Situatie joden in Sovjet-Unie verslechterd onder Gorbatsjov Zuidafrikaanse geheime dienst tapte Boesaks telefoon af Ccidóc kerk wereld „Kerkepad" Haagse werklozen vindt landelijke navolging beroepingen Westen moet niet domineren in ontwikkelingssamenwerking brieven lezers weer ir .GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SaidóaOowaud DONDERDAG 12 MAART 1987 PAGIN. Toon Hermans steunt particuliere ontwikkelingshulp HEERLEN De sinds 1973 bestaande particuliere stichting „Opala" in Heerlen, die ijvert voor steun aan ontwikkelings landen, is bijzonder ingenomen met een geste van Toon Her mans. Voor een nieuwe actie: het zenden van pakketten met praktische zaken aan missionarissen, heeft hij de totale op brengst van zijn „Gebedenboekje" afgestaan. Van he£ boekje van Toon Hermans, dat anderhalf jaar geleden verscheen, zijn inmiddels 70.000 exemplaren verkocht. Naar schatting zal met de schenking van Toon een paar ton gemoeid zijn. De pakketten voor missionarissen bevatten niet alleen het boekje, maar ook goederen van praktische aard, zoals veilig heidsspelden, lichte regenjassen, schrijfmateriaal, keukenbeno digdheden, pleisters, zaklampen en aanstekers. Deze en andere artikelen vertegenwoordigen per pakket een waarde van circa driehonderd gulden. De stichting „Opala", genoemd naar een plaats in Zaïre waar zij een ziekenhuis heeft geadopteerd, heeft met inzamelingen al rond twee miljoen gulden steun kunnen verlenen aan ont wikkelingswerk. De gevaarlijkste drug is het succes Ds. G.vanLoenen Bij het verslag van de synode van de Gereformeerde Ker ken, in onze krant van giste ren, stond een foto waarvan werd gesuggereerd dat het een foto was van ds. G. van Loenen uit Leiderdorp. Dit is echter niet het geval; de hier bij geplaatste foto is de juis te. DEN HAAG Sinds Gorbatsjov aan de macht is gekomen, is de situatie van de Russische joden aanzienlijk verslechterd. Uit alle rapporten blijkt dat hun positie erger wordt. De KGB treedt nu harder tegen hen op dan ooit. Hulp uit het Westen bereikt hen niet meer. Het antisemitisme bloeit nog steeds in de Sovjet unie. Dit zei de Israëlische me vrouw Esther Dorflinger op een persconferentie te Den Haag. Sinds 1980 bezoekt zij jaarlijks de Sovjet-Unie om er de joden op te zoeken en hen te helpen bij de voorbereiding vas de emigratie naar Israël. Op uitnodiging van de stich ting Christenen voor Israël en de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolg- den (CSHG) neemt zij deze week deel aan een actie voor de gevangen joden en christe nen in de Sovjet-Unie, die ko mende zaterdag wordt afge rond met een solidariteitsde- monstratie van het Haagse Malieveld naar de ambassade van de Sovjet-Unie. De Russische joden leven nog steeds onder grote druk. Som migen worden gevangen ge zet, anderen worden verban nen. Joodse kinderen worden bij hun ouders weggehaald om te worden heropgevoed. Joden weten nooit wanneer de KGB bij hen zal binnen vallen. Ze leven in deze moei lijke omstandigheden, alleen maar omdat ze naar Israël willen emigreren. Daarom pleitte mevrouw Dorflinger, een Messias belij dende jodin, ervoor de acties voor de Russische joden voort te zetten ondanks de vrijlatin gen van vooraanstaande joden in de laatste tijd. „De Sovjet- regering is uiterst gevoelig voor druk uit het Westen. Zo dra de demonstraties ophou den, brieven niet meer wor den geschreven en de media er geen aandacht meer aan besteden, heeft de KGB pas goed de handen vrij." Ook uit de emigratiecijfers van joden uit de Sovjet-Unie blijkt dat onder Gorbatsjov hun lot niet is verbeterd, al dus F. Damen van de CSHG. Vorig jaar kregen nog geen 1.000 joden toestemming het land te verlaten. In de eerste maanden van dit jaar is daar weinig verschil in gekomen. Komende zaterdag zal er bij de ambassade van de Sovjet- Unie een petitie vor ambassa deur Blatov worden afgege ven. Daarin wordt gepleit voor de vrijlating van de ge vangen joden en christenen, voor vrijheid in hun geloofs beleving, bewegingsvrijheid en het recht tot emigratie voor de Sovjetjoden. „Vele bij naam bekende en nog meer onbekende gelovigen zitten nog vast in gevangenis, kamp of psychiatrische inrichting. Zij plukken de wrange vruch ten van het Sovjet-beleid ten aanzien van toegewijde en ac tieve gelovigen." Vanuit de Sovjet-Unie krijgt de CSHG steeds weer waar schuwingen: geloof de propa ganda niet. Van de aangekon digde 140 mensen die zouden worden vrijgelaten, zijn nog slechts 40 op vrije voet. „Er wordt gegoocheld met cijfers," aldus Dirk-Jan Groot, direc teur van de CSHG. „Wij zullen met onze acties niet stoppen voordat de 10 tot 15.000 gewetensgevangenen zijn vrijgelaten, voordat de 400.000 joden die willen emi greren, het land hebben ver laten en voordat er echte godsdienstvrijheid in de Sov jet-Unie is." DEN HAAG Het toeganke lijk maken van kerkgebou wen voor gehandicapten door een Haagse groep werkloze jongeren rondom het jonge rencentrum „De Oblok" in Scheveningen, vindt landelij ke navolging. Er zijn thans zeven projecten onder handen en uit het hele land komen aanvragen binnen om daar iets soortgelijks te onderne men. Het project is het resultaat van een „bijzonder huwelijk" tussen het randgroepjonge renwerk Duindorp en het ge reformeerd Instituut voor Kerk en Samenleving. Het Ministerieel antwoord over huwelijk en gezin valt slecht bij GPV GRONINGEN GPV-frac- tievoorzitter Schutte neemt geen genoegen met het ant woord van minister Brink man (cultuur) op eerder door hem gestelde schriftelijke vragen over de positie van het gezin. „Relatiepatronen tussen man en vrouw, het ge zin en dergelijke, zijn cultu reel bepaalde en historisch gegroeide gegevenheden", al dus de minister. Hij voegde er aan toe, dat over de oorsprong van deze relatiepatronen „in verschil lende kringen verschillend wordt gedacht". De vraag van Schutte, hoe dit „histo risch gegroeide" moet wor den verstaan in het licht van het feit dat de eerste mensen zijn geschapen als man en vrouw, teneinde samen een gezin te vormen, laat de mi nister onbeantwoord. Het past de overheid niet om in deze waarheids vraag te tre den, zo meent Brinkman. Op een in Groningen gehou den spreekbeurt riep Schutte het CDA en in het bijzonder CD A-fractievoorzitter De Vries op tegen deze opvattin gen van Brinkman stelling te nemen. Schutte hekelde de opstelling van Brinkman als zou de overheid geen positie zou mogen kiezen in de vraag naar de oorsprong van het huwelijk. „Het CDA mag zich niet schamen voor het Evangelie", aldus Schutte. eerste project was de Heilige Marthakerk aan de Hoefkade in Den Haag. Jongeren die slechts zelden een kerk betreden maken nu bedehuizen bereikbaar voor gehandicapten en mensen die slecht ter been zijn. Ze verla gen drempels, assisteren bij de installatie van liften, leggen hellingbanen aan voor rol stoelgebruikers of verbouwen toiletgelegenheden voor deze categorie. De projecten worden door aannemersbedrijven uitge voerd die de verplichting op zich hebben genomen de werkloze jongeren met be houd van uitkering in te scha kelen. Het komt voor dat zo'n jongere dan zo goed voldoet, dat de aannemer hem in vaste dienst neemt. Dat gebeurde vorig jaar met zes jongeren. De uit het gereformeerde in stituut voortgekomen stich ting „Kom beter binnen" fun geert als opdrachtgever. Zij heeft een bouwkundige in dienst genomen die voor elk kerkgebouw een aanpassings plan ontwerpt. Uit particulie re bron is drie ton voor dit werk bijeen gebracht; de overheid subsidieert het niet. Vooral kleine aannemers blij ken belangstelling te hebben voor deze drempelverlagende activiteit. Voor de grote zijn de projecten niet interessant. Dat heeft het voordeel dat de jongeren goed worden opge vangen in een kleine organi satie, waardoor de werkmees ter ook op hen een positieve invloed kan uitoefenen, aldus Huub Donken, directeur van het gereformeerde Instituut voor Kerk en Samenleving. Nederland** Hervormd* Kerk Beroepen: te Axel. H.Mast te De Lier; te Haastrecht, toezegging. G.N.BinnendIJk kandidaat te Am sterdam; te Op en Neder Andel, P.C.van Keulen kandidaat te Hou ten. Aangenomen naar Breskens. R.E.Nummerdor kandidaat te Gro ningen. Benoemd tot geestelijk ver zorger verpoleegtehuizen te Rotter dam. R.Oort te Groningen (bepaal de opdracht vrijzinnig hervormden), die deze benoeming heeft aangeno men. Bedankt voor Epe (buitenge wone wljkgemeente Slonskerk), dr.A.van Brummelen te Hulzen. Christelijk* Gereformeerde Ker ken Beroepen te Amsterdam-Noord, H.R.Weij kandidaat te Kampen. Terwijl in Zuid- Afrika het gerechtelijk onderzoek plaatsvond naar het aftappen van zijn telefoon plaatsvond, was Boesak in Californië, waar hij onder meer een bezoek bracht de actrice Jane Fonda. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse geheime dienst blijkt de telefoon te hebben afgetapt van de anti-apartheidsleider ds. Allan Boesak. Dit is ge bleken uit getuigenver klaringen die op een on derzoek zijn afgelegd. De onthulling werd gedaan tijdens een gerechtelijk on derzoek in Johannesburg naar de herkomst van geld voor advertenties die in januari verschenen in kranten en die opriepen tot beëindiging van het bestaansverbod voor het Afrikaanse Nationale Con gres. Het persagentschap SAPA be richtte dat het Openbaar Mi nisterie transcripties overleg de waarvan werd gezegd dat het telefoontjes aan Boesak waren, die waren onderschept door de National Intelligence Service (NIS). H. F. van Zyl, de advocaat die de verslagen van NIS aan droeg, zei dat de geheime dienst toestemming tot het af luisteren van Boesak had ge kregen aan de hand van de post-en telegraafwet. Volgens de verslagen had een mr. Z. het tijdens gesprekken met Boesakasd secretaresse over de dringende noodzaak om 100.000 rand voor de ad vertenties bijeen te brengen. Later zei hij „U weet wie onze redder is; hij is een goed mens, deze Chris Ball." President Pieter W. Botha suggereerde na het verschij nen van de advertenties dat het er de schijn van had dat de directeur van Barclays Bank, Chris Ball, de geld schieter was. PRINS CLAUS TE GAST BU DOG: ZEIST Ontwikke lingssamenwerking heeft het gevaar in zich dat het westen een te sterke cul turele druk uitoefent op de ontwikkelingslanden. Dat betoogde prins Claus gisteren in Zeist. Hij was de gast van „Dienst over Grenzen", de prote stantse organisatie voor bemiddeling bij uitzen- ding van ontwikkelings werkers naar landen van de Derde Wereld. Ontwikkelingssamenwerking is niet in dikke beleidsnota's te vatten, aldus de prins, maar moet vooral tot uit drukking komen in het ac cepteren van en het zich soli dair voelen met de mensen daar, een doelstelling die in de officiële ontwikkelingssa menwerking soms niet wordt bereikt. De prins wees er verder op dat de werkwijze van Dienst over Grenzen een organi satie die dit jaar 25 jaar be staat al een vermaatschap pelijking van de ontwikke lingssamenwerking inhield voordat dit tot officieel over heidsbeleid werd verklaard. DOG gaat uit van de geza menlijke protestantse zendin gen en werelddiaconaten in Nederland en verzorgt jaar lijks ongeveer vijftig uitzen dingen. Via DOG zijn op dit moment ruim 200 ontwikke lingswerkers in 33 landen werkzaam. Via de landelijke vereniging Personele Samenwerking met Ontwikkelingslanden (PSO) wordt voor deze uit zendingen een bedrag van ruim zes miljoen gulden door het ministerie van Ontwik kelingssamenwerking mede gefinancierd. VP I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Selectie (2) In uw commentaar over gene tische manipulatie trof mii met name deze zin: .Het bijbels ge tuigenis over Gods bedoelin gen met mensen kan een an ker zijn dat mensen ervoor be hoedt meegetrokken te wor den op de golven van egoïsme en zelfverheffende autono mie". In het kader waarin dit wordt gesteld, wordt ermee beweerd dat de beslissing om een gehandicapt kind niet ter wereld te laten komen, wordt ingegeven door egoïsme en dat autonomie een kwalijke zaak is. Dit gaat mij veel te ver. Ik kan mij voorstèllen dat ouders uit mededogen beslissen een gehandicapt kind niet ter we reld te laten komen. Bijvoor beeld als ze weten dat hun kind spastisch en zwaar gees telijk gestoord als een plant in een rolstoel zal moeten leven. Zo'n beslissing heeft niets te daad autonome beslissing van mensen die we niet per defini tie moeten veroordelen. Selectie (3) Wat is Gods bedoeling om mensen op de aarde te zetten, die onder het uitstoten van een paar klanken in een rol stoel moeten worden vastge bonden en via allerlei slangen worden gevoed en ontlast? Een beproeving voor de ou ders om te ontdekken hoe rijk het leven kan zijn door ze te confronteren met het lijden? Dat moet een wrede God zijn, waar ik geen affiniteit mee heb. En leeft de gehandicapte in zijn eigen, voor ons onbe reikbare wereld een leven dat toch de moeite waard is? Daar op zullen we, net zoals bij coma-patiënten, nooit een slui tend antwoord kunnen geven. Wie weet heeft God daar alle maal een bedoeling mee, dat kan best, maar dat is in mijn ogen dan wel een vreemde God. Zijn mensen beter dan die God als ze vinden dat zo'n leven niet de moeite waard is? Misschien. Wie weet gaan wij op een troon zitten, waar we niet thuishoren. Maar zoals wij het leven kennen, kunnen we een leven zoals hierboven ge schetst toch niet menswaardig noemen. Ouders die vanuit die visie een weloverwogen, moei lijke beslissing nemen zo'n kind niet geboren te laten worden, mogen we niet zo maar egoïsten noemen. Zelf standig denken, los van con venties en maatschappelijke dan wel kerkelijke druk, ver dient ook respect. Selectie (4) Eén van de problemen van ge netische manipulatie is dat we met z'n allen vinden dat we gehandicapten niet de nek be horen om te draaien, maar dat tegelijk geen enkele ouder vrijwillig zal kiezen een ge handicapt kind te krijgen. We kunnen vertederd kijken naar geestelijk gehandicapten die vol overgave zitten te drum men, maar zouden we ervoor kiezen ze als kind te krijgen? Zeker, het accepteren van je eigen kind, mooi of lelijk, in telligent of mongool, maakt een mens tot een echt mens. „Al is het een voetbal, het is en blijft van mij", heb ik eens een aanstaande moeder horen zeggen. Dat denk ik ook, maar ik heb gezonde kinderen. Ik wil uiteraard niet pleiten voor een massale abortus op alle foetussen die afwijken van alle westerse idealen over schoon heid en intelligentie. Maar ik vind dat er iets .hypocriets zit in alle discussies, omdat men sen die niet voor de keus staan anderen veroordelen die daar wel voor staan. 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. y Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 TERWIJL men zich in ons land allerwegen zorgen i over de stagnatie bij het terugdringen van de werklo heeft de Voedingsbond FNV deze week het merkwaai idee gelanceerd zwartwerken tot een bepaalde grens I staan als het gaat om mensen met een minimum-uitkeij Die suggestie is in hoge mate ondoordacht, want zwarl ken vormt een van de hardnekkigste hinderpalen bij dej'è strijding van de werkloosheid. ZWARTWERKEN, waarvan de omvang in ons land u niet moet worden onderschat, is er mede de oorzaak van minder werklozen (officieel) aan de slag kunnen terwijl i kenden er hun baan door kunnen verliezen. Die zouden J (met moeite) moeten zien rond te komen van een minimfro uitkering en vervolgens in de visie van de FNV-Voedir bond maximaal 2400 gulden per jaar ongestraft met zw» 1 werken moeten kunnen bijverdienen. Via die vicieuze cilJ* zou het terugdringen van de werkloosheid danig worden! 1 dergraven. De Vakcentrale FNV heeft de suggestie van l|6J eigen bond dan ook terecht als niet realistisch van de 1 gewezen. llQ Het sanctioneren van zwartwerken zou de weg op naar toenemende fraude, waarbij het hek al gauw vaiiL dam zou zijn. Er zijn de laatste tijd juist allerlei maatregf aan de orde, die het frauderen op grote en kleine schaal gen willen gaan. Dat geldt niet alleen voor zwartwerk} maar ook voor andere vormen van belastingzwendel enk sjoemel met premieheffing. Daarbij worden vooral fraudeurs aangepakt, maar de fiscus is ook op de kleiij gaan letten. Daarbij wordt getracht bedragen boven taf*, krijgen waarover nog al eens wordt gezwegen, zoals rentT spaarrekeningen en obligaties. Als aan de ene kant getri wordt ontduiking van belasting- en premieheffing te vook men, kan men aan de andere kant vormen van zwartwerj, niet gaan sanctioneren. Dat zou dweilen zijn met de wagenwijd open. INDIEN de verschillende vormen van kleine en en fraude met succes worden bestreden, vloeit er meer gel de schatkist. Daardoor ontstaan meevallers, zoals de twee miljard gulden, een bedrag dat op uiteenlopende ma ren kan worden benut om de werkloosheid te bestrijdei als ook vandaag uit de discussie tussen Tweede Kamer kabinet is gebleken. INDIEN minimum-uitkeringstrekkers niet kunnen ronijil men, dan pleit die situatie eerder voor een verhoging vaf minimum-bedragen dan voor het toelaten van zwartwerk Daarmee zou tevens worden voorkomen dat mensen, vaak buiten hun schuld geen werk hebben en in finaniL problemen zijn gekomen, steeds opnieuw het odium van tentiële fraudeurs krijgen opgeplakt. Want dat moet i hen toch ook een niet gering trauma zijn. De suggestie de Voedingsbond FNV heeft het er voor deze mensen niet beter op gemaakt. Donderdag 19 maart verschijnt deze j krant met de bijlage TENNiS'87. Informatie over de adverteermogelijk- heden in deze special wordt u graag verstrekt door Rob Kleijnen, bereik baar onder nummer 071-122224. -ei ip< Iets minder zon DE BILT (KNMI) Bij hel- dere hemel vriest het komen de nacht opnieuw licht, en plaatselijk matig. De minima lopen dan uiteen van min 2 tot min 8 graden. Morgen begint de dag, zeker in het oosten van het land, nog zonnig. In de loop van de dag drijven er vanuit het westen enkele wol kenvelden binnen. Het blijft evenwel droog. De middag- temperatuur ligt tussen 3 gra den in Groningen en circa 8 graden in het zuidoosten. Er staat een zwakke tot matige wind, eerst uit het oosten, aan het eind van de dag uit het zuiden. De bewolking kondigt een periode van minder stabiel weer aan. In het weekeinde wordt het vooral in de nacht minder koud. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Vrij zonnig en koud. In de nacht matige tot hier en daar strenge vorst, 's Middags overwegend lichte vorst. Denemarken: Droog en enkele wolkenvelden. In de nacht meest matige vorst, middag- temperatuur om het vriespunt. Britse eilanden, Ierland: Perio den met zon en bijna overal droog. Middagtemperatuur van 9 graden in Ierland tot 6 in oost-Engeland. Vrijdag nacht in Engeland lichte vorst. Benelux, noord- en midden - Duitsland: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden. In de nacht lichte tot matige vorst. Middagtemperatuur in Duitsland iets boven nul, in dei Benelux ongeveer 5 graden. Zuid-Duitsland: Wolkenvel den, maar droog. In de nacht overwegend matige vorst, in de middag temperatuur om het vriespunt. Frankrijk: Perioden met zon, ook wolkenvelden. In het zui den hier en daar wat regen. Middagtemperatuur van graden in het uiterste zu|cl tot 5 in het noorden en oo In het noorden 's nachts 1 vorst. fra 191 Spanje, Portugal: yerand ke bewolking en vrijdaj selijk wat regen. Midd peratuur van 13 graden in noorden tot 19 in het Alpengebied: Perioden zon, aan de noordzijde bewolking maar geen neei Nulgradengrens van rond I Wl meter in het westen tot b| grond in noord-Oostei Middagtemperatuur in del len in het zuiden en w< ongeveer 7 graden, in noorden en oosten iets het vriespunt. Italië, Joegoslavische Veranderlijke bewolkinj hier en daar buien. Noor< lië droog. Middagtemperaj van 12 tot 16 graden in zuiden tot rond 9 in het n« oosten. Den Helder onbew

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2