Het Paasevangelie vandaag GEESTELITK LEVEN/OPINIE kerk en wereld Vaticaanse bank was dekmantel voor illegale praktijken Ambrosiano' „Paus moet meer luisteren" £etdóe@oma/n| >weer lezers CeidoeSoiriant ZATERDAG 18 APRIL 1987 PAGIM door Marinus van der Berg Rechtop Moeders zeggen wel eens tegen hun kinderen die uit de kluiten beginnen te wassen: 'Je moet rechtop lopen. Anders groei je nog krom'. Ik hoor het mijn moeder nog zeggen. De uit drukking 'uit de kluiten gewassen' herinnert de mens aan zijn aardsheid. Rechtop over de aarde lopen. Recht op lopen zorgt er niet alleen voor dat je niet krom groeit, maar zorgt er ook voor dat je binnenste, in het midden van je lichaam niet verkrampt maar ruimte krijgt. Het midden van je li chaam waar je ademt, waar je gevoe lens zijn, waar je buikpijn krijgt en vanwaaruit je zingt en de vreugde van het leven voelt. In deze dagen naar Pasen toe luister ik naar het jubellied: 'Exultate jubilate': juicht met heel je lijf. Mij voorbereidend op het feest van Pasen, het feest van de opstanding, het feest van de Mens Rechtop, de mens opgestaan uit Zijn graf, moest ik denken aan die woorden: 'Je moet rechtop lopen'. Deze woorden geven me een gevoel van troost en kracht. Ik wens veel mensen iemand toe die hen zeggen: 'Loop rechtop'. Iemand stuurde mij een overweging over de 'lijdende mens' in het boek van de profeet 'Jesaja' waarin staat dat 've len Het Licht' zullen zien, omdat Eén het lijden niet uit de weg is gegaan. De mens die rechtop 'komt, is geen solist, maar Hij neemt velen mee in de beweging van opstaan. Al eeuwen lang trekken velen zich op aan die Méns Rechtop. Die mens die ons niet afknelt, maar aanmoedigt om uit te groeien tot een mens die krachtig wordt en durft te leven vanuit een ei gen centrum. In onze tijd stroomt de kerk nog wel vol met Kerstmis, op het feest van het kleine kind, maar Pasen lijkt heel wat minder mensen te trek ken. Wat is dat toch? Weerspiegelt dat dat we ons meer thuis voelen bij het kinderlijke? Of weerspiegelt het dat we zo intens zoeken naar gebor genheid zonder uitdaging? Geeft het te denken over de vraag of we maar moeilijk volwassen durven te worden? Volwassen worden bedoel ik dan niet als 'af en volmaakt' zijn, maar als de moed om recht op te staan en verant woordelijkheid te nemen. Volwassen worden is in het leven zelf gaan staan. Het leven met zijn spanningen, zijn hardheid, zijn vreugde en ver driet. Het kan in je leven moeilijk zijn om op te staan. Zonder dat je het weet. leef je soms als in een graf. Je bent begraven of je hebt jezelf inge graven. Je leven werd tot een mollen- bestaan. Je leeft in donkere onder grondse tunneltjes. Af en toe liet je een 'molshoopje' achter als een klein signaal om te laten weten dat jij er ook nog bent. Dat jij ook nog leeft al is het dan in een zwart pelsje. Telkens moet je vluchten omdat er zijn die wel je pels willen maar niet jou. Ze willen alleen wat nuttig en verkoopbaar is. Je voelt hoe ze op de loer staan om je op een onbewaakt moment neer te slaan. Maar je bent, zoals de psalmist zingt 'ontkomen aan de strik'. Je bent aan het licht gekomen. Je bent te voorschijn gekomen en niemand kan precies vertellen hoe. Maar het werd vrij snel bekend: jij was niet meer op je oude plaats. Degenen die je daar zochten, kwamen met een verward verhaal thuis: hij was er niet meer te vinden. Ze wilden je niet geloven en zeiden dat het 'vrouwenpraat' was. Maar het gerucht hield aan en jij liet van je horen. Je was nieuw geworden en er gebeurden nieuwe dingen. Er ging een nieuwe geest van je uit. Een geest die adem gaf, die moed gaf, die verzamelde, die krachtig maakte. Je was voorgoed uit je ondergrondse gangen gekropen en wie probeerde om jou te vatten, in een patroon te plaatsen, een vaste plek te geven, on dervond dat hij telkens misgreep. Zo onverwacht, verrassend ben jij ge worden en mensen verwonderen zich. Je werkte aanstekelijker dan jezelf besefte. Dat kan er gebeuren met mensen die opstaan uit hun graf en rechtop ko men. Mensen die niet trots, maar die fier leven en laten merken dat leven de moeite waard is. Ze stellen hun kracht, die ook altijd weer beperkt is, ter beschikking. Vaak denk ik de laat ste tijd: hoe zou het gezicht van de wereld toch vernieuwd worden als er maar meer mensen rechtop zouden kunnen durven te komen en niet kromgroeien. Als de slavernij van on derdanigheid, zogenaamde gehoor zaamheid, blind volgen van wat nor maal en gepast zou zijn maar vaker werd afgegooid om plaats te maken voor fantasie en scheppingskracht. Pasen is voor mij bevrijding van de machten die je laten kromgroeien en aangeraakt worden door de gave om rechtop te leven en rechtop te ko men. Uit het graf vandaan.... Met Pa sen raakt de Heer mij aan en zegt: 'kom jij ook rechtop MARINUS VAN DEN BERG Paaswens Russisch-Orthodoxe kerk voor Herzog JERUSALEM Metropoliet Filaret, hoofd van het bureau buitenland van de Russisch- Orthodoxe Kerk, heeft presi dent Chaim Herzog van Is rael een „hartelijk" telegram gestuurd in verband met de viering van het joodse paas feest. Volgens het bureau van de president spreekt Filaret de hoop uit dat „vrede, we derzijds begrip en gerechtig heid op aarde zullen triomfe ren onder alle mensen". Pre sident Herzog zou het tele gram „met hevige ontroe ring" in ontvangst hebben genomen. Een medewerkster van Herzog noemde het tele gram belangrijk omdat het voor het eerst is dat een offi ciële instelling in de Sovjet- Unie een boodschap heeft ge stuurd sinds 1967 toen de Sovjetunie de diplomatieke betrekkingen met Israel ver brak. Vorige week opperde de Israëlische minister Shi mon Peres de mogelijkheid van een internationale confe rentie over het Midden-Oos ten waaraan ook de Sovjet unie deel zou nemen. Hij voerde hen uit de duisternis en de schaduw van de dood, en Hij brak hun banden. In heel het Nieuwe Tes tament staat de opstan ding van Christus cen traal. We komen haar te gen in de oudste 'lagen'. De opstandingsgedachte heeft zich niet langza merhand ontwikkeld vanuit de gedachte dat Jezus' werk toch niet voor niets geweest kan zijn. In die lange weg zijn wel vaak allerlei mythen ontstaan, maar zo is het niet met de opstanding gegaan. Van het begin af is ze aanwezig in de christelijke prediking. De oudste laag in het Nieuwe Testament vinden we in de brieven van Paulus. In zijn oudste brieven (1 Thessaloni- cenzen en Galaten, beide ge schreven omstreeks het jaar 50 na Christus, dus een jaar of twintig na Jezus' dood aan het kruis) wordt de opstan ding al als een vaststaand feit genoemd. Heel belangrijk is in dit opzicht ook het beken de opstandingshoofdstuk: 1 Cor. 15. Deze brief is waar schijnlijk geschreven in het i'aar 55 of 56 na Christus. Uit iet begin van het hoofdstuk is al duidelijk dat Paulus zelf de opstanding niet bedacht heeft, maar dat ze in die tijd al een vaste plaats in de christelijke traditie had. Pau lus schrijft immers: 'Vóór alle dingen heb ik u overgele verd, wat ik zelf ontvangen heb: Christus is gestorven voor onze zonden, naar de Schriften, en Hij is begraven en ten derde dage opgewekt, naar de Schriften' (verzen 3 en 4). In datzelfde hoofdstuk schrijft Paulus ook dat de op standing zó belangrijk is dat zonder haar de apostolische prediking zonder inhoud en ook het geloof van de Corin- thiërs zelf zonder inhoud zou zijn. Men kan rustig zeggen: Pa sen is de wortel en oorsprong van alle christelijke verkon diging. Zonder Pasen zouden de evangeliën niet geschre ven zijn, zou er geen zending en geen apostolaat zijn, zou den er geen christelijke kerkdiensten zijn, ja zou er zelfs helemaal niet eens een gemeente zijn! Zonder de op standing zou de hele bewe ging rondom Jezus, na zijn dood aan het kruis, doodgelo pen zijn! Nog te geloven? Maar kunnen wij, moderne mensen aan het eind van de twintigste eeuw, nog wel in een opstanding geloven? Is het niet in strijd met alles wat de moderne wetenschap ons leert? Vooral in de negentiende eeuw en in het begin van deze eeuw hebben deze vra gen de theologen voortdu rend beziggehouden. Dat hing samen met hun benade ring van de evangeliën als puur historische documenten, die men dus ook puur-histo- risch moet onderzoeken. Welnu, goed historisch on derzoek werkt met bepaalde uitgangspunten. Bijv. dat men iets dat in zo'n oud do cument verteld wordt verge lijken kan met wat we van daag ook tegenkomen. Als dat niet mogelijk is, moeten we er van uitgaan dat datge ne wat ons verteld is niet let terlijk genomen moet worden en moeten we andere verkla ringen zoeken. En zo bedacht men in de 19e eeuw allerlei theorieën om het ontstaan van het opstandingsgeloof te 'verklaren': de bedrog-theo rie, de schijndood-theorie, de visioen-theorie, enz. In onze tijd hoort men daar niet zo veel meer over. Niet omdat de wetenschap de op standing wel mogelijk acht (wat dat betreft is er niet zo veel veranderd), maar omdat alle feiten toch wijzen in de richting van een bijzonder gebeurtenis, die na Jezus' dood moet hebben plaatsge vonden. Men spreekt nogal eens van het zgn. 'bundel-ar gument'. Er is een hele 'bun del' van feiten die zónder de opstanding niet te verklaren zijn en mèt de opstanding wel. Men denkt dan o.a. aan de volgende feiten: 1. de ver wachting van een messiaanse verheerlijking bij Jezus zelf; 2. het lege graf; 3. het ont staan van een Paas-christolo- gie, d.w.z. het vroege geloof in de gemeente dat Jezus de 'Heer' is; 4. de bekering van Paulus; 5. het ontstaan van de christelijke gemeente. Als men al deze feiten, die door weinigen ontkend worden, 'bundelt', wijzen ze allemaal in de richting van een bijzon der gebeurtenis na Jezus' dood. En als dan alle vroege getuigen zeggen dat die ge beurtenis zijn opstanding was, dan is er toch eigenlijk weinig reden om dat te be twijfelen. Hoe verkondigen? Met het voorafgaande bewe gen we ons nog helemaal op 'historisch' terrein. Ongetwij feld is dat belangrijk, maar het is toch niet het wezenlij ke punt waarover het in de prediking van de opstanding gaat (al kan het best een goe de zaak zijn om in de predi king deze kant van de op standing ook eens even te be lichten). Maar in de predi king gaat het toch om iets anders. Dan gaat het om geloof in de Opgestane zelf! Als we het Nieuwe Testament nauwkeu rig lezen, dan zien we dat de discipelen tot geloof gekomen zijn door de verschijningen van de Heer. Ze ontmoetten Hem zélf. De discipelen zijn niet tot geloof in de opstan ding gekomen door het lege graf. Zelfs niet eens door de boodschap van de engelen. Toen de vrouwen die bood schap doorgaven, beschouw den de discipelen hun verha len als 'zotteklap' (Luk. 24: 11). Pas toen ze Hem zélf ont moetten, kwamen ze tot ge loof. Het gaat met Pasen niet om het geloof in de opstanding als een historisch feit. Dan zouden we niets anders dan een 'historisch' geloof hebben en daar heeft geen mens wat DOOR PROF. DR. K. RUNIA aan. Dat wil niet zeggen dat het feit onbelangrijk is. Zon der het feit van de opstan ding kun je niet geloven in de Opgestane zelf. Daarom leggen de evangeliën ook zo veel nadruk op het lege graf. Tegelijk is dat lege graf toch ook weer niet meer dan een teken. We geloven dan ook niet in het lege graf, maar in Hem die het graf verlaten heeft! In het Nieuwe Testament ligt de grote nadruk op de ver schijningen van de Heer aan zijn discipelen. Dé zijn de grond van het Paasgeloof. Ze hebben Hem zelf ontmoet! Die verschijningen zelf zijn allemaal even vreemd en ge heimzinnig. Ze doen veel denken aan de zgn. theofa- nieën uit het Oude Testa ment, als de Engel des Heren plotseling verschijnt. Zo'n verschijning heeft zo'n in dringende en overtuigende kracht dat ze zelf het geloof oproept. Precies hetzelfde ge beurt bij de hopeloze, ver twijfelde discipelen, als Jezus zich aan hen openbaart. Dan weten ze het ineens zeker: het is de Heer! MILAAN Een speciale rechtbank in Milaan heeft deze week een do cument openbaar ge maakt waarin wordt uit gelegd dat de bank van het Vaticaan verant woordelijk was voor de val van de Banco Am- brosiano, tot zijn onder gang in 1982 de grootste particuliere bank van Italië. De speciale rechtbank, 'Tri- bunale della Liberta', maakte bekend dat de bank van het Vaticaan, die werd geleid door de Amerikaanse aarts bisschop Paul Marcinkus, een dekmantel bood voor de ille gale praktijken van Roberto Calvi, de president van de Banco Ambrosiano. Calvi werd in 1982 dood aangetrof fen, hangend aan een brug in Londen. Het was de Tribunale della Liberta die vorge maand het advies gaf om Marcinkus en twee andere medewerkers van de bank te arresteren. De speciale rechtbank zelf kan daartoe echter geen ge rechtelijk bevel uitvaardigen. Als het drietal wordt veroor deeld, wacht hen elk een ge vangenisstraf van zeker 15 jaar. De bank van het Vaticaan was een belangrijk aandeel houder van de Banco Ambro siano. Deze laatste ging fail liet toen tien niet-bestaande Zuidamerikaanse bedrijven die via de bank van het Vati caan 1,3 miljard dollar had den geleend, niet terugbe taalden. Aartsbisschop Paul Marcinkus Het document meldt: „Het is vrijwel zeker dat de hoogste functionarissen van de bank van het Vaticaan op de hoog te waren van de waardevolle dekmantel die geboden werd aan de clandestiene praktij ken van Calvi. We zijn het erover eens dat de inmenging van de bank van het Vati caan de puinhoop van de Banco Ambrosiano op onher stelbare wijze heeft ver groot." De speciale rechtbank her haalde dat de zaak voor een Italiaanse rechtbank moet komen en dat de drie top mensen van de bank niet be schermd kunnen blijven door onschendbaarheid. Advoca ten van het Vaticaan hebben aangekondigd dat zij zich tot en met de hoogste Italiaanse rechter zullen verzetten te gen uitwijzing. En wij? Hoe komen wij nu tot een soortgelijk geloof? Het ant woord is: door de berichten die ons doorgegeven zijn in het Nieuwe Testament en die in de Paasprediking aan ons op gezaghebbende wijze ver kondigd worden. Nee, we ge loven niet in de berichten zelf (ook dat levert alleen maar een 'historisch' geloof op), maar we geloven in Hém, die via de verkondi ging van deze berichten tot ons komt. Dat wil niet zeggen dat die berichten dus eigenlijk onbe langrijk zijn. Integendeel, zonder die berichten zouden we niet van Hem afweten. Die berichten laten ons ook via allerlei 'motieven' zien wat de betekenis van de op standing is. Die 'motieven' komen met name naar voren in de woorden van de Opge stane Heer zelf. Enkele van die motieven zijn: het zen dingsmotief (in alle vier evangeliën); het belofte-mo tief: 'Ik ben met jullie, al de dagen, tot aan de voleinding der wereld' (Matth. 28: 20); het Schrift- en herinnerings motief (vooral in Luk. 24: 44,45); het sacramentele mo tief (het doopbevel) Matth. 28: 18 en Christus' aanwezig heid in het avondmaal Joh. 21: 1-14); en het Geest-motief (Luk. 24: 49; Joh. 20: 22; Hand. 1: 8). Al deze motieven vinden hun grond in de op standing en zijn tegelijk de uitwerking van de opstan ding in de geschiedenis van de kerk en in ons eigen le ven. Zo is de Opgestane Heer bij zijn kerk en bij ons: in de Schrift, in de doop en het avondmaal, in de Geest. Met opzet zeg ik het op deze manier: Hij zelf is bij ons. Het Paasevangelie is meer dan het doorwerken van de ge dachten van Jezus bij zijn volgelingen. Het is meer dan een gloeiend spoor van onop- geefbare herinneringen aan Jezus die bij mensen door werken. Het Paasevangelie is zus, die op Goede Vrijdag ge kruisigd werd en als een mis dadiger stierf aan dat kruis, nengegaan en is daarom ook de leven-gevende geworden. Die twee aspecten horen bij elkaar: Hij heeft het nieuwe leven en Hij geeft het nieuwe leven. Het tweede is alleen mogelijk, als het eerste waar is. Maar dan gaat het uitein delijk om het tweede! Dat is het hart van het Paasevange lie. Jezus is niet alleen de Opgestane, die door de op standing volstrekt gerehabili teerd werd door God, maar als de Opgestane is Hij het begin van een nieuwe le vensbeweging. Die levensbe weging begint met de eerste discipelen die in Hem gelo ven en ze strekt zich uit tot vandaag. Ook wij mogen er bij horen. Luther heeft het in een van zijn preken eens zo samenge vat: 'Het grote hoge werk van de opstanding van Chris tus is daartoe geschied en moet daartoe gepredikt, ge hoord en erkend worden, dat het vrucht in ons schept, ons hart opwekt en in brand zet, en nieuwe gedachten, ver stand en moed, leven en vreugde, troost en sterkte in ons werkt'. Pasen is meer dan een prach tige gedenksteen. Het is eer der een steen die in de vijver van de geschiedenis valt en daar kringen veroorzaakt, kringen die al verder uitlo pen en die ook ons willen ra ken en meenemen in die be weging naar het einde van de geschiedenis toe, wanneer Hij als de Levende in ons mid den terugkeert om een defi nitief eind te maken aan zon de en dood. In het nieuwe Jeruzalem zal Hij alle tranen van de ogen afwissen. 'En de dood zal niet meer zijn, noch rouw, noch geklaag, noch moeite zal er meer zijn, want de eerste dingen zijn voorbij gegaan (Openb. 21: 4). Rijke kerken moeten meer investeren in Derde Wereld AMERSFOORT De rijke kerken in de we reld moeten hun belofte aan de Wereldraad van Kerken gestand doen. In 1975 werd door de Raad de Oecumenische Ont- wikkelings Coöperatie (EDCS) in het leven ge roepen, zodat de kerken hun geld verantwoord konden investeren. Ze ventig procent van het kapitaal van de EDCS komt echter van de di verse nationale steunver- enigingen. De kerken, en vooral de rijke, zouden dus veel meer kunnen bijdragen. Dat betoogde Douglas Brun- son, algemeen manager van de in Amersfoort gevestigde EDCS dezer dagen tijdens de bijeenkomst van de oecume nische ontwikkelingsorgani satie in de Elzas. De groei van het EDCS-kapitaal be droeg in 1986 ruim zes mil joen gulden. Voor de 19 nieu we projecten werd in totaal voor tien miljoen aan lenin gen toegezegd. De steunverenigingen in Nederland is dat de Neder landse Vereniging voor On dersteuning van de Ontwik kelingscoöperatie (NVOC) constateerden tijdens hun ontmoeting dat de werkwijze van de EDCS steeds meer navolging krijgt. Ook in an dere kringen worden inves teringsmodellen opgezet om bedrijfsmatige ontwikke lingsprojecten in arme delen van de wereld van de grond te krijgen. In afwijking van de aanbeve ling van de Wereldraad van Kerken de ontwikkelingslan den hun schulden kwijt te schelden, willen de steunver enigingen vasthouden aan het projectgebonden 'leen- schuld-systeem'. Dit omdat de aandeelhouders van de EDCS al vaak in verregaan de mate afzien van rente op hun investeringen. Het oor spronkelijke leensysteem van de EDCS drukt eigenlijk een voortdurend vertrouwen uit in de zelfhulpbeweging van de armen, vinden de steun verenigingen. WASHINGTON De paus zou tijdens zijn ko mende bezoek aan de Verenigde Staten in sep tember dit jaar Qngeveer de helft van zijn toespra ken achterwege moeten laten. De vrijgekomen tijd kan hij dan gebruiken om te luiste ren naar de zorgen van de Amerikaanse gelovigen. Dan zou het pausbezoek een nieuw en beter aanzien krij gen. Dat vindt de Ameri kaanse progressief-katholie- ke organisatie „Katholieken, laat van je horen", die naar eigen zeggen drieduizend sympathisanten telt. De orga nisatie is oorspronkelijk op gericht ter ondersteuning van de aartsbisschop van Se attle, Raymond Hunthausen, die wegens zijn standpunten op last van het Vaticaan een belangrijk deel van zijn bis schoppelijke bevoegdheden uit handen heeft moeten ge ven. Grenzen aan de wetenschaf De felheid waarmee ooit de discussie werd gevoerd ov^ waardevrije wetenschap is gaandeweg verflauwd. Toenf ren het de geëngageerde „wetenschappelijke arbeiden hun arbeid in dienst wilden stellen van de maatschappij! vorming onder het motto: door wetenschap naar een l wereld. Andere lieden poogden wat tegengas te geven C vast te stellen dat de wetenschap objectief of althans wai vrij moet zijn en dat de mate waarin de samenleving resultaten van het speurwerk gebruik mag maken nielj sluitend een zaak is van de wetenschapper zelf. De geleerden die aan de wieg stonden van de atoomf sing hebben gezien dat het resultaat van hun arbeid geb wordt zowel voor het genezen van voordien ten dode schreven medemensen, als voor het openen vaft de mogi heid tot massale vernietiging. Het is begrijpelijk dat zij gewetensproblemen worstelen en zich niet laten sussen de mededeling dat het anderen zijn die hun denkwerk bruiken. De wetenschap ontwikkelt zich de laatste jaren weer sief, hetgeen consequenties heeft op elk gebied. Niet kerncentrales kunnen een gevaar vormen voor de sam ving, maar ook allerlei chemische preparaten voor onge te- en onkruidbestrijding bedreigen het milieu. Dat geld voor allerlei kunststoffen die, omdat ze niet kunnen afgebroken, een steeds zwaardere belasting vormen. D er nog de zure regen en de afbraak van de ozonlaag, di, termijn het klimaat desastreus kan beïnvloeden. Alle gevolgen van de voortschrijdende techniek. OOK de medische wetenschap levert vele voorbeelden de gevaarlijke kanten verbonden aan de toenemende ki 'j en kunde van de mens. De gemiddelde levensduur is lengd en de kwaliteit van het leven verbeterd. Maar aantal stervelingen wordt kunstmatig in leven gehoudei L dat de mens nu worstelt met een euthanasieprobleem, worden de grenzen duidelijk zichtbaar. Niet alleen tei^ sche, maar vooral ethische. Hoe ver mag men gaan me gj beïnvloeden van de natuur? Hetzelfde geldt bij de mo< technieken die kunstmatige bevruchting en dus de reaj e buisbaby en het draagmoederschap mogelijk maken. jr In Zwitserland hebben tegenstanders van genetische *>1 pulatie voldoende handtekeningen verzameld om deze >D de procedure voor een referendum in gang te zetten, al had de rk-kerk zich uitgesproken tegen alle manipü met menselijk leven. Daar is veel kritiek op gekomen off' de wetenschap toch maar mooi een aantal mensen, dieh natuurlijke oorzaken de vreugde van het ouderschap ont|( den dreigt te worden, kan helpen. De medaille heeft evepr een keerzijde: kunstmatige ingrepen bevredigen eerdei_ egoïsme van de aanstaande ouder („ook ik heb recht oa kind") dan dat rekening wordt gehouden met de belaH van de boreling. Er dreigen nog grotere gevaren wanneer de wetend zich begeeft op het pad van het genenonderzoek en het nen. In theorie zal het straks mogelijk zijn een bepaald t j mens te „fabriceren". Die zal dan aan van te voren varor stelde eisen moeten voldoen; ongewenste eigensch; kunnen voor de geboorte geëlimineerd worden. In de toekomst zal van ieder levend wezen een „genenkaart" handen kunnen zijn, die alle mogelijke informatie vers over karakter, gezondheidstoestand en levenskansen. tÉ BIJ deze tak van wetenschap komen het duidelijkst leid r grote ethische vragen om de hoek kijken. Het gaat er niefcei of de ontwikkeling zich zal laten afstoppen, maar in we: mate de samenleving gebruik maakt van de nieuwe n{,^ lijkheden. Het is de vraag of de wetenschap in zichzelf waardevrij kan zijn. In elk geval rust er een zware last <jm schouders van degenen die de toepassing begeleiden, dj/ei gevaren moeten onderkennen en de grenzen moeten std Niemand kan de kerken het recht ontzeggen daarbij ooL. standpunt in te nemen en een waarschuwend geluid te Lg horen. Ue Nog iets warmer DE BILT (KNMI) Ook morgen wordt het een fraaie voorjaarsdag, 's Middags loopt de temperatuur nog iets hoger op dan vandaag, in het bin nenland tot 20 a 23 graden. Op de Waddeneilanden blijft de temperatuur vanwege het koude zeewater bij circa 17 graden steken. De zon zal ruimschoots aanwezig zijn, hoewel er af en toe ook wat bewolking overdrijft. De wind is eerst zwak, in de middag matig, kracht 3 en waait uit zuidelijke richtingen. De mini mumtemperatuur komende nacht ligt bij 8 graden. Het ho- gedrukgebied dat voor het fraaie weer zorgt komt mor gen ten oosten van ons land te liggen. Eerste paasdag komt hierdoor de weg vrij voor een buienfront. Na het passeren hiervan dalen de temperatu ren tot normale waarden voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten voor di verse europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Skandinavië: Perioden met zon, zondag in het westen van Noorwegen meer bewol king. Middagtemperatuur van 9 tot 14 graden. Groot-Brittanië en Ierland: Zaterdag in het zuidoosten er Engeland nog periodenIde zon, overigens half tot bewolkt en af en toe tyde Middagtemperatuur zal J van 13 graden in het no en westen tot 18 graden ij zuidoosten, zondag enkel< den lager. Benelux: Zaterdag pei met zon en droog. Zondaj meer bewolking en e buien. Middagtemperatui terdag rond 18 graden, z< iets lager. Duitsland, Denem, Droog en perioden met Middagtemperatuur van graden in Denemarken tij graden in zuid-Duitsland.| Frankrijk: In Bretagni Normandië half .tot zwa; wolkt en enkele buien, zonnig en droog. Middag peratuur van 13 gradei Bretagne tot 22 graden ii zuiden. Portugal en Spanje. maar in het noordwesten bewolking en enkele Middagtemperatuur x graden in het noordwest 26 graden op de Spaanse vlakte. Italië, Joegoslavië: Dn zonnig. Middagtempei tussen 20 en 25 graden. Alpengebied: Droog en z Middagtemperatuur graden. kt zonder de „christelijke achter grond" ontroerend kan zijn. Dat zal best, maar in dat geval wordt Bach niet echt serieus genomen in diens bedoelingen. Op talloze plaatsen maakt Bach immers duidelijk dat hij zijn muziek maakt onder het motto „Soli Deo Gloria" (al leen God de eer). Muziek en geloof staan bij Bach naast el kaar, ze „leggen elkaar uit". Wie het religieuze in de mu ziek van Bach niet wil zien, ontkent een wezenlijk deel van diens betekenis. Als de briefschrijver vindt dat de EO Een briefschrijver meent dat zich de religieuze Bach toeëi- de passiemuziek van Bach ook 8ent» "U daarvoor zijn ar- Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het reeht voor ingezon den stukken te bekorten Johannes Passie (2) gumenten wel hebben.Maar wat de EO wel of niet doet is toch geen reden om te ontken nen wat Bach zelf steeds heeft gezegd? Daarom ben ik het eens met de opvatting dat Bachs passiemuziek „muzikale verkondiging" is, of andersom: „verkondigende muziek". A. Kerkvliet, LEIDSCHENDAM. en uit Als voorzitter van de oranje vereniging „Oranje Hofstad" wil ik, langs deze weg een ie der oproepen op 30 april a.s. onze aanhankelijkheid te be tuigen aan ons koningshuis door massaal de vlaggen met wimpel uit te steken. Mocht U niet in het bezit zijn van vlag gen, wimpels, stokken of hou ders dan kunt U deze bij mij telefonisch bestellen. Het nummer luidt 070-46.30.05. Te vens bestaat er nog de moge lijkheid een bijdrage te storten voor het nationaal geschenk voor het gouden huwelijkspaar prinses Juliana en prins Bern- hard. Het gironummer luidt 3650 onder vermelding van „nationaal geschenk". Jhr. F.F.A. Beelaerts van Blokland, Voorzitter oranjevereniging „Oranje Hofstad", DEN HAAG. (Naschrift: vlaggen en toebe horen zijn uiteraard ook ge woon in de handel verkrijg baar. Redactie). Patatboot Na lezing van het artikel over de patatboot Wiljo, die van de Kagerplassen moet verdwij nen, zou men tot de conclusie kunnen komen dat de eige naar, de heer Verschoor, een sociaal bewogen en milieube wuste man is. Maar het is in Nederland nog steeds zo, dat wanneer je wil venten of een bedrijf wil beginen, je een ver gunning nodig hebt. Je kan niet eerst beginnen en dan an deren aanvallen als je geen vergunning krijgt. De door de heer Verschoor genoemde ijs venter doet zijn werk reeds 22 jaar op de plassen met een klein bootje èn een vergun ning. Tevens hoeft de heer Verschoor geen rommel van 'deze man op te ruimen, want het zijn uitsluitend stukjes pa pier van de ijsjes en die zijn toevallig wel milieuvriende lijk. Dacht de heer Verschoor nu werkelijk dat de waterspor ters zitten te wachten op een patatboot van twintig meter lang die toch ook zijn patat- lucht heeft. En wat gebeurt er met de lege frisdrankblikjes en plastic patatbakjes met overge bleven klodders mayonaise die bij hem afgehaald worden of bezorgd door zijn irritante bij boten? Nee, de heer Verschoor is in ieder geval geen milieu bewuste man, want dan zou hij beslist geen ijs verkopen in plastic bakjes. W.J.M. van der Meer, OUDE WETERING. de vastenaktL steunt jaarlijkf 450 projekten in de Derde giro 5850 I banknr. t.g.v. vasten

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2