leidaeGotiftO/nt Radio Freewave opgerold Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Kerkgebouw Waalse gemeente opgeknapt Verplaatsing van Betonmortel- centrale lijkt van de baan ALLER LEIIDS1 J Meidentelefoon opnieuw bereikbaar LRT> DONDERDAG 12 MAART 1987 PAGINA 1 uwelijks interesse voor verkiezingsdebat ;N Het blijft tobben met de belangstel- Dor de Provinciale Statenverkiezingen in olland. Zelfs een politiek debat dat gister- direct door de lokale Omroep Rijnland via io werd uitgezonden kon nog geen tien i bewegen om naar de plaats waar het alle- ebeurde, Sociëteit De Burcht, te komen. En t sterk te betwijfelen dat veel Leidenaren, eren die de uitzendingen van Omroep Rijn- unnen ontvangen, gisteravond naar de ra- iben geluisterd. •vdA-lijsttrekker Hans van der Vlist bleek, ts toezeggingen, de weg naar de Leidse so- niet gevonden te hebben. Hij was zodoende ituige van een voorstel van het D66 staten- Pool. De D66-er wil namelijk dat de su- trein tussen Parijs en Amsterdam, de TGV, j-Holland voor een deel oftder de grond vorden aangelegd. „Dan kan het groene hart van deze provincie bewaard blijven en kun nen wij toch optimaal profiteren van deze snel- verbinding", aldus Pool. Hij werd vervolgens zowel ter linker (PSP/CPN/ PPR-lijsttrekker John Steegh), als ter rechterzijde (VVD-lijsttrekker Ted Jansen en het CDA-staten- lid mevrouw Kokxhoorn) over dit voorstel aange vallen. „Onbetaalbaar en niet realistisch" was de algemene teneur van de kritiek van de forumge noten. John Steegh twijfelde bovendien heel sterk aan de praktische uitvoerbaarheid. De TGV was slechts één van de discussie-onder- werpen die in de twee uur durende uitzending door de verslaggevers van Omroep Rijnland wer den aangedragen. Milieu, collegevorming, bezuini gingen en verkeer en vervoer waren de anderen. Het ouderenbeleid, misschien wel het belangrijk ste geschilpunt binnen het VVD-PvdA-CDA-col- lege, bleef echter onbesproken. Garagebedrijf ontruimd LEIDEN Het vermoeden bestaat dat de eige naar van het garagebedrijf aan de Morsweg zijn activiteiten in Leiden heeft stopgezet. Het be drijf werd maandag verrast door een inval van de politie en de economische controledienst na diverse klachten over bedreigingen. Toen bleek onder andere dat de 20-jarige directeur niet was ingeschreven bij de Kamer van Koophandel, en niet over een vestigingsvergunning en andere papieren te beschikken. Agenten ontdekten vannacht dat de toegangsdeuren van het bedrijf openstonden. Ze namen een kijkje en zagen geen enkele auto meer in het pand. Bij de poli tie zijn gisteren nog drie klachten binnengeko men over het garagebedrijf. De aangevers kochten een auto, ter waarde van enkele dui zenden guldens. De voertuigen hadden allerlei gebreken en een klager werd bedreigd door het personeel toen hij zei dat hij naar de politie zou stappen. Leidse Ekklesia zoekt stemmen LEIDEN De Schola Cantorum van de Leidse Studen ten Ekklesia zoekt mensen van 16 jaar en ouder die mee willen zingen met het oratorium „The Gates of Green- ham", dat op 7 mei 1988 wordt uitgevoerd. The Gates of Greenham is een groot oratorium voor koor en orkest, geïnspireerd op het Vrouwen Vredes- kamp bij de militaire basis Greenham Common in Enge land. De muziek werd geschreven door de Engelse com ponist Tony Beggin. Zijn werk wordt gekenmerkt door een melodische stijl. In dit stuk zijn populaire en klassie ke stijlelementen samengebracht. Donderdag 19 maart wordt van 19.45 tot 21.00 uur een introductie-avond gehouden in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1. Vanaf donderdag 26 maart wordt wekelijks van 19.45 tot 21.00 uur gerepeteerd in de Lok horstkerk. Voor meer informatie: Clare Wesselius, tel. 071-760332 of Sytske Visscher, tel. 766395. Lezingen over rol Europa LEIDEN Dr. Katherina Focke houdt maan- dag 16 maart twee lezingen over de rol die de Europese Gemeenschap speelt in de wereld.' Om 14.00 uur begint de lezing „Die EG und die" nord-süd Beziehungen" in het Academiege- bouw aan het Rapenburg 73. „Die EG in der Welt" is de titel van de lezing die om 20.00 uur" wordt gehouden in zaal B van het gebouw aan de Hugo de Grootstraat 27. Beide lezingen zijn ook toegankelijk voor belangstellenden die niet zijn verbonden aan de Leidse Universiteit. Ka therina Focke is lid geweest van de Bondsdag. Ook was ze parlementair staatssecretaris van de- Bondskanselier en minister in het Westduitse kabinet. Sinds 1979 heeft zij voor de SPD zit ting" in het Europees Parlement. ERIE HUISZOEKINGEN MOET EINDE AAN RADIOPIRAAT MAKEN ilDEN De Leidse poli- justitie en de Radio Con- Dienst van de PTT heb- vanmorgen vroeg in een gecombineerde actie de mdste Leidse radiopiraat :wave geprobeerd op te •n. Op zeven plaatsen in iden, maar ook in Noord- Ikerhout, werden huiszoe- igen gedaan en apparatuur beslag genomen. Freewave le laatste jaren bijna veer- maal uit de lucht gehaald, ïdat de piraat daar niet der scheen te lijden en eds vrijwel dezelfde dag er in de ether verscheen, loot de politie de zaak op grotere schaal aan te pakken. De politie is tot actie overge gaan twee dagen voordat Omroep Rijnland met uitzen dingen via de ether begint en een week nadat de nieuwe zender van deze lokale om roep, nodig voor het uitzen den via de ether, uit het op leidingsinstituut Nieuwe- roord aan de Rijnsburgerweg werd gestolen. In een bollenschuur in Noordwijkerhout trof de po litie vanmorgen een complete studio aan. Daar werd een groot aantal platen, cassettes en apparatuur in beslag ge nomen. In de schuur trof de politie een 22-jarige inwoner van Noordwijkerhout aan, die bezig was met het maken van programma's die morgen uitgezonden hadden moeten worden. In een pand aan de Parelstraat in Leiden werden banden en een cassettedeck aangetroffen. In de Arends horst werd een zender het zwijgen opgelegd en tegen een 20-jarige Leidse die de zender bediende, wordt pro ces verbaal opgemaakt. In een pand aan de Nieuwe Rijn werd administratie in beslag genomen, die onder meer met adverteerders te maken heeft. Tegen de 20-jarige Lei- denaar die het pand bewoont, wordt ook procesverbaal op gemaakt. Ook op de Hooi gracht, een winkeltje van de radiopiraat, werd administra tie in beslag genomen. In de Spaarnestraat werd een zen der gevonden. Bij de actie van de politie werd totaal 28 man ingezet, onder wié drie rechter-com- missarisen. Volgens een woordvoerder van de politie is aan de actie maanden van intensief onderzoek vooraf gegaan. „Of dit het definitief einde van Freewave bete kent, moet blijken. De piraat weet nu in elk geval hóe we ze tegemoet zullen treden als ze blijven doorgaan", aldus een woordvoerder van de po litie. Een woordvoerder van Radio Freewave zegt niet onder de indruk te zijn van het optre den van de politie. Hij Ver wachtte vanmorgen dat Freewave in de loop van de dag weer in de lucht zou ko men. „De politie viel niet overal tegelijk binnen. Dat gaf ons de gelegenheid appa ratuur in veiligheid te bren gen mmmÊÊÊÊÊÊ^ neente houdt aan 280 lingen op oever IN „De bewoners van oi kunnen de Zijloever zoals ze die willen mits rengst van het aantal te i woningen maar hetzelf- :t. De exploitatie van het moet blijven kloppen, thouder volkshuisvesting voor 280 woningen an het overgrote gedeelte 'wetwoningen. Aan dat luizen is de meeste be- De bewoners van de unnen de vertegenwoor- van de politieke partijen r vanavond aanwezig zijn >ns proberen te overtui- at premiekoopwoningen ijn. Dan kan er nog veel eren want het zijn uit- jk de politieke partijen de raad beslissen". Dat zei ader D. Tesselaar die gis- ïd onverwacht langs op een vergadering die kcomité de Kooi had be- net vertegenwoordigers diverse Leidse politieke l Hij gaf uitleg over het plan dat de gemeente e Zijloever heeft vastge- Daarin zijn, vergeleken plan dat de bewoners in regen voorgeschoteld, een wijzigingen aangebracht, flats naast het zwembad jl geschrapt, wordt de oorziening evenwichtiger e wijk verdeeld en ko er meer aanlegplaatsen le geplande haven in het van het te bebouwen Ook bootjes van bewo- an De Kooi kunnen hier aatsje krijgen, uw gaat wel door", stelde aar gisteravond, verwij- aar de officiële start op 16 van de grondsanering op oever. „We kunnen ons n financiële redenen oponthoud veroorloven, het geplande bejaarden- omen woningen voor ou- Over de invulling van isterende gebied kan nog n gesproken". De wethou- beloofde de aanwezige TIEbewoners hierover een in- te beleggen. Je bewoners van de Kooi tonder meer tevreden zijn het plan dat de gemeente bedacht, bleek wel uit de Schuwende woorden van Cretaris van het wijkcomi- I Weima. Hij wees de wet- er op het feit dat bij een nmingsplanwijziging veel larschriften zouden wor- igediend. „En ook dat kost k meende hij. De Kooibe- rs uitten behalve kritiek v t grote aantal woningwet ten, ook kritiek op proce- i gang rond de plannen op loever. „Iedere keer weer \n er mensen die niet af- e antwoord kunnen geven ïze vragen", meende een de aanwezigen. Daarmee doelend op de aanwezige ei die aan het begin van de d vragen probeerden te be oorden. „De mensen heb- het gevoel belazerd te wor- vatte voorzitter van het tomité, J. Werter, de gevoe- van de buurtbewoners aan linde van de avond samen, aanwezige raadsleden wa- reelal niet diegenen die di- petrokken zijn bij de Zijloe- lannen en konden niet zo vertellen. We hopen alleen iets meenemen van deze d en daar iets mee doen. dat gebeurt heeft deze d aan zijn doel beant- RESTA URATIE VIJF TON DUURDER DAN BEGROOT LEIDEN De gerestau reerde Waalse Kerk aan de Breestraat wordt mor genmiddag om 1J.30 uur geopend. Op 22 oktober 1984 begonnen de werk zaamheden aan het kerk gebouw. De restauratie is nu zo goed als voltooid, ruim een jaar later dan was voorzien: „We hadden gehoopt eind 1985 klaar te zijn", zegt J. Heringa, voorzitter van het kerkbe stuur van de Waalse Her vormde gemeente Leiden. Ook wat betreft de finan ciën moest een tegenval ler worden geïncasseerd: De kosten van de restau ratie bedragen geen 1,9 miljoen maar 2,4 miljoen gulden. Oorzaak van deze tegenvallers is volgens Heringa dat er veel meer hout verrot bleek te zijn dan men van te voreij had ge dacht. „De grote binten zijn met hout betimmerd. Van te voren was niet te zien hoe die binten er van binnen uitzagen. Het hout bleek vervangen te moeten worden. Ook in de to ren moest veel houtwerk wor den vernieuwd", aldus Herin ga. Hij vervolgt: „Tijdens de koudeperiodes in 1985 en 1986 heeft het werk een aantal we ken stilgelegen. En als het hard stormde, kon er niet aan de toren worden gewerkt. Vandaar ook dat het allemaal wat langer heeft geduurd dan we hadden verwacht". Het or gel is pas in september gereed, denkt Heringa. Klokken De ouderling-kerkvoogd ver telt wat er is gebeurd: „De to ren staat weer stevig, zodat we de klokken weer kunnen lui den. De woongelegenheid van de koster is opgeknapt, en de nevenruimtes ook. We be schikken nu over twee be hoorlijke kamers, waar op zondagmorgen kinderkerk wordt gehouden, waar we na afloop van de diensten kunnen koffiedrinken, en waar we ook op andere dagen van de week activiteiten kunnen houden. Daarnaast zijn de muren, ra men en de stenen in de kerk zelf opgeknapt". Subsidie werd verstrekt door Monumentenzorg (1,3 miljoen), de provincie (80.000 gulden) en door het ministerie van volks huisvesting (30.000). „De ge meente Leiden heeft 126.000 gulden uit het Stadsvernieu wingsfonds gereserveerd", zegt Heringa. „Voorts kregen we giften van verschillende stichtingen en fondsen. Ook hebben we jarenlang in de kerk voor de restauratie gecol lecteerd, dat doen we nu ove rigens nog steeds". Genoeg geld is er niet, dat is duidelijk. Hoe groot het tekort is, kan Heringa niet zeggen: „Ik heb de definitieve afreke ning nog niet". En zachtjes zegt hij: „Alles is nog wel kom". „We hebben heel veel steun gehad van de ambtenaren op het Stadsbouwhuis", bena drukt hij. „Zonder hun hulp was het niet gelukt. Er zijn na melijk een heleboel regels en voorschriften waaraan je moet voldoen om voor subsidie in aanmerking te komen. En dat verandert nogal eens. Er wordt vaak afgegeven op de ambtenaren, maar ons hebben ze met veel kennis van zaken bijgestaan". De gemeente heeft tijdens de werkzaamheden gekerkt in het International Students House aan het Rapenburg 6. Sinds oktober '86 komemde le den en vrienden van de Waal se gemeente weer samen in hun eigen kerkgebouw. Een gebouw dat waarschijnlijk in de tweede helft van de der tiende eeuw is gebouwd. In 1819 werd de kerk door het stadsbestuur toegewezen aan de Waalse gemeente. Een gemeente, die sinds 1584 bestaat. Heringa: „Een grote groep vluchtelingen uit Brug ge arriveerde in Leiden en heeft toen een eigen kerkge nootschap gesticht". Een kerk genootschap voor vluchtelin gen uit België en Frankrijk. De Waalse gemeenten, vijftien in totaal, maken deel uit van de Nederlandse Hervormde Kerk. Er zijn zeven voorgan- J. Heringa in de gerestaureerde Waalse Kerk aan de Breestraat, die morgen wordt geopend. gers in Nederland, de meesten komen uit Frankrijk, maar „er zijn er ook uit België, Zwitser land en Italië", vertelt Herin ga. In Leiden telt de Waalse Kerk ongeveer 100 leden en vrienden, afkomstig uit de stad en de wijde omgeving. Volgens Heringa staan de Waalse gemeenten dichtbij de middenorthodoxe gemeenten binnen de Hervormde K$rk. Hugenoten „Zelf ben ik door mijn moeder en mijn familie bij de Waalse Kerk terechtgekomen", vertelt Heringa. „Mijn beide groot moeders stamden namelijk af van de Hugenoten". Hij denkt dat mensen bij de Waalse gemeente willen horen „omdat het een kleine ge meenschap is, omdat de kerk zich onthoudt van bemoeienis met de politiek en omdat de dominees elkaar niet vanaf de kansel onvriendelijk bejege nen". De hele dienst wordt in het Frans gehouden. „We zingen Franse psalmen en gezangen, bidden in het Frans, gebrui ken de Franse geloofsbelijde nis. En de notulen van de ker- keraadsvergaderingen worden ook in de Franse taal geschre ven". Het voortbestaan van de Waal se gemeente is volgens Herin ga afhankelijk van drie facto ren. „Er moeten voldoende mensen geïnteresseerd zijn en in staat zijn om een Franse preek te horen. Als minder leerlingen Frans in hun vak kenpakket nemen, daalt ook het aantal mensen dat onze diensten bijwoont. Boven dien", vervolgt hij, „moeten er genoeg voorgangers zijn en er moet genoeg geld zijn". „Gelukkig", zegt Heringa, „komen er bij ons nog wel wat jongeren in de kerk. Maar er zijn ook Waalse gemeenten in Nederland waar alleen maar oude mensen komen". JANET VAN DIJK BEWONERS ZOETERWOUDSE- WEG NOG JAREN IN DE HERRIE LEIDEN De Leidse Beton- mortelcentrale (LBC) blijft nog jaren aan de Zoeterwoudseweg gevestigd. Plannen van de ge meente Leiden om het bedrijf naar het Werninkterrein aan de Morsweg te verplaatsen, zijn zo goed als van de baan. Andere mogelijke lokaties zijn volgens G. in 't Veld van de gemeentelijke directie milieu niet voorhanden. Aangezien" verhuizen naar een lokatie buiten Leiden ook niet haal baar is, zou dat betekenen dat de LBC een bron van overlast voor de omwonenden blijft. Volgens In 't Veld is er echter toch hoop voor de bewoners al is dat op langere termijn: „De LBC zal nooit aan alle bepalin gen op het gebied van de ge luidhinder kunnen voldoen. Dat betekent dat de LBC dicht moet". De problemen met bedrijven aah de Zoeterwoudseweg spe len al jaren. De bedrijven ver oorzaken overlast voor de om wonenden, die regelmatig pro testeren. Dat is dan ook de re den dat de gemeente probeert een aantal bedrijven naar el- gelukt. Bij De Hallen heeft de handel in lompen, oud papier en metaal en een nieuwe ves tiging gebouwd. Momenteel wordt de oude vestiging opge ruimd. Het tweede bedrijf dat bij de omwonenden voor veel overlast zorgt, is de LBC. Ex tra probleem is dat de LBC schepen nodig hééft om grond stoffen aan te voeren, waar door het aantal mogelijkheden om te verhuizen aanzienlijk wordt beperkt. Aanvankelijk had de gemeente het plan het bedrijf te verhuizen naar Roomburg. Er zou voor de LBC een aparte haven worden gebouwd en van die haven zou ook een bedrijf als Gijzenij ge bruik gaan maken. „Nu Gijze nij heeft besloten niet naar Roomburg te gaan, zou de in- steekhaven voor alleen de LBC te duur worden", aldus In 't Veld. Overwogen werd daarom de LBC naar het Werninkterrein aan de Morsweg te verhuizen, maar ook daaraan kleven veel bezwaren. Als de 44 huizen naast Wernink blijven staan de gemeente houdt binnenkort een enquête naar de vraag of de bewoners van dit zeer geï soleerde wijlde willen verhui zen gaat de LBC niet naar de Morsweg. Maar ook als de bewoners sloop van hun hui zen afwijzen, kan de LBC waarschijnlijk niet naar dat stukje Leiden worden overge plaatst. „We zouden het eerst uitvoerig moeten onderzoeken, maar het gevolg zou wel eens kunnen zijn, dat dan bewoners van de woonboten en van de Haagweg in de herrie komen te zitten. En dat kan natuurlijk niet". Mocht uit dat onderzoek blijken dat verplaatsing naar de Morsweg toch haalbaar is, dan is nog maar de vraag of de verhuizing doorgaat: de LBC zou zelf het grootste deel van de operatie moeten betalen. Overigens had dat onderzoek al vorig jaar oktober begonnen moeten worden, maar tot dus ver is er nog steeds niets ge beurd. Volgens In 't Veld kan de gemeente Leiden daar niets aan doen: „Dat is een taak van de provincie en de provincie zegt er nog steeds geen tijd voor te hebben". De gemeente werkt intussen aan een aantal andere plannen om het wonen aan de Zoeter woudseweg te veraangena men. Het college van B en W heeft er nog geen beslissing over genomen, maar de Zoe terwoudseweg wordt mogelijk geasfalteerd. Dat is volgens de directie verkeer de enige ma nier om de geluidshinder van vooral vrachtwagens te beper ken. Ook moet er langs het zuidelijke deel van de straat een groengordel komen. Uit een enquête die het wijkcomi- té Cronestein onder de bewo ners heeft gehouden, bleek dat asfalteren van de weg de voor keur had, omdat dan de bewo ners minder last van trillingen zouden hebben. Als nadeel werd hierbij aangetekend dat het verkeer op een geasfal teerde weg harder rijdt. Het is de bedoeling dat het plan in april de inspraak ingaat. Ver der wordt het terrein van De Nobel waarschijnlijk gedeelte lijk ingericht als parkeerter rein. Dat moet de overlast van bezoekers van de firma Bouw- varia terugdringen. Na ruim een half jaar onbereikbaar te zijn geweest, is gisteren de Meidentelefoon opnieuw begonnen. Uitgedost in fel gekleurde kleding, met geschminkte gezichten en bijpassende ballonnetjes probeerden Sonja, Annelies, Lieke, Femke en Elly de aandacht te trekken van de marktbezoekers voor het stadhuis door folders met informatie over de telefoon uit te delen. De telefoondienst, die vragen op allerlei gebied van meiden tussen de 14 en de 20 jaar anoniem beantwoord, heeft sinds de zomervakantie 1986 niet gefunctioneerd. De vrijwilligers stopten. Drie maanden gele den is vanuit het JAC een nieuwe groep meiden begonnen. In middels zijn nieuwe vrijwilligers gevonden. De Meidentelefoon is elke woensdag tussen 16.00 en 22.00 uur bereikbaar is op num mer 071-141616". Kinderkledingbeurs In buurthuis Op Eigen Wie ken wordt zaterdag 14 maart een kledingbeurs gehouden, bedoeld voor kinder-zomer- kleding. De verkoop heeft plaats van 10.30 tot 12 uur. Zaterdagavond wordt in het buurthuis in de Meren wijk een bingo gehouden. Aan vang 20.15 uur. Jazz Het Han van de Rhee en Bob Rigter kwintet speelt morgen in brasserie Le Bambou aan de Herenstraat, Leiden. Het Kwintet speelt hard-bop van onder andere Coltrane, Par ker en Monk. Aanvang 21.30 uur. Toegang is gratis. Evangelist De evangelist D. Steenhuis uit Nijverdal houdt morgen een lezing over „De kerk: hoop of wanhoop". De lezing vindt plaats in de Lokhorst- kerk aan de Pieterskerk- straat 1 en begint om kwart voor acht 's avonds. Klaverjassen De contactcommissie van de wijkvereniging Aktief houdt morgen een klaverjas- en sjoelbijeenkomst in het club gebouw aan de Berlagestraat 2. Aanvang 20.00 uur. Promoties H W. Verspaget promoveerde vandaag tot doctor in de ge neeskunde aan de Leidse universiteit op een proef schrift over de immunologi sche afweer bij patiënten met een chronische darmontste king. Verspaget concludeert in zijn proefschrift dat chro nische darmontsteking, ook wel de ziekte van Crohn ge noemd, gepaard gaat met im munologische veranderingen. R. van den Hoogen promo veerde gisteren aan de- Leid se universiteit op een proef schrift over de werking van pijnstillers. Van den Hoogen heeft onderzoek gedaan naar ademhalingsdepressies die soms voorkomen na het lo kaal toedienen van pijnstil lers. Van den Hoogen is on der andere verbonden aan het Diaconessen huis Leiden. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft.- In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon!voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Voor Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer "1, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). Vs. ner I JNZJ CcidócSomcuit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11