Belastingverh oging onaanvaardbaar voor Kamer van Koophandel Opbrengst songfestival voor streekziekenhuis in Wenchi STAD OMGEVING Feest De Sleutels brengt vier mille op AZL EN UNIVERSITEIT BESTRIJDEN RIVIERBLINDHEID IN AFRIKA «Stichting Welzijn pleit voor patiëntenvereniging BURGERLIJKE STAND „Giftige" gehaktballen Huis '87 trekt 8.000 bezoekers Bromfietser breekt been Leidenaar mishandeld Poging tot aanranding Geen voorrang: knie gebroken VOORAL BEDRIJVEN DE DUPE Hasj in beslag genomen Klap op neus LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland wijst de plannen van het college van B en W om de gemeentelijke belas tingen te verhogen van de hand. Dit schrijft de Kamer aan het gemeen tebestuur naar aanlei ding van de bezuinigin gen. Volgens de Kamer zal met name het bedrijfsleven de dupe zijn van de plannen, die onder meer een flinke verhoging van de onroe- rend-goedbelasting (OGB) betreffen. B en W hebben de gemeente raad begin dit jaar voorge steld om totaal drie miljoen gulden aan extra belastingen te heffen. Die drie miljoen maakt deel uit van een ope ratie die totaal 10 miljoen gulden moet opleveren. Het college heeft de gemeente raad begin dit jaar 12 miljoen gulden aan bezuinigingen voorgelegd, zodat er nog ruimte is om de voorstellen tegen elkaar af te wegen. Het college van B en W en de ge meenteraad zullen deze maand een definitief besluit nemen over de bezuinigin gen, die de miljoenentekor ten op de Leidse begroting tot en met 1993 moeten weg werken. Wat de Kamer van Koop handel betreft, zouden in elk f;eval de plannen om de be- astingen te verhogingen van tafel moeten. „Niet alleen reeds gevestigde bedrijven worden zwaarder belast, ook het vestigingsklimaat voor nieuwe bedrijven wordt hier door aangetast", aldus de brief. Volgens het college moet het reinigingsrecht worden verlaagd en de OGB worden verhoogd. Dat leidt niet alleen voor de gemeente tot een hogere opbrengst, maar ook tot een verschui ving van de lasten. De maat regel heeft tot gevolg dat ei genaren en huurders van wo ningen tot 90.000 gulden wor den ontzien, terwijl eigena ren en huurders van duurde re huizen en het bedrijfs leven voor fikse lastenver zwaringen komen te. staan. „Van de voorgestelde verla ging van de reinigingsrech ten zal het bedrijfsleven nau welijks profiteren", merkt de Kamer daarover op. Hoe de lasten precies verdeeld wor den, is nog niet bekend, om dat het college van B en W daarover verdeeld is. Volgens de PvdA en Links Leiden kunnen bedrijven en eigena ren van duurdere huizen die zwaardere lasten wel dragen, maar de VVD wijst een een zijdige lastenverzwaring van bedrijven als onaanvaardbaar van de hand. Volgens de li beralen moeten de huurders en eigenaren van kleine wo ningen extra worden aange slagen. Niet alleen tegen de verho ging van de onroerend-goed- belasting maakt de Kamer van Koophandel bezwaar, ook tegen de voorgestelde in voering van het lozingsrecht voor gebruikers protesteert zij. Nu wordt het lozingsrecht geheven per aansluiting wat tot gevolg heeft dat een be drijf dat erg veel afval loost evenveel betaalt als een ge zin. Het lozingsrecht wordt alleen geheven van eigena ren van panden. Volgens het voorstel van B en W moeten daarnaast bedrijven die meer dan 300 kubieke meter per jaar afvalwater lozen voort aan lozingsrecht gaan beta len. „Dit treft in feite alleen de grote bedrijven", aldus de Kamer. Een voorbeeld daar van is het Energie Bedrijf Rijnland dat jaarlijks 250.000 gulden lozingsrecht zou moe ten betalen. De Kamer wijst het college er bovendien op, dat al eer der is gebleken dat in de ge meente Leiden de hinder wetleges in vergelijking met de andere gemeenten in het district veruit het hoogst zijn. Het 30 uur durende sport- en amusement spektakel van voetbalvereniging De Sleutels heeft vierduizend gulden opgebracht. De op brengst van het feest dat dit weekend werd gehouden komt ten goede aan de gehandi capten-muziekvereniging De Sleutels. De voetbalvereniging legt daar zelf nog duizend gulden bij. Woensdag hoopt De Sleutels alle giften binnen te hebben. Dan wordt het uit eindelijke geldbedrag officieel aan de muziek vereniging overhandigd. Het sport- en amu sementspektakel bestond zaterdag vooral uit voetbalwedstrijden en optredens van diverse artiesten. Zondag was er een sponsortoer- nooi en 's middags een wedstrijd tussen le den van de Tweede Kamer en diverse arties ten. Burgemeester C. Goekoop toonde bij de aftrap zijn uitzonderlijke traptechniek (zie foto). Scheidsrechter was Charles Corver. In het artiestenteam deden onder meer Andre Hazes, Ron Brandsteder, Willem van Hane- gem, Ruud Geels, Arne Jansen, IJf Blokker en Koos Alberts mee. Bij de politici was oud staatssecretaris Ploeg van de partij (links). FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN „De nacht van Wenchi" is een festi val dat zaterdagavond 13 uni wordt gehouden in de Leidse Schouwburg. De Dpbrengst van dit festival Eal ten goede komen aan de opbouw van een treekziekenhuis in Wen- hi, een plaatsje in Ghana Afrika). Door de gebrek kige apparatuur en kennis ran de ziekten in het zie kenhuis in Wenchi is hulp ïodig. Het AZL en de ^eidse Universiteit zijn wee jaar geleden gestart net een project om dit ge- >ied in Afrika te helpen. )oor het verschaffen van iedische instrumenten en sseJiet houden van onderzoe- sseifcen naar de oorzaak van je ziekten wordt gepro beerd in het gebied ver- beteringen aan te bren gen. De tekst „blind students cros sing, drive carefully" is te le ien op een bord langs een zandweg in het plaatsje Wen- -chi in Ghana. De blindheid van wel 70 procent van de be- Lomyolking van dit gebied wordt '^Veroorzaakt door een parasiet DePie door vliegjes bij de vrucht bare gebieden rond de rivieren aldaar op de mensen wordt bvergebracht. Vanuit het pri mitieve ziekenhuis in Wenchi tracht onder andere de werk- ep Redistributie Medisch strumentarium, de Stichting Remedi van het AZL, deze zo genoemde rivierblindheid te bestrijden. „De ziekte is te be handelen en zelfs te genezen. Maar dan moeten er goede en voldoende geneesmiddelen en apparatuur aanwezig zijn en daar is veel geld voor nodig", aldus W. Schrader, een van de vele medewerkers van het project „de nacht van Wen chi De opbrengst van het fes tival zal ten goede komen aan het ziekenhuis in Wenchi. „Toen bleek dat bij de reorga nisatie en de verhuizing naar het nieuwe gebouw van het AZL erg veel medisch materi aal ter beschikking kwam, is de stichting Remedi in het le ven geroepen om een goede bestemming voor deze spullen te vinden", vertelt Schrader. Er werd naar een project ge zocht dat ook op de lange ter mijn wetenschappelijk interes sant zou zijn. De organisatie Horizon, een stichting die zich bezig houdt met medische en organisatorische hulp aan ont wikkelingslanden, gaf ons het advies te gaan werken aan het hospitaal in Wenchi. Boven dien sloot het probleem van de rivierblindheid zich goed aan bij de onderzoeken van het AZL op het gebied van de im munologie en de epidemiolo gie". G. Ligthart en W. Schrader tonen de publieksprijs. Na veel gesproken te hebben met professionele organisaties, zoals de Wereld Gezondheid Organisatie en met de afdeling Culturele antropologie van de Leidse Universiteit, werd vo rig jaar het plan opgezet voor een onderzoek naar de rivier blindheid in Wenchi. In heel Afrika lijden vijftig miljoen mensen aan deze ziekte. „Maar voordat dit onderzoek enige vaste vorm kan krijgen, moe ten eerst de basisvoorzienin gen in het hospitaal in orde zijn en dat is niet alleen een organisatorische maar bovenal een financiële kwestie", aldus Schrader. Het festival dat 13 juni in de Schouwburg wordt gehouden staat geheel in het teken van Wenchi. Enthousiaste mensen uit het Academisch Ziekenhuis en de Universiteit zullen mee doen aan het songfestival dat die avond wordt gehouden. „Al zo'n dertig groepen heb ben zich ingeschreven. Bal- kanmuziek, pop, franse chan sons, rappen, funk, jazz, gigan tische koren en solozangers vullen de avond. De presenta tie is in handen van de zange res en kunstenares Fay Lov- FOTO: WIM VAN NOORT sky. „Organisatoris zit het alle maal prima in elkaar", vertelt G. Ligthart, eveneens een van de vrijwillige medewerkers.. „Het centrale probleem was echter het geld. Het bedrag dat bijeen moet worden gebracht om de avond een succes te la ten worden en dus het doel te bereiken Wenchi te steunen, is nog niet voldoende. De ge meente Leiden heeft een am bulance geschonken. Dit is niet zomaar een ambulance maar een die speciaal is omge bouwd en ingericht voor Wen chi. Zonnecellen en andere ap paratuur zorgen ervoor dat deze auto als het ware een mo biele polikliniek is geworden. Eind deze maand wordt de auto naar Ghana gebracht. Voorts hebben tien Nederland se schrijvers op verzoek een handgeschreven bijdrage, ge dichten, verhaalfragmenten en essays geleverd die in een zeer beperkte oplage, genummerd en gesigneerd te koop aange boden worden aan bibliothe ken, scholen, instellingen en particulieren. De literaire bij dragen worden tijdens het songfestival gepresenteerd. „Toch moeten we nog erg schipperen met ons geld ver telt Schrader. „We hopen nog op een bijdrage van het Leids Universitaire Fonds (LUF). Een jury zal de liederen van het songfestival beoordelen. Ook het publiek heeft enige inbreng in het toekennen van de prijzen. Mensen kunnen geld storten op het lied dat zii het mooiste vinden. Het lied dat het meeste geld heeft op gebracht krijgt de publieks prijs, een schilderij in het te ken van Wenchi gemaakt door de schilder Frank Dekkers. De aanvangstijd van het festival is 20.00 uur op zaterdag 13 juni in de Leidse Schouwburg. (Giften voor het hospitaal in Wenchi: gironummer 4251896 t.n.v. Wenchi-hospitaal). JULIA VAN BOHEMEN ■net nfo pa* ^lEIDEN Er moet in de i aregio Leiden een algeme- °Bie patiëntenvereniging I^Htomen. Dat past in het aj$treven om steeds meer igaferoepen burgers op stede- 'AiÊjk, maar ook op wijkni- :giWeau te betrekken bij de '"ibmvang en kwaliteit van ibrïe zor8- Dit stelt de Stich- ^ng Welzijn Leiden arJtSWL) in de notitie „Zor- i i«en om de zorg in Lei- aden". De notitie is een re- kfictie op de bezuinigings- ^Voorstellen van het colïe- van B en W van Lei- Volgens B en W moet de stichting Welzijn totaal 200.000 gulden inleveren en 80.000 gulden zou gevonden kunnen worden door de be moeienissen van de stichting met de sector, zorg te stop pen. Tot de sector zorg beho ren de eerstelijnszorg, de geestelijke gezondheidszorg, de gehandicapten- en zwak zinnigenzorg, de verslaaf denzorg, de jeugdhulpverle ning en de ouderenzorg. Vol gens de SWL is dat onaan vaardbaar. Er zou in Leiden nog veel verbeterd moeten worden in de zorgsector en de ondersteuning van bewo- nersgroepen door de stich ting zou daarbij een vereiste zijn. „Het zou een historische vergissing zijn te veronder stellen dat de ondersteu- nings- en ontwikkelings functie voor de sector Zorg niet meer nodig zou zijn", al dus de notitie. Concrete be trokkenheid van de burgers is een eerste vereiste, volgens de Stichting Welzijn. De SWL heeft onderzoek ge daan naar de behoefte aan ondersteuning op het gebied zorg. Daarbij is gekeken naar de positie van Leiden als middelgrote stad in vergelij king met soortgelijke steden. Uit dat onderzoek blijkt vol gens de stichting dat er een algemene patiëntenvereni ging in Leiden moet worden ingesteld. Ook een platform van gehandicaptenverenigin gen zou noodzakelijk zijn. Door advisering van ouder en vriendenverenigingen van geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen zou de betrokkenheid van de burger bij de gehandicapten zorg verbeterd kunnen wor den. Belangrijk vindt de SWL bovendien dat er een klachtenbureau gerealiseerd wordt, waar Leidse patiënten terecht kunnen. LEIDEN Ondertrouwd: J. Kra mer en M. H. G. Hoogeveen, J. W. Meijaard en C. P. Schuddebeurs, F. van Gemert. L. M. Lensen, J G Scholtes, A. Kleefstra, P. R. J. Spie- rings en L. Westerhof. M. de Wolf en H. A. van der Luit, L. R. Rutgers en R. M. C. Pormes, M. J. Veenker en G. M. Siemerink. R. P. Peper en H. van Rossen. F. J. de Bree en T. Car- lier, H. G. Mos en C. M. E. Hagen, B. J. Kluts en A. M. Keijrer, A. H. A. Bakker en M. Michiels, J. G. Th. Wijsman en E. Reddenng, A. A. J. Veger en M. G. E. F. Ruijgrok, B. de Ridder en B. A. M. Honders Geboren: Martinus Comelis, e.v. C. van der Plas en J. G. Heemskerk; Donanda Machelina Hendrika, d.v. R. D. J. Letteboer en R. den Haan; Shaddy, r.v. M. El Sheriff en E. M. Mentzij; Aafje Grietje Barbara, d.v. C. J. van Dijk en M. H. Bloemendaal, Gerrit Anne. z.v. G. A. Kavensber- f n en M. A. van Velzen; Chantal, v. B. van Ederen en C. M. S. J. Ja cobs; Lisa, d.v. I. M. van der Velden en C. M. Deurloo; Wouter, z.v. R. van Nood en H. K. A. Kistemaker, Rian- ne Carola, d.v. L. M. Berger en A. van As; Judith, d.v. F. van Rijswijk en M. L. H. van Rijn; Lisa Maria, d.v. R. J. G. Aenmey en P Daniels; Sa- mantha, d.v. J. T. M. de Jong; Joke Anneke, d.v. J T M. de Jong; Celine Hendrica Jacoba, d.v. A. Kuijt en W. C. Hogewoning; Sander, z.v. w. A. M. de Haas en J. H. Bouwman; Femke Michèle Fran^oise, d.v. R. S. P. Smits en H. M. de Haan; Joost Tjeerd, z.v. R. A. A. J. Luijendijk en M. Slee boom; Tanna Marie, d.v. E. 't Hooft en M. J. J. Vink; Nick, z.v. P. C. Ooms en A. E. M. van Mook; Eleono- re Margaretha, d.v. G. R. J. de Groot en A. L. N. M. Spanjersberg; Bram Arie, z.v. B. J. van der Kooy en M. W. van der Plas; Sanne, d.v. J. G. A. H. van der Ham en C. M. E. Vissers; Isabel Jacoba Theresia, d.v. J. Latu- nij en A. L. van den Berg; Victor Ewoud, z.v. F. Segers en L. M. Ruij grok; Jorijn Jacob Hubert, z.v. H. H. A. Smit en A. Fischer, Amy Joanna, d.v. R. Groenendijk en G. Goossen; Job Alexis, z.v. A. J. M. Wallaart en M. B. R. L. M. Nieuwenhuijsen; Sil via Krihsanah, d.v. B. Gardini en K. Meichle; Maaike, d.v. A. A. J. Korte- kaas en G. Dekker: Eric Nicolaas Arie, z.v. A. Duindam en M. J. G. Sluijs; Nathalie Catherina, d.v. J. W. Visch en A. M. van Egmond; Dennis, z.v. W. F. Crama en H. J. Verver. Gehuwd: J. P. Abrahams en M. A. Rajandream; A. Ktlhn en A. S. M. Buikstra; E. Zwart en A. M. Hato; P. J. Koekebakker en I. J. IJzerman; M. G. H. Lens en P. C. M. Piket; T. Sardjito en E. Sulasti; G. A. Beurse en H. S. Heteyey; J. S. Somaroe en M. J. S. Looijestijn; W. H. Kanbier en B. J. Dijkstra; M. A. A. Kooter en P. E. W. van Noort; F. J. van de Klun- dert en M. Aben; R. L. P. van Weer- en en S. van Daalen; M. D. E. G. H. Blondeau en N. van der Hoeven. Overleden: K. Schuil, geb. 19-2-1920, man; J. c. van Weeren, geb. 7-7-1899, vrl., geh. gew. met D. van de Wijn gaard; G. K. E. Kuiper, geb. 23-4- 1987, vrl.; J. N. Krassenburg, geb. 12- 10-1947, vrl., echtg. van J. Wirtz; J. van der Reijden, geb. 25-3-1922, man; B. de Ru, geb. 16-4-1920, man. Avondvierdaagse De wandelsportvereniging Zuid-West houdt van 1 tot en met 4 juni een avond vierdaagse met wandelrou tes van 5, 10 en 15 kilome ter. De start is van 18.00 tot 19.00 uur in de kantine van de voetbalvereniging VTL aan de Voorschoterweg. Het inschrijfgeld is 4 gulden. Meidenopvanghuis Het Meidenopvanghuis houdt vanavond een infor matie-avond rond het the ma meidenopvanghuizen. Een gastspreekster van het meidenwegloophuis Den Haag zal aan deze avond medewerking verlenen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het JAC, Noordeinde 2, Leiden. FNV Het laatste spreekuur van dit seizoen van de FNV- werkgroep Uitkeringsge rechtigden is op dinsdag 2 juni in café-restaurant Ei- genzorg aan de Stationsweg. Wie vragen heeft over de sociale voorzieningen kan terecht vanaf 12.15 uur. De laatste bijeenkomst van de werkgroep wordt gehouden op woensdag 10 juni om 14.00 uur in de Petruszaal aan de Lammenschansweg. Ex *85 In het centrum Ex '85 aan de Koppenhinksteeg 15 wordt op vrijdag 5 iuni om acht uur een videolezing gehouden van Krishnamur- ti, getiteld „Future of Man 2". De entree bedraagt vijf gulden. Op zaterdag 6 en zondag 7 juni is er een weekend over hypo nose en zelfhypnose onder leiding van Frits Schoon. Deelna me kost 150 gulden. Opge ven kan op donderdag avond en vrijdagmiddag via tel. 071-133494. Cursussen De Leidse Volksuniversiteit K&iO heeft voor het seizoen 1987-1988 certificaatscursus sen Engels op verschillende niveaus op het programma staan. Voor de zwaardere cursussen is er de mogelijk heid een toelatingstest te doen. De testen worden ge houden op maandag 22 juni om 9.30 uur of om 19.00 uur in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Voor meer informatie: 071-141141. q m A MAANDAG 1RJNI1987 PAGINA 7 LEIDEN Verontruste be woners van de Vogelbuurt belden zaterdag de politie omdat kinderen „giftige" ge haktballen hadden gevonden in een perkje achter de voor malige St. Annakliniek. Het bleek echter te gaan om een deel van de buit uit de kantine van voetbalvereni ging JAG aan de Wassenaar- seweg, waar donderdagnacht diverse eetwaren en een fust bier waren gestolen. LEIDEN Volgens een eerste schatting heb ben zo'n achtduizend mensen de afgelopen da gen de beurs Huis '87 in de Leidse Groenoord- hallen bezocht. Topdagen waren donderdag 28 mei en zondag 31 mei. De presentatie van de ►Nederlandse woningmarkt werd van 28 mei tot !en met gisteren gehouden. Op de beurs werd informatie gegeven over kopen en huren van 'woningen en kwaliteitsverbetering van huizen. "Volgens de organisatoren waren de standhou ders zeer tevreden. Zij spraken van een „ge richt" publiek. Het is de bedoeling dat de beurs volgend jaar in een grotere opzet weer gehou den zal worden. Vermoedelijk zal de beurs dan de gehele Groenoordhallen beslaan. Dit jaar was slechts de helft van het vloeroppervlak iet standhouders bezet. Volgende keer wordt luis '87 van 14 tot 17 april gehouden. LEIDEN Bij een aanrij ding met een auto heeft een 17-jarige bromfietser uit Lei den zaterdagavond om zes uur zijn been gebroken. De jongen reed op de IJssel- meerlaan door het rode licht. Op de kruising met de Wil lem de Zwijgerlaan botste hij tegen de auto van een 26-ja- rige Leidenaar. Ook deze man, die onder invloed ver keerde, reed door het rode licht. Zijn auto liep een deuk op. De jongen werd naar het AZL gebracht. LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar is zaterdag nacht in de Maarsman- steeg in elkaar geslagen door twee plaatsgenoten van 20 en 24 jaar en een Leiderdorper van 26 jaar. Hij liep daarbij een lichte hersenschudding en kneu zingen in het gezicht op. Het slachtoffer zou tegen een van de drie vechters bazen opmerkingen heb ben gemaakt over het feit dat deze tegen een muur stond te urineren. De drie zijn opgepakt. LEIDEN Een 26-jarige vrouw uit Leiden heeft bij de politie aangifte ge daan van een poging tot aanranding. Fietsend langs de Vliet tussen Lei den en Leidschendam werd zij door een onge veer 22-jarige man op een brommer beetgegre pen. Hij probeerde haar de bosjes in te trekken. Met een welgemikte trap tussen zijn benen scha kelde de vrouw haar be lager uit. LEIDEN Doordat een 39- jarige automobilist uit Kat wijk hem geen voorrang ver leende, heeft een 49-jarige bromfietser uit Warmond za terdagochtend om half elf zijn knie gebroken. De Kat- wijker sloeg vanaf de Suma- trastraat rechtsaf de Timor- straat in. Daarbij zag hij de bromfietser over het hoofd. Deze reed rechtdoor op het fietspad langs de Sumatra- straat. De Warmonder werd naar het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp vervoerd. LEIDEN De Leidse poli tie heeft vrijdagavond op twee plaatsen een hoeveel heid hasj in beslag geno men. In een koffieshop aan de Lage Rijndijk werden twee Alphenaren van 22 en 21 jaar aangehouden. Zij verhandelden 60 gram van het goedje. In een café aan de Korte Mare ging het om een kleine hoeveelheid. Een 22-jarige man die zich tegen onderzoek verzette, werd naar het bureau mee genomen. LEIDEN Een 19- jarige Leidenaar heeft zaterdagnacht aangifte gedaan van mishandeling. Hij was in de Sint Joris- steeg een man tegen gekomen, die hem om onduidelijke re denen een klap op zijn neus verkocht. In het AZL werd de neus weer rechtge zet

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7