)orlog dreigt over laims scheepsramp A: romantiek -an films en strips MARINEDUIKERS GAAN TOT OP DE BODEM Bloemen rond wrak veerboot Rob Kroner: tatctisch couturier Japanse invloed op Italiaanse modebeeld ^SËNLAND Ceidócgomotit DONDERDAG 12 MAART 1987 PAGINA 7 OEVER Tien Ne- idse duikers van de nklijke Marine heb- vorige week vrijdag ramp met de veer- T Herald of Free En- 5 uur) rise bij Zeebrugge i verleend. Afgelopen 90 30 ndag hervatten zij US gewone taak aan i3«oo d van de duikschool "Sm Jt^S Van Konillk- Vso Marine in de haven 8oio Den Oever. 127.80 148 00 *nS luitenant-ter-zee le 4850 speciale diensten, P.J. 65£0 jt, commandant van de 211.50 jjS" en hoofd van de 252 50 'en demonteerschool van 4350 jarine, levert zijn oplei- 165.50 (jaarlijks ongeveer hon- 39.00 marinemensen met een s?M ,revet a*- *'en 6ro°t deel 2^3 fle leerlingen volgt een 43.10 cursus van twee maanden. Als ze die met succes volbrengen, kunnen ze onder water repa raties aan schepen verrichten en wat eenvoudig duikwerk doen. Daarnaast volgt een groep mariniers een kikvorscursus op de „Thetis". Zij worden op geleid om heimelijke operaties onder water uit te kunnen voeren, zoals het houden van verkenningstochten, aldus Struik. Een selecte, zwaargetrainde groep tenslotte volgt de dui- kopleiding van tien maanden. De duikers uit Zeebrugge bij voorbeeld hebben deze oplei ding gehad. In die tien maan den leren de marinemannen schepen onder water te repa reren en worden ze opgeleid voor mijnenbestrijding. Na de opleiding moeten de mannen in staat zijn de moeilijkste si tuaties het hoofd te bieden. „We streven ernaar stressbe stendige duikers af te leveren. Daarom stellen we gedurende de opleiding uiterst hoge ei sen. Het gevolg daarvan is weer dat de helft van een groep leerlingen gedurende de opleiding afvalt, zodat de marine vrijwel voortdurend met een tekort aan duikers zit", zegt Struik. „We gaan dit jaar dan ook een actieve wer vingscampagne voeren, want sinds 1980 zien we het aantal duikers steeds verder afne men." Wie bij de marine duiker wil worden, wordt onderworpen aan een strenge keuring. Eerst op medisch gebied: de toekomstige duiker moet kerngezond zijn en een ijze ren conditie hebben. Dan volgt een psychodiagnostische keuring, waarin de aspirant duikers moeten bewijzen dat zij nuchter kunnen denken en niet in paniek zullen raken. Tijdens de psychodiagnosti sche keuring wordt de aspi rant bij voorbeeld opgesloten in de decompressietank. Langzaam wordt de lucht druk daarin steeds verder op gevoerd. De aspirant moet dat een bepaalde tijd kunnen vol houden zonder in paniek te raken. Natuurlijk gebeurt zo'n keuring onder streng toezicht Wie als duiker in de Noordzee voor het eerst onder water gaat beleeft angstige momen ten. Het zicht is niet meer dan een meter. De duiker is hele maal op zichzelf aangewezen. In de tien maanden van de opleiding worden de omstan digheden waaronder gedoken wordt steeds zwaarder ge maakt. Het hoogtepunt van angst bereiken veel leerlingen tijdens een drieweekse excur sie naar Noorwegen. „Het kan voorkomen dat een duiker tis" met zijn jarenlange dui- onder water zijn apparatuur kervaring zegt het zonder een kwijtraakt. Als je zestig meter spier van zijn gezicht te ver diep zit is dat nogal verve- trekken. Voor hem is het alle- lend. Daarom moeten de ion- maal heel gewoon. „Door ex- gens in Noorwegen in de fjor- treme omstandigheden na te nood eventueel kunnen red den door een cylinder van vijf bootsen in de opleiding kun- den. „Wie aan het eind van meter doorsnede zestig meter nen we ervan verzekerd zijn naar beneden. Op de bodem dat iedere marineman met moeten ze hun spullen afleg- een duikbrevet ook stressbe ken met sportduiken. Het is geestelijk, maar ook fysiek een enorme krachtsinspan ning". Duiker worden bij de marine is, dat blijkt uit alles, geen grapje. Want behalve de duik- kunst moeten de mannen ook nog alles weten van alle soor ten explosieven, veel weten van scheepsreparaties en een beetje weten van EHBO voor duikers, zodat ze maten in gen en zonder perslucht terug stendig is. Dat hij opgewassen naar boven. De truc is dat je is tegen verschrikkingen als halverwege uit moet ademen, in Zeebrugge. Je merkt ook anders scheuren je longen. Er dat de mensen die daar ge- is natuurlijk wel wat moed weest zijn er helemaal niet voor nodig om op zo'n diepte over opscheppen onder el- je veilige duikpak uit te trek- kaar. Het is voor hen gewoor de opleiding ons duikerem bleem opgespeld krijgt, heeft bewezen dat hij weet wat sa menwerken en gehoorzamen is. Hij kan bevelen strikt op volgen, maar laat zijn eigen verstand ook werken". En met die woorden maakt Struik duidelijk dat een mari neduiker behalve een be kwaam vakman toch ook is een verdomd zwaar vak misschien wel in de eerste plaats een militair blijft. N DER KOOU: „WAT VOOR SMART HEB IK NOU GELEDEN? 99 i36oo JRUGGE/DEN 'SSo Britse nabe- 1600 den en overleven- J-JJ van de scheepsramp 69oo de Herald of Free sow tprise hebben van de 6530 ie regering het drin- nooo advies gekregen |»n zee te gaan met jfide bemiddelaars, «gg1 hulp aanbieden bij Kso iisen van een schade- 6600 peding. Deze nep-ad- JJ'lo fc11 hebben nabe- jden geld geboden pe extra kosten van 58 io ©mende tijd te kun- 5®3 petalen. In ruil daar- 130o willen ze fors mee- |i in de verwachte £3 pevergoeding. Het 13.00 jden van deze figu- 553 Jierinnert aan de be- 52oo lelijke gang van za- na de giframp in het se Bhopal, toen veel rikaanse advocaten it rampgebied neer- 13.50 en om grof geld te bn verdienen aan het van de getroffenen. ïngelse kranten zijn wwt iderij Townsend Thore- 250 claims binnengeko- Overigens niet van de fdels zeer bekende over- Arie van der Kooij. ■Spiegeld? Wat heb ik nou wk. smart geleden? Voor de 0.75 je mensen, die familiele- hebben verloren, is het 5^3 irlijk verschrikkelijk, {51 een ramp. Maar voor 1,25 Dch. Er bestaat in Neder- 4,50 trouwens geen regeling voor smartegeld. De verzeke ringsagent is net bij me ge weest. Aan persoonlijke bezit tingen ben ik dik zesduizend gulden kwijt geraakt, die zul len we claimen. Het gaat om kleren, een dekbed, foto-toe- stel en dergelijke. Ik had ze venhonderd gulden bij me, maar dat geld was niet verze kerd. Mijn reispapieren ook niet, ik heb voor 91 gulden met spoed een nieuwe pas ge kocht en voor 31 gulden kreeg ik weer een rijbewijs". Van der Kooij kan over de fi nanciële consequenties van de ramp niet overleggen met an dere Nederlandse overleven den. „Dat zou ik wel willen, maar ik weet niet of er echt wel Nederlanders onder zijn. Ik vraag iedereen er naar, maar niemand weet waar die mensen zouden moeten zijn". Drama De afhandeling van de eisen tot schadevergoeding kon wel eens uitlopen op een drama op zich. Deskundigen op het gebied van scheepvaart-ver zekeringen van het Rotter damse advocatenkantoor Nolst Trenité voorzien een lange reeks van juridische ge vechten om de aansprakelijk heid, de voorwaarden en de hoogte van de uitkeringen aan overlevenden en nabe staanden vast te stellen. Dat hangt af van de werkelijke oorzaak van het ongeluk. Is de ramp te wijten aan falen van de kapitein of van andere bemanningsleden (bijvoor beeld door het openlaten van de laaddeuren), dan bestaat de kans dat de rechter de verze keraar toestaat een maximum te stellen aan de totale scha devergoeding. De verzekeraar zal zo'n beperking zeker pro beren in de wacht te slepen. „Pas als blijkt dat de directie van de rederij willens en we tens een onvolwaardig schip het zeegat heeft uitgestuurd een beleidszaak dus kan van een maximum geen spra ke zijn. Dan is het mogelijk dat de verzekeraar Proteus één van de grootste schade claims uit de geschiedenis te verwerken krijgt", meent mr. F. Rutgers, die veel erva ring heeft met schadeclaims op het gebied van de scheep vaart. Volgens de advocaat komt het op het vasteland zel den voor dat een reder zo'n grote beleidsfout in de schoe nen wordt geschoven. Dan moet die het wel heel bont hebben gemaakt. In Groot- Brittannië is de neiging om onbeperkte aansprakelijkheid aan te nemen veel groter. Brits recht Over het totaalbedrag van de aansprakelijkheid zal vermoe delijk nog wel een behoorlijke oorlog gevoerd worden, zo meent de advocaat. „Dat hangt namelijk grotendeels af van de plaats waar die beslis sing wordt genomen, Enge land of België. Zijn alle partij en het erover eens dat op deze verzekeringskwestie het Brit se recht van toepassing is (het Britse schip was immers op weg naar een Britse haven), dan kan het maximumbedrag een stuk hoger uitvallen dan wanneer het Belgisch recht van toepassing is". Dat komt volgens Rutgers doordat de Britten kortgeleden interna tionale verdragen hebben on dertekend die veel hogere schadevergoedingen mogelijk maken. België en Nederland hebben nog niet getekend. Rutgers verwacht dat alleen de strijd om deze kwestie al Townsend Thoresen laten zich vooralsnog niet uit over de wijze waarop de vergoe dingskwestie zal worden aan gepakt. Eisen tot schadevergoeding of smartegeld van de Nederland se overlevenden wegens im materiële schade maken vol gens Rutgers weinig kans. „Doodsangst van overleven den levert nooit gigantische vergoedingen op, tenzij er sprake is van blijvende psy chische defecten of arbeidson geschiktheid. Materiële scha de, zoals ziekenhuiskosten en verlies van bagage en auto's, zeker wel". Hoe lang de juridische strijd ook in beslag zal nemen, de overlevenden en nabestaan den hoeven voor hun mate riële schade vermoedelijk geen tientallen jaren te wach ten. Uit een voorlopige ram- penpot van de Britse regering miljoen pond) zullen binnen kort al uitkeringen worden gedaan. De boot op In afwachting van de afwik keling moet Arie van der Kooij komende week weer beginnen met zijn werk. Hoe wel hij nog steeds merkwaar dig nuchter over zijn beleve nissen praat, gaat hij toch lie ver niet direct weer naar Zee brugge. „Ik zal de boot wel weer opmoeten. Ik weet niet hoe ik me dan voel, ik wacht het maar af. Maar ik hoop wel dat ik eerst vanaf Hoek van Nabestaanden van slachtoffers van de ramp met de veerboot werpen bloemen in het water tijdens de rouwdienst op zee. OPNIEUW SLACHTOFFER GEBORGEN ZEEBRUGGE Bij het wrak van veerboot Herald of Duikers die op het wrak aanwezig waren legden het werk neer Free Enterprise is gisteren een korte rouwdienst ge- e.n namen enkele minuten stilte in acht. Aan het eind van de houden voor de slachtoffers die nog niet uit het schip zijn geborgen. De dienst, die werd bijgewoond door 26 dienst gaven de Fighter en alle schepen in de omgeving drie stoten op de misthoorn. familieleden van de omgekomen'passagiers, vond Pst"en' V1if dase?™ d„e ,ramp.' een lichaf,m „1=,,* w lol, geborgen uit het wrakvan de veerboot Het gaat om een offi- plaats op het voordek van de sleeptboot Fighter. Vier van de aanwezigen hadden zelf de ramp overleefd. De plechtigheid werd geleid door geestelijken van verschillen- cier van de rederij. Hij werd aangetroffen in een ruimte op de brug van het schip. De Belgische autoriteiten hebben een zone van 500 meter rond de religieuze achtergrond. Er werden kransen in de richting het wrak zowel ter zee als in de lucht tot verboden gebied ver van het wrak geworpen. Op een daarvan stond te lezen: „Aan klaard voor de pers. Alleen betrokkenen bij de bergingsopera- onze zonen en dochters, echtgenoten en vaders, neven en nich- tie mogen nog bij het wrak komen. De Britse kroonprins, prins Charles, bracht woensdag een be zoek aan Zeebrugge. Hij vloog in een helikopter over het wrak en bezocht enkele gewonden in het ziekenhuis. ten, moeders en echtgenotes, tantes en ooms, oma's en opa's, beste wensen en een veilige reis, namens alle overlevenden rust in vrede", Holland mag reizen. In Ne derland varen ze met echte boten, niet met veren. Dat lijkt me duidelijk veiliger. Maar ja, ze gaan hier niet va ker dan vier keer per dag, dus de snelste manier is toch via België of Frankrijk". G. Wetsteijn, directeur van het transportbedrijf Pan-De Jong in Hendrik-Ido-Amacht Kanaal oversteekt, durft nog en werkgever van Van der niet veel te zeggen over de Kooij, kan zijn geredde chauf- schadeclaim die hij bij Town- feur geruststellen. Hij hoeft send Thoresenen zal indienen, voorlopig niet naar Zeebrug- „Ik ben nog met de verzeke- ge. „We houden daar in onze ring bezig. Ik verwacht dat de planning rekening mee", lading voor honderddui- Wetsteijn, wiens bedrijf dage- zend gulden spek en de lijks met vijfien trailers het wagen volledig verloren zijn. Maar voor de zaak rond is, zijn we twee maanden verder. Zulke zaken duren lang, ook omdat het schip, met daarin de trucks, nog geborgen moet worden". STEVO AKKERMAN ARJEN VAN DER SAR SM \iiji mi WmERDAM Een de, haast filmische tatie begeleidt de 61/4 e, zeer romantische 51/4 van de C A mode 45/8 tomer 1987. Geïnspi- door oude films en 4 m leringen aan Poppey 2 lor, kondigt een fors }w wd knulletje, woest Bnd met een blik ie aan, dat de kin- flectie waarin veel blauw, helrood en voorkomen, vooral tid is voor gezonde iedts. lleen voor kinderen, >ok voor grote mensen jeanskleren, waarin rlei manieren met an- tofpaneeltjes stripver- uitgebeeld. De bal- mige rokken voor nige jonge meisjes, zijn elemaal Poppey. Net U marineblauw met wit Hfpte shirts, polo's, sin glets en rokken. Natuurlijk ook voor mannen verkrijg baar, want Poppey vecht heel wat af aan boord van schepen met een grote baar dige schurk, allemaal om zijn Olijfje natuurlijk. In de afdeling mannenmode brengt C A trouwens goed gemaakte losse katoenen pantalons (marine, wit en grijs), maar ook de band- plooibroek. Opmerkelijk zijn hier vrije-tijdsblousons met wijde halve mouwen en een capuchon. Verder veel gerui te colberts en pantalons, niet al te erg geruit overigens. Back to the fifties met rock and roll laat wijde rokken zien, waaronder een petticoat wordt gedragen. Daar horen tops bij met een brede cein tuur en jacks en sportieve parka's. Wie meer op chique gaat, kan een japon in new look of een lange rok met een top met een schootje kie zen. Óf een tamelijk klassiek mantelpakje van een lichte. zijde-achtige camelkleurige stof. Jeans zijn er in blauw, bleu, zwart, grijs en be sneeuwd blauw. Ze kunnen goed gecombineerd worden met gekleurde bretels en t- shirts. Een mooie stijl is een uniformjasje met paardrij- broek en hoge laarzen. Zoals te verwachten is, zijn er veel safarikleuren te zien op deze show. Ook romanti sche broderieblouses. De western blouses over sexy tops gedragen, passen bij de sfeer van het Wilde Westen, waar vrouwen met één lasso- worp worden geschaakt maar ook wordt geflaneerd als het paard even op stal is gezet. Op zo'n zomerse party op de ranch draagt men dan vol gens C A deze zomer graag wit, zowel blouses als polo's, tops in lingeriestijl, maar ook blazers en pantalons zijn ha gelwit. Een beetje Miami- vice wit? PHIA BARUCH van C A gaan gekleed in streepjapon met wijde rok. Voor de heer een combinatie van t colbert en een licht geruite bandplooibroek. M 'del AMSTERDAM De zomer collectie voor '87 van Rob Kröner uit Amsterdam speelt vakkundig met details. Een aardige kant van het werk van deze couturier is, dat zijn creaties zeer vrouwlievend zijn. Het silhouet van de draagster komt goed in zijn modellen tot haar recht en op tactische plaatsen verlegt een zwierig gestrikte brede band vaak de blik. In deze collectie vallen de rokken vaak net op of tien centimeter boven de knie, vrij kort dus, soms zijn ze in dubbele stofcirkels verwerkt. Maar ze zijn ook klokkend, recht of in banen uitgevoerd. Strakke rokken hebben aan de achterkant vaak een ge plooid inzetje. Er zijn veel ensembles met getailleerde heuplange jasjes met een mooie brede schouderlijn. Soms heeft zo'n jasje een laag toegesneden, iets vierkant verlopende reverskraag, die afgezet is met een leren bies met crocoprint. Daar horen dan ook leren knopen en een dito ceintuur bij. Stijlvol is een kobaltblauw pantalonpak met wijde Mar- lène Dietrich-pantalon en strapless top. Er zijn nogal wat blouses met één blote schouder in deze collectie en aan de andere kant één com plete lange mouw. Zeer intri gerend. Gestreepte geel-witte pakjes en een mooie grote zwart-witte blouse met lange mouwen op een korte zwarte plissérok leidden tot applaus. De zwart-wit genopte pak ken en jurken zijn wel wat erg genopt. Handige losse blazers zijn ge maakt van glanzende of ge- pailleteerde materialen, en kunnen dus over een een voudige japon worden gedra gen. Bruin met een dofgou den glans of multicolour ma terialen werden gebruikt voor avondjurken met een geheel eigen couture-sfeertje. Bepaald mysterieus is een prachtige cocktailjapon van dof-goudachtige stof, waarop grote gemaskerde Inca-ge zichten zijn afgebeeld. PHIA BARUCH MILAAN De Italiaanse ont werpers, die deze week in Mi laan hun wintercollecties aan het publiek vertoonden, lijken dit jaar twee geheel verschil lende wegen te bewandelen. Enerzijds is daar de alom be kende, zeer draagbare Itali aanse stijl, anderzijds is daar een onmiskenbare Japanse in vloed. Het laatste wordt met name aangegrepen door de jongere ontwerpers, die zijn uitgekeken op de keurig nette creaties van de „maestro's". Met name Borneo Gigli en de nieuwkomer Dolce oogsten deze week succes met hun, voor Italiaanse begrippen, ge durfde vindingen. Twee-in één modellen en bijvoorbeeld het gebruik van band waar door afwisselend, verschillen de kledingstukken en ander aanzien gegeven kan worden, lokten enthousiaste reacties uit bij de meer avontuurlijke ko pers. Beide ontwerpers mijden overigens ook het „super-ster- sfeertje" dat rond de gevierde ontwerpers hangtgeen kusjes dus voor favoriete klanten. Blijkbaar voelen de top-ont- werpers zoals Krizia, Versace en Missoni de hete adem van de nieuwkomers al in de nek. Alle drie kwamen zij immers met korte en strakke model len, in tegenstelling tot hun gebruikelijke, wijdere creaties. Al met al dus een Italiaans modeweekje met verrassingen

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7