^cldAcSoiiAcmt emeente Leiden imoet miljoenen fextra bezuinigen a STAD OMGEVING Studenten moeten eigen studiekosten betalen Handig 'miniburo' ss* LVI: meer ruimte voor bedrijven Splitsing afdelingen laatste reddingvoor Vrouwenkliniek AZL IDSE VLIET Mare hoeft niet idse Vliet HERENGRACHT/ZIJLSINGEL WINT ARCHITECTUURPRIJS CCOUNTANTSDIENST EN CDA ONSTATEREN GIGANTISCH TEKORT Silo in brand Deel leges vooraf betalen Eerste bordje VRIJDAG 26 JUNI 1987 PAGINA 13 ERK VERVUILD ««J Naar schatting 100 miljoen ku- viarinf m6161" slib dat °P de bodem van wate" 5. Schïigt is sterk vervuild. Het gaat daarbij ii.'o7oilleen om rijkswateren maar ook om n en slootjes in de regio. Ook in Holland ligt ernstig vervuild slib, in zem ren zijn gehalten parathion tot 5000 iren. 1 boven de norm gemeten. Het betreft ei. 07Q x meer de Leidse Vliet, het Nieuwe >ten.u r, het gemaal Poelpolder, de Wippol- I de Woudse droogmakerij en de Krims- ®ar®'9 Het vuil brengt niet alleen schade toe oom i nilieu, natuur en landschap, maar be- porteui nt ook een gevaar voor de volksge- ïid. Voor de berging van het vuile vormen niet alleen de kosten een pro- sport» n maar ook het gebrek aan plaatsen u°speé het geborgen kan worden. Mare hoeft niet te reetieiferen LEIDEN Het universitaire weekblad Mare behoeft een bericht over een studentendemon stratie in Den Haag niet te rectificeren. De Leidse Studentenbond had hierom gevraagd aan de Commissie voor Beroep, ingesteld op grond van het redactiestatuut van het Leids Universitair Persorgaan. In het weekblad stond over de demonstratie ge meld: „Er gingen stenen door de ruiten van de parlementsgebouwen en er werd een deur van het Kamergebouw ingetrapt". De LsB meende dat hier sprake was van feitelijke onjuistheden en eiste rectificatie. De hoofdredacteur van Mare weigerde dit. De Commissie van Beroep heeft de hoofdredacteur in het gelijk gesteld, in die zin dat er geen sprake is geweest van aan toonbaar onjuiste berichtgeving. LEIDEN Het Zijlsingel/Herengrachtgebied van ar- chitekt Treffers-Polgar heeft de Architectuur Publiek- sprijsvraag voor de Leidse binnenstad gewonnen. De prijsvraag was uitgeschreven door de Bond van Neder landse Architecten (BNA). Aan de hand van krantenar tikelen kon men een oordeel geven over bouwplannen in Leiden. Mevrouw M.E. Cremers uit Voorschoten kreeg een weekendreis voor twee personen wegens de motivatie van haar keus. Zij noemde het Herengracht/ Zijlsingelgebied „Handhaving oude struktuur, met be houd van de oude grachten, het stedelijk karakter en lage huurprijs". Zij krijgt haar prijs op 1 juli van van wethouder J. Peters uitgereikt. De overige prijswin naars krijgen een museumjaarkaart. Deze prijswinnaars zijn: J.H van der Reijden (Leidschendam), T. de Jong (Leiderdorp), M. ten Have (Leiden), W.A. Tegelaar-Van der Berg (Oegstgeest), H.P. van der Reijden (Leiden) en G.L. Vliegenthart (Leiden). Dader van schiet partij aangehouden LEIDEN De Haagse politie heeft woensdag een 23-jarige Hagenaar aangehouden die er van wordt verdacht in maart in een flat aan de Smelleken- horst een Leidenaar te hebben beschoten. Eerder was een ou dere broer van de nu aange houden man gearresteerd op verdenking van de schietpar tij. De man had echter een gel dig alibi en was op vrije voe ten gesteld. De 23-jarige Hage naar ontkent overigens de da der te zijn. Hij is eerder in aanraking met de politie ge weest, onder meer wegens verkrachting en verboden wa penbezit Waterpomp gestolen LEIDEN Een waterpomp ter waarde van 2.100 gulden is gisteren van het bouwter rein aan de Schipholweg verdwenen. De pomp was voortdurend in werking. Toen de Noordwijkse aan nemer even ging kijken bleek de pomp verdwenen. Slager snijdt zichzelf LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar, werkzaam op de slagerij-afdeling van een su permarkt aan het Leven daal, heeft zich gisteren tij dens zijn werk ernstig ver wond. De man sneed zich zelf in zijn pols. Hij is naar het AZL gebracht Sportzaak onder appartementen Stille Rijn LEIDEN De begane grond onder de apparte menten die worden gebouwd aan de Stille Rijn, wordt betrokken door Perry Sport. De ingang van de winkel komt te liggen aan de Haarlem merstraat, waar twee bestaande winkelpanden worden samengetrokken. Aan de zijde van Stil le Rijn komen etalages. Buurtvereniging Mare- dorp was bang dat dat een blinde muur zou worden. Boven de appartementen komt een parkeerdek met twaalf parkeerplaatsen. Ook hiertegen hebben de buurtbewoners bezwaar gemaakt. De commissie ruimtelijke ordening bevond de plannen gisteravond echter in orde. Ook de Welstandscommissie heeft dat oordeel al uitgesproken. Projectontwikkelaar Erica heeft toegezegd dat er geluidwerende schermen en een overkapping van de op- en afrit van het parkeerdek worden aangebracht 1250 ÜIDEN De gemeente ,eiden zal de komende aren vele miljoenen gul lens extra moeten bezui- ïigen om alle tekorten ip de begroting te dek- cen. Die voorspelling loen de gemeentelijke ui' "Accountantsdienst (GAD) de oppositiepartij •A. Begin volgende landiveek zal de gemeente- «o.i aad een besluit nemen irat|s )ver een groot bezuini- 3ga$ (ingspakket dat loopt tot itoi in met 1993. Dat pakket z°imoet jaarlijks gemiddeld ien miljoen gulden op- 3ta$)rengen. Volgens het Tei iCDA en de GAD zal dat «3- verre van voldoende zijn. Iet GAD meent dat er jver 1986 nog een tekort 9deJan miljoen moet 1 ®Vorden gedekt en het CDA vreest dat het col- legebeleid er toe zal Lei den dat tot 1993 jaarlijks bijna 3 miljoen gulden meer bezuinigd moet worden dan de 10 mil joen, waar het college van B en W vanuit gaat. De directeur van het GAD, W. Oud hof, betoogde van middag tijdens een vergade ring van een raadscommissie, dat Leiden in 1986 bijna 10 miljoen meer heeft uitgege ven dan is binnengekomen. De rekening over vorig jaar waarin alle werkelijke uit gaven en inkomsten naast de begroting voor dat jaar wor den gezet is nog niet defi nitief, maar volgens Oudhof gaat het de kant van 10 mil joen op. Dat gat zal opgevan gen moeten worden door be zuinigingen, aldus Oudhof. Volgens hem is het tekort veroorzaakt door een vol strekt falende financiële ad ministratie van de gemeente. Hij wees vanmiddag onder meer op een onderzoek van het Accountantskantoor Van Dien Co, dat heeft uitge wezen dat er structurele fou ten in de financiële admini stratie van de gemeente zit ten. Er zou snel ingegrepen moeten worden „want elke dag kost geld, veel geld". Oudhof kwam tot zijn felle aanval op zijn wethouder P. Bordewijk (PvdA), omdat het college van B en W de GAD wil opheffen en het werk van dfe dienst wil overdoen aan een bureau van de Vere niging van Nederlandse Ge meenten. Volgens Bordewijk omdat dat efficiënter en goedkoper is, volgens Oudhof omdat het GAD te lastig is. Het extra tekort tot 1993 van elk jaar 3 miljoen gulden dat het CDA verwacht, zit vol gens CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp verborgen in het financiële meerjarenover- zicht dat het college van B en W maandag aan de gemeen teraad voorlegt. „Het college schat de extra bijdrage van het rijk aan Leiden te hoog in. Die aanvullende bijdrage van het rijk is simpel vast te stellen. Daar zijn regels voor terwijl het college van PvdA, VVD en Links Leiden er maar van uitgaat dat het rijk wel het bedrag zal bijpassen dat zij denken nodig te heb ben voor leuke dingen. Zo is het natuurlijk niet". Volgens Walenkamp wordt ook veel meer aan nieuw beleid uitge geven dan het op het eerste gezicht lijkt „Door een boek houdkundige truc, rekent het college zich arm, maar Lei den is helemaal niet zo arm. Zo wordt de verhoging van de on roerend-goedbelasting en de verlangde extra uitke ring van het rijk gemoti veerd. Maar als dat nieuwe J. Walenkamp (CDA): „Het college van B en W houdt de inwoners van Leiden en hoge re overheden voor de gek. De verhoging van de onroerend- goed belasting is niet nodig". beleid niet uitgevoerd zouden worden zoals wij willen zou de onroerend-goedbelas ting niet omhoog hoeven. Het college van B en W houdt de inwoners van Leiden en de hogere overheden voor de gek. En vooral met dat laat ste zullen we grote proble men krijgen. De provincie en het rijk zullen er niet intrap pen". De christen-democraat meent verder dat de gemeente de afgelopen jaren tonnen niet heeft binnengehaald door een slechte boekenhouding. „Ik ken één geval waar een bedrag van 8 ton, waar de ge meente gewoon recht op heeft, dat niet is binnenge haald. De financiële admini stratie van de gemeente is een puinhoop. Een ander woord is er gewoon niet voor". Verder zou er op pa pier geld zijn uitgegeven dat in werkelijkheid nog in kas LEIDEN Studenten moeten worden geconfronteerd met de kosten van het onderwijs dat zij volgen. Dan gaan zij reke ning houden met de schaarse middelen van de onderwijsin stelling. Dat zeggen K. van der Drift en P. Vos in het proef schrift „Anatomie van een leeromgeving. Een onderwijse- conomische analyse van uni versitair onderwijs", waarop zij maandag promoveren aan de Leidse Universiteit De promovendi pleiten voor een systeem, waarbij elke stu dent zijn eigen studiekosten betaalt. Voorwaarde hierbij is dat de studenten over vol doende koopkracht beschik ken. De onderzoekers stellen daarom voor het geld dat nor- ,maal wordt gegeven aan on derwijsinstellingen, uit te beta len aan de studenten zodat zij cursussen kunnen kiezen in een marktgerichte situatie. Docenten moeten dan dingen naar de gunst van de studen ten. Concurrentie heeft vol gens de onderzoekers lagere kosten tot gevolg. Van der Drift en Vos vinden dat een enigszins aangepast „strippenkaartsysteem", zoals onderwijsminister W. Deet- man dit jaar voorstelde, bruik baar is. Uit het onderzoek blijkt voorts dat studenten maximaal zeven uur per dag beschikbaar heb ben voor hun studie. Deze stu dielast wordt alleen gehaald als de docenten zeer zware ei sen stellen. Gemiddeld be draagt de studielast 1300 uur gïr jaar voor bèta-studenten, ij de alfa- en gammarichtin gen ligt de jaarlijkse studielast tussen netto 800 en 1100 uür. Volgens de onderzoekers moe ten studenten voortdurend on der druk worden gezet, wil men hen aan het werk hou den. Een graansilo aan de Weipoortsweg In Zoeter- woude is gistermiddag voor een groot gedeelte afgebrand. De brand ont stond rond kwart voor vijf, juist nadat slopers waren weggegaan. Het Dand is volgens een woordvoerder van de po litie „door iemand opge kocht die het hout wilde jgj hebben". De sloopwerk zaamheden zijn onlangs begonnen. Hoe de brand JJJs ontstaan is niet be kend. „We zijn druk be ta met het onderzoek", aldus de politiewoord voerder die brandstich- - ling niet uitsluit. Hoe groot de schade is, is ■am jvenmin duidelijk. De brandweer van Zoeter- woude is gistermiddag veer een uur bezig >est met bluswerk zaamheden. LEIDEN Bedrijven in Lei den kunnen zich op dit mo ment onvoldoende ontwikke len. Om deze situatie te verbe teren moeten bedrijven zich kunnen vestigen in de Oost- vlietpolder en moet extra aan dacht worden geschonken aan het gebied rond hpt station. Dit schrijft de Leidse Vereni ging voor Industrie (LVI) in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. Volgens de LVI moet naast de ontwikkeling van Roomburg als bedrijfsterrein hoge priori teit worden gegeven aan de realisering van een bedrijfster rein in de Oostvlietpolder. Er dreigt een tekort te ontstaan aan ruimte waar bedrijven zich kunnen vestigen, aldus de LVI. De gemeente wil echter dat de Oostvlietpolder een landbouwbestemming krijgt. Voor het gebied rondom het station voorziet de LVI goede mogelijkheden voor ontwikke ling als kantorengebied. De nieuwbouw van het station, de Schiphollijn, de kantooront wikkeling op het Schutters veld en de Plesmanlaan, de aanwezigheid van de RUL, het AZL en Leeuwenhoek (Bio Science Park) zijn hier volgens de LVI allemaal bouwstenen voor. Extra aandacht voor dit gedeelte van Leiden kan ook de stagnerende ontwikkeling van het Schuttersveld ten goe de komen. Het LVI dringt aan op maatre gelen om de Dinnenstad beter bereikbaar te maken en de verkeersdoorstroming te ver beteren. Op welke manier dit zou moeten gebeuren, moet de gemeente bedenken, aldus se cretaris G. Nieuwenhuis. Hij stelt vast dat de afsluiting van de Breestraat verkeersopstop pingen op doorgaande routes heeft versterkt, maar wil niet zeggen of de winkelstraat vol gens de LVI weer geopend moet worden voor alle gemo toriseerd verkeer. Tenslotte wil de LVI dat bedrijven kun nen kiezen of zij de grond waarop zij zich willen vestigen kopen of er erfpacht voor be talen. MUZIEKVERZAMELGEBOUW NAAR GROENOORDHALLEN LEIDEN De gemeente heeft een nieuwe plaats ge vonden voor het muziekverza- melgebouw, een gebouw waar drumbands uit Leiden kunnen oefenen. Het gaat om een plaats in een hoek van het ter rein bii de Groenoordhallen, naast de Gamma. De bebou wing blijft binnen het hek dat het terrein van de Groenoord hallen begrenst. Hoe het ge bouw eruit gaat zien en wat de kosten zijn, is nog onbekend. Het college van B en W wil de raad zeer binnenkort voor stellen het gebouw daar neer te zetten, waarna het ontwerp volgt. Deze haast is geboden omdat de gemeente anders subsidies misloopt. Volgens Peters is het een ideale plaats, mede omdat er geëxerceerd kan worden op het omliggen de terrein. LEIDEN De Vrouwen kliniek van het Acade misch Ziekenhuis moet worden gesplitst in een afdeling gynaecologie en een afdeling verloskunde. Deze afdelingen moeten onafhankelijk zijn, maar wel samenwerken. Dat is volgens bestuurscommis- saris mr. M. Bal de laatste mogelijkheid om het ern stige conflict in de Vrou wenkliniek op te lossen. Dit meldt het universitai re weekblad Mare. Bal is volgens Mare „gematigd optimistisch" over de kans van slagen. Lukt het niet om op deze manier het conflict op te lossen, dan moet een van de strijdende hoogleraren worden ontslagen, of beiden. Bal ver wijt het ziekenhuisbestuur en het college van bestuur het conflict tussen de hoogleraren E. van Hall en J. Bennebroek Gravenhorst te hebben laten escaleren. Bal, werkzaam bii adviesbu reau Twijnstra Gudde n.v. Ma nagement Consultants, kreeg vorig jaar de opdracht orde op zaken te stellen in de Vrou wenkliniek. Het conflict tus sen beide hoogleraren gaat volgens de onderzoeker om de macht, waarbij wantrouwen en de angst om te worden overheerst een grote rol spe len. Het conflict is ontstaan doordat Van Hall slechts ge ringe belangstelling toonde voor de verloskunde, denkt Bal. Betrokken willen meewerken aan de uitwerking van het ad vies van de bestuurscommissa- ris, zij het met tegenzin. Voor al Gravenhorst heeft princi piële bezwaren tegen de door Bal voorgestelde structuur, al dus Mare. LEIDEN Het is niet uitgesloten dat mensen die zich in Leiden inschrijven als woningzoekende, in de toekomst toch reeds bij de inschrijving een vergoeding voor admi nistratiekosten moeten betalen. Het college van B en W heeft, als onderdeel van de bezuinigingsoperatie, reeds besloten dat de leges van 60 naar 75 gulden worden ver hoogd, maar dat die pas hoeven te worden betaald als daadwerkelijk een woning is toegewezen. Volgens wethouder J. Peters is het mogelijk dat zijn col lege D. Tesselaar na de vakantie met het voorstel komt, om woningzoekenden ook vooraf een klein bedrag te la ten betalen. De gemeente maakt namelijk voor iedereen die zich inschrijft administratiekosten. Het vooraf beta len van, eventueel een deel van, de leges is door Links Leiden al onaanvaardbaar genoemd tijdens de onderhan delingen over de bezuinigingsoperatie. M. van der Nat (VVD) daarentegen zag er een middel in om „niet-serieu- ze" inschrijvers te weren. „Zij kosten de gemeente onnodig geld", vond hij evenals Peters. J. Laurier (Links Leiden) noemde dit idee gister avond tijdens de commissievergadering ruimtelijke orde ning „principieel onjuist". „Mensen die echt een woning in Leiden zoeken, moeten op die manier boeten voor het verkeerde gedrag van anderen". Wethouder H. de la Mar heeft gisteravond uit handen van Jacky Missler van het Leids Vredesplatform het eerste bordje „Kernwa- penvrije Gemeente" ontvangen. Het is de bedoeling dat meer van dergelijke bordjes bij de uitvalswegen worden geplaatst. Het overleg dat het Leids Vredesplatform gisteravond voerde met welgeteld vijf leden van de gemeenteraad (alle 39 waren uitgeno- ~digd) leverde weinig concreets op. Binnenkort zal een werkgroep geformeerd worden om de mogelijkheden van een stedenband met een stad in Oost-Europa te bekijken. Wethouder H. van Dongen vond wel dat daarvoor wel een brede politieke en maat schappelijke basis moest zijn. De suggestie om een ambtenaar aan te stellen die zich speciaal met vredespolitiek moest bezig houden wees zij af: „Dat kan Inhouden dat anderen zich er be wust niet mee bezig gaan houden, omdat Iemand dat zogenaamd al doet". FOTO: wim van noort Vernielingen op bedrijfsterrein LEIDEN Onbekenden hebben aan een bedrijf aan de Karei ngericht. 1 over een lengte van vijftien meter met verf beklad, tien kozij- Doormanweg voor 25.000 gulden schade aangericht. Een muur is nen zijn beschadigd en vele bouwmaterialen op het terrein wer- - Jgj -jar van een firma aan de Karei Doormanweg heeft gisteren aangifte den omvergegooid en vernield. Zo'n twintig lege verfspuitbus sen lagen over het terrein verpreid. Een 31-jarige werknei gedaan. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gra i gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorlaten: Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer er I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). CeicLc Souoont

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13