Duisternis redt wankelende Lendl a PSV oorlog verklaart LUIS HERRERA DOELWIT AFPERSER KNVB ook akkoord met bekerfinale inZuiderpark Soura/nt Ltans Een cadeau van formaat CcicLc Souocmt Pleidooi voor officiële supportersvereniging Schumacher °™aiet vervolgd ^oorjaars- itel Avanti Scylla weer ïichzelf Sa Jasper m de Jo aren Ca Pi Julie 5n Slagl der Sp t Verkol a Walkt s. Ma Ni€ EREN] loer gij r,50 p| vloere op g g. Vkxj f 1550. Dd EIDEN TOP heeft aar enige kans om in Sii^nmerking te komen por de hoofdklasse met ïide handen aangegre- De korfbalclub uit nheim versloeg V met 9-7 en speelt een beslissingswed- ijd tegen hoofdklasser 'O. „Wij waren iets ker en hadden ook lengte, maar er 'am te weinig druk op korf," analyseerde ich Hans Oele de te- tkomingen van zijn •illen, die desondanks [en HKV steeds aan de ie kant van de score iven. Dl iwee Qekerfinales jijnsburgse Boys heeft ich verzekerd van twee bekerfinales. Na zich al pplaatst te hebben voor e afdelingsbeker (zater dag 6 juni op het ASC- irrein tegen Rooden- ^firg), voetbalde de ploeg 'an Arie Kurver zich ok in de eindstrijd van e Districtsbeker. VCS •<^erd in een leuke partij ^»et 2-0 verslagen door ^reffers van Wim Drie- bergen en Hans Zwaan. n de finale treedt Rijns- turgse Boys morgen aan ^gen de reserves van het otterdamse Excelsior. PARIJS Ivan Lendl stopt met tennis als hij vindt dat hij het niet lan ger op een plezierige ma nier kan combineren met zijn echte hobbies, zijn Amerikaanse vriendin Sa- mantha en zijn zes Duitse herders in zijn huizen in Greenwich en Delray Beach in Florida. De nog immer op de Amerikaanse nationaliteit wachtende Tsjechoslowaak zou giste ren wel eens heel dicht bij dat moment kunnen zijn aangeland. Want Ivan Lendl moest een lijdensweg afleggen in zijn duel met de Zweed Joakim Nyström, die zich lijkt te ont wikkelen tot de grootste plaag voor Lendl. Niets wees er op dat de nummer één van de wereld de „dood" zo dicht in de ogen zou zien. Nadat Ny ström, die Lendl onlangs in Rome nog had verslagen, de eerste set had ingepalmd leek Lendl warmgedraaid. Hij vond de juiste lengte, het vereiste ritme en de noodzakelijke druk. Maar wat zich bij de set stand van 1-1 op het centre court van Roland Garros ont wikkelde tartte de meest bi zarre beschrijving. Negen set- points verspeelde Lendl in de negende game. Daardoor kon Nyström alsnog die game op zijn naam schrijven, al was dat pas in het zevende breakpunt. Het werd daarmee 5-4, in een game die 28 minuten duurde. Nyström onderstreepte de kennelijk nog immer niet vol groeide mentale hardheid van Lendl door zelfs nog de derde set op zijn naam te brengen. De stand was daardoor 2-1 in ROLAND GARROS sets voor Nyström, die op nieuw zijn reputatie van ten- nismuur had bevestigd. In de invallende schemering begon nen Lendl en Nyström nog wel aan de vierde set, maar de beslissing in het qua verloop wel maar gezien niveau be paald niet historische duel moest bij 4-0 voor Lendl wor den uitgesteld tot vandaag. Mocht Joakim Nyström de aandacht uitgebreid op zich hebben gevestigd, Karei Nova- eek was evenwel de meest op vallende speler in de kwartfi nales. De 22-jarige Tsjechoslo waak, die Jaite klopte, vormt met zijn landgenoten Miloslav Mecir en Lendl drie van de vier in de bovenste speelhelft en ontmoet nu Mecir. Novacek is niet alleen de jongste van het succesvolle trio, nij staat tevens model voor de sport man die zich op hetzelfde ni veau heeft gemanifesteerd als zijn idool. Want al van jongsa- faan is Ivan Lendl (27) het grote voorbeeld voor de laatste loot aan de Tsjechoslowaakse tennisstam, die in Parijs uitge breider is vertegenwoordigd dan de Zweedse school, van waaruit slechts Wilander en Carlsson nog de laatste acht kunnen bereiken. Bij de dames koersen Chris Evert en Martina Navratilova af op hun zoveelste onderlinge treffen. Al zal dit duel zich ditmaal reeds in de halve fina les afspelen. Evert, die in de kwartfinales de Italiaanse Reggi (zege op Sukova) treft, heeft daarbij de mentale rug gesteun dat zij dit jaar vier toernooizeges heeft geboekt en haar eeuwige rivale nog niet eenmaal een hoofdprijs in ont vangst kon nemen. Het duo wordt overigens hierin verre overtroffen door Steffi Graf, die al zes toernooizeges op haar naam bracht. Maar het Amerikaanse duo kan pas in de eindstrijd op de jeugdige Westduitse stuiten. „Waarbij het in ons voordeel is dat Stef fi nog niet een grand slamtoer- nooi heeft gewonnen", nam Chris Evert al vast een voor schotje. In de andere kwartfi nales ontmoeten Sabatini en Sanchez (het 16-jarige zusje van Emilio en Javier) en Ma- leeva en Graf elkaar. FRANK WERKMAN BOGOTA Luis Herrera is het doelwit geworden van een afperser. De Colombiaanse wielrenner, on langs winnaar van de Ronde van Spanje, werd per brief gevraagd 200.000 dollar te betalen omdat an ders consequenties niet zouden uitblijven. De Co lombiaanse wielrenner heeft de brief in handen ge geven van de politie. Na zijn overwinning in de Vuelta en de triomfale intocht in zijn vaderland met een ontvangst door f (resident Virgilio Barco maakte Luis Herrera moei- ijke tijden door. Hij raakte betrokken in een ver keersongeluk. Eén van zijn armen werd bezeerd, waardoor hij een aantal dagen niet kon trainen. Sinds zijn terugkeer werd het huis in Fusagasuga, waar hij met ouders en familie in woont, bestormd door allerlei lieden; van sociaal-werkers tot bede laars. Colombia wemelt van de kleine criminelen die zich vrijwel ongestraft proberen te verrijken. Voor velen werd Huize Herrera een lustoord. Het wordt nu frequenter gesurveilleerd door de politie. Voor de rijke families, de grote planters en de ban kiers is, hetgeen Herrera nu overkomt, aan de orde van de dag. Ondanks zijn blessure zal Herrera vol gens programma vanaf 10 juni deelnemen aan de Ronde van Colombia, zijn laatste voorbereiding op de Ronde van Frankrijk. Hij wordt geacht weer één van de smaakmakers in de Tour te zijn. WÊKmmmamÊÊÊmm a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. DEN HAAG Ook het bestuur van nen spelen, moet er een bekerfinale zijn de KNVB sectie betaalde voetbal is ak- gehouden en andere mogelijkheden waren koord gegaan met het spelen van de ®r met meer", aldus Stoop. bekerfinale komende vriidae in het In een cerder stadlum - zaterdag, na Dekeriinaie, Komenae vrtjaag, in net koortsachtig ovcrleg met de gemeente en Haagse Zuiderpark. De clubs, FC Den de politie ,Kwas FCfDen Haag al duidelijk Haag en A]ax waren vrijdag reeds tot geworden dat de gemeente Den Haag on een overeenkomst gekomen. De der een aantal strenge, reeds eerder toege- KNVB moest, indien het akkoord zou paste voorwaarden toestemming zou verle- gaan, uiterlijk vandaag een verzoek om nen. Zo zal de staantribune aan de Noord toestemming voor het spelen van deze zijde van het stadion gesloten blijven. De wedstrijd indienen bij de gemeente aanhang van Ajax (maximaal duizend per- Den Haag sonen) zal worden ondergebracht in een speciaal vak op de Oosttribune en de Haag- Voorzitter Stoop van FC Den Haag, die se aanhanS (maximaal 2000) zal uitsluitend vanmorgen heeft gedreigd zijn functie ter ?P vert?°n van een pasje <*n toegangs beschikking te stellen als zich ongeregeld- kaa$e kunnen kopen voor de Westtr.bu- heden voordoen, had zelf een aantal „be- "e Mor«en om 13 00 uur start de voorver- perkende maatregelen" voorgesteld. „Op KOOP- Kaarten voor de staanplaatsen zullen zich ben ik het er niet mee eens dat dat zolang de voorraad strekt tot en met don- moet, maar om Europees voetbal te kun- derdag kunnen worden gekocht. MAANDAG 1 JUNI 1987 PAGINA 11 Nol J Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). AMSTERDAM Het huidige voorschrift van de KNVB, dat iedere club in het betaalde voetbal een supportersclub moet entameren, gaat niet ver genoeg. Er moeten officiële supportersverenigingen ko men met voorzitters, die auto matisch lid zijn van het club bestuur. Dr. H. van der Brug en drs. M. Marseille van het Amsterdamse Baschwitz Insti tuut verklaren dit in hun stu die „Voetbalvandalisme en be leid". Zij publiceerden eerder over voetbalvandalisme, maar tot nu toe vooral over de ach tergronden hiervan. De nieu we studie gaat over het beleid van de overheid en de clubs. Onderzocht is ook wat de sup- orters daarvan vinden, teide onderzoekers ondersteu nen in hun rapport de even tuele invoering van een pasjes regeling. Het weren van de meest gewelddadige supporters (zogenoemde siders) is „de enig mogelijke weg om voet balvandalisme terug te drin gen". Een pasjesregeling moet wel onderdeel zijn van een breder beleid, menen de on derzoekers en daar hoort vol gens hen een supportersvere niging bij. Die verenigingen zouden onder meer het bezoek aan uitwedstrijden moeten re gelen, waarbij uitsluitend le den van de vereniging mee mogen. Van der Brug en Marseille be pleiten ook meer overleg tus sen burgemeesters. Dat zou de eenheid van beleid ten goede komen, denken zij. Volgens de Amsterdamse on derzoekers is het „slecht" ge steld met de relatie tussen de veiligheidscoördinatoren van de clubs en de politie. De be treffende clubfunctionarissen worden door de politie over het algemeen als „te passief" ervaren. De siders hebben soortgelijke kritiek. „Van enig contact" met de veiligheids coördinatoren „is er vaak geen sprake." Ondervraagde siders hebben meestal ook „bijzonder nega tieve opvattingen over het be stuur van hun club". Zij weten soms niet eens wie binnen de club belast is met de veilig heidscoördinatie. Het zou aan beveling verdienen, aldus de studie, als de KNVB op dit punt meer eisen stelt. Beide onderzoekers herhalen dat ge welddadige supporters geen homogene groep vormen. Zij hebben doorgaans een moeilij ke schooltijd achter de rug en vonden thuis weinig sociale controle. Het gaat om groepjes jongeren „zonder maatschap pelijke betrokkenheid"; zelfs hun betrokkenheid bij voetbal is vaak „gering". Er wordt, al dus het onderzoek, nogal eens van club gewisseld. Zelezny met speer naar wereldrecord NITRA De Tsjechoslowaak Jan Zelezny heeft gisteren het wereldrecord speerwerpen verbeterd. Tijdens een ont moeting in Nitra wierp de 21- jarige Zelezny 87,66 meter. Dat was bijna twee meter verder dan de Westduitser Klaus Ta felmeier op 21 september vorig jaar in Como (85,74 meter). WON stoot Zonderland uit ZEIST De vereniging van voetbaloefenmeesters (WON) heeft Ad Zonderland van het lidmaatschap vervallen ver klaard. In zijn functie van ma nager van FC Den Bosch vroeg Zonderland, in het bezit van het A-diploma, een licen tie aan zonder daadwerkelijk als trainer op te treden. Hij liet dat werk over aan Theo de Jong. Het bestuur vond dat Zonderland met deze „stro manfunctie" de belangen van de WON schade berokkende. Vd JX I Hoewel een aantal favorieten reeds is uitgeschakeld herbergt het deelnemersveld op Roland Garros nog steeds voldoende kwaliteit. Boris Becker (links) moest echter toch een behoorlijke inspanning verrichten om Sundström te verslaan. Yannick Noah had het wat gemakkelijker tegen Schapers al doet zijn gelaatsuit drukking dat bij deze actie niet vermoeden. FOTO'S: AP IVLrrtinair de zeer sterk gespeelde Euro pa-Cupfinale tegen Lokomotiv Leipzig stroomden de aanbie dingen uit met name Italië (AS Roma) bij Rijkaard bin nen. PSV had in eerste instantie de zaak willen laten rusten, nu er opnieuw miljoenen te verdie nen vallen door Italiaanse transfersommen wil PSV de Ajaxied alsnog aan zijn con tract houden. Morgen pleegt voorzitter Ruts van PSV over leg met zijn collega Harmsen van Ajax. Ajax hoopt morgen overigens tot een akkoord te komen met Frank Stapleton van Manchester United. HENK WAGEMAN tergde Amsterdammer ging nog even door. „Het voorcon tract dat Frank getekend zou hebben kent twee kanten: een juridische en een morele. Over de eerste kan ik niets zeggen, achter het morele aspect zet ik wat kanttekingen". Cruijff verdenkt PSV min of meer van omkoping. „Ander half jaar geleden heeft PSV vlak voor de kampioenswed strijd tegen ons Rijkaard bena derd. Voor zo'n belangrijk duel iemand een worst voor houden, riekt naar omkoping. Ook al ga ik na volgende week met vakantie, ik zal al mijn macht aanwenden om een overgang te voorkomen. Ik heb jarenlang moeten voetbal len om die macht te kunnen veroveren. Elk woord dat ik zeg, komt in de internationale pers. Wat ik hier nu vertel is morgen in China te lezen. En Philips is een groot bedrijf dat eenvoudig te slopen valt. Hoge bomen vangen immers veel wind". Hoofdpijn Het „slachtoffer' zelf wilde over de affaire liever niets kwijt. „De zaak spookt al een jaar door mijn hoofd. De Euro pa-Cupbesognes hebben de problemen even naar de ach tergrond gedrongen, maar de hoofdpijn kwam snel weer te rug. Het is bepaald niet zo dat ik destijds uit onvrede over Ajax met PSV heb gepraat. PSV toonde interesse, die wat uit de hand is gelopen. Het is nu vooral de onzekerheid, die me zorgen baart. Ik weet niet of ik het volgende seizoen bij Ajax, PSV of in het buitenland speel". Die laatste mogelijkheid lijkt ook de reden voor PSV om alsnog de komst van Rijkaard te claimen. De Ajaxied geeft wel toe een „kladje' te hebben getekend, maar geen voorcon tract, waarin al zijn persoonlij ke eisen stonden vermeld. Na Al. F 'eter jst Bro ke Dort Ge Han, Jo ANKFURT Toni Schu- jher mag zich onbelem- rd op de transfermarkt irten. De tuchtcommissie de Westduitse voetbal end zal geen actie onderne men tegen de auteur van het iruchtmakende boek „Anp- ff". De 33-iarige doelman :rd na publikatie van het >k, dat tot dusverre in J5.000 exemplaren is ver- :ht, uit het nationale elftal •rbannen. Bovendien werd contract met FC Köln jrtijdig ontbonden. Het be- lur van de Bundesliga had »rdere maatregelen in het iruitzicht gesteld, mocht ;humacher binnen de lands- ;nzen van club veranderen. Schumacher komt het volgend seizoen waarschijnlijk uit voor Schalke '04. foto: afp Bij het besluit van de tucht commissie heeft waarschijnlijk meegewogen, dat Schuma cher's advocaat dr. Ulrich Kei ler tegen dit „beroepsverbod" had gedreigd met juridische stappen en een eis tot schade vergoeding van onbegrensde grootte wilde instellen. Hier door wordt een overgang van Schumacher naar Schalke '04 steeds waarschijnlijker. "tOE OOK NAAR PAULEN MEMORIAL Meijvo vanENGELO Sebastian Coe verschijnt op 19 juli in Hengelo Monk^n de start voor de Adriaan Paulen Memorial. Eerder werd al jartjari f kend dat ook de Amerikaan Carl Lewis de voorkeur geeft aan Geerti ize ontmoeting in het Fanny-Blankers-Koenstadion boven een it, Odin ndenwedstrijd. De viervoudige Olympische kampioen zou al- stro, m en 0p 100 meter uitkomen en niet op het verspringen. Tot OnncS :t deelnemersveld behoort volgens de organisatoren ook de an Ruit aziliaan Joaquim Cruz, Olympisch kampioen op de 800 meter. f EIDEN Dextro/A- nti is voorjaarskampi- Door de laatste wed- fcrijd van de competitie lij De Blaeuwe Werelt 'jiet 4-14 te winnen, lëindigde de Hazers- Aoudse équipe de eredi visie competitie als eer- te. Als voorjaarskampi- i ontmoet Avanti vol- jende week de herfst- jampioen, L T Eind hoven, met de landstitel inzet. Die eindstrijd [indt zaterdag plaats in :ylla, dat de competitie - Haals vierde afsloot, heeft n Haaoigend seizoen weer een 'e'- 07fejgen eerste team". Na p broederovereenkomst, WAïe dit jaar was aange- met Avanti, is de e,.eidse vereniging weer elemaal „de oude". Om- jat op eredivisieniveau lechts Peter-Paul de Jrind en Sjoerd Meyer /aren overgebleven, begin dit tafelten- oer gijisjaar een soort fusie Avanti aangegaan, legarju zijn Patrick Swier, per rie twee jaar bij Tempo Amsterdam speel- en Frits Kantebeen, arantién seizoen BT Lifters 'gstgeest, echter weer [ruggekeerd op het oude st. En zullen dus ook thuiswedstrijden weer Leiden worden ge- ;ld. AMSTERDAM Johan Cruijff heeft PSV de oor log verklaard. De tech nisch directeur van Ajax beticht PSV van immoreel gedrag inzake de eis van de Eindhovenaren om Frank Rijkaard toch aan een al dan niet getekend contract te houden. Cruijff: „Als er geslagen wordt, zal ik niet schro men om terug te slaan. Ik heb genoeg achter de hand". De dreigende taal van de ge-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11