AANGESLAGEN aston Geens voert Vlaanderen nee in vaart der volkeren t De onstuitbare leeshonger van het Amerikaanse publiek enk Lichtenveldt public relations 'nbm-bouw Is voorkennis voordelig? Leasemaatschappijen verliezen IBM-geding i.fepNQMIE CcidócSowuvnt ZATERDAG 18 APRIL 1987 PAGINA 9 (DA De oud-hoofdredacteur-direc- n,van het Algemeen Nederlands Persbu- (ANP), Henk Lichtenveldt (50), wordt teur en mede-firmant van het advies- iu voor public relations Van Dantzig jenveldt BV. Samen met Ed van Dant- pe directeur was het bureau PR-Unit, pij optreden als adviseur van grote or aties en bedrijven. Het nieuwe, in Gou- jvestigde bureau telt vijf werknemers meen volledige baan en tien freelance aiwerkers. Lichtenveldt is per 1 april na j »ar bij het ANP opgestapt omdat hij piet kon verenigen met de plannen van id van beheer van het persbureau om itructuur te wijzigen. Kaderpersoneel GM krijgt aandelen DETROIT Het Amerikaanse auto concern General Motors (GM) heeft laten weten dat het zijn systeem van bonusuitkeringen aan zijn topmensen laat vervallen en het salaris van zijn hoogste functionarissen voortaan zal aanvullen met aandelen. Verder heeft GM bekend gemaakt dat top- iman Roger Smith vorig jaar voor 750.000 dollar op de loonlijst stond en dat ziin salaris werd aangevuld met maar liefst 1,37 miljoen dollar aan bo nussen en aandelen. Het lagere per soneel had overigens ook in 1986 geen recht op winstdeling, na een po sitief resultaat van 2,95 miljard dol lar. I meer winst DEN HAAG Verenigde NBM-Bedrijven heeft vorig jaar de nettowinst verbeterd van 5,3 tot 7,5 miljoen. De o; 569 miljoen vrijwel gelijk. De winstverbetering is volgens het bestuur in hoofdzaak veroorzaakt door lagere rente lasten en een lager nadeligvsaldo van de bui tengewone baten en lasten. De belasting druk van drie ton is gelijk aan 1985 onder invloed van het aanwezige compensabele verlies. Het bedrijfsresultaat daalde per sal do met 3,8 miljoen mede als gevolg van een lagere bruto-omzet en hogere algemene kosten. Voor 1987 wordt bij een ongeveer gelijkblijvende omzet enige verdere verbe tering van de concernresultaten verwacht. Dochter Union Carbide sluit fabriek Bombay BÖMBAY een bevel van het Indiase Hoog Gerechtshof dat in bepaalde bedrijven het ri sico op ongelukken tot nul be perkt moet blijven, heeft een dochteronderneming van Union Carbide besloten haar fabriek in Bombay te sluiten. In de fabriek waar chemicaliën op basis van alcohol, polyethyleen en acety leen worden gemaakt, werken 800 mensen. In december 1984 lekte een zeer giftig gas uit een fabriek van Union Carbide in Bhopal. Daarbij kwamen meer dan tweeduizend mensen om het leven. :ONOMISCH PROGRAMMA HEEFT SUCCES -HUSSEL „Schaarste -jiakt vindingrijk, dat hept creativiteit". De laamse minister Gaston »ens glimlacht zelfbe- ist. Met die woorden pakt hij duidelijk dat n regering, evenals het ibinet-Lubbers gecon- )nteerd met alsmaar Igende werkloosheid een oplopend finan- si pringstekort, de econo- (sche bakens drastisch ©cft verzet en daarbij i. euwe wegen heeft be- >etndeld. 'laanderen groeit de eco- iie en de werkgelegen- I door de stimulering van jiiwe technologieën sinds 9%ele jaren almaar door, te- de verdrukking in. In (In korte tijd zijn ruim i $)0 nieuwe banen ge- gperd en de industriële in- Iteringen zijn met miljar- 4 guldens gestegen. Geens, 1 volgende week donder elf op uitnodiging van het derlands Christelijk cprkgeversverbond (NCW) Nederland een lezing idt, wordt algemeen ge- n als het politieke „brein" !niter dit succes. ó- kpop 10 december 1980, en- e dagen na de Belgische atshervorming, trok Geens van leer tegen het „doem- |ken en de sluipende on- rdlgename stemming" die on Vlaamse bedrijfsleven imerkten. „De tijd is ge inen", riep hij destijds uit van de zwart-, wit- en rood- iken in de kast te zetten samen te werken aan een groenboek van de hoop. We moeten een toekomst smeden voor onze jeugd, steunend op een economie waarvan de dorre takken worden wegge hakt om ruimte te geven aan de groene twijgen". Niet lang na deze opwekkende woor den ging Geens daadwerke lijk aan de slag. De minister: „We kampten in België met dezelfde proble men als Nederland. We leef den boven onze stand en voerden toch een harde muntpolitiek. Wat het mone tair stelsel betreft waren we solidair met „Den Haag". Maar daarmee onstond een te zware druk op het bedrijfs leven. Daarom besloot België begin 1982 onder de regering Martens tot devaluatie met de daarbijbehorende maatre gelen, zoals het blokkeren van kosten en prijzen. Matiging Dank zij matiging van lonen en uitgaven kwam er voor de kersverse Vlaamse regering meer ruimte voor economi sche steun aan de onderne mingen. Voorzitter Geens en diens kabinet maakten maxi maal gebruik van hun ver worven bevoegdheden om „naar eigen Vlaams inzicht een andere economische poli tiek te voeren". Geens gaf daarbij voorrang aan nieuwe technologieën. Geens: „We waren en zijn ervan over-ii tuigd dat de industriële struc tuur moet worden ver nieuwd. Daarom kozen we voor een technologische op zet en dat bracht ons op de zogeheten „DIRV"-actie, de derde industriële revolutie". „DIRV" heeft er volgens Geens voor gezorgd dat on dernemers, wetenschappers en werknemers als het ware een gevoelige antenne kre gen voor wat er op technolo gisch gebied in de wereld aan het veranderen is. „Wij con fronteren onze ondernemin gen met de nieuwe technolo gieën om tot een snelle toe passing ervan in de bedrijven te komen. Want dan pas kun nen ze stand houden, groeien en hun bijdrage leveren aan de maatschappelijke wel vaart". Een van de „instrumenten" die de Vlaamse overheid ge bruikt om de interesse ook onder het publiek te sti muleren is de beurs „Flan ders Technology Internatio nal", die 11 mei in Gent naar verwachting al een kwart miljoen bezoekers trekt. Die tentoonstellingen vormen volgens Geens een middel bij uitstek om bij velen het wan trouwen en de vrees voor technologische ontdekkingen en toepassingen weg te ne men. Ook organiseert de overheid technologiedagen, waar bedrijfsleiders, weten schappers en financiële des kundigen discussieren over de mogelijkheden van micro- en biotechnologie. De Vlaamse regering steekt verder vele tientallen miljoe nen francs in toegepast on derzoek. Geens: „We hebben heel wat sectoren, waarin we duidelijk goed zijn, ook we reldwijd gezien. Niet voor niets constateerde de oud- Philips-topman Wisse Dek ker dat hij meer onderzoek had lopen aan de uiniversi- teit van Leuven dan aan alle Nederlandse universiteiten tezamen. We vinden dat we in bepaalde sectoren zeer sterk zijn, vooral op het ge bied van de micro-elektroni- ca. Ook zijn we goed in bio technologie en nieuwe mete- rialen. Dat zijn drie belang rijke steunpunten van de derde industriële revolutie. Daarvan worden weer ande re technologieën, zoals auto matisering, afgeleid. We kwamen tot de conclusie dat we alleen op de terreinen waar we sterk zijn moeten trachten onze mogelijkheden, als resultaat van onderzoek, te benutten". De regering ging dus het toe gepast onderzoek stimuleren. Daarvoor richtte men op het gebied van micro-elektronica één laboratorium op in Leu ven dat ten dienste staat van alle universiteiten in België. Geens: „Vroeger hadden we voor dit soort zaken laborato ria bij drie tot vier universi teiten. Maar dat kost te veel geld en is niet effectief ge noeg. Wij vinden dat er hooguit één of twee universi teitslaboratoria kunnen be staan. We beslisten tot op richting ervan in 1982 en vo rig jaar namen we in tegen woordigheid van Koning Boudewijn het lab in Leuven in gebruik. Dat vergde een investering van ruim twee miljard francs, waarvan een deel werd opgebracht uit Eu ropese fondsen. Ook in de biotechnolgie versterkten we onze punten en dat deden we ook in nieuwe materialen. Speciale opleidingsprogram ma's ondersteunen deze ac ties". Regiobeleid Geens gaf het regiobeleid van de Belgische overheid handen en voeten. Zo is er nu een investeringspremie van maximaal 21 procent voor bedrijven die zich in zwakke regio's willen vesti gen. Geografisch heeft Vlaanden wat dat betreft nog een voordeel, meent Geens. „Het Noorden van Nederland is natuurlijk geen woestijn, maar het is in ieder geval een minder attractief gebied dan Vlaanderen dat toch centra ler in Europa ligt. We be schikken bovendien over een fraai netwerk van autoba nen, en drie grote havens. „Overigens wil het Vlaamse bedrijfsleven liever belas tingverlaging dan steun. Maar dat valt buiten onze be- voegheid. Bovendien heeft een ondernemer die start met nieuwe technologie meer aan steun of staatsdeelneming in een project". Geens rekent voor dat die aanpak zoden aan de dijk zet. De werkloosheid is in Vlaan deren na vier jaar „DIRV" met 7 procent gezakt en de jeugdwerkloosheid daalde met een derde. „Dit jaar re ken ik op een verdere verbe tering", aldus een optimisti sche Geens die daarmee zijn eigen „groene filosofie" trouw blijft. ALEX SNELLEMAN latie in SO trekt aan JS De consumenten- li in de 24 landen van de (Organisatie voor Eco- a iche Samenwerking en ikkeling) zijn in een ir tempo gestegen. In de f maanden tot en met fe- i heeft de stijging 2,4 pro bedragen tegen 1,9 pro- in de twaalf maanden tot het januari. De OESO laten weten dat de ver lig van de prijsstijging is ■Hzaakt doordat de sterke A van de energieprijzen ^ruari vorig jaar is wegge- 1 uit de periode waarover Hgste gegevens zijn bere- In februari zelf gingen '•Ijzen omhoog met 0,3 pro- legen een stijging van 0,4 tit in januari. ttiuleringsplan nse economie De Japanse rege- apartij LDP heeft een plan orpen ter stimulering van jnnenlandse vraag en de it Met het plan zou in to- Èen bedrag gemoeid zijn "Vijf biljoen yen (71 miljard 7jn). Daarmee hoopt de de onvrede in het buiten- over het japanse handels- ichot te kunnen vermin-' I. Amerikaanse regerings- "Sonarissen zullen komen- 'eek door partijvoorzitter de LDP en oud-minister buitenlandse zaken Shin- 3he op de hoogte worden jd van de details van het ■Abe gaat op 19 april naar lington om het bezoek le Japanse premier Naka- aan de VS later deze nid voor te bereiden. „Ik inlacht dat de Amerikanen Batregelen zullen waarde- i aldus Abe. nder opbrengst kleine vaart HAAG De kleine elsvloot heeft vorig jaar [f rocent minder omgezet 1985. De aangeboden .jjt daalde met 22 procent s verhuur van vrachtsche- aet 15 procent. Dit heeft ministerie van economi- zaken gisteren bericht s Ministerie geeft geen ver lig voor deze aanzienlijke )riruitgang. Onder kleine Jelsvaart vallen vracht en tot een bepaalde ton- n| die vooral in de kust- i actief zijn. C-pier bijna klaar Piloten die regelmatig de luchthaven Schiphol aandoen, kunnen de werkzaamheden aan de nieuwe C-pier op de voet volgen. De bouw van de pier, die 340 meter lang is, vordert gestaag. Deze week werden de ramen er al ingezet. De pier gaat plaats bieden aan tien grote vliegtuigen en betekent een belangrijke uitbreiding van de capaciteit van het stationsgebouw. Het latijnse woord „fiscus", dat in deze artikeltjes om de ha verklap opduikt, betekent eigenlijk „mand", meer speciaal „geldmandje". De betekenis evolueerde via „kas", „staats kas" en het nog gebruikte „schatkist" ten slotte tot de heffer zelf, de inspecteur. Etymologisch heeft het woord „fiscus" dus niets met „vis" te maken, hoewel vis oudtijds wel dege lijk in manden werd vervoerd en verkocht. Maar hoe vaak hebben wii al niet gezien dat ófwel de inspecteur ófwel de „contribuabele" achter het net vist? En het is ook niet de eerste keer dat wij constateren dat de fiscus „haring of kuit" wil hebben. Talloze belasting-controverses draaien daar om. Neem bijvoorbeeld de zogenaamde belastingvrije winst Die bestaat inderdaad, maar via allerlei tussenwegen zal de fis cus het zijne doen om die winst toch niet belastingvrij te la ten zijn. En is hij het wél, dan is een verlies weer niet af trekbaar. Wanneer iemand zijn beleggingen met winst verkoopt is die winst in de regel belastingvrij. Lijdt hij bij zo'n verkoop ver lies, jammer, maar géén aftrek! In deze gevallen wordt im mers de rendementsbron-zelf verkocht. Maar nu het rendement op voortbestaande, niet verkochte inkomstenbronnen, zoals winst uit onderneming of inkom sten uit arbeid. In het geval „onderneming" geldt de regel: vermogenswinst belast, verlies aftrekbaar. Een particulier die geregeld voor zichzelf in effecten handelt geniet natuurlijk geen winst uit onderneming. En evenmin is de verhuurder van een enkel pand een ondernemer. Maar het wordt anders wanneer ie mand een onroerend goed koopt en even later met winst verkoopt. Dan was hij kennelijk niet van plan te exploite ren, doch heeft hij de winst al bij de aankoop voorzien. Mis schien wist hij dat het nog bewoonde huis eerstdaags vrij zou komen: veertig percent verdiend, kassa! Ook als er een makelaar tussen zit gaat dit op. Dan heeft de makelaar voorkennis gehad op grond waarvan de winst te voorzien was. Is een aankoop louter speculatief, dan kan er geen belasting heffing uit voortvloeien. Het is evenwel een enigszins sche merig terrein, rijkelijk voorzien van voetangels en in bij na even sterke mate van klemmen. De feiten moeten hier de doorslag geven: de omvang der werkzaamheden, de tijd die eraan besteed wordt, de grootte van de baten en het aan tal opdrachtgevers om er enkele te noemen. Wat te zeggen van een commissionair in effecten of een va- luta-arbitrageant die voor zichzelf in deze waarden belegt? Hoe ervaren en/of deskundig zulke mensen ook zijn, de fis cus zal er een zware dobber aan hebben om iet§ te bewijzen, want ervaring noch deskundigheid garandeert winst. En dan de man die een stuk grond koopt, het bouwrijp laat maken en het vervolgens in kavels verkoopt. Hier hebben we een klassiek voorbeeld van niet in bedrijf, beroep of dienstbetrekking verrichte arbeid. De winst wordt belast- Wij hebben nu gezien dat voorkennis en voordeel niet zon der meer samengaan. In het volgende artikel zal blijken dat er nog andere criteria zijn. MR. P.R.M. HAMERS WERKZAAM BIJ DE BOER EN VAN KEULEN BELASTINGADVIK- SEURS (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikanen zijn, de tele visie en de film ten spijt, een volk van lezers. Zon der de 9334 dagbladen die in de VS verschijnen mee te tellen, maken de Ame rikanen het bestaan van maar liefst 59.500 ver schillende tijdschriften of zogeheten magazines mo gelijk. Peter Wigginton, een publicist uit Washing ton die het fenomeen grondig heeft bestudeerd, zegt: „Als er geen tijd schrift bestaat voor het speciale onderwerp dat jou toevallig interesseert, moet je het zelf snel gaan uitgeven". Dat moeten de uitgevers van de tijd schriften zelf ook hebben gedacht toen ze het blad „Folio" op de markt wier pen. Dat is een tijdschrift dat nergens anders over gaat dan het uitgeven van tijdschriften. Bizar In het wat meer bezadigde Eu ropa beperken de tijdschriften zich doorgaans tot onderwer pen waarvoor een min of meer massale belangstelling bestaat: politiek, kunst, luchtvaart, huisdieren, mode, handwerk, tuinieren, muziek, religie, sport, reizen en landbouw, om er maar eens een paar te noe- In Amerika ligt dat anders. Er bestaat weliswaar tijdschriften bij de vleet die zich met derge lijke algemene onderwerpen bezighouden, maar er bestaan ook minstens zoveel periodie ken voor de meest bizarre on derwerpen. Niet zelden zijn juist die publicitaire buiten beentjes de goudmijntjes van het uitgeversbedrijf. De Ame rikaanse uitgevers hebben er enorme sommen geld voor over om een bepaald tijd schrift een vaste plaats op de massamarkt te geven. Zo in vesteerde Time 25 miljoen dol lar in „Sports Illustrated". Het werd een succes. Datzelfde concern stak 47 miljoen dollar in „TV-Cable". Het werd een flop en het blad werd uit de markt genomen. Het tijd schrift „Vanity Fair" had 10 miljoen dollar nodig nog voor het eerste nummer in de kios ken lag. Peter Wigginton heeft berekend dat het startkapitaal voor een nieuw tijdschrift zich om en nabij de 1 miljoen dollar beweegt. Maar er zijn spraak makende uitzonderingen. Readers Digest Ruim twintig jaar geleden klopte Jann Werner 7.500 dol lar uit de zakken van zijn fa milieleden om het blad "Rol ling Stone" te beginnen. Hij startte met een oplage van 6000 stuks. Nu heeft „Rolling Stone" een oplage van ettelijke honderdduizenden en een ad vertentieomzet van 39 miljoen dollar per jaar. Het meest klassieke voorbeeld is evenwel „Readers Digest". Dat was een initiatief van het het echtpaar De Witt Wallace- -Acheson. De echtelieden be gonnen in 1920 met hun blad dat een oplage van 1600 had. Nu is „Readers Digest" met 18 miljoen exemplaren per maand, het grootste tijdschrift ter wereld. De jaarlijkse winst: 296 miljoen dollar. „Readers Digest" wordt in de VS op de voet gevolgd door „TV-Gui- de", een handig meeneem- -gidsje dat een oplage van ruim 17 miljoen heeft. Een zeer sjiek, elitair en kunstzin nig blad als de New Yorker haalt 508.000 exemplaren per maand. Toen het in 1985 in andere handen overging bracht het 168 miljoen dollar op. De Amerikaanse uitgevers hebben trouwens een uitste kend oog voor wat „het gat in de markt" heet. Zo liet iemand enkele jaren geleden „Guitar Player" het licht zien, uiter aard een blad over de gitaar en de bespelers. Het heeft nu 100.000 lezers en brengt per jaar 1 miljoen dollar in baar geld in het laadje. „Vegetarian Times" begon enkele iaren ge leden als een gestencild blaad je voor niet-vleeseters. Het heeft nu maandelijks 32.000 le zers en een miljoenenomzet. In 1975 startte een zekere Robert Brown een periodiek voor huurlingen, vechtjassen en avonturiers. Hij noemde het AMSTERDAM De drie lea semaatschappijen die IBM in kort geding hadden gedag vaard omdat deze met haar ei gen leasemaatschappij oneerlij ke concurrentie zou plegen, hebben van de president van de arrondissementsrechtbank mr. B.J. Asscher nul op het re kest gekregen. Van discrimi natie van de maatschappijen is geen sprake, zo zegt mr. As scher onder meer in zijn von nis. De tegeneis van IBM Neder land is door de rechtbank toe gewezen. De betrokken maat schappijen hebben op 24 fe bruari aan hun relaties een brief gestuurd, waarin van hun juridische actie gewag wordt gemaakt. IBM vindt dat zij daardoor onrechtmatig is behandeld en schade heeft ge leden. Mr. Asscher is het daar mee eens. Hij droeg de lease maatschappijen op binnen acht dagen na het van kracht wor den van het vonnis de betrok ken relaties een rectificatie te zenden, met als stok achter de deur van een dwangsom van 250.000 per bedrijf. „De zorgvuldigheid die tegenover IBM moet worden betracht ge biedt ons nu melding te maken van het feit, dat de rechtbank ons in het ongelijk heeft ge steld", zo moet onder meer in de rectificatie staan. De drie maatschappijen, IBL, ICA en Econoom kondigden direct aan in hoger beroep te gaan tegen het vonnis. Inmiddels is hun klacht over IBM ook door het directoraat-generaal voor de concurrentie van de Euro pese Commissie in Brussel ef fectief in behandeling geno men, aldus een gezamenlijke verklaring. „Soldiers of Fortune". Dat blad heeft nu 100.000 lezers per maand en maakt een jaar winst van rond de 7.5 miljoen dollar. Vindingrijke lieden hebben zich nadien op de grote markt van zonderlingen, fijnproevers en exentriekelingen gewor pen. Het blad „Backseat" (Achterbank) wordt uitslui tend uitgegeven voor hen die regelmatig gebruik maken van speciale huurlimousines. Het is een succes. Kattenliefhebbers beschikken over „Cat Fancy", houders van zangvogels lezen „Bird Talk", de joggers nemen kennis van „Runner's World", de fietsers hebben „Bicycle Guide" en de slechtzienden die toch bril willen dragen, nemen kennis van „Contact Lens Forum". In de fitness-s feer is sprake van een markt die zichzelf bijna voorbij gelo pen heeft. Op die markt be vinden zich onder meer „American Health", „Shape". „Muscle and Fitness", „New Body" en „Exercise for Men Only". De totale oplage van dit onverdroten voorthollende vijftal overschrijdt de 2.5 mil joen exemplaren royaal. Dan zijn er natuurlijk de bloot-bladen waarvan „Play boy" en „Penthouse" de be kendste zijn. Ofschoon de op lages enigszins teruglopen, kan „Playboy" nog altijd bogen op 4.220.800 lezers. „Penthouse dat nog wat pikanter is is goed voor 3.475.000 lezers. Op merkelijk is ook de opmars van de computerbladen. Daar van liggen er meer dan 3000 op de overladen Amerikaanse tijd schriftenmarkt. Een opsomming geven van alle soorten tijdfschriften die in de VS het licht zien is on doenlijk. Er verschijnen alleen al 3458 bladen die iets met land- en tuinbouw te maken hebben. De kunst is goed voor 1823 periodieken. Meer dan 4500 bladen houden zich bezig met wet en recht. En er be staan 2370 religieuze bladen. Dagbladen De groeiende belangstelling voor het tijdschrift is in de VS ten koste gegaan van de gewo ne krant. Sinds 1960 zijn de oplages van de dagbladen in de VS met 19 procent gedaald. In dezelfde periode stegen de oplages van de tijdschriften daarentegen met 28 procent. Volgens Peter Wigginton lij ken de Amerikaanse tijd schriften het eeuwig leven te hebben. Zelfs de opmars van de kabeltelevisie heeft de op lages van de tijdschriften niet naar beneden kunnen bren gen. Integendeel, de kabeltele visie heeft de uitgevers er toe aangezet met nog grotere vast houdendheid naar „gaten in de markt" te zoeken. Alleen Frankrijk kan met 13.716 tijdschriften enigszins tegen Amerika opbieden. En volgens opgaven van de Unes co hoort ook België tot de lan den waar de leeshonger blijk baar niet te stillen is. Daar worden 10.808 tijdschriften aan de man gebracht. En Nederland? Dat neemt op de Unescolijst geen biizondere plaats in, hetgeen betekent dat er ten onzent in ieder geval minder dat 1000 verschillende tijdschriften worden gepubli ceerd. Het is overigens nog maar de vraag of we daar rou wig om moeten zijn. Op de barricaden Balancerend op de barricaden vechten Japan se politiemensen met demon stranten die de aanleg van een nieuwe lan dingsbaan willen voorkomen. De foto werd geno men bij Tokio International Airport, waar buurtbewoners en milieuactivis ten een bam boe-toren had den opgericht. Het bouwwerk werd vrijwel on middellijk door de politie neer gehaald.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9