co van der Bijl meester ver een waar bijlenrijk Omwegen ALLER LEICDS) Z )irecteur Van Kampen verlaat De Burcht CetdocSommil Zelfverdediging voor meisjes IILIE-RAGE BREEKT RUIM BAAN IN VOORSCHOTEN Nog geen groen licht van provincie voor nieuwe VVI AGINÜIDEN OMGEVING VRIJDAG 26 JUNI 1987 PAGINA 15 arrf0V^nc^e moet 40 ljoen bezuinigen er g( het i heeft lelijk 'etenvei ingen noel n an<_ ictuujjk ij de ongev t gei >oldc n hel :N Minder subsidie voor automatisering bibliotheken, voor molens en monumenten ijvoorbeeld het afschaffen van de controle op •ho erpeilingen. Dit zijn enkele voorstellen van college van Gedeputeerde Staten van Zuid- gjiand om voor 1990 ruim veertig miljoen gulden izuinigen. Verkeer en Vervoer moet het meest >ren: 12 miljoen. In het kader van de voor- "j nota krijgen de provinciale statenleden deze de bezuinigingsvoorstellen van het college GS toegestuurd. In september moeten de par- het eens zijn over de voorstellen. De provin- iad eerder aangekondigd dat maximaal vier- ;e*rTderd banen moeten verdwijnen. Gedeputeerde oone zei gisterenmiddag dat er bij de bezuini- maj jvoorstellen nog geen rekening is gehouden de Voorjaarsnota van het kabinet Lubbers. expl de voor irdei Fusie bespreekbaar voor Schoolbegeleidingsdienst LEIDEN De Schoolbegeleidingsdienst Rijnland is bereid te praten over een fusie met de Stichting Onderwijsbegelei dingsdienst Duin- en Bollenstreek. Dat staat in een brief die het college van beheer heeft verstuurd naar het ministerie van onderwijs. De Schoolbegeleidingsdienst Rijnland werkt voor de scholen in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten en Zoeterwoude. De minister vindt dat de diensten moeten fuseren, omdat ze afzonderlijk niet voldoen aan het criterium dat 20.000 leerlingen in het verzorgingsgebied moe ten wonen. De Onderwijsbegeleidingsdienst voor de Duin en Bollenstreek vindt een grotere dienst niet nodig. Boven dien voelt de dienst, die nog niet zo lang geleden is ontstaan, niets voor een nieuwe verandering, aldus een woordvoerder van de gemeente Leiden. Hij zegt: „Onze wethouder staat ook niet te trappelen. Nu is er al een samenwerkingsverband voor vijf gemeenten, na de fusie zouden het 10 of elf ge meenten worden, dat werkt niet zo goed". Volgens de woord voerder is een fusie toch „bespreekbaar" omdat een grotere begeleidingsdienst minder kosten met zich meebrengt. LEIDEN Docenten lichamelijke opvoeding van de openbare en bijzondere scholen voor voortgezet on derwijs in Leiden kunnen een nascholingscursus „Zelfverdediging voor meisjes" volgen. Deze cursus is een uitvloeisel van de motie over ongewenste initimi- teiten in het onderwijs, die door de gemeenteraad is aangenomen. Het is de bedoeling dat tijdens de lessen gymnastiek onderricht in zelfverdediging wordt ge geven aan meisjes vanaf 15 jaar. Ook wordt erover gedacht een cursus zelfverdediging voor meisjes op te nemen in het panbod van de schoolsportcommissie. De meisjes moeten lichamelijk bedreigende situaties leren herkennen en vermijden. Bovendien moeten zij een aantal handelingen aanleren, „die tot doel heb ben de aanvaller mentaal en/of fysiek uit evenwicht te brengen", aldus de gemeente. De gemeente heeft 7.000 gulden gereserveerd voor het nascholingsproject, de cursisten betalen vijftig gulden voor de cursus. Provincie en Leiden lopen achter met bouwplannen LEIDEN/DEN HAAG Het is lang niet zeker of dit jaar wel het totale nieuwbouw- programma zal worden gehaald. Ofschoon de cijfers landelijk gezien niet tegenvallen, lopen enkele provincies en gemeenten ach ter met het indienen van bouwplannen. Ook de provincie Zuid-Holland loopt, net als de gemeente Leiden, ver achter met het indienen van nieuwbouwplannen voor wo ningen in de sociale en premiesector. Staatssecretaris Heerma liet dit gisteren weten in het overleg met de Kamercom missie voor de Volkshuisvesting. Volgens de bewindsman zijn de cijfers landelijk ge zien niet verontrustend: in de sociale huur sector en de premiesector is voor 57 procent van het contingent plannen ingediend, voor de premiesector voor 53 procent. Tot ongerustheid van vooral de PvdA sloot Heerma niet uit dat het geld, dat als gevolg van het niet geheel realiseren van het bouwprogramma overblijft, wordt gebruikt om de overschrijding op de post huursubsi die te dekken. De bewindsman liet echter ook weten dat zijn beleid in eerste instantie erop gericht is het bouwprogramma dit jaar te halen. Over een week zal de staatssecre taris beslissen of het bouwprogramma an ders over de provincies moet worden ver deeld dan eerder werd vastgelegd. Uit on derzoek is namelijk gebleken dat in de ene regio het woningtekort hoger dan gemid deld is, terwijl in bijvoorbeeld Flevoland „kampt" met een overschot van 1.500 wo ningen. Mie door het lot getroffen is, T familienaam Van der Bijl mogen dragen, zou wel- ]ns behept kunnen wezen iet een genealogische aan- ing. Met andere woorden: l'n Van der Bijl gaat dan ge- Teven op zoek naar zijn, of lar, geslachtelijke bronnen, iel, die Van der Bijlzoekers Bn er legio te vinden. Net als er talrijke Van Z(S)wie- zijn die steeds verder len doordringen tot hun Is, of enthousiaste Van ir Hulsten, Van der Poelen, itsloten, Wittemannen en rele andere families. Hun •rong weegt zwaar. Hele bomen worden opgezet niet zelden raken de zoe- ts verstrikt in de netten 0 defcn hun kwartierstaten. lechts de zeer sterke aan- /ANI ouders dalen verder af in de itacomben, grotten, en laby- nthen van hun voorge- acht, stuiten en passant op 1 Tl en al dan niet gefingeerd fa- ïiliewapen met -spreuk, en en zichzelf wazig terug in l e moerassen van de vroege liddeleeuwen of op de droge indrepen achter Hollands uinen. Een doodenkeling a iet in het duister der tijden fe'n Karolingische herkomst, dat gr wordt wel gezegd: we m Utammen allemaal af van Ka- 3e vfei de Grote. Daar zou je vre- isse mee kunnen hebben. Zo n m iet, in dit geval, de Van der -£ g ijlen op hun smalle pad. Zij deli illen het naadje van hun g. t istorische kous weten. En op" at van dat pad ook verras- hee end afgeweken kan worden, 1 ewijzen de manoeuvres van zij ,.J.van der Bijl, Voorscho- Bla en. Bij hem thuis, op de bo- die enverdieping, val je pijnloos ,Die an de ene bijl in de andere, cn" her de neerslag van een be- ebb< oekje aan een scherpslijper. deiCeo J.van der Bijl (69) is een laze Jeurrijke figuur. Dat komt it nifcok een beetje omdat hij Van der Bijl heet, en niet Van de lijl, Van Bijl of Beil, of Beyl. ken Die naamdragers doen in cj0 deze context niet mee. Leo van der Bijl, pezig en zonder "j veen zweem van overtollig aarvetl verwacht over enige tijd 10 jaar te worden. Hij lijkt u net 60. „Maar dat is schijn", zegt hij gelaten; „Als ik ten- ke. lis zeggen m'n kinderen niet jjlg meer: pa, je slaat een mooie jj^pervice, nee, dan zeggen ze ^ne laatste tijd: pa, dat was een asse service! Leuk hè? Ik ;k me er niets vanaan". van der Bijl is gepensio- ui ieerd weekbladjournalist. Hij y" publiceerde, beslagen ten ijs n(j( geraakt, in tuinbouwbladen en gaf daarmee de tuinieren de burger moed. Dat kon ook niet anders, vind ik nu, als je z'n „achtertuintje" erbij ziet liggen. Een enorme lap grond, groen, kort gemaaid, en bezaaid met heesters en klassieke beeldpartijen van cupido'tjes en esthetische Da vids van Michelangelo in rusthouding, met of zonder vijgeblad, die zonder zon bloot staan te vernikkelen. Een kleine glimp van „Klein Versailles in Groot-Voor schoten". Verrassende zit- hoekjes, hier en daar, als in een Petit Trianon, gevat in kamperfoelie, met de zon zoekende rijzige bereklau- wen en laurier, en een enke le ontwapenende bijl tussen het klimop als grapje. De enorme rhododrendon heeft met zijn bloesem z'n bloeitijd alweer gehad, maar je kunt er het hele jaar door de blau we spar aanraken en voelen dat de naalden fluweelzacht zijn. Een onttakeld, toch her kenbaar, H.Hartbeeld staat er ook. Devotie in herfsttooi. Een houvast, teruggedrongen in een plantenrijke entoura ge. ,,'s Winters haal ik de beelden binnen", zegt Leo. De stormen, vrieskou en tempeesten zouden ze anders niet overleven. Niet fanatiek Maar dan Van der Bijl, als overgang. „Ongeveer tien jaar geleden ging ik spontaan op zoek naar mijn voorge slacht. Zo maar. Ik wilde we ten wat mijn grootvader en overgrootvader zoal hadden uitgespookt Het werd een hele klus", vertelt Leo van der Bijl. „Van het Voorscho- tens archief tot en met het rijksarchief in Den Haag. Daar heb ik al m'n voor ouders teruggevonden, tot rond 1600. Met eerbied om ringd. In die periode stran den de meeste onderzoeken. Ik was niet fanatiek. Voor al lerlei zijkwartieren had ik weinig belangstelling. Maar een paar jaar geleden kwam men op mijn spoor, toen een branche van de Van der Bij len in Krommenie haar voel horens landelijk ging uit strekken. Daar heb je een erg actief werkcomité Genealo gie Van der Bijl, dat op een gegeven ogenblik formulie ren toezond aan 1000 Van der Bijlen, die in alle tele foonboeken van Nederland geprikt waren. Daarop kwa men ongeveer 400 responsen binnen. Ik ben nu mede-re dacteur van het nieuwe vere nigingsblad van de Van der Bijlen en werktuig binnen een gemeenschap die sinds kort een officiële vereniging is, koninklijk goedgekeurd en voorzien van statuten, re glementen, contributies en jaarvergaderingen. Heel pro fessioneel. De grote rugge steun daarbij is ons (verre) familielid T.Spaans-van der Bijl in Helden bij Venlo, een autoriteit, fulltime historisch letterkundige en genealoge. We hebben elk jaar een reü nie; de tweede is net achter de rug. Koffie, een koud buf fet, wat toespraakjes door Van der Bijlse prominenten". Haast u langzaam Het verenigingsblad heet „Festina lente", „Haast u langzaam", zeer toepasselijk motto voor mensen die zich nauwkeurig en zorgvuldig bezig houden met genealo gisch onderzoek. Het is ook het devies van een familie wapen met ossekop en bijlen. In de glorieus opgetuigde woonvertrekken van Leo en z'n vrouw (de kinderen de deur uit) hangen de specimi na van oude zwaarden, en ook een familiewapen waar Leo tegenop is gelopen. Het zou van 1205 stammen. Leo van der Bijl glimlacht, maar „ergens" gelooft hij er wel in. Natuurliik steekt er een bijl in, in dat wapen. „We, de Van der Bijlen, komen voor namelijk voor in de Holland se provincies. Veelal protes tants, hoewel, bijvoorbeeld, de Voorschotense tak katho liek gebleven is. Overigens ben ik dit jaar een paar maanden in Zuid-Afri- ka geveest. Daar wonen meer Van der Bijlen dan in Nederland. Er zijn bekende „Bijlen" onder, sinds Ger hard, Gert, van der Bijl, die tegen het einde der 17e eeuw in het kielzog van Jan van Riebeeck, onder de kapitale verlokkingen der VOC, naar de Kaap vertrok". Het wer den vaak grootgrondbezit ters, die Van der Bijlen, zich bedienend van de veel lager geordende Kaffers. De Zuid- afrikaanse Boeren, later, wa ren, al dan niet Nederduits of zo, zeer bijbelvast. Ze riepen de Heere aan en trapten de zwarten als niet verloste wil den naar de verdoemenis. De Engelse, anglicaanse, zende lingen dachten er anders over en namen de zwarten „op" in hun streven naar de maatschappelijke gelukzalig heid. De Boeren zijn nu ver engelst en spreken geen woord „Afrikaans" meer. Dat ondervond Leo bij z'n oud familielid Vince van der Bijl (tegenstander van president Botha's beleid, maar toch „begripvol"), een bekend Zuidafrikaans sportsman mister Cricket en toch nog sterk bewust van zijn Hol landse afstamming. Maar praat me daar maar niet meer verder over. „Huis Van der Bijl" in Stellenbosch: een nationaal monument. Bijlen overal Zo zou je kunnen doorgaan, met die Van der Bijlen. Te f>as en te onpas. In het vader- and en „abroad". Maar bij Leo vrat de familiekwestie door. Hij beet zich erin vast. Op een gegeven moment konden z'n bet- en nog eens betovergrootvader en ook Jan van Riebeeck min of meer gestolen worden. Hij kreeg gewoon de smaak van de „bijl" te pakken: Leo ging tijlen verzamelen als nieuwe hobby, een bezigheid die hij deelt met enkele tientallen Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen ^H| wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 ■HHFL* UVHI - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirli-rs landgenoten. „Behalve een familiewapen heb ik nu ook een familiebijl, een 17e eeuw- se strijdbijl met merk van de wapensmid. Ik bezit nu een grote collectie bijlen als ge reedschap voor boeren en beulen: vleugelbijlen, hielbij- len, houthakkersbijlen, be verbijlen, tiigerbijlen, velbij- len, snoeibijlen en keukenbij len". Maar daar ziin ook vo- tiefbijltjes en azteekse betaal- bijltjes en „fascistische" bijl tjes van de fasces. Zo zouden we nog wel een kolom door kunnen gaan. Maar Leo ont dekte ook bijlen op postze gels, op sigarenbanden en - bandjes, op bierviltjes en lu cifersetiketten, op oude en nieuwe munten, op speel kaarten. Er is nog jaren werk voor de boeg. De Voorschotenaar heeft zichzelf getooid met zilveren draagbijltjes aan horloge en kettinkjes aan ziin broek riem: „Steeds gekker wordt het", bekent hij heel eerlijk. Hij is begeesterd, zonder er dag en nacht mee bezig te zijn. „Die draagbijltjes wor den nu door juwelier Van der Bijl in Zierikzee in grote hoe veelheden aangemaakt. Te bestellen door de van der Bij len. Ach, en dan zijn er de gemeentewapens, de uithang borden en manchetknopen met bijltjes en de schouder- epauletten van legeronderde len met bijlen als emblemen. En er is „vak"-literatuur in overvloed". Het hobbyisti- sche vuur dat Leo van der Bijl uitstraalt heeft ook zijn vrouw getroffen; ze is zijn grootste supporter. Jawel, de dit familiebedrijf. Niets gaat de biil te ver. Zo bijl is iets moois geworden in ijf. bijl tijd, aat protestanten met bij len bomen omhakten en over de weg legden om „die paap se processies" te dwarsbo men. Fascinerend! Wat Leo evenwel mist, zijn afbeeldin gen van bijltjes op suikerzak jes: „Die heb ik ondanks ij verig speuren nooit gevon den' Geen bijlen zo scherp of er zitten wel een paar botte tussen. Deel van Leo van der Bijls collectie als tekenen aan de wand. FOTO: WIM VAN NOORT ALKENBURG De HJeer W.R. van Kampen, ii recteur van de Christe- ke basisschool De ircht in Valkenburg, v*j iat deze school verlaten. l°J >p 1 augustus maakt hij )nlj ibruik van de VUT-re- afding, maar vandaag eemt hij al afscheid van school. Vanaf half acht ordt in De Burcht aan Broekweg een af- :heidsreceptie gehouden. e jonge Van Kampen werd, - opleiding aan ULO en BS, begin vijftiger jaren mbtenaar voorlichting en Jcumentatie in Den Haag. A( it werk gaf hem echter |(je reinig voldoening en toen er 1955 een spoedcursus voor gt ïderwijzer werd gestart om et schreeuwende tekort aan av iderwijzers op te lossen, ieg hij zijn kans. Hij be- ki raaide in 1956 zijn diploma ja| n kon direct aan de slag op hu e Hervormde school in oorschoten. Hij werkte N< aar in totaal 21 jaar. let leerlingen-aantal op deze ,u chool liep echter schrikba- end terug. Dit kwam door e vergrijzing van de bevol ing in net nart van Voor schoten en door de opheffing van het kindertehuis Nieuw Voordorp. Toen in Valken burg een vacature ontstond voor hoofd van de Christelij ke school werd door hem met succes gesolliciteerd en vanaf 1 augustus 1977 fietste Van Kampen dagelijks vanaf Voorschoten naar de school in Valkenburg. Autorijden zag hij nooit zitten zoals hij zelf zegt. Van Kampen, nu 59 jaar oud, lijkt helemaal geen uitge bluste onderwijzer. „Ik ben nog fit en gezond en wil nog graag - naar ik hoop - een aantal jaren in m'n vrijgezel lenbestaan gaan genieten van m'n vrije tijd". Van Kampen benadrukt dat de vele vernieuwingen in het onderwijs niet altijd verbete ringen waren. „Het zou goed zijn als er de eerste vijf jaar gewerkt kon worden zonder veranderingen", is zijn me ning. „Er is in het onderwijs te veel onzekerheid ontstaan en dat komt de kwaliteit van het lesgeven niet ten goede". JOH. IMTHORN Van Kampen: „Er is in het on derwijs te veel onzekerheid ontstaan". FOTO: HENK VAN DEN ENDE Bedevaart De Leidse Bedevaarten houden van donderdag 6 tot en met zaterdag 8 augustus weer de jaarlijkse driedaag se bedevaart naar het West- duitse maria-oord Kevelaer. Voor deelname aan deze ge heel verzorgde busreis kan men zich tot 20 juli aanmel den. Mensen uit Leiden en omstreken kunnen zich tot uiterlijk maandag 20 juli op geven. Voor aanmelding en informatie kan men onder meer terecht bij: J.L.J. Dingjan, tel. 071-133415 (na 20 uur). Pasadena Presentator Adam Curry zal vanavond zijn medewer king verlenen aan de jaar lijkse Pasadena Dream Par ty in de Koets-O-Theek. De elf man sterke Pasadena Dream Band zal een nieuwe single presenteren. De party begint om 21.00 uur. Hippie-feest De Jongerenbeweging FNV (Koppenhinksteeg 2) houdt vanavond een hippie-feest. De toegang is een gulden en het begint om 21.00 uur Sprookjes Peter van de Linden van toneelgroep De Appel ver telt vanavond vanaf 20.00 uur sprookjes bij Ex'85, cen trum voor hulp en bewust wording aan de Koppen hinksteeg 15. De toegang sprijs is vijf gulden. Chili De in mei gehouden Bevrij dingscollecte door het Chili Front Leiden heeft 11.996,45 gulden opgebracht. Jaarprogramma K&O Binnenkort is het jaarpro gramma van K&O weer verkrijgbaar voor het sei zoen 1987-1988. In het pro gramma staan concerten, theaterprodukties, opera- en balletvoorstellingen, lezin gen en vele andere evene menten in de streek. In het programma vindt men ook bonnen waarmee concert en toneel-abonnementen be steld kunnen worden. Inge vulde bestelbonnen moeten bij K&O aan de Oude Vest 45 worden ingeleverd. Het jaarprogramma kan gratis worden afgehaald bij het gemeentehuis, openbare bi bliotheken en VVV-kanto- ren in Leiden en regio-ge meenten. Voor nadere in formatie: tel: 141141. Film De traditionele viering van de Allerheiligen en Aller zielen in Mexico staat cen traal in de film Shantolo. Deze film is zondag te zien in het Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1). Shantolo is een toelich ting op het onderdeel „Dood in Mexico" van de jubi leumtentoonstelling „De Jaargetijden van de Mens". Heempark In het Heempark aan de Oegs tgees ter weg worden tot en met oktober iedere laat ste zondag rondleidingen gehouden. Ook zondag is er om twee uur een rondlei ding. De wandelingen staan onder leiding van natuur- gidsen van het Instituut voor Natuurbeschermingse ducatie. De openingstijden van het park zijn: maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 17.30 uur. Op zon- en feestdagen van 14.00 tot 17.00 uur. Vesperdienst De Schola Gregoriana Lug- dunensis SGL houdt zondag om 19.00 uur een vesper dienst in de St. Petruskerk, Lammenschansweg 40. De in het latijn gezongen dienst is ter gelegenheid van de af sluiting van het vierde werkjaar van het SGL en valt tevens samen met het R.K. kerkelijk feest van Pe trus en Paulus. DEN HAAG/LEIDEN De provincie Zuid-Hol land wil voorlopig nog niet instemmen met de bouw van een nieuwe vuilverwerkingsinstallatie (WI) in het westelijk deel van Zuid-Holland. De commissie milieubeheer van provinciale staten wil zich niet vastleggen op medewerking aan de bouw van een dergelijke installatie zo lang de fi nanciële consequenties nog niet duidelijk zijn. De mogelijkheid om in de ja ren negentig vuil af te voeren naar de Afvalver werking Rijnmond (AVR) moet worden opengehou den, zo was gisterochtend het standpunt van de commissieleden. De tijd is nog niet gekomen om nu al aan te geven wat er met het vuil uit de Haagse en Leidse regio's en de bollen streek in de jaren negentig moet gebeuren, zo was de op vatting. De VVI's in Leiden en Den Haag worden beide na melijk in de loop van de jaren negentig gesloten. Gedeputeer de Staten (GS) streven er naar dat de beide VVI's zelfs nog voor 1991 gesloten worden, omdat ze voor de nodige over last zorgen voor omwonenden. In feite liggen er twee moge lijkheden op tafel: afvoer naar de AVR, die dan uitgebreid zou moeten worden, of de bouw van een nieuwe VVI in het westelijk deel van Zuid- Holland. Leidschendam-Ypen- burg en Zoetermeer zijn de mogelijke lokaties. GS bepaalden vorige week dat wat hen betreft er in het wes telijk deel van Zuid-Holland een nieuwe installatie ge bouwd kan worden. De pro vincie houdt zich met de bouw op zich niet bezig, maar moet daar wel vergunningen voor verlenen. De bouw zelf is een zaak van de gemeenten die het vuil produceren en kwijt moe ten. In het provinciaal afval- stoffenplan geeft de provincie wel aan hoe de afvalverwer king er in de toekomst uit moet zien. Daarvoor ligt mo menteel een ontwerp gereed. „Er ligt niets ten grondslag aan het voorstel voor de bouw van een WI. Ik wil graag eerst de diverse scenario's doorgerekend zien", aldus C. Boerman (PvdA), die vond dat zo lang mogelijk gewacht moest worden met de beslis sing. Ook andere leden von den dat de mogelijkheid van de AVR nog opengehouden moest worden, al hadden ze er geen problemen als de plan nen voor een nieuwe VVI in het westelijk deel van Zuid- Holland ontwikkeld werden. „Het risico ligt bij de gemeen ten", aldus gedeputeerde J. van der Vlist, die toezegde de financiële consequenties aan de commissie voor te zullen leggen. J. Steegh (PSP/PPR/CPN) vond wel dat de provincie zich al duidelijker uit moest spre ken voor de bouw van een nieuwe VVI. „We moeten een paar strategische beslissingen nemen. Een monopoliepositie van de AVR voel ik niet voor. We moeten groen licht geven voor de bouw van een nieuwe installatie". Afschrift geboortebewijs OEGSTGEEST Het is lange tijd een leuke gewoonte ge weest om bij het doen van aan gifte van geboorte de gelukkige vader een afschrift van het ge boortebewijs aan te bieden. Een kleine geste van de gemeente voor in het geboortealbum. De radicaal Van Eisen memoreer de dit gisteravond tijdens de raadsvergadering. Toen hij ech ter zelf aangifte kwam doen van een dochter, trof hij een ambtenaar die kennelijk nieuw was en overigens geen enkel bezwaar had om een duplicaat van het bewijs te geven maar dan wel tegen betaling van 12,50. Na enig overleg werd net papiertje gratis meegege ven. Van Eisen vroeg of de ge meente Oegstgeest bij wijze van geste de duplicaten weer gratis wilde verstrekken.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15