Iqa&mi 6öwuvnt Basisverzekering en meer thuiszorg Bon: )nze viooltjes kunt u rustig in de kou laten staan. Ambtenaren extra bijlage [inister zwakt ferbod vuilstort i België af jsporingsactie tegen lastingontduiking et lease-auto's Gijzelhouders El Salvador geven zich over Gelijkspel betekent verlies voor Oran je Bredero onder toezicht banken Scholen moeten lesgeld ook van 16-jarigen innen Ifl Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur I J. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijleweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, |aar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)!. 0,64 per mm, kleintjes i. 0,45permm. Donderdag 26 maart 19871 78e jaargang no. 23765 HET WEER Losse nummers i. 1,10. Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Tegen de avond van het westen uit enkele op klaringen. Minimumtempera- I tuur ongeveer 7 graden. Mid- dagtemperatuur rond 11 gra den. Wind uit zuidwest aan de kust hard tot stormachtig. Zon op: 06.30; onder: 19.02. Scheveningen hoog water: 00.30 en 12.46; laag water: 07.50 en 21.02 uur. VANDAAG IN KLEUR HUURLINGEN BRUNSWIJK WILLEN IN DE AANVAL (Van onze verslaggever Rob Ruggenberg) ST. LAURENT DU MARONI De Belgische en Britse huur lingen, die zich bij het Jungle Commando van Rormie Brunswjk hebben gevoegd, willen volgende week in actie komen. De lei der Karl Finch zei dat zijn groep niet langer wil wachten op toestemming van Brunswijk om „aan de slag te gaan". Hij wil volgende week een militair transport overvallen op de weg van Paramaribo naar Afobakka. Daarna wil hij met zijn groep met een vliegtuig naar West-Suriname om daar, in de buurt van Nic- kerie, nieuwe aanslagen te plegen. Finch zei dat Brunswijk hun plannen om de waterleiding in Albina en Moengo te vergiftigen met een bestrijdingsmiddel, alsmaar uitstelt. „Wij krijgen daar genoeg van. Wij zijn hier niet op vakantie". Het Surinaams ver zet in Nederland heeft zich tot een aantal conservatieve Ameri kaanse organisaties gewend om steun te verwerven voor strijd in Suriname. Met behulp van deze anti-communistische groepe ringen wil het verzet geld inzamelen voor Brunswijk. Pag.7: Aanval met napalm op Albina verwacht WERKWEEK BOUWVAK 37 UUR DEN HAAG Na zeven onder handelingsron den is er sinds vannacht een nieuwe cao voor de bouw. De 250.000 werkne mers in één van de grootste be drijfstakken van ons land krijgen een 37-urige werkweek en 1% procent loonsverhoging per 1 juli dit jaar. Aids kan 15 jaar verborgen blijven LONDEN Aids open baart zich mogelijk gemid deld pas vijftien iaar na het tijdstip van besmet ting, zodat momenteel ver moedelijk vele miljoenen mensen besmet zijn maar nog geen symptomen ver tonen. Dat staat een studie die in opdracht van de Britse regering is gedaan naar deze rap verspreiden de virusziekte. Volgens de berekeningen van de stu die zal tweederde van de aids-gevallen zich binnen tien tot twintig jaar na het tijdstip van besmetting ontwikkelen. Klein pensioen moet ineens af te kopen zijn DEN HAAG CDA en WD willen dat iedereen die een pensioen tot 360 gulden per jaar heeft opgebouwd, dit kan afkopen. Mensen die daarvoor in aanmerking komen, krijgen dan een bedrag ineens, in plaats van maximaal dertig gulden per maand als ze recht op het pensioen hebben. Een dergelijke re geling is volgens de regeringspartijen niet alleen voordeliger voor de werk nemers, maar ook voor pensioenfond sen en verzekeraars. Die hoeven de kleine pensioentjes dan niet meer in hun administratie op te nemen. 7 het ei wel kussen, zo blij was ik", zei Gljs Klop ij gistermiddag om half vier het eerste kievitsei 17 de Vlietpolder bij Naaldwijk. De 61-jarige Klop naar Nieuw-Zeeland geëmigreerde Westlander t jaar naar zijn geboortestreek komt om kievit- 7 te zoeken. Vanmorgen om kwart over negen bij het ei aan aan de burgemeester van 's-Gra- jde, de gemeente waar hij momenteel logeert. HAAG Een verbod op het storten van Ne- jds afval in het Waalse deel van België moet an de ene op de andere dag ingaan. Daarmee an illegale situaties die niet .in het belang zijn beide betrokken landen. Minister Nijpels M) heeft dit gisteren in de Eerste Kamer ge- windsman reageerde op de commotie die ont- is nu de Waalse deelregering verleden week in- iet weten een uit 1983 daterend verbod op de |an Nederlands afval streng te gaan handhaven, cs gaat een miljoen ton Nederlands afval naar ië. Driekwart daarvan komt uit Zuid Holland. Jt berichtte de Senaat dat er op 6 april over de lift et de Belgen wordt gesproken. Hij bekritiseer- P** houding van de Waalse deelregering fel. Tij- iM$en overleg tussen ambteneren uit Nederland en over de afvalstorten op 18 maart in Brussel de Walen niet aanwezig. De dag erna kondig- 'ï.i Waalse milieuminister ineens het verbod af. loet je dat niet doen", aldus Niipels gisteren, ns de bewindsman hebben de Walen zich zelf an het verbod uit 1983 gehouden. Er zijn zelfs |e gemeenten geweest die direct contact hebben ;Jf\ met afvalproducenten in ons land voor het ft fan hun afval daar. HAAG Er vindt op grote schaal be lgontduiking plaats met auto's die werk ers te leen nebben van hun werkgever, kwart van de werknemers verzwijgt het lat men ook privé rijdt in een lease-)auto de zaak. Nog eens een kwart geeft een te lage cataloguswaarde voor de wagen oor de inkomstenbelasting, zo heeft een rzoek van de fiscale inlichtingen- en op- ngsdienst (FIOD) uitgewezen. nemers die in een auto van de werkgever rijden in 20 procent van de cataloguswaarde bij hun aen optellen indien er ook privé met de auto t gereden. Werknemers die alleen loonbelasting in hoeven dat niet. laatste twee jaar heeft de FIOD enkele steek en genomen, waarna werd besloten de boeken lutolease-bedrijven door te nemen. Zo wil de I 100.000 gebruikers van een door de werkgever ikbaar gestelde leasewagen achterhalen, isis van de actie denkt het ministerie van finan- Dver 1986 nog eens 45 miljoen gulden extra aan tinggeld te kunnen innen. Voor de hele kabi- eriode wordt dat bedrag op 180 miljoen gulden at. De actie van de FIOD heeft inmiddels tot sten geleid van de banken. In de meeste geval- ijn banken eigenaar van lease-maatschappijen, ins de banken mag de FIOD de boeken van de •nemingen niet inzien. Inmiddels is al besloten IOD-actie tijdelijk op te schorten voor nader eg- REVOLUTIONAIR PLAN VOOR GOEDKOPERE GEZONDHEIDSZORG DEN HAAG Het kabi net heeft vandaag een re volutionair plan voorge schoteld gekregen om de kosten van de gezond heidszorg te verminderen en het ingewikkelde stel sel van ziektekostenverze keringen te vereenvoudi gen. Het plan, waarvan enkele hoofdpunten al eerder bekend zijn geworen, is opgesteld door een adviescommissie onder lei ding van de voormalige presi dent-directeur van Philips dr. W. Dekker. Kernpunten van het advies van de commissie-Dekker zijn: Invoering van een verplich te uniforme basisverzekering voor iedereen. Het verschil tussen ziekenfonds en particu liere verzekering verdwijnt. Invoering van eigen bijdra gen voor specialistische behan deling en verhoging van de reeds bestaande eigen bijdra gen voor kraamzorg en bezoe ken aan psycholoog of psychi ater. Sluiting van ziekenhuizen. Geen bouw van nieuwe ver pleeghuizen en bejaardenhui zen. Uitbreiding van kruiszorg en gezinshulp. Meer werk voor huisartsen en minder werk voor specia listen. Een flinke verhoging van de accijns op alcohol en tabak. Als de voorstellen van de com missie in de komende jaren geleidelijk worden ingevoerd, zal de staat tot het jaar 2000 circa 2,5 miljard op de uitga ven voor de volksgezondheid kunnen besparen. De maatre gelen zullen koopkrachtverlies opleveren voor gezinnen met kinderen, mensen met lage in komens en zelfstandigen zon der kinderen. De premie voor de basisverze kering moet 325 per jaar be dragen voor een volwassene en f 163 per kind. Er hoeft slecnts voor maximaal twee kinderen te worden betaald. Daarbovenop komt een extra bedrag van 4,2 procent van het bruto jaarinkomen met een bovengrens van f 64.550. De reacties op de plannen lo pen sterk uiteen. De PvdA vreest dat de voorstellen haaks kunnen staan op de beginselen van solidariteit en rechtvaar digheid. Pag. 3: Wisse Dekker: „Onze voorstellen hebben veel weg van het ei van Columbus". Een reddingswerker in El Salvador bevrijdt twee kinderen die gegijzeld werden in de school. Arnold Mühren (8) en Frank Rijkaard (4) druipen met het Nederlands elftal teleurgesteld af na het gelijkspel tegen Griekenland (1-1) In de Rotterdamse Kuip. Foto: Tjerk Heringa. ROTTERDAM Het gelijkspel van 1-1 dat het Neder lands voetbalelftal gisteravond in de volle Rotterdamse Kuip overeen kwam met Griekenland, betekent in feite een verlies. In het voorronde-duel voor het Europees kam pioenschap verspeelde Oranje de mogelijkheid om Grie kenland te verdringen van de eerste plaats in groep 5. Al in de vijfde minuut van het duel wees de Griek Sarava- kos Rinus Michels en zijn team op pijnlijke wijze op de slechte organisatie in de defensie. Het grotendeels uit Aja- cieden bestaande Nederlands elftal voerde pas in de twee de helft de druk op het Griekse doel wat op, maar meer dan een treffer van Marco van Basten leverde dit niet op. De Rotterdamse politie verrichtte 25 arrestaties, veelal we gens openlijke geweldpleging. Zes mensen zijn in verzeke ring gesteld. De Nederlandse voetbaltopper PSV-Ajax is zondag recht streeks te volgen op televisie. Om een direct verslag moge lijk te maken is het aanvangstijdstip verschoven van 14.30 uur naar 17.30 uur. UTRECHT Een consor tium van banken laten het bouwconcern Bredero doorlichten door het orga nisatiebureau McKinsey. De banken hebben geen vertrouweh meer in de cijfers die het bouwcon cern verstrekt. De banken hebben het heft in handen genomen omdat Bre dero als gevolg van zware ver liezen bij vastgoed-dochter Breevast in problemen is ge raakt en dringend behoefte heeft aan nieuwe bankkredie ten. Het onderzoek richt zich voor namelijk op de buitenlandse activiteiten van Bredero. Des kundigen vrezen dat Bredero, als het de huidige problemen al overleeft, met grote verlie zen afstand zal moeten doen van al zijn buitenlandse activi teiten. Momenteel dreigt onder meer een verlies van 25 mil joen op een scholenproject in Algerije waarvoor de aanne mer geen sluitende afspraken heeft gemaakt over verreke ning van de inflatie. Daarente gen gaat het met de Neder landse takken van Bredero de laatste tijd weer goed. Pag. 8: Banken vrezen nieu we tegenvallers bij Bredero. Televisie zo plat als een glasschijf STANFORD Dankzij de ontwikkeling van nieu we computerchips is het mogelijk tv's te ontwikke len die zo plat zijn als een glaschijf, supercomputers te maken voor op het bu reau en worden driedi mensionale beelden bin nen afzienbare tijd werke lijkheid. Meer dan 300 computerdeskundigen kwamen gisteren bij el kaar op een conferentie o ver on t wikkelingen op dit gebied. Een van de 190 nieuwe ontwikkelingen die werd getoond was een chip die het mogelijk moet maken om bureaucompu ters in staat te stellen meer dan 100 miljoen opdrach ten per seconde af te han delen. Over vijf jaar zijn deze computers net zo krachtig als de modellen die nu nog een kamer vul len. Zo'n computer kost dan nog maar 100.000.dol lar, terwijl de huidige mo dellen 10 tot 20 miljoen dollar kosten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) We hebben een bak met 24 viooltjes in verschillende kleuren voor maarf 8.95. U kunt uw tuin of balkon er nu al mee opfleuren, want ze kunnen tegen een nachtje vorst SAN SALVADOR Een man en een vrouw die gisteren in een school in San Salvador rond 1000 scholieren en een aantal leraren gijzelden heb ben zich overgegeven. Eerst lieten zij hun gijzelaars vrij. Daarna gingen soldaten de school in om hen te arresteren. Niemand liet letsel op. De. overgave vond plaats nadat de twee gesproken hadden met hulpaartsbisschop Gregorio Rosa Chavez. De reden van hun actie was niet duidelijk. De overvallers stelden geen ei sen. Volgens berichten zouden de 20-jarige deserteur en zijn 18-jarige verloofde eerst twee agenten dood hebben gescho ten en zich daarna hebben verschanst in de school. DEN HAAG Niet alleen voor leerlingen van achttien jaar en ouder maar ook voor 16- en 17-jarigen zal een bedrag van 1030 aan lesgeld worden gevraagd. De scholen in het voortgezet on derwijs moeten dit lesgeld met ingang van het nieuwe schooljaar gaan innen. Niet betalende leerlingen mag de school niet in schrijven. Minister Deetman heeft dit plan bekend gemaakt in zijn overleg met de belangenorganisaties van de schoolbesturen in Nederland, aldus meldt de Besturenraad PCO. Vorig jaar moesten de scholen het verplichte lesgeld voor 18-iarige en ou dere leerlingen zelf innen. Dit bleek enorme problemen te ge ven wanneeer de leerling niet kon of wilde, betalen. Toen is af gesproken dat met ingang van het komende schooljaar het les geld centraal zou worden geïnd. Den Haag wil „patat-cultuur" Scheveningen terugdringen DEN HAAG Het kermisachtige karakter van Scheveningen en de ..patatcultuur" met al haar lawaai, verkeersdrukte en vervuiling moet worden teruggedrongen ten faveure van voorzieningen van meer niveau. Dat heeft loco-burgemeester A. Duivesteijn van Den Haag gisteren gezegd tiidens een commis sievergadering van de gemeenteraad. Vooral op dagen dat er een groot evenement als bij voorbeeld Veronica's strandrace wordt gehouden is de overlast volgens Duivesteijn buitensporig Om de algemene overlast tegen te gaan wil het college nu een bouwvergunning verplicht stellen voor de strandtenten, terwijl er ook beperkingen komen voor het draaien van muziek. Een enkele keer kijken wij er hier even op als er in ons land zo nu en dan een ambtenaar is, die buiten zijn boekje is gegaan. Een enkele topambte naar doet wel eens meer dan dat. Maar zo bont als ze het in de Sovjet-Unie maken, is het hier geluk kig niet. Vorig jaar blijken daar niet minder dan 200.000 ambtenaren disciplinair te zijn gestraft, omdat ze zo „onverantwoord omsprongen met hun verantwoordelijkheden". Zo'n groot aantal delicten is voor een krant bijna niet meer bij te houden. Daarom komt de Pravda er zeker nu in ene keer mee. Hoe het ook zij: er wordt de laatste tijd wel wat losgewoeld in de Sovjet-Unie. En het nieuws erover leest u allemaal in de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging). In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant. Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1