Referendum over Molukse voningen heeft geen zin ireen overleg bet agrariërs Parkeerverbod op Dorpsplein Schoolterrein mogelijk parkeerplaats GEEN INSTEEKWEGEN IN SIERTEELTGEBIED tlRGEMEESTER PAATS: Architectenprijs voor oceaanstomer ÜJDEN OMGEVING £eidóC<Bowiant ZATERDAG 18 APRIL 1987 PAGINA 15 ïcert [impwijk PWIJK De riëteit O'Neill tompwijk organi- op eerste paasdag concert van de girlandse formatie ïgot the bullets. I uit negen perso- UjTbestaande groep „i onlangs de eerste ^speelplaat uitge pit. Kaarten kos- /^bij bestuursleden soos zeven gul- f.aan de zaal tien gin. Aanvang half Zoeterwoudse scouts verrichten karweitjes ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse scouts gaan dinsdag, woensdag en donderdag op pad om wat bij te verdienen voor het zo merkamp dat begin juli in Brabant wordt ge houden. Dit jaar is de opzet iets anders dan voorheen. De jongste jeugd houdt zich bezig met het bekende „heitje voor een karweitje" terwijl de oudere padvinders een „knaak voor een taak" trachten binnen te halen. Door middel van gele of oranje stickers kun nen de mensen laten zien of zij reeds een karweitje danwel een taak hebben laten ver richten. Voor wat de werkzaamheden betreft kan gedacht worden aan afwassen, bood schappen doen, auto wassen, stofzuigen, ra men zemen, de hond uitlaten, schoenen poet sen, glas naar de glasbak brengen en zo meer. Ringleiding voor slechthorenden in raadszaal Alkemade ALKEMADE De gemeente Alkemade over weegt in de raadszaal een ringleiding voor slechthorenden aan te leggen. Een dergelijke ringleiding bestaat uit een magnetisch geladen kabel die bijvoorbeeld op de vloer langs een plint kan worden aangelegd. Zo'n ringleiding schakelt nevengeluiden uit en daardoor kun nen mensen met een gehoorapparaat de verga dering van de gemeenteraad beter volgen. Het college van B en W stelt, na herhaaldelijk aan dringen van de PPR, de raad voor zo'n leiding aan te schaffen. Deze buigt zich op maandag 27 april over dit voorstel. De kosten bedragen 5.000 gulden. LISSE Het college van B en W van Lisse is bereid het voor terrein van de voormalige openbare basisschool aan de Heere- weg in te richten als parkeerplaats. Tevens wil men aan de openbare weg (tussen gemeentehuis en het Vierkant) zoveel mo gelijk parkeerplaatsen aanleggen. Op deze wijze wil het college tegemoet komen aan de bezwaren van ondernemers van het Vierkant. Deze vinden dat er door de herinrichting van het Vierkant teveel parkeerplaatsen verloren gaan. B en W voelen er echter niets voor om het braakliggende terrein De Witte Zwaan aan te wijzen als parkeerplaats. Zij vinden dat dit terrein moet worden bebouwd. Dit blijkt uit de reacties van B en W op de bezwaren die zijn ingediend tegen het bestemmingsplan Cen trum 1986. Het antwoord van B en W komt tijdens de vergade ring van de gemeenteraad, donderdag 23 april, aan de orde. HAZERSWOUDE In het Sierteeltgebied mogen geen insteekwe- gen worden aangelegd. Dit hebben Ben W van Hazerswoude be sloten naar aanleiding van diverse bezwaarschriften die zijn inge diend tegen het bestemmingsplan Sierteeltgebied. De bezwaarma kers vinden dat er juist wel insteekwegen moeten komen. Het be stemmingsplan wordt donderdag 23 april door de gemeenteraad be handeld. Verschillende organisaties, zoals de Nederlandse Bond van Boomkwekers en het Landbouwschap, menen dat vanaf het Pad van Meurs en het Pad van Harkes insteekwegen moeten ko men. Nog niet ontsloten boomkwekerijen krijgen zo een aanslui ting op de openbare weg en dat is uit economisch oogpunt gezien belangrijk, zo vinden de bezwaarmakers. B en W willen echter dat het open karakter van het gebied zoveel mogelijk behouden blijft Meer nieuwe wegen passen daar niet in. „Met insteekwegen wordt aan het gebied in de toekomst meer schade dan goed gedaan", schrijven B en W. 1 k fHEN AAN DEN Burgemeester M. van Alphen wil referendum houden de renovatie van de ngen in de Molukse in Alphen. De Mo ge Inspraakraad heeft "rom gevraagd. Volgens JJurgemeester heeft een qrendum geen zin om- Jjallang bekend is hoe gbewoners over de re- %tie van hun wonin- [jdenken. Zeventig pro- 1i kan zich vinden in de plannen van de gemeente, de resterende 30 procent, die de inspraakraad als spreekbuis heeft, niet. Al acht jaar lang wordt door de gemeente geprobeerd de 80 woningen in de Molukse wijk te renoveren. In 1979 werd voor het eerst over woning verbetering gesproken toen het Kroondomein de wonin gen wilde overdragen aan de gemeente. Omdat Alphen geen woningbedrijf heeft kon en wilde de gemeente het beheer over de woningen niet overne men. Na overleg met de wijk commissie kwam het beheer in handen van de Woningbouw vereniging Alphen. De wo ningbouwvereniging kreeg een lening van het rijk van ruim zeven miljoen gulden voor renovatie van de wonin gen en werkte een aantal plannen uit. Die plannen zijn tot in alle de tails doorgesproken en gewij zigd als de wijkcommissie, die als belangrijkste vertegen woordiger van de wijk op treedt, dat wenste. Toen alles rond leek, bleek dat een aantal gezinnen het niet eens was met de renovatie. Men wilde de huizen wel gerenoveerd zien, maar niet de bijbehoren de huurverhoging betalen en verder de woningen in eigen beheer krijgen. Het gaat om dertig procent van de wijkbe woners met de Molukse In spraakraad als woordvoerder. Deze inspraakraad was het to taal niet eens met de woning bouwvereniging. Het overleg werd afgebroken en de wo ningbouwvereniging zag op den duur de hele renovatie niet meer zitten. Burgemeester Paats werd ge vraagd in dit conflict te be middelen. Volgens de burge meester is allang uitgemaakt dat de woningbouwvereniging eigenaar wordt van de wonin gen. Volgens de burgemeester kan de gemeente wel juridisch eigenaar worden van de wo ningen, maar dan zou het be heer toch in handen van de woningbouwvereniging ko men. De burgemeester vindt dat de Molukse inspraakraad zich moet neerleggen bij de wens van de meerderheid van de wijkbewoners zodat de re novatie- en verbeteringsplan nen eindelijk doorgang kun nen vinden. Het hoofdbestuur van de Badan Persatuan, de grootste politieke organisatie van de Molukkers sluit zich ook bij de plannen aan. e [JRSCHOTEN De boeren in de Duivenvoordse-Veenzijdse ,ir weten niet waar ze aan toe zijn, sinds Staatsbosbeheer iectare grond in deze polder van de provincie heeft overge- ifn. Dat schrijven het Centrum Landbouw en Milieu, de •Iselijke Agarische Commissie en de Werkgroep Miliebeheer 'fen in een brief aan provinciale staten van Zuid-Holland. De gracht van de grond gebeurde eind 1984. Van enig overleg n|de toekomst van de weidegrond is echter geen sprake ge rit, zo stellen de briefschrijvers. overdracht was toegezegd dat Staatsbosbeheer met de boe- l|m de tafel zou gaan zitten om te praten over pachtcontrac- lie zoveel mogelijk zekerheid opleveren. Tot nu toe is echter !jn gepraat over kortdurende contracten, die van seizoen tot ^n lopen. Volgens de organisaties die de brief hebben ge itven had Staatsbosbeheer best in overleg een beheersplan «Ide 150 hectare grond kunnen samenstellen. Op aandringen 'jie briefschrijvers beloofde Staatsbosbeheer dat ook te doen, J tot op heden is daar nog niets van terecht gekomen. Ge lid wordt nu dat er plotseling een afgerond plan op tafel zal «en gelegd waarbij geen inspraak van de gebruikers meer jlijk is. De drie organisaties dringen er bij provinciale staten |n om er via GS voor te zorgen dat Staatsbosbeheer alsnog ^overleggen met de boeren, zoals was afgesproken. Koninklijk zilver voor Noordwijker De heer J.F. Plug (58) uit Noordwijk is gisteren in zijn woning aan de Zeger de Moor straat 26 onderscheiden met de ere-medaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Plug herdacht gisteren dat hij, op de dag af, veertig jaar geleden in dienst trad bij de Noord-Zuid-Hol landse Vervoer Maatschappij (kortweg NZH genoemd) in Haarlem. Ten overstaan van een select gezelschap, waaron der de directie van de NZH, speldde Noordwijks burge meester J.M. Bonnike hem de versierselen op. De heer Plug begon zijn loopbaan bij het vervoersbedrijf op 17 april 1947 als leerling-ambachts man. Daarna doorliep hij de verschillende monteursrangen en werd op 1 april 1963 bevor derd tot chef-monteur. Sedert 1 juli 1979 is hij chef van de carosserie-afdeling. In het be drijf staat de jubilaris bekend als een accuraat en plichtsge trouw medewerker. WASSENAAR Het college van burgemeester en wethouders van Wassenaar wil op het Dorpsplein een parkeerverbod instel len. Als het aan de gemeente ligt, wordt er met de herinrichting van het plein al direct na de bouwvakantie begonnen. Omwo nenden en winkeliers van het plein zijn het echter niet met de gemeente eens. Volgens het voorstel van de gemeente Wassenaar krijgen de Schoolstraat en de Berkheistraat een fikse opknapbeurt. Met name de herinrichting van de Dorpsstraat levert echter nogal wat bedenkingen op bij de omwonenden. Een betere, bij het oudste stukje van het dorp Wassenaar horende inrichting van het Dorpsplein, wordt door vrijwel iedereen toegejuicht. Maar over de wijze waarop dat plein dan moet worden ingericht, wordt zeer verschillend gedacht. Komt voor restaurant 't Regthuis een paaltje om de verdere doorgang van auto's te belemmeren, dan kan de restaurateur weliswaar buiten wat stoelen en tafels neerzetten, maar als de loodgieter aan het in- of uitladen is, kan een begrafenisstoet niet meer over het plein. Andere winkeliers vragen zich af wat klan ten met 25 kilo kippevoer moeten als ze die niet meer voor de deur in hun auto kunnen laden. Het eventueel weren van autoverkeer zoals sommige gemeente raadsleden voorstaan, wordt door de bewoners van De Gang ook niet in dank afgenomen. De opmerkingen worden tot een amb telijk rapport verwerkt voor het college van burgemeester en wethouders. Dan krijgen de omwonenden nog alle kans om in de raadscommissies en de raadsvergadering „in te spreken". Met dit ontwerp van een be- drijfscomplex heeft de Voor- houtse architect Fons Verhey- en de Architectenprijs voor 1986 gewonnen. Het pand staat in Spijkenisse en is ge bouwd door Heembouw uit Roelofarendsveen. De winnen de creatie van de Voorhoutse architect is gebouwd voor een bedrijf dat hydraulische appa ratuur levert aan de scheep vaart en off-shore-industrie. In het ontwerp is gepoogd de dy namiek en flexibiliteit van dit bedrijf zowel binnen als buiten het gebouw tot uiting te bren gen. De hoofdvorm, trappen en hekken verwijzen naar de scheepsbouw. De jury. be staande uit vertegenwoordi gers van de Stichting Wonen, het Nederlandse Documenta tiecentrum voor de Bouwkunst en de Stichting Architectuur Museum, vergelijkt het gebouw met een oceaanstomer, die al les in zich bergt van machine kamer tot lounge, binnen een afgerond geheel. (Foto: Stich ting Wonen). f de schotel ook wat praai. Is de brand wat pfer krap. Zijn de kleertjes 'wat oud: Liefde houdt de linje knap, Liefde saust If sober maal. Liefde irmt nog meer dan hout. ffde draagt malkanders lus... Liefde vind je niet, b thuis! \je trok naar Zuid en x>rd. Of je ging naar Oost I West, Of je kwam tot hat en staat: Thuis, dèèr is je toch het best: oeders lach, en Vaders ">ord, Jok en spel met oer en Maat. Kracht in lelde, kracht bij kruis, [fid je nergens zóó als uis! iarom, èèr je trekt of gaat, t het op een béter zoekt, inkt er om, mijn lieve 'ind, Dat gij meest u zelf MASSARYK: „President Massaryk bij den beeldhouwer. Ter ge legenheid van den 75en verjaardag van den President der Tsje- cho-Slowakijsche republiek maakt de beeldhouwer een portret buste van den staatsman". verkloekt, Als je 't zoete thuis verlaat: Wat ge ook in de wereld vindt, Vóór of tegen, kroon of kruis.... Liefde vind je niet, dan thuis!" De voorpagina werd weer gesierd met een schoon schilderij. Deze keer van de Franse schilder Muenier: ca- techismusles in het open veld. Het Zondagsblad schreef er dit over: „De meeste menschen hou den van een schilderij, waarop een stukje handeling staat afgebeeld. Zeker, een hebben ze iets verrassends voor den gewonen beschou wer, maar het onderwerp zelve boeit niet lang, omdat het dood is. Dat is heel an ders met een schilderij, waarop levende wezens zijn voorgesteld. Dat boeit óók de beschouwer, die te wei nig begrip heeft van schil derkunst, om de artistieke beteekenis van het stuk te vatten. Vele kunstenaars van den zooveelsten rang hebben misbruik gemaakt van die voorkeur, door het publiek schilderijen op te dringen, die niets belangwekkends bezitten dan het aardige on derwerp. Als men de hier afgebeelde schilderij van TAGORE: „Rabindranath Tagore, de beroemde Indische literator en OOstersche wijsgeer. Hij werd geboren in 1861 in Calcutta. In 1913 ontving hij den Nobel-prijs voor de literatuur". Muenier goed bekijkt, móét men wel het groote verschil opmerken tusschen die na maakkunst en deze échte. Ook hier zijn menschenfigu- ren geschilderd en wel zóó duidelijk, als men 't slechts verlangen kan. Maar welk een heerlijke losheid is er in die groepeering en in elk der figuren afzonderlijk! Zie eens naar den karakteristie ken kop van den dorpspas toor en wat drukt geheel zijn houding zuiver het goe dige, aanmoedigend afwach ten van het antwoord op de zooeven gestelde vraag uit. Ook de kinderen zijn prach tig getypeerd, vooral de staande jongen, die beschei den maar zelfbewust in zijn dorpschen eenvoud de ijver ig geleerde les opzegt. Ook over de drie anderen, van elk afzonderlijk, zou veel te zeggen zijn, want de schilder heeft in ieder van hen een verschillend karakter ge- teekend. En om de aantrek kelijke groep heen is de warme stemming van den zonnigen tuin, waarin de bloemen heerlijk wild te bloeien staan met op den achtergrond de rust van de landelijke streek". De scherts. „Onderwijzer: „Zoo, kom je weer zonder een pen op school? Wat zou je zeggen als een soldaat zonder geweer naar 't slag veld was gegaan?" Tommy: „Ik zou meenen, dat het een officier was, meester". „Vrouw: „George, ik wil dien brief zien". Man: „Wel ken brief, liefste?" Vrouw: „Dien je juist geopend hebt. Ik zie door het handschrift, dat hij van een vrouw is, en je werd bleek toen je hem las. Geef hier, George!" Man: „Hier is hij, allerliefs te. Hij is van de modemaak ster". „Zij: „Ik lees hier van een man, die zijn vrouw voor een kasteel ruilde. Zou jij dat ook doen, mannie?" Hij: „Zulke overdreven eischen zou ik niet stellen. Ik was al met een motorfiets tevre den". Stieltjens: „Wat is er toch tusschen Hermsen en zijn vrouw. Ik dacht dat zij het licht van zijn leven was!" Plaatmans: „Ja, dat was zij, maar zij ging te dikwijls uit!"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15