De koele ontvangst van Waldheim in het Yaticaan \l V £eidóe6cHi/ia/tit weer kerk wereld Besturen en ouders bepalen identiteit van de r.-k. school, niet de bisschop brieven lezers WALDHEIM: KRITIEK KWAM „ZIJDELINGS" TER SPRAKE GEESTELIIK LEVEN/OPINIE £efcbc@ou/unit Het morele gezag van de pa \i Hervormde Kerk wijst bezoek af Schoolwijzer VRIIDAG 26 JUNI 1987 PAGI) eh De afwijzende reacties negerend en zonder enige verw|j te maken naar diens omstreden oorlogsverleden heeft Johannes Paulus II gisteren de Oostenrijkse president Waldheim in speciale audiëntie ontvangen. Noch in de muniqués die het Vaticaan vooraf verstrekte noch ii ^en welke na afloop van het bezoek werden uitgegeven, k en J ook maar enig begrip door voor de gevoelens van hei tg1 door dit bezoek zijn gegriefd. EN die :m« allee glaz keer Jtschi tsitu ilijk in ni :n h alco Met vele hooggeplaatste katholieke persoonlijkhederj binnen- en buitenland kan men zich afvragen welk bt met dit bezoek werd gediend. Natuurlijk zou de paus als rele autoriteit bij uitstek zich juist in deze aangelegen r* hebben kunnen doen gelden. Misschien is er wel iets ii zin ondernomen en zijn er in de beslotenheid van de p lijke studeerkamer aan het adres van Waldheim wel vr gesteld of kritische opmerkingen gemaakt. Het Vaticaan zich dan vervolgens kunnen rechtvaardigen door er wijzen dat het stille diplomatie heeft bedreven. De kans echter dat het resultaat daarvan opweegt tegelpr inmiddels veroorzaakte pijn moet niet bijster groot wo geacht en dat had Rome zich tevoren kunnen realia Daarom kan de conclusie niet anders zijn dan dat het 1 IN caan nog steeds geneigd is vertegenwoordigers van de ge rper tigde orde naar de ogen te zien. Waldheim had er dit: een bijzonder belang bij daarvan te profiteren. Het aui van oprechtheid waar hij zozeer naar hunkert moet i; latss ogen van menig gezagsgetrouwe Oostenrijker door deze vangst zijn versterkt. De paus heeft vele Oostenrijkers tere mee een riem onder het hart gestoken. De geste zal bij h< !t d' elk geval meer waardering hebben opgeroepen dan de re ui te benoemingen van behoudende bisschoppen die get ten hebben voor grote verdeeldheid in de Oostenrijkse keri rm HOE veel meer had het echter op de weg gelegen ai paus het resultaat van de internationale onderzoekscom r sie zou hebben afgewacht die nog dit jaar met een ra; n hoopt te komen over het omstreden oorlogsverleden va Oostenrijkse president? Te meer daarmee de precaire nie sl relatie met de joden waartoe toch gezien de recente his!n alle aanleiding toe was, zou zijn ontzien. NlETS van dit alles echter. Het jongste optreden vai paus voegt zich naadloos in de defensieve opstelling di rdei rooms-katholieke kerk heeft gekozen sinds paus Joha r-M Paulus II daarvan aan de leiding staat Waar zij het res oral kan verwerven van wereldlijke leiders om haar eigen b« f>.r gen te dienen, kent zij kennelijk weinig terughoudend! Met alle risico op het verspelen van haar morele gezag. Mogelijk nog regen DE BILT (KNMI) Vanuit het zuidwesten wordt de ko mende dagen geleidelijk steeds warmere Tucht naar ons land gevoerd. In deze stroming be weegt zich in eerste instantie nog een zwakke storing mee. Deze bereikt morgen in de loop van de dag ons land. Mo gelijk valt daarbij wat regen of motregen. Voor het echter zo ver is, passeert een zwakke rug van hogedruk gedurende de komende nacht ons land. Tijdens enkele opklaringen vormen zich dan mogelijk mistbanken. De minimumtem peratuur daalt in de nanacht tot een graad of 11. In de mid dag varieren de temperaturen tussen 16 graden vlak aan zee en in het Waddengebied, tot 20 graden in het zuiden. De wind waait matig uit het zuidwes ten. Na morgen wordt het aan merkelijk warmer. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Scandinavië: Wisselend bewolkt en enkele buien. Mid- dagtemperatuur rond 16 gra den, langs de Noorse westkust enkele graden lager. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt, morgen van het wes ten uit opnieuw regen. Mid- dagtemperatuur van 14 graden in noord-Schotland tot 19 gra den in zuidoost-Engeland. Benelux: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middag- bke Ma mperatuur morgen ronfcen. graden, zondag omstreek^ graden. Duitsland. Perioden met k In het zuiden morgen noaste enkele bui. Middagtem|5t£] tuur van 17 graden noorden tot 24 in het zuitSsc Frankrijk: Vrij zonnig enl dagtemperatuur uiteenlojtaf van 20 graden m het nooi| tot 30 in het zuiden. Alpengebied Perioden zon. Morgen in het oostenLsi een bui. Middagtempeimda van 20 tot 26 graden. jplj Italië, Joegoslavische Zonnig en middagtemperain ongeveer 30 graden. a Spanje, Portugal: ZonniglO warm. Middagtempera aan de kust van 25 tot 30 4 den, meer landinwaarts tot 35 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN], Weer Max Min Amsterdam rw.bew. 19 14 De Bilt regen 19 14 Eelde motregen 17 14 Eindhoven zw.bew. Den Helder zw.bew. Rotterdam zw bew Twente regen Vlissingen zw bew 17 14 Zd. Limburg zw.bew. Aberdeen on bew Athene on bew. Barcelona on bew Berlijn zw.bew Bordeaux zw.bew. Brussel zw.bew. Dublin zw.bew. Frankfort regen Genève zw.bew. Helsinki zw bew Innsbruck zw.bew. Klagen furt l.bew. Kopenhagen regen Lissabon l.bew. Locamo regenbui 27 17 Londen zw.bew. Luxemburg regen Madrid onbew. b. ii 3rieven graag kort en Juidelijk geschreven De edactie behoudt zich iet recht voor mgezon- len stukken te bekorten ks op Het houdt in, dat de zich volledig aan de zoi kan (en dus niet moet, wijden, terwijl de man de verdient Die keuzevrij moet er minstens ziin". En later „Zou het kabine: )E maar eens serieus werk mi et van het gezinsdenken, dan dat in vele opzichten zu rend werken in onze same l& ving en zou de werkloos ec al ver vóór 1990 met 20C in DPR Haarlem bemiddelt tussen bisschop en Acht Mei HAARLEM De Diocesane Pastorale Raad (DPR) van het bisdom Haarlem heeft zich opgeworpen als bemiddelaar tussen de vertegenwoordigers van de Acht Mei Beweging in het bis dom en bisschop H.J.A. Bomers. De Raad gaat een brief opstel len om te komen tot een gesprek tussen beide partijen. Bis schop Bomers heeft het aanbod geaccepteerd. Dit bleek tijdens de laatste vergadering van de DPR, zo meldt „Samen Kerk", het bisdomblad van Haarlem. In een KRO-programma noemde Bomers vorige maand bezoekers van de manifestatie van de Acht Mei Beweging in Zwolle „welwillende mensen, maar toch enigermate verward". In het bisdom Haarlem werd woedend gereageerd op Bomers uitlatingen en een lid van de DPR, S.C. Knol zag daarin aanleiding uit de raad te stappen. Homo's organiseren „roze" kerkdienst ENSCHEDE Onder het motto „Het oosten bedolven onder roze golven" houden homoseksuelen vanaf vanavond tot en met zondag in Enschede voor de elfde keer een grote landelij ke manifestatie. Voor het eerst is hierin een „roze" kerkdienst opgenomen, op zondagmorgen. „We houden de dienst omdat het thema homoseksualiteit tal van gelovigen sterk bezig houdt", zo stelde de organisatie Roze Front gisteren op een persbijeenkomst. Morgen, „Roze zaterdag"genaamd is er onder meer een demonstratieve tocht met zes- tot achtduizend deel nemers door de binnenstad van Enschede. Verspreid over het weekeinde zijn er diverse film-, theater-, poëzie- en muziek- v oorstellingen. Paus Johannes Paulus II ontvangt de Oostenrijkse president Kurt Waldheim en zijn vrouw Elisa beth in het Vaticaan. LEIDSCHENDAM Het moderamen (dagelijks be stuur) van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft in een afzonderlijke verklaring „met verdriet' kennis geno men van het bezoek. „Door de ontvangst is op zijn minst de schijn gewekt dat van kerkelijke zijde de aanklach ten tegen Waldheim niet ern stig behoeven te worden ge nomen." De Hervormde Kerk wijst verder naar een verklaring van het OJEC, het Overleg orgaan van joden en christe nen in Nederland en een eer dere verklaring van de Ka tholieke Raad voor Israël, die „met verontwaardiging" ken nis had genomen van de au diëntie. Het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland (OJEC) heeft zijn „diepe te leurstelling" uitgesproken over het bezoek van Wald heim aan de paus. De erken ning die dit bezoek aan Waldheim verleent, onder mijnt de serieuze oproepen tot een onderzoek door een internationaal comité van ju risten, aldus het OJEC. Het bezoek betekent volgens het overlegorgaan „een stap te rug op de toch al zo moeiza me weg van de joods-christe lijke betrekkingen". Bij het OJEC zijn de drie joodse kerkgenootschappen alsmede de .Kerk en Israël'- instanties van de Hervormde, Gereformeerde, Christelijk Gereformeerde, Lutherse, Rooms-Katholieke en Oud- Katholieke Kerk aangeslo ten. Elie Wiesel De winnaar van de Nobel prijs, Elie Wiesel, zei dat de audiëntie getuigt van een „volstrekte gevoelloosheid te genover de herinnering aan de zes miljoen joodse slacht offers van de holocaust". Wiesel heeft zelf gevangen fezeten in het concentratie- amp Buchenwald. De Israëlische premier Jit- schak Sjamir sprak de vrees uit dat de ontmoeting zal worden opgevat als een rechtvaardiging voor de oor logsmisdaden waarvan Wald heim beschuldigd wordt. „Het toont voor de zoveelste maal aan dat het ioodse volk alleen op zichzelf kan ver trouwen." Demonstranten hadden te genover het Vaticaan een galg opgericht met de tekst: „Waldheim biedt de paus de galg aan, de paus biedt Wald heim, het kruis aan". Op een spandoek stond te lezen: „Is Barbie de volgende bezoe ker?" „Katholieke Schoolraad staat op springen" HILVERSUM „De Neder- landse Katholieke School raad (NKSR) overweegt of zij het reglement van de Com missie-Van der Grinten, waarin de bisschoppen het katholieke onderwijs aan strengere regels bindt, zullen afwijzen." Dat zei Peter Barten, be stuurslid van de Bond voor Katholieke Middelbare Scho len VWO/AVO, een lidorga nisatie van de NKSR, giste ren in het programma 'Kruispunt' van de KRO-ra- dio. „Als die afwijzing een feit is, zal de NKSn zijn mandaat aan de bisschoppen teruggeven. Dat betekent dat de bisschoppen geen instantie meer hebben om de regels van het rapport-Van der Grinten te doen uitvoeren en dat elke bisschop het katho lieke onderwijs in zijn eigen bisdom zal moeten gaan rege len. Iets wat bisschop Gijsen vorige week al heeft aange kondigd te zullen gaan doen in zijn eigen bisdom." Barten {;elooft bovendien dat scho en dan een confrontatie met de rechter kunnen verwach ten, als zij het predikaat ka tholiek niet laten vallen, ter wijl de bisschoppen menen dat dat na onderzoek wel noodzakelijk is. Ook sluit de heer Barten niet uit dat er lidorganisaties uit de NKSR zullen stappen, zo als zijn eigen bond VWO/A- VO, zodat de NKSR uiteen valt (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Waldheim, glimlachend zoals altijd. Het gezicht van de paus staat ernstig. goeden dag", zegt de paus in het Duits. „Goedendag, Hei lige Vader, het is me een genoegen", antwoordt de Oostenrijkse president De warme hartelijkheid van Johannes Paulus II heeft hem deze dag verlaten. Ter wijl hij anders met beide handen de toegestoken hand van zijn gasten omklemt, vol staat de paus deze keer met een eenvoudige handdruk. Misschien heeft Waldheim het verschil niet eens ge merkt, blij als hij is met zijn eerste officiële buitenlandse bezoek. Waldheims vrouw Elisabeth, die de paus bijzon der vereert, zakt door haar knieën en pakt met beide handen de arm van Johannes Paulus II. Buiten biedt het Sint Pieters plein een uniek beeld. Cara binieri hebben het plein af gesloten. Niemand mag erop. „In de 22 jaar dat ik in Rome ben, heb ik dat nog niet mee gemaakt", zegt een Zweedse collega. Japanse en Duitse toeristen informeren verbol gen wat er wel gebeurd is dat ze de beroemdste beziens waardigheid van de Eeuwige Stad slechts van afstand mo gen bekijken. Enkele tiental len demonstranten zijn graag bereid uit te leggen wie van daag de Heilige Vader met een bezoek vereert De mee gebrachte borden spreken duidelijke taal. „Waldheim go home" en „Wij hebben respect voor het Oostenrijkse volk maar niet voor zijn pre sident". Klarsfeld Dat de veiligheidsmaatrege len op de valreep nog ver sterkt zijn, vindt zijn oorzaak in een gebeurtenis van de dag tevoren. De 48-jarige Beate Klarsfeld, de bekende jaagster op oorlogsmisdadi gers en kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede, had een klein ongelukje. De zwa re rookbom waarmee zij het Sint Pietersplein tijdens het Waldheim-bezoek in nevelen had willen hullen, is in haar hotelkamer al aan het wal men gegaan. Klarsfeld ont vluchtte haar kamer en liet het hotel in paniek achter. Het personeel dat meende In het bisdom Roermond heeft bisschop Gijsen vastge steld dat de verantwoorde lijkheid voor de katholiciteit van het onderwijs bij hem berust. Stel dat een katholie ke school niet aan zijn nor men voldoet en zich van hem niet meer katholiek mag noe men, wat gebeurt er dan of: wat zou er Kunnen gebeuren? Tien jaar geleden had ik het met mijn ambtenaren op het ministerie van onderwijs al wel eens over „Gijsen-scho- len". Wij bedoelden daarmee, dat ons wel eens aanvragen zouden kunnen bereiken om bijvoorbeeld in Limburg naast de .gewone" katholie ke scholen „strengere" ka tholieke scholen te mogen stichten. Op dezelfde manier als er in die tijd aanvragen binnen kwamen om naast de „gewone" protestants-christe lijke scholen zgn. reformato rische scholen te stichten. Hieraan moest ik denken toen ik las over de acties die bisschop Gijsen van plan is ten aanzien van het katho liek onderwijs in ziin diocees. Nu is een „rooms-katholieke school" geen wettelijk be schermde aanduiding. Ik ge loof niet dat een bisschop je bijvoorbeeld met behulp van de burgerlijke rechter of de overheid kan dwingen haar op een bepaald moment van de gevel te halen. Hetzelfde geldt ten aanzien van het protestants-christelijk onder wijs. Maar, geheel vrijblij- met een bom te doen te heb ben, liet in allerijl het ge bouw ontruimen. Ook een bruidspaar werd de branden de Romeinse zon ingestuurd. Binnen de muren van het Vaticaan wordt het bezoek zuiver volgens het protocol afgewerkt. Na de koele be groeting trekken de paus en Waldheim zich terug voor het gesprek onder vier ogen dat slechts vijf minuten lan ger duurt dan de geplande dertig. De toespraken die aansluitend gehouden wor den, staan stijf van nietszeg gende vriendelijkheden. Over het pijnlijke karakter van het bezoek en de golf van internationaal protest wordt angstvallig gezwegen. Waldheim doet helemaal of zijn neus bloedt. Hij presteert het zelfs om te suggereren dat er geen sprake is van een internationaal isolement. Hij, Waldheim, heeft nooit gepro beerd in andere landen op bezoek te gaan, hij wilde al leen maar naar de paus. „Als vertegenwoordiger van een overwegend katholiek land", zo zegt hij, „was het mijn spe ciale wens, ja zelfs mijn har- tewens, mijn eerste officiële buitenlandse bezoek af te leg gen bij het hoofd van de rooms-katholieke kerk." vend zijn die aanduidingen zeer zeker niet. Verlangd onderwijs Als een schoolbestuur van de overheid subsidie vraagt voor zijn school, moet ten minste aan twee hoofdvoorwaarden zijn voldaan. a. Het verlangde onderwijs moet binnen redelijke af stand niet aanwezig zijn. b. Men moet kunnen aanto nen dat men met het leerlin gen-aantal zal voldoen aan de wettelijke normen. Die term „verlangd onder wijs", daar gaat het in dit ge val om. Het betekent onder wijs van de levensbeschou welijke richting, die men voorstaat. Als men bijvoor beeld een protestants-christe lijke mavo aanvraagt, mag er niet binnen redelijke afstand al zo'n school zijn. Stel nu, dat zo'n school er wel is, dan is er voor het aan vragende schoolbestuur toch nog een ontsnappings-clausu- le. Men kan namelijk zeggen: ja, er is inderdaad al weleen protestants-christelijke mavo, maar die geeft niet net chris telijk onderwijs dat wij ver langen. Men kan het name lijk wel te .Jicht christelijk" vinden. Een belangrijke vraag is dan: wie bepaalt dan of dat verlangde onderwijs er al wel of niet is? Het ant woord luidt, ingevolge uit spraken van de Raad van State: niet de overheid, maar de betrokkenen zelf! De enige voorwaarde is dan Waldheim voegt eraan toe dat hij 'de grote betekenis van deze ontmoeting volledig beseft'. Het is het enige zin netje in zijn toespraak dat uitgelegd zou kunnen wor den als een zeer bedekte toe speling op het tumult rond het bezoek. Dialoog De paus rept met geen woord over de hoge prijs die het Va ticaan voor het bezoek be taalt. De dialoog met de jo den, toch al moeilijk genoeg, heeft er een forse terugslag ROME President Kurt Waldheim zei gistermiddag in een gesprek met Oosten rijkse journalisten in ant woord op de vraag of de au diëntie het westerse landen makkelijker maakt hem uit te nodigen, dat hij reeds en kele uitnodigingen uit het Westen heeft (die hij niet na der aanduidde). „Ik zie hier geen problemen. Juist deze audiëntie heeft aangetoond nog, dat die betrokkenen echt kunnen aantonen, dat er voldoende ouders ziin die in derdaad het door hen ver langde onderwijs voor hun kinderen begeren. Bij het ba sisonderwijs heeft men vol doende handtekeningen no dig, in het voortgezet onder wijs moet men met prognoses komen, die in zo'n geval soms niet gemakkelijk te on derbouwen zijn. Consequenties Een belangrijke consequentie van die aanvraag voor een school met een bepaalde le vensbeschouwelijke richting is, dat men dat verlangde on derwijs dat men wilde, ook inderdaad geeft. Maar het is met name een morele conse quentie: men verlangde een katholieke school, men is dus ook ten aanzien van de subsi diegever (de overheid) mo reel verplicht dat katholiek onderwijs te geven. Die over heid mag dat echter niet taan controleren, dat komt aar niet toe. Het blijft de verantwoordelijkheid van de betrokkenen. Die wordt de laatste tijd èn in het rooms- katholieke èn in het protes tants-christelijk onderwijs weer vaak extra beklem toond, en dat is een goede zaak. Nu kan het ook gebeuren, dat een confessionele school meent haar confessionele ka rakter niet meer te kunnen handhaven. Zij gaat dan, zo als men dat wel noemt, van door gekregen. Dat moet Jo hannes Paulus hard getroffen hebben, omdat uitgerekend hij deze dialoog nieuwe im pulsen had gegeven. Pijnlijk is ook het begrip voor het joodse protest, uitgesproken door het Amerikaanse en Franse episcopaat. Dat zelfs de Parijse kardinaal Lustiger, een zeer goede vriend en vertrouweling, hem gekriti seerd heeft, zal de paus bij zonder schrijnen. Wat afwezig debiteert de paus aardigheden over Oos tenrijk. Een land tussen oost en west, dat zich inzet voor dat ik met vertrouwen de toekomst tegemoet kan zien," aldus de Oostenrijkse presi dent. Hij zei dat tijdens het 35 minuten durend gesprek on der vier ogen met de paus de kritiek op dit bezoek slechts zijdelings aan de orde was ge komen. „De paus kende vanaf het begin de problemen die door het bezoek konden ontstaan, maar wilde het niettemin la- door drs. K. de Jong Ozn. kleur verschieten, en wordt zogenaamd algemeen bijzon der. Dat kan ze doen, maar het kan voor de toekomst problemen meebrengen, als er in die regio al een alge meen-bijzondere school is. Terug naar bisschop Gijsen. Het zal dus wel duidelijk zijn, dat niet hij bepaalt wat er op de gevel van een (katholieke) school in ziin diocees staat, maar het schoolbestuur. Dat alleen bepaalt de invulling van „het verlangde onder wijs". Een cruciale vraag is daarbij natuurlijk wel hoe veel invloed de r.-k. school besturen in Limburg de bis schop willen geven. Maar nogmaals: hij kan hen niet verbieden hun school Zijn mond is gladder dan boter, maar in zijn hart is strijd; zijn woorden zijn zachter dan olie, maar het zijn ontblote zwaarden. Psalm 55.22. het behoud van de wereld vrede, dat zoveel bijdraagt aan de katholieke organisa ties voor ontwikkelingshulp. Terwijl buiten herinnert wordt aan de holocaust, praatte de paus over muziek. Oostenrijk heeft grote com ponisten voortgebracht. „Jo seph Haydn, Wolfgang Ama- deus Mozart en Franz Schu bert, noem ik slechts als voorbeelden", zegt de paus. Dan worden er geschenken uitgewisseld. Waldheim krijgt een Maria-beeld uit het befaamde Murano-glas uit de buurt van Venetië. Als tegen prestatie geeft Waldheim een meter hoge vaas in de vorm van Maria. De vaas is afkom stig uit Mariazell, het be roemde Maria-bedevaart- soord in Oostenrijk. Het be zoek is afgelopen. Johannes Paulus begeleidt het gezel schap naar de uitgang. „De audiëntie bij de paus was heel hartelijk", zegt Wald heim slechts tegen de journa listen die hem opwachten. Na een gesprek met staatsse cretaris Casaroli wordt het corps diplomatique van het Vaticaan voorgesteld. Vijf landen hebben het raadza mer geacht hun ambassadeur met een duidelijke smoes af wezig te laten zijn. Het voor beeld van de Amerikaanse ambassadeur Shakespeare, die had laten weten 'de stad uit te zijn', is op de valreep gevolgd door Engeland, Ita- Uë, België en ook Nederland. Duitsland is door zijn tweede man, de gezant, vertegen woordigd. De afwezigheid van de Duitse ambassadeur is echter niet demonstratief. De ambassadeur is op reis en hij had Italië al verlaten toen het bezoek van Waldheim bekend werd gemaakt. Een diplomaat met een zesde zin tuig. GERARD KESSELS ten plaatsvinden," zei Wald heim. „Het feit alleen dat de paus mij op zo hartelijke wij ze heeft ontvangen, spreekt voor zichzelf." Het Vaticaan heeft volgens kerkelijke bronnen nog bij de Amerikaanse regering gepro beerd bewijzen op tafel te krijgen voor het belaste oor logsverleden van Kurt Wald heim. Het zou echter nul op het rekest hebben gekregen. katholiek te noemen. Wel kan hij (en hier komen de „Gijsen-scholen") trachten subsidie te krijgen voor scho len volgens zijn katholiek model naast een school die zijns inziens het predikaat katholiek niet meer verdient. Maar dat kan zo'n bisschop nooit alleen. De overheid geeft geen subsidie voor een school aan een bisschop. Zij doet dat slechts aan een (vol doend) aantal ouders dat ver klaart, dat op een bestaande katholieke school het ver langde katholieke onderwijs volgens hun opvatting, niet meer aanwezig is. Samenvattend: De belang rijkste vragen bij dit alles zijn dus: a. Hoe gedragen zich in de zen de schoolbesturen? Ach ten ze zich autonoom of staan ze de kerk invloed toe, en zo ja: hoeveel? b. Krijgt bisschop Gijsen vol doende ouders achter zich om, wanneer het niet gaat zo als hij wil, scholen van de katholieke signatuur, zoals hij die ziet, in het leven te roepen? Deze zaak heeft natuurlijk veel meer kanten èn inhou delijk èn menselijk. Maar ook het bovenstaande is voor de toekomst van het katholiek onderwijs van groot belang. Overigens: Hoe meer ernst men over een breed front maakt met zijn identiteit, hoe meer men op een zindelijke manier door deze periode heen komt RPF en de gehuwde vrouw In het verslag in uw krant van de RPF-Federatieraad op 20 juni jl. in Putten gehouden, worden de RPF-fractievoorzit- ter Meindert Leerling woor den in de mond gelegd die hij niet heeft gebezigd en ernstige misverstanden over het RPF- standpunt inzake de positie van de gehuwde vrouw op de arbeidsmarkt kunnen veroor zaken. De kop „Geen baan voor ge huwde vrouw" doet geen recht aan het betoog van Leerling. In de vroegtijdig aan de pers uitgereikte speech zei Leerling met betrekking tot het proces van individualisering en be strijding van de werkloosheid: „Integraal rentmeesterschap dwingt ons op te komen voor de verantwoordelijkheid die man en vrouw samen hebben bij de vervulling van de zorg plicht voor het gezin. Dat staat kunnen zijn gedaald. Eet [a rechtvaardig mogelijke ve er ling van het betaalde over huishoudens zou LuN van dit netelige probleem lossen". De RPF heeft er geen bez« Il( tegen als de gehuwde vr: w betaald werk doet, maar a het onrechtvaardig dat in ene huishouden twee volle inkomens kunnen worden gebracht en er in het an van één uitkering moet (I den geleefd. Vandaar ons p dooi voor een zo rechtvaai mogelijke verdeling van werk over huishoudens, denken valt dan bijvoort aan het werken in dee door de beide echtelieden, moet echter op basis van keuze zijn, waarbij ook de tie open moet blijven voor vrouw om zich geheel te den aan de zorgplicht v man en kinderen. RPF-fractie Tweede Kamö Mr.D.Karssen, voorlichter, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2