvan het meeste op Ameland zou liggen. Het onderzoek naar het mineraal is vanaf 1982 gedaan door het Kernfysischversnel- lers Instituut uit Groningen in samenwer king met het Instituut Aardwetenschap pen uit Utrecht en Rijkswaterstaat. „Het gaat om verschillende soorten zware mi neralen", legt hoofddocent De Meijer uit. Volgens hem moet beslist geen nadruk worden gelegd op de winbaarheid van het mineraal, die volgens het NOS-journaal gisteren miljoenen guldens zou kunnen opleveren. als ege sts i tegi p( wo ?alis bet leze 2rs •ij Ie re o be i N HAAG Minder ie g pen dan verwacht zul- volgend jaar hun laat- basisschool verliezen, iet ilatssecretaris Ginjaar- as (onderwijs) maakte teren in het overleg de onderwijsspecialis- uit de Tweede Kamer geAend de opheffings- kerjrm te versoepelen. Zij n een voorstel van het gj )A over om op die ma- ,m er kleine scholen te ont- :ap n> -staatssecretaris spreekt in "üf notitie de verwachting uit volgend jaar 350 basisscho- moeten worden opgehe- Door de voorgestelde wij- vai ing zal dit aantal echter niet l di rden gehaald, aldus Gin- -Maas. res oral de landelijke vereni- voor kleine kernen en de «minciale en regionale vere- ingen van kleine dorpen ken zich bijzonder ongerust het lot dat dorpsscholen choren Aan de hand van de notitie genoemde cri- hebben de verenigingen ikend dat zeker 100 dorpen laatste school zouden ver- PvdA drong er bij de itssecretaris op aan gezien „onvolkomenheden" in de netfcjtie de operatie tot 1989 uit no»stellen. Ook D66 bepleitte emptel. VVD en CDA waren rtegen. De onzekerheid bij scholen zou alleen maar tduren. De VVD vroeg de staatssecretaris cijfers nlo tafel te eggen over de ge- riooi gen van de versoepeling de opheffingsnorm en tte voor heldere criteria duidelijkheid voor de toe- te® mst geven. Er moet vooral «nadacht worden besteed aan plattelandsscholen. era 30 «STERDAM British Nu- va ar Fuels, de exploitant van opwerkingsfabriek bij het tse Sellafield, eist van ver- lillende Greenpeace-organi- ties een schadevergoeding n circa een miljoen gulden nwege het afsluiten onlangs in een lozingspijp. Een grote, ee ton wegende, rubberboot n het actieschip „Sirius" rd in verband hiermee van- ïtend in de Amsterdamse ven in beslag genomen. De aberboot kostte destijds an- rhalve ton. De aanschaf was ogelijk dank zij giften van t Nederlandse publiek. Hypnotiseur Harald van Bommel. VANDAAGi IN HET EINDHOVEN Hypno se mag van het Ameri kaanse Hooggerechtshof. Maar dan alleen bij het verhoren van verdachten in strafzaken. Een moor denaar, een baldadige honkbalsupporter of een rebelse, agressieve com munist lopen in de VS het „risico" onder hyp nose hun verhaal te moe ten doen. Justitie in Ne derland begroet het VS- plan met hoongelach. Zelfs Harald van Bommel van de Nederlandse Vereni ging voor Toegepaste Hypno se in Eindhoven is uiterst te rughoudend bij het gebruik van hypnose in strafzaken. „Wie zegt dat criminelen on der hypnose de waarheid spreken? Natuurlijk kun je dan liegen! Misschien zelfs beter dan anders. Alsof een misdadiger, die tot op dat moment niets wilde zeggen, onder hypnose ineens open klapt en alles eruit flapt. On zin „Doelbewust een partijtje lie gen Als een crimineel dat beslist wil, kan een hypno- therapeut daar geen bal aan doen. Hypnose heeft voor misdadigers vaak totaal geen zin. Die moet je onder druk zetten, stressen, dan komt hij sneller met een bekentenis. Hypnose is een vorm van ontspanning. Dat is niet be paald een situatie waarin ie mand nou 's alles eruit gooit". Verdachten mogen in ons land in tegenstelling tot het nieuwste besluit in de VS niet onder hypnose worden verhoord. De Neder landse wet biedt misdadigers het verschoningsrecht. Cri minelen mogen zodoende weigeren belastende verkla ringen, onder hypnose of niet, tegen zichzelf af te leg gen. In de VS is dat argu ment jaren geleden al wegge vaagd. Iemand moet daar zijn gruwelijke daden verant woorden, of hij wil of niet. Het leed dat hij anderen heeft aangedaan rechtvaar digt dat, aldus het Ameri kaanse Hooggerechtshof. Slachting Anders ligt dat met de getui gen van misdrijven: moor den, ongelukken en kapin gen die voor hun ogen ge beurden. En waarvan ze on der hypnose tot in de details kunnen navertellen wat er gebeurde. Details die een „normaal mens" zich zelfs met de grootste moeite of zelfs helemaal niet meer zou herinneren. Dingen die men domweg vergeten is, en on der hypnose ineens boven komen borrelen. Zoals in Kerkrade, in 1979. Terroristen van de Rote Ar mee Fraktion (RAF) ver moorden enkele douaniers pal op de grens tussen Neder land en West-Duitsland. Een politie-agent was getuige van de slachting, zag de daders in een auto wegvluchten, maar wist pas onder hypnose zich het nummerbord te herinne ren. Dat voerde later naar het bolwerk van de terroris ten. Alleen getuigen mogen van het ministerie van justitie bij hoge uitzondering onder hypnose worden gehoord. Maar dan uitsluitend bij „zeer ernstige strafbare fei ten en alleen als alle andere methoden zijn vastgelopen". Alleen een deskundig hypno tiseur mag de getuige in tran ce brengen. En de sessie mag door niemand anders worden bijgewoond. De hypnotiseur moet de offi cier van justitie na afloop van de sessie vertellen wat er is gebeurd. Hij mag zich be roepen op zijn zwijgplicht in het geval een getuige dingen heeft gezegd, die hemzelf in diskrediet brengen of die zijn privacy aantasten. De getuige moet volledig worden inge licht over de psychische risi- co's van hypnose. Als een ge tuige de sessie dan doorzet, moet hij een verklaring af leggen waarin hij stelt dat hij zich vrijwillig onder hypnose laat brengen. Fantasie Het optreden van hypnoti seurs in strafzaken is in we tenschappelijke kringen zeer omstreden. Volgens geleer den staat het niet vast of de hypnose het geheugen opfrist of dat het juist tot vermen ging van werkelijkheid en fantasie leidt. „Daarom moe ten we de nodige reserves in bouwen en hypnose uitslui tend gebruiken voor opspo ring", aldus Justitie. Persofficier van justitie in Amsterdam, mr. De Wit: „We gebruiken hypnose niet vaak. Dat is geen principiële terughoudenheid, maar bin nen het parket maak ik dat zelden mee. Ik kan me waar lijk geen opzienbarende re sultaten herinneren. De noodzaak om hypnotiseurs in te schakelen is er dóódsimpel niet". Harald van Bommel is ervan overtuigd dat hypnose „veel vaker dan nu" gebruikt kan worden in de rechtsgang. Dat het niet gebeurt heeft vol- fens hem puur ermee te ma- en dat mensen alleen al van het woord „hypnose" huive rig zijn. „Er bestaan veel fa bels over hypnose. Pure on waarheden. Alsof we ineens FOTO: PERS UNIE mensen krankzinnige dingen kunnen laten doen". Toch onderschrijft hij de uitspra ken van „de geleerden": wer kelijkheid en fantasie zijn voor een gehypnotiseerde lang niet altijd meer te ontra felen. Of zoals een patiënt - van hem zei: „Dat ik aan achtervolgingswaanzin lijdt, betekent nog niet dat er nie mand achter me aan zit". Vandalen „Een vandaal is lang niet al tijd slecht. Heel vaak zijn ze niet toerekeningsvatbaar voor hun daad. Ze reageren gevoelens van onvrede af, die een ander mens kwijt raakt in zijn werk of in de sport". Onder hypnose is het volgens Van Bommel duide lijk aantoonbaar waar de pijn zit. Of hij niet toerekenings vatbaar was, of juist wel. Maar een goede psychiater kan zoiets volgens hem net zo goed. Bovendien, zegt hij, is het onder hypnose „best mogelijk, dat bij iemand on verwerkte gevoelens naar boven komen. Dingen die hij heeft meegemaakt, maar hardnekkig heeft weggestopt, die hij dan ineens weer op nieuw beleeft. Dat is niet prettig. Het kan voor grote psychische problemen zor gen". Door de „indianenverhalen" wordt hypnose volgens Van Bommel „veel te weinig" ge bruikt. „Het zou goed zijn als iedereen zelf-hypnose zou aanleren. Het maakt je meer ontspannen, je kunt je dingen beter herinneren. Onder hypnose kun je jezelf sugges ties doen, waardoor je ang sten voorbijvoorbeeld de tandarts of het eindexamen verdwijnen". We verlaten daarme het pad van de cri minaliteit, de hypnose in strafzaken. Maar dat is vol gens Van Bommel dan ook zeker niet de tak waar hyp nose nu het meest toegepast zou kunnen worden. LEX VAN KOTEN rij n« EN HAAG Hoewel mi et aantal klachten over ederlandse campings het m( (gelopen jaar drastisch is km idaald, heeft het Neder- JOOpnds Advies Centrum ampeerders (NACK) gis- VJ eren zijn verontrusting ul itgesproken over het in «nemende mate onzorg- uldig handelen van ge meentebesturen als het vrfver langkampeerders aat. Vaak willen gemeenten (over- heids-)campinggrond een lu cratievere bestemming geven. Zij zetten daarbij vaste kam peerders onder druk om snel te vertrekken. NACK-voorzitter A. Smits pleitte gisteren dan ook voor echte huurbeschemring van langkampeerders en vaste gas ten op campings, op te nemen in de toekomstige wet Open luchtrecreatie. Hij: „De toerist is de melkkoe. Bij langkam peerders heb je het meestal over de kwetsbare groep van vut'ers, ww'ers en aow'ers. Er zijn gemeenten die te hoge fo- renzenbelasting heffen of die langkampeerders foren2enbe- lasting én toeristenbelasting tegelijkertijd laten betalen, wat niet mag. Volgens ons be talen vele duizenden langkam peerders zelfs onterecht foren- zenbelasting, want daar gelden bepaalde voorwaarden voor. Wij zijn ten minste zes ge meenten tegen het lijf gelopen die zonder blikken of blozen over kampeerders heenwalsen die al twintig tot dertig jaar in die gemeente verblijven. Als er maar geld te verdienen valt. De gemeente Hilversum bij voorbeeld dreigt kampeerders van Het Achterbos met onmid dellijke verwijdering als zij niet bereid zijn een nieuw con tract te tekenen dat hen vol komen rechteloos maakt en waardoor de gemeente in 1988 de camping definitief kan slui ten". Smits: „De kampeerders zou den zich nog meer moeten verenigen om samen een vuist te kunnen maken. De kam peerders worden nog te weinig in het overleg betrokken". (NOLLEN rwu,ennxn 2ei ik1&en mijn man, i< wit 1 '~'ANcenE tcwwe, vmn»r is p'erje NIET. TOEN JffiT l£HEMS. ,OIT WAS piene ctiKAt Nier weeft. oi£ -^VMjfclK'N WAftlEftUS/t^ Gewonde bejaarde na drie dagen gevonden EINDHOVEN Een 88-jarige vrouw uit Eindhoven heeft bijna drie dagen zwaar ge wond in de keuken van haar flat gelegen. De politie vond de bejaarde vrouw gisteren, nadat een buurvrouw alarm had geslagen omdat ze haar al enkele dagen niet had gezien. Het slachtoffer was nog in staat de politie te vertellen dat ze maandagavond in haar keu ken was gevallen. Daarbij brak ze haar heup. (Vervolg van voorpagina) ALPHEN AAN DEN RLJN Boot Oliehandel grossiert in Shell-smeer- middelen en Van Stave ren Marion Gas grossiert in Shell butagas en brop- pagas. Samen vormen ze één bedrijf aan de Ener gieweg. Het kantoorge deelte van het bedrijf bleef gespaard, evenals een opslagplaats met gas flessen en drie opslag tanks met 600.000 dieseli- ne en benzine. De Al phense politie stelt een technisch onderzoek in. In de brief, die vanmorgen bij de VPRO-studio in Hilversum in de bus werd gegooid, wordt gesteld dat Boot en Van Stave ren grossieren in Shell-pro- dukten, waarbij Shell ook nog eens een meerderheidsaandeel in de bedrijven heeft In de brief wordt tevens de verant woordelijkheid opgeëist voor aanslagen op benzinestations in onder meer Zaandam en Nieuwegein. Volgens Rara werd ook voor die aanslagen de verantwoordelijkheid opge ëist, maar werd die betrokken heid bewust uit het nieuws ge houden. „Er was sprake van een eensgezind zwijgen in de media. Ons is het niet duide lijk of het ANP en de kranten zelfcensuur hebben toegepast of dat ze van justitie opdracht hebben gehad om te zwijgen", stelt de actiegroep. Om dit keer wel aandacht te krijgen heeft Rara de VPRO-radio, di verse kranten en ook journa listen individueel benaderd. 'Onvoorstelbaar", dat is de eerste reactie van burgemees ter M. Paats van Alphen. „Dat mensen zulke enorme risico'^ durven nemen. We hebben ge-; luk gehad met de windrichting; anders had het met de aanwe zigheid van de brandstofops lagplaats in de open lucht alle-' maal heel anders kunnen aflo pen. Nu zijn er gelukkig geen persoonlijke ongelukken ge- Of er extra maatregelen wor den genomen in Alphen om andere bedrijven, die mogelijk doelwit kunnen zijn van de ac tiegroep Rara te beschermen^' weet de burgemeester nog niet „We gaan daar over pra ten. In eerste instantie kiiken we wat er verder moet gebeu ren. Als het onderzoek door het speciale rechercheteam is afgerond, kunnen de kantoren worden vrijgegeven". Het jus titieel onderzoek is in handen van het openbaar ministerie. Oe uitgebrande resten van een deel van de garage van de Alphense oliehandel Boot. FOTO: WIM VAN NOORT Milieu - rapportage start in september DEN HAAG Vanaf 1 sep- tember treedt de zogenoemde milieueffectrapportage in wer king. Dat houdt houdt in, dat voor bepaalde activiteiten als de aanleg van autowegen, bouw van storplaatsen en gro te industriële projecten een rapport moet worden opge maakt over de eventuele ge volgen daarvan voor de na tuur en het milieu. Een derge lijk rapport moet worden op gesteld nog voordat over deze activiteit een besluit kan wor den genomen. Stoomfestival In Almere Een stoommachine wordt geladen met kolen. Komend weekend vindt In Almere het Internationale stoomfestival plaats. Er Is een uitgebreide verzameling stoommachines te bezichtigen. Gisteren werd er alvast een parade van de oude voertuigen gehouden. LEIDSE HOOGLERAAR: LEIDEN Bij bestaande knelpunten op autowegen zou tol geheven moeten worden. Daardoor zal het au toverkeer verminderen, zo zei dr. H. Udo de Haes van het Wereld Natuur Fonds vanmiddag bij zijn aanvaar ding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de mili eukunde aan de Rijksuniversiteit in Leiden. In zijn oratie zei de milieudeskundige dat de tol geheven zou kunnen worden bij alle bruggen, autoponten en tunnels over en onder het Noordzeekanaal, het Amsterdam-Rijnkanaal en de Rijn tot aan Hoek van Holland. „Er zijn dan geen sluiproutes mogelijk en in dit gebied liggen precies ook alle knelpunten", aldus de hoogleraar. Ook een hoge benzine-accijns zal de auto mobilist ertoe moeten bewegen zijn wagen vaker te laten staan. Het geld dat op die manier binnen komt zou moeten worden aangewend voor de verbetering van het openbaar vervoer en voorzieningen voor fietsers. De overheid zou een gedeelte van de opbrengst ook kunnen bestemmen voor het goedkoper ma ken van taxi's of uitgeven aan groepen die teveel schade van de maatregelen ondervinden. De hoogleraar stelde ook voor giftige stoffen duurder te maken en wel door het met statiegeld te belasten. Dit kan gebeuren in de vorm van een heffing aan de grens op de belangrijkste in- voerstromen en terugbetaling bij export en bij gecontroleerde stort. De overheid, TNO en het Nederlandse bedrijfsleven kwamen tijdens een Europese conferentie over milieutechnologie tot de conclusie dat extra btw geheven zou moeten worden op milieu onvriendelijke produkten. BROEKLAND De Nederlandse vereniging ter bescherming van dieren zal mogelijk juridische stappen ondernemen tegen de eerste Nederlandse koeienrace, die op 19 augustus in Broekland bij Raalte zal worden gehouden. Directeur D. Th. van Oers van de landelijke inspectiedienst van de Dierenbescherming denkt meer succes te kunnen hebben dan vorig jaar, toen de Dierenbe scherming er niet in slaagde wedstrijden ganstrekken in de rechtszaal verboden te kriigen. „Toen ging het echter om al dode dieren, waarvan de kop werd afgetrokken", aldus Van rechts Oers. „We denken van de rechter wel als het gaat om een evenement waarbij gebruikt". te zullen krijgen, vende dieren worden

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3