Ifcidóa6owva/nt 4 Merenwijk krijgt Jwee kabelkranten a Enquête over Leidse politie STAD OMGEVING Uitgelezen opgeruimd De la Mar leidt op 1 mei praatshow Verkeersexamens basisscholen Portefeuilleverdeling PvdA-gedeputeerden WEEK EINDE ZATERDAG 18 APRIL 1987 PAGINA 13 brekers lopen -jen de lamp Jerdorper en een 2Ö-jari- „jLeidenaar zijn gister- op de Middelstegracht I de politie in de kraag |t. Het tweetal wordt er- Iverdacht een inbraak in Jerdorp te hebben ge- "fd. De jongens werden ^jehouden omdat zij zich hun auto misdroegen, u de politie de wagen tocht, werden vier do- met gestolen spullen letica) aangetroffen. De zijn overgedragen aan ilitie van Leiderdorp. Brinkman krijgt bezoek van redactie Al Mizan LEIDEN De redactie van het Marok kaans-Nederlands maandblad Al Mizan heeft gistermiddag minister L.C. Brink man persoonlijk om steun voor het blad gevraagd. De bewindsman kreeg gister middag in zijn woning in de Leidse Me- renwijk bezoek van een groep redactie leden die hem een brandbrief overhan digde. Al Mizan krijgt subsidie van de gemeente, maar rijkssubsidie is onont beerlijk voor het voortbestaan van het blad. Bij de begrotingsbehandeling van het ministerie van sociale zaken is de subsidie echter geschrapt. De licht ver raste Brinkman zei zijn bezoekers gis termiddag de zaak in ogenschouw te ne- LEIDEN Wethouder Hans de la Mar leidt vrijdag 1 mei een luchtige praatshow a la RUR in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. Gesprekson derwerp is de positie van vrouwen in de „mannen maatschappij". Aan de praatshow nemen drie vrou wen deel: S. Groenewegen, die namens de gemeente Leiden bedrijven werft, A. Houweling, voorzitter van het Overlegorgaan Bewonersraden van de Wo ningbouw Vereniging Leiden en J. Cliné, directeur van de Lucas van Leyden school. Voormalig PSP- raadslid P. Middendorp leidt de sprekers in met een gedichtje. De aanvang is 21.15 uur, de toegang be draagt twee gulden 50. Voorafgaand aan de praat show en ook daarna zijn optredens van diverse bands en een koor. Aanvang van het eerste optreden is 19.30 uur. Palet exposeert LEIDEN De ama teurschilders van „Pa let" exposeren in de week van 21 april in buurt- en clubhuis Wes terkwartier aan de Ten Katestraat 10a. De he ren Teyn en Steen ope nen de expositie dins dag 21 april om 14.00 uur. De schilderijen zijn die dag te zien tot 17.00 uur en woensdag en donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 22.00 uur. LEIDEN Het praktische deel van de verkeersexamens voor de basisscholen en het speciaal onderwijs wordt dit jaar gehouden in de week van 21 tot en met 28 april. Vijfenveertig scholen (1030 leerlingen) nemen hieraan deel. De start is dinsdagochtend 21 april om negen uur in de Bernardstraat voor Leiden Noord en De Kooi. Op 23 april starten de kin deren 's morgens in de Morslaan (Mors- kwartier). Op 24 april is de start in het Valkenpad (Merenwijk). Op 27 april is de start in de Du Rieustraat (Professo- renwijk) en op 28 april in de César Franckstraat (Leiden Zuid-West). LEIDEN De fractie van de Partij van de Arbeid heeft de portefeuilles verdeeld over de vier gedeputeer den die de PvdA levert aan het nieuwe college van GS. J.H. Boone krijgt: provinciale financiën en beleidsplan ning, ouderenbeleid, culturele zaken, minderheden en ontwikkelingssamenwerking, J. van der Vlist: milieu en waterkwaliteit, voorlichting en inspraak en algeme ne zaken, E.P. van Heemst: volkshuisvesting, stadsver nieuwing, recreatie, natuur en landschapsbescherming en L. Stolker-Nanninga: ruimtelijke ordening alge meen, streekplannen Zuid-Holland West en Rijnmond, rijkswegenplan en -fonds, meerjarenplan personenver voer, railvervoer en projectstudies rijk, emancipatie en woonwagenbeleid. (Vervolg van voorpagina) IIDEN De abonnees van iet kabelnet in de Merenwijk i gunnen binnenkort twee erschillende kabelkranten intvangen. Dat is het gevolg 'an de overeenkomst die de tichting Kabelnet Meren- rijk (SKM) die het kabelnet de Merenwijk exploiteert, eft gesloten met Sijthoff kèrs, uitgeefster van onder ieer de Leidse Courant, om lagelijks een kabelkrant uit zenden. l5.j)ok Omroep Rijnland is gis- middag namelijk tot over- nstemming gekomen met "let Leidsch Dagblad over de jitzending van een kabel krant. Dat betekent dat, be- joudens de goedkeuring van -4e gemeenten die het kabel- iet in de Leidse regio behe- jen, de kabelkranten van Jmroep Rijnland en het leidsch Dagblad in de hele ^gio te ontvangen zijn. )e overeenkomst tussen de IKM en Sijthoff Pers geldt roorlopig voor twee jaar. De [KM is de enige particuliere machtiginghouder in Neder land. In de regel zijn het ge meenten die toestemming krijgen signalen via het ka belnet door te geven. De ka belkrant zal overdag worden uitgezonden, op een kanaal waar 's avonds een buiten landse zender zit. Sijthoff Pers betaalt één gulden per abonnee entreegeld en draagt 15 procent van de adverten tie-omzet af. Het entreegeld is volgens SKM-voorzitter J. van Gelder afgerond op 10.000 gulden. „Het is een goede zaak als er twee dag bladen met een kabelkrant zijn. Daarom hebben we aan de overeenkomst ook de voorwaarde verbonden dat het Leidsch Dagblad defini tief rond moet zijn met de ge meenschappelijke regeling. Gaat die overeenkomst niet door, dan vervalt ook onze overeenkomst met Sijthoff Pers". De SKM is wettelijk verplicht om het signaal van de kabelkrant van Omroep Rijnland (en dus ook het Leidsch Dagblad) door te ge ven, zodat er in de Meren wijk twee kabelkranten te zien zullen zijn. Sijthoff Pers was ook één van de gegadigden om een kabelkrant te verzorgen voor de ruim 105.000 aansluitingen op de kabelnetten in de Leid se regio en de Bollenstreek. Het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling gaf eind vorige maand echter de voorkeur aün het Leidsch Dagblad. Hoewel het aanbod van Sijthoff Pers volgens het bestuur aantrekkelijk was, waren de onderhandelingen met het Leidsch Dagblad al in een vergevorderd stadium. Ook de firma Infokab, die el ders in het land kabelkran ten verzorgt, viel uit de boot omdat het bedrijf volgens het bestuur te weinig op de Leid se regio is gericht. Het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling had vorig jaar echter slechts één kanaal voor zowel Om roep Rijnland als een kabel krant ter beschikking ge steld. Het Leidsch Dagblad moest derhalve nog onder handelen met Omroep Rijn land over het gebruik van het kanaal. In een voorstel aan het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling liet het dagelijks be stuur begin deze maand we ten dat die onderhandelingen met succes afgerond waren. Dat leverde een woedende brief van Omroep Rijnland- voorzitter J. Walenkamp op, omdat de gesprekken nog gaande waren. Gisteren zijn beide partijen het echter eens geworden over het gebruik van het kanaal. „Verder krij gen wij een sympathiebetui gingsgift van het Leidsch Dagblad", aldus Walenkamp, die verder weinig kwijt wil over de exacte inhoud van het akkoord. „Dat willen we eerst aan het bestuur van de gemeenschappelijke regeling laten weten". Het is volgens adjunct-direc teur R.W. Bartelds van Sijt hoff Pers zeker niet de be doeling om „wie dan ook" dwars te zitten door de nu af gesloten overeenkomst met de SKM. Op de suggestie dat Sijthoff Pers nu via de SKM een voet aan de grond pro beert te krijgen reageert hij terughoudend. „Ik hoop al leen dat het bestuur van de gemeenschappelijke regeling er wat voor voelt om ook met ons in zee te gaan". Hij wijst onder meer op de situatie in Amsterdam, waar inmiddels drie exploitanten van kabel kranten zijn. „De exploitant van het kabelnet vaart er fi nancieel wel bij, het bevor dert de pluriformiteit van de pers en technisch is het geen enkel probleem". Sijthoff Pers levert al een kabelkrant aan de Avondenbladen Com binatie Rotterdam, die wel zelf de exploitatie in handen heeft. Pogingen van Sijthoff Pers om kabelkranten in Zoetermeer en Den Haag te kunnen exploiteren zijn tot dusverre mislukt. De uitge verij beschikt al over alle fa ciliteiten om een kabelkrant te maken. Omroep Rijnland-voozitter J. Walenkamp reageert verrast op het bericht dat Sijthoff Pers in zee is gegaan met de SKM. „Ik had van die moge lijkheid nog niet eerder ge hoord. Veel gevolgen zal het denk ik niet hebben". Sigarettepeukje veroorzaakt brand Een achteloos weggegooid si garettepeukje heeft gistermid dag rond half vier op de Rijns- burgerweg voor de nodige consternatie gezorgd. Een jon geman, die op de zolderkamer van zijn ouderlijk huis aan de Rijnsburgerweg 26 zat, gooide een brandende peuk uit het raam. De peuk kwam in de droge dakgoot terecht die prompt vlam vatte. De brand weer moest er aan te pas ko men om de brand te blussen. Hoeveel schade is aangericht is niet bekend, maar volgens de Leidse politie is die niet groot. et bijdragen van Paul tn der Bijl, Frank aurman en Marcel „slauff. Foto: Wim van Boort. "eiden helpt (1) lr Vergeer, het raadslid or de Socialistische Partij de Leidse gemeenteraad, ieft het allemaal op zijn ge pen. Hij diende vorig jaar "flens de begrotingsbehan- ling een motie in waarin ïfrd gesteld dat de gemeente Kden zou moeten bevorde- dat oliegigant Shell zich i Zuid-Afrika terugtrekt, geer wees daarbij op de ïeente Groningen, die een irtgelijke uitspraak heeft laan en het merendeel van ij Leidse gemeenteraad 9%ek er geen moeite mee te Ibben. idat Leiden beseft dat Itinational Shell mis- ien wel wat beters te doen :ft dan luisteren naar een (or links overheerst ge- pentebestuur uit een mid- Igroot provinciestadje, be- 1 Sot men eerst maar eens p4rtgelijke gemeenten aan te lijven. De uitgenodigde ge- tenten hebben in het verle- j n oproepen gericht aan het adrijfsleven om de banden tt Zuid-Afrika te verbre- Ïh. „Om aan dergelijke op- tpen meer inhoud te geven het zinvol om te komen tot h gezamenlijk gesprek van ize gemeenten met één be- Jjf dat model staat voor de !un van een deel van het drijfsleven aan het Apart- lidsregime, te weten Shell", Sus B en W in de brief aan andere gemeenten. 7! eiden helpt (2) gemeenten zijn uitgeno- jd om op. 6 mei naar Lei- in te komen om de gedach- n op één lijn te brengen," Jiarna het eigenlijke ge- rek met Shell op 21 mei -aats zou moeten vinden. Bij iide gesprekken zullen ook Irtegenwoordigers van het __pmité Zuidelijk Afrika aan- ezig zijn. -m de animo bij de andere 2#neenten te vergroten werd ^t alleen een antwoorden- iloppe bijgesloten, maar jjst Leiden ook fijntjes op Tsuccesvolle acties tegen de Irkoop van Krugerrands door de NMB. Een paar jaar geleden dreigde Leiden de NMB met het opzeggen van de gemeentelijke rekening als de verkoop van uit Zuid- Afrika afkomstige Kruger rands niet gestopt zou wor den. En inderdaad, de NMB hield het voor gezien al was dat niet zozeer omdat Leiden boos was of men begaan was met het lot van Zuid-Afrika, maar meer omdat de verkoop van Kruggerands toch al was teruggelopen en doorgaan al leen de naam van het bedrijf maar zou beschadigen. Ook de gemeente was achteraf uit praktische overwegingen niet ongelukkig met het besluit van de NMB: het opzeggen van de rekening bij huisban kier NMB zou in de praktijk wel eens wat vervelende ge volgen gehad kunnen heb ben. Zo zou er in de admini stratie van alles veranderd moeten worden en boven zou dat geld gekost hebben. En dat kon ook weer niet de be doeling zijn. Leiden helpt (3) Terug naar Shell. Helpt Shell bij het afschaffen van de apartheid of helpt Shell bij het handhaven ervan? Shell zal volgende maand haarfijn uit leggen dat men uiteraard het eerste doet door in Zuid- Afrika te blijven. Want dat Shell op 21 mei naar Leiden komt, staat vast, ook al is men nog niet eens uitgeno digd. „Wij werken graag mee aan zulke bijeenkomsten", laat een Shell-woordvoerder bereidwillig en zonder enige twijfel weten. Zelfs enig overleg met zijn superieuren is niet nodig om dat stand punt te formuleren. Daar voor is de politiek van Shell om een zo open mogelijk beeld uit te dragen over zijn Zuid-Afrika-politiek intern blijkbaar voldoende doorge sproken. Shell stelt wel een een voor waarde: er mogen geen actie groepen bij het gesprek aan wezig zijn. Want dan wordt het maar een schreeuwerige toestand „terwijl het gesprek tussen de gemeenten ener zijds en wij anderzijds een open en reëel overleg moet zijn tussen twee partijen die hetzelfde doel willen berei ken maar daarvoor een an der middel hanteren". Aldus Shell. Of de pers erbij mag zijn, zou bekeken moeten worden, maar die wordt in elk geval achteraf te woord gestaan. Leiden helpt (4) Het verloop van het gebeu ren moge verder duidelijk zijn: Shell vertelt dat weg gaan uit Zuid-Afrika alleen maar zou betekenen dat de zwarte bevolking het nog slechter krijgt en de gemeen ten zeggen dat dat zeker niet het geval is. Investeren in Zuid-Afrika helpt het racisti sche regime juist, of woorden van soortgelijke strekking zullen Shell voorgehouden worden. Vervolgens gaat ie dereen braaf naar huis. Shell blijft in Zuid-Afrika en het linkse gedeelte van de ge meente heeft zijn best ge daan. Alleen de gemeente Leiden zit dan nog met een klein probleempje: in de motie van SP-raadslid Vergeer stond namelijk ook dat Leiden geen produkten meer van Shell zou mogen gebruiken. Over dat deel van de motie sprak de gemeenteraad zich niet uit, omdat eerst B en W maar eens zouden moeten la ten uitzoeken wat dat in de praktijk zou betekenen. En dat onderzoek is nog steeds niet voltooid. Waarom? Tja. „Het loopt nog", heet het. Het valt natuurlijk ook niet mee om woorden in daden om zetten. Stunt (1) De eindexamenstunt van 25 leerlingen van de voormalige LTS De Veenstreek (onder deel van de scholengemeen schap Alkemade) aan de Rembrandt van Rijnsingel in Oude Wetering liep in de nacht van zondag op maan dag lelijk uit de hand. De jongens brachten de nacht door op school nadat zij bin nen waren gekomen door er in te breken. Zij richtten ver volgens een ravage aan. Daarbij werden onder meer schuimblussers in de lokalen en gangen leeggespoten. Ook werd de volgende dag de wa terspuit op de omgeving ge zet. De schade was aanzien lijk. Dat het ook anders kan be wezen de eindexamenleerlin gen van de Johannes XXIII- Mavo aan de Piet de Jong- straat in Roelofarendsveen. Ook zij wilden de nacht op school doorbrengen. De di rectie zei aanvankelijk nee, maar ging overstag toen de leerlingen enkele docenten bereid vonden met hen te overnachten op school. In de nacht van woensdag op don derdag brachten derhalve 54 mannelijke en vrouwelijke leerlingen en 8 leraren de nacht op school door. Stunt (2) Van slapen kwam weinig. Er werden spelletjes gedaan, zo als sjoelen, schaken en dam men, en er werd gedanst. Tot in de kleine uurtjes werd er gezellig gepraat Donderdag werd een cabaret opgevoerd met leraren en leerlingen en Bussen Turfmarkt, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Noordeinde, Witte Singel, Breestraat, Beestenmarkt, er was woens dagmiddag geen doorkomen aan voor de automobilist. Oorzaak van de filevorming: een bestuurder van een vrachtwagen en een automo bilist die onafhankelijk van el kaar hadden besloten hun voertuigen aan weerszijden van de Turfmarkt te parke ren. Personenauto's konden de smalle tussenruimte nog wel passeren, maar de eerst volgende buschauffeur kon zijn gevaarte niet tussen de twee obstakels doorpersen. En beide bestuurders waren spoorloos. De Leidse binnen stad kon vervolgens binnen de kortste keren meegenieten van een omstandig geronk, gewalm en gescheld. Ook een moment waarop duidelijk werd hoeveel bussen de stra ten van Leiden wel niet telt. de leerlingen boden de do centen vervolgens een lunch aan. Alles was perfect geor ganiseerd en de hele onder neming was een groot succes, zonder wanklanken. Direc teur L. F. van Dueren, die aanvankelijk niets van de operatie wilde weten, was er zo enthousiast over dat hij vindt dat de stunt voor her haling vatbaar is. Zijn collega Van Gerwen van de scholengemeenschap Al kemade zit ongetwijfeld niet op een herhaling van de „schuimende examenstunt" van het afgelopen weekeinde te wachten. Hij en zijn leer krachten laten de jaarlijkse uitspattingen van de eindexa menleerlingen inmiddels ge laten over zich heen komen. Naar verluidt, staat hen nog wel het een en ander te wachten. Volgend jaar zullen militante eindexamenleerlin gen de school gewapender hand veroveren, hem opbla zen en de leraren vervolgens koffie met gebak op de puin hopen aanbieden. Opklaren (1) Zeldzaam goedgehumeurd was de Leidse ondernemer Niek Blonk deze week. In zijn voortdurende strijd tegen de gemeente (die al jarenlang probeert zijn garagebedrijven uit de binnenstad weg te be halen) boekte hij een opval lend succes: de Raad van Sta te vernietigde het besluit van de gemeente Leiden om een historische haven in het Gal gewater aan te leggen. Met andere woorden: de schepen moeten daar weg, juichte Blonk die het uitzicht vanuit zijn bedrijf aan het Galgewa ter al aanzienlijk zag opkla ren. Wat eind vorige week nog niet bekend was, is inmiddels wel duidelijk: de gronden waarop de vergunning is ver nietigd. Het blijkt een louter juridische kwestie te zijn. De Raad van State zegt dat de verordening waarop de ge meente zich baseerde nooit gebruikt had mogen worden om de Stichting Historische Haven de vergunning te ge ven voor het afmeren van de oude schepen. Aldus de Raad van State, die zich verder niet uitlaat over de inhoude lijke bezwaren van Blonk. Opklaren (2) Een logische vraag aan de gemeente luidt dus: hoe moet het nu verder? Helaas zal het antwoord daarop nog een poosje in nevelen gehuld blij ven. Eerst moet het besluit van de Raad van State bestu deerd worden, maar voorals nog ziet het er niet naar uit dat de schepen uit het Galge water zullen verdwijnen. Aangezien de gemeenteraad wil dat de schepen daar blij ven liggen, zou het best eens kunnen zijn dat Leiden sim pelweg een nieuwe, maar nu wel een op goede gronden gebaseerde, vergunning ver strekt. Blonk kan die ver gunning dan weer tot in de hoogste instantie aanvechten, maar de boten blijven intus sen rustig liggen. Een tweede en op zijn minst verrassende mogelijkheid is, dat er hele maal geen vergunning nodig is voor de historische haven, concludeert een woordvoer der van de gemeente na het vluchtig aanhoren van de overwegingen van de Raad van State, „maar dat moeten de juristen maar uitzoeken". Zonnige Paasdagen? In geen geval voor ondernemer Blonk. LEIDEN Tweehonderd Leidenaars krijgen vanaf dinsdag 21 april bezoek van het onderzoeksbureau RIN uit Rotterdam. In op dracht van het ministerie van binnenlandse zaken onderzoekt dat bureau de mening van burgers over het politiewerk in hun stad. De (anonieme) gegevens wor den gebruikt voor een onder zoek naar de sterkte van ge meentelijke politiekorpsen in Nederland. „De medewerking van de burgers aan de enquête is uiterst belangrijk", aldus een woordvoerder van de politie. „Voor het eerst krijgen we een duidelijk beeld van wensen van burgers en eventuele on veiligheidsgevoelens". Het onderzoek van het minis terie van binnenlandse zaken moet aantonen of in gemeen ten de werkdruk voor de poli tie groter is dan de mankracht toestaat. Voorheen werd de korpssterkte bepaald aan de hand van het aantal inwoners, maar overwogen wordt om ook criminaliteitscijfers mee te laten wegen. De enquête richt zich op drie aspecten van het politiewerk: het optreden van de politie, de onveiligheidsgevoelens van burgers er. de zogeheten „ver borgen politievraag". Dat laat ste onderdeel moet duidelijk maken of burgers aangiftes achterwege laten, omdat men weinig heil ziet in het politie werk, of juist bang is voor re presailles. De Leidse politie is zeer geïnteresseerd in de uit komsten van de enquête. Die uitkomsten krijgt de gemeente na afloop van de proef. „Het zal ons helpen de werkzaam heden van de Leidse politie beter af te stemmen op wat de bevolking van ons verlangt", aldus korpschef H. Mostert Hij doet een beroep op de 200 Leidenaars aan de enquête mee te werken. Inbraken in sportkantines ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag de kantines van de verenigingen Avanti (Westkanaalweg) en Alphia (Sportlaan) bezocht. Bij Avanti werd een raam ver nield en voor 300 gulden aan snoep en drank gestolen. Van de kantine van Alphia werd een deur ingetrapt en daar gingen de daders er met 500 gulden aan snoep vandoor. Bij Alphia werd een grote ravage aangericht. Winkeldief aangehouden LEIDEN Een 27-jarige Lel- denaar is gistermiddag in V D aangehouden toen hij met een valse sleutel probeer de een vitrine met horloges te openen. De man zit nog vast; hij wordt verdacht van meer diefstallen. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er mei behulp van het touw in één handbeweging een handig pakket van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol I Ngc Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Poslcode/plaals: TeleJoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). "1 -cggtei CeidaeSomo/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13