CWe gaan meedraaien in de top drie" Gewoon een sport i' r 1 op te worden om w leiderdorp-trainer peter paulides vol vertrouwen: :hermster jos hofmans: RT CcidACSotViant ZATERDAG IS APRIL 1987 PAGINA 17 (.eiderdorp-trainer Peter Paulides: „Met de aanpassingen }p Dreef zijn we even uit de problemen, maar ik zie toch dat er eindelijk een echte sporthal komt" LEIDEN Het kampi oenschap dat de basket balvereniging Leiderdorp een maand geleden be haalde in de eerste klasse van het rayon bracht, naast de nodige blijd schap, ook een heleboel zorgen voor zowel club als gemeente. Thuiszaal Op Dreef, een hal kan het bouwwerk beslist niet genoemd worden, voldoet namelijk niet aan de ei sen die de topsportliga van de Basketbalbond stelt aan de accommoda tie van clubs die eerste divisie spelen. Trainer- /coach Peter Paulides van de Leiderdorpse bas ketbalclub: „Zeker is dat Op Dreef een aantal aan passingen zal moeten on dergaan. Maar het is nog niet helemaal duidelijk wat er precies moet ge beuren, wat het allemaal gaat kosten en wanneer schouwers, laat staan normen die sportbonden aanleggen", vertelt Paulides, ondanks de nood met een vrolijk gezicht, derdorpse dienst raakt er 7iin frnprlp humpur nipt. VertrOUWen het uitgevoerd wordt' Hoe dan ook, de enthou siaste Leidenaar in Lei zijn goede humeur niet door kwijt. Het probleem met de Leider- dorpse hallen, of liever ge zegd het helemaal ontbreken van een „echte" sporthal in Leiderdorp, is geen probleem van vandaag of gisteren. Er lijkt zelfs enige beleid te zit ten achter het ontbreken van een Leiderdorpse sporthal. „Het feit dat er in Leiderdorp geen sporthal is vloeit voort uit de keuze die een flink aantal jaren geleden is ge maakt door de gemeente. Er is toen gekozen voor het zet ten van sportzalen in elke wijk in plaats van één of twee echte sporthallen voor heel Leiderdorp. De zalen waren veel simpeler van opzet dan een sporthal. Het ging erom dat er in elke buurt op recrea tief niveau allerlei sporten be oefend zouden kunnen wor den. De zalen zijn dus niet be rekend op wedstrijden, toe- Hij heeft dan ook het volste vertrouwen dat het met de aanpassingen die Op Dreef zal moeten ondergaan wel in orde komt. „Van de topsport liga van de bond moeten we plexiglasborden en een dertig seconden-accommodatie heb ben. Dat is natuurlijk geen probleem, want dat zijn niet de meest ingrijpende aanpas singen". Meer zorgen maakt de Leidse fysiotherapeut zich over hoe het moet met de lig ging van het veld. „De lijnen van het veld liggen niet in het midden van de zaal, maar aan één kant vlak bij de muur. De uitloopruimte is daardoor aan die zijkant te smal. En daar zal wat aan moeten worden gedaan". Wét er precies met de ligging van het veld moet gaan ge beuren is nog niet helemaal duidelijk. „Tijdens het junio- rentoernooi dat Leiderdorp dit weekeinde in Op Dreef houdt komen er mensen van de topsportliga keuren", weet Paulides. „Zij zullen dan ver slag uitbrengen welke aanpas singen er precies nodig zijn zodat we volgend jaar in Op Dreef eerste divisie kunnen spelen". De voormalig speler van Parker Leiden („Ik stopte na het seizoen '81/'82") hoopt dat de verbouwingen voor be gin mei afgerond zullen zijn, want dan begint de BV aan de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen. „Ik begin al vroeg met de voorbereiding, want we zullen moeten aanto nen dat we wel degelijk op dit niveau thuishoren. Niet alleen voor onze toekomstige tegen standers, maar ook om de ge meente te laten zien dat we wel degelijk een sporthal waard zijn". Bar Het zou volgens de Leidse oe- fenmeester ook voor de club goed zijn als er wat meer zaal- ruimte beschikbaar zou ko men. „Momenteel trainen we met het eerste op vier ver schillende locaties en dan ook nog op wel erg barre tijden. Veel beter zou het natuurlijk zijn als we een vaste hal zou den hebben, waarin door ons, maar ook door de jeugd, ge speeld en getraind kan wor den. Met name voor het vere nigingsleven, het binden van de jeugd en daarmee de conti nuïteit wat betreft prestaties, zou dat erg goed zijn", vertelt hij, in de wetenschap dat de gemeenteraad onlangs besloot dat er voorlopig in Leider dorp geen echte sporthal komt. Bang voor degradatie of ge brek aan continuïteit van BV Leiderdorp is de vlotte babbe laar Paulides op dit moment echter geenszins. „We drijven niet op een grote sponsor en contractspelers. We zijn van onderaf gekomen met spelers uit Leiderdorp en er wordt niks betaald. De spelers ko men voor de sport en lopen dan niet zo gauw weg. Ook voor de komende jaren zit het bij ons goed, want al onze jeugdteams spelen in de hoog ste klassen en de meeste eer ste teams werden daarin kam pioen". Nee, als het van de verenigingsopbouw af zou hangen zou die sporthal er volgens Paulides gisteren al hebben moeten staan. De Leiderdorpers beginnen nog voor de zomervakantie aan de voorbereidingen voor het volgende seizoen. „Ik denk dat we, uitgaande van de sterkte van de eerste divi sie vorig jaar, mee kunnen draaien in de top drie. Dat is dan een reële prognose", ver klaart de 31-jarige fysiothera peut. Want over een mogelij ke promotie wil hij helemaal niks horen: „Te hoge ver wachtingen van „kenners" en sommige journalisten". Slechter zal de Leiderdorpse formatie overigens zeker niet worden. De jonge coach ver liest volgend jaar alleen Pim Frets („Hij kan zijn studie aan de sportacademie niet combi neren met de vier trainingen per week"), maar krijgt er vier spelers van buitenaf en een jeugdspeler als kansheb bers voor het eerste bij. „Van MSV komt Loet de Ruiter, van Canadians komt Henk Jan Piket, mijn jongere broer Ton keert terug van Lokomo- tief en Marcel Huybens mag na alle ellende met zijn wer vels weer voorzichtig aan bas ketballen gaan denken". ERIK HUISMAN hCDEN Jos Hofmans Jjft zich het laatste half r bij de nationale da- sschermtop gevoegd. die de 22- Leidse studente de paar weken boek- illustreren dat. Ze am twee weken gele ed bij een toernooi in •/enaar, uitkomend bij ft! heren, bij de laatste Jtalf en werd de hoogst ,ilasseerde dame. Het n;elopen weekeinde rd ze met haar club TSV zesde bij wedstrij- "|i in Zeist. Getuige haar iningsinspanning, 'de 'ende woorden van iner Caspar Kardolus Ie is in ruim anderhalf r de nummer negen n Nederland gewor- fi".) én haar ontegen- jgelijk enthousiasme lor de schermsport, an we de komende ja- n zeker nog het een en r^ler over deze beschei- „vechtster" verne- tf ji gesprek met Jos, in de jptine van het universiteits sportcomplex aan de Einstein- laan, verloopt in het begin wat moeizaam, maar geleide lijk komt de vierdejaars stu dente Frans er prima in. Nauwkeurig formuleert ze haar antwoorden, die blijk ge ven van een sportieve gedre venheid en een enorme liefde voor de schermsport. Ook wordt uit haar woorden dui delijk dat het schermen in de bijna twee jaar dat ze de sport bedrijft, een soort tweede le ven voor haar is, naast haar studie Frans aan de universi teit. Jos Hofmans is duidelijk trots op de eerste plaats die ze twee weken geleden in Zevenaar haalde. „De schermvereniging El Cid hield een groot toer nooi, waaraan in totaal 60 schermers deelnamen. Daarbij waren maar vier dames, waardoor de organisatie in Zevenaar ons vieren liet mee doen bii de heren. Maar het was wel een uitzondering. Ik kwam in het herentoernoöi een aantal ronden door en be reikte de laatste twaalf. En daarmee kwam ik voor een dame heel erg ver", vertelt de zachtjes sprekende schermster bescheiden. Toch kan ze een lachje niet onderdrukken, zo'n beetje de goeroe van het folder over de sportactivitei- Nederlandse schermen, maakt ten van de universiteit zag ik duidelijk dat ook hij vindt dat dat je kon schermen. Ik had Jos Hofmans een van de ster- dat nog nooit gedaan, maar kere schermsters in Neder- het leek me wel een aardige land is. Kardolus: „Het is heel sport. Ik ben toen een keer erg knap van Jos dat ze na gaan kijken en vond het ei- ruim anderhalf jaar serieus genlijk vanaf het begin heel schermen al in de nationale erg leuk". Treffender nog top mee kan komen. Ze is op drukt de Leidse schermster, het onderdeel degen nu onge veer de nummer negen van later in het gesprek, in één vol vuur uitgesproken zin, uit Nederland". Hoe serieus het hoe ze sinds haar kennisma- schermen voor Jos geworden king met de degen, het sabel is blijkt wel uit de hoeveel- en de floret tegen haar sport heid tijd die ze er per week in aankijkt: „Het is gewoon iets steekt. De studente Frans: „Ik waarop je verliefd wordt!", ben lid van twee clubs, LUSV (Leidse Universitaire Scherm rp/.'p/J- Vereniging E.H.) en Zaal Kar- ^C11C1UC dolus in Zoetermeer. Momen- Enige overeenkomsten met teel train ik bij die twee clubs een geliefde heeft de scherm- sport voor haar dan ook wel, zowel binnen als buiten het veld. „Schermen vind ik, om- in totaal vier keer per week". Het antwoord op de vraag hoe lang zo'n training gemiddeld duurt wekt enige verbijste- dat het een sport is met wa ring. „Ongeveer drie uur", pens, heel aantrekkelijk, die meldt Jos lachend en de reac- wapens geven er zo een tintje tie op haar antwoord ziend aan. Ook is elke tegenstander vervolgt ze geruststellend: anders, waardoor je je steeds „Maar ik vind het leuk en het aan moet passen, maar toch is prima te combineren met ook jezelf moet blijven. En i i'ii u u i ï.i de studie". En het begon na de zomerva- het is heel spannend, je zoekt naar eikaars zwakke plek en kantie van 1985 nog wel zo je moet je enorm concentre- voorzichtig. „Ik had sinds de ren", laat Jos vol overtuiging .JW middelbare school niets meer weten. „Ach, het is gewoon want trots op dit resultaat is aan sport gedaan en ik voelde een heerlijke en veelzijdige ze wel. me steeds erg moe. Ik ging op sport, waarvoor je zelf ook Haar trainer Caspar Kardolus, zoek naar een sport en in een veelzijdig moet zijn. Daar- Onder redactie van Gert-Jan Onvlee Bijdragen: Erik Huisman gende snor en een lijntje niet drogend wasgoed. Zo'n tafe reel is leuk om op een foto te zien, maar toch niet om zelf deel aan te hebben? We hopen maar op wat zegen van ander allooi van boven. We dachten zelf aan iets ko peren ploertigs. Promotie Groot was het feest afgelopen zondag bij Stompwijkse Boys. De zondageersteklasser pro moveerde immers voor het eerst in de veertig jaar dat de dorpsclub bestaat naar de vierde klasse van de „grote" bond. Logisch dus zo'n feest. Het siert de Stompwijkse ge meenschap zo onverdeeld blij te zijn met het bereiken van deze mijlpaal in het voetballe ven van de club. Toch wensen Wij van Hut- spo(r)t in deze feestelijke da gen behalve onze felicitaties ook een kritische opmerking te laten horen. Het trof ons immers onaangenaam te moe ten zien, dat het scorebord van de kersverse promoven dus zich in een erbarmelijke staat bevindt: verveloos en overwoekerd door opschie tend struikgewas. Nee, de staat van onderhoud van het bord komt absoluut niet over een met de werklust die de club dit seizoen op allerlei fronten ten toon spreidde. Vandaar ons vriendelijke ver zoek daar iets aan te doen. Adel verplicht nog altijd en met zo'n scorebord de grote KNVB binnenstappen.... Dat kan dus echt niet.... Strikje Wij van Hutspo(r)t kunnen ons dit tafereel eigenlijk slechts bij de edelef?) boks- sportf?) herinneren. Als de boksers de handschoenen een maal hebben aangetrokken, is het voor hen volstrekt onmo gelijk geworden ook nog maar enig precisiewerkje met de handen te verrichten (het in elkaar rammen van de directe tegenstander wensen wij van deze rubriek niet als zodanig te zien). Indien er een vetertje losraakt bij de gemiddelde vuistvechter, zal er dan ook een helper aan te pas moeten komen om de strik weer te strikken. Eenzelfde ontwikkeling is nu dus ook in de voetbalsport zichtbaar aan het worden. De doelverdediger die erbij wil horen, kan immers al jaren niet meer zonder handschoe nen. En dan bedoelen we niet zomaar handschoenen: nee, we praten hier over echte keepershandschoenen. Hand schoenen voor droog weer, handschoenen voor vochtig weer, handschoenen voor nat weer: het KNMI kan het zo gek niet bedenken of er wor den wel handschoenen bij be- dach t. Keepershandsch oen en die dan alle een eigenschap gemeen hebben: eenmaal aan kunnen/mogen ze niet meer uit. En dus is het niet alleen meer de helper van de bokser die strikt. Maar legt ook de ver zorger van menig voetbalelf tal op z'n tijd een „dubbele" in een keepersschoenveter... Jos Hofmans oefent tegen haar trainer Caspar Kardolus. „Ik begon met schermen om weer „iets" aan sport te doen" naast is het zo helemaal an ders dan mijn studie en dat vind ik ook belangrijk". Zo heeft elk van de drie wapens voor haar iets speciaals. „De gen is direct, met het hele li chaam als raakvlak. Floret is flitsender en bij degen voel je als het ware de veldslag". En over de veelzijdigheid die je als schermer moet hebben meldt de pupil van Kardolus: „Je moet conditie hebben en je goed kunnen concentreren, techniek hebben, maar ook souplesse, snelheid en kracht". Met plezier laat ze zich, aan het eind van het gesprek, door trainer Caspar Kardolus meevoeren naar de scherm- zaal. Daar wacht haar een programma vol conditieon derdelen, techniekoefeningen, passentraining en oefenpartij tjes. „Soms wel wat vermoei end hoor. zeker als ik twee keer op één dag train", liet ze kort daarvoor weten. Maar ze doet het met plezier en met een doel, dat ze zachtjes, maar duidelijk uitsprak: „Diep in mijn hart hoop ik ooit de na tionale titel op het onderdeel degen of sabel te halen". ERIK HUISMAN Zegen (1) „Alle zegen komt van boven", dat weet iedereen. Dat die ze geningen niet altijd even ple zierig zijn, ondervonden dit weekeinde weer alle buiten- sporters. De wind stond weer eens ouderwets strak over het veld en was regelmatig bela den met de natte zegeningen van boven. Voor korfballers is de ellende bij zulk zegenrijk weer nauwelijks te overzien. Immers, buiten spelen de kor- fende dames en heren op een veld dat drie grote vakken kent en waar dus zestien van de vierentwintig spelers bij dergelijk weer vrolijk staan te kleumen. Geen onverdeeld genoegen derhalve, hoewel.... Als je op dat soort momenten effectief gebruik maakt van het gegeven dat het hier een sport voor zowel het manlijke als het vrouwlijke geslacht betreft, dan kan de schade best meevallen. Of, beter gezegd: dan komt de zegen in zo'n geval zeker van boven... Zegen (2) Handballers treffen het overi gens, net als bovengenoemde korfballers, bij dergelijk geze gend Hollands weer ook niet. De heren van Sa turn us waren daarvan voor ons van Hut- spo(r)t, in hun wedstrijd tegen Rijnstreek, een prima voor beeld. In het veld was het kommer, kwel en ellende. De bal glipte uit de anders zo bal- vaardige handen, het speel tuig kreeg gaandeweg de par tij het gewicht van een ver zwaarde trainingsbal en ver der dan een korfbal-eindstand kwamen de Leidenaren niet. Maar niet alleen op het veld is het bij dergelijk weer geen pretje. De weliswaar met plas tic omspannen „dug-outs" wa ren pracht portretten van een verregende kampeervakantie op Duinrell: kleumen, handen blazen, ballorig tegen een bal letje schoppen, een triest han-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17