opm HET LUKT ONS MAAR NIET 01 'N GEWONE AUTO TE MAKEN Stillere auto dank zij fabrikant en bestuurder Italiaanse motorindustrie in problemen Lr" MAZDA 626. BEWEZEN RIJPLEZIC AUTOBEDRIJF DE RIJN B.V. AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. BOOGAARD'S AUTOBEDRIJF AUTO fieidaeSowimt DONDERDAG 12 MAART 1987 PAG De fysicus kent twee soorten geluid: luchtgeluid en contact geluid. Contactgeluid is het ge luid dat door vaste lichamen wordt geleid, terwijl luchtge luid, bijvoorbeeld de toon van de claxon, de door de lucht overgebrachte geluidsenergie is. Geluid wordt als geruis ge definieerd wanneer sterkte, toonhoogte en klankkleur van de geluidbron aan sterke wis selingen onderhevig zijn. La waai is derhalve een luid ge ruis, dat zelfs schadelijk voor de gezondheid kan zijn; hard horendheid geldt vaak als een beroepsziekte. De psychische belasting is verschillend en moeilijk definieerbaar. De sub jectieve ervaring van lawaai is sterk verschillend. Piepen kan bij de één bijna lichamelijke pijnen veroorzaken, terwijl het de ander in het geheel niet deert. Sterk motorgeluid geeft de een een „kick", de ander ervaart het als een beproeving. De beste lawaaibestrijding bij de auto is vanzelfsprekend het nemen van constructieve maatregelen. Het lawaai wordt vooral aan de bron bestreden en doelgericht verhinderd. Hoofdbronnen zijn de motor, het aanzuig- en uitlaatsysteem en de banden. Fluisterende motoren zijn een droomdoel, dat bijvoorbeeld ook door (in gekapselde) aandrijvingen is te bereiken. Maar dit kost ruimte en gewicht, wat van nadelige invloed op het benzineverbuik is, nog afgezien van een moei lijkere motorkoeling, een lasti gere toegankelijkheid en een duurdere service. Hier open baart zich reeds het conflict tussen energiebesparing en la waaibestrijding. Geruisarm draaiende banden en geruisarme, stroeve weg dekken van snelwegen zijn concrete doelstellingen, die in belangrijke mate tot een stille re verkeersafwikkeling kun nen bijdragen. Staalgordelban- den zijn weliswaar slijtvaster en betekenen bij nat wegdek en grote snelheid meer veilig heid, maar worden wegens de geringe rolweerstand bij lage snelheden harder en maken veel lawaai op een geplaveid wegdek. Volgens de gegevens van Volkswagen schommelt het aandeel van de geluid- bronnen afhankelijk van de bedrijfsomstandigheden zeer aanzienlijk; bij de motor tussen 25 en 72 procent, bij het aanzuig- en uitlaatsysteem tus sen 4 en 35 procent en bij het rolgeruis van de banden tus sen 0 en 60 procent. De rolruis kan reeds bij stadssnelheid een dominerende geluidbron (tot 60 procent) worden, wanneer met constante snelheid in de hoogst mogelijke versnelling wordt gereden. Deze onderde len stralen echter niet alleen geluid naar buiten uit, maar ook naar binnen. Voor wat betreft de aanzuig en uitlaatgeluiden zijn, net als bij de elektrisch aangedreven ventilatoren, verbeteringen mogelijk. Ook de beschadigde wiellagers, aandrijfassen en tandwielen in handgeschakel- de versnellingsbakken kunnen net als defecte schokdempers of een versleten knalpot veel geluid en gierende tonen ver oorzaken, die ten koste van het rijcomfort gaan. Het loka liseren van de verschillende geluiden en het opheffen van de oorzaken gelukt meestal slechts specialisten, temeer daar sommige lawaaibronnen slechts bij bepaalde frequenties en snelheden hoorbaar wor den. De phoon, de subjectief geme ten snelheid van geluidsterkte, heeft men voor de geluidme tingen van de auto geheel en al laten varen. Tegenwoordig wordt als aanduiding van de geluidstraling het geluidni veau slechts nog in decibel (af gekort dB) aangegeven. Het waarnemingsvermogen van het menselijke gehoor reikt van 0 tot 120 dB (zeer luid tot onverdraaglijk); tussen 120 en 130 dB spreekt men van de pijngrens. Geluiden van 30 tot 50 dB worden als stil en nor maal ervaren, 70 tot 80 dB is al zeer luid. Net zoals men een grote auto energiebewust kan berijden, kan hij ook stil voortbewogen worden. Met andere woorden: de rijstijl is een zeer beslissen de factor bij economisch rijden en geluidvermindering. Als men niet met de deuren slaat, de versnellingen niet opjaagt, zich niet verheugt op gierende banden en alleen toetert als het nodig is, heeft men al heel wat gedaan. Deze houding wordt nog aangemoedigd door motoren die al bij laag toeren tal een goed koppel ontwikke len, zodat de bestuurder ook in de stad bij lage snelheid een hoge versnelling kan gebrui ken. Z-CODE VOOR BANDEN BU 240 KM/U PLUS De lettercode waarmee de maximum toegestane snelheid voor autobanden wordt aangegeven, wordt uitgebreid met de letter Z voor snelheden boven 240 km/u. Het nieuwe symbool is goedge keurd door de ETRTA (European Tire Rim Technical Associ ation) en de TRA (US Tire Rim Association). De overige symbolen zijn P (max. 150 km/u), Q (tot 160), R (170), S (180), T (190), H (210) en V (240). Op de Amerikaanse markt wordt binnenkort van Goodyear de Eagle ZR-S band verwacht. Het betreft een „unidirectional" band. Bij montage van een dergelijke band dient de voorge schreven rolrichting te worden aangehouden. Unidirectional banden werden door Goodyear in eerste instantie ontwikkeld als regenband voor de Formule 1. Later werd dit concept toege past bij de Eagle VR (tot 240 km/u), die al is erkend door snelle merken als Ferrari en Porsche. De Eagle ZR50-S. De Italiaanse motor- en tweewielerindustrie staat met de rug te gen de muur. Italië is het enig overgebleven land dat de Japan ners op dit terrein nog een beetje partij kan geven. In een po ging zich verder te versterken heeft Piaggio, de grootste Itali aanse producent, zoals bekend het Oostenrijkse Puch overgeno men. Piaggio streeft naar een aandeel van 40 procent op de Europese bromfietsmarkt. Het meest bekende produkt van Piaggio is nog al altijd de fameuze Vespa-scooter. Het ziet er naar uit dat Piag gio zich in de concurrentieslag met de Japanners wel zal kunnen handhaven. De president van Kawasaki-Italië, Marino Abo, heeft voorspeld dat slechts twee of drie fabrikanten erin zullen slagen te overleven. In Japan zijn er van de 30 motorproducen ten slechts vier overgebleven. Naast Piaggio lijkt ook Cagiva te overleven en mogelijk ook De Tomaso, dat met Moto Guzzi en Benelli twee merken van grote naam heeft. Honda heeft sinds enige tijd een eigen produktie in Italië. In Atessa hebben de Japanners een montagebedrijf opge zet. Verder heeft Kawasaki interesse getoond voor de overname van het zwaarverlieslijdende Laverda. Zaterdag 28 maart verschijnt bij deze krant de special bedrijfs onroerend goed. BEDRIJFS ONROEREND COED Informatie over de advert eermogelijkheden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Rob Kleijnen, bereikbaar on der nummer 071 -122.244. £eidóe (Sowiamt Audi 80 succesvol Van de nieuwe Audi 80 rolde eind februari, vijf maanden na de in troductie, reeds het 100.000ste exemplaar van de band. De dag- produktie van deze derde generatie Au di's 80 ligt op 1100 voertuigen. Dank zij de toepassing van het nieuwe veiligheidssys teem Procon/Ten is de Audi 80, die verder opvalt door een vol- verzinkte carrosserie en lage CW-waarde, onderscheiden met de „Duitse veiligheid- sprijs in goud". Voor het autohandels- en ga ragebedrijf Riva (Opel) is 1986 een goed jaar geweest met een stijging van de nettowinst van 14,52 miljoen tot 15,29 mil joen. Per aandeel ging de winst van ƒ8,10 naar 8,53. De, omzet steeg van 472 miljoen tot 500 miljoen. Riva verwacht voor het lopen de jaar een duidelijke stijging van het resultaat vóór belas- Winststijging Riva (Opel) ting, maar als gevolg van fis cale maatregelen (vervallen van voorraadaftrek en verla ging van de vermogensaftrek) zal de belastingdruk aanzien lijk stijgen. Niettemin voorziet Riva voor 1987 een nagenoeg onveranderde nettowinst. De Nederlandse automarkt dij de vorig jaar met 13 procent uit. De verkopen van Opel ste gen met 4500 stuks of 5 pro cent en het marktaandeel van Opel verminderde van 17,7 tot 16,5 procent. Het aantal door Riva verkochte nieuwe auto's steeg met 5 procent tot 11.643 stuks. Stylingset verandePF „goedkope" PorsclEI in exclusieve 959 »ngz In een tijdsbestek van enkele jaren is her An sche Centre" van Harrie van der Veer in Bin I ven uitgegroeid tot één van de grootste sp*n ten op het gebied van de snelle sportwaaKai Stuttgart. Geheel nieuw voor de Nede( geI markt is het stylingprogramma van Folgerjpon door het onder andere mogelijk wordt oi|An( een paar duizend gulden een Porsche 924jdie 944-model te veranderen. Sensationeel is dept v sieve stylingset van Folger waarmee een kder 911 en 930 kan worden getransformeerd jzev< peperdure topmodel 959. De originele 959,fe p Nederland meer dan een miljoen guldeifr r kosten, kent een produktie van slechts 2O0p- E plaren. ig o; Deze gewone Porsche is in een 959-topmo<|rf anderd dank zij het stylingprogramma van r lllllllilllllilllllllllllllllllllllliuillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Verlies VW do Brasil bijna verdrievoudigd Het verlies van Volkswagen do Brasil, de dat vooral kleinere automodellen vaak onder Braziliaanse dochteronderneming van het de kostprijs moesten worden verkocht door- Westduitse automobielconcern Volkswagen, dat de lonen en andere kosten wel stegen. De is opgelopen van omgerekend 59,2 miljoen verkoop in Brazilië groeide vorig jaar met dollar in 1985 tot 145,5 miljoen dollar in het 18,3 procent tot 329.615 auto's. De export afgelopen jaar. De onderneming schrijft dit nam daarentegen met 25 procent af tot 57.289 toe aan het economische beleid van de Brazi- stuks, vooral als gevolg van minder leveran- liaanse regering. De begin vorig jaar door de ties aan Nigeria en Irak. regering afgekondigde prijsstop leidde ertoe 1/ Steeds als we een auto maken, komen we tot de conclusie dat ie op alle punten ongewoon is. Neem bijvoorbeeld de succesvolle Mazda 626 Hatchback. Ongewoon ruim, ongewoon comfortabel, ongewoon praktisch en ongewoon sportief. De Mazda 626 Hatchback is gewoon niet te vergelijken. Dat merkt u al meteen als u instapt en achterover leunt in de meervoudig verstelbare bestuurdersstoel. Maar er wachten u nog meer blije verrassingen: het over zichtelijke dashboard, de luxueuze binnenbekleding, de grote bagageruimte met uitneembare hoedenplank en in twee delen neerklapbare achterbankleuning. Ongewoon doordacht en compleet allemaal. Het belang rijkste moet echter nog komen. Uw eerste rit met de Mazda 626 Hatchback. Ook al zo'n ongewoon genoegen. Want zon goede combinatie van wegligging en prestatie denkt u alleen in sport wagens aan te treffen. De door Mazda gepatenteerde TIL achter- wielophanging, de zelfcorrigerende stuur inrichting en de rembekrachtiging geven u een ongewoon veilig gevoel. De Mazda 626 Hatchback is lef baar met een 1.6 of 2.0 liter benzinemotor (geschikt voor kxxf vrije benzine), met 2.0 liter benzine injectiemotor, al of niet li katalysator, of een 2.0 liter dieselmotor. Er zijn verschillende luxe uitvoeringen van de 5-deuf Hatchback vanaf f 26.195,-. Daarnaast kunt u in de 626 serie ki| uit de sportieve 2-deurs Coupé en de stijlvolle 4-deurs Sedan. Al deze modellen garanderen u niet alleen het ongev rijplezier van een Mazda, maar ook de spreekwoordelijke betrd baarheid, de lage onder i houdskosten en de hoge inruilwaarde. Toch maar goed, I dat we geen gewone auto's kunnen maken... Mazda 626 Hatchback v.a. f 26 195,-, Coupe vj. f 26.-145,-. Stdan v.a. f 23.8-15.- Aflevenngskosten f 395,-. Prijzen incl. BTW. Prijswijzigingen voorbehouden. Importeur Auto Palace - De Binckhorst B.V., Den H.i.ig. Telefoon. 07<h g Off. Mazda-dealer - Weversbaan 27 Leiderdorp Telefoon 071-899349 KOPERWEG 2 - ALPHEN A/D RIJN - TELEFOON 01720-35401

Leidse Courant | 1987 | | pagina 8