ijpels wil eiligheids- ipport van edrijven ederlanders -liet milieu- riendclijk HP deÜIDENE Htr tudenten eisen vervroegde betaling studietoelage CDA-banenplan is onvoldoende Vogelsoorten bedreigd uit de weekbladen Kamer tegen verkoop van delen SBB Legitimatie plicht bij banken Brinkman: bestrijding anti-homogeweld De Blauwe Wimpel voor snelste kanaalovertocht DE TIJD EISLVIERS r^JNENLAND EcidócSot want DONDERDAG 12 MAART 1987 PAGINA 5 f HAAG Via een kort geding voor [aagse rechtbank hebben de Lande- |e Fi|Studentenvakbond en 17 studenten t 6ePr°beerd te voorkomen dat j^Jtienduizenden studenten een groot nlJlvan de maand april op zwart zaad ducffi^ zitten. die ^en daarom van Nederlandse staat, in de J^00" van m'n*ster Deetman (onderwijs), an ife nieuwe Wet °P de studiefinanciering 18+) zo wordt gewijzigd dat de maande- 'studietoelagen bij vooruitbetaling worden femaakt (zoals tot en met september '86 ge- mdttjijk was) en niet achteraf, zoals de be- ac«lman nu van plan is. De moeizame invoering van de wet is voorlopig gepaard gegaan met het overmaken van twee kwartaal-voorschotten, voor oktober '86 tot en met maart '87. De eerste maandelijkse studie toelage, voor april, wil het ministerie tussen 20 en 30 april uitbetalen met als gevolg dat er voor de studenten een financieel gat van drie tot vier weken valt. De studenten willen de toelage voor april vooraf ontvangen, tussen 20 en 30 maart dus. De wettelijke bepaling die de uitbe taling regelt (artikel 14) is niet eenduidig: „Stu diefinanciering wordt uitbetaald tussen de twintigste en dertigste dag van de maand". De advocaat van de studenten(bond), mr. R. Wagemans, betoogde voor rechtbankpresident mr. M.R. Wijnholt dat over de breuk in de uit betalingen met geen woord wordt gerept in de stroom voorlichtingsbrochures. De studenten mochten dus verwachten dat de bestaande praktijk (vooraf betalen) gehandhaafd zou blij ven. Onverhoeds achteraf betalen zou volgens Wagemans in strijd zijn met de rechtszeker heid. Bovendien zou het voorbijgaan aan de be langen van tienduizenden studenten onrecht matig zijn. Mr. H.AE. Uniken Venema voerde namens de staat aan dat Deetman noot de verwachting heeft gewekt dat de studietoelagen vooraf zou den worden betaald. In de memorie van toe lichting bij het wetsontwerp kondigt de minis ter aan de betalingen achteraf te gaan betalen. Dat is in debatten met de Tweede Kamer ook aan de orde geweest. Als reden voerde de be windsman aan dat lonen, salarissen en uitke ringen ook achteraf worden overgemaakt. De landsadvocaat betoogde voorts dat vooruitbeta ling niet zou aansluiten bij een eventuele RW W-uitkering. Bovendien kan er volgens hem nauwelijks misverstand bestaan over wat er in artikel 14 wordt bedoeld: betaling achteraf dus. Overigens zou het praktisch onmogelijk zijn een en ander via de computer nog te verande ren. Ook het verstrekken van een extra voor schot, waarnaar mr. Wijnholt informeerde, is onmogelijk omdat de computerprogramma's voor de gedane voorschot-betalingen niet meer bestaan. Uitspraak op woensdag 25 maart. GERRIT BAL HAAG Minister s (milieu) wil bedrij- iie met gevaarlijke n omgaan verplich- sdere vijf jaar een rt over externe vei- d op te stellen. In apport zal moeten welke kans op een dsk^al bestaat en welke g zo'n ongeval kan :n. Hij zei dit giste- de Tweede Kamer. Nijpels zijn milieu- in zoals het ongeluk met ncentrale Tsernobyl, de bij het Zwitserse che- Irijf Sandoz en de ont- ig in het chemische be- Bophal (India) ook in ind niet uitgesloten. Ie- die zegt dat dit soort n hier niet mogelijk zijn icovol" bezig. In ons land volgens een eerste on- 73 bedrijven dergelij- iporten moeten maken, plicht is een uitvloeisel chemieramp in het Ita- Seveso in juli 1976 en laarop gebaseerde EG- jn. <e hand van de rapporten bedrijven maken moet risico-management tot jjworden gebracht. Bij het «en van vergunningen edrijven in het kader van jnderwet, de Rampenwet Arbeidsomstandigheden- |al rekening worden ge- |jn met de rapporten, vtij zal ook de vraag wat een risicobeperking kost en de mogelijke alternatieven, een rol spelen. Het bedrijfsleven verzet zich tegen de invoering van risico- rapporten. Nijpels wil voor medio '89 met overeenstem ming over de zaak hebben be reikt. Kerncentrales, installa ties van het leger en mijnbou- winstallaties vallen overigens op last van de EG niet onder deze maatregel. HAAG Ruim :wart van de Neder- irs heeft een redelijk loog positief milieube- taar slechts 19,7 pro- een alsmaar da- percentage van de af Srlanders gedraagt ibei daadwerkelijk mi- se vriendelijk. De rest dat niet of nauwe- Alle campagnes ten is de Nederlander 1987 minder milieu- ;t dan tien jaar gele- on£ team van onderzoekers S leiding van dr. Nico Ne- van de Katholieke Uni- e "Iteit te Nijmegen komt tot verontrustende" conclu- !el4i een rapport dat vanb- °°rjag is aangeboden tijdens '"•milieu-conferentie in Nij- °p. Op 21 maart start offi- "^J de campagne „Europees ;n™van het Milieu". a^l 60 procent van de Ne- pders is bereid financiële te brengen ten gunste het milieu. Actie voeren het milieu trekt echter ieer dan 13,3 procent van ïvolking aan. Volgens de toekers hebben de Ne- iders de neiging zichzelf 'erschatten waar het hun milieubesef en -gedrag eeift Opvallend is dat men tal met een hogere sociaal- luJbmische status meer mi- esef hebben dan mensen :en lagere status. Maar die re" groep gedraagt zich milieu-vriendelijker dan oep met een hogere sta- ;or.Dat komt mede doordat [telÖer inkomen vaak leidt tot [os-leven op een sobere ma- een manier die in de aiftijk automatisch milieu- dodelijker blijkt te zijn. iubesef leidt dus niet altijd milieuvriendelijk gedrag, gj mensen met goede inten- jan^elen de fase van milieu vriendelijk gedrag niet. Slechts 3,9 procent van de be volking zijn „consequente" mi lieumensen. Het Nijmeegse onderzoeksrap port houdt de Nederlanders van nu een spiegel voor die geen fraai beeld oplevert. Ons milieubesef en -gedrag blijken met de jaren minder te wor den. Milieu-overwegingen op zich lijken geen beslissende rol te spelen in de gedragskeuze. Fi nanciële overwegingen des te meer. De onderzoekers hebben dan ook voor de moeilijke op gave gestaan aanbevelingen te doen voor een aanpak die het milieu een belangrijkere plaats bëzorgt in ons denken en doen. Het team van dr. Nelis- sen houdtde aanbevelingen algemeen, omdat het onder zoek een eigen initiatief is ge weest en niet op verzoek van een bepaalde partij. Verontrust door de resultaten meent het onderzoeksteam dat het geen overbodige inspanning is dat de Europese Gemeenschap in een collectieve actie de Euro peanen gevoeliger maakt voor het milieu. Een verhoogde in spanning van alle partijen, van overheden op alle niveaus tot milieubewegingen, is op zijn plaats. Het bevorderen van milieubesef en -gedrag dient, volgens de onderzoekers niet op een algemene leest ge schoeid te zijn, maar te wor den afgestemd op specifieke doelgroepen. Ornaat veel me thodes niet goed gewerkt heb ben, moet naar nieuwe metho des worden gezocht. Het spe culeren op morele verant woordelijkheid bijvoorbeeld maakt de mensen slechts even bewust en leidt meestal niet tot beter gedrag ten aanzien van het milieu. Dr. Nelissen c.s. zien dan ook meer in regu lering van overheidswege van milieu-vriendelijke produktie en produkten. En een gerichte interventie in het prijsmecha nisme van dergelijke produk ten. DEN HAAG Minister Braks (Landbouw) moet zijn voornemen om 900 man uitvoerend tech nisch personeel van Staatsbosbeheer (SBB) af te stoten naar het bedrijfsleven, herover wegen. Tot dit stand punt neigt een meerder heid van de Tweede Ka mer bestaande uit de op positie en de WD. Ook het CDA heeft beden kingen bij de plannen van de minister. Gisteren protesteerden in Den Haag ongeveer 400 boswachters, opzichters en arbeiders van SBB tegen de plannen van de minis ter. Men bood de leden van de kamercommissie voor landbouw 10.000 handteke ningen aan van burgers die zich tegen de voornemens uitspreken. WD-fractieleider Voor hoeve zei gisteren: „Niet de Foto boven: Ongeveer 400 boswachters, opzichters en arbeiders van SBB, verge zeld van nog eens honder den sympathisanten, lieten gisteren voor de Tweede Ka mer een luid protest horen tegen de plannen van minis ter Braks om delen van Staatsbosbeheer te privati seren. Foto onder: Aan duidelijke taal dit keer geen gebrek op het Binnenhof. Foto's: MILAN KONVALINKA handen en voeten van Va dertje Staat moeten wor den afgeslankt, maar zijn waterhoofd in Den Haag". Namens het CDA keerde fractieleider De Vries zich eveneens tegen het afslan ken van uitvoerende dien sten omdat daar niet de meeste bureaucratie zit. ONDERWIJSBONDEN: RIJSWIJK De Katholieke Onderwijs Vakorganisatie KOV en de Protestants Christelijke Onderwijsvakorga nisatie PCO omschrijven het gisteren in de Tweede Kamer gepresenteerde CDA-banenplan voor het on derwijs als „volstrekt onvoldoende om het ernstige probleem van de vervanging in het onderwijs op te los sen". CD A-fractievoorzitter De Vries wil 4.000 werkloze leerkrachten in het voortgezet- en basisonderwijs aan een tijdelijke baan hel pen. Dat kost 150 miljoen gulden, die gevonden kunnen worden in de wachtgelden en het aandeel van onderwijs in de 1,4 mil jard gulden die volgens het regeerakkoord beschikbaar is voor herbezetting bij de overheid. De problematiek van het niet mogen vervangen van een zieke leerkracht gedurende de eerste of de eerste twee dagen kan slechts worden opgelost door onmiddellijke intrekking van de maatregel, zo stellen de organisaties. DEN HAAG Banken moe ten voortaan een legitimatie bewijs vragen van cliënten die een rekening willen openen, een safeloket huren of effec ten in bewaring geven. De persoonsgegevens van die mensen moeten banken ver volgens in hun administratie vastleggen. Doen zij dat niet, dan zijn ze strafbaar op grond van de Wet op Economische delicten. Dat is de strekking van het wetsvoorstel dat minister Ru- ding en staatssecretaris Ko ning van financien bij de Tweede Kamer hebben inge diend. Eerder werd registratie van kopers van spaarbewijzen aan toonder verplicht. De Nederlandsche Bank (DNB) en de gezamenlijke banken hebben vorig jaar een uniforme gedragslijn vastge steld om de identiteit van de klant vast te leggen. DEN HAAG Minister Brinkman (WVC) vindt dat er veel meer moet worden gedaan om het geweld tegen homoseksu aliteit te bestrijden en de slachtoffers daarvan te helpen. Aanbevelingen van een spe ciale werkgroep van de minis teries van binnenlandse zaken en justitie daartoe neemt het kabinet over. Als coördine rend minister voor het homo- beleid wil Brinkman zo prak tisch mogelijk te werk gaan via onder meer gerichte infor matie en een campagne naar de hulpverleners toe. In het onderzoeksrapport „Flikkers moeten we niet" wordt duidelijk gemaakt dat anti-homogeweld zijn oorzaak vindt in het traditionele den ken over mannelijkheid en diep gewortelde vooroordelen over homoseksualiteit. Vol gens de opsteller van het rap port, de Nijmeegse socioloog Van den Boogaard, ontlenen de geweldplegers bovendien legitimatie voor hun gedrag aan het ontbreken van vol doende wettelijke maatregelen tegen homo-discriminatie. Daarom moet de overheid daar veel duidelijker stelling tegen nemen en het niet laten bij studies, onderzoeken en mooie woorden. „Anti-discri minatiewetgeving zal het pro bleem niet meteen oplossen, maar wel een duidelijke rich ting aangeven", aldus de on derzoeker. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ZEIST Als ontbossing en vervuiling niet snel worden beperkt zullen binnen vijftien jaar tussen de vier- en vijfhonderd vogelsoorten volledig ver dwijnen. Dat staat in het boek Ruimte voor de Vogels dat het We- reldnatuurfonds (WNF) en de Vogelbescherming gisteren op een persconferentie in Zeist hebben gepresenteerd. Het boek zal volgende week in Ne derland uitkomen en bijna ge lijktijdig in tien andere landen worden uitgegeven in een to tale oplage van 100.000 exem plaren. Het van veel illustra ties voorziene boek vraagt aandacht voor uitstervende vogelsoorten. In Nederland zijn dat bij voorbeeld de lepe laar en de nachtzwaluw. In de weekbladen natuurlijk aandacht voor de ramp van afgelopen vrijdag in Zeebrug- ge. Snelheid is de beroep strots van Townsend Thore- sen, de eigenaar van het rampschip Harald of Free Enterprise. De Blauwe Wim pel voor de snelste kanaalo vertocht staat er in de prij- zenkast, aldus Vrij Neder land. Het weekblad citeert een inwoner van Zeebrugge die beroepshalve de schepen volgt. „Ze raggen werkelijk de haven uit. Zodra ze in de havenkom gekeerd zijn gaan de machines op volle kracht. Ze varen elke dag, bij elk weer. Windkracht tien of meer: geen probleem". VN komt terug op de benoe ming van zakenman Jac. Boiten tot manager '86. Hoe gewiekst ook op technisch en financieel gebied, van leiding geven heeft de manager van het jaar weinig kaas gegeten, constateert het weekblad. Ook Boiten blijkt niet over tuigd van zijn eigen kunnen. „Misschien heb ik het alle maal te snel willen doen". Dat laatste geldt zeker niet voor Fons Rademakers die Bibeb uitgebreid vertelt over zijn carrière met als voorlo pig hoogtepunt het uitzicht op een Oscar voor zijn film De Aanslag. Enthousiast ver telt hij over z'n nieuwe film „An instant in the wind", naar een boek van André Brink dat gaat over de lief desrelatie van een zwarte man en een blanke vrouw in Zuid-Afrika. moordkuil. Dat blijkt ook in het interview met deze suc cesvolle jonge schrijfster van Indonesische komaf. Ze legt uit waarom haar nieuwste boek „Lange reizen korte liefdes" een „hartstochtelijk boek" is geworden. „De Ne derlandse samenleving is zo kil. Ik vind het koud hier. Het lijkt alsof de mensen el kaar alleen maar kunnen be kritiseren. Hoe meedogenlo zer, hoe beter. Over kwaliteit kun je toch van mening ver schillen? Een aantal mensen in Nederland maakt echter uit wat kwaliteit is". In het vervolgverhaal van De Tijd over de Ogem-affai- re komt uitvoerig ex-Ogem- bestuurder B.J. („Bee") Udink aan het woord, onder meer over mede-ex-Ogem- topman Biesheuvel, de vroe gere premier. Udink noemt de rol van Biesheuvel bij zijn ontslag „raadselachtig". „Biesheuvel heeft mij al sinds 1980 iets uit te leggen, maar dat is nog altijd niet gebeurd. We waren heel goed met el- In de Haagse Post laat de schrijfster van het boeken weekgeschenk, Tessa de Loo, weten „maar een trut uit de provincie te zijn". „Ik ben geen held, niet iemand die voorop liep in demonstraties. In het openbaar ben ik timi de, ik ben altijd jaloers ge weest op mensen die exhibi- tonistisch waren en de aan dacht op zich wisten te vesti gen", aldus de schrijfster die in '85 van het Friese platte land naar Amsterdam ver huisde. H. Hofland doet verslag van zijn stemgedrag. „Op de ver kiezingsdag waarop ik voor het eerst bewust mijn beurt voorbij had laten gaan, 's a- vonds om zeven uur besefte dat het definitief te laat was en daarna de partij van mijn weerzin zag winnen, had ik gewetenswroeging. Zo diep zit het er bij ons in". In het portret over het bu reau bijzondere zaken van de Amsterdamse politie zegt een rechercheur over het over werk: „Moorden gebeuren meestal buiten kantooruren, criminelen opereren 's nachts. Iedere zichzelf res pecterende crimineel ligt tot het middaguur op zijn bed. Als wij maar zes overuren krijgen zou een crimineel er ook maar zes mogen nemen". De Groene vraagt zich de zin van de Statenverkiezingen af. „Niemand weet wat de provincies doen, maar het is zo belangrijk, roepen alle partijbladen ons deze dagen toe. Waarom heeft niemand enig zicht op het werk in de provincie? In een portret wordt ingegaan op de wijze waarop „het godfathertje van de PPR, Bas de Gaay Fort man", zijn boodschap onder de mensen brengt. Verder aandacht voor de ar moede in Nederland. Huis- houdeconome Schortinghuis: „Het lijkt of de mensen in de bovenste laag van de maat schappij helemaal niets van de mensen in de onderste laag snappen. Ik ben bang voor de toename van exces sen. Als niet wordt onder kend dat er veel meer moet gebeuren voor de groepen aan de onderkant van de maatschappij, ben ik bang dat men die groepen straks niet meer in de hand heeft". Hervormd Nederland be steedt een commentaar aan de ramp met de veerboot bij Zeebrugge. Daarin wordt ge steld aat de commerciële druk groot genoeg was om de bedenkingen tegen de rij-op/ rij-af schepen onder de mat te vegen. Het blad merkt op dat schepen als de Herald of Free Enterprise (Heraut van de vrije ondernemingsgeest) om veiligheidsredenen niet zijn toegestaan in het land waar het vrije ondernemer schap koning kraait, de Ver enigde Staten. „De politieke democratie in West-Europa biedt onvoldoende tegen wicht tegen de economische autocratie. Ze is veel te zacht en kan op dit gebied van de Amerikanen nog een lesje le ren". Schrijfster Marion Bloem maakt van haar hart geen Udink in De Tijd over Bies heuvel: „We waren heel goed met ejkaar. Hij heeft echter wel zijn handtekening gezet onder een overeenkomst, die ertoe leidde dat mijn inkomen zou wegvallen". kaar. Hij heeft echter wel zijn handtekening gezet on der een overeenkomst die er toe leidde, dat zou wegvallen' zelf zegt Udink: „Het bedrijf is nooit uit de pioniersfase geraakt. Ogem was geen har monisch gegroeide boom. Ogem was een struikgewas. Daarin schuilt de verklaring voor alles wat er is gebeurd". In een somber verslag be schrijft Jan van der Putten de desillusies in Uruguay en Argentinië over de nog jonge democratie in deze landen. De economische crisis is vol gens Van der Putten hard bezig de democratieën aan te tasten en moedigt de militai re pseudo-dokters aan hun curatele verder uit te brei den. „En zal dan het moment weer aanbreken waarop ze zich zullen opwerpen tot red ders van het vaderland? En begint dan alles weer van vo ren af aan?" Zeer kritisch is het blad over de indringende tv-reportages over het leven van slachtof fers van de ramp met de veerboot in Zeebrugge. De lens als koevoet, die inbreekt in een zeer persoonlijk deel van iemands leven, aldus De Tijd. Elseviers Magazine blikt met de Amsterdamse politi coloog Van Praag vooruit naar de statenverkiezingen van volgende week. Volgens Van Praag hoeft het CDA zich weinig zorgen te maken over de aanhang, met name door „de briljante campagne- opzet" van de christen-demo craten. Premier Lubbers mag slechts de laatste vijf minu ten van de CDA-bijeenkom- sten een soort pep-talk afste ken, maar in vijf minuten kun je voldoende zeggen om de krant-te halen. Jan Pronk, voormalig won derkind van de Partij van de Arbeid, is volgens Elsevier bezig met een geruisloze op mars naar de top van zijn partij. Zijn jarenlange verblijf bij de Unctad in Genève heeft hem in elk geval realis tischer en gematigder ge maakt. „Ik ben niet tegen het bedrijfsleven of multinatio nals", aldus de onstuimige wereldhervormer van wel eer. Een ex-kapitein levert kri tiek op de bouw van steeds grotere ferry-schepen. „Je moet twaalf meter naar be neden duiken als je op een opblaasvlot wilt springen. Dan kun je net zo goed met een verdrinken". Het omslagverhaal gaat over de toenemende „apartheid" op de Nederlandse scholen, met name in de grote steden, waar ook de meeste deskun digen geen afdoende oplos sing voor weten. Duidelijk is wel, dat het in hoge mate van de leerkrachten afhangt, of buitenlandse kinderen bin nen afzienbare tijd hun leer- achterstand kunnen inlopen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5