ïffectievere behandeling eukemie stap dichterbij „Super- Connie straks echt de lucht in Vals geld in Utrecht en Brabant Tekort donororganen goed op te lossen liilipsdam isloten fa Pamfletten tegen actie homo beweging PKK achter moord en schietpartij in Deventer Tijdelijk naar het buitenland? NENLAND QeidóeQowiant ZATERDAG 18 APRIL 1987PAGINA3 jigetje hangt l|i bovenleiding RLEM Een 7-jarig jongetje laarlem is gistermiddag zwaar nd toen hij aan de bovenleiding een spoorlijn ging hangen. Het pje, dat samen met zijn 5-jarige rtje op het spooremplacement in r lem bovenop het dak van een goederenwagon was geklom- sprong omhoog naar de hoog- jpingsdraad. Daarbij kwam hij ijk met de bovenleiding en met jon in aanraking en kreeg nlgens een stroomstoot van 1600 «door zich heen. Hij is met zware jdwonden in een Haarlems zie lmis opgenomen. Zijn broertje 'V met de schrik vrij. UTRECHT In de stad Utrecht zijn valse bankbiljetten in omloop. Tot gistermiddag had den in totaal acht winkeliers aangifte gedaan van valsemunterij. Ze kregen bedriegelijk echt lijkende briefjes van honderd in handen en door de grote drukte (koopavond) kregen ze pas later in de gaten dat het vervalsingen wa ren. Inmiddels zijn volgens de politie ook in Bra bant (Den Bosch, Schijndel en Budel) valse bankbiljetten opgedoken, niet alleen honderd jes maar ook briefjes van vijftig. Bij de verval ste briefjes is de kleur in detailonderdelen fel ler dan op echte bankbiljetten, de blindenstip is niet voelbaar, het papier is gladder en het watermerk ontbreekt. Babylijkje in hotelkamer BEEK De rijkspolitie dienst luchtvaart stelt een onderzoek in naar aanlei ding van de vondst gisteren van het lijkje van een pasge boren baby in een hotelka mer op het vliegveld Zuid- Limburg. Personeel van het hotel trof het lijkje aan tus sen de matras en de spijlen van het bed. Kort voor de vondst van het lijkje verble ven twee nog onbekende vrouwen in de hotelka mer. Onduidelijk is of de baby is gewurgd of dat deze een natuurlijke dood is ge storven. Mediabond van start UTRECHT De FHPU (hoger personeel uitgeversbedrijven) en de NCHP-afdeling Media gaan samen in een nieuwe vak bond: NCHP Informatie Media. De nieu we bond (met bijna 1000 leden) wordt de eerste bond in ons land die alle disciplines in de informatiebranche vertegenwoor digt, aldus de NCHP. De Mediabond is aangesloten bij de vakcentrale van Mid delbaar en Hoger Personeel. De bond richt zich op journalisten, foto grafen, voorlichters, PR-functionarissen, omroepen en uitgeverijen. Pogingen bin nen de FNV een mediabond op te richten zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Bij FNV en CNV worden de belangen van werknemers in de mediawereld behartigd door verscheidene bonden zoals de jour nalistenvakbond NVJ, de dienstenbonden en de grafische bonden. Fysiotherapeuten weer duurder UTRECHT De particuliere ziekte kostenverzekeraars verenigd in het KLOZ hebben met de organisaties van fysiotherapeuten overeenstem ming bereikt over een verhoging van het particuliere tarief voor fysiothera pie met 7,5 procent. De verhoging is voorgelegd aan het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG). dat er staatssecretaris Dees van volks gezondheid over zal adviseren. Dat meldt het informatiebulletin van het KLOZ. Nog geen jaar geleden werden de particuliere tarieven voor fysiothe rapeuten, tot grote woede van de be roepsgroep, op verzoek van het KLOZ met 10 procent verlaagd. UTRECHT Er komen in ons land veel meer donornieren en andere donororganen beschik baar dan ooit worden gebruikt. Als artsen meer geneigd zouden zijn de nabestaanden van bijvoor beeld verkeersslachtoffers over orgaandonatie te benaderen, zou het tekort aan organen groten deels opgelost zijn. De ziekenhuizen moeten spe ciale commissies instellen om in de gaten te hou den of niet te veel donororganen verloren gaan. Dat schrijft de internist dr. J. Jordans in het art senblad Medisch Contact. Volgens Jordans zou met name de wachtlijst voor niertransplantaties als sneeuw voor de zon verdwijnen wanneer alle geschikte nieren ook voor transplantatie vrij zou den komen. e 5TERDAM Op basis de resultaten van een erzoek naar de stof- eling in kankercellen r nen in de toekomst I lesmiddelen worden s irikkeld die alleen de II e cellen vernietigen :,|e gezonde ongemoeid Beenmergtrans- *'taties die de overle- e skansen van leuke- jatiënten vergroten dan wellicht niet r nodig. jlijkt uit een proefschrift 1D. de Korte, die daarop tyoveerde tot doctor in de j >skunde aan de Universi- van Amsterdam. Het on- lek is gedaan bij kinderen i leukemie in het Emma iterziekenhuis in samen- e ing met het Centraal La boratorium van de Bloedtrans fusiedienst van het Nederland se Rode Kruis waaraan dr. De Korte is verbonden. De geneesmiddelen die bij kanker worden gebruikt ver nietigen doorgaans ook gezon de cellen, waardoor de patiënt last krijgt van ernstige bijwerkingen. Kankercellen raken „ontspoord" en gaan zich onbeperkt delen waar door wildgroei ontstaat. Uit het bloed van leukemiepa- tiëntjes in het Emma Kinder ziekenhuis werden de kanker cellen gezuiverd en vergele ken met bloedcellen van ge zonde personen. Dr. De Korte is erin geslaagd de verschillen in de stofwisseling tussen zie ke en gezonde cellen nauw keurig te registreren. Aan de hand daarvan kunnen genees middelen worden ontwikkeld die alleen de kankercellen aantasten, waardoor niet al leen de genezing wordt bevor derd maar ook minder bijwer kingen optreden. Volgens de onderzoeker bete kent dit dat niet alleen leuke mie maar ook andere vormen van kanker veel effectiever kunnen worden behandeld. Het Emma Kinderziekenhuis en de Bloedtransfusiedienst gaan verder met onderzoek naar de ontwikkeling van de juiste geneesmiddelen. Volgens de onderzoeker duurt het nog jaren voor die medicijnen er zijn. AZL Het aantal beenmergtrans plantaties dat in het Acade misch Ziekenhuis Leiden wordt verricht, zal de komen de jaren sterk stijgen. In de kinderkliniek van het AZL ondergaan nu jaarlijks 15 kin deren een beenmergtransplan tatie. Het AZL gaat er vanuit dat dat aantal in de loop der jaren zal stiigen naar 25. Been mergtransplantaties worden met name gebruikt om de ge volgen van leukemie te be strijden. Het succespercentage van beenmergtransplantatie bedraagt momenteel, afhanke lijk van de ziekte waarbij het wordt toegepast, vijftig a ze ventig procent. In 1968 was het AZL het eer ste ziekenhuis in Europa waar met succes een beenmerg transplantatie werd toegepast. Het ging om een kind dat leed aan een aangeboren afwijking die ervoor zorgt dat het af- weersysteen van het menselijk systeem niet of onvoldoende functioneert. Sinds die eerste beenmergtransplantatie in Ne derland is het belang van deze kostbare therapie voor aandoeningen van de been mergcellen erg toegenomen. Beenmergtransplantaties bij kinderen vinden in Nederland alleen in het AZL plaats. Beenmergtransplantaties bij volwassenen worden verricht in de academische ziekenhui zen van Leiden, Nijmegen en Rotterdam. In de afgelopen dertig jaar werden 10.000 pa tiënten in de wereld behan deld met een beenmergtrans plantatie. Hiervan werd meer dan de helft verricht na 1983. Momenteel ondergaan jaarlijks 2500 patiënten in 160 centra beenmergtransplantaties. De overgrote meerderheid van deze patiënten bestaat uit jon ge volwassenen. Voor 1980 werd 72 procent van de been mergtransplantaties- verricht bij niet-kwaadaardige ziekten, sinds die tijd 77 procent bij kwaadaardige ziekten en daar bij gaat het met name om leu kemie. „Maatje" 106 Honderd jaar wor den is iets wat niet veel mensen gege ven is, maar me vrouw Cornelia „Maatje" Rijkhoff- -Van der Horst uit Laag-Soeren, gebo ren in 1881, werd deze week 106. Daarmee is zij :e:en van de oudste men sen in ons land. Pas sinds 1975 woont mevrouw Rijkhoff in het verpleeghuis voor gerepatrieer- den uit Indonesië „Huize De Leeuwe rik". Haar verjaar dag vierde „Maat je" omringd door haar vier dochters, haar kleinkinderen (ze heeft er 22), achterkleinkinderen (dat zijn er 23), vrienden en herin neringen uit Indone- .'t 1 PHILIPSLAND Gis mond om vijf over half elf al honderden waterbouw- i4jge werkers er samen Itechnici van Rijkswater- J in geslaagd de Philips- *in de Oosterse helde met te sluiten. Dat ging ge- ïH met sirenegeloei en het ieken van vele vuurpijlen, tfieze sluiting is het laatste J karwei van de Ooster- Jdewerken voltooid. De jpsdam zal evenals de Oes- tfm pas medio 1988 voor ikerkeer worden openge- të 'Thiiipsdam vormt de ver ing tussen St. Philipsland pe Grevelingendam, de 4 tussen Schouwen-Duive- 4 en Overflakkee. Samen t de vorig jaar opgespoten #rdam vormt de Philips- fyde afsluiting van een deel u de Oosterschelde, dat x loor getijvrij wordt. [,sns ir. L. Batterink, pro- ider van Rijkswaterstaat, r r ondanks het feit dat al- 3 Dorspoedig is verlopen de e ;nde weken nog hard ge- x t moeten worden om de psdam, die nu boven wa- s, tot vijf meter boven J te brengen. p taal is er bij dit werk acht t(en kubieke meter zand I iikt. De afgelopen week is j uur per dag aan de dam ^rkt. Rijkswaterstaat heeft rthet met zand opspuiten leze compartimenterings- ;7nen, in plaats van met n op te hogen, 80 miljoen in bespaard op de com- 0 menteringswerken die in l 1,2 miljard hebben ge- "stormvloedkering in de jing van de Oosterschelde Toor 100 procent gesloten ;weest om het opspuiten de dam mogelijk te ma- is sinds vanmorgen voor UTRECHT De eerste vlucht is helaas nog niet he lemaal vlekkeloos verlopen, maar dat de Lockheed L 1049 E Super Constellation van vader Wim Hendriksen (49) en zijn zoons Harald (20) en Erik (18) uit Zevenaar bin nenkort een geslaagde lucht doop ondergaat, daar zijn ze wel van overtuigd. Drie jaar deden ze erover om een ech te, nou ja natuurgetrouwe, kopie te bouwen van dit ver keersvliegtuig van vroeger. Niet eentje op volle grootte natuurlijk en ook niet een die je in je hand kunt hou den, maar op een voor mo delbouwers zeer ambitieuze schaal van 1:10. Het vliegtuig (lang 3,46 meter en spanwijd te maar liefst 3,75 meter), is tot en met dinsdag (van 10 tot 18 uur) te zien in de Jaar beurs te Utrecht op de beurs Techniek en Vrije Tijd, die vanochtend door burgemees ter Vos van de Domstad is geopend. „Tuurlijk vliegt-ie. Een Jum bo komt toch ook van de grond?". Harald Hendriksen heeft groot vertrouwen in de toekomst van het gevaarte, dat binnenkort op een spe ciaal vliegveldje voor model bouwers in de buurt van Em merich (West-Duitsland) ra diografisch bestuurd het luchtruim zal kiezen. Harald had een groot aandeel in de bouw van wat men in lucht vaartkringen wel een Super- Connie noemt en waarmee de Hendriksen kortgeleden op een modelbouwmanifesta tie op de vliegbasis Soester- berg al een eerste prijs won nen. Wat de vliegkansen van deze kist betreft weet hij waar hij over praat, want hij studeert niet voor niets lucht en ruimtevaarttechniek aan de Technische Universiteit in Delft. Het toestel is natuurge trouw nageschilderd en opge maakt tot de oorspronkelijk als „PH-LKC Negaton" gere gistreerde Super-Connir waarmee KLM vroeger „in het echt" heeft gevlogen. Het nieuwe vliegtuig oogt mis schien wat zwaar, maar dat is volgens Harald maar schijn. „Achttien kilo exclusief brandstof. Bijna alles is van hout, ook de vijf en dertig spanten die de basis vormen van de romp. Die spanten waren niet zo eenvoudig om te bouwen. Anders dan bij de moderne verkeerstoestellen is in dit toestel geen enkele spant eender". De familie Hendriksen is een nest van zeer fanatieke mo delbouwers en volgens vader Wim „uit het kleine spul" ge groeid. Kleine zweefvliegers en motorvliegtuigen konden de drie heren niet meer zo bekoren en toen ze enkele ja ren geleden op het vliegveld van Frankfort nog zo'n oude Super Constellation zagen staan, was het besluit om er zelf één te bouwen snel geno men. Nu is een toestel als de Super-Connie Negaton van de Hendriksen niet zomaar als bouwpakketje verkrijg baar bij de winkelier. „Alles is stukje voor stukje zelf op gebouwd. Nadat we bij de oorspronkelijke fabrikanten en bij luchtvaartmaatschap pijen informatie hadden in gewonnen, maakten we van gegevens uit de bouwteke ningen en handboeken een goed matenplan dat als basis kon dienen voor de onderde len", zegt vader Wim. Hij wist als exportleider van een verpakkingsbedrijf bij zijn relaties de nodige spon sorgelden bijeen te krijgen voor de bouw van de Nega ton. Dat geld was hard nodig, want in totaal kostte het vol tooien van het karwei ruim 17.000 gulden, nog afgezien van de aanschaf van de voor het vervoer noodzakelijke aanhangwagen. Viertakt Ook de vier viertakt-moto- ren voor de propeller-aan drijving hebben een lieve duit gekost. Modelbouwers gebruiken voor hun radio grafisch bestuurbare vliegtui gen doorgaans tweetakt-mo toren, maar die bleken voor dit enorme toestel toch wat te zwak. Nadat alles was uitge rekend en de onderdelen met de hand gemaakt en in el kaar gezet waren, werd de romp beplaat met balsa-hout, waarna met epoxy-hars een beschermlaag werd aange bracht. Daarna spoot men de Negaton en maakte men de kist gereed voor de eerste tests. „Hij is al één keer met een snelheid van een kilome ter of vijftig los van de grond geweest", zegt Harald en thousiast, „maar daarna heb ben we de test moeten staken omdat het neuswiel afbrak. Straks, als de Super-Connie echt vliegt, moet hij op de twee liter methanol die we meegeven zo'n drie kwartier non-stop in de lucht kunnen blijven". Het grootste probleem bij de bouw was niet, zoals je zou verwachten, de aërodynami ca, de aandrijving of de stuurinrichting, legt Harald uit, terwijl broer Erik het toestel nog even wat bij- poetst. „Het was de plaats waar we de Super-Connie moesten bouwen. Het toestel is zo groot, dat dat wel eens problemen opleverde. Nu hebben we het maar in de garage en in moeders keuken gedaan. Niet leuk voor haar, maar ze pikte het gelukkig". ARJEN VAN DER SAR DEN BOSCH „Aan alle fat soenlijke inwoners van Den Bosch" is de aanhef van een pamflet van het „Anti-homo korps" dat deze week op rui me schaal is verspreid in Den Bosch. In het pamflet wordt met zwaar geschut stelling ge nomen tegen homoseksuelen. Aanleiding is de op handen zijn actie „Oog in oog met de bisschop" van de homobewe ging in de St. Jan op de Eerste De homoseksuelen willen tij dens de Paasmis massaal ter communnie gaan bij bisschop Ter Schure, om zodoende te protesteren tegen de rooms- katholieke leer betreffende homoseksualiteit. De schrij vers van het pamflet roepen vooruitlopend op die actie de Bossche bevolking op de ho moseksuelen te bestrijden en de actie in de kerk niet te tole reren. Het pamflet is blijkens de ondertekening afkomstig van een politieke groepering die zich burgerbelangen noemt. Op het in het pamflet genoemde telefoonnummer in Den Haag meldt een antwoor dapparaat dat de telefoon in verband met „vele anonieme zware bedreigingen" niet wordt opgenomen. (ADVERTENTIES) DEVENTER De politie heeft aanwijzingen dat de schietpartij tijdens het Koerdisch Nieuwjaarsfeest in de schouwburg van De venter en de moord op de Koerdische advocaat M. Bilgili (33) een gevolg zijn van een conflict binnen de Koerdische Arbei derspartij (PKK). De schiet- en steekpartij in de schouwburg op 15 maart zou vol gens de politie zijn beraamd om af te rekenen met leden van een Koerdische afscheidingsbeweging. De beweging zou zich te ge matigd opstellen. Of de vijf Koerden die voor deze aanslag zijn aangehouden ook betrokken zijn geweest bij de moord op de ad vocaat Bilgili, die 5 februari verdween en eind maart dood werd aangetroffen in het Twentekanaal, weigert justitie te zeggen. De politie gaat ervan uit dat de jurist, die in Nederland asiel zocht en in Deventer woonde, van het leven werd beroofd omdat hij zich onvoldoende sterk zou hebben gemaakt voor de Koerdische Arbeidspartij. Vanuit de Koerdische gemeenschap in Deventer is verklaard dat de Turkse geheime dienst achter de moord zat omdat de jurist in Turkije leden van de verboden PKK had ver dedigd. Bilgili werd door verdrinking om het leven gebracht. Tijdens huiszoeking in de woningen van de vijf gearresteerde Koerden heeft de politie materiaal gevonden dat duidt op con tact met leden van de PKK in Zweden. Tot de relaties behoren mogelijk de twintig Koerden die indertijd zijn gearresteerd in verband met de moord op de Zweedse premier Olaf Palme. We gens gebrek aan bewijs zijn ze vrijgelaten. Eén van deze Zweedse groep Koerden is de advocaat Yilderim, oud-collega van Bilgili in Turkije. Yilderim wordt beschouwd als leider van de PKK in West-Europa. Hoofdinspecteur Van Soest neemt aan dat Yilderim en Bilgili zo ernstig van mening verschilden over de koers van de partij dat ze eikaars vijanden werden. Van Soest heeft in verband met het onderzoek inmid dels een bezoek aan Zweden gebracht. Ook Ziekenfondsraad voor opheffen contracteerplicht AMSTELVEEN De Zieken fondsraad zal staatssecretaris dere medische hulpverleners Dees van volksgezondheid samenwerkingscontracten te volgende week waarschijnlijk sluiten. Deze contracteerplicht, aanraden de ziekenfondsen die in de wet geregeld is. staat niet langer te verplichten met een doelmatige gezondheids-' alle artsen, tandartsen en an- zorg in de weg, aldus een com missie uit de Ziekenfondsraad. Eerder pleitten de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen en de com missie-Dekker al voor afschaffing van de contracteerplicht DEN HAAG Het is niet no dig de positie van gewezen deelnemers bij pensioenfond sen (gepensioneerden en zoge noemde slapers: mensen met pensioenrechten via een vroe gere baan) nader wettelijk te regelen. Hun belangen zijn voldoende veilig gesteld en een zelfstandig vertegenwoor- digingsrecht in de besturen SER vindt positie gepensioneerden en slapers gewaarborgd van pensioenfondsen of in deelnemersraden is onge wenst. Dat staat in een voorlo pig advies dat de Sociaal Eco nomische Raad (SER) binnen kort zal bespreken. Deelnemersraden met daarin gewezen deelnemers kunnen wel zin hebben als de partijen die bij de pensioenregeling be trokken zijn dat zelf regelen. Dat kan binnen de huidige wetgeving, aldus het SER-ad- vies. ADVERTENTIE Dat geeft nogal wat besognes. Ook voor wat betreft uw huis. Bel Eigen Haard en u hebt een grote zorg minder. De afdeling Verhuur en Beheer is gespecialiseerd f in het tijdelijk verhuren van uw woning. Dat kan gestoffeerd of gemeubileerd. Ook het beheer nemen we graag op ons. Compleet van huurincasso tot de zorg voor een goed onderhoud. Bel ons voor een vrijblijvend gesprek. '8M iSBllOfk' Geversstraat 63 Oegstgeest Tel.071-17 51 51

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3