kanval verwacht op pstandige kazerne Redding was bizar chaotisch en macaber jORTH ONDERHANDELDE; MCFARLANE SLIEP Toeristische doorbraken in Egyptische pyramide stel dat er geen krant was Patent op kiw leven Pech in slotfase modernisering Queen Elizabeth II TENLAND CeidócSommit ZATERDAG 18 APRIL 1987 PAGINA 7 IINGTON Lui il Oliver North Ide vorig jaar tijd ie missie naar 1 r iUi stommt ftdot li btlthtntn itn harion- ff, harionrun murtn Vindt Jtrtm dal wnd is jij rcrlrohhtn om boodsthappen] 'dommuisnof t nut Itruf. I I h u 1 ADVERTENTIE SCHOUWBURG "KUNSTMIN", GOUDA Circa 35 geselecteerde exposanten. Café-restaurant en parkeergelegenheid aanwezig. Zaterdag 18 april t/m maandag 20 april. Dagelijks van 11-18 uur. Onderzoek naar zwangere vrouwen rond Tsjernobyl MOSKOU De Sovjet-Unie heeft een databank ingericht die alle gegevens uit medische on derzoeken van zwangere vrou wen en zuigelingen uit de omge ving van de kerncentrale bij Tsjernobyl verzamelt en analy seert. Tot dusver zijn 2.580 vrou wen onderzocht en daarbij zou den geen ontoelaatbare hoeveel heden radioactief jodium 131 zijn aangetroffen, noch het slechts zeer langzaam afbrekende cesium 137. De concentraties radioactie ve stoffen in de moedermelk overschreden niet de normen. Doden en gewonden na explosie Etna (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Bij een explosie aan de zuidoost- -zuide van de Etna, waarbij stenen in het rond vlogen en gas vrij kwam, zijn twee mensen gedood en vijf gewond geraakt Ze hoorden bij een groep toeristen die op de vulkaan geklauterd was. De slachtoffers maakten deel uit van een Frans gezin. Ge dood werden de moeder en haar negenjarige zoon. De vader, diplomaat aan de Franse ambassade in Rome en twee andere kinde ren liepen lichte verwondingen op. Acht jaar geleden deed zich op de Etna een soort gelijke explosie voor, al was die veel hevi ger. Toen werden negen mensen onder gloeiende lava bedolven. Sacharov: Geen zin visum aan te vragen NEWTON De Russische kernge leerde Andrei Sacharov zou graag naar het Westen komen om hem toegekende prijzen in ontvangst te nemen, maar hij wil daartoe zelf geen visum aanvragen. Sacharov's stiefdochter, die in de VS woont, verklaarde dat de geleerde zich niet wil verwikkelen in de bureau cratische procedure die met een vi- sumaanvraag gepaard gaat en vindt hij dat een buitenlandse organisatie die hem persoonlijk een prijs wil overhandigen ook de visumaan- vraag voor haar rekening moet ne men. „Hij wil daar zijn tijd en ener gie niet insteken," aldus de stief dochter. Atoombureau houdt mankementen geheim BONN Het Internationale Bureau voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen heeft meer dan 250 rapporten over incidenten in kern centrales in de hele wereld geheim gehouden. Dit heeft het Westduitse weekblad Der Spie gel gisteren gemeld. Sommige mankementen hadden tot rampen kunnen leiden met een omvang van de ramp vorig jaar in de Oekrai- ense kerncentrale van Tsjernobyl, of erger. Het zou gaan om incidenten in centrales in Argentinië, Bulgarije, Pakistan, India, België, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, de Verenigde Staten en Canada. IAEA-woordvoerder Dag- lish zei zich niet te kunnen herinneren dat in cidenten geheim zijn gehouden die negatieve i"zouden hebben gehad voor de bevol- Verenigde Nederlandse Antiquairs 085-456318/611876. Ben Alofs wordt op Schiphol door zijn moeder in de bloemetjes gezet. NEDERLANDSE VERPLEGER TERUG UIT LIBANON: AMSTERDAM „Onze reddingsoperatie was meer een klucht dan een serieuze evacuatie. Langs de weg in Beiroet was ae verwarring enorm. Uit eindelijk hebben de Sy- riërs een Palestijnse chauffeur gedwongen ons naar het vliegveld te rijden. Het was bizar, chaotisch en macaber". Ben Alofs (34) is terug in Ne derland. Meer dan een half jaar was de verpleger uit Et- ten (Gld) van de buitenwe reld afgesloten in het Pales tijns vluchtelingenkamp Bourj el Baraineh, dat door de Amal-militie belegerd was. Gistermiddag arriveerde hij vermoeid, maar zichtbaar opgelucht op Schiphol. Zijn vertrek uit Libanon was overhaast. Liever was hij nog een week gebleven om af scheid te nemen van de kampbewoners, waarmee hij sinds december 1985 lief en leed heeft gedeeld. Vorige week zaterdag arriveerden een Italiaanse chirurg en Palestijnse verpleegsters in het kamp, zodat de bewoners niet onverzorgd achterblij ven. Onder druk van de Sy- riërs hief de Amal-militie de blokkade van de Palestijnse kampen op. Dat betekende het einde van een belegering van meer dan een half jaar. In die tijd heeft het kamp voortdurend onder vuur ge legen. Alofs: „Je werd wakker door de bombardementen en het geluid van machinegeweren. Gemiddeld vielen twee drie gewonden per dag door sluip schutters. De verlichting was afgesneden en wij hadden geen water. Het kamp werd geteisterd door schurft en luizen. Het was heel moeilijk in die situatie een elementai re gezondheidszorg op te zet ten". Omsingeling „Er was gebrek aan alles. Vooral kwamen wij medicij nen, zoals anti-biotica tekort. Toen het verband op was hebben wij een inzameling moeten houden in het kamp en zo konden wij weer een tijdje vooruit. In maart was de situatie weer kritiek. Kin deren zijn toen door de om singeling geslopen en hebben medicijnen meegebracht. Hier in het westen zijn wij de helden, maar in werkelijk heid zijn het die kinderen", aldus Alofs. Door de blokkade hield de Amal-militie ook alle toevoer van voedsel tegen. Er is ver schrikkelijke honger geleden in het kamp. „Er gingen mensen dood van de honger. Alles werd gegeten: gras, honden en katten. Dat leidde ook tot humoristische situa ties: Toen iemand met een klein hondje aan de lijn langs kwam, riepen wii „Geef hem goed te eten; wij hebben hem nog nodig". Dan serieus: „Het voedsel dat vanuit Europa werd gezon den, mocht het kamp niet in. Een keer bereikte een vrachtwagen met voedsel ons kamp bijna. De chauffeur werd echter vlak voor onze linies doodgeschoten. Nachts hebben wij de vracht wagen leeggehaald en het voedsel, onder meer Alaska- melkpoeder uit Nederland, verdeeld onder de negendui zend inwoners van het kamp". Haat jegens de Amal-militie heeft Alofs niet aan de bele gering overgehouden: „Ik heb meegemaakt hoe een zes maanden zwangere vrouw voor de ingang van het kamp "werd doodgeschoten. Maar aan de andere kant weet ik dat de Amal-strijders eigen lijk nog kinderen zijn. Zij worden immers ook maar ge bruikt door hun leiders en sneuvelen bij bosjes. Zelf heb ik mij nooit onveilig gevoeld: in het kamp had ik alleen maar vrienden". Ondanks de ontberingen van het afgelopen half jaar wil Alofs terug naar Libanon: „Na alles wat ik heb achter-, gelaten, kan ik dat land niet meer vergeten. Eerst ga ik nog iets aan studie doen en privé zaken regelen. Maar ik wil beslist terug". FRANK DE KLERK KAIRO Halverwege Giza's kaarsrechte Sharia al Achram komen 's werelds grootste steenconstructies in beeld: de 46 eeuwen oude pyramide van Cheops en de pyramide van Cheops' zoon Chefren. De toe risten komen niet naar Giza in de veronderstelling daar spec taculaire geologische vondsten te doen. Dat gold ook voor de twee Franse architecten, die er in de winter van 1985 een dagje rondliepen. Gilles Dormion en Jean-Patrice Goidin raakten volkomen in de ban van de volmaaktheid van wat de Egyptenaren 4600 jaar geleden tot stand brachten. Overeenkomstig de religieuze geboden liggen de platte zijden van de pyramide precies op de vier windrichtingen. Een mag netisch kompas hadden ze niet, maar met behulp van de sterren wisten de oude Egyp tenaren een verbijsterende perfectie te bereiken. Volgens moderne metingen bedraagt het maximale verschil nog geen twintigste deel van een graad. En de basis van de Gro te Pyramide vormt een vrijwel volmaakt vierkant, van zo'n 230 bij 230 meter. Het verschil tussen de langste en de korte zijde is nauwelijks 20 centimeter. Alleen al voor de 138 meter hoge Cheops-py- ramide ziin naar schatting 2,3 miljoen Wokken steen ge bruikt, met een gemiddeld ge wicht van 2,5 ton. Ook de vol maaktheid van het interieur, met de symmetrische stijgings- en dalingshoeken van de gan gen, bracht de Fransen in ver voering. Maar misschien om dat ze architecten waren viel hen iets op dat generaties Egyptologen was ontgaan. In de gang die leidt naar de zogenoemde „Koninginneka- mer", in feite een lege ruimte die aanvankelijk was bestemd voor het koningsgraf, leek het of bij de bouw van een muur- gedeelte een constructiefout was gemaakt. De Fransen kre gen het gevoel dat er architec tonisch iets niet klopte, maar dat leek hun vreemd gezien de verdere volmaaktheid van het bouwwerk. Daar moet iets achter zitten in de meest letterlijke zin meenden ze. Kuifje „Het was helemaal Kuifje in het land van de Farao's", meent drs J.E.Vermeulen. „Twee toeristen, weliswaar ar chitecten, maar zeker geen Egyptologen, gaan onbevan gen een pyramide binnen en doen dan een verrassende ont- 'dekking". Vermeulen, direc teur van het Nederlands Insti tuut voor Archeologie en Ara bische Studiën in de Egypti sche hoofdstad, heeft de avon turen van het Franse duo op de voet gevolgd. De Franse ambassade in Kairo schakelde de ploeg technici in van de Franse elektriciteits maatschappij, die toevallig in Egypte was in verband met het onderzoek naar een scheepswrak. Na een eerste onderzoek in de pyramide be vestigden metingen van dit team dat de aanwezigheid van een holle ruimte achter de muur in ieder geval niet op voorhand was uitgesloten. Verdere proeven waren nodig, waarbij geboord zou moeten worden. De Fransen boorden, uiteraard zonder.dat ook maar iets instortte, in totaal drie ga ten van drie centimeter door snede in de westelijke muur van de gang naar de „Konin- ginnekamerEen moeilijk karwei, want de doorgang ter plaatse is niet meer dan 1,05 meter breed en 1,20 meter hoog. Het resultaat bevestigde het vermoeden dat er kamers moesten liggen achter de muur. Maar archeologen houden niet van haastwerk. Om die reden besloten de Fransen en Egyp tenaren zo weinig mogelijk aan het toeval over te laten en zoveel mogelijk onderzoek te doen alvorens te besluiten tot rigoreuze maatregelen. Zo werd een Japans wetenschap pelijk team ingeschakeld, dat met elektro-magnetische meetapparatuur aan de slag ging. De eerste resultaten wor den over een paar weken ver wacht. Als de Japanse onder zoekers tot een positieve con clusie komen zal het onder zoek in het najaar worden voortgezet De kans is groot dat uiteinde lijk niet meer zal worden aan getroffen dan één of meer hol le ruimten, maar het aardige van opgravingswerk is, dat je niets van tevoren zeker weet AD BLOEMENDAAL JNGTON In de Verenig den wordt het mogelijk pa- verkrijgen op nieuwe vor- in leven die zijn geschapen liddel van genetische mani- en andere reproductietech- Het patenteren van mense- igenschappen zal echter niet ijk zijn. Dit heeft de New I Times gisteren bekendge- ■t. Een bundeling van organi- lter bescherming van de bur- -%n dierenrechten hebben in- els stappen aangekondigd om ning van patenten op nieuwe 1 j>n van leven te verbieden. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De proefvaart had al afgelopen moeten zijn. Maar ze is na een aarzelend be gin al twee keer afgebroken. De Queen Eli zabeth II, een van 's werelds grootste passa giersschepen, ligt voor anker voor de Noorse kust, terwijl het met zestig kilometer per uur door de golven van de oceaan had moe ten klieven. in het onderzoek naar de Iran- Contra-affaire, zei dat een der gelijke handelwijze „niet be paald ongewoon" was voor de vorig jaar door Reagan ontsla gen medewerker van de natio nale veiligheidsraad. „North placht de zaken in beweging te zetten tot een punt waar alleen nog een ja of een nee nodig was". De transactie van North volgde nadat eerdere onder handelingen met de Iraniërs de nacht ervoor voor de Ame rikanen zo onbevredigend wa ren verlopen dat McFarlane zijn geduld had verloren en had besloten naar de VS terug te keren. Achthonderd ingenieurs, elec- tronici, technici, lassers, bank werkers en wat er aan werk volk maar meer voorhanden moet zijn, hollen koortsachtig over het schip heen en weer, voeren onvoorziene werk zaamheden uit en krabben op hun schedels, zich afvragend waarom het allemaal niet functioneert zoals het moet. De Lloyd Werft in Bremerha ven moet het schip op 25 april overgedragen aan de eigena resse, de Britse rederij Cunard Line, die er nog deze maand een superluxe cruise naar Amerika mee wil starten met ruim 1800 superrijke passa giers. Voor elke dag die de Lloyd Werft te laat is moet 1,7 miljoen gulden aan de Cunard Line terugbetaald worden. Het lag tot aan de proefvaart allemaal zo mooi op schema, maar vanaf het begin van de proefvaart ging alles mis. De gloednieuwe MAN-dieselmoto- ren vielen telkens uit en nog steeds is niet bewezen dat het schip de snelheid haalt die Lloyd had gegarandeerd. Be halve de ploegen die volgens schema doorgingen met het betimmeren en inrichten van de hutten, keukens, dans- en eetzalen, zwembaden, casino's en andere ruimten voor passa giers en bemanning, werden met kleine schepen steeds meer technische specialisten aan boord gegbracht. Met zijn allen hebben ze tot nu toe de technische problemen nog niet tot een oplossing kunnen bren gen. Het trieste voor de Duitse Lloyd Werft is, dat externe factoren het schema onderste boven hebben gegooid. De reusachtige dieselmotoren van Duitse makelij draaien feilloos en presteren volgens de werf- directie zeker wat is beloofd: een snelheid van 60 kilometer per uur, een branstofbesparing van 20 miljoen mark per jaar vergeleken bij de oude moto ren en een verregaande tril lingsvrijheid, ter verhoging van het comfort van de opva renden. De problemen zijn van Britse oorsprong. Op dringend ver zoek van de Cunard Line is namelijk vrijwel de hele elek tronica aan boord van Brits fa brikaat. Uitgerekend in die elektronische besturing van de motoren zitten mankementen, die zich maar niet laten opspo ren. Het gevolg is dat op het ogenblik naast Duits aan boord veel in het Engels wordt ge sproken. En gevloekt. Directeur Eckart Knoth van de Lloyd Werft heeft laten weten, dat bij overschrijding van de tijdslimiet alles in het werk zal worden gesteld om de financiële strop af te wen telen op de leveranciers van de elektronica. Dat kan een lange rechtsstrijd worden, want het gaat om een flink aantal leveranciers, die voor de rechtbank stellig allemaal met een veelheid aan argu menten komen. Vooralsnog houdt Knoth het er op, dat het ondanks alle te genslagen zal lukken de Queen Elizabeth II, 293 meter lang, 32 meter breed en 62 me ter hoog, tijdig aan de Cunard Line over te dragen. Anadesepremier verbouwde jis met partijfondsen 40NTO De Canadese premier Brian Mulroney heeft ^ns het dagblad Toronto Globe and Mail partijfondsen Sfpikt om twee officiële residenties te renoveren. In een de gebouwen werd een kast gebouwd met plaats voor 30 Jen eh 84 paar schoenen. Hoewel het gebruik van partij- ilsen voor renovaties geen schending van de wet inhoudt tide de oppositie de handelswijze van Mulroney exces- ■t voor een vent heeft nou 30 pakken of 85 paar schoe- mnodig", vroeg het parlemenstlid voor de New Democra- Warty, Nelson Riis zich af. „De laatste keer dat we over ml schoenen hoorden praten was in verband met de fa- J Marcos". De krant in Toronto zei dat Mulroney in de Mopen twee jaar ongeveer een half miljoen had gebruikt net PC Canada Fund van de regerende Progressieve ofervatieven. De perswoordvoerster van de premier, j Lortie zei dat Mulroney een groot deel van dat bedrag %eft terugbetaald en dat de partij eigenaresse blijft van \igendommen die met partijgelden zijn betaald. De Argentijnse stafchef gene raal Hector Rios Erufiu verlaat met een somber gezicht het parlementsge bouw na een gesprek met president Al- fonsin. was tijdens de militaire dicta tuur van 1976 tot 1983 officier in het kamp La Perla, waar gevangenen aan martelingen werden onderworpen. Barrei— ro zou zich schuldig hebben gemaakt aan ontvoering, mar teling en moord op van linkse sympathieën verdachte men sen. Generaal Antonino Fichera, hoofd van het Derde Leger korps waartoe de rebellerende eenheid in Cordoba behoort, verklaarde gisteren dat de cri sis die momenteel binnen het Argentijnse leger heerst het gevolg is van slechts één op standige militair en niet van de gehele krijgsmacht. Volgens hem is het Argentijnse leger niet tegen de democratie ge kant. Het ziet ernaar uit dat de re centste evenementen gevolgen zullen hebben voor de toe komst in Argentinië. Door de weg van de confrontatie te kiezen hebben de strijdkrach ten de ogenschijnlijke vreedza me coëxistentie met het be wind doorbroken. Het zal voortaan moeilijker zijn de re habilitatie van de militairen aanvaardbaar te maken uit naam van de nationale verzoe ning, zo luiden commentaren. raanse functionarissen wapenleveranties terwijl oalige nationale veilig- dviseur Robert McFarla- p, zo heeft een Ameri- KEENWISKE kaanse bron gisteren gezegd. North onderhandelde op 28 mei 1986 over de vrijlating van twee gijzelaars terwijl de andere leden van de Ameri kaanse delegatie lagen te sla pen, en gaf opdracht een vlieg tuig met militaire onderdelen uit Israël naar Iran te laten DE JOLIGE JOFFER iH mij htltmaal villam n deiifuurm lyrano de Rrrirrêt komen, aldus de zegsman. Toen hij McFarlane had ge wekt om hem van het arran gement op de hoogte te stellen had deze de vlucht afgelast omdat niet alle vier Ameri kaanse gijzelaars bij de deal waren inbegrepen. De bron, die goed is ingevoerd niemand bij de opstand be trokken is. De luchtmacht het onderdeel dat doorgaans de president voor zijn beleid de meeste steun geeft heeft nog geen enkele verklaring af gegeven. Oud-majoor Ernesto Barreiro lolg van de voorpagina) *OS AIRES Nabij Aires was de re- van het garnizoen del Mayo, dat naar jrbeeld van het 14e kent ook in opstand gekomen, nog steeds beëindigd. Speciale len van het Argen- leger bereiden een voor om een einde ten aan de opstand, de hoofdstad be- eemaakt. ipo de Mayo bevinden ik militairen, gewapend 'eren en anti-tankgra- Zij dragen kogelvrije en hebben de onder- igstekens van hun uni- verwijderd. Enkelen dl hen hebben het gezicht «igroene camouflageverf Jerd, zo hebben journalis- Tconstateerd. i|el Aldo Rico, hoofd van je infanterieregiment van rgentijnse leger, heeft als _van „solidariteit" met de _idige majoor Ernesto Ito een School voor In- ie in de omgeving van ~)fdstad Buenos Aires be- le bezetting vond plaats 9 loot de bijeenkomst van hjent Raul Alfonsin met iruebbers van het leger, thele Argentijnse crisis [zich af tussen de rege- en onderdelen van de r lacht. De landmacht is ok het meest betrokken 1st in wat heet „de smeri- 'log" ten tijde van de dic- De marine heeft tot nu blstaan met de medede- jjat in dit legeronderdeel

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7